BUITENLAND. O O R*L O G Da werkstaking inde Borinags IN BE GEVANGENISSEN VAN PORTUGAL NIEUWSBERICHTEN. STES_,3_,^ Italië en Turkyë De vreeselijke moord van St Pauwels 2 nietverbreken «Ier kiezingen van Anderlecht .en Etterbeek zal Dijnsdag en 8 dagen plaats hebben. De grond der zaak beslaat hierin: de kartellisten rekenen erop dal de regeering met Juni mogelijk wordt omgekegeld daar om zouden zij de verdeeling der kantons Elsene en Schaarbeek willen uitstellen om er als rechters hunne creaturen te plaatsen. Het advies van den Provincialen Raad is onmisbaar volgens de wet. Daarin beslaat het geheim van de schijnbare verontwaardi ging der kartellisten. Hun doenwijze is on wettelijk en een koninklijk besluit zal hun tot de orde roepen en de zaken zullen hun gang gaan. Zoo niet, dan zouden de Provin ciale Raden, dat. eigenlijk bestuurlijke in stellingen zijn, den regelmatiger) gang van onze grondinstellingen kunnen beletten. Dal is onaanneembaar. Donderdag avond, is de gemeenteraad van Anderlecht bijeengekomen onder het voor zitterschap van burgemeester Moreau. De nieuwgeközenen legden den eed af en men gaat vorvolgens over tot de kiezing der sche penen. Tot hiertoe waren er 2 socialistische, 1 liberale en 1 katholieke schepenen. Het kiezerskorps heeft zich duidelijk tegen de socialisten verklaard en deze zijn maar terug in den raad gekomen door de liberale onl- slaggevingen ten bunnon voordeele. T e gematigde liberalen hebben zich bij de i. Hilieken gevoegd om al de socialisten uit het college te bannen en zoo zijn er 3 libe ralen on 1 katholiek gekozen, tusschen de 3 liberalen zijn de 2 dissidenten. De burge meester is ook een iiberalo kartelman. Als gevolg op dm stemming zijn aldokartellisten, don burgemeester uitgezonderd,er van onder getrokken na hunne 2 afgescheurde coliegas beleedigd te hebben met allerhande scheld namen, als vuile individus, valschaards, ver raders, jezuïeten, enz. Zij hielden eene open- luclilmeeting vóór net gemeentehuis. Toen zij uit den raad kwamen werden de 2 libera ls)) en de katholieken uitgejouwd door dt socialisten talrijke proces-verbalen werden opgemaakt. Ukkel hoopte den sympalhieken burge meester M. Xavier Do Buc te behouden, ten minste tot aan de bijgevoegde kiezingen van October.In lioogerhand heeft men het anders beslist. De rijke Jóód Errera, professor aan do Brusselsche Hoogeschool is benoemd.Dal is zeker een burgemeester der minderheid, want in heel TJUkekzijn er geen 10 lovende Joden. Op 't kerkhof liggen er veel,want liet is in Ukkel dat men eeno groole uitgestrekt heid grond heeft afgestaan voor de begraving van al de Joden uil de Brusselsche omge ving zoodat do Joden hebbon bekomen wat de katholieken zelf niet kunnen bekomen: Een gewijd kerkhof enkel voor do katho lieken. Men zal dan M. Errera kunnen noe men den burgemeester der dooden. De Kamer heeft zich gansch de week en zal zich heel do volgende week met de Gon- gobegrooting bezighouden, M. Renkin, minister van Koloniën, heeft de bespreking geopend met eene prachtige redevoering, waarin hij het gansche Congo- leesche werk uitstelt. Hij heeft dn zendelin gen gewroken over de loge-aan vallen waar aan zij hebben blootgestaan. Bovendien had men den heer Hymans en eotiige andere rede naars van het geslicht Solvay Kole. Het geschil tusschen patroons en mijnwerkers. Men weet Jat de patroons aan de ministers de Broquoville en Hubert die hunne tusschen- komst aangeboden hadden, geantwoord had den. hun genomen besluit, betrekkelijk hel veortiendaagsch loon, niet te kunnen veran deren. De Socialistische Bond der Mijnwerkers- OF wie is mijne moeder Historiscli Tafereel 55® Vervolg. Wij staan op het punt om naar Frankrijk terug te keeren, en ik kan mij niet beslissen mijnen geboort»»gr md te verlaten, zonder nog eene poging in het werk te legden, om om de lieve Stella die ik m ine dochter moet loetnen, in onze bede te doen toestemmen. b Wat men ook zegge en bewijzen moge, ik benovertuigd .dat Stella mijne dochter is. Hoe anders, met myn k<>el bloed, zou zijn hijgend verlangen naar haar, mijne zorcr voor haar welzijn begrijpelijk wezen? En zou ik al anne-nen, dat ik haar het leven niet schonk, dan zal toch wel niemand betwisten dat ik haar leven behield. Bij dage en bij b nachte heb ik aan het meisje gedacht, 6edert n ik haar verliet. Ik beloof over haar te waken b en haar leven te veraangenamen... Ik zal b haar beminnen, en hare opvoeding vol- tooien. Zij zal de trots en de vreugde worden van hen, aan wien zij behoort. Stella, kom tot mij, mijn kind... kom en leef by mij. Nooit nog heb ik iemand zoo innig leeren beminnen als u. en zulks iu eenige dagen. Kom en blijf by mij. Mijne zoons waC ten met vreugde op de zuster, om met haar b de reis te doen, haar lief te hebben. Thans b zijn zij treurig, omdat zij zonder de zuster s Berlijn zouden moeten verlaten. De mark- b graaf verwijt in:j, dat ik eigenzinnig en grilli."ben, wanuecrik mijne wenschen door woorlen openbare, wanneer ik de toekomst opstuukke met uw beeld, mijn beminnelijk syndikaten antwoord met de volgende dag orde op den brief der mijnbestuurders u Tweemaal sinds 10 dagen zijn 2 voor stellen neergelegd geworden d .or heel de af vaardiging van het arrondissement Bergen, bij hot kabinetshoofd en den Minister van Arbeid, bijgestaan door M. E. Vandervelde. Telkens hoeft de Bond der Mijnwerkerssyu- dikaten met algemeene stemmen deze voor stellen aangenomen. Nu, de mijnfcazen hebben telkens gewei gerd. Het zijn do bazen di» bet konflikt heb ben verwekt, door den bestaande» toestand betreffende betaling en werkvoorwaarden te veranderen. Uit dien hoofde dragen zij er heel de verantwoordelijkheid van, nog ver ergerd met de krachtdadige weigering de bei de voorstellen van bet kabinetshoofd te aanvaarden. Onder die voorwaarden heeft de verga dering met algemeene stemmen de voortzet ting van de slaking gestemd. Het is dus een strijd tot het uiterste waar van de uitslag moeilijk to voorzien is, daar de bazen niet willen toegeven, en de werk lieden, door voortaan slechts per veertien dagen, in plaats van per acht dagen betaald te worden, veel schade ondergaan. Ophefmakend verslag van he' Engelsch Komiteit in Portugal Terwijl de socialisten van heel Europa protestmeeting op protestmeeting beleggen, wanneer hel er om te doen is een afschuwe- lijken moordenaar van het schavot te sparen; een ellendige» anarchist van de dood to be vrijden do bandieten van Cullera aan hunne gerechtigde straf te onttrekken ter wijl zij in verontwaardigde termen en toe spraken, hunne lichtzinnige massa's opzwee- pen, omdat in Congo, een onbeschaafd kiijd dor ondoordringbare wildernis door den kop wordt gescholen terwijl 'zij al hun werk geven en hun lawaai van degroote schreeuw- dagen voor den dag brengen als een socialist waar recht en verdienste wordt gevounisd zij blijven integendeel koud als het koudste marmer stijf als do meest bevrozen klom pen, wanneer in de gevangenissen van Lissa bon, in donkere, vuile, ongezonde holen en kuilen, duizenden ongelukkige Portugeezen maandenlang, sommigen twee jaar lang, zit ten opgesloten zonder dat die ongelukkigen weten waarom zij zitten opgesloten, waarom zij zulk onnoemelijk lot moeten dragen zonder dat zij hunne beschuldigingsakte hennen, zonder dat zij gehoordgeoordeeld of geconnisd zijn. En nochtans zoo zitten er met honderden, met duizenden. En van die duizenden zijn er, volgens den eersten repubiikeinschen hoofd minister zelf verklaart in zijn dagblad en ond r zijne handtekening, van die duizenden zijn er volgens hem ten minste, een derde die volkomen onschuldig in de akelige gevan genisholen zuchten, lijden, treuren, verhon geren, verteren en uitsterven Dal is do republiek in het ongelukkige Portugal ingevoerd, en waarvan gezel Van dervelde in \ollo meeting uitriep Gezellenlaat ons het voorbeeld ons door Portugal gegeven, navolgen. 2fij hebben de vrijheid doen zegevieren Het Engelscti Komiteit Dit komiteit beslaat uit Engelscheu die in Portugal verblijven. Zij waren gelast een onderzoek iu te sti llen over het regiem waar aan de gevangenen onderworpen zijn doch niemand mug hunne namen kennen, omdat men weet, welk lot hun vanwpgo dn car- hinariu's (apachen, die heel en al, hoer en meester spelen), zou beschoren worden. De komileitsledon hebben reeds eenige ge vangenissen bezocht, maar wat al gruwelen kind. Nochtans is 't zijn tiartowensoh, dat gij tot ons komt! Zijne oogon schieten vreug- destraien, wanneer hij van u spreekt of hoort spreken.b Stella, bedenkt a wel; overleg rijpelijk. n vooraleer gij eene beslissing neemt. Neem mijne bede in ernstige overweging, voor- aleer gij ze van de hand vvyst. Gij zult onze dochter, ons innig bemind kind zijn. Onzen naam zult gij .dragen..Met onze drie zoons zult gij onze rijke erfenis deelen. Eene familie, een vader en moederhart, broe- derlietde, rijkdom, glans en aanzien... zie- daar wat ik u aanbied; zult gy dit allemaal n versmaden De markgraaf zegt ja; doch ik hoop neen Francisca, aan wie de brief geadresseerd was, las denzei ven met de diepste ontroering. Z'y peinsde niet eens op de schitterende werelddame, die het vernis der ijdelheid hoo- ger schat'e dan liet stille geluk... Neen, in deze woorden zag z(j eeno verzuchting des harten, die haresamenneiging verwierf. Doch zij weid door dit vriendelijk gevoel niet over gehaald, om den wensch der markgravin te helpen verwezenlijken. Zij gaf den brief over aan haren gemaal, vooraleer zy don inhoud aan Stella bekend maakte. Doch deze was opmerkzaam gewor den! haar blik zocht op de aanzichten den iu- druk te lezen, dien de brief te weeg bracht. Stella zag de wolken van Schulliu's voor hoofd verdwijnen; zy zag eenen glimlach van tevredenheid om zijnen mond komen; in den blik, welken hy op zijne gade wierp, zag zij eeno hoopstraal, en dan las zij den brief. Nauwelijks v as de Ie i-igg i- of Sehol- lïstom' op en verli»' re yp.al, zonder uvor pen enkel woord zijn gedicht to uiten. Le beide vrouwen bleven alleen. -n—DE VOLKSSTEM zij aanhalen, waaraan die politieke personen onderworpen, zijn, is niet o:n to gelooven. Men noel besluiten dat zij die de schuld dra gen van zulke mishandelingen, echte on- rnenschen zijn, veel erger en veel slechter dan de beesten. Hun oveibrenglng naar het gevang De gevangenen van do versterking Allo Do Duque behooren allen tot de begoede klassen het zijn priesters, officieren, solda ten, eigenaars, die weiden aangehouden, omdat zij verdacht zijn, ofwel monarchisti sche gedachten aan te kleven, ofwel in be trekking te stoan met koningsgezinde». Wat ijselijke misdaad, niet waar Moest de katholieke regeering hier ten onzent, al de republikeinen, dat is al de socialisten en een deel liberalen, en al dezen die mot die republikeiiisgezinden in betrekking staan, doen aanhouden, in de gevangenissen doen smijten, en zulk afschuwelijk lot maanden- jarenlang doen ondergaan wat zoudt gij, ja, wat zoudt gij zeggen, Belgische landge- nooten En nochtans zulks wordt door do Portu- geescho republikeinen op de Portugeesche koniiigsgezinden. of als dusdanig verdacht, in eene onnavolgbare wreedheiu uitgevoerd. Oproep tot de Engelsche Regeering Het Engelsch komit nl, hoewel nog maar enkele gevangenissen bezocht hebbende, heeft niet langer kunnen wachten een ver slag op te maken over dat wat zij reeds ge zien Lebben. Zij hebben het doen geworden in Londen, langs Tanger, omdat in Portugal al de nieuwstijdingen, al de brieven worden geopend en nagezien, en niet verzonden als zij iets bovatten tegen de republiek. De Morning Post beeft het verslag openbaargemaakt. Het Engelsche volk staat verstomd over de afschuwelijke wreedheden die in 1911 en 1912 nog gepleigd wordon door een beschaafd volk, en dat ten volste in Zuid-Westelijk Europa, hit grootste be schavingscentrum van de wereld. Gansch du beschaafds wpretd meet protesteeren Het gaat er hier niet om enkele personen, om eenige moordenaars of anarchisten, om bedreven misdaden, van de doodstraf te ont trekken het gaat er om duizenden voortref felijke, eerlijke lieden, die niets misdreven hebben, die nooit het minste misdrijf hebben gepleegd, die zelfs vroeger nooit voor de rechtbank zijn moeten verschijnon. Blijven de monsehlievende socialisten totaal on verschillig, do deftige lieden mogen niet roerloos op dat akelig Schouwspel blijven staren maar uit het diepste van ons ovcr- outwaardigd gprnped moeten wij onze alarm kreten slaken met geheeldebeschaafdemaat- schappij, om Portugal te dwingen eerbied ;ian den dag te leggen voor het bestaan van de menschelijkheid van gansch een volk NEDERLAND De legerversterking. Do le Kamer heeft op hare beurt de leger- slerkte van 17500 op 23000 man gebracht. Men vreg» zelfs den diensttijd minstens op 1 jaar te brengen. Men zuLer wel toekomen. CHINA Het Keizerrijk heeft geleefd. De keizerin, de Mandchuriaansehe prinsen en al de ministers zijn h< t eens geworden over de aftreding. De akte van troonafstand zal 13 artikelen bevatten. Yuan-Shi-Kaï vreest wanordens in de kei zerlijke wachlen en heeft nog troepen naar Peking doen komen. Moeilijke toestand. Bij de revolulionnairen waren natuurlijk de struikroovers, do leegloopers, de bandie ten, de schelmen van allë slag, aangesloten. Hoe in dat verscheiden en ongeordend leger Stella was met hare lezing klaar. Langzaam herlegde zij het papier in zijne vouwen; tranen pereldon in hare oogen, welke zij op het aan gezicht der moeder vestigde. Deze laatste scheen ontroerd, maar niet onbeslist. Mop(|t»r. zegde het meisje moeder, zytg'y gelukkig geweest door de liefde van uwen echtgenoot, voor den dag, dat ik in uw midden trad Mevrouw Schollin vond deze vraag vreemd en zonderling; doch zij begreep er de ware be- tcckenis niet van. Haar gevoel antwoordde, zonder haren wete, en Stella ontwaarde, dat haar hart alleen sprak. Het meisje hernam Maar moeder, zyt gij thans even zou ge lukkig in uwe betrekkingen? Moeder, spreek waarheid, onbekrompene, reine waarheid De vrouw verbaasde, zy zag zich gevangen. Eenen oogenblik aarzelde zij... waarom opper de het meisje deze vraag? In nadenken verslonden, herhaalde zij even zoo gelukkig O, ja; doch er verscheen een wolkje aan onzou gelukshemel... Maar dat zal 6poedig voorbijtrekken; een woinigje geduld Neen moeder, het wolkje zal aangroeien en eindelijk in eenen storm losbreken, die ge heel uw geluk vernielt. Mevrouw von Schollin, hoogstverbaasd over deze bemerking, blikte ten gronde. Stella, aangemoedigd door deze stilzwygende beken tenis, vervolgde En de oorzaak van dezen »torm bon ik, dierbare moeder De vrouw glimlachte droevig De luimen des mans die mijn geniaal en niet uw vader is, krenken u misschien, kind vroeg zij zachtinoe«. g. Gy m-jogt hem deswege niet laken. Hem laken onderbrak het meisje met nu orde moet gebracht worden, dat weten wij niet, en dat zullen do nieuwe bestuurders in China mogelijk ook niet welen. SERVIE Ministerieële crisis. Het kabinet Milovanovitch heeft zijn ont slag gegeven omdat de koning de Kamers niet wilde ontbinden. TUSSCHEN De Italianen moeten binnenblijven De Italianen te Aïn Zara en Gargaresch mogen zicli niet riskeeren builen hunne ver schansingen, want dan zijn ze bijna zeker in de handen der Araben te vallen. Araabsche verraders gestraft Geen volk is razender op de verraders dan do Araben wee aan hen die verraad ge plengd hebben en in hunne handen vallen. Twee Araben kwamen zoo uit Tripoli naar de Araben in de woestijn om met hen te onderhandelen. Do Araben lieten een der bunnen ongewapend voorafgegaan. De twee Araben kwamen onbevreesd nader, doch nauwelijks waren zij bij de ongewapenden Araabof een twintigtal gewapenden kwamen te voorschijn en namen de twee verraders gevangen. Zo wierden voor bet gerecht van eenige Araabsche officieren en eenige bijzondere Araben gebracht, geoordeeld en tot de dood straf verwezen. Zo moesten opgehangen worden. Gelukkig dat de Turken er tusschen kwamen om het lijden der 2 verraders zoo kort mogelijk te rnaken. Italiaansche propaganda per vliegmachien De Italianen werpen uit hunne vliegma- cbienen stooibrieven uit over do Araabsche kampen. Zij zeggen hun Islam te eerbie digen en hun geen kwaad te willen. Antwoord der Araabsche opperhoofden Dc Araabsche opperhoofden zijn kwaad en antwoordden aan de Italianen Nu wilt ge met honingzoete woorden tot ons komen. Meent ge dat wij u niet kennen. Hebben wij niet met eigen oogen gezien, boe gij onze vrouwen, hoe gij onze kinderen hebt mishandeld en geslacht hoe gij onverweer- hare menschondie niets kwaads vermoedden, hebt doodgeschoten. En nu komt gij ons bepraten. Maar wacht lot dat gij ons zult ontmoeten in de zavelvlakle der woestijn, dan zult gij ondervinden tegen wie gij te strijden hebt. Dit. compliment der Araabsche opperhoof den zal wel verzwegen worden aan de Italiaansche soldaten. Ongelukkige per sonen die de oorzaak zijn van die wreede oorlogen, en mensehenslachtingen. 27 van de 29 naar Tunis vertrokken De Fransche regeering heeft 27 leden van de 29 Turken laten ver trékken naar Tunis. De 2 anderen hebben bevel gekregen Frank rijk langs een anderen weg te verlaten. HET OUSERZOEK Vrijdag voormiddag is het parket van Dendormonde andermaal te Sint-Pauwels afgestapt voor do moord op de weduwe Bodart. De magistraten zetelden in bet ge meentehuis. Niet min dan vijftien personen werden onderhoord. Allen moesten verkla ren wat zij den avond der misdaad gezien hadden. Sommigen moesten ook rekenschap geven over gesprekken, deze week over de moord gehouden. Een pei soon van Sint Pauwels, op wien men van don beginne af vermoedens had en bij wien reeds eene huiszoeking werd ge- T lam mende blikken. Laken, moeder? O, wie zou den man laken, die in de liefde zyncr echtgenoote zijn hoogste geluk vindt? die zijnen geest in haar verfrischfc, wanneer hij door den arbeid is afgesloofd Neen, moeder, ik schat u gelukkigdezeu echtgenoet te be/.it- tmijwijl hij zich bevredigd vindt metu alleen, zelfs buiten alle ander verkeer met de men- schen. Mevrouw von Schollin luisterde met ver wondering naar deze ontwikkeling van ge voelens, die zij by het onervaren meisje niet gegist had. Wat mocht de diepgrondige oor deelvellingen van deze maagd zoo plotselijk tot volle rijpheid gebracht hebben Stella voegde er bij met eene bevonde stem liet zou immers gruwelijk zyu, dat wij hem wilden Lerooven van dit laatgevonden geluk. Laat mij vertrekken, dierbare moeder. Laat my heengaan met de vrouw, wier hart ij del is, wier dagen, in do treurige eenzaam heid, door mijne tegenwoordigheid kunnen vervrolykt worden. Ik zou van u scheiden, mijn kind hebt gy wel aan de smarten genacht, die eene scheiding mij zou veroorzaken, toen gij deze woorden spraakt 1 Stella sloeg hare armen om den hals der moeder, en fluisterde zachtscheiding van mij, of ontvreemding van den gemaal, welke u meer bemint dan zyn leven Wat wilt gij kiezen O God steende de arme vrouw. Had evenwel het jonge meisje ongeluk Er trad eene lange tussclienpoozing in. Stella hernam het woord met bedaardheid, met kalmte, zelfs langzamerhand met eeu vreug- d» 7 gevoel Laat mij met uwen zeren daarheen trek ken, waar ik met opene armen verwacht m 4 EN 5 FEBRUARI 1912 - daan, werd langdurig-onderhoord. Hij moest bijzonderlijk hel gebruik van zijnen lijd be wijzen. Vergezeld van demagJfeiraten, werd hij.rond het dorp geleid. Hij moest aandui den in welke huizen hij den avond der mis daad geweest had en weikon weg- hij gevolgd had. Het schijnt dat bedoelde persoon den avond voor den misdaad in het huis der vermoorde vrouw is geweest. Het onderzoek om 11 ure begonnen, was slee!its rond 2 ure geëindigd. De getuigen die gedagvaardigd waren, zijn niet allen kunnen onderhoord worden. Zaterdag keerde het parket teiug. Het huis der moord, waarvan de deuren in het begin der week verzegeld werden, is nog niet geopend. Een expert is gelast er do plans van op te maken. Nieuwe getuigen moeten ook heden voor het parket verschij nen. Men is vol hoop op een eoeden uilslag. Tijdens het verhoor stond er eenegroote menigte voor het gemeentehuis. Brussel. Fraitdieven geknipt. M. Lesage, herbergier, Groote Zavel, betrapte Donderdag avond in zijnen kelder drie kerels die, er een rijken buit van Oranjeappelen hadden opgedaan. Deze kelder weid ver huurd aan een fruitkoopman. De dieven werden er in opgesloten.De politie aanstonds verwittigd, kwam de kwaaddoeners aanhou den en leidde hen naar het kommissariaat in de Regenciestraat. Het zijn drie jonge schelmen, gehuisvest in de Marollenwijk. Al wie slecht slaapt, is niet wel gezind en kan niet goed werken. Slechte slaap ontwekt zenuwziekten van allen aard. Geneest u met de Dorntapoeders van Dr. Goddé, die goeden en verkwikkenden slaap verwekken. 1,55 fr. in zegels aan Apolh. Goelst, Anltoerpsche Kassei, 151Brussel en overal. 548. Een getuigschrift van goed gedrag. De genaamde Desiré B..., 23 jaar oud, hood zich Donderdag aan in een der bureelen op het stadhuis van Brussel en vroeg er een ge tuigschrift van goed gedrag. De papieren van B... onderzoekend, be vond men dat hij werd opgezocht wegens af truggel ar ij, en dat een aanhoudingsman daat tegen hem werd afgeleverd door het parket. De stoul moedige kerel werd in de gevangenis opgesloten. Slimme bedrieger. Een 33-jarige persoon biedt sinds eenige dagen in de huizen aan, geeft zich uit als policieofficier en be weert gezonden le zijn om opzoekingen le doen en voorwerpen in beslag te nemen van diefstal voortkomend. Daar de zoogezegde policieman zeer fat soenlijk is gekleed, laat men hem begaan en de bedrieger speelt schampavie met al de de voorworpen, welke hem aanstaan. Hij wordt ievorig opgezocht. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUTH1ER, krachligsto eoneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is radikaal en bijna onmiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gauthier, Mechelen. 1505 Akelige vondst. De 66jarige NikO' laas Deckers, wonende Naam-van-Jezus- straat op het tweede verdiep, werd op d( Irap, vóór de deur zijner kamer dood gevon den. Hij was aan eene hartziekte bezweken. De diefstallen in de statiën. Dage lijks wordt er in do statie van den Entrepot gestolen. Donderdag morgend stelde men al weer vast dat kisten werden opengel)' oken en dat de inhoud werd ontvreemd. Uit een waggon, geladen met appelcienen komend van Feignes, werden minstens 300 kilogr. van deze vruchten gestolen. Drie vaten rooden en witten wijn in Bel gië gekomen langs Quiévrain, waren om zoo te zeggen ledig, evenals een vat rhum van dezelfde voorlkomst. wordt. Het is noodig, dat ik ga voor myr.«n vrede en voor uw geluk. Gij zijt gelukkig door liefde, door teederheid, en uwe gehechtheid aan mij kan eenen band lossen, kan hem ver- seheureu Integendeel, bij de markgravin wedijvert elkeen om mij te beminnen. De markgraaf heeft mij lief... hy is mijn naaste bloedverwant; hij is de beschermer, aan wien de natuur mij heeft toegewezen Uw gemaal moet kampen tegen gevoelens, die mij ongun- s ig zyn. Zyne edelmoedigheid zal ze wel overmeesteren, dat weet ik; maar moeder, zijn hart zal niettemin koel blijven, wa.it ik ben hem vreemd Misschien verme.erdert zyn tegenzin en slaat over tot afkeer... Dan zoudt gij ellendig en rampzalig tusschen hern on mij .staan Laat my heengaan, lieve moeder... de afstand zal onze harten niet scheiden. Uw beeld zal iu mijn hart geprent blijven. Laat mij vertrekken met de personen, die welwil lend voor uw kind zijn; die voor mij zullen zorgen niet de liefde van ware ouders. Mijn hart zal steeds by u zijn... het zal altyd hier zijn, waar de eerste straal vau rein geluk op my nederschoot. Mevrouw von Schollin had zich mistroostig, schier wanhopig achterover geworpen in den zetel. Stella wierp zich voor haar neder en sloeg hare armen om de knieën der moeder. Beide vrouwen waren doodsbleek van de hevige gemoedsschokkingen. De moedor logde bare sidderende ham'en op bet onschuldig hoofd haars kinds en fluisterde G .1 zegene u, gij engelin wees voor de menschen, met wie gij heengaat, een pand van geluk en vivugdo! Op denzelfden oogenblik trad Schollin weder binn«u. Br-komnv missolii"") d«. gewe- ti iisk.iiagi. coa gedreven, snelde by tot de beide vrouwen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2