T EEN EN T Ds iliefstalien in de statiën 3D C23- ZO HL« -£k. 3D Vreeselijk ongeluk te Marcinelle Dentram van Waterloo geplunderd De misdaad van Wilrijk Moordpoging te Quïévrain Doodelijk tramongeluk AcEtliieitde jaargang nr 35 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 10 Februarï 10? 2. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§f TOEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. d» BUREELEN TE BRUSSEL 723f Steenweg van Waterloo, 723! Bestuurder TE AALST KerkstTaat, Telefoon 114 Va/i Naffel-De Gendt. 'AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 LI. reg.) Ir. 0.60 3e bladz. (de regel) Ir. 0,50 4»Viadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 3,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regelj fr. 2,00 MLi y <40 a Öf het rm gewild wordt of niet, het staat V5st dat er in dezen kiesstrijd aanhou jlendzal gesproken worden over de sclmidige aanvallen op onze duur bare nissionnarissen. De kartelmannen en ai itiklerikalen van alle kleur, zou den iiattfurlijk liever hebben dat het and'jrs ware. Nukomen zij af met de bewering, dat het beschavingswerk der rniss ion narissen niet in de politiek mag /gemengd worden. Dat is volkomen waar. Die zaak staat veel te hoog om in de politieke balans gelegd te wor den. Maar de vraag is Wie heeft het groote beschavingswerk in de politiek geworpen wie heelt er het werk der zendingen in de Kamers ten berde ge bracht, wie heeft er de dagbladen over vol geschreven. Liberalen en socialis ten, en op de allereerste plaats .Mijn heer Vanderveide. Het is door zijn optreden dat in gansch het land' die gerechtigde verontwaardiging is uit gebroken, en dat de protestmeetingen in alle deelen van het land belegd, op eoo'n wondervolle wijze gelukken. In Verviers waren er, zooals we vroeger reeds schreven, 3000 men- schen opgekomen, zoodat men ge dwongen was twee meetingen te gelijk te geven. In de groote protestmeetir.g heeft ad- vokaat Jennigès gesproken, die zelf 6 jaren magistraat was in Congo, en wiens redevoering de moeite waard is hier in hare hoofdbest^nddöelen weer te geven. Gedurende zes jaren zegde hij heb ik dit leven van den Congo geleefd ik heb de missionnarissen aan 't werk gezien, ik heb ze zien arbeiden, ik heb ze zien lijden en ik anderzins goede rechter dan M. Vanderveide, over hetgene zij gedaan hebben of over hetgene zij hadden kunnen doen. M.Vanderveide beweert dat het de bezorgdheid is van het belang der in boorlingen die hem geleid heeft. Welnu, ik kan zooveel te heter bewe ren, dat, voor wat mij betreft, gedu rende mijn verblijf in Afrika, ik altijd de bezorgdheid heb gehad voor de zwarten, en dat in 1902 het dagblad de Peuplevaststellend dat de goede rechters in Congo niet talrijk waren, mij wel wilde rangschikken tusscken de gelukkige uitzonderingen. Ik heb dus het recht te zeggen, dat ik de bezorgdheid van den inboorling- meer heb verdedigd dan M. Vander velde en dat men mijne getuigenis niet hoeft te verdenken. Eene Congoleesche revue die de Congomisbruiken aanviel en die be heerdcrs en militairen deed te voor schijn komen, deed mij kennen, toen ik rechter was te Lukafu, als een ma gistraat die de misbruiken beteugelde Ik herinner deze aan mij gegeven getuigenissen niet om mij zelve kro nen te vlechten, maar om meer ge wicht en meer gezag te geven aan mijne bevestigingen. In antwoord op de bevestigingen van M. Vanderveide, ziehier de mijne die gegeven worden zonder kiesdoel De redenaar somt dan al de locali- teiten, al de streken op, die onderzijn rechtsgebied stonden gedurende de zes jaren dat hij in Afrika verbleefoveral heeft hij katholieke zendingen of mis siën onder zijn rechtsgebied gehad, en nooit, zoo bevestigt hij, heb ik de min ste klacht daartegen ontvangen. Ik heb altijd zoo voegt de advo- kaat erbij de wettige fierheid gehad mij in te wijden in de taal der inboor lingen om mij te kunnen ontlasten van de goede diensten der tusschenperso- nen of bemiddelaars in mijne rond reizen, want ik was geen aan den grondgenagelden maar een reizende magistraat, heb ik alzoo de confiden ties en de klachten van de zwarten kunnen bijeen zamelen en ik bevestig u op mijne eer, die wel zooveel weerd als die van M. Vanderveide, ik bevestig u, dat ik van do zwarten niet de minste klacht heb ontvangen tegen de missionnarissen, noch rechtstreeks, noch door mijne policieofficieren, zelfs niet de minste klacht, niet enkel van inbreuk op de wetten, maar zelfs van aanslag op de eenvoudigste der recht vaardigheden. Integendeel overal heb ik rond de missiën meer zedelijkheid, meer geluk gevonden. Jawel, nochtans, ik heb klachten ontvangen. Sommige lieden bekloegen zich over de missionnarissen, hunne lachten uitten zich in de samenspra ken, in de gesprekken, te weinig edel opdat er de magistraten en de over heden gehoor zouden hebben aan ver leend. De lieden, die ze voortbrachten, ica- •en dezen die verlangden dat men de inboorlingen mochle aanschouwen als goed om alles te doen, cds lastdieren, als vleesch van genoegte Deze lieden die in plaats van de wetten, hunne belangen of driften zouden stellen, waren mistevreden over het gebuur- schap der missionnarissen en... waren razend omdat ze in hun vroeger gedrag niet meer dierven voortgaan. Van daar, hun haat. Dezen beminden de missionnarissen niet, en hunne klach ten vereeren dezen tot wie ge gericht zijn. Wij zijn benieuwd naar hetgene sieur Vanderveide zal weten Dantwoor- den op de zoo duidelijke verklaringen van den magistraat, M. Jernigès, die zes jaren, als rechter, in Congo heeft doorgebracht. Vanderveide is hoop en al, al 5 of 6 weken door Congo gereisd, een land 80 maal zoo groot als België. Wij ragen ons af met alle menschen met gezond verstand Wat kan men weten van een land als men er als een blik sem eens doorslaat. Als men als vreem deling in eene stad komt, mag men soms 2 jaar in die stad verblijven zon der dat men den eigenlijken toestand kent. Hoe zou Vanderveide Congo kennen met er eens eventjes, van verre, zijn kop hebben ingestoken pen Hoe sommige menschen zich zoo kunnen laten foppen, dat verstaan wij waar achtig niet. ©tjes» de ©foijieesG§ie etaBBieta» In China zijn tien duizend ambtenaars die te zamen maar 250 verschillende namen dra gen. M. Giles, een Engelsch geleerde, heeft zich de moeite gegeven de namen na te gaan van de personen die in do 16 laatste jaren mede aan 't bestuur waren, 55 namen komen zoo dikwijls te voorschijn dat een dezer 70 koeren terugkomt op 100 namen. 4 namen vooral zijn bevoorrechligd Op lOOChineezen zijn er 5 die Tc hang, 5 die Wang, 5 die Tchao en 6 die Li heeten. Op de 300 millioen Ghineezen, zouden er dus 18 millioen Li's, 15 millioen Tchang's, Wang's en Tchao's moeten zijn. In Frankrijk vindt men veel den naam Dupont en Durand, in Duitschland veelMuller, overal veel Lévi, bij ons veel Janssens, maar 'tis enkel kinderspel vergeleken hij China... Srole ge meenten hebben ook een en denzelfden naam. ie eSecMekfaf£a°ieken in 133 witsel Sand. De vermeerdering- van electriciteilskracht bedraagt voor 1911 meer dan 31 ten honderd en voor do gaz enkel 5 ten honderd. In 1909 waren er 1978 electriekfabrieken, in 1911 reeds 2526. In 1909 brachten'zo voQrt 951 millioen kilowat- uren, in 1941 reeds 1 milliard 225 millioen. In 1911 waren er reeds 16,500,000 electrieke lampen in gebruik. De eleclirieke beweeg kracht bereikte 1 millioen 203775 peerden- kracht en de electrieke trekkracht 417877 peerden. De electricitoit gaat in Duitschland snel vooruit. 55,264.50 25 200 30 50 50 25 50 50 50 40 100 100 100 43 100 100 100 100 100 100 100 50 25 50 200 50 25 id. 25 50 50 200 100 30 160 25 40 50 ^an een isravea lieer Onder pastoorEen Eerwaarde Heer Onder pastoor verklaarde, geerne onze hoofdarti kels te lezen. Hij weze van harte bedankt voor zijn vleiend oordeel. Eergisteren echter wat hij niet gansch t'akkoord met onze ziens wijze. Er was spraak van het aantal onge- Tetterden in het leger in 1880, in 1890, in 1900 en in 1911 en hij zegde, dat wij het mis hebben, daar les termes de la compa- raison ne sont pas bis mêmes t. t. z. de termen onzer vergelijking zijn dezelfde niet. Inderdaad dat is waar en wij hebben het zelve doen opmerken. Maar de termen van de vergelijking zijn toch dezelfde als wij den toestand van 1880 vergelijken met den toe stand van 1909, vóór dat de plaatvervanging was afgeschaft. Welnu, in 18S0 waren er meer dan 17 percenWongeletterden in 1909 iets meer dan 7 percent. De vooruitgang ligt dus niet in den schijn maar in de volste we zenlijkheid. Dit is ook het gedacht van den heer onderpastoor. Wij zijn het dus eens. En dat is het voornaamste. Baf heeft M. Woeste aan niemand gezegd. M. Daens zet in zijne gazet een man die volop aan '1 smul len is aan eene goed gedekte tafel, en daar onder in dikke vette letters drukt hij Aan dese soort zegt M. Woeste niet ge moet min eten l Welnu M. Daens, M. Woeste heeft aan niemand gezegd dat zij minder moesten eten. En wij dagen u uit, het tegendeel te be wijzen. Vroeger gebruiktet gij in den over vloed van do klavers nu laat gij die leu gen varen om er eene andere in de plaats te stellen. We verstaan waarlijk niet hoe gij niet beschaamd zijt, zulke valsche politieke middelen te gebruiken. En dan komt dat uit met do leuze De waarheid is ons wa- De aanhoudingen duren voort Betrekkelijk de zaak van Muysen 't is te zeggen de diefstallen in de sla tie aldaar, heeft de rechterlijke policie nog den genaam- den X..., aangehoudon, tegen wien, door den onderzoeksrechter Fro.mès, van de recht bank van Brussel, een aanhoudingsmandaat was afgeleverd, wegens diefstal op den ijzerenw eg. De betichte X..., welke alhier in eene brouwerij werkt, werd aldaar op zijn werk aangehouden en door de gendarmerie naar Brussel overgebracht. Zooals wij zegden, blijven de aanhoudin gen in deze bolaugrijke zaak, nog maar altijd voortduren. Er schijnt nog geen einde aan te komen, 't Zal een proces van belang wezen. Zoo wij ons niet bedriegen, zitten er thans reeds tien tot vijftien betichten veilig achter de grendels. ZES SLACHTOFFERS. Voor rekening der kooluilbating van Mar- cinelle-Noord, is men thans aan de plaats Blanchisserie een nieuwen put aan 't graven. Men kwam reeds op eene diepte van 250 a 300 meiers. Op den bodem viel gisteren een erg ongeluk voor. Eene ploeg van zes werklieden was aan het boren, toen eensklaps een gasontsnapping zich voordeed. De zes arbeiders werden erg aan gezicht en handen verbrand. Het alarm werd gegeven en de verbraiideh bovengehaald, waar zij de onmiddelijke zor gen van dokter Matthys genoten die hunne wonden voorloopig verhond. Men denkt niet dat het leven dier onge- lukkigen in gevaar verkeert, maar zij zullen in alle geval lang werkeloos moeten blijven. Men kent do oorzaken van de ramp niet maar men vermoedt dat een werkman die zijne electrische lamp opende tegen allo re glementen in, de gevaarlijke lucht deed ont vlammen. Negentiende lijst Overdracht der vorige lijsten Mej. Croonenberg-hs, Hasselt, M. en Mev. van der Straeten, Eyne, Naamloós, Nieuwcapelle, Om eene gunst, Huyssinghen, Heilige Vader, zegen ons, Bergen, hl. de Waepenaert, Grambergen, M. Dyckmuns, pastoor-deken, Westerloo, Naamloos, Kortrijk, Familie V. D. D., Berchenij M. d'Havró, Eekloo, Doktor Schoofs, Brussel, De EE. PP. Jez.uieten, Luik, Graaf de Brigode Kemlandt, Mej. de Fabribeckers de Grace, Mcv. C. Minette, Geestelijkheid der dekenij van Couthuin, Geestelijkheid der dekenij van Sint-Nikolaas Luik, Kanunnik Roelandts, pastoor-deken, Aalst Naamloos, Onbekend, Mev. De Schaepdryver-Moens, Aalst, Onbekend, id., M. en Mev. De Coen-De Cal, id., M. en Mev. Ach. Eeman, id., EE. HH. Onderpastoors, St Martinus, id., A. D. C.,id., De Congregatie der Heeren, id., Een parochiaan van St Martinus. id., De Zwarte Zusters, id., Zusters der 3e Orde van den II. Francisc. Naamloos, id., Naamloos, Begijnhof, Turnhout, Gravin Mathilde van de Walle, Brugge, Mej. Moens, Brugge, Naamloos, Wervik, Bestuurder en professors van het Groot Semii irie, Brugge, Kanunnik Soenens, id., Deken van St Gilles, id., Congregatie der dochters, Iseghem, J. P. en zuster, id., Baron en baronnes Werner de Crombrugghe de Looringlie, id., 100 Een parochiaan van Angre, 10 H. Vader zegen onze blijde verwachting, 20 Naamloos, Gheluwe, 5 Eene weduwe en haar kind, 2 Naamloos, 20 Eene arme weduwe, 1 God be schermt de H. Vader, 5 H. B. B. M. F., 5; II. Vaderzegen mijne verlangens, 0,80; Naamloos, Roesselaere, 2 Naamloos, Nieuwcappele, 20 id., id., 20 Priester in bidding, Asper, 5 J. S., Geeraardsbergen, 2 ;Priester de Coninck, Wacre- ghem, 10 Naamloos, Y., 10,15 Voor het geluk van de familie O. G., 10 J. G., Antwerpen, 5 Ph. E. P., 10 M. Guffens-Lambert, Wamont, 5 Naamloos, 1 J. V. L., Leuven, 10 V. D., Aude- naarde, 2 Tot zegenpraal der katholieken in de kiezing, 5; Een weelderig huisgezin, Thienen, 1; Onbekend, 20; Denderbode, 5; Joris Van de Putte, 5; Om eene gevraagde gunst, 2; Mej. Jeanette Haegeman, 10; M. J. Van Mespelgem- Moens, 5H. Vader zegen ons, 10; Een derde ordelinge, 10; Naamloos, 10; Een lid der H. Familie, 10 Onbekend, 5 Naamloos, 5 II. V. zegent ons, Aalst-Mijlbeek, 5 E. II. Pessemier, pastoor, Haaltert, 20 M. G. Van de Maele, 5 M. Van Assche-Coppens, Aalst, 10 Me W° Daniel Van Assche, id., 10 -, Om eene genezing, 2 On bekend, Aalst. 2 ;M. en Mad. Jules Goethals, id.. 20 Naamloos, Brugge, 5. Totaal 58.545,45. Men kan de inschrijvingen zenden aan liet bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat-, 7, Doornijk. De onderzoeksrechter M. Lamproye, met deze zaak gelast, heeft ook een naamloos schrijven ontvangen, waarin twee gebroe ders van de misdaad belicht waren. Tegen beiden, wonende te Berchem, werd oen op leidingsbevel uitgevaardigd. Zij begaven zich zeer gewiliig naar het policiebureel, en daar de onderzoeksrechter.geen tijd had, om ze te ondervragen, werden zij in vrijheid gelaten, op voorwaarde, dat zij Donderdag morgend, om 9 ure op het paleis van Justicie van Antwerpen zouden geweest zijn. De twee gebroeders, diamantslijpers eigenwerkmakers boden zich zooals over eengekomen aan. in het kabinet van den onderzoeksrechter. Beiden werden ondervraagd. De oudste bekende terstond dat hij Zater dag namiddag in den omtrek van Wilrijk ge weest was, doch ver van de plaats der mis daad gebleven is. Hij was niet alleen, doch vergezeld van twee vrienden. De man maak te heiden bekend en een ving onderzoek be wees dat hij wel de waarheid gesproken had. Om 2 1/2 ure bevond hij zich reeds in eene herberg te Berchem en werd er door verscheidene personen, wier namen hij op gaf, gezien. Allen bevestigden zijne gezeg- dens. Zijn broeder kon ook zijn tijdsverbruik opgeven. Deze was heel den Zaterdag namid dag in den omtrek van den Diamant Club geweest, daar het gewoonlijk in dien omtrek is, dat de eigenwerkinakers door de diamant handelaars werk bezorgd worden. Donderdag avond liep te Antwerpen het gerucht, dat een aanhoudingsmandaat vvaa afgeleverd tegen twee andere personen en hun signalement in alle richtingen was rond gestuurd. Aanhoudingen Voor eenige nachten brak men in het muzeum van Waterloo. Vele voorwerpen aan Napoleon toebehoprd hebbende werden ontvreemd. Het parket van Nijvel stapte af ter plaats. Woensdag werden M.Leroy,politieofficier, en de agent Mallot op het spoor der dieven gebracht. Donderdag hielden zij zekeren X..., aan, geboortig van Roubaix. Op zijne kamer, vond men vele voorwerpen van den diefstal voortkomende de sporen van Napoleon, zij no snuifdoos, zilveren en gouden me- dalies. enz. De kerel meende naar Londen te vertrek ken om dit alles te verkoopen. Het parket van Nijvel werd verwittigd. Gemelde voorwerpen van onschatbare waar de, werden aangeslagen. Drie medeplichtigen van X..., zijn ge kend en z dien weldra ook in de handen der politie vallen. De lijkplechtigheden van hel slachtoffer. Het onderzoek. Donderdag morgend hadden de lijkplechtig heden plaats, van het ongelukkig slachtoffer van de vreeselijke misdaad van Wilrijk. M. Davidson een Jood zijnde, hadden de plechtigheden in de Joodsche Synagoog plaats. Bij het verlaten van den tempel, doortrok de stoet heel het Joodsch kwartier, van aan de Provinciestraat tot aan de Pelikaanstraat. In al de diamantslijperijen, hadden de bazen, een halve uur verlof gegeven, om den lijk stoet te zien voorbijtrekken. De lijkwagen verdween letterlijk onder de kronen en meer dan 3000 personen volgden de kist. Aan het lokaal van den Diamant Club en aan verscheidene slijperijen hing de vlag halftop. Het lijk werd naar Hollandsch Putte overgebracht, om er begraven te worden. Wat nu het onderzoek betreft, dat i3 nog geen slap gevorderd. Het eenigste wat men gevonden heeft, ishet lemmer van het scheer mes waarmede het slachtoffer afgemaakt werd. Het lemmer lag op tien tot twaalf meters afstand, van de plaats waar het lijk gevonden werd Het is dus zoo goed als onmogelijk, ten aanzien van het onderzoek dat daar reeds vijf dagen gedaan werd, dat niemand het mes eerder zou gezien hebben. Men vraagt zich nu af, of de moordenaar, vreezende verontrust te worden, het wapen der misdaad daar nadien niet zou neergelegd hebben, om toch de mogelijkheid eener zelf moord te doen aannemen. Het scheermes is een oud versleten wa pen, dat veel van eene zaag begint te hel/ben. Er zijn verscheidene stukken uit., en alleen de razernij, waarmede de moorde naar zijn slachtoffer afgemaakt heeft, was in staat, zulke vreeselijke wonden toe te bren gen als M. Davidson bekomen heeft. Het parket heeft aanbod ontvangen van een vriend van het slachtoffer, om met zijn Ongeveer een jaar geleden, had de 19ja- rigeFrans Fraucon. mijnwerker te Wiheries, kennis gemaakt met een meisje uit zijne huurt, Juliette Brohée, ook 19 jaar oud. Een tijd geleden was het meisje naar Quiévrain gaan wonen. De jongeling ging er haar een paar malen bezoeken, doch in de laatste dagen bemerkte hij echter dat het meisje hem dezelfde liefde niet meer be toonde, als voorheen. Donderdag namiddag kwam hij in liet kof fiehuis waar Juliette Brohée in dienst was. Toevallig was deze alleen te huis. De jon geling vroeg aan het meisje of zij hem nog steeds genegen was en op haar ontwijkend antwoord, eischte hij duidelijken uitleg. Daar net meisje ditmaal weigerde, trok Francon een revolver en loste een schot op haar. Het meisje werd in den schouder getroffen, nam de vlucht en riep om hulp. De laffe ke rel was zelf zoo zeer door zijne misdaad ver bijsterd, dat hij de macht niet meer had, zijn glas te ledigen. Toen hij het aan den mond wilde brengen, ontglipte het aan zijne han den. Francon liet zich gedwee aanhouden. Hij werd door de gendarmen van Quiévrain naar Bergen overgebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer be denkelijk. TE R£EULX Een meisje verpletterd. Donderdag namiddag kwam het 3jarig dochtertje van den mijnwerker Rivière, al ipelendo uit hare woning geloopen, toen het verrast werd door een buurttram komende van Houdeng. De arme kleine werd omvergeworpen en verdween onder het rijtuig. De wattman kon slechts verscheidene meters vorder stop pen. Onmiddelijk snelden ooggetuigen ter plaats, die het tramrijtuig oplichten en het ongelukkige slachtoffer er van onder haal den. Het arme kind had echter reeds opgehou den te leven. Zij was den schedel letterlijk verpletterd geworden. Het schouwspel was verschrikkelijk en verscheidene vrouwen, die zich op den tram bevonden en anderen die hel ongeluk hadden zien gebeuren vielen bewusteloos neder bij het zien van het lijkje. Op het oogenblik dat het ongeluk gebeur de was de moeder gaan werken en de vader was in de mijn. Men oordeele over hunne wanhoop, toen do ongelukkige ouders het ongeluk vernamen dat lven kwam te treffen. Een onderzoek werd geopend, doch het hond, een soort van bloedhond, opsporingen jbleek spoedig dat alleen de onvoorzichtigheid te doen om de moordenaars te ontdekken. I van het kind hier de oorzaak is.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1