komen, alle dagen van is week, op alle uren van dsn dag. 1. PETRUS DAENS sTFi in Hospitaal 03 oehelmzinnige misdaad EERBIEDJA EElBiED IN EERST EN VOORAL Doedelijk antomoblslongeltik Geheimzinnige zaak ts Aniwerpsn ID G IO HL. A. 13 Een verdacht overlijden Is dat politiek, ja of neen Is dat politiek, ja of neen Is dat politiek, ja of neen Wat is dat nu alles Opspraak in liet gasthuis Tussckenkomst der Commissie. Achttiende jaargang n S3 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§l TWEEDE UiTGAAF, 7 uren 's avonds. «ji» BUREELEN TE DRUSSEL I 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, TE AALST 3, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ,. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 AANKONDIGINGEN» Eerbied voor God en zijn gebod. Hij is immers onze schepper, ons op perste goed, onze meester, onze ver losser, onze vader en later zal Hij onze rechter wezen en indien wij het ver dienen wordt Hij eens onze belooning in 't ander leven. Eerbied voor Zijn H. Naam. Nooit dien naam ijdelijk gebruiken Wezen wij voorzichtig in ons spreken. In alle handel en wandel en bij alle gelegenheid komt Hij niet van pas. Vervloeken en verwenschen wij nie mand. Newton, de groote geleerde, sprak altijd in de tegenwoordigheid van zijne leerlingen dien naam uil, het hoold ontdekt en onder eene diepe buiging. Eerbiedigen wij onze godsdienst, de geloofspunten, de eeredienst, onze ker ken en de christene plechtigheden. 'k Weet bet wel, we komen er tegen die ze keeren en verdraaien en er mede lachen en spotten, doch onthoudt het, die oneerbiedigheden zullen tegen hun opstaan en hun eigen persoon en han delwijze ken teekenen met den stempel der. verachting. Eerbied voor den dag des lieer en. Laat ons diep in 't herte prenten wat onze voorouders, die goede christene vlamingen zoo verheven als kenspreuk en volksspreuk ons nog in onze taal doen herhalen Zondag werk dijt niet. Als men 's Zondags geen mis heeft gehoord, is hetgeen Zondag geweest. Heiligen wij den dag des Heeren met alle verboden werk te slaken, ons 1.e begeven tot godsdienstigheid, 't is te zeggen, niet alleenlijk mis te hoo- ren maar ook tot de H.H. Sacramen ten te naderen, zooals Z. II. Pius X, het meer en meer aanraadt en voor houdt en ons door goede onderrichting en lezing te laten onderwijzen in het geen ons geluk hier en hiornamaals betreft. Dat Protestanten, Joden, Ma- bomedanen en Boudhisten ons hierin niet beschaamd maken en de les spel len, want hij hen is de eerbied voor hunne godsdienst en eeredienst ken schetsend. Eerbied voor de dienaars van de II. Kerk. Niet voor hun persoon, maar voor hunne weerdigheid zuo luidt het oude vlaamseh christen gezegde. Ja hunne zending, hunne toegene genheid, de diensten bewezen 011 te bewijzen vergen het. Gelooft mij vrij 't zijn onze beste vrienden. Bij hen is er altijd leniging te verkrijgen en wel inzonderheid in 't uur der beproeving. Hun interest, hunne zak, hun profijt dat mogen ze niet kennen, 't Is immers voor Gods glorie en de zaligheid der zielen, dat ze werken, zweetenen zwoe gen. Ali kenden wij beter de goedheid de liefde die ze ons toedragen Eerbiedigen wij die mannen van God Immers die ze aanboort,, hoort Christus die ze versmaadt, versmaadt Christus die ze gezonden heeft. Door ze te eeren, eeren wij, verhef fen wij ons eigen zeiven. Napoleon, de machtige Fransche keizer, was op weg met zijn gansche leger om den veld tocht in Italië aan te vangen. Geko men in een klein dorpje, verlaat hij al met eens zijne troepenen trok binnen in de pastorij. Hij groet dè eerw. Her der en komt haastig wederom den officierenstaf vervoegen. Gij zijt verbaasd en verwonderd dat ik dien eerweerden man den groet toesture en een bezoek aflegge, sprak de keizer, weet wel dat bij mij voorbe reidde tot mijne Eerste Communie Eerbied voor uw eigen zclcen. Wat al wonderheden bracht de goed heid en almacht van God in u niet te wege l Uw lichaam is een gewrocht van God. Uwe ziel werd naar het evenbeeld en gelijkenis Gods gescha pen. Als de Vader heeft zij het be- staan als de Zoon bezit zij hot ver- stand als de II. Geest geniet zij de i, liefde, en daarin zooals bij God heeft zij eenzelfde geluk en leven... indien zij zich met hem alleen bezig houdt. wordt God de volmaaktheid van haar wezen, het onsterfelijk voedsel n van haar verstand en het leven van hare liefde Zoo drukt zich de Fransche redenaar Bossuet uit. En dan, voegt hij erbij, dan komt de genade, die de natuur verheft, dan dan komt de glorie die het hare bij- brengt aan de genade Vergeten wij hel nietWij zijn levende tem- pels Gods -i, schreef St Paulus. Groot als mensch, groot als christen wij bezitten iels goddelijks. Verstaan we thans onze weerdigheid en laat ze ons hoog schatten. Dus verre van ons al v at dnteert en bevuilt. Eerbied voor oudere en oversten. Dat zijn waardigheidsbekleeders ten onzen opzichte Dat is een .gebod <ve- schraven op de eerste plaats der twnotie Mozestafel dar Wet Eert Vader en Moeder Willen wij hier en hiernamaals ge lukkig zijn, onderhouden wij die ver plichtingen. Uitwendig en inwendig zijn zij te eeren In woorden en geba ren, in manieren en daden, in gevoe lens en beleefdheid, in voorkomenheid en gedienstigheid moet er eerbied heerschen. Gedenken wij waf zekere Paus ge bood aan zijne arme moeder Ik zal u alleenlijk in het Vatikaan ontvangen niet rijk uitgedost, maar getooid met uwe schamele kleederen, want gij blijft altijd mijne arme, bravo en thans oude moeder Vergeet uw oudge- worden ouders pietEerbiedigen wij onze wereldlijke en onzo geestelijke overheid. Het socialismus, dia valsche leering der oproerlingen en der uitzon- nigen, zou den eerbied voor alle gezag en ontzag willen versmachten, doch luisteren wij naar die. satansstemme niet. Blijven wij getrouw aan God en godsdienst, vaderland en vaderland- sche instellingen, wetten en vrijheden! Immers onze oversten, onze regeer ders, onze bestierders waken over ons, als over een schat voor welken zij eens rekening zullen moeten geven. Zij ver langen en begeeren alleenlijk ons. ge luk en ons welzijn. Eerbied voor de grijsaards. Zij waren getuigen van 't verleden en thans zijn het de vertegenwoordigers der overleveringen van eore, van ge loof, van godsvrucht, van zelfsopoiïe ring, van werkzaamheid, van welle vendheid. 't Zijn de wortels van den levensboom waarvan wij de takken vormen. Zij staan ons als raadsmannen en voorgangers bij. Hunne raadgevin gen, op ondervinding gesteund, zijn goud waard. Eerbied voor de kleinen er. minde ren, voor armen en lcranken, voor ver dwaalden en verachten. Eerbied voor iedereen. Eerbiedigen wij al hunne rechten, plichten, goederen naar ziel en lichaam. er kort nadien vervoegd werd door een ke rel die vijf frank van hem eischte. M. Pgaf de 5 fr, en alles scheen we derom rustig-, doch toen M. Pbuiten kwam, was de kerel daar wederom en eischte hij andermaal geld. M. P...., betaalde nog maals. In de Mariale! was de kerel daar terug en sloeg M. PFJeze dierf niet meer naar buis gaan en verzocht een herbergier hem te vergezellen. Nabij zijne woning, in de Jacobsstraat, bedankte M. Pden herbergier en zette alleen zijn weg voort. Pas eenige oogenblik- ken later, werd M, Pbewustelaos ten gronde gevonden en men zag den kerel, die hem reeds driemaal bad aangerand, do vlucht nemen. M. Pwerd dan naar huis ge bracht en is aan de gevolg-en overleden. Het parket heeft eon onderzoek bevolen. te Brussel. Eene vrouw doodgepletterd Vrijdag- morgend had op den hoek dor Regenllaan en Madouplaats een vreeselijk ongeluk pïaats. Rond 9 1/2 uro, kwam M. P..., wonende Louizalei per automobiel naar de Noordstatie gereden. De auto reed met gewonesnelheid en moest schielijk zwenken, om eene botsing met een kamion te voorko men. Op dat oogenbhk kwam juist eene vrouw van den Leuvenschen steenweg. De ongelukkige werd ojngeworpen en het zware voertuig liep haar-ovor het lijf. Oog getuigen namen haar spoedig op en brachten haar naar het gasthuis, doch de vrouw be zweek er bij hare aankomst. Zij was don schedel en de ruggraat gebroken. Het was onmogelijk hare identiteit vast te stellen. VAN WILRIJK. Geen licht in de gruwelijke zaak. Het is nog altijd de volslagendste duisternis. De twee gebroeders- diamantslijpers, zijn na ondervraging terug in vrijheid gesteld. Zij konden een alibi opgeven dat door verschei dene getuigen bevestigd werd. Het parket is opnieuw ter plaats geweest en heeft een onderzoek gedaan, doch vruch teloos. Ook de opzoekingen gedaan met den speurhond, toebehoorende aan een vriend van M. Davidson, zijn zonder uitslag ge bleven. De hond kon geen enkel spoor vin den. De zegels zijn ook gelegd geworden in het lokaal van den Diamant-club, op den brand- lcoffer welke er door M. Davidson gehuurd was. Eene herbergierster van Wilrijk, wier herberg niet ver van de plaats der misdaad verwijderd is, en in wier huis nog al veel diamantslijpers komen, is langdurig onder vraagd geworden, over de personen die ver leden week Zaterdag, dei> dag der misdaad, in hare herberg geweest zijn. Anderzijds is nu ook de bakkersgast, die verklaard had, gezien te hebben dat M. Davidson zich zelfmoordde, nu ook weer met zijn verhaal afgekomen. Hij houdt stellig staan, dat hij wel gezien heeft dat M. David son zich de keel oversneed. Eenige dagen geleden, kwam M. P....( boekhouder naar huis. Hij was zeer onge steld en moest zich onmiddelijk te bed bege ven. Een drietal dagen later bezweek de man. De geneesheer verklaarde dalM. P...., bezweken was ten gevolge éener hevige her senschudding. Daar M. Pverklaard had dat hij gevallen was, dacht men dat zulks de oorzaak geweest was zijner dood. Het parket heeft thans echter een naam loos schrijven ontvangen, welke de zaak in een ander daglicht stelt. De briefwisselaar verhaalt, dat M. Pdronken in eene her berg dor Lamoricièreslraat was gekomen en te Brussel. Een drietal weken geleden, was M. De B..., koloniaal agent uit Congo terugge keerd. M. DeB..., was ziek aan wal gestapt en moest in het St-Jansgaslhuis te Brussel opgenomen worden. Zijn toestand verslechtte nog gedurig en de man bezweek weldra. Do De geneesheeren verklaarden dat M. De B... aan de klem of doodskramp was overleden M. De B... werd op het kerkhof van Laken begraven. Thans heeft de familie De B..., te Ant werpen verblijvende, eene klacht neergelegd, gesteund op het volgende. Toen M. De B... ziek de Gongoboot verliet, had hij geklaagd dat men hem op de boot niet had willen ver zorgen en do familie beweerde nu, dat zulks de oorzaak was zijner dood. Het parket van Antwerpen, samen met dat van Brussel, begaf zich in gezelschap van de weisdoktors Heger en De Rechter naar het kerkhof van Laken en deed het lijk van M. De B... ontgraven. Daar de klem eene zeer gevaarlijke ziekte is, waren bijzondere voorzorgon genomen, om de magistraten en de geneesheeren tc vrijwaren tegen alle gevaar van besjnettiug. M. Daens schrijft in De Werkman van Vrijdag 9 Februari 1912 een groot pro test artikel tegen de commissie van het Hospitaal van Aalst, roet, in groot geschrift, dat hij in 'i frSospïtaaE niet meer mag Dat onbeschaamd, misplaatst artikel van M. Daens vraagt een antwoord. Voor de hoeveelste maal, zal die kerel nog moeten op zijn plaats gezet worden, en zal hij moe ten lessen krijgen van welgemanierdheid, van rechtzinnigheid en ven eerlijkheid Zal er wel ooit zalf aan te strijken zijh Indien er eene plaats bestaat waar de po litiek, met haar getwist, haar gekijf, haar opspraak en haar driftigheid moet huiten blijven, 't is toch zeker wel een hospitaal Een hospitaal moet een heiligdom zijn, rust en vrede wonen.daar Eerbied voor do lijdende menschheid! De genezing der zieken vraagt kalmheid, zachten vrede de verzor ging zelf moet aan de zachtaardigste der menschenwezens toevertrouwd worden. Zoo denkt, en" zoo spreekt ieder mensch die een menschelijk gevoelen heeft voor zijn lijdenden medemensch. M. Daens oordeelt daar anders over. Die man, is misschien de eerste geweest van gansch de wereld om te denken dat hij daar politiek mag en moet maken Politieke ruzie opstoken, opspraak verwokken aan de lijdensponde der zieken, stoornis brengen zelf daar waar stervende menschen zijn dat durft die man doen, onbeschaamd en stout moedig Wij vlagen, o niet aan M. PatPHS Daens o neen! maar aan al3e recntzinnige lieden zeBf te walaen oordeelen over de feiten. M. Daens is een politiek man, en is anders stiet, hij doet anders niet dan politiek maken. De politiek is zijn loven, 't is zijn stiel, 't is zijn broodwinning. Hij is de stichter, het kopstuk, de ziel eener woe lige en hevige politieke partij, en die partij doet nogmaals niets dan politiek, en buiten de politiek is ze uiets of verricht zè niets. Rond den persoon van M. Petrus Daens wordt sedert twintig jaar, onophoudend ge twist, gekeven en gestreden met het woord on met de pen, altijd over politiek. Is dat waar, ja of neen 2° Die politieke man is opsteller van twee politieke strijdbladen De Werkman ei het Land van Aelst en werkt zelfs no, meê aan andere politieke bladen zooals Dc Volkswil. Die politieke bladen, doen bijna niets dan aan politiek, aan hevige, persoonlijke, aan randende, strijdende politiek en die politiek gaat altijd uit van één man, en dient alleen voor één man, een enkele, voor M. Petrus Daens Is dat waar,-ja of neen 5° Die politieke man,in zijne politieke bla den, in politieke artikels, kondigt tot tweemaal toe aan, dat hij een ruchtbaar en ophefma kend, een politiek bezoek gaat brengen in 't Hospitaal van Aalst. Zoo onder andere Ons bezoek naar 't Hospitaal, met ^ieisivjaa^wensch aan die Wi/-k is uitgesteld tot Zondag 21 Januari, ten 2 ure. (Uit De Werkman 12 Januari 1912 uit het Land van Aelst 14 Januari 1912). Er was zelfs spraak geweest van bezoek met stoet en muziek 4° Na deze politieke openbare aankondi ging, in zijn politieke bladen, begeeft do politieker zich naar het gasthuis op 21 Ja nuari 1912, in gezelschap van zijne politieke lijfwacht, die doorM. P. Daens zelf to dier gelegenheid als politiekers voorgesteld wier den. (Land van Aelst 28 Januari). 1) Raadsheer Blanckaert, 2) mijnplaats- vervanger De Neve (plaatsverv. volksver- n tegenw.) 3) de groene Doktoor, enz.. Dus volgens de eigene verklaring van M. Daens, trekt hij naar 't gasthuis met een stoet van mannen, in hunne hoedanigheid van politiekers. SeNa het bezoek,geeft M. Daens het ver haal van zijn bezoek aan zijne lezers met kom- mentaars en schrijft CtSêsuwjaan aan 't Hospitaal 't Was dus een oflicieel, politiek nieuwjaarsbezoek aan 't hospitaal zelve, en niet aan eenige vrienden, als dusdanig 't is in datzelfde artikel dat hij spreekt van zijn politieke gezellen. Dat bezoek wierd dus als eene ware poli tieke gebeurtenis in zijn gazetten herhaalde lijk vermeld. 6° In het hospitaal gekomen, bezoekt M. Daens niet de ziekste menschen, niet de arm ste, niet de meest lijdende,maar zijne politieke vrienden. Hij maakt daar een onderscheid tusschen Daensisten en andere,een politiek onderscheid. Is dat het nederige, liefdadige werk van bermhertigheid, dat men noemt de zieken be zoeken, in stilte, met ingetogenheid,en enkel met het oog op het goed werk Oordeelt zelf, lezers. Dat alles is politiekgemeenc politiek, politieke beslagmaker ij, dat 'is kiesdraverj; en dat alles in het ziekenhuis,bij zieke men schen Dat is Politiek brengen in een hospitaal... Zoo zegden het overigens luidop eenige zieken, die er best konden over oordeelen, en zij kloegen er over bii de overheid van het gasthuis. Een hunner die over de handelwijze van M. Daens en zijne politieke meeloopers ver ontwaardigd en gestoord was zegde letterlijk de volgende woorden «Ik lig hier in 't hos pitaal. maan ik lig hier niet in eene expositie, om ten toongesteld te worden voor een troep politieke mannen. De man sprak een groote waarheid da zieken mogen niet blootgesteld zijn aan de bezoeken van personen die zij niet vragen, want iedereen is er niet op uit zijne ziekte en zijne kwalen aan Jan en alleman kenbaar te maken. Overigens de gezondheid en de genezing der zieken vraagt stilte, rust en regelmatig heid. Daarom ook voorziet het reglement van het Hospitaal stiptelijk in welke bmstandig- hedon bezoeken mogen gebracht worden. En wat heeft men gezien 't Is dat het verschijnen en de handelwijze van M. Daens en zijne politieke aanhangers in elke zaal seffens opspraak, ruzie en .twist heeft ver wekt woordenen politiek gekijf ontston den tusschen de ziekende eenen voor, de anderen tegen'. Dat kon immers niet anders, 't was onvermijdelijk. Dat alles is natuurlijk slecht voor de orde, voor de rust,voor de gezondheid zolve. Na dat zulke gebeurtenissen zich voorge daan hebben, dat zulke tooneelen en poli tieke betoogingen in het hospitaal ontstaan zijn, kon of mocht de Commissie der Gods huizen niets doen, dan handelend optreden en de noodige maatregelen nemen. De politiek builen 't hospitaal Gcene hiesdra- verij in de ziekenzalen Had de Commissie de armen gekruist, en zich onbekommerd geloond voor de vrede en de rust in de ziekenzalen, zij zelve zou schul dig geweest zijn,zij zou haar plicht verzuimd hebben en alle weldenkende menschen zou den haar afgekeurd hebben. Wat doet de commissie Sluit zij M. Daens uit, drijft zij hem voor altijd uit het hospitaal, zooals hij schrijft? Neen, zij heeft willen toonen, hoe bezadigd zij is' hoe voorzichtig en tevens hoe breed zij handelt. Zij heslist dat M. Daens in't hospitaal moot en mag aanvaard worden, alle dagen van de week en alle uren van den dag, uitgenomen twee halve uurkens per week, voorbehouden

De Volksstem | 1912 | | pagina 1