Een woord aan alle weldenkende lieden OORLOG DAGBLAD 'T EEN EN T ANDER De geheimzinnige misdaad De diefstallen in de statie De werkstaking in den Borinage Achttiende jaargang n' 37 Dijnsdag 13 Februari 1913. BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Dramatische brand te Schaarbeek Eene zieke onderlinge levend verbrand. Erge onlusten De wereldtentoonstelling van Gent Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 7281 Steenweg van Waterloo, 728. j 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0.09 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4e blaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reoht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0® ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ej? TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Het schijnt dat de katholieke regee ring in Juni aanstaande moet vallen. Zekere lieden zeggen dit overal en on alte Joonen, doc.li zij die het overal uitschreeuwen, zijn degenen welke hunne begeertens voor wezentlijkheid nemen. Zij zouden willen dat ze viel, doch zij twijfelen er grootelijks aan en ze willen aan anderen iets doen geloo- ven en als waarheid doen aannemen, waar zij zelve hoegenaamd niet zeker van zijn. De katholieke vegeering gaal gallen, is het versleten deuntje dat onze tegen strevers aan de ooren der kiezers ko men afzagen, telkenmale er eene kie zing op handen is. Zij trachten door dien middel allen moed en allen strijdlust aan de katho lieke kiezers te ontnemen en daarenbo ven de twijfelachtigen naar hunnen kant over te halen. Wat ons betreft, wij zien kalm en gerust de toekomst te gemoet, daar wij van alle kanten bemerken hoe het volk van gansch het land, zich in dichte drommen eensgezind vereenigt.om het plan der vrijmetselarij te verijdelen en het ongeloof te bestrijden. Moest het katholiek gouvernement inderdaad vallen, dan zoude hof te wijten zijn aan de kleingeestigheid van een overgroot getal kiezer^. Onze huidige maatschappij leelt he den in ncnon staat van koortsachtig heid. Men zoude waarlijk zeggen dat de rede en het verstand van vele lieden, bedwelmd door belanghebbende ana- tiekers, gansch in onbruikbaarheid vervalt. Lezers, dit is een feit dat wij besta- tigen en aanstonds gaan wij er u de waarheid van vaststellen. Ziehier Als menseh, als redelijk schepsel Gods, hebt gij twee soorten van belangen ter harte te nemen De belangen uwer ziel en do belangen van uw lichaam. Het gezond verstand zegt dat gij eerst en voöral voor uwe bijzonderste belangen moet zorgen, zelfs al moesten er uwe mindere belangen door lijden. Welnu, uwe bijzonderste belangen zijn uwe geestelijke belangen of die uwer ziel. Daar moet gij dus eerst en vooral voor zorgen. De geestelijke belangen vereischen dat gij bestuurd wordet door eene re- geering welke uwe geestelijke belan gen voorstaat en den eènigen waren godsdienst beschermt en eerbiedigt. Wie voor niel-katholieken stemt, vraagt de overbeersching der vrijmet selarij, die voor leuze heeft Weg met den godsdienstweg met de kloosters teeg met de zedeleer Wie voor niel-katholieken kiest, veronachtzaamt zijne grootste plicht on is zelf een vijand van godsldienst en ware zedeleer. Wie voor mannen stemt die niet-ka- tholiek zijn, onder welken dekmantel zij ook rnogen schuilen of welken ver leidenden naam zij zich ook mogen geven, handelt tegen zijn geweten, omdatelkeen overtuigd is, dat de kan didatuur van zulke personen de katho lieke krachten ondermijnt en dat hunne strekking dezelfde is als deze van alle andere godsdiensthaters. Doch niet alleenlijk leggen uwe bijzonderste belangen u op voor de katholieken te stemmen, maar uw ge zond oordeel en uwe ondervinding zeggen u dat uwe stoffelijke belangen, uwen intrest vereischt de katholieken aan het bewind te houden. Gedurende meer dan 28 jaren heeft de katholieke regeering' bewezen dat zij overal in gansch het land de wel vaart kan doen heerschen. Wij zonden u dit in het breed kun nen bewijzen, doch dit zal voor eene andere maal zijn. Voor het oogenblik stellen wij slechts de volgende vraag Wat was uwe stand over 2S jaar Wat is hij nu Ondanks de levens duurte, komt gij er nu niet heter, dan uws gelijken van dien. tijd Weel dat den voorspoed en den vooruiigang welke in België heerschen, te danken zijn aan de wetgeving der katholieken, aan het wijs bestuur van onze vrienden. Wat zegt uwe ondervinding over het bestuur onzer tegenstrevers Van 18T8 tot 1884 hadden zij het bewind in handen en toen onze vrien den wederom aan het roer kwamen, vonden zij een te kort in de kas van 59 millioen 767 duizend cn 177 franken dit ondanks te zware lasten, die zij leg den op tabak, eetwaren, enz. En zeggen dat de katholieken zon der verkooging van lasten die schuld gedekt hebben, en jaarlijks hunne re kening met een altijd opgaande boni sluiten. Weldenkende lieden, in Juni aan staande zult gij kiezen voor de katho lieken en voor niemand andere. Alsdan zult gij stemmen volgens uw geweten, omdat uwe geestelijke en tijdelijke be langen het vereischen, omdat de katho lieken gewetensvol en rechlveerdig handelt en omdat de katholieke partij de eenige partij is, welke uwe stem verdient en aan wien gij ze in geweten kunt schenken. F. Binnenroepëng der mïlicïa- netl. Het Staatsblad van Zaterdag kon digt de datums af voor do binnenroeping der milicianen van zekere regimenten, der lich tingen van 1908 en 1909 voor de schiet- en legeroefeningen in 1912. Van de klas van 1908, zullen de milicia nen der le, 2e, 3e en 4° linieregimenten binnengeroepen worden op 5 April, en in onbepaald verlof gezonden worden op 4 Mei; die van het 5°, 6e, 7e en 8e linie komen terug binnen op 13 Juni en gaan in onbepaald ver lof, op 11 Juli die van liet 13e on 14° linie, op 13 Augustus, om den 12 September naar huis gezonden te worden. Voor de klas van 1909 zijn die datums be paald als volgt 1®, 2° en de jagers te voet en lc en 4® bataljon grenadiers, 15 Juli en 13 Augustus 2e en 3° bataljon grenadiers, 25 April en 4 Mei le bataljon carabiniers, 5 april en 1 Mei2e bataljon carabiniers, 13 Juni, 11 Juli 4e bataljon carabiniers, 15 Juli, 13 Augustus wielrijdersbataljon, 29 Augustus, 27 September. Vooraleer de manschappen in onbepaald verlof gezonden worden, zullen er hun les sen gegeven worden over de verplichtingen, .welke zij nog te vervullen hebben, de jaar- lijksche revues, enz. Hoofdminisier de Broque- ville is deze week weinig in de Kamer te zien geweest. Het Kabinelshoofd was een weinig ongesteld en moest op aanraden zijner geneesheeren, eenige dagen volledige rust nemen. Dinsdag zal hij zijne plaats op de minislerieele bank opnieuw innemen. Een koninklijk lusthuis te LeopoBdsburgr Een koninklijke villa werd in 1S35 gebouwd in het kamp van Beverloo en onder Leopold I, en in de eerste jaren der regoering van Leopold II stap'.en er onze Vorsten geregeld af. Sinds werd de villa omringd door allerlei dienstgebouwen en bleaf zij feitelijk ver laten Koning Albrecht heeft het inzicht de villa aan bet departement van oorlog bepaald af te staan en beeft de plannen laten opmaken van een nieuw lusthuis, te Leopoldsburg te bouwen in steen, op zekeren afstand van de houten villa. Te oordeelen naar do plannen, zou het staatshoofd van zin zijn er verblijf to hou den met zijne familie en er feesten en ont vangsten in te richten. Hei Besluit, genomen in den Raad der Kroon, strekkend om alle ambtenaars en beambten in de ministeriëele departemen ten op 08 jaar tot rusten te nopen, is toege past. Geen enkele ambtenaar tot rustouder- dom gekomen, is thans nog in dienst. Bij liet bureel dor Kamer is een gelijkaardig voorstol toegekomen. In al de diensten zou ook op 6S jaar de-rustouderdom intreden, doch sommige leden van het bureel zijn geens zins geneigd dit voorstel bij te treden. van Wilrijk Zaterdag werd de brandkoffer welke M. Davidson in den Diamant Club bezat; geopend. Uit den inhoud van den brandkolfer icon men opmaken, dat de ongelukkige handelaar voor ongeveer 10.000 fr. diamanten op zich had, toen bij vermoord werd. De wetsdoktors hebben hun verslag neer gelegd. Allo mogelijkheid van zelfmoord wordt door hen van kant gezet. Uit bun ver slag blijkt dat er op liet lijk ook sporen van verwurging vastgesteld zijn geworden. Een getuige is komen verklaren, dat toen M. 'Davidson gevonden werd, hij nog niet koud was en de dood dus niet lang kon inge treden zijn. Het is den magistraten ook mogelijk ge weest, vast te stollen hoe de misdaad moet gepleegd zijn. Achter eene haag, nabij de plaats waar het lijk van M. Davidson ge vonden werd, had jnen sporen gevonden van een vuurtje dat daar moest gebrand hebben. Het is dus zoogoed als zeker, dat een der bandieten M. Davidson is komen afhalen in do stad en dat hij met hem naar Oude God is gegaan. Daarna heeft de onbekende M. Davidson naar don Oosterveltfweggeleid, onder voor wendsel dat daar, in den omtrek eene goede zaak af te bandelen was. Achter de haag wachtten de medeplichti gen bij bet houtsvuur, want het was dien dag zeer koud. Voor het oogenblik bepalen de opzoekin gen van de poBcie zidh tot dezen onbekende kerel. De opzoekingen zijn echter zeer moeilijk, daar men do photographic .van M. Davidson aan al de trambedienden getoond heeft, en er geen enkele is, die zich herinnert M. Da- son en nog oen andere persoon in zijn rijtuig gehad te hebben. De onderzoeksrechter heeft nog verschei dene porsonon onderhoord, doch dé verkla ringen brachten niets aan het licht. Zaterdag avond, rond 7 ure 40, is een brand uitgeborsten op het eerste verdiep van het huis 174 der Josaphatstraat, te Schaar beek. De heneden van deze woning is betrok ken door beer Agneessens, handelaar in rij wielen, die voor huurder beeft Madame Not terdam, oud 71 jaar, welke er met haar 17jarigen kleinzoon verblijft. Madame Nolterdam, die sedert maanden te bed ligt, wierp door eene verkeerde be weging de petroollamp om; welke op de nachttafel stond en alzoo geraakte het bedde- in brand. Voorbijgangers, die do vlammen bemerk- ter, drongen binnen en begonnen het vuur le bestrijden, zonder Madame Notterdam te zien, die tusschen liet beden den muur was gevallen. In hunne overhaasting, trappelden zij op de ongelukkige. Toen de pompiers de vlammen uitgedoofd hadden ontdekten zij Madame Notterdam, die geen leeken van loven meer gaf. Haar lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. te TVtuysen Alle dagen komen er nog nieuwe zaken aan 't licht. Deze groote belangrijke ont vreemdingen. hebbon zoolang geduurd tot men eindelijk de bedienden zelf van den ijzerenweg ging verdenken en hun doen en laten bespiedde en hunne handelingen in het oog hield. Iedereen w eet reeds lang don uit slag. Het onderzoek duurt reeds weken, en geen dag gaat voorbij of men doet ont dekkingen van goederen en aanhoudingen van personen. Met het ontdekken van het spoor eenor kas chocolade, die verzonden was op bet adres van M. D. C..., Tenterstraat, en nooit terecht kwam, als in de handen van de schelmen, kwam de policie ook aan de weet dat er eene mand lijnwaad was gerobberd, verzonden voor den heer Note! teirs, en even eens niet ter bestemming gekomen. De hoeren Warans, commissaris, Ver- meylen. commissaris in de spoorhalle van Mechelen, Smels, inspecteur, en De Kers- maeker, rechterlijke policieagent. zetleden zich dadelijk aan 'l werk om dit vermiste lijnwaad op te sporen, en, even gelukkig als met de kist chocolade, hadden zo al vlug het goede spoor gevonden. Men kwam terecht bij zekeren G..., werkman aan den vervoer dienst van den staat, en zijne verklaringen waren zoo erg, dat hij werd aangehouden en ter beschikking gesteld van den lieer on- derzoekrechter. Zoodat hel getal aanhoudin gen nog gedurig vergroot. De toestand in den Borinago -wordt al erger en erger en hot is zoo goed als zeker, dat weldra heel de streek tusschen Donr en Boussu in staking zal zij n Do ellende wordt ook nijpender. Geheele famiUön trekken bedelend van de eene ge meente naar de andere. Mijnwerkers zijn straatzangers of rondreizende muzikanten geworden. Langs alle kanten worden magazijnen ge plunderd. Alle voertuigen welke niet door gendarmen vergezeld zijn, worden door de stakers aangevallen en geplunderd. Eene af deeling soldaten en talrijke gendarmen zijn ter plaats en palroeljeeren door de streek. Te Frameries en te Eng'is werdén brouwers karren overrompelden tonnen bier, op straat, tusschen de werkstakers verdeeld. Te Was mes en te Quaregnon werden ruiten uitge slagen bij mijnwerkers die nog niet staakten. Te Frameries, zijn de bijzonderste straten vol gebroken ffesschen gestrooid, om de gen darmen te beletten te chargeeren. Te Sars-le- Bruyere had men 32 groole steenen op de riggels van den buurttram gelegd. Daar deze spoorbaan op een verhoog loopt, zou de tram,in geval van hij ontriggeld ware, onge twijfeld in de diepte gerold zijn. Een werkstaker en zijne vrouw, die het gespan van een boterkoopman geplunderd hadden, zijn aangehouden. De menigte wilde de twee aangehoudenen bevrijden en de gendarmen moesten verscheidene malen chargoeren, om met hunne gevangenen weg to geraken. Verleden nacht werden verscheidene revol verschoten gelost in de vensters van den burgemeester van La Bouverie. Gelukkiglijk werd niemand getroffen. Het parket is ver wittigd geworden. Te Paturages werden twee broodkarren door de werkstakers aan gevallen. Eene afdeeling soldaten wilde de karren ontzetten, doch zij werden ook door de stakers aangevallen. Alsdan had eene erge botsing plaats. De werkstakers wierpen met steenen en een onderofficier kreeg een steen op het Hoofd nn werd zeer erg ge kwetst. Het slachtoffer moest naar het krrjes-. gasthuis van Bergen overgebracht worden. De troepen vuren. Zaterdag avond had te Wasmes ook eene erge botsing plaats. Eene afdeeling soldaten van het 2® jagers te voet, begeleidde eenen lcamion van den Staaf. Op de Sint-Pietersplaais, wilde eene bende werkstakeis, 500 man sterk, den kamion plunderen. De soldaten wilden zich daartegen ver zetten, doch de soldaten werden verdrongen. Eerst chargeerden zij met de bajonet, doch het nutlelooze hunner pogingen inziende, laadden zij hunne geweren en gaven vuur. Alhoewel de soldaten in de lucht schoten, werden nochtans twee werkstakers getroffen. De eene, zekere Ganivez, werd den schouder door een kogel doorboord. De andere werd aan de linkerhand getroffen. De soldaten moesten de vluoht nemen daar de verwoede menigte hen dreigde te dooden. Een weinig verder moest zij ander maal chargeeren. Eene vrouw kreeg een bajonetsteek in het gelaat. Arme kleine Eene vrouw van Wasmuel, die reeds sedert Woensdag met hare kinderen in de straten van Bergen ronddwaalde en er bedelde stelde Zaterdag namiddag met ontsteltenis vast. dat baar kindje, eenige maanden oud, in hare armen overleden was. Een alarm te Gent Zaterdag nacht, rond 12 1/4 ure, werd in de kazerne van het 2® linie alarm geblazen. Do soldaten uit bunnen slaap gewekt, kre gen bevel zich onmiddelijk gereed te maken om rond 2 ure te kunnen optrekken. De kolonel van het 2e linieregiment had een staatstclegram ontvangen, waarin de minister van oorlog bevel gaf, onmiddelijk met geheel het regiment naar den Borinage te trekken. De kolonel deed dus de officieren verwit tigen en rond 2 ure. stond heel het regiment op den koer der kazerne, marschveerdig. In de statie van Gent-Zuid waren twee treinen onder stoom. Rond den middag kwam een telegram, waarbij bevel gegeven werd, voor- loopig hel vertrek te slaken. Soldaten gestraft De acht soldaten, die den staatskamion vergezelden, te Wasmes, en den kamion lieten uitplunderen zijn aangehouden gewor den, omdat zij zich niet krachtdadig genoeg verzet hadden. De toestand Zondag Zondag bleef de toestand nogal stil. Het le giment jagers te voet, in garnizoen te Charleroi,is gereed om tegen alle voorvallen vaardig le zijn. Reeds zijn verscheidene soldaten van het 2e linieregimont, van Gent in den omtrek van Bergen aangekomen, om de noodige slaap plaatsen voor do soldalen voor te bereiden, indien bet werk niet spoedig kan herna men worden, vreest men erge onlusten. Het bezoek der burgemeesters. Zaterdagmorgend beeft het aangekondigde bezoek in do tentoonstelling der burge meesters van Brussel, Antwerpen en Luik plaats gehad. Om 11 3/4 ure kwamen in de tentoonstelling aan De heeren Steens, schepen van open bare werken te Brussel, in vervanging van den heer Max, burgemeester, die belet was De Vos, burgemeester van Antwerpen, en Kleyer, burgemeester van Luik. Deze heeren werden afgehaald door de heeren J. Casier, E. Goppieters en M. de Smet de Nayer, bestuurders, en H. Bod- daert, algemeene secretaris. De heeren kwamen in de tentoonstelling langs den hoofdingang. Na een algemeenen blik op het terrein, traden zij in de bureelen van het Middenbestuur, om de juiste ligging der Paviljoenen van Gent, Brussel, Antwer pen en Luik op bet plan na te gaan. Deze vier paviljoenen zullen opgericht worden rond de Gemeenteplaats (op de krijgsgronden). Na alle wenschelijke inlichtingen bekomen te hebben, zijn de heeren burgemeesters en schepen naar liet huis gereden van den heer Braun, waar zij met de bestuurders en den algemeenen secretaris der Tentoonstelling uitgenoodigd waren. Het Paviljoen der stad Gent. Zaterdag morgend had in hot Paviljoen van het Hoofdbestuur de opening plaats van de aanbiedingen voor het bouwen van liet Paviljoen der siad Gent. Het bestek bedroeg fr. 68,113.13. Hebben aangeboden de heeren K. Van der Cruysse, fr. 49.446.67A. Van Hoecke, 54.914.14 Tihon. Vorst, 55,692.90 Van Neck, gebroeders, Brussel, 55.972.08 Naesssens en De Wulf 58.263.12 Serck, gebroeders, 58.536.00 J, De Cuyper, 63.657.47; Schauvlieglie, 64.967; Joz.Mon- toisy, Brussel, 65,936,32 Myncke, gebroe ders, 67.380.00. Erg ongluk aan de Middenstatie te Brussel. Op.de werf ter hoogte der Boekenrijsteeg en der Financenslraat te Brussel, alwaar men aan liet afbreken is, gebeurde Zaterdag voormiddag, rond 11 ure bijna eene waro ramp. Er staan daar twee overgroote palenindrij- vers, 35.000 kilos wegende en eene hoogte van 26 meters bereikend. Een dezer waggelde op zekor oogenblik en viel met oorverdoovend gedruisch omver. Een 25 jarige arbeider, Jan Boulanger gonaamd en te Haeren wo nende, welke op eene hoogte van 21 meter van den palenindrijver s^ond, werd door het zwaar gevaarte medegerukt. Hij kwam op een hoop steenen terecht. Men dacht zeker dat hij op den slag dood was. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat hij uitwendigalechts lichte verwondingen bekomen had. Doch inwendig voelde de man hevige pijnen. Men schrijft het ongeluk aan oeno aardin- zakking toe. De stoffelijke schade is vrij aanzienlijk. TUSSCHEN Valsche nieuwstijdingen. Volgens een telegram uit Constanlinopel, zou de Turksche minister van oorlog aan de drukpers een telegram hebben medegedeeld van den opperbevelhebber der Turkscho troepen nabij Benghazi. Daarin wordt be vestigd dat de Italianen in do gevochten van 25, 26 en27 Januari, zware verliezen zouden hebben geleden dal de Tureen gedurende deze drie dagen doltalianen geweldig zouden hebben aangevallen, en de laatstcn moer dan 1300 dooden hadden die op 40 sloepen aan boord der oorlogschepen werden gebracht dat verschoidcno Ilaliaansche compagdies werden uitgedelgd terwl Turken en Ara bieren maar 28 dooden en 89 gekwetsten hadden. Deze berichten zijn valsch. Het Turksch gouvernement tracht Europa en het Turk-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1