'T EEN EN 'T ANDER Eene treinbotsing nabij Limal O A D De plagerijen in de militaire schooi HULDE aan Hoofdminister de Broqueville Eene stoutmoedige schurkenstreek in Engeland AFGRIJSELIJKE MOORD Erge woelingen te Montignies-aan-Samber Geheimzinnig drama nabij Parijs. Vreeselijk drama der waanzin De toelagen aan de onderwijzers De verdeeling der 4 millioen Achttiende jaargang n' 27 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag I Februari 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 flanken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ih TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. trijt BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728f Steenweg van Waterloo» 728. I 9, Kerkstraat, ©5 Telefoon 114 BestuurderJ. Van h'uffel-De Oendt. (AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. <de regel) fr. 0.50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, iper regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Een leerling der militaire school, zoon van een bareelwachter aan den ijzerenweg, heeft zich willen zelfmoor den, daar hij niet langer weerstaan kon aan de onophoudbare plagerijen der andere leerlingen der militaire school. Enkele bladen vragen hierover een streng onderzoek en eene voorbeeldige straf voor de plicbtigen, Wij sluiten ons ten volle aan bij die woorden. Ja, in zulke zaak moet er licht komen. Reeds beginnen de lon gen los te geraken en woiden er staal tjes verleid van plagerijen die er worden uilgevonden. Zoodra de nieuwe leerlingen binnenkomen moe ten ze van wege de ouderen eene proef onderstaan. De bevelhebber spreekt de welkomrede uiten 's avonds wordt er tusschen de leerlingen banket gehou den. Op dit banket gaat 't er lustig en deftig toe, hoewel er zonen tus schen zitten van grooten huize. De nieuw bijgekomene ziet de oesters voor zjnneus wegnemen enkel mag bij proeven van de patatten of aard appelen. De ouderen maken een mengsel van peper, mostaard, zout, azijn en wat weet ik al en daar moeten de nieu- weren van eten. Weigert gij, dan wordt gij onder de lange tafel geslo ken en allen bej/.nnen u te stompen en te stampen, zo fveel hunne brutaliteit maar geven k'.n. Komt gij in opstand, ge staat gan/jh alleen Om klappen en kletsen m<tvolle vrachten te ontvan gen van ei tiental anderen. Na het lanket, moeten de nieuweren ineen beek gaan zitten, hunne kepi 't onderste boven opzetten, en terwijl de ouderen zingen, moeten zij alzoo een soort van buikendans «doen.,.. Vroegere jaren als de school nog in de abdij van Terkameren was, werd de tegenstribbélaar, te midden van den Winter in den vijver van den scf >1- bof gestokenwat verder op stond een soort van aalput, en daar werd men soms om een ja of een neen »,om een niet met het hoofd, tot in den hals, ingestoken.... Ge zult zeggen Ja maar, het zou bij mij niet waar z jn Welnu, wij zeggen dit ook maar de vraag is Wat zoudt gij doen Bij de oversten gaan reclameren Eer stens, dat moet ge alleen doen, w:ant gezamenllijke klachten worden niet aangenomen, dat is zelfs legen bet re glement en daarvoor zijt ge strafbaar. Doet g'het alleen, dan wordt go in quarantaine gesteld hel is te zeg gen niemand wil van u nog weten. Niemand spreekt er nog tegen uallen weigeren u tol den kleinsten dienst en zoo die vijandschap voortduurt, dan is het u volkomen onmogelijk het daar nog langer uit te houden. Van armoede moet gij dan uwe loopbaan breken. Reeds sedert jaren is tegen die on hebbelijke handelwijze van de oudere leerlingen der militaire school verzet aangeteekend. Het Parlement beeft er zich meer maals mede bezig gehouden. Doch het schijnt dat de overheid, of ten min ste toch, zekere overheden heel en al aan de zijden staan van de ouderen. De voorganger van den huidigen be stuurder der militaire school heeft zelfs de commissie, aangesteld dooi de leerlingen, als wettig erkend». Een der leerlingen had eens eenige franken schuld gemaakt aan een garqon de café op een dag dat hij onwetens en onwillens zijn portemonnaie was vergeten, hij een uilstap in de stad. De bestuurder der school vroeg aan die commissie welke maatregelen er tegen dien leerling moesten genomen worden Wat schoons opvoeding Wat overprachtige opleiding De huidige overste der militaire school is generaal Leman. Hij heeft van hoogerhand vroeger al bevel ge kregen om die misbruiken te keer te gaan, en desnoods zijn toevlucht te nemen tot de strengste en radikaalste maatregelen. Maar wat is het gekort Hoe meer straften hij uitvaardigt, hoe grooter het getal misbruiken wordt, hoe meer hij verbiedt, hoe minder hij wordt gehoor zaamd. Waar blijft dan in zulke ge vallen de tucht, de onmisbare en onmisselijke tucht, vooral in een mili tair gesticht, in eene school van de toekomstige opleiders onzer soldaten Het is volstrekt noodig dat daar een einde aan kome, dat daar radikaal en doortastend wordt opgetreden. Wanneer wij nagaan hoe er gehan deld wordt in de militaire school wat fijne, wat bevallige of elegante manieren daar worden aangeleerd aan en door de gestreepte en gegaloneerde officieren, dan ja, dan verwondert ons het optreden van vele officieren en onderofficieren niet meer tegenover onze soldaten, tegenover onze jongens uit het volk... Gij, die de waarheid zoekt, gij die niet aarzelt de waarheid openbaar te maken, waar zij ook mochte gevon den worden ondervraagt onze solda ten, en vooral onze buitenjongens over hunne ontvangst in het leger over de ongehoorde scheldwoorden die hun naar het hoofd worden geslingerd van sommige dier pikfijne officieren, an ge zult gesticht zijn over de aardige be handeling die men soms aan onze Bel gische vrijheidslievende jongens doel ondergaan Qjpslacj. Men weet dat de minister van juslicie opslag van loon verleend heeft aan de bewakers der gevangenissen. Voorde bedienden heeft hij nu den graad van opper- klerk ingesteld, met eene jaarwedde van 3,200 tot 3,500fr., en aan de verschillende klassen van bedienden der gevangenissen is ook een opslag van 100 frank 's jaars toege kend. Socialistische meetingen te Antwerpen. Donderdag had er eene groote protestmeeting plaats van de socia listen te Antwerpen. Socialist Vanderveldt werd onderbroken door een toehoorder die hem het woord vroeg. Het woord werd hem geweigerd. In de zaal riep men dat wij het waren die onderbroken. We waren uren van de plaats verwijderd. Wij logenstraffen dan ook ten stelligste het valsch gerucht dal daarover overal verspreid wordt. Zoo wij willen tegenspreken, zullen wij het wel op voorhand laten weten... Zondag echter had er eene groote katho lieke meeting plaats. M. Fieullien van Brus sel werd herhaalde malen onderbroken, en toen kamerlid Hendrickx aan de beurt kwam, werd hem alle spreken onmogelijk gemaakt. Dieheeren socialisteu willen dus de katho lieken de vrijheid van het woord ontnemen meenen die mannen ons nu reeds te kunnen verdrukken Daarvoor is België nog niet rijp genoeg, want wij allon houden al te zeer aan de vrijheid Vóór het gerecht. 21 personen van Ronssezijn voorde rechtbank gedaagd, beschuldigd van kiosvervalsching. De zaak maakt in Ronsse, eene ongelooflijke op schudding. Voor onze beleedigde mis- sicnnarisseti. In de stad Verviers is een komileit tot stand gekomen,gelast met de inrichting eener protestbetooging van al de katholieke maatschappijen tegen de snoo- do aanvallen op onze bewonderenswaar dige Zendelingen. Na Antwerpen, Luik, Brussel, Gent. Brugge, Namen, Turnhout, .Ensival, Anderlecht, Leuven en andere ste den en belangrijke gemeenten is het nude beurt aan Verviers. Wanneer gaat de stad Aalst tot hare groote betooging overgaan? Denkt men mis schien dat geheel de Aalstersche bevolking niet even diep verontwaardigd is als het overige van 't land Hoort al de menschen maar spreken en ge zult er dra van over tuigd zijn. Vacantietreinen. Het spoor- wegbesluur houdt zich onledig met de inrich ting van pleziertreinen tijdens de Paasch- yacantiën, Men heeft vastgesteld dat men met de Paaschdagen veel naar onze badsteden reist. Men zou een sneldienst inrichten tusschen Brussel, Oostende, Blankenberghe en Heyst, Een prachttrein zal alle avonden om 4 ure 14 uit Brussel, on 's morgens, om 7 ure 2, uit Oostende vertrekken. Deze trein rijdt gewoonlijk maar in de maanden Juni, Juli, Augustus en September. Onze katholieke en brave kabinetsoverste is persoonlijk en plotseling opgetreden om het geschil tusschen de patronen en de mijn werkers in den Borinage bij te leggen. De minister geeft meer als woorden, hij doet er daden bij. Om de patroons te overhalen heeft hij toe gestaan de opslag der vervoertarieven vóór Juli niet toe te passen, met het inzicht van ze zelfs nooit toe to passen. Daardoor ve?1- liest de Staat 2 millioen en half. Van den anderen kant zouden do patroons alle 8 dagen hun volk moeten betalen, juist wat door de mijnwerkers gevraagd wordt en waarvoor zij met 30,000 in werkstaking zijn... Wilt ge nu weten wat oen rood blad de Avenir» orgaan der socialistische federatie van den Borinage, over M. de Broqueville zegt Luistert Wanneer het ons gegeven is een politie- ken tegenstrever geluk te wonschen, het is voor ons eene bijzondere vreugd, waarin een soort dankbaarheid in vermengd wordt om zo ons te verschaffen. De geste» van M. de Broqueville in de Boreinsche werkstaking heeft ons allen ontroerd en begeesterd en wij zijn er des te sterker door bewogen ge weest,daar zijne tusschenk' mat vrijwillig en plotseling is geweest en dat zij het verlangen en de hoop klaar doet uitkomen een einde te stellen aan een geschil waar het brood van 30,000 familiëD in kwestie is. Zonder op te sporen of M. de Broqueville werd ingegeven, niet enkel uit redenen van menschlievend- heid en openbaar welzijn, maar ook om de bezorgdheid van den regelmatigen gang van de nijverheid, waaraan kapitalistische be langen verbonden zijn, wenschen wij hem geluk om zijn initiatief. Zulk eene lofbetuiging in deze nijdige po litieke dagen, en dat van een socialistisch blad, bewijst meer als wat ook, welk een groote volksman M. de Broqueville is. Hem zij onze hulde en dank Een gekwetste. Belangrijke schade. Een koopwarentrein, komende van Ant- m erpen-Kiel en in bestemming voor Montig- nies-aan-Samber, is tusschen de statiën van Bierges en Limal aangereden geworden door eene lokomotief, komende van Waver en naar Ottignies rijdende. De achterfour- gon, waarin zich de treinoverste bevond, werd omhoog geheven en de lokomotief botste dan op den laatsten waggon van den aangereden trein. De treinoverste, Georges Van Heuverswyn van Antwerpen, werd erg gekwetst aan het hoofd en klaagt over hevige inwendige pijnen. De statieoverste van Limal heeft een on derzoek geopend. Do machinist der lokomotief heeft ver klaard, dat hij den koo|jwarenlrein niet be merkt heoft ten gevolge van den hevigen mist. De stoffelijke schade is zeer aanzien lijk. Het spoorwegverkeer kon slechts na verscheidene uren hersteld worden. Aan de Londensche pers wordt- nu eerst de volgende vermetele daad bericht, dio ver leden week Woensdag te Bristol werd uitge voerd. Tusschen vijf en zes ure des avonds kwam een tot dusver onbekend persoon, fatsoenlijk gekleed maar met woest uitzicht, in het kantoor van den bekenden geldschieter Morse, die met twee klerken aan het werk was. De vreemdeling zeide eene leening van 25 pond sterling te verlangen. De geldschie ter merkte op, dat dit zoo maar niet ging en hem zokero waarborgen gegeven moesten worden, waarop de vreemdeling een revol ver uit den zak haalde, het wapen op de drie mannen richtte, hen beval hunne handen in de hoogte le stoken, on dreigde hen te zullen dooden, als hem niet terstond dat geld wt-id gegeven. De geldschieter maakte een uitvlucht, door te zeggen, het geld uit eene naburige kamer te moeten halen. De vreemdeling liet hem gaan, maar zeide vooreerst daarna tot beide klerken Hij gaat zeker de policie halen, maar als hij in twee minuten niet terug is, schiet ik u allebei dood. Houdt uwe handen in de hoogte De heide mannen, die hun laatste uur geslagen waanden, voldeden aan dit bevel, doch tot hun geluk kivam de geldschieter tijdig terug met het geld, maar gaf den vreemdeling slechts 15 pond. De kerel streek het geld ongeteld op liep den geldschieter eene schuldbekentenis voor 25 schrijven, met bepaling, dat de leening met 5 pond per maand terugbetaald moest worden. De kerel ouderteekende bet document met den naam John Brown raadde de drie verschrikte mannen hem niet te volgen en ging daarop snel heen, eerst buiten zijn wapen weer in den zak stekende. Niemand blijkt hem op de straat te hebben opgemerkt en tot nog toe is de policie hem nog zoekende. ie Si. Pauweis bij Si. Niklaas. (NADERE BIJZONDERHEDEN.) Dijnsdag voormiddag werd weduwe Bo- dart, onder een groolen toeloop van volk. begraven. Tot heden is men er nog niet in gelukt de hand le leggen op de daders. Twee verdachte personen werden Maandag door het parket langdurig ondervraagd. Men deed zelf bij hen eene huiszoeking die niets aan het licht bracht. Al het geld de jüweelen en andere weer den der vermoorde vrouw, zijn door het par ket aangeslagen en naar de greffie van Den- dermonde overgebracht. Vrijdag zal het parket voor de derde maal naar Sfc Pauwels kpmen. Intusschen zal de hevelhebber der brigade van Stekeno zijne opzoekingen naar stig voortzetten. Een persoon is aan het gerecht komen verklaren dat hij den avond der misdaad, op een honderdtal meters achter het huis van het slachtoffer twee personen heeft ontmoet, de eene gebaarde zich dronken, de andere hield het hoofd gebogen. Feitelijk heeft men tot hiertoe geen enkel spoor. Wij vernemen op het laatste oogenblik dat men althans vermoedens heeft op twee per sonen waarvan de eene woont te Sint Pau wels en de andere te Sint Niklaas. Voor 't oogenblik kunnen wij hierover niets meer mededeelen. Zeggen wij enkel dat beiden moeite hebben om het gebruik van hunnen tijd te bewijzen. Een der verdachte werd Zaterdag avond in de nabijheid der wo ning van vrouw Bodart g§$ien. Niemand is nochtans aangehouden. Een huis belegerd, verscheidene gekwet sten. Reeds dikwijls was de herberg van Alfons Brouwers, te Montignies-aan-Samber, het tooneel geweest van ergo gevechten en bal dadigheden. Zondag avond nog had er een bloedig gevecht plaatsgehad, 't Is zelfs ten govolge van dat geveclit.dat de ergehjketoo- neelen van Maandag avond plaats hadden. Een der vechters van Zondag avond, zeke ren Siebel bevond zich in de herberg van Brouwers, toen de genaamde Soetens er ook binnen kwam en onmiddelijk twist zocht tegen Siebel. Hij wierp Siebel een glas azijn in het aangezicht en beet hem in de hand. Siebel verdedigde zich, waarop Soetens een revolver te voorschijn haalde en links en rechts revolverschoten loste. Een genaamde Hendrik Hendrickx, kreeg een kogel in het linkerbeen en een knaapje kreeg een kogel in de rechter bil. Vrienden van Siebel hadden cehter ge hoord wat er gaande was, en kwamen dezen ter hulp. In een oogwenk waren al de ven sters van de herberg verbrijzeld en dan regende het stesnen in liuis. De deur werd opengebroken en de herberg geplunderd. De 14jarige dochter Brouwers en Soetens wer den door steenworpen erg gewond. Soetens kreeg ook een dolksteek in het gelaat en werd de linkerwang geheel opengereten. Bij de aankomst der policie, namen de woeste kerels de vlucht. Eenigen tijd later werd Soetens, die heel bebloed op wandel was, door de gendarmen ontmoet en aange houden. Na verzorging werd hij in het ge vang opgesloten. De andere kerels zuilen ook weldra in handen van het gerecht zijn. Dinsdag morgend, vond men te Villemom- ble, nabij Parijs, in hunne woning, de lijken van zekeren Langlois en van zijne minnards, vrouw Marie Bertollier, op een bed uilge- gestrekt. Beiden waren het hoofd door schoten. De ISjarige dochter van vrouw Bertollier beweerde eerst, dat Langlois bare moedor gedood had en zij nadien den revolver geno men had om hare moeder le wreken en zoo Langlois gedood had. Door vragen in 't nauw gebracht, bekends zij later, dal zij Langlois en hare moeder ge dood had, terwijl zij sliepen. Zij deed dan een omstandig verhaal van de misdaad. Maandag avond, tijdens eene afwe zigheid harer moeder, viel Langlois haar met liefdevoorstellen lastig. Daar het meisje weigerde hem le aanhooren, bedreigde hij haar met een revolver. Toen de moeder tehuis kwam, ontstond een hevige twist tus schen de drie personen. Rond 1 ure 's nachts drong Langlois we derom in hare kamer en bedreigde haar nog maals, doch het meisje gelukte er in hem to verwijderen en sloot zich in hare kamer op. Eenigen tijd later, denkende dat Langlois moest ingeslapen zijn, ging zij naar beneden, nam den revolver waarmede hij haar bedreigd had en loste een schot op hem. Zij trof echter hare moeder, die naast Langlois te bed lag. Een tweede kogel doode hem. Het meisje is opgesloten. Het gerecht denkt dat zij nog het ware verhaal der misdaad niet gedaan heeft. Een zinnelooze doodt zijne vrouw eit verhangt zich Gisteren morgend werd te Cartignïes, hij Avesnes, Frankrijk, een vreeselijk drama ontdekt. Daar leefden sinds geruimen tijd de echt- genooten Marit-Theodore, 60 en 62 jaar oud. van hunne renten. In den laatsten tijd had M. Marit zich een oog moeten laten uitne men en sedert dan, was hij zeer droefgeestig geworden. De man scheen aan waanzin to lijden. Gisteren morgend, toen de zoon zijne ouders kwam bezoeken, werd op zijn her haald geklop niet opengedaan. Hij drong binnen en trof er een vreeselijk schouwspel aan. In de schuur vond hij het lijk zijnor moeder met verbrijzelden schedel. Het hoofd was nog slechts eene afzichte lijke wonde en het lijk was reeds koud. Spoedig zocht de zoon Marit verder en op den zolder ontdekte hij liet lijk van zijn va der. Deze had zich bij middel van een ijzer- draad aan een balk verhangen, doch de draad was doorgebroken. Men denkt dat de rentenier in een aanval van woedende zinneloosheid, zijne vrouw zal gedood hebben met eene bijl, en zich daarna heeft gezelfmoord. Gezien artikel 69 der begrootingswet van het Ministerie van Wetenschappen en Kun sten voor het dienstjaar 1911, luidende als- volgt t Bij wedden in afwachting van de herzie ning der wet tot regeling van het lager onderwijs, met ingang van het schooljaar 1911-1912, te verleenen aan gemeentelijke alsmedo aan aangenomen en aanneembare onderwijzers, buiten diegene bedoeld o.ider artikel 14 4 der wet van 15 September 1895, op bij Koninklijk besluit bepaalde grondslagen... laatste kwartaal 1 millioen frank. Gezien de wet van 29 December 1911, waarbij voorloopige kredieten verleend op de begrootingen voor het dienstjaar 1912, en inzonderheid op artikel 68 der begrooting van het Ministerie van Wetenschappen en kunsten Art. 1. De verdeeling zal op volgende grondslagen en naar volgende regols go- schieden 1° A. Eene bijweddo van 200 frank ver minderd op 100 frank, den dag dat de be langhebbenden het voordeel genieten zullen van artikel 1, litt, a der wet van 21 Mei 1906, zal toegekend worden aan de onder wijzers en hulponderwijzeressen der gemeen telijke en aangenomen scholen, in de 5° reeks gerangschikt B. Eene bijwedde van 100 frank zal toe gekend worden aau de onderwijzers der ge meentelijke en aangenomon scholen van de

De Volksstem | 1912 | | pagina 1