Ë1J ANDEREN OM LES OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Met Moedig drama te Brussel Echtelijk drama te Brussel O D G-13 L A D KIJ HAD EET VERGETEN Eene fabriek in brand gestoken Opstand tegen de gendarmerie Wildstroopersdrama te Vilvoorde Italië en Turkyë. «ij Achttiende jaargang n 32 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 7 Februari 19121. ABONNEMENTEN'. •/os maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (g* ifo TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuft'el-De Qendt. AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Récht, herstelt, (per regel) fr. 2.ij0 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het. vare veel aangenamer en veel heler eenige goede voorheelden uit an dere streken aan te halen en ze na te volgen maar gedwongen door de noodzakelijkheid om de valsche be knibbelingen eenerzijds, en de onrecht- veerdigo opbemelingen anderzijds te weerleggen, zoo moeten wij een oog slag werpen op de verwereldlijkte school in het land van Outre Quiêvrain. In de Devoir des Femmes Francai- ses staat er te lezen In 18S2 stelde M. Paul Bert, verslaggever der schoolwet, met verontwaardiging' vast dat het getal óngeletterden in Frank rijk nog 10 per cent bedroeg. In 1909, zeventien jaar na het in voeren en toepassen der wet, bestatigen de inlichtingen van het ministerie van Oorlog, dat op de 315,000 ingeschre venen, er 30,000 of 10 percent ónge letterden zijn. En M. Briand, toen grootmeester der Hoogeschool, zegde op 24 Januari 1907, toen hij een ontwerp neerlegde aangaande de school verplichting Moet men als geletterden aanzien jonge lieden die met moeite een tekst kunnen spellen, of er met onbehendige hand toekomen, de letters van hunnen naam te zetten Indien men de juiste afrekening deed van deze óngeletterden, zegde Briand geen twijfel of de verhouding der óngeletterden zou komen tot 25 of 30 ten honderd. De meier van Douai voegde erbij Ik had altijd gedacht dat de kimh-ren die met een bewijsschrift uit de school kwamen, konden lezen, schrijven en rekenen. Welnu, dat is onwaar. Ten bewijze Wij wilden een tèchuisclien leergang inrichten met een zeer be kwamen bestuurder. En hoe eenvoudig die leergang ook was, wij konden hem niet geven, en die kinders waren noch tans de besten van de school De Dépêche van Rijsel zegt dat de kinderen dia zooveel weten van wat Frankrijk was of wat het nu is,zooveel als de negers in Congo, dat die kinde ren legioenen zijn: Volgens de-Tenips-i van 21 Juli 1910, houden de onder wijzers zich bezig met -syndikaten, andmilitarisme, politiek en andere zaken, maar vergeten dat zij klas moe ten doen. M. Compayré, protestant en schrij vervan het eerste burgerlijk handboek, zegt dat er geen plichten aan de kinde ren t' onderwijzen zijn, want alle zede lijke opvoeding is eene willekeurige, verdrukkende, onmogelijke onderne ming. Past op voegt hij er bij den dag' waarop het zou bewezen zijn, dat v ij aan onze leerlingen de deugden van den eerlijken man, niet willen of niet kunnen onderwijzen, het zou het fail liet zijn van de wereldlijke school. M, Steeg, verslaggever der begroo ting van openhaar onderwijs in 1911, verklaarde men mag zeggen dat in Frankrijk de jeugd zedelijk verlaten is. I. En M. Vincent voegde er hij op de tribuun, dat men mag verklaren, dat er op de 300,000 kinderen die jaar lijks tot hun 13 jaar komen er 9 op de 40 geene opvoeding zullen ontvangen. De schoolopziener van de Somme, zegt dat in 'tjaar 1909-10, er 959 kinderen in schoolouderdom waren, waarvan 519 jongens, die geen enkele school hadden bijgowoond on uiet hot minste onderwijs ontvangen. In de Aisne, verklaarde de School opziener, worden er 241 kinderen in de familie onderwezen, 1605 anderen ontvangen niet het minste onderwijs. Het arrondissement Sint Qwitijn telt alleen 662 kinderen die niet eens staan opgeschreven in het schoolregister. De schoolhjj woning is bovendien zeer on regelmatig. 360 hebben nog moeten leoren lezen en schrijven in do scholen van volwassenen en 105 leerlingen hebben de school verlaten zonder te kunnen lezen, rekenen noch schrijven. In de Allier, de Tarn, de Loir-et- Cher, de Rhone, in Charente, en zelfs te Meurlhe-en-Moselle, overal boort men de zelfde weeklachten. De scho len worden verlaten, ot zooals het gebeurt ts Aubigny, den 10 Meert 1904 werd er eene school gebouwd den 1 November 1909 (dus meer dan 5 jaar nadien) wordt ze geopend en zij is enkel bijgewoond door een enkelen leerling. Zulks getuigt M. de School opziener van Allier in zijn jaarverslag. Dat zijn beoordeelingen, cijfers en feiten, die zijn aangehaald en beves tigd, niet door Fransche katholieken, maar door de officieeie en de bevoegde personen zelf. Als wij zulks bedenken, dan vragen wij ons afWaar vindt men in België eene school, eene officiëele gemeente school, die na 5 jaren gebouwd te zijn, slechts geopend wordt en op den hoop toe maar door een enkel kind wordt bijgewoond. Ja, er zijn in België ook tijden ge weest dal de gene titescholen geheel ledig waren, dat er meer onderwijzers waren dan leerlingen en dat zij om hunnen tijd te dooden, zich onledig hielden met het kweeken van konijnen. Maar dat wasten tijde van den on ge lukkigen schooloorlog, door onze libe- ale bewindvoerders in België inge voerd. Doch, waren de gemeentescholen ledig, de vrije katholieke scholen kwamen als bij tooverslag uit den grond en zaten opgepropt van de kin deren uit het volk. Naar de katholieke school, daarhenen wilden zij gaan, maar naar geuzenscholen, dat nooit. Die vreeselijke schooloorlog is in Bel ie nog niet vergeten en nochtans, onze tegenstrevers kondigen nog een lievigeren schooloorlog aan, als wij de ongehoorde domheid moesten begaan, de treurige antiklerikale opperhoofden aan het bewind te brengen. Doch het land is wakker en ieder zal zijn plicht dapper en trouw weten te vervullen. Een gesprek Segers-Van- dervelde<ï?an Cauweiaert. Donderdag 8 dagen kwamen deze drie kamerleden van Brussel naar Antwerpen Heeren Sogers en Van Gauwelaerl om naar hunne woning te gaan, H. Vandervelde om le spreken op de meeting. Zij zalen in 'tzelfde rijtuig. Ge durft dus niet komen, vroeg M. Vandervelde aan M. Segers... Ja wel, op voorwaarde dat gij mij de vaste verzekering- kunt geven dat ik zal kunnen spreken zoolang als gij mij toestaat. Kunt gij mij dal verzeke ren, dan ga ik m«»eEr kwam geen ant woordM. Vandervelde, klonk het to^n uit den mond van M. Van Gauwelaerl, neemt ge eene tegensprekelijkemeeting aan,waarop niets dan in tellecl ueëlen (niets dan ont wikkelde menschen wil dat zeggen) aanwe zig zijn M. Vandervelde vond best er niet verder op in te gaanWij kunnen de echtheid van dit onderhoud niot bevestigen, maar het werd ons echter door een betrouw baar persoon verteld. Oh Schoone onzijdigheid. M. Grevaels, gemeenteonderwijzer van Meuleslede,is aangesteld Zondag 28 Januari als voorzitter van den liberalen kring Wer ken en Leeren Schoolopziener M. Edm. Fecheyer van de stad Gent maakte een bij zonderen lof van M. Grevaels en wenschte hem spoedig tot hoofdonderwijzer benoemd te zien. Vooruit die ook zijn kandidaten heeft, gaat er op los Ja, vroeger in het homogeen liberaal schepencollege kwamen de liooge plaatsen enkel aan de politieke wind- hanen. Nu is dat wat veranderd en wij vra gen hetzelfdo recht voor de socialistische onderwijzers en protesteeren tegen de mis plaatste en onbehendige bemoeiing van M. den Inspecteur die tracht overoudsche ge bruiken terug in te voeren. Hoe vindt g'het lezers Is bet officieel onderwijs der groots steden waarlijk niet onzijdig ?i Het Paradijs der Jonkmans. In de maand Maart houdt de Bond van het eenvoudig Leven zijn 3° congres in de Caxtonhalle te Londen. De bijzonderste aantrekkelijkheid zal de tentoonstelling zijn, waarvan het Paradijs der Jonkmans of Ttie Bachelors Paradise de clou zal zijn. In dit Jonkmansparadijs zullen de jonk mans, zoowel jonge als ouwe jonkmans, ingewijd worden in den huishoudelijken arbeid. Onder de leiding van behendige huis houdsters, zullen zij leeren koken, hun bed leeren opmaken, leeren plussen, de vensters en ruiten leeren kuiscben, het lijnwaad lee ren wasschen en opdoen, de kousen leeren stoppen en de broeken lappen, in een woord al do werken die gemeenlijk de vrouw doet in haar huis. Waarom dit aanleeren? Om den man volle dig onafhankelijk van de vrouw te maken, denkt ge misschien en hem aan te zetten om niet te trouwen? Dan hebt g'het mis.De Bond heeft een veel hooger dool. Hij wil de man nen een gedacht geven van het werk dat eene vrouw moet doen als zij haar huishouden nel en ordelijk wil houden, en om alzoo de mannen er toe le brengen nog meer de hoe danigheden te schatten van eene goede huis vrouw.Bovendien, zij stelt den toekomsiigen echtgenoot in staat eene Juiste rekening te in.iken van de onderhoudskosten eener luilie... Als ge practische menschen wilt kennen, moet ge maar naar Engeland gaan. ah ean nti!!iae*d aan d*» Fa»ar5che CoHj^bjegron- ■ftiïig, :Y1. iVlilliès-Lacroix heeft het ver slag gemaakt over do oorlogsbegrooting van 1912. Dit verslag is uitgedeeld in den Fran schen Senaat. Op tien jaar is de begrooting van Oorlog met 184 millioen geklommen, of emiddeld 20 millioen per jaar. Die van 191? is volgens den verslaggever ontoereikend.Hij denkt dat er 30 millioen zal bijkomen, waar van 11 millioen voor het vliegen. Als men bij dié 30 millioen de 50 millioêrf uitgaven voegt voor Marokko, dan zi»t men dat de w ezenlijke uitgaven van de Oorlogs begrooting van 1912 boven het milliard ko men; zonder de bijgevoegde en huilengewone credieten te rekenen die in den loop van den dienst kunnen gevraagd worden. Met al die uitgaven, vreezen wij d?t Frankrijk nog lang zal wachten vooraleer het aan het Fransche volk 1 frank pensioen zal geven, wat nochtans over 23 jaar beloofd erd, ...als de kloosters geplunderd waren. De kloosters zijn bestalon en... do werklie den hebben er niets van... Eene hank van Ghambery (Frankrijk) zond eergisteren eene som van 45.000 frank in banknoten en vijffrankstukken naar St- Jean de Maurienne. Do treiuoverste die de som in ontvangst nam, plaatste don zak met de papieren en de vijffrankstukken in eene opene kist, in den wagen waarin hij zelf reed. Maar to Modane gekomen, waar hij afstappen moest, vergat hij die aanzienlijke som in den openslaanden wagen, welke daar moest nagelaten worden. De wagen werd aan eenen anderen trein geschakeld en kwam te Lépin aan, waar men hem voor tijd verwijl op een ongebruikt spoor liet slaan. Toen herinnorde de treinoverste zich welk een gevaarlijk verzuim bij gepleegd had. Overal werd achter den wagen gezocht, dio eindelijk te Lépin werd ontdekt. Hij stond 0)»en op een afgelegen spoor en in het open koffer staken do centen nog onaangeroerd. De treinwachter danste van genoegen, want had het zoo goed niet gelukt, hij wierd niet alleen gekerkerd, maar verloor er nog zijn brood en dat van vrouw en kipderen bij. Ministerie van Nijverheid en Arbeid Arbeidsambt. Herinnering aan de mutualiteiten. De maatschappijen van ouderlingen bij stand die het bijzonder eereteoken verlangen ten voordeele van hunne beheerders, moeten voorden 31 Maart van ieder jaar, hunne aanvragen laten geworden aan den Heer Minister van Nijverheid en Arbeid, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van het Verbond bij hetwelk zij aangesloten zijn. De aanvragen na dit tijdperk binnenge bracht zullen niet meer kunnen onderzocht worden ten opzichte van do uitreiking der eereteekens van de maand Juli. Daarenboven is het te wenschen dat de maatschappijen dit uiterste tijdstip niet af wachten en dat zij den Heer Minister hunne voorstellen van in het begin des jaren laten geworden, met bepaling van aard on duur der bedieningen door de belanghebbenden vervuld. Medegedeeld De moordpoging gepleegd door zekeren Louis De Vlaeminck, op don persoon van zijne minnares, Maria Schoors, gebeurde op de Iioutkaai. De aanvaller is met eeno ware razernij te werk gegaan. Het slachtoffer heeft niet min dan veertien wonden, waarvan gelukkiglijk geene enkel© doodelijk is. Het Bebelsch koppel leefde sinds eenigen tijd gescheiden. De Vlaeminck achtervolgde gedurig zijne gewezen minnares, haar be dreigende, dat hij haar zou vermoorden, in dien zij niet terug bij hem kwam wonen. Maria Schoors, eene herbergmeid, kon in geen enkelen dienst blijven, daar haar min naar overal twist kwam zoeken, in de hui zen waar zij in bediening was ©n er schan daal verwekte. De moordenaar is. na den-nacht in den amigo doorgebracht te hebben, naar het ge vang overgebracht. TE VILVOORDE. De olieslagerij en mouterij der firma Dal- lemagne, Schaarbeeklaan, is door een ge weldigen brand, ten gronde vernield gewor den. Het was rond 4 1/2 ure 's morgends dat het vuur bemerkt werd. Spoedig werd het alarm gegeven. De ge- huren snelden toe en hadden vóór de aan komst der pompiers, de eerste reddingswer ken ingericht. De brand, gespijsd door eene groote boe veelheid ontvlambare stoffen, nam in weinig oogenblikken, eene groote uitbreiding. Het was aan de redders onmogelijk de vuurzee te bestrijden. Gedurende twee uren goten de brandweermannen stroomen water op den vuurpoel, doch vruchteloos. De fabriek werd de -prooider vlammen. Een deel der bureeleri konden gevrijwaard worden. Volgens het onderzoek door de policie moet den brand aan kwaadwilligheid toege schreven worden. In de poort der fabriek was door inbrekers die den brand gesticht hebben, verscheidene gaten geboord om het slot te doen springen. Toen de brand bemerkt werd had men vastgesteld dat hij op vorschillige plaat sen ontstond. Het parket is ter plaats geweest en heeft een onderzoek geopend, daar men duidelijke sporen gevonden had, dat de fabriek in brand gestoken was. Verscheidene experten vergezelden het parket. Onder de poort der fabriek heeft men eene kruik naphte gevon den. Een expert is gelast geworden de kruik te onderzoeken of er geen© vingerindrukken waar le nemen zqn, Men verwacht aanhoudingen. te St-Lievens-Houtem. Ter gelegenheid der wijzigingeu, toege bracht bij Koninklijk Besluit aan den uitslag der kiezingen, liepen Zondag namiddag eene bende gasten rond, die reeds onder den invloed van den drank waren. Op de plaats hielden zij een lawijt van al de duivels en daar gingen zij aan 't wisten. De gendarmerie die op dienst was, kwam spoedig toegeloopen en vroeg de kerels zich goed te gedragen en geene onlusten te verwekken. Dezen haalden revolver uit, hetmes en zelfs een hamer. Verscheidene schoten werden in de richting der gendarmen gelost, gelukkig- lijk zonder lien to troffen. De bevelhebber der gendarmerie kreeg een ergen hamerslag op het hoofd. De man bloedde geweldig en de wonde is erg zonder nochtans doodelijk te zijn. Een gendarm kreeg een geweldigen messteek, die gevaarlijk is. De gendarmerie kon niettemin drie kerels aanhouden de ander© konden vluchten. De plichtigen, koolmijners van beroep, werden naar het gevang van Audenaarde gevoerd. Het parket is Maandag namiddag ter plaati geweest, om de zaak te onderzoeken. aen te Gisteren namiddag is het parket van Brus sel te Vilvoorde afgestapt, om er een onder zoek in te stellen, nopens een wildstroopers drama, dat aldaar in den afgeloopen nacht had plaats gehad. Rond middernacht waren de jachtwachters Rombauts en Decree, in dienst vanM. Orban, op hunne gewone ronde, ter wijk Drie Fon teinen, toen zij zich eensklaps tegen over zes mannen bevonden, die aan het slroopen aren. Op het zicht der jachtwachters namen de wilstroopers de vlucht, achtervolgd door de jachtwachters. Eensklaps keerde een der wildstroopers zich om en loste een geweerschot, op de jachtwachters. Rombauts werd door de loodkorrels in de zijde en den arm getroffen. Dc jachtwachters vuurden ook hunne geweren af in de richting der wildstroopers, doch zij moesten de ach tervolging staken. De jachtwachters weten ■'iet of een der wildstroopers door hunne ..diaten getroffen werd. De wildstroopers zijn niot gekend. Men hoopt ze echter spoedig te zullen kunnen ont dekken. Maandag avond werd de Onderwijsstraat in opschudding gebracht door een echtelijk drama. Sinds eenigen tijd was de genaamde Oscar B.., 30 jaar oud, veekoopman te Houdeng- Goegnies, door zijne vrouw verlaten gewor den. Deze. Louiza G..., was naar Brussel komen wonen en had er in de Onderwijs straat een bloemenwinkel geopend. Reeds verscheidene malen had B. gepoogd zijne vrouw te overhalen om naar huis terug te koeren, doch alles bloef vruchteloos. Maandag kwam B.. zijn© vrouw wederom opzoeken. Deze was niet tehuis, maar B... vernam weldra, dat zij zich in een naburig koffiehuis bevond. Hij ging er ook heen en nauwelijks had hij haar gezien, of hij haalde een revolver te voorschijn en loste twee schoten op haar. Men oordeel© over de ontroering der tal rijke personen, die zien in liet koffiehuis be vonden, de vertooning in den cirkua juist geëindigd zijnde. Mev. B.., werd in den schouder en aan het hoofd getroffen.Denkende haar doodelijk gekwetst te hebben, nam de plichtige de vlucht achtervolgd door verscheidene oogge tuigen van het drama. In de Monileurstraat loste hij twee schoten naar de achtervolgers doch hij kwetste niemand. Aan de Kongres- kolom ging hij gevat worden.., toen hij zich twee kogels in liet hoofd schoot. Do man stortte badend in zijn Moed ten gronde. Hij werd onmiddelijk naar het gasthuis overge bracht, waar men vaststelde dat zijn toestand zeer bedenkelijk was. Mev. B.., werd op hare aanvraag naar hare woning gevoerd. Do wonden zijn niet erg. De policie heeft een onderzoek geopend on het parket verwittigd. TUSSCHEN In de Tunesiaansche wateren. Italië heeft een bestendigen waakdiensl ingericht in de Tunesiaansche watóren om alle oorlogsbevoorrading to Loletten. Zulks zal ook een einde stellen aan de tal rijke geschillen met Frankrijk. Waar zijn de 27 Turken Do 27 Turken van de 29 die zijn mogen vertrekken langs Marseille, zijn te Tunis toe gekomen. Zij werden er door eene groote macht van volk ontvangen en zij ontvingen eene herinnering, aangekocht bij inschrij ving door de bevolking van Tunis. De Turken vertrekken nu naar Sousse on Sfax. Van Sfax rijden zij per automobiel naar de grens, van waar zij dan naar Khoms zullen vertrekken om er hun ambt uit le oefenen. De Italianen naar de Woestijn. Deltalianen zijn al verre gevorderd met hunne toebereidselen. Zij zullen binnen kort oprukken tegen den vijand en het binnenland van Tripolitanië zoeken le veroveren. Generaal Caneva naar Rome. De generaal is ingescheept op den kruiser Cilta-di-Cagliori Volgens d'eenen is hij naar Rome vertrokken om er over den toe stand t'onderhandelen, volgens d'anderen is hij te Aïn-Zara zeer zwaar gewond, en is in dozen toestand naar Italië vertrokken. Het einde van den oorlog niet in 't verschiet. I)e minister van oorlog van Turkije, Mahmoud Chefket Pacha, heeft verklaard De Italianen na zich van vijf haven Leb ben moester gemaakt, hebben de aanhechting van Tripolitanië en Cyrénaïque aan Italië uitgeroepen. Eertijds dedenzij hetzelfde voor Abyssinië, maar de tocht liep op eene volledig© neder laag der Italianen. In Tripoli zullen zij ten langen laatste toch ook moeten buigen. Onz© oorlogsuitga ven komen zelf© niet tot

De Volksstem | 1912 | | pagina 1