OOR LOG Waar blijven ze nu, 'T EEN EN 'T ANDER Nieuwjaarsgiften voerden Paos POLL VAN 4 FEBRUARI O ÖAGBLAD DE MOORD VAN ST PAUWELS Dramatische aanhouding vao bandieten te Etampes Het Staatsblad Benoeming van Burgemeesters. Geheimzinnig overlijden Italië en Turkyë Achttiende jaargang n 28 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 3 Februari 1913. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 5» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 72S, TE AALST 9Kei'kstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gencit. (AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De zaak der militaire school maakt in gansch het land grooten ophefde plagerijen worden in het daglicht ge steld en de menschen schudden onge- loovig het hoofd, als willen zij zeggen a, maar, dat kan niet waar zijn, dat gaat wat al te zeer over zijn hout. Niet waar zijn, lezers 't is spijtig ge noeg dat wij het zoo niet konden schrij ven, maar het is niet mogelijk. De zaken blijven nog veel onder de waar heid. De bekentenissen zijn algemeen en reeds zitten er thans 5 leerlingen der militaire school, die vooral be- hooren tot begoede familiën, opgeslo ten. De leerling die beproefd heeft zich te zelfmoorden, met zijn scheermes, lrg over een paar dagen nog in 't gast huis, maar was volop aan de beterhand en za) weldra genezen zijn. Hij is nu reeds terug in de school. Toen zijne ouders hom kwamen bezoeken, wilde hij hun eerst wat onwaarheden, wat beuzelarijen opsolferen, maar toen toonden de bedroefde lieden, de versla gen der dagbladen, en er bleef den jongen niets over dan zijne daad te be kennen. De ouders hebben uitlog ge geven aan een paar bladen over den toestand van hunnen zoon in bet ge sticht. Het is niet, zeggen zij, door de leer lingen der hoogere klassen dat hun zoon zoo zeer gekweld en geplaagd werd, maar wel door de jongens zijner eigene klas, zijner eigen promotie. De jongeling is kloek en sterk ge bouwd, heeft een voorbeeldig gedrag gehad, werd nooit niet gestraft en moet nog zijne eerste vermaning van zijne oversten ontvangen. De bestuurder van 't gesticht had over eenige maanden nog aan de ouders geschreven dat zij zeer tevreden wa ren over hunnen zoon, dat hij geacht wird door zijne oversten en door al zijne medeleerlingen... Wat is er dan voorgevallen, zult ge ons vragen? Wel, de jongen die maar van zeer ge ringe menschen afkomstig is. wat hoe genaamd geen schande is, hoegenaamd niet, die jongen werd het mikpunt der plagerijen van eene bende plagers uit zijne klas, die hem waarschijnlijk zijne nederige afkomst niet konden verge ven en het daarom gepast en volgens hun begeerte vonden, het leven aan dien leerling onmogelijk te maken. Zij hadden hem zijn koffer ontnomen, al lerlei klassieke voorwerpen ontstolen en meer anders nog. Toen de jongeling' de verdwijning zijns koffers en zijner klasvoorwerpen vaststelde, vroeg hij zijne medeleerlin gen te zeggen, wie hem zijn gerief ont trokken had. Hij kreeg geen antwoord. Daar stónd de sukkelaar zonder gerief en zonder kleederen. Hoewel wij in ons studentenleven steeds met d' meeste overtuiging en krachtdadigheid tegen het overdragen zijn geweest, doch moeten wij bekennen dat er hier meer als voldoende reden bestond om dit niet onverlet te laten. Dit zijn verduiveld geene grappen meer! De jongeling maakte zijn beklag aan de overheid... Nu werd op hem vanwege de leerlingen de vastgestelde straf toegepasthij werd in - quaran taine gesteld niemand w-, 3 met hem nog betrekkingen hebben, nie mand wilde hem noch sproken noch bezien. Het is toen dal do arme jonge ling hopeloos, ja, wanhopig werd ei een einde wilde stellen aan zijn leven, dat hem ondragelijk, onuitstaanbaar is geworden. Ziedaar wel een martelaarsschap, door een volksjongen onderslaan Sinds enkele dagen hebben wij nu eenige der bijzonderste bladen der tegenstrevers met meer aandacht uitge pluisd als naar gewoonte, wij hebben gezocht en herzocht, wat zij over de leiten zouden weten te vertellen. Wel nu, wilt g'het weten, lezeis De lezers dier bladen moeten er nog het eerste woord van vernemen. Ah Het zijn goddeloozen, antiklerikale mannen die in 't spel zijn, en dan is het ordewoord in de bladen der... demokratie, slapen en... ronken. De bladen der demokratie Roode, blauwe en groene demokratie, hoe bespottelijk toch is die naam! Een jon gen der militaire school wordt ver volgd en als een wild dier nagejaagd, omdat hij voortkomt van kleine, van erinee ouders. En de bladen der... demokratie zwijgen In de militaire school bestaat een vast ingericht stelsel van plagerijen, van ezelarijen, van handelingen, die deftig opgevoede personen onwaardig zijn men beult en martelt er met de menschen nog erger als met de beesten en... de bladen der demokratie zwij gen Waar blijven thans de wrekende arm van Anseele, d® wrakende tong van Vandervelde, de striemende sla gen van Daens waar blijven hunne ondervragingen in de Kamers, waar mede zij anders zoo veelvuldig als on gepast en ontijdig voor den dag komen? Waar hooren wij hunne verontwaar digde kreten Noch tans hier is er volks werk, volks- lievende arbeid te verrichten. Onze jongens moeten jaarlijks met duizenden onder de wapens algemeen is het ge weten, dat sommige officieren en onderofficieren tegenover hen brutaal te werk gaan; welnu, nu is er gelegen heid om die menschen eens duchtig te doen gevoelen, dat onze jongens, en vooral onze Vlaamsche jongens want deze hebben het meest te lijden deftig en behoorlijk, ten volle als men schen moeten behandeld worden en dat de scheldwoorden van boer, stommerik, kwezel en andere derge- lijken, uit hun woordenboek mogen en moeten gebannen worden. De liberalen gaan eek boe ren. Wie zou Üat ooit gedacht hebben Do liberalen gewaardigen zich te spre ken van den landbouw.Zij hebben een gansch programma a) De bescherming van den pachter tegen over den eigenaar b) do verzekeriug van 't veo (eieren 11a Pasehen) c) het landelijk crediet en de verlichting der hypolheeklasten (eieren na Paschen) i>) de landelijke veilig heid en de policie e) do vermindering van de grondlasten die de landbouwgronden en gebouwen zullen ontlasten f) de ontwikke ling van de buurtwegen. En op den hoop toe, moeten deze hervormingen nog op den voorrang komen. Lezers, wat hebben die zelfde kerels ge schreven tijdons de katholieke betoogingen van Mechelen en Leuven Toen waren do hoeren ploegen, die in God gelooven bru tale, verwilderde, verbeeste wezens met puistachtige en stinkende gezichten....»» Nu zijn het ineens boerenvrienden geworden. Als zo dierven, ze kwamen zelf naar den buiten om te ploegen, tc mesten en te beren. Waarom al die vriendschap Ah Ge weet het zoo goed als wij. Do kiezing komt hij, en dan komen de wolven in schapen vachten. Zouden die liberale groote men- heeren soms denken dat wij hunne schan dalige verwijtingen vergelen zijn werkmaissvróenden De People van 29 Januari 1912 wijdt een gansch hoofdartikel aan liet verwereldlijken der gasthuizen. De gasthuisnonnen doen oneerlijke concurrentie aan do arbeidsters op «lit gebied, zooals op allo andere gebieden. Zio zoo 1 Nu is 't gevonden er zijn geene wereldlijke ziekediensters, niet omdat zij er geene roeping toe gevoelen, neen, dat niet maar omdat de gaslbuisnonnekens ze onder kruipen en werken aan goedkoopen prijs... En zeggen dat de socialisten toch niet tegen den godsdienst zijn De nonnekens van O. L. Vr. Hemelvaart gaan kosteloos de arme werkersfamiliën bijstaan, waar vader of moeder ziek ligt. Op don hoop toe geven zij- daar nog geldelijken onderstand... Nu zal de Peuplo die fa- meuzo en rare werkmansvriend, zekor schrij ven dat liet onderkruipsters zijn, want zoo iets zullen de wereldlijke ziekediensters nooit doen Sc^oone woorden van graaf «fie fëSnn. Op het laatste congres der katholieke werkmanskringen, heeft M. de Mun, in aanwezigheid van Mgr. Touchet, bisschop van Orleans, de volgende woorden uitgesproken Hel kenteeken der verkleefdheid is niet de uiloefening van een gezag dat zich op dringt, maar de aanhoudende krachtinspan ning van eene belanglooze edelmoedigheid, die de zwakken helpt om zich zedelijk en stof felijk te verheffen naar de uitoefening van hunne rechten en het verstaan van hunne plichten. Eenige werkBarimgen van belang. In hel Meerlnummer van 1911 van Die Neue Zeit verklaart de Brouckère dat bijna al de strijdende Bel gische socialisten deelmakon van de loge, dat het kartel vooral het werk is der loge en dat de socialisten alles hebben moeten opof feren, om ze te bewerkstelligen. De socia listen zijn enkel nog gewone radikalen. Den 15 Augustus 1911 schrijft de Lutte des Classes waaraan gezellen de Brouckère en Bourquin meewerken, dat de socialisten het recht niet hebben de politiek te gaan be spreken in de loge on duizende socialistische werklieden aan do deur te laten staan. Als gij in de loge zijt, dan ontsnapt gij aan allen controol; en gij hebt dat recht niet. Ge staat dus voor een dubbelen plicht Uw plicht als logeman die u verbiedt iets te veropenbaren van wat er in do loge omgaat, en uw plicht van socialist die u gebiedt alles kenbaar te maken wat uwe partij van verre of van dich- tenbij kan aanbelangen. In Januari 1911, schreef zelf de «Peuple» met minachting over die geheim? zittingen waaruit de workman (Jan Prolo) gebannen is. Nochtans op 8 Moi 1906, (zio kamerver slag bladzijde 1556) verklaarde Vandervelde dat een socialist zijn ontslag in de loge zou moeten geven, indien er daar een ordewoord werd gegeven. Nu dit ordewoord wordt ge geven, en broeder Vandervelde blijft. Hij speelt dus komedie 1 Nadere bijzonderheden (Van onzen bijzonderen correspondent) Door tusschenkomst van don heer onder zoeksrechter Pardoen, kreeg de bevelhebber der gendarmen van Moerbeke-Waes, Woens dag voormiddag bevel een en persoon, die op het grondgebied van Moerbeke werkte, aan te houden, onder verdenking medeplichtige te zijn aan de afschuwelijke moord van Sint Pauw els. Deze persoon, blokmaker van stiel, oud 23 jaar, word naar Dondermonde overge bracht, waar hij na een langdurig onderlioor losgelaten werd, daar zijne onschuld bewe zen word. De jongen is voorniet in de zaak betrokken. Men is dus nog altijd even ver. Geene enkele getuigenis werd tot heden gevonden, die eènige hoop daarslelt om de daders te ontdekken. Intusschen leven de inwoners van St Pau wels en omstreken voort onder een moeilijk te beschrijven schrik. Eene bijzondere nachtwacht is er inge richt.. 's Avonds zijn de winkels en de huizen gesloten. Sinds Zaterdag nacht zijn de gendarmen van Stekene voortdurend op zoek. De eerste verdenkingen heeft men moeten verlaten daar de onschuld dezer personen bewezen is. Een brigadier der gendarmen gedood. Twee bandieten zelfmoorden zich. De gendarmerie van Etampes was ver wittigd geworden, dat twee kerels in de statie van Orleans op lieeterdaad betrapt wer den, toen zij poogden het brandkoffer open te breken. De kerels waren er in gelukt to ontsnap pen en vluchtten langs den ijzerenweg, in de richting van Etampes. De gendarmerie van Etampes verdeelde zich in patroeljen van twee man, en trok de bandieten te gemoet. Rond 2 ure namiddag, ontmoetten een brigadier en een gendarm, beide verdachten te Angerville. De brigadier wilde ze aanhouden, doel een hunner trok plotselings een revolver, schoot en de brigader plofte dood ten gronde. Op liet gerucht der vuurschoten, snelden verscheidene hoeren toe, en door den gen darm op do hoogte gebracht van het gebeur de, word er spoedig eone klopjacht ingericht. Een der bandieten, op het punt zijnde aan gehouden te worden, trok zijn revolver en joeg zich een kogel door het hoofd. Ilij bleef dood ter plaats. Men vond op hem papieren, op naam van Jean Pascal, geboren in 1883. Zijn gezel werd uit het oog verloron, doch do boeren zochten heel het bosch af, en weldra was de kerel aangehouden. Het was de genaamde Oscar Wald. 30 jaar oud, ge- horen in Canada. De gendarm kon slechts met do grootste moeite en dank aan de lus- scheukoir-st der gomeenteoverheid van An gerville, met den bandiet te Etampes gera ken, daar de verwoede menigte kost wat kost den bandiet uit de handen wilde halen 0111 hem te lyncheercn. Ondertussclien had in de statie van Etam pes nog een ander drama plaats. Daar waren ook gendarmen gejilaalst, 0111 de reizigers die met den trein uit Orleans aankwamen te onderzoeken. Hunne aandacht werd getrokken op een kerel met zeer verdacht uiterlijk. Hij had enkel een reisbiljet Limoges-St-Sulpice-Lau- rière op zak. Hij werd in liet bureel van den onderstalieoverste gebracht, om er onder vraagd te worden, doch pas bevond hij zich daar, of bij joeg zich een revolverkogel door de hersenen en was terstond een lijk. Op hem werden geene identiteitsbewijzen gevonden. Men weet nog niet wie de kerel is on of hij in betrekking was met de twee andere bandieten, doch men vormoedt,dat deze kerel de moordenaar is van den meier van St-Sul- pice-Lauriére. De meier werd eenige weken geleden vermoord gevonden en men was er nog niet in gelukt den moordenaar te ont dekken. Hot Staatsblad van 1® Februari, deelt de volgende benoemingen van burgemeesters mede Oost-Vlaanderen. Arrondissement Aalst. Aspelaere, M. Berlengée Baarde- gem, M. Raemdonck Denderwindeke, M. Van Cauwelaert Erembodegem, M. Meu- leman Grootenhcrge, M. Van Melclcebeko; Hordorsem, M. VcrhelstHofstado, M. Van den Bossche Meldert, M. De Vos Neder- hasselt, M. Vau der Schueren Ninove. M. De Deyn Onkerzele, M. Peerls Oordegem, M. Schelstraete Oullre, M. Van Sinay Zotlegein, M. Droesbeque Strijpen, M. Merckiers Viane, M. Boelaert Voorde, M. De Bruyn. Arrondissement QvdenaerdeWanne- gem-Lede, M. de Ghellinck d'Elseghem. Arrondissement Gent. Bol tel a re, M. Stas de Richollo Gyzenzeele, M. Janssens Lfidrdierg, M. Latour Melle, M. Van Pot- tolsberghe de la Potterie. Arrondissement Dendcrmondc. Ber- laere, M. Van den Berglie Denderbelle, M. Van Roy Grembergen, M. de Waepenaert Westrem, M. VerschaffelWieze, M. Callo- baut. TE ANTWERPEN. Is de knaap vergiftigd Een onderzoek is ingesteld over eene erge zaak. Een 14jarige knaap, wonende Sciioyte- straat, en werkzaam in een werkhuis der -1de wijk, kwam over een drietal dagen thuis en voelde zicli onpassolijk. Daar zijn toestand gedurig verergerde, bracht de vader hem naar het St-Elisabeth- gasthuis. Wanneer men daar aankwam, was de jongen overleden. Het lijk werd terug naar buis gebracht. Alsdan herinnerde de vader' zich feiten, die eenigen tijd geleden hadden plaats gehad. Zijn jongen kwam gedurig klagen dat men iets in zijne koffiebus wierp, hetwelk een bitteren smaak teweegbracht, zoodanig dat do jongen verplicht was de koffie weg te werpen. Die handelwijze hield slechts op, verklaar de de vader, v inneer een zekere jongeling was doorgezonden en die nu sinds een tiental dagen terug in dienst werd genomen. Do vader veronderstelt dat de dood van zijn kind niet natnurlijk is. Hetgeen de ver moedens nog versterkt is, dat de geneesheer weigerde de toelating tot begraven te geven. Do heer Prokureur des Konings, verwit tigd, bevool de lijkschouwing, svelko Woens dag namiddag in St-Elisabethgasthuis plaats had. Waren aanwezig de heeren Lamproye, onderzoeksrechrer, De Vooght, substituut, Gallemaert, griffier, de heeren wetsdoktors Van Bever en Leclef 011 de scheikundig Beulens. De uilslag van het onderzoek wordt nog geheim gehouden, doch men verwacht aan houdingen. Vijftiende lijst Overdracht der vorige lijsten 47,131.75 Mej. Gillès de Pélichy, Molembaix, 100 M. en Mev. Henri Paridant, Brussel, 100 M. J. Cornand, pastoor-deken, Ledeberg, 25 Conferencic der EE. HH. Pastoors van Wielsbeke, Oostroozebeke. Vyve-Siut Bael's, Marekeghem, Ousselghem en Wacken, 60 Familie Bleuckx-Winters, St Hubert Lille, 25 M. Aug. Van de Velde en familie Zeevorgem, 50 Ter eere van den H. Antonius, Hachelen (Deinze) 50 De Geestelijkheid van Couckelaere, 30 M. en Mev. Fontaine-Tieletoans, 100 Mev. Van der Meersclien, Brussel, 100 M. F. Boon. priester, 100 Onbekend, Berchem, 25 Doktor Frans Guelff, 50 God zegene familie en ondernemingen, 25 M. en Mevr. H. Claeys-Verdonck, Hcysx-aan- Zee, 5 Naamloos, Thielt, 20 Zegen onze veree- niging, L. V.. Leuven, 5 Naamloos, Eerneghem 10 Heilig ftart van Jesus, wij hebben betrou wen in u, Sint Nikolaas, 5 Om de genezing van mijn broeder, Moorslede, 2 V. W., Ledcberg, 5 Ter eere van den H. Cornelius, 10 Naamloos Baudour, 10 P. x)., 10; C. P., St. Amandsberg, 20 Werkvrouw, zegen mijn werk, 2 M. V. H., Zwijndrecht, 5 M. V. C., Gent, 5 Leve de Paus 10 Een kristen huisgezin. Turnhout, 10 Ter eere van den H. Antonius, 5 Naamloos, Aarlen, 5M. Colfcack, Sc Hubert, 20; Voor het geluk van het huisgezin, Wervik, 10. T Ttaal 48,445.75. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doornijk. PELGRIMSTOCHT NAAR ROME De pel grimstocht der katholieke pers, onder de bescherr ming van Zijne Eminentie Kardinaal Mercier, zal plaats hebben van 15 April tot 3 Mei. Een oponthoud van een dag zal plaats hebben in de bijzonderste Italiaansehe steden Milanen, Genua. Rome, Napels, Florencié, Padua, Vene tië, Bellagio, Lugano, Luzerne. Zooals naar gewoonte, is de inrichting voor behouden door de «Katholieke Werking». Prijs der reis, verblijf te Napels inbegrepen lc klas. GS0 frank 2° klas, 550 frank. Voor ver dere inlichtingen zich te wenden Noordlaan, 45, Brussel. Onze lezers weten dat de heer Arthur Van der Linden, van Goefferdinge, de geachte volksgezinde katholieke werker, op aandrin gen zijner vrienden van helcanton Geeraards- bergen eene candidaluur voor de Kam< r van Volksvertegenwoordigers aanvaard beeft, en aldus op do lijst het canton Gceraardsber- gen zal vertegenwoordigen. Wij vernomen dal hij slechts de 4® plaats verlangt, aldus den strijdpost aanvaardende, en dat de nieuwe candidaten de heeren Co- syns en Rollier hem die plaats niet betwisten, als blijk van erkenning der verdiensten van M. Van der Linden, en als blijk van gene genheid voor do vrienden van 't Geeraards- bergsche. De heeren Gosyns en Rollier ver langen dus slechts in stemming te kornon voor de vijfde plaats. Zulk nieuws is verblijdend voor de een dracht en de goede verslandhouding en zal gansch het arrondissement door, met vol doening ontvangen worden. TUSSCHEN Turksch schip aangeslagen in de Roode zee. Do Italiaansehe vernieler Bersagliero is te Massaouah met een Turksch motorschip aangekomen. Dit Turksch schip vaarde on der Engelsche vlag maar had aan den steven een Turksch kenteeken. Do kruiser Pie- mont beschermd door het vuur van den vernieler Bersagliero heeft het Turksch schip bemeesterd te Guibbana tegen Bas- Ketiz. Het schip zag er uil als een koopvaar dijschip, maar toen het onderzocht werd vonden de Italianen allerlei projectielen en ook openingen waardoor kleine kannonen konden gelost en afgevuurd worden. Het Turksch schip leverde zich over zonder tegenstand te bieden. In den Balkan, De aanslagen nemen voortdurend toe. De minister van Binnenlandse!»© Zaken in Turkyë doet eer aan de belofte door zijn voorganger afgelegd. Hij zal persoonlijk eene reis doen in Macedonië en Albanië om te zien hoe het daar gestaan en golegon is. Hij heeft voor Albanië 9 millioen meer doen stemmen tot uitbreiding van het Openhaar Onderwijs. Hij zal de roeten en wegetiissen onderzoeken om te weten wat er te doen staat. Moordenariien in Albanië Tegen Uskub zijn 8 mannen en eene vrouw door do Bulgaarsche revolutionnaire bend® vermoord.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1