DE POLL Een onderzeeër gezonken Soar een stukje spiegelglas verraden ONZE VOLKSREIS NAAR ROME Een polieieagsnt aangerand Brusselsche Briefwisseling Achttiende jaargang n' 30 Zondag 4 en baandag 5 Februari 1912. DAG-BLAD het o^g op rie hiotjere fes- laffgeai der Psrdj- Zoo doende, geeft gij bewijs dat gij bew ust zijt van de zware taak en van de groote ver antwoordelijkheid die op u rusten. [log ds gedenkwaardigs gem'eenteraadzitting van Aalst 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§ï TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <{4 BUREELEN TE GRUSSEL I TE AALST 723» Steenweg van Waterloo» 723. I 9, Kericstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Ven Nuffel-Dc Genat. AAN KON DIGI NOEN KI. aank. 1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» bladz. (de reset) fr. 0.50 4* biadz. (de regel) fr. Ü.30 Financ. aanton, (per regel) fr. 2,00 Rekiamen (per reircl) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, iierstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,OU Heden Zondag 4n Februari heeft dus de poll plaats ten einde door het katholieke volk zelf, zijne kandidaten te laten aanduiden voor de aanstaande algemcene landsverkiezlngen hier in het arrondissement Aalst. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe De Volksstem steeds een der xvarmste en overtuigdste aanhangers en verdedigers is geweest van het tot stand brengen van een algemee- nen poll. Wij waren voor hetinrieh: ten van den poll, omdat het eene ;aak is van rechtvaardigheid, eene zaak van groot politiek belang voor den klim- menden groei onzer partij en vooral, wij verdedigden en eischten den poll, omdat wij wisten dat zulks in de ver zuchtingen en de verlangens lag van geheel ons arrondissement. Steeds stonden wij aan de zijde van het. katholieke leger, in de toekomst zullen wij insgelijks zoo blijven hande len. Doch onze lezers zullen het ons voorzeker niet ten kwade duiden, in dien wij de vrijheid nemen enkele opmerkingen te doen over de pollin richting. Wij hebben in de verste v.Tte niet liet inzicht, inbreuk te maken op de vrijheid van den kiezer, of van den afgevaardigde, maar wij willen enkele bedenkingen in T midden bren gen die steeds met voordeel kunnen gelezen en overwogen worden door alle belanghebbenden. De katholieke kiezers van het arron dissement hebben in volle vrijheiden Volkomen onafhankelijkheid die afge vaardigden aangeduid, die heden Zon dag gelast zijn de volgorde der voor gestelde kandidaten vast te stellen. Zooals zij weten, zijn er 6 kandidaten, namelijk do Heer Staatsminister Woeste, de Heer Volksvertegenwoor diger Romain Moyersoen, beiden uit tredende leden, M. Baron Louis de Bethüne, plaatsvervangend volksver tegenwoordiger, en M. Van der Lin den, eveneens plaalsvei vangend volks vertegenwoordiger. Buitendien komen nog op rang voor de 5° plaats de Hoeren L. Cosyns en J. Rollier. De afgevaardigden hebben als plicht de verdiensten en de bekwaamheden van de verschillende achtbare kandi daten te kennen en te beoordeelen, om a.zoo met volle kennis van zaken en gewetensplicht, de verschillende kan- aiduten in volgorde aan te duiden. Wij hebben gemeend eene goede en prijzenswaardige zaak te verrichten met in het bijvoegsel aan De Volks stem n van vandaag, eene beschrijving mgeven van de 6 voorgestelde katho lieke voormannen van ons arrondis sement. Leest en overleest nog eens die be schrijving en overweegt op de verdien sten. de bekwaamheden, de talenten, de sl rijd lustigheid en de karakters te rk t e van ieder der postulanten mei Zonder twijfel, al de kandidaten zijn verdienstelijke en achtenswaardige mannen, vol toewijding, opoffering en liefde voor de kalliolioke partij maar bet spreekt van zelf, dat het onmoge lijk is, datzij allen evenveel verdiensten of bevoegdheid zouden bezitten. Daarom juist, moet er geoordeeld, gewikt en gewogen, gekozen en ge stemd worden, en het zijn juist de aangestelde afgevaardigden die geroe pen zijn om die gewetensvolle taak uit te oefenen. Aan U dus, zeer achtbare hoeren, te oordeelen, wie er de eerste, de tweede, de derde, de vierde en de vijfde plaats op den lijst zal bekleeden. In de uifoefening van dien plicht hoelt ge voorzeker het belang van de k.itholk'ke zaak in ons arrondissement niet over het hoofd te zien, en wat nog veel gewichtiger is, het belang, het welzijn van de algemeene katholieke partij, moogt ge niet vergeten en daarom moet gij als verantwoordelijke personen, bewust zijn, wat het alge- gemeen belang der katholieke partij van u verlangt. Dat ook, dat zult gij doen. Daarop betiouwen wij ons. Gij zult eenieder's verdiensten in eere en mate en rechtvaardigheid weten te erkennen gij zult gedenken dat per sonen die in de uitoefening van hunne openbare bedieningen steeds het voor beeld hebben gegeven van nauwe plichtbetrachting en van onverdeelde gehechtheid aan den vooruitgai;g der partij, dat die personen recht hebben op ons aller erkentenis en ons aller dankbaarheid. Zulks geldt als regel in alle partijen, zulks wordt bevestigd en bekrachtigd in alle landen. Heeren afgevaardigden, doet dus uw plicht. Wij ook hebben den onzen gedaan. Laat ons allen nu het vaste voornemen maken, dat, hoe ook de lijst moge samengesteld zijn, wij met overtuigde, vereenigde krachten, zon der nog te wachten, den strijd zullen aanvatten. De vijandelijke legers ma ken zich ten aanval gereed. Bij hen ook valt alle verdeeldheid, alle geschil, alle oneenigheid weg, en het is in vaste drommen dat zij op onze katholieke grondwettelijke en vrijheidslievende vesten, komen aangerend in eene woedende, stormende en onheilspel lende vlucht. De schakel die hen allen verbindt en verblindt, het is ongelukkiglijk de haat. Wij allen, zijn overtuigde, orde lievende soldaten van het groote ka tholieke volksleger de hoofddeugd van ons kristen beginsel is de liefde. Toonen wij daarom door onzen stich tenden eendrachtszin dat de kristen liefde, in ons kristen Vinanderen bovmi den duivelscken haat kan, moet en zal zegepralen Zijn en 14 slachtoffers 111 Een telegram uit Portsmouth ontvangen, meldde gisteren, dat deEngelsche onderzeeër .4. 3 na eene botsing' met de kanonneerboot llaznrd nabij bet eiland Wight gezonken is. Ziehier eenige inlichtingen over dit vree- selijk ongeluk Het was Vrijdag, rond den middag, toen zes ondf"o"ërs, begeleid door den kanon- 'leerho- Ha 'rd en gevolgd door de kanon neerboot .-lx/dope, oefeningen deden, nabij het baakschip Mat. op zes mijlen ten Oosten van Bonchurch, op do kusten van hot eiland Wight oefeningen deden. De A. 3 was gedeeltelijk onder water, en niet ver van de Hazardtoen men eei.td la;s bemerkte, dat de Lvide oorlogschepen' lan^s om dicMer bij elkander kwamen en dat zulks gevaarlijk werd. Daar er een weinig mist was, bemerkten de bemanning slechts bet gevaar, toon eene bölsing onvermijdelijk was. Deze bad dan ook plaats, zonder men juist kon welen, wolk schip liet andere overge- loopen had. In alle geval kreeg de A. 3 een irrool lek en zonk onmiddelijk in de diepte, zonder dat er iels kon beproefd worden, om de bemanning te redden. Onmiddelijk verspreidden de andere on derzeeërs zich om den gezonken onderzeeër op te sporen. Men zag uit de diepie nog eenige lucht ontsnapnen en dan werd niets meer ontd<-kt. Het alarm w door de//«sare? gegeven. De kruiser Liverpool, welke zich naar Portsmouth begaf om er de ontvangst van van Koning Joris bij te wonen, ontving bet bericht op zijne elektrische toestellen en sm-ldo spoedig Ier hulp. ook to Portsmouth had men het sein ontvangen, en de sb-epboo- ten Camel en Dromedary, die zich daar steeds onder 6toom. met voldoenden voor raad en de noodige reddingsmiddelen aan boord, gereed bevinden om op bet eerste sein uit te varen, lopen ook ter bulp, wei nige sekonden na bet ontvangen bevel. Het ongeluk is gebeurd op weinigen af stand van de plaats, waarin 1904, de onder zeeër Al door een transatlanticker aange varen werd. Men weet nog niet of de bemanning van de A 3 voorzien was van de noodige red dingshelmen. Mogelijks beeft de bemanning ten gevolge der plotselinge aanvaring den tijd niot ge- bad, de beluien aan te trekken. Niets is nochtans uit den onderzeeër to voorschijn gekomen, zoodat men vreest, dat heel de bemanning zal omgekomen zijn. Al de oorlogschepen, die zich te Spithead bevonden oin er door koning Joris in oogeu- schouw genomen te worden, zijn voorbij do plaats van liet ongeluk gedefileerd. De reddingswerkon worden erg bemoei lijkt door de sneeuwstormen. Aan boord van de A 3 bevonden zich vier officieren en 10 mariniers. v op Bijnsdag 23 Januai*i. Ziehier boe do liberale Volksgazet, van Aalst die gedenkwaardige zitting beoordeeld heeft, in haar nr van Zondag 28 Januari. Do gmnëeiiteraadzitling van Dijnsdag 11., mag als een heuglijk feit in onze stads- annalen uangeteekend worden. Begonnen "in 5 uren, eindigde ze maar om 11 uren 's avonds- Er waren slechts 2 punten aan de dagorde, namelijk 1°) Bespreking der stadsrekening van 1910 oti der begrootiug van 1912 2°) Hernieuwing voor 3 jaren vandenkle- rikalen 6 percent. Alleen bel eerste punt is afgehandeld ge weest, en 't 2(tó is naar eene volgende zitting verzonden. De zitting is allerwoeligst geweest en me nig hevig incident heeft zich voorgedaan. Mn ofschoon er Storm in do lucht hing lorh i dm tie. sta<lssnken en den geldelijke» toestand breedvoerig en onder allé opzichten besproken. Nochtans, rechtuit en onpartijdig gespro ken, toe hebben ons totaal teleurgesteld ge vonden en al de toehoorders waren het even eensover de bespreking die gehouden werd door de kristen demo krat en toegens den eigentijken inancieëlen torstand zelf. De heer G ysselinekx bijzonderlijk die, zooals 't scheen, de kwestie der cijfers op zich had penomen, beeft blijken gegev. n dat bij wei nig of gei kennis heeft eener stadsrekening on begiooting en dat de bestuurlijke compta biliteit voor hem nog veel geheimen telt in die omstandigheden dus moest men er zich aan verwachten, dat hij de cijfers der rekening en begrooting onjuist neven een zette, ze door een deed botsen en bom melen en hij eene bewijsvoering deed en tot eenen uitslag kwam, die waarlijk als niet zeer ge staafd mochten aanzien worden en dat ver wondert ons ennigzins, bijzonderlijk dat de groote strijdkreet, waarmee d« liberalen hii de laatste kiezing door de demokralische Land van Aalst, Volkswil en andere schriften w erden aangevallen, deze was dat de libe rale minderheid die in den gemeenteraad zat niet krachtig dierf spreken, (zie Land van Aelst U September 1911,) dat m zal verwonderd staan over de taal die d> demo kralen er zullen voeren(zie Land van Aelst 17 Sept. 1911.) De stadskas zon arm als Job, lang genoeg heeft het geduurd, 't is te hopen dat er met Octoberander man nen zullen komen. (Zie Volkswil Sept. 1911). We hadden ons dus toch, en met reden denken wij, aan eene bespreking van wege de gekozenen der demokrater» verwacht, die zou 1) w ijs gegAveii bobben dat zp gansch en volledig op doiioogle van den fmanciëelen toestand waren en dat ze wegens stadsreke ning en begrooting eene klare en doortas tende behandeling zouden gedaan Lebben. Maar neen, niels van* dat alles, alleenlijk oee.e onbegrijpelijke redeneering en cijfe ring Welke teleurs lel ling Onn nodig dus te zeggen dat het niet moei lijk viel aan den heer Schepen van geld wezen.. M. Moyersoen, die, we bekennen het volgaarne, zjn ge/defjk bestuur heel goed weet te verdedigende gezeydens van den heer Ghyssrlinckx, den bodem in te slaan. M. Moyersoen stak den beer Daens door dat bij in de vorige zitting gezegd had naar do rekenkamer te Brussel te zullen gaan om te. zien hoeveel duizenden franken sub Milieu de katholieken reeds genoten hadden om hunne vrije scholen te bouwen, waarop M. Daens verklaarde dat hij begonnen was de toelagen van M. den baren de Tb 'buneon te nem« n on dal hij dan naar d andere zen uitzien. We hi ij ven dus r .achtinr en we zijn kurinus om den uilsLg van 't onderzoek van M. Daens te kennen we hunnen niet aannemen dat h\j van die toelagen zou spreken indien hij daaromtrent geen zeker heid had. Dat zegt de liberale Volksgazet Wij zijn het eens met haar, als ze zegt, dat het optreden der daensisten eene teleur stelling is geweest voor iedereen, 't Was eene erbarmelijke verplettering Omdat de liberale «Volksgazet», ka lm Ij es en bedaard hare meening daarover geeft, begint M. Daens te schelden, te roepen en te woeden op baar De liberale Volksga zet geejt geen verslag, maar een artikel, spottend, verachtend en valsch jegens de democratenschrijft M. Daens in zijn Werkman van 2 Februari 1912. Gansch de wereld is valsch J... uitgeno men ik, zegt M. Daens, ik de eenige man der w aarheid en der recht vaardigheid. Arme sukkelaar Wat gaat er toch om in uwe ongelukkige hersenpan In de maand Oogst laatstleden werd in de omstreken van Dresden eene vreeselijke moord gepleegd. De 14 jarige Melatiia Thiene werd er verwurgd in een aardappel veld gevonden. De arme kleine was eerst door haren moordenaar op afschuwelijke wijze mishandeld geworden. De moordenaar is thans door een zonder ling geval ontdekt geworden. Nabij het lijk van het slachtoffer had men een stukje van een zakspicgelljo gevonden. Het gerecht hechtte aan dat kleine stukje een groot belang. Men veronderstelde, dat bot meisje zich tegen haren moordenaar ver dedigd had en hij na de voltrekking zijner misdaad in het spiegeltje gezien had, om le zien of hij niet gekwetst was in het gelaat. Hij moet alsdan het spiegeltje laten vallen hebben, dat brak en waardoor een stukje naast het lijk bleef liggen. Hel is nu dat stukje dat aanleiding-gaf tot bot ontdekken van den moordenaar. Denkende dat een zwerver de moordenaar moest zijn, werden al de landloopers, welke in het land ontmoet werden, afgetast en eenige dagen later werd een kerel, zekere Dfpschler, aangehouden, in wiens bezit een gebroken spiegeltje gevonden werd. Een stukje ontbrak en het deeltje, dal naast bet lijk gevonden was, paste juist in de opening. De kerel ontkende alle plichtigheid, doch de jury oordeelde dat hot bewijs voldoende was en Dreschler werd tot eeuwigdurende» dwangarbeid verwezen. Drie en dertigste vervolg HET PANTHEUM TE ROME Het Pantheum is de eenigste oude Room- sc'ie tempel, waarvan de muren en de vout nog bewaard gebleven zijn. De oprichting van het Pantheum dagteekent van den tijd van M. Agrippa, schoonzoon van Keizer Augustus. Een opschrift bevestigt zulks. Van de eigenlijke eerste opgerichte Pantheum blijft nog slechts liet portaal over. De thans nog beslaande kolommengang inet de vouten, is '•an den tijd van Adrianus. die bet eerste Pantheum, dat door den bliksem vernield werd, terug deed ophouwen. De muren, die bijna zeven metersdik zijn, zijn bekleed met marmer. De vout is in gegoten béton. Vroeger be stond h«*t dak uit dakpannen in verguld brons, doch thans is bet dak in lood. In de vorige eeuwen moest men een vijftal treden beklimmen, om in bet portaal to ko men, doch, ten gevolge der ophooging van den grond, zijn deze treden thans verdwenen. Ten jare (>09 werd lmt Pantheum door Paus Bonifacius TV als kerk gedijd, onder den naam van Santa Maria ad Marlyres. Het volk noemde de kerk eigenlijk Santa Maria Rotonda, ofwel kortaf la Rotonda. Het portaal telt zestien curinthiaansehe kolommen, geheel in graniet. Deze kolom men hebben 12,50 meters hoogte en van bo ven nog 4 m. 50 omtrek. Vroeger waren deze kolommen versierd met half v«rSeven beeldhouwwerken en ho ven op prijkten standbeelden. De verbindeels van het portaal, waren stukkon brons. Paus Urban us VIII (Barberini) deed in 1632 van deze stukken brons, de kolommen van het hoep-altaar dor Sl-Pieterkerk en de kanonnen van tiet kas nel St Ange gieten. Thans zijn er echtnr in het Panthéum, na melijk aan het portaal,antieke deuren welke versierd zijn met brons» Het bitniendeel van liet Pathéum is enkel verlicht, door do opening in hel midden van het dak. Dit maakt ecliler zulk prach ig effekt, dat men van in de eerste jaren der oprichting zegde, dat de tempel zijn naam gekregen had, door zijne gelijkenis met het Immelsch dak. (Panthóum beleekent zeer heilige plaats en niet;tempel van alle goden, zooals vroeger wol eens beweerd werd. De hoogte en de doorsnede van het dak, bedragen ieder 43 m. 40. De opening in het lak heeft 9 meters doorsnede. In den muur der rotonde zijn zeven nissen aangebracht. Vroeger stonden in die nissen de beelden der oude godheden, als Mars, Venus, enz... Ten jare 1747 bestond nog een deel der oude versiering in marmer, porfier, enz., doch, dan werd deze versiering vervangen door de ontsierende grijsgeele schildering welke men er thans nog aantreft. Rechts, in de tweede nis, is de grafkelder van koning Victor-Emmanuel II, gestorven in 1878. Daar rechtover is de grafkelder van ko ning Hubert I, overleden in 1900. D» ze beide grafzerken, zijn -nog steeds bedekt met kionen. In de nis, links van het hoofdaltaar, prijkt een-eenvoudig gedenk toekan van kar dinaal Gonsalvi. duurden beeldhouwer Thor- waldsen gebeiteld. Aan het 3° altaar links, tusschen do tweede en derde nis, bevindt zich het graf van Raphael. (1483-1520). Hot bronzen borst beeld van den kunstschilder prijkt er, even als een beeld der H. Maagd Maria, gebei teld door Loronzelto, ingevolge eener lestamentsbescbikking van Raphael. Nog verscheidene andere gakeude kunstenaars uit de middeleeuwen, als B ilthazur P« ruzzi, Pierin del Vega, Jean d'Udinio. Amiilial Carraclie, Thadeus Zucchero, zijn in het Pantheum begraven. Donderdag avond, rond 7 1/2 ure, stonden de agenten Debuc en Pierart op do Regent- laan, te Brussel, op dienst, toen zij een ke rel bemerkten die den pels*nn»antel welke eene dame op den arm droeg, wilde stelen. Zij achtervolgden den vluchtenden dief en konden hem met de grootste moeite inhalen. Mon deed eene huiszoeking in zijne woning en vond er een groot aantal inbrekerstuigen. Vrijdag, rond 6 1/2 ure, stond Debuc we derom op dienst, uitmaal op de Anspach- laan. Een onbekendo vroeg hem den weg naar do Noordstalie. Twee kerels stonden wat verder te wachten. Terwijl de agent den weg naar de Noordstatie aanwees, kreeg hij een hevigen stokslag op den schouder. De drie mannen vluchtten vervolgens ijlings weg, al roependo Nu is 't de beurt van agent 406 406 is bet nummer van agent Pierard. Debuc kon met do grootste krachtinspanning tot het commissariaat ge raken, waar hij zijne verklaring deed en dan bewusteloos neerzonk. Hij werd naar het gasthuis gevoord, waar hij wel eene maand lang zal moeten verzorgd worden. Men denkt dat de drie kevels vrienden zijn van den aangehouden dief, Lecocq genaamd. Wij ontvangen uit de hoofdstad volgend schrijven Zaterdag, 3 Februari 1912. Zondag hield de katholieke vereeniging hare jaarlijksche algemeene vergadering in de nieuwe zaal Patria, onder bet voorzilter- schap van M. Nerincx. M. Hon. De Winde gaf verslag over den gang en de werkzaam heden der Vereeniging. Volgens hem Kondigen-de kiezingen zich aan als een nieuwen bij ral voor de katholie ken. Wat de tegenstrevers er ook van zegge, de toestand in ons arrondissement is goed. Op de 123 gemeenten zijn er 99 mot oone katholieke meerderheid en enkel 21 waar hel kartel de meerderheid heeft. Voor de Kamer heeft de vergadering beslist met een volledige lijst van 26 mannen op te komen. 14 mannen zullen aan don poll onderworpen worden en de lijst zal aangevuld worden door de kantonale verenigingen, op zulke wij ge dal aide kantons zullen vertegenwoor digd zijn. De onafhankelijken bezetten de 6* plaats. Voor den Senaat worden er 5 kandi daten voorgesteld voor den poll de 6° komt toe aan de onafhankelijke!» en de andere plaatsen aan de cantonale vereeniging. De poll zal ook o»er do plaatsvervangende zetels heslissen, maar de 1° plaatsvervanging komt toe aan do onafhankelijke!» in dezelfde voorwaarden als vroeger. Wij mogen dus hopen minstens 12 mandaten to veroveren voor do Kamer. Een koninklijk besluit zal de onwettelijke beslissing van den Provincialen Raad van Brabant breken j de ondervraging overhel

De Volksstem | 1912 | | pagina 1