I Baar hebt g'tiet spel OORLOG 'T EEN EN T ANDER Erge woelingen te Heniixem. De geheimzinnige zaak van O DA.GBLAD Een roerend drama aan de watervallen van Niagara Jaarlijksche algemeene vergadering en Engelsche onderzeeër vergaan De reddingswerken ENE OUDE MISDAAD. Wilrijk Een diamanthandelaar vermoord Italië en Turkyë. Aehtföensie jaargang nr 33 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag S Februari f 3 f ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Insehrjjvïng in alle posthureelon van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4£* 728, BUREELEN TE BRUSSEL I Steenweg van Waterloof 728* I 9, BestuurderJ. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Va/f Nuft'el'De Qendt. si AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de rogel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Wij hebben in ons vorig nummer hier op dezelfde plaats, den toestand van het officieel openbaar onderwijs, niet volgens onze getuigenis, of volgons deze derFransche katholieken, maar volgens het oordeel en de ondervinding van de Fransche ministers, van de mannen van het Bloc zelve, bespro ken. In aet nummer van Dijnsdag 7gten Febrtari 1912, lezen wij in liet so cialistisch orgaan van Brussel een hoofdartikel over den toestand hier in België. Wij vertalen daaruit letterlijk zonder er eene iota aan te veranderen. De bulletijn van de statistiek, ge publiceerd door het bureel van de al gemeene statistiek van het ministerie van het Binnenland, geeft den graad geleerdheid der jongelieden ingeschre ven voor de milicie. Er volgt uit dat. in 1880, op 49054 ingeschrevenen 8478, hetzij 17,49 per cent noch konden lezen noch schrijven; In 1890, op 56424 ingeschrevenen, 7289 of 13,05 per cent konden noch lezen noch schrijven In 1900 op 60519 ingeschrevenen, 7051 of 10,18 per cent konden noch lezen noch schrijven Eindelijk in 1911, op 66087 inge schrevenen, 5951 of 6,34 per cent kon den noch lezen noch schrijven. Dat schrijft het rood orgaan en het zoekt geenszins de juistheid der stati stiek te ontkennen of in twijfel te trek ken. In dit geval zoudt gij zeggen met alle menschen die ten minste nog een klein beetje gezond verstand bezitten, In 1S80, meer als 17 ten honderd ongeletterde», in 1911, nog enkel iets meer dan 9 ten honderd, zulk een uit slag, en dat zonder de verplichting, strekt tot de grootste eer van het Bel gisch volk. Doet het rood blad zulks Ge zijt er wel meê. Wij hebben liet on langs nog geschreven. Als de toe stand in Frankrijk door de Fransche hoofdmannen zelf, ja door hoofdmi nister Briand en minister Steeg, als si echt wordt opgegeven, als het offi- eieële Frankrijk zelf erkent, dat bij hen, ondanks de verplichting, den toestand veel, zeer veel te wenschen laat, dan zijn de Belgische Fransch- dolle karlelbladen er immer op belust, den toestand in Frankrijk, ondanks alles, te verbloemen en op te hemelen De toestand in hun eigen land, hoe schitterend hij zich ook voordoe, moet door alle middelen verslecht worden. Zoo is het thans nogmaals bet geval. De Peuple vindt dien toestand in België feitelijk nog zuoveel niet ver beterd Als ge zoo iets leest, moet ge dan niet erkennen d it. die mannen waarlijk bezeten zijn door den kwaden trouw?... Ztj zullen venijn gaan zuigen op die bloemen waar de hie honing gaat zoeken. Zij doen dus gelijk de spin.,. De verbetering in den Belgischen toe stand, die nu toch niet, zelfs door hen niet, kan geloochend worden, is toe te schrijven, volgens hen. aan de afschaf fing der plaatsvervanging... Zien die menschen dan zelf niet wat ezelarijen zij in het openbaar vertellen?... Van wanneer is de plaatsvervanging afge schaft Maar van de laatste militaire wetop het einde 1909. Welnu, ziet zelf eens na van wan neer de vooruitgang van het onder wijs zich openbaart. Het is al van de jaren 1880 tot 1890 en met de jaren won de vooruitgang immer meer veld. Doch, waar sinds 1910 de plaatsver vanging is ingevoerd, waarin de socia listen en ook wel de Daensisten een middeltje zoeken te vinden om de meerdere geleerdheid onzer jongens aan toe te schrijven, daar kunnen wij evengoed en ten minste met evenveel reden, een toestand vinden die schuld is dat het getal niet-geletterden, hoe wel reeds zoo schoon op zich zelve, nog niet veel heter is. Door de laatste krijgswet is de oud ste zoon geroepen om naar 't leger te gaan. Welnu, het is voor niemand een geheim dat in de werkersfamiliën, vooral in de groote familiün, de oudste zoon gewoonlijk zoo lang niet naar de school mag of kan gaan als zijne jon gere broeders. Hij moet zoohaast mo gelijk aan het werk,om voor de familie een centje mee te verdienen. Daaruit volgt, clat, zoo in het leger, in plaats van de oudste, de jongste ot een ander moestoptrekken, het getal ongeletter de» nog een heel deel kleiner zou schijnen. Mits zoo te redeneeren, zouden wij de waarheid niet te kort doen en we zouden het bewijs leveren van den goeden naam en de goede faam van ons land te willen bevorderen. Doch, we doen zulks nietwij houden ons aan den toestand gelijk hij officieel door de bevoegde inrichting wordt opgegeven, en wij besluiten In 1880, onder een liberaal bestuur, meer dan 17 ten hon derd ongeletterden, in 1911, onder een katholiek ministerie, zijn wij ge daald tot 6 ten honderd ongeletterden. De vooruitgang is verbazend en strekt ter eere van de Belgische natie. Doch onze lezers verzoeken wij hier eens op na te denken en zelf deze vraag te beantwoorden Hoe vindt gij onze tegenstrevers die in den vreemde, ten onrechte, alles zoeken te verbloemen en in België, ook ten onrechte, alles zoeken te verkleinen en t'e verslechten? Hoe vindt ge die handelwijze Is zij rechtzinnig en eerlijk Blijft toch oene zuivere aanwinst van bevol king van 72.456 personen. Tusschen die 188,608 zijn er SI,313 Span jaards, 50,893 Italianen 16689 Franschen 11456 Engolschen 10529 Brazilianen 6471 Duitschers. 3792 Oostenrijkers 1627 Hollanders 1176 Portugeezen 37S Belgen en 1134 wier nationaliteit niet wordt opge geven. Ondanks de groote propagande hier in België gemaakt, zijn de Belgen moeilijk van huis te.krijgen, liet is wel een bewijs dat het hier nog zoo slecht niet is als sommige griezeleers het zouden willen wijsmaken aan de ganzen. Wij zeggen ganzen, want de Belgen laten zich zulke onnoozelheden niet opstoven. Andere verdeeling. Tusschen die 188608 Argentijnscho inwijkelingen zijn er 118,715 mannen, 42183 vrouwen 27674 kinderen. 168909 katholieken 4230 Israëlie ten; 15469 behoorende tot een anderen gods dienst. Er zijn 120236 jonkmans tusschen'; 65339'gehuwden 303S weduwen of wedu- wenaars. Hmn bedrijf. Van die 188608 Argentijnsche inwijkelingen zijn er 34215 dio verklaren landbouwer te zijn 1138 schoenmakers, 1382 kleermakers 1825 schrijnwerkei's 910 coiffeurs en 1309 ver klaarden artisten van het theater of tooneel- kunstenaars to zijn. De visscherssloepen op onze zeekusten. He Ooslendscho visschersvloot telde in 1909 nog 92 grooto barken met zeilen die in volle zee gingen. In 1911 waren er nog enkel 72. Een dertigtal visschers hebbeu het visschorsbedrijf laten staan en zijn in de handelsvloot gegaan... Onze visschersvloot is dus aan 't verminderen. Do mannen der Toekomst maatschappij. De Reichspost heeft vernomen dat Silberer, het socialis tische kamerlid van Weenen, waarvan men dacht dat hij in de Tvroolsche bergen was verongelukt,maar wiens lijk niet werd terug gevonden, dat Silberer do gaten uit is, na een groot gat t'hebben gemaakt in de arbei- derskas. De socialistische gezellen hebben eeno klacht ingediend. Het schijnt dat men de zaken hoeft ver zwegen totdat al de balloteeringen waren af- geloopen.Anders zou het te nadeelig geweest zijn voor de partij, en daarom werd een on truggelaar als een verongelukte uitge geven... Oh Die socialisten zijn toch zoo eerlijk en rechtzinnig Over onze - Franschmans In 1895 gaven de statistieken alsvolgt het getal werklieden op van gansch het land, die naar den vreemde gingen werken In de le helft van April 12989 in de 2® helft 18757 in de 1° helft van Mei 27200 in de2c helft 36340 in de 1° helft van Juni 37878 in de 2° helft 38415 in de la helft van Juli 39958 in de 2* helft 40175. De nieuwe statistieken zijn niet gekend. Ge ziet dus dat er in Juni 37878 menschen uit geheel het land, naar de vreemde trekken. Wij blijven dus verre van de 60000,en we mogen niet vergeten dat daartusschen dui zenden jongens zijn tusschen de 15 en de 25 jaren. Een nieuwe zeereus. De Duitsche transatlantische maatschappij laat thans een paketboot maken, vooral ten ge- bruike van de Amerikaansoh» milliardairs die naar Europa willen komen. Die transatlantieker zal Imperator ge doopt worden. Hij zal 26S meters lang zijn, 30 meters breed en 19 meters hoog. Hij zal eene verplaatsing hebben van 50,000 ton en bijgevolg verre uit het grootste schip zijn dat er nu beslaat. Aan boord zullen er 1600 personen dienst doen en za! 5.000 passagiers kunnen opnemen en vervoeren. Naar Argentijnen, Argenti nië, of Argentina.Ge kunt een van die 3 woorden nemen, het beduidt een en 't zelfde land. Van Januari tot November 1911 zijn er 188608 personen in Argentijnen ingeweken. Langs Buenos-Ayres hebben er ook 116,252 personen dat land verlaten. Drie toeristen iii den afgrond gestort. Maandag gebeurcfe aan de watervallen van Niagara (Amerika) een roerend drama. Do samengestroomde en aaneengevrozen ijs blokken, hadden eene soort van brug ge vormd, boven den snelvlietenden stroom, op eenigen afstand van de waterval, Eenige stoutmoedige toeristen hadden ziel: op die brooze brug gewaagd, toen eensklaps en IJselijk gekraak zich deed liooren en de brug in den stroom zakte. Verscheidene onvoorzichligen konden no^ den Canadeeschen oever bereiken, doch de 20 jarige James Heacock en de echtgenoo ten Stanton, die op speelreis en pas eenige dagen in het huwelijk getreden waren, wer den door den vloed mcdcgesleept. Langsheen de oevers, bevonden zich dui zenden schaatsers en een vreeselijke angst kreet steeg uit aller mond op. Van eene brug werden inderhaast ver scheidene koorden geworpen, in de hoop dat de bedreigden deze zouden kunnen grij pen, toen zij er voorbijdreven. De strooming was echter te-geweldig. M. Stanton gelukte er in eene koord te grijpen, doch ten gevolge van den schob brak deijsschol en M. Heacock werd van de jonge echlgenooten gescheiden. Onder de ijzerenbrug werd het zelfde mid del gepoogd om de ongelukkige te redden, en M. Heacock, kon ook eene koord vast- krijgen, doch zijne bevrozon vingeren moes ten de koord loslaten. De ongelukkige viel in den stroom en verdween schier onmid delijk. Dan zag men de echtgenooten Stanton een vaarwel toewerpen, aan de menigte die wan angst huilde op de oeversman en vrouw omhelsden zich en verdwenen eenigo oogen- blikken later in den afgrond. Hunne lijken zijn nog niet teruggevonden. VAN ST. PIETERSPENNING. In den Katholieken Kring te Gent, werd de jaarlijksche algemeene vergadering van St.-Pieterspenning der provincie Oost-Vlaan deren gehouden. Onder voorzitterschap van Z. D. H.Mgr Sillemans; Bisschop van Gent en eerevoor zitter van het werk, werd de zitting bijge woond door Z. H. M8r De Wachter, wijbis schop te Mechelen baron vander Bruggen oud-minister, enz. Het waskwart over elf ure, als Monseigneur Stillemans do vergadering met het gebed opende, waarna graaf de Hemptinne, be treurend dat graaf Verspeyen door gezond heidsredenen belet i6 aanwezig te zijn, ver slag over het verloopen maatschappelijk jaar voordroeg, eerst een aangrijpenden brief van heer Verspej*en gelezen hebbende. In 1911 word in do provincie Oost-Vlaande ren 114,353 fr. 90, aan St-Pieterspenning geschonken, tegen 112.793 fr. 85 in 1910. Van de stad Gent zelve kwam er 13,796 fr De reddigswerken voor den gezonken onderzeeër A 3 worden met iever voortgezet. Eene overgroots menigte volgt ze van het strand van liet eiland Wight. De reddingswerken gaan echter zeer lang zaam vooruit, daar er in dit seizoen «leeds grooten vloed is in die streek, en de duikers slechts twee uren daags kunnen arbeiden. Ook hadden reeds verscheidene ongelukken plaats. Kelens welke reeds aan den onder zeeër vastgehecht waren, zijn gebroken, ver scheidene redders kwetsende. De slachtoffers zijn naar het gasthuis overgebracht. Ook worden de reddingswerken zeer ver- achlerd, door het gebrek aan materiaal. Er is de haven van Portsmouth geen enkel toestel voor het ophalen van onderzoeërs. Verscheidene weken zullen noodig zijn voor liet ophalen van het gezonken schip. Hot ongeluk wordt nog op verschilligo ijzen uitgelegd. Men zal echter moeten wachten tot de A3 opgehaald is, om de juiste oorzaak te kunnen vaststellen. Drie jaar geleden, op 1® Februari 1909, zond eene naaister van Lyon, Mev. Mensa, haar driejarig dochtertje eene boodschap doen in de buurt. Het kind kwam niet meer terug. Nu, in de maand Juli 11., ontdekten werklie den, die in het huis n. 176 der zelfde straat waar Mev. Mensa woont, arbeidden in een ouden put eenige beenderen, die van het ge raamte van een klein meisje voortkwamen. Zij verwittigden den eigenaar van het huis. doch deze vreezende in moeilijkheden te komen met het gerecht, deed de beende ren terug begraven, en verzocht de werk lieden niets te zeggen. De werklieden klapten echter en het par- et werd van de zaak op de hoogte gebracht. Nauwkeurige opzoekingen werden gedaan n men vond, dat het geraamte wol dat was van de kleine verdwenene, daar ook nog eenige voorwerpen, aan de kleine toebehoo- rende ontdekt werden. Er is hier dus eene misdaad gepleegd. De Heine ging dikwijls in het huis n. 176 spe len, doch nooit zoo laat als den dag harer verdwijning. Het onderzoek vroeger gedaan, bracht aan het licht dat de kleine nabij hare wonin: was aangesproken geworden door een mans persoon, doch men had niets zekers over den persoon kunnen vernemen. Ook is de persoon die bet buis betrok waar het ge raamte der kleine nu gevonden werd, sinds verscheidene maanden vertrokken, zonder dat mon weet waarbij verblijft. Het zal on getwijfeld moeilijk zijn hem terug le vinden. Twee personen hebben in deze zaak eene belangrijke verklaring gedaan. Een bakkersgast heeft namelijk beweerd, dat bij gezien heeft dat M. Davidson zicli gezelfmoord heeft. Hij ging juist voorbij den diamanthandelaar, toen deze bet scheer mes uil den zak haalde en zich de keel over sneed. Vreeselijk verschrikt was de jongen gevlucht, zonder nog le durven omzien... Anderzijds heeft een meisje verklaard, dat zij eenige oogenblikken vóórhel lijk ontdekt werd, twee mannen heeft zien vluchten in de dreef waar het lijk gevonden werd. Deze dreef leidt nergens heen, zoodat de diamanthandelaar voorzeker dien weg niet moest volgen. Welke dezer twee verklaringen moet nu als ernstig aanvaard worden Deze van den bakkersgast is volgens de wetsdoktors niet aanneembaar. Inderdaad, et slachtoffer hééft drie wonden welke door een scheermes veroorzaakt zijn eene onder de kin, eene op de kin en dan nog eene snede welke van het eene oor tot liet andere loopt on tot de ruggraat doordringt. Deze laatste moet eene oogenblikkolijke dood veroorzaakt hebben. Men had eerst gemeld, dat men liet scheer mes naast het lijk gevonden had. Dat is on juist. Men vond enkel de hecht en het lemmer zelf was verdwenen. Daar Davidson na de vreeselijke derde snede op den slag dood was, kon hij onmogelijk het wapen doen verdwijnen hebben. Dus moet er misdaad gepleegd zijn. Ook waren de kleederen op de borst aan stukken gerukt, hetgeen schijnt aan to duiden, dat de moordenaars de binnenzakken van hun slachtoffer geplunderd hebben. Eene bijzonderheid welke ook dient in aanmerking genomen te worden, is wel deze In een der zakken van het slachtoffer vond men twee reisbiljetten van den tram Scliépi-Oude God, beide afgeleverd Zaterdag namiddag rond 2 ure. Dus moet M. Davidson vergezeld geweest zijn van een persoon,, voor wie hij de reis betaald heeft. De policie en het parket zoeken nu dezen persoon op. Men heeft nog niet juist kunnen opmaken voor hoeveel waarden M. Davidson op zich had, toen hij aan zijn einde kwam, doch men veronderstelt, dat er voor ongeveer 50.000 fr. geld en diamanten moet geweest zijn. Het parket is reeds tweemaal ter plaats geweest. De kartelverdraagzaamheid. Als gevolg van de schitterende zegepraal der katholieken, was het Maandag volop feest. Van 's middags vergaderdon do werk lieden der fabrieken Gilliot en Gio, en om ure begonnen zij, met muziek aan het hoofd, een uitstap te doen. De drie eigenaars der fabriek, de heeren Leon Gilliot, Garden de Lichtbuer en graaf de Ballin, gingen aan het hoofd hunner duizend werklieden. Het blauw-rood volkje kon die vreugde niet kroppen, want bij den terugkeer werden verscheidene hunner aangepakt en geslagen, zelfs kreeg zekeren Binon van Schelle, ver scheidene messteken in het hoofd. De policiecommissaris en veldwachter Le- sire werden uitgejouwd, 's Avonds werden bij een tiental burgers de ruiten vernield, Dijnsdag middag, had er wederom een opstoot plaats, aan de gendarmerie. Twee aanhoudingen hadden plaats. Policie en gen darmen werden uitgefloten. En dit alles gebeurde onder do aanmoedi gingen van de groote blauwe bollen. Strenge maatregelen zullen genomen wor den. De ontroering te Antwerpen veroorzaakt door de vreeselijke ontdekking is nog verre van gekal-nd le zijn. De sluier welke deze zaak omringd wordt integendeel nog dichter en dichter en meu weet waarlijk niet wie te gelooven. In den Diamant Club, te Antwerpen, zijn er nog eenige leden, die beweren dat er zelf moord zou gepleegd zijn, doch anderen kun nen zulks maar niet aannemen. TUSSCHEN In de stad Tripoli Eergisteren vond men in de straten van Tripoli een zak waarin een man was geslo ken. Daarna was de zak toegenaaid. Door do herhaalde moordenarijen in Tripoli, blijkt het volkomen noodzakelijk de policie van Tripoli te versterken. Vele verdachte handelaars zoeken in Tri poli te dringen en zich door oneerlijken han del le verrijken. De overheid moet daartegen ook maatregelen nemen. Beschieting van HodeidaH. De Italiaansche schepen zijn begonnen Hodeidah te beschieten. Een Fransche stoo- mer heeft de toelating gekregen om in de haven van Hodeidah binnen te varen. Al de Fransche ambtenaars der stad, ten getalle van 26, zijn ingescheept en uit Hodeidah vertrokken. Oorlogsmaterieël in pan. Te Chambery in Frankrijk zijn 14 wag gons, met obussen geladen en komende van Duitschland blijven staaD. De Fransche regeering wil ze niet vervoeren. Zwitserland heeft geweigerd ze door de Simplon te laten gaan. Nu zouden ze door den tunnel van Frejus moeten. In Albanië en Armenié Algemeene opstand in de gemoederen De Albaneezen en de Armeniërs, gezien de niet- nakoming van de gedane beloften door Turkyë, zijn in opstand gekomen en willen nu hunne eigen zaken beridderen. Eene alge- gemeene revolutie dreigt los te barsten. In het Zuiden vormen zich talrijke Albaneesche benden. Deze plunderen en branden en ver nielen de dorpen en maken het openbaar leven onveilig. De kooplieden kunnen niet meer reizen en de boeren kunnen niet meer ter markt gaan. In Armenië doet zich het zelfde voor. De volkstammen zijn niet tevre den over het beleid van de Turksclie regoe- ring.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1