BUITENLAND. Nieuwjaarsgiften voordenPaus Schrikkelijk ongeluk te Thenx Orootsche Katholieke Vergaderingen NIEUWSBERICHTEN. Dramatische ontploffing Ie Montignies-aan-Samöer De werkstaking in den Borinage ii 2 Achttiende lijst lOverdracht der vorige lijsten 54.019 M. en Mev. Versele-Deruyttere, Zulte, 40 Wcv. Van Opdenboscli. Ninove, 50 ir P. Dierckx, oud-volksvertegenwoordiger Turnhout, 100 Komiteit der pers, Farciennes en omstreken 50 Principaal en kloosters der Dominikanen van België, 200 Boron en baronnes de Villenfagne de Vogelsank, 100 Familie Hanin-Gilles, Marche, 100 Mej. Th. Rocls, Dendermonde, 50 M. en Mev. Leem de Bernard de Fauconval, 5üV .M. Th. de Lantsheere, .Siaaisminister, JOQj 1 «priesters der dekenij van Celles (Doornijk) 117'. 'K anunnik Dou'erlungne, Doornijk, 25 JTwee naamloozen, Doornijk, 25 M. en Mev. Victor Leiebvre, Doornijk, 50 P. S., Péruwelz, 10 Zegening over de familie, Poperingiie, 10 Dat God onze bede verhoore, 2 D. V.. 2 Onbekend, Wevelghem, 2 Voor de verwezenlijking van mijne wenschen, 1 M. Pie- ter Binet, La Hulpe, 5 M. Monnom, Ambresin, 5 A. V. \V. R., 2; Voor de genezing mijner vrouw, 2. M. C'. Huysman, oud-pastoor, 15 Mejuffer llortense Lelage, 1 Onbebend, Lodelinsart. 10; id., Mnntignies-s.-S.. 5; Ter eere van O. L.Vrouw- van Bijstand. 2 Familie Jacques, Charleroi.10 V. R. Chapclle bij Iierlemont, 2; M. D., Char leroi, 2 God zegene onze ouderneming, 20 Vcreeuiging van het Allerheiligste Sakrament, St-Antonius, Etterbeek, 10 De Kring R. R.. 10 H. D. a;, 5; A.Z., Gent. 5 Onbekend, Etter beek, 5 A. M., 1 L. P.. 1 Leve Pius X N., 1 A. Iï.. Xeul'ehateau, 0,25 M. A. Duburcq, Bon- secours, 5; Mevr. wed. Guiset, Arc-Ainières, 5 Onbekend, id, 1 id. id., 0,75 Eene familie van klont-St-Aubert, 2 Heilige Vader, zegent onze familie, Warcoing, 1 Heilige Vader zegent mijne familie, 2 Voor eene genezing, 0,5Q God zegen mijne instellingen, 0,50 Heilige Vader verhoort mijne vraag. 0.50; C. D. H., 1 Onbe kend, Marquain, 5 j id. Barry, 2 Onbekend, 10. Totaal 55.264,50 Men ban de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- :aris, Gouden Hoofdstraat, 7, Deornijk. FRANKRIJK Prachtig en grootsch voorbeeld van onder werping aan de H. Kerk. Mgr Duchesne onderwerpt zich De Osservatore Romano maakt don brief hekend, waardoor Mgr Duchesne zich verklaart t'o»d*rwerpen aan de uitspraak van do Congregatie van den Index. Do brief is gestuurd aan kardinaal delia Volpe en alsvolgt geschreven Eminentie, Getrouwe zoon van de Kerk, moet ik mij onderwerpen aan hare beslissingen. Ik kom dus verklaren aan UweEminen- cie dat ik mij eerbiedig onderwerp aan deze beslissing van de Congregatie van den Index, betrekkelijk mijn bock. Aanvaard, Eminencie, de hulde van Mijnen diepen eerbied. (Get.)L. Duchesne. Door dezen brief zal Mgr. Duchesne nog op buitengewone wijze stijgen in de achting en in dc waardeering van al de katholieken. Het is eene groote daad gepleegd door een groot man. En men moet voorwaar, een groot, een karaktervol man zijn om zulke schoone daad te plegen. Dat al de katholieken zich spiegelen aan bei voorbeeld hun gegeven door Mgr. Du es lesne. Zoo handelen waarlijk de trouwe zonen der HKerk Beperking der drankhuizen In deFransche Kamers is men een wets ontwerp aan 't bespreken dat de beperking der drankhuizen zou invoeren. Dit wetsvoor- Btel, hoewel tegen den zin der Commissie en der Regeering, is toch naar eene bijzondere Commissie verzonden. In 1879 waren er 354,000 drankhuizen, nu 480,000. OF wie is mijne moeder 'Historisch Tafereel 58° Vervolg. Eugeen sloop onwilligkeurig voort naar de plaats, van waar de tonen kwamen.Hij vond al aanstonds eenen voetweg tusschen twee ha gen, die hem buiten de kom der huizen bracht 'voor een afgezonderd heerenhuis, dat zeer liefjes eu nieuwelings opgesierd was. Weldra bevond hij zich voor een traliehek, op tien stappen van de woning, die omringd was door eene geschoren omheining. Dit huis had maar eene verdieping. De vertrekken waren ver licht do vensters stonden open doch men kon van huiten niet naar binnen zien. Bloe men en planten verspreidden eenen weldoen- ffen geur het hart voelde,zich hier wel. De virtuoos (dat was hij, zelfs volgens het streng oordeel van Eugeen) sloeg plotselijk a dur aan en begon de schoone sonate van Ka- rel Maria Von Weber in dezen toon. Geboeid door de heerlijke klanken, ging hij leunen te gen eenen acacia-boom, om te luistereD. Met züuen geest doorliep hij den tijd, die vervlo- gou was, sedert h\j dit stuk speelde, en in Stella eene tfoo aandachtige toeboorster had gevond'en. Ieder menschenhart heeft van die ©ogenblikken,wnnrop langslopende gevoelens wederom ontwaken Eugeen verroerde geen lid.... hij luisterde en.... droomde Het adagio -eindigde, toen eene mansstem achterden virtuoos,indefranscho taal uitriep: ach, hoe lief, hoe betoovereod De volgende afdeeling begon. Nauwelijks was de grondwijs des Ttuo's gespeeld, toen de- HOLLAND Wat men daar doet tegen de levensduurte Tien wetsontwerpen waren neergelegd om in de 10 ministeriën de beamlen eene uitzon derlijke toelage te geven, wegens de duurte voortkomende van de groote droogte. De wetsontwerpen zijn allen verworpen met eene zeer groote meerderheid. De regeering kan geene alinoes schenken telkens er eene moeilijkheid in 't leven voorkomt. Dat was de groote thesis der vergadering, BAVIERE De Kiezingen De kiezingen in het katholieke Bavière zijn afgeloopen. Liberalen en socialisten hebben samengespannen. Ondanks hun sa mengaan, behouden de katholieken een groote meerderheid. Ze zijn 97 tegen 69. ENGELAND Aankomst der Vorsten. Maandag middag zijn de Engelsche vor sten te Londen in het Buckinghampaleis toegekomen. Onderweg stond eene onzagge- lijke massa volk om de vorsten toe te juichen. CHINA De voorwaarden van den Troonafstand. Het nieuwe en laatste edikt van de keize rin stelt de volgende voorwaarden 1°) De keizer zal zijn titel behouden en hem mogen voortzetten aan zijne nakome lingen 2°) De keizer zal jaarlijks een burgerlijke lijst hebben 3°) De prinsen en de keizerlijke familie zullen hunne goederen mogen behouden 1°) De hoofdplaats van het federaal Rijk zal zijn te Tien-Tsin 5°) Een algemeene vergadering zal de nieuwe grondwet moeten goedkeuren. Of die voorwaarden nu zullen aangenomen worden, blijft nog at te wachten. De revolutionnairen doen voort. ï)e revolutionnairen gaan voort met de beweging hunner troepen. Kwang Ching hoeft zich zelve algemeenen aanvoerder be noemd... Cheng-Choun-Cheou is zijn staf overste, Wat die mannen in het schild voeren, weten wij niet. 4 EEN DOODE EN VIER GEKWETSTEN Dinsdag' namiddag had in de werkhuizen van Samber en Mosel, te Monlignies-aan- Samber, eene vrceselijke ontploffing plaats. Heel het personeel werd in opschudding gebracht en snelde onmiddelijk naar de plaats der ontploffing. Het was eene groote hoeveelheid kokend metaal, welke met een geweldigen knal uit- eengevlogen was. Vier werklieden onder het bestuur van een meestergast. Silbold genaamd, waren er bezig bet kokend metaal te verhandelen, om het in de vormen te gieten, toen de ontplof fing plaats had. De gevaarlijke stof vloog in alle richtin gen uiteen en de vijf werklieden werden er door getroffen. Vier hunner, waaronder de meestergast werden erg verbrand, doch hun leven is niet in gevaar. De vijfde, Frans Lefévre.was echter erger gesteld. Naar het gasthuis overgebracht, is hij er een uur later in do vreesclijkste pijnen over leden. De ongelukkige was maar 22 jaar oud en slechts sedert vijf maanden gehuwd. zelfde stem op eenen schrikachtigen, benau wenden toon uitriep Houd op o houd op Ik hoor in de tonen het noodgeschreeuw van mijnen Alfons.... Hoort gij niet, hoe zij smee- kcn...hoe zij jammeren,mijne arme knapen!.. Te vergeefs... te vergeefs Rampzaligeva- der, arme lcinders Bij den eersten kreet had de muziek opge houden. Eene vrouwenstem onderbrak liet haftdoorvlijmend steenen met de woorden mijn vader, mijn lieve vader,gij doet u zei ven en mij zeer....:! O... een barbaarsche vader is 't, on derbrak de mansstem die talmt,als er kwes tie is van zijne kinders te redden!.... Een afschuwelijke vader is't, die hen onder zijne oogen laat omkomen Wat ongeiuk doet gij u aan, vader? vleide het meisje met roerenden toon. Zie deze verlamde lidmaten... Zie deze nauwelijks toegeheele wonde op uw voorhoofd Zijn het geene sprekende bewijzen, dat gij tegen Gods elementen moedig geworsteld hebt en dat mensclielijke krachten te kort schoten Ja, Ja antwoordde de man. De angst dreef mij eindelijk in het water.... de moed nietMet manmoedigheid waren zij ge red Lafhartigheid bezint zich...Lafhartig heid talmt en doodt In den toon van deze klachten en zelfbe schuldigingen erkende men eenen waanzinni ge... eenen man met een ingeworteld gedacht. Vader, onderbrak de dochter op vas- teu toon ik mag en zal niet dulden, dat gij u beschuldigt,daar gij slechts beklagenswaar dig zijt. Ja... ja, beklagenswaardig... o, al te be klagenswaardig....! Weg zijn mijne knapen Alles is weg, wat mij het leven veraangenaam de.^. Weg.... alles weg DE VOLKSSTEM De gemeente Theux, gelegen in eene diepe vallei, der-provincie, Luik, is des winters, wanneer de banen met sneeuw bedekt zijn, de gewone vergaderplaats der jeugd die van loi)ogg?n of slederijden houdt. Al do banen zijn sterk dalend, en evenals in Zwitserland, goed geschikt voor dit ver maak. Bijzonderlijk do baan Oneux-Theux wordt daarvoor uitgekozen, omdat zij verscheidene honderden m. lengte heeft en zeer recht is. Zij wordt echter doorsneden door eene ba reel en 't is aan deze barreel dat het schrik kelijk ongeluk plaats had. Maandag avond kwam dus een tohog gan, waarin twee jongelingen en twee meisjes hadden plaats genomen, in duize lingwekkende snelheid den berg afgedaald. De voerman had ongelukkiglijk niet be merkt, dat de barreel gesloten was, en eene vreeselijke botsing had plaats. De vier sle derijders werden verscheidene meters ver ge slingerd. Arthur Denoël weid de beido billen gebroken en klaagt ovor inwendige pijnen. Zijn tóestand is hopeloos Mej. .Le- jeune werd verscheidene ribben ingedrukt Jean Nizet, werd het kinnebak verbrijzeld en Mej. Colson de tong gescheurd. De bareel en de slede waren verbrijzeld.... Maandag namiddag werd in de kolenkom van den Borinage eene monsterbetooging gehouden door do stakende mijnwerkers der streek. Uit de verschillende gemeenten Maren ruim 25,000 werkstakers naar de groote centrums gekomen en eene ontzaglijke stoet waarin vele muziekkorpsen werden opge merkt, trok door do stralen van Bergen en der omliggende gemeenten. De stqet splitste zich ten slotte in twee ge deelten. Het eene trok naar Quaregnon, waar op de markt eene meeting in open lucht werd gehouden, de hardnekkige koppig heid der patroons zeer heftig werd gelaakt en aan do werkstakers hoop ingesproken, daar hulpgelden en steun van alle zijden uit België en uit den vreemde toekomen. Het ander gedeelte van den stoet trok naar Dour, \Vaar insgelijks eene meeting werd gehouden. Ondanks de groote ellende die in vele gezinnen heerscht, besloten de mijnwerkers den strijd tot het uiterste vol te houden. In geen enkele kolenmijn werd aan don arbeid gegaan. De toestand is zeèr nijpend en velen lijden honger. Dinsdag werden te Quaregnon en te Jemappes broodkarren, toebehoorende aan katholieke samenwerkende maatschappijen, aangevallen en geplunderd. Verscheidene werkstakers verslonden do brooden droog weg op straat. 2000 man te Turnhout meer dan 3000 man te Verviers Maandag had te Turnhout de protestver gadering plaats tegen de aanvallen van Van- dervelde. Heel de stad was naar de meeting getrokken. Bijna nooit was zulke vergade ring gezien geweest. Toen Dr Frans Van Cauwelaert aan het woord moest komen, zei Pater De Clerck Ik sta mijn woord af, want de feestklokke van Vlaanderen moet gaan luiden De geestdrift der aanwezigen was overgroot. Te Verviers was het nog erger. De groot ste zaal der stad was nog veel te klein om al liet volk te bevatten en men moest eene Ik alleen bleef u over, dierbare vader.... ik aWeen met mijn gloeiend hart... Diemand dan ik,...! O, hoe bereidwillig zou ik mijn le ven opofferen, om mijne broeders uit het graf te kunnen opwekken En gij ook zult heêngaan, wierp de man op Zij zullen u roepen Wees gerust vader, nooit verlaat ik u ik bemin u Bah...! Gij bemint uwe moeder nog inni ger Ja,ja, ik loochen zulks niet voor u. Doch deze innige liefde doet u geen© afbreuk, vader lief Aan u wijd ik mijn leven aan haar kan ik slechts mijne gedachten wijden, van tijd tot.tijd. Hebt gij niet den voorkeur De man scheen gerust gesteld, en «prak na eene poos speel nog eenmaal het adagio. Ik zal gerust zijn, indien gij tyj mij blijft Zij speelde. Door en door ontroerd, bleef Eugeen staan luisteren. Wat ellende onder dit glanzende hulsel De mensch was in hem ont waakt... de diplomaat had voor eenen oogen zijne eerzucht vergeten.De samenspraak werd gevoerd in de zuiverste Fransche taal.De toe hoorder hield zich overtuigd, dat het de moe dertaal der sprekers zijn moest. Het treurige beeld des rouwrijtuigs dook wederom op voor zijnen geest. Deze menschen moesten in het zelve gezeten hebben; want alles wat hy hoor de, ademde rouw. Het spelen hield op. Eene deur werd zacht jes geopend dan zegde de vrouwelijke stem: God zij geloofd, hij slaaptVoorzichtig, Jan.... sluit de vensters en schuif de gordijnen voor het bed Een geruisch aan het balkonvenster deed Eugeen dieper in het schaduwe gaan. Eene vrouwelijke gestalte, van het hoofd tot de voeten in rouwkleederen, trad op het balkon andere zaal bijnemen, die ook tot barstens toe was gevuld. Men schat dat or te Verviers meer dan 3000 menschen opgekomen waren. 2000 man te Aalst Bij die talrijke overgroote katholieke volksvergaderingen mogen wij ook deze van Aalst noemen, die hier Zondag plaats had. Zij was wel eene algemeene politieke verga dering, maar zij bewees toch ook de kolos-' sale leefkracht der katholieke partij in Bel gië. Wij hopen echter dat Aalst ook op zijne beurt een groote prolestvergadering- zal be leggen met behulp van al de katholieke maat schappijenMen moet opgaan tot de jaren 18S4, om eene katholieke beweging te be groeten als deze vau dit jaar. Die prachtige volksbeweging is de voorbode van eene glansrijke overwinning. Daarom, allen met verdubbelden iever aan 't werk. Juni lacht ons toe Brussel. Erge botsingen. Twee auto-taxi's botsten Maandag avond op de Regentlaan tegen elkander en werden ver nield. Een heer en eene dame, in een dei- voertuigen gezeten, vluchtten verschrikt en lieten een bloedig spoor na zij werden dus gekwetst. De policie heeft een onderzoek geopend. Een wagen, toebehorende aan eene stoom zagerij van Cureghem, reed maandag avond in volle vaart langs de Henegouwlaan, in de richting der Zuidstalie. Ter hoogte der Zin- nikslraat werd de kamion gevat lusschen twee tramrijtuigen, die in tegenovergestelde richting reden. De schok was buitengewoon geweldig. Al de reizigers werden tegen elkan der geslingerd, doch kwamen er ongedeerd van af. Wat do twee voerlieden van den ka mion betreft, deze werden ten gronde gewor pen en erg gewond aan het hoofd en de handen. Na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ontvangen te hebben, werden zij naar hunne woning overgebracht. De wagen was gansch verbrijzeld. De slachtoffers der koude. M. R gepensionneerd officier, zakte Maandag na middag, in do Kongresstraat ineen. Hij werd getroffen door een bloedopdrang, verwekt door de koude. Men bracht hem in een ge vaarlijken toestand over naar het Sint-Jans gasthuis, waar hij ter verzorging is gebleven. Bestolen. M. Gustaaf Leclercq, wo nende De Facqzslraat, 91, werd gisteren in een koffiehuis, nabij de Noordstatie, ontlast van zijne portefeuille inhoudend 2,800 frs. Valschmunter geknipt. In eene herberg der Beenhouwersstraat,betaalde een Duilsciier mot een valsch goudstukje van tien frank en verliet dadelijk het buis. Later stelde men het bedrog vast en de politie werd dadelijk verwittigd, die den kerel, zekeron K..., aanhield. De man loochende, doch mon vond in zijn bezit nog verscheidene andere valsche stukken en de schurk werd opgeslo ten. Stoutmoedige diefstal. In den nacht van Maandag tot Dinsdag werd het mode magazijn van Mevr, Dupont, Magdalena- straat, geplunderd. Voor ongeveer 3000 fr. struisvogelpluimen, zijden stoffen en andere koopwaren zijn gestolen geworden. Men heeft geen spoor der daders. Dieveggen geknipt. Dinsdag namid dag, werden in een magazijn der Nieuw- slraat, twee vrouwen, waarvan eene een kind op den arm droeg, op heoterdaad van diefte verrast. In do kleedjes van het kind werd eone menigte gestolen voorwerpen ontdekt. De vrouwen bekenden dat zij zich lang aan diefstallen plichtig maakten. Eene huiszoe king ten harent gedaan deed eene groote partij gestolen goed ontdekken. Bedr. ger. Een koffiohuisbediende, Oscar Baert, die zich in den laatsten tijd deed doorgaan als zijnde Willem Houben, wonende Peterseliestraat, was er in gelukt, zich door i i i- ui en leunde op het traliewerk. Haar aangezicht bleef in de schaduwe doch haar gelaatstrek ken verschenen huiverachtig tusschen bloei ende hortensia's die rond haar in potten ston den. Haar blik was stijl op den sterrenvollen hemel gevestigd. Hare witte vingers klampten krampachtig aan het ijzeren traliewerk. Een verdoofd snikken steeg op uit de beklemde borst. Eindelijk drukte zij stuipachtig de ge vouwen handen op hare oogen. Stella riep de stem des ongelukkigen mans, in de kamer. Ja... vader, ik kom antwoordde zij overluid en met eene rap hernomen kalmte. Zij rukte eenen witten doek uit haren zak waaide wat koelte over haar betraand aange zicht en.... verdween. Schrikbarend klonk het woord Stella in de ooren van den luisterenden Eugeen. Op den schrik volgde een zoet, weldadig gevoel van begeerte,hetgeen plaats maakte voor treurig heid en angst om het beminde meisje. Wal mocht er gebeurd zijn Was het zijnii Stella niet, die hij in samenspraak kwam te hnoren met den markgraaf Desalles, die in ee nen ellendigen toestand verkeerde Met wild heid blikte hij rond naar iemand, die hem op helderingen kon geven. Alles was stil nie mand zichtbaar. Deze eenzaamheid benauwde hem hij spoedde zich naar zijn gasthof. Hij vond de huismeesteres en bestormde haar met vragen doch het antwoord op ééne was voldoende. Ja, het was de markgraaf Desalies,naar het zeggen der vrouw, die sedert acht dagen daar verbleef met zijne gade en dochter, om zijnen geschokten geest en zijne verlamde lidmaten te herstellen. Er was een groot ongeluk over deze familie gekomen.De familie Desalies was S FEBRUARI 1912 Mev. S...., wonende Zennelaan, twee praeK> tige ringen en oen armband, alles ter waarde van 1100 fr. te doen toevertrouwen. De schurk veakocht de juweelen en is sedert een drietal dagen spoorloos verdwenen. Deken gestolen. TerwijlM. Schellas, wonende Braemslraat, eenige oogenblikken zijn rijtuig vooreen magazijn der Kruidtuin laan had achtergelaten, stool een onbekende kerel een prachtige deken, hebbende eene waarde van 125 frank. Da dief is niet meer teruggevonden. -— Overreden. Dinsdag avond werd de genaamde Louis M..., wonende Machinisten straat, in do Botorstraat omvergeworpen door een rijtuig gevoerd door een inwoner der Lakenstraart. M... werd erg gekwetst en moest bij hoogdringendheid naar het gast huis overgebracht worden. Zijn toestand ia bedenkelijk. Stoutmoedige bedriegster. Eenige dagen geleden kwam eene netgekleede dame bij een pelshandelaar der Koninklijke straat en bestelde er eene pels, ter waarde van 350 frank, op naam van mevrouw Delgoffe, van Leuven. Maandag kwam zij het pelswerk afhalen en verzocht den handelaar 's anderendaags de rekening te laten aanbieden. Toen men zich Dijnsdag aanbood om het geld te ont vangen, vernam de handelaar, dat Mevrouw Delgoffe, reeds meer dan zes maand dood w as. Eene klacht is neergelegd. Het schijnt dat een fraaie chromo nu de pakken van een kilo Bilterpeeën der Trap pisten Vincart, vergezelt. 1500 G. Schaarbeek. Doodclijk ongeval in de Rogierstatie. Maandag avond, rond 6 1/2 ure, werd de voerman, Jan Decrom. oud 55 jaar, wonende Van Haelenstraat, in do Rogierstatie gepletlerd tusschen een waggon en de kar welke hij laadde met arduin. Zijne horst werd ingedrukt en de dood was oogen- blikkelijk. Het lijk werd naar het doodenhuis van het kerkhof van Schaarbeek overge bracht. Laken. Diefstal. Ten nadeele van M. Gesar Desadeleer, rentenier, Emiel Bock- slaellaan, 197, is een belangrijke diefstal ge pleegd. In de eetzaal werd al het zilverwerk ontvreemd. Op de verdieping, stal men eene kostbare verzameling juweelen, een bundel obligaties van Brussel 1902 en eene som van 78 frank. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Vorst. Brand. Maandag nacht ont stond brand in een hangaar, bouwmaterialen, stollingen, enz., bevattende en gelegen Georges Leclorcqlei. De pompiers snelden bij het eersto noodsein toe en gelukten er na een uur werkens in, do vlammen te over meesteren. Een aanpalend gebouw kon ge vrijwaard worden. De schade is nogal aan zienlijk. De hangaar hoorde toe aan M.Louis Coppens. Ukkel. Diefstal. Ongekende schur ken zijn verleden nacht in een inopbouw- zrjnde huis gedrongen en hebben er eene aan zienlijke hoeveelheid zink gestolen. De schur ken vervoerden hunnen buit bij middel van kruiwagens welke zij ter plaats vonden. St-Jans-Molenbeek. Dievegge geknipt. Maandag namiddag heeft de policie eeno meid aangehouden, 24 jaar oud, in dienst van eenen handelaar del' Koorstraat en be ticht van talrijke diefstallen. Zij had de ge stolen voorwerpen weggeborgen onder haar bed en in een koffer met dubbelen bodem. Alvorens bij den handelaar le komen was zij nog in dienst geweest hij burgers der Anspachlaan en in een huis der Florida- straat te Ukkel. Daar ook had zij verschei dene diefstallen gepleegd. Zij hloef nergens meer dan twee maanden, den tijd om hare meesters uit te piundei6n. Er was eene stootkar noodig om al het gestolene naar het policieburéel der Gemeen teplaats over te brengen. in Mei haar kasteel komen bewonen, nabij de zee. De heerlijke ligging der gebouwen, de weelderige planten, de gezonde luchtstreek maakten dit verblijf tot een der schoonsten, die men kon zienDe drie zoons schepten er des te meer behagen in,daar zij er in onbeteu gelde vrijheid mogen leven.De gezondheid des markgraafs verhardde in de nabijheid der zee, waar men attijd eene frissche lucht in ademt. Het kasteel lag beveiligd tegen de noorder- stormen. Een rotsgebergte, dat zich als een muur verhief, beperkte wel het uitzicht op de golvende zee maar het beveiligde de bewo ners van de ruwe winden. Slechs eene ope ning bestond er, waar het oog op eene won- derschoone baai blikte. Deze plaats beviel aan Stella, weshalve de markgraaf er een wacht toren liet bouwen. Weldra werd dit gebouw hot geliefkoosde verblijf der geheele familie. Op de baci, die verre landwaarts insneed,had dén de zoons drie kleine bootjes liggen met driekleurige wimpels en witte zeilen. Daar stevenden en stuurden zij veilig, beschermd tegen stroomingen en winden.Van den wacht toren blikken de beidedamen en de markgraaf op den wedstrijd tussclien de drie broeders.De overwinnaar bekwam eenen prijs. Groot geworden op den zeeoever, gewend aan het baaiwater, waagden de knapen zich hoe langer hoe verder.Met eene grootere boot stevenden zij later tot aan den mond der baai; bij het opkomonde getij, en lieten zich dart door den stroom naar binnen drijven. De-markgraaf waarschuwde hen voorzich tig, aangezien de grillige golven het bootje te gen de rotsen kou werpen en verbrijzelen. voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2