Ui OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Opsciiudtiingwekkende berichten Achttiende janrgang iV 34 33 C3r B S X. A. 13 De socialisten tegen de boeren De schipbreuk van den onderzeeër. Uit einze Kolonie. Hevige brand te St. Jans-Metenbeek Het geheimzinnig drama van Wilrijk. Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 9 Februari 13 32. ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van, liet land. EERSTE UITGAAF, 4 urea's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo» 725, AAN KON DIGI IM GEN TE /SflLST t Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. KJ. aank. fl tot 4 tl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. [de regel) fr. 0.50. 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Fiuunc. aankon. (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perreïrcT) fr.TÏW Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 flO Recht, herstelt (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De socialisten hebben zonder-tegen spraak inrichtingen tot stand gebracht, waardoor zij het volk beproefden tot zich te trekken. Eene reeks dier in richtingen zijn de coöperatieven, Het Belgisch coöperatief Bureel heeft den toestand dier coöperatieven medegedeeld. In 1904 waren er in België 1G8 coö peratieven, die tot de socialistische partij behoorden zij telden 100,349 leden en deden zaken tot een bedrag van 26 millioen 936,873 fr, en zes cen tiemen. In 1911 waren er 201. coöpe ratieven met 157,478 leden. Zij deden op een jaar zaken voor een bedrag van 44 millioen 920,920 fr.en 56 centiem, en Die 157,478 leden,zoo zegt een so cialistisch blad, dat zijn 157,478 huis vaders, dus zijn er ongeveer 700,000 personen die zich bevoorraden in hunne coöperatieven 700,000 dat maakt een tiende der Belgische bevolking. Die 201 coöperatieven bezitten of huren 371 lokalen en bij huizen. In het Wa lenland bestaan er in 605 gemeenten. InVlaanderen in 133 gemeenten.Die onroerend© goederen hebben eene waarde van 18 milloec 449,140 fr. en 93 centiemen. Of dit juist op een cen tiem uitkomt, daaraan twijfelen we wel eenigzins. In die 18 millioen zijn tevens de bestaande hypotheken met inbegrepen-het is zuivere socia listische eigendom. In 1911 hebben die maatschappijen een profijt gedaan van 4,250,223 fr. en 43 conticnien, die zij aan 't meerendeel van hunne leden hebben uitgedeeld. Hoeveelaan de roode pers, en aan de roode propa ganda wordt niet gezegd. De socialisten spreken van 157,478 leden. We weten niet of zulks officieel is vastgesteld. Is dit het geval niet, dan kunnen wij er van aannemen wat we willen. Maar, dit cijfer nog aangenomen dan vragen wij ons af, van waar komen die 700,000 personen die zich feitelijk bij hen zouden bevoorraden, We we tenbet wel, het rood orgaan schat dat per familie, en geeft aan elk huishou- aen 3 kinderen. W elnu wij zijn bij lange niet overtuigd dat de socialisti sche huisgezinnen in het Walenland zoo talrijk zijn. Anders lachen er de socialisten altijd mee, dat de groote familiën bij de katholieken te vinden z ii. En nu dat zijniet hunne groote macht geerne zouden s to effen, nu geven zij het uit alsof de socialistische huishoudens ook uit vele leden be slaan. Daaruit andermaal het bewijs, dat de socialisten wit en zwart zeggen volgens het hen van stade komt. Doch wij schreven als opschrift aan dezen hoofdartikel De Socialisten tegen de Boeren Dit beteekent niet dat wij hier over de doenwijze der socialisten gaan spreken, die zij tegen deboeren hebben aangewend wij willen enkel een vergelijk maken tus schen de socialistische inrichtingen en de instellingen van onze boeren, die- door de socialisten toch zoo vaak wor den beschimpt en bespot. In 1909 bezaten de landbouwers in België 1123 aankoopscooperatieven, clie op een jaar 18 millioen frank zaken dreven. Zij hebben 521 mellcerijen, die voor 38.082.902 fr. voortbrengse len hebben afgeleverd. Zij bezitten 458 credietkassen, waarvan do solde van de gedane leeningen op einde 1909 op 10.936.597 fr. kwam en de solde van de stortingen en de ontleenings kapitalen op 22.020.786 fr. Dat is gansch in 't kort samenge trokken, de bilan van de inrichtingen door onze Belgische landbouwers in 't leven geroepen, dank zij het edel moedig initiatief onzer' geestelijkheidlschappij. onzer katholieke 3 en de opoffering werkers. Eenieder mag de uitslagen der so cialisten nevens dozen der landbou wers stollen, en ër zal wel niemand gevonden worden die zal afstrijden, dat onze landbouwers verre uit de kroon spannen. De socialisten beweren nu dat zij door hunne instellingen machtig veel goeds hebben gedaan aan het volk. Maar als de socialisten door hunne inrichtingen zoo machtig veel goeds hebben gedaan wat zouden wij dan niet mogen zeg-gen van onze- landbou- wersinslellingen En zoo wordt het klaar, voor ieder die zien, voor elk die denken wil, dat geen© partij, ooit zooveel voor het volk heeft tot stand gebracht als de katholieke partij. Die weldaden worden door bet dankbare volk want het Vlaamsche volk vooral is een dankbaar volk nooit vergeten en het is juist hieraan toe te schrijven, dat de katholieken sinds 28 onafgebroken jaren het lands bestuur in handen mochten houden, en het ongetwijfeld nog vele en gelukkige jaren in handen zullen mogen be waren. Zoo wordt de liefde tot het volk, door de wederliefde van het volk naar verdienste en gerechtigheid beloond. Bayard, Hameiet, Lebron, de jeugdige moordenaars van Mad. Toujas (10 Jan.1910) hadden scheikundige begrippen en konden wonder goed chloroforma gebruiken. En wat verstand bij die 2 niotdeugen, die bij middel van een valscben wisselbrief, door hen opgemaakt, een bediende die betalingen moest doen, op 30 Sept. 1910 in een val strik lokten en 4000 fr. aftruggelden. In 1892 worden er te Parijs 1800 aanhou dingen gedaan in 1910 reeds 50.000 In 1880kwamen erbij 't parket 250.000 klach ten in 1910 bij de 60.000 In 1880 waren er 9000 niet onderdauigaan de militaire wet; in 1910 rei ds 600.000 In 1905 werden er 4370 kinderen onder do 15 jaar vóór de rechtbank gedaagd in 1909, 5220. Dat is nu in het verlicht Parijs En wij die dachten dat het verplicht.onderwijs alles in orde ging brengen. Z^o leeren de poli tieke ketters, maar zij dolen. Wer>e9dtentoonsftel9ing van Ge^i !Sg3. Deze tentoonstelling kou digi zich aan met den meesten bijval. De Duitsclie nijveraars hebben officieel hunne toetreding gezonden. Zij zullen beschikken over eene hallo yan 15000 vierkante meters. De flOOste verjaardag van Gliarefl Dickens. Lezer, beminde lezeres, bobt gij M. Pickwick of David Cop- perfield gelezen De schrijver ervan isCharel Dickens, do meeste volksgezinde man van Engeland. Den 7U Februari heeft men zijnen 100slen verjaardag herdacht. Gharel Dickons' werken worden nog dagelijks door duizenden gelezen. De man is dood maar zijn work leeft voort. Heï atêja» verraders en laf aards. Gezel Anseele laat in zijn blad leelijke uitvallen doen tegen de heeren De Manen de Brouckere, omdat die heeren, de kwakzalverij van Anseele aan do kaak heb ben gesteld. De mannen die zulke afbraak durven doen aan eene socialistische inrich ting, schrijft het blad, zijn verraders en laf aards. Ge ziet het lezers, dat die woorden als verraad, lafheid, eerloosheid, bij vele socialistische schrijvers alledaagscho kost is en zij er een veelvuldig gebruik van maken. We hoeven er dus ook met helminste belang aan te hechten, als do kamersocialisten zulke woorden naar onze katholieke gekozenen slingeron. Zij geven ze wel ten beste aan het dres van de voormannen van het socialisme zelf. Is hel niet waar, hoeren de Brouckere De Man on andere heeren van de compagnie D© moed zakt in de schoe nen. In do 4° afdeeling voor Februari waren IS mannen der oppositie. Het politiek wetsvoorstel van liberaal Van do Walle moest Lil dol0 zitting besproken worden. Weet ge hoeveel kartulmanuen er tegenwoordig wa ren Juist 6. Zoodat de katholieken die in die afdeeling ver in minderheid waren, bij de stemming ver uit in meerderheid waren. Het wetsvoorstel van M. Van de Walle werd dan ook in deze afdeeling verworpen. Kan het missen dat de goddelooze bladen moedeloos bekennen, dat de moed in de schoenen zakt, als zij de lamlendigheid hun ner gekozenen aanschouwen Een socia9ist afgeteekend door zich zelve. Wij lezen in het rood orgaan van Gent op 1 Februari 1912, in het hoofdartikel Iedereen kent deze felle Jannen.die alles van verreslaan afzien, alles critikeeren, alles slecht vinden, maar onge lukkiglijk niets doen, niets verbeteren ei helaas dikwijls veel in de war sturen. H. De Man behoort tot die categorie Zoo teekent een socialist een anderen socialist. Een enkel vraagsken Zouden al de socialisten in die teekeuing hun portret niet kunnen weervinden Wij meunen wel van ja. De apachen zijn baas in Pa rijsa De Lectures pour tous zegt in haar nummer van Januari 1912 De apache is van 16 tot 25 jaar bedorven van zijne kindsche jaren, verstout hij zich door den alkool en door zijne kennissen in do school opgedaan dc vroegst rijpe en de stoutste van die kwaaddoeners zijn gewoon lijk de meest ontwikkelde (les plus instruits). De kennissen door die bandieten in de school aangeleerd, gebruiken zij tegen de maat Hen hoopt de'A 3 ,e brengen. Dinsdag was bet weder rond het eiland Wight eenigzins tot kalmte gekomen, en men heeft de réddingswerken van de A 3 kunnen ongestoord voortzetten. T De duikers konden meer dan een uur on der zee blijven, en rond heel do boot sterke ketens leggen. De Hollandsche rfeddersmaat- schappij. die «enigen tijd geleden den Engel- sciien onderzeeër A 1 reeds ophaalde, is mei de noodige toestellen ter plaats gekomen, hopende dat de Engelsche admiraliteit haar zou toelaten de ophaling te doen. De over heden dor haven van Portsmouth denken echter dat zij alleen, zonder Hollandse be hulp, wel het gezonken schip zullen kunuen ophalen. De onderzeeSr A 3 rust ep eene harde zandbank. Daardoor is liet mogelijk geweest, ketens onder de uiteinden van den onder zeeër vast te hechten. Vier kelens zijn aan den onderzeeër vast gemaakt en daar ieder der ketens een ge wicht van 100 ton kan heffe», denkt men dat men er zal kunnen in gelukken, zachtjes aan, den gezonken onderzeeër in een droog dok te slepen, zoóals men met de Piuvióse en de Lutin vroeger deed. te Si-Pieters-Woluwe. Dinsdag avond, rond 7 1/2 u., stapte Mevr. Glorieux van der. tram aan de stopplaats der Jagersstraat, op de Torvuerenlaan. Zij be merkte twee kerels die haar in 't oog hielden en haar lieten voorbijgaan. Eenige slappen verder wierpen de twee kerels zich op de dame. Terwijl de eene zijn arm rond haren hals sloeg om hare bewegingen te verijdelen, rukte de andere hare oorbellen en hare rin gen af en gingen hierbij met zooveel geweld to werk dat do pols van de dame werd ver wrongen. Op 't hulpgeroep der dame namen de aan vallers dn vlucht, na hun slachtoffer een zwaren vuistslag op de borst te hebben toe gebracht. De dame kon slechts een zeer onvolledige beschrijving van hare aanvallers geven, zoo dat de policie veel moeite zal hebben hun spoor to ontdekken. Een onderzoek is geopend. De Elisabethville teruggekeerd. De Kongoboot is met 42 passagiers aan boord, to Antwerpen toegekomen, en werd gemeerd aan de Jordaenskaai. Van af TénèrifFe had de stoomboot met zeer slecht weder te kampen. Tijdens de reis overleden vijf.personen lieer Germain, staatsbeambte de steward Van de Velde Van Calmphout, muzikant de 3e kok en nog een scheepsbediende. Verscheidene leden der bemanning werden door koortsen aangetast en waren bij hunne aankomst te Antwerpen nog niet genezen, onder andere de drukker, de kok en de been houwer aan boord. De onderluitenant Lestage is getroffen door bloedloosheid in het hoofd do engel sche missionaris Grahm is ook erg gesteld. De gele koorts heersclit zeer sterk te Dakar. Tengevolge dezer koorts, heeft de Elisabeth ville eene korte karantijn moeten ondergaan te Ténériffe en te Doel. De zeeloods heeft maar te Doel mogen ontschepen, in plaats van te Vlissingen. Madame Jadot, eene Belgische, die haar echtgenoot op eene bijzondere zending in Congo had vergezeld, is alleen terugge keerd haar man was te Boma overleden, korten tijd voor het vertrek van de Congo- boot. De passagiers brengen nogal wat nieuws mede. Men vertelt dat er een erge opstand is uitgebarsten op het grondgebied, begrepen tusschen Iruwimi, Boga en Mahasi. Honder den Wallendus zijn door de opstandelingen gedood. Driehonderd, soldaten, onder bevel van kapitein. Goeffoel, zijn naar de oproerige streek gekomen. Op 13 Januari, heeft eerrnöger, in dienst van den Congospoorweg, tijdens eene woor denwisseling, aan boord van het stoomschip Afrique een onderofficier vermoord van hot Franscli koloniaal legerv die zich naar Franseh Congo begaf. De luchtvlieger La tham bevond zich aan boord van do stoom boot Afrique en was voornemens in Franseh Congo aan de olifantjacht deel te nemen. De aanvullingswerken der moerassen rond Boma vorderen snel. Ten gevolge der warmte in Congo, is eene smetziekte aan boord uitgebroken. Op een zeker oogenblik waren or 40 zie ken te verplegen. Over het ontstaan der ziekte wordt de volgendo uitleg gegeven In Congo was het slikkend heet geweest en na liet vertrek kwamen tropische regen buien neer. De eene na de andere, werd ziek aan boord. Do zieken leden aan geweldige koortsen, aan dewelke niet minder dan zes bezweken. Al-deze overlijdens gebeurden echter vóór de aankomst te Dakkar. De Elisabethville was reeds van 11 ure te Antwerpen verwacht. Het gerucht ver spreidde zich spoedig in de stad, dat er vele dooden aan boord waren, en toen het schip eene belangrijke vertraging onderging, ten gevolge van de mist, dacht men dat er eene erge ziekte aanboord heerschte. Ook was de Jordaenskaai zwart van volk, toen de boot aanlegde. Bijzondere policiemaatregelen waren ge nomen, en niemand werd aan boord toege laten. "Woensdag rond den middag, is brand ont staan in liet stapelhuis van vodden, papier enz., van M. Gillebertus, in de Schipslraat. Het stapelhuis dat eene lengte heeft van ruim 60 meters, op 10 meters breedte, stond weldra, ondanks de pogingen van pompiers en werklieden, in laaie vlam. Het vuur moest ongetwijfeld geruimen tijd gesmeuld hebben op den zolder, welke ge heel opgepropt was, met allerhande koop waren. Verscheidene lansen werden onmiddelijk in werking gesteld en stroomen water over het vuur uitgestort. Op aanvraag van den hcor burgemeester van St-Jans-Molenbeek. kwamen weldra nok de pompiers van Anderlecht ter plaats. Het gevaar was zeer groot, daar ook eene schrijnwerkerij en eene scheepwerf er be dreigd werden. Dank aan het krachtdadig optreden kon het vuur weldra overmeesterd worden. Van hot stapelhuis van M. Gillebertus kon niets gered worden. De schade wordt berekend op 50.000 fr. Er is verzekering. welke hem door zijne moordenaars gespan nen werd. Hot is onbetwistbaar dat de misdaad goed moet bestudeerd geweest zijn. want voor aleer zijne woning te verlaten, had M. Da vidson alle waarden medegenomen welke te huis te vinden waren. Hij had ook nog eene belangrijke geldsom medegenomen, welke zijne moeder, die bij hem inwoonde, juist uit Holland kwam to ontvangen. Dooi- deze misdaad verliest de familie Da vidson dus niet alleen haar hoofd, maar is tevens totaal geruïneerd. Wij moeten er evenwel bijvoegen, dat M. Davidson op het leven verzekerd was voor eene som van 25,000 fr. De wetsdoktors hebben gisteren morgend de lijkschouwing gedaan. Hunne verklaring luidt, dat alle gedacht aan zelfmoord moet van kant gezet worden. De ongelukkige M. Davidson werd wel vermoord. Woensdag morgend begaf de onderzoeks rechter zich ter plaats, om do plannen te doen opmaken van de plaats waar het lijk gevonden werd. Er werden ook nog twee getuigen gehoord doch hunne getuigenis bracht niets aan 't licht. Hot onderzoek. Nog steeds geen spoor. I-Iet onderzoek heeft Woensdag niets nieuws aan het licht gebracht, integendeel. De geheimzinnige sluier schijnt zich al dich ter en dichter te willen samentrekken. Giste ren kon men nog hopen, dat het tweede trambriefje Schijnpoort-Oude-God, op M. Davidson gevonden, tot eene ontdekking zou kunnen leiden, doch die hoop moet thans ook opgegeven worden. Inderdaad, de persoon heeft zich kenbaar gemaakt en zijne onschuld laat niet den min sten twijfel over. Het is een diamantslijper van Berchem. Woensdag namiddag werd hij doorM. Lamproye, onderzoeksrechter, onder vraagd. De man verklaarde, dat hij Zaterdag na middag mot M. Davidson den tram Schijn- poort-Oude God genomen heeft en dat M, Davidson de twee koeponstaalde. De dia mantslijper is echter te Berchem afgestapt en recht naar huis gegaan. Zulks werd door verscheidene getuigen gezien en bevestigd. Het slachtoffer heeft dus alleen zijnen weg voortgezet tot aan den Oudo God, om eeni- |gen tijd later in de hinderlaag te vallen TUSSCHEN In Tobruck Gisteren morgend kwam een troep van 60 Araben een bezoek brengen aan do Ita lianen te Tobruck.De Araben schoten eenige geweren af. De Italianen lieten eenige veld kanonnen af, wat genoeg was om die 60 Arabon te doen afdrijven. De Bloem der Roode Zee. De Ilaliaansche regeering heoft aan zfjne zeekapiteins hevel gegeven do belangen van de Europeanen te eerbiedigen. Tot hiertoe zou er op de Fransche inrichtingen niet ge schoten zijn, wat niet strookt met de vroe ger ontvangen en openbaar gemaakte be richten. Een Engelsch schip gekaapt in de Roede Zee. De Engelsche stoomer Wood cock is te Porim 36 uren aangehouden. Een Italiaansch oorlogsschip heoft hem 600 balen rijst en bloem ontnomen en dan mocht hij voortvaren. De beschieting van Hodeidah De Italiaansche regeering heeft het ver- ig ontvangen van den bevelvoerder der vloot in de Iloode Zee. Naar dit verslag luidt, werd te Hodeidah niets anders dan een Turksch campement en eenige Turkse he inrichtingen beschoten. Bij de Turken en Araben De Italianen beproeven alles om oneenig- lieid te stoken tusschen Turken en Arahen. Tot hiertoe zijn zij er hoegenaamd niet in elukt. De volksstammen die vroeger aan houdend in twist waren, zijn nu allen broe derlijk vereenigd om' strijd to leveren tegen den gehaten Italiaan. Italië zou in Europa willen beginnen. Italië vindt dal de strijd in Tripolitanië al te lang duurt, en nu heeft het aan Turkyë, laten weten dat het de strijd in Europa zal beginnen, zoo Turkyë niet wil luisteren naar de bemiddeling van de Europeescho mogend heden. De handel in oorlogsmaterieei der onzijdige Natiën. Volgens de algemeen© internationale standregelen is het aan do onzijdige Natiën toegelaten handel te drijven in oorlogs materieei. Zoo wordt er op den oogenblik n Frankrijk gewerkt zoowel voor rekening van Turkyë als voor rekening van Italië. De Parijzer Excelsior meldt, dat het Duitsch ministerie van oorlog einde Maart ovor meer dan 300 vliegmachicnen zal be schikken Van den anderen kant wordt het getal officieren-vliegers steeds grooter en grooter. Volgens dat blad, zou het mobilisatieplan van D.uitscliland een bombardement van Parijs voorzien, door de vliegers. Niet zoo dra zou eene verwikkeling tusschen Frank rijk en Duitscliland ontstaan zijn, of heel do Duitsclie vliegersvloot zou langsheen de Fransche grens opgesteld worden, en op een gegeven toeken, met eene snelheid van 165 kim. tier uuf f) r.aar Parijs vliegen. Daar zouden d© vliegers ever Frankrijk»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1