ZONSVERDUISTERING OOR LOG HET BEZOEK VAN M. JOZEF DE 6LIECK T EEN EN 'T ANDER in liet Hospitaal Stoutmoedige bandieterij te Antwerpen DAGBLAD Italië en Turkyë. M. De Blieck geeft aan raadsheer Daens een schoon voorbeeld van rechfzinnigen handel en een gepaste les van politieke welgemanierdheid. De werkstaking in den Borinage Achttiende jaargang n' S3 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerfcstraat, 9 Telefoon lil BestuurderJ. Van Nuf ie!-De Gendt. Woensdag 14 Februari 1913. •93» ABONNEMENTEN: fes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hst land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4JS TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONOIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. re®.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze lezers dienen te weten, dat wij hier spreken in eenen allegorische» Kin. Wij bedoelen hier niet de ©ene ol' andere voorbijschuiving van een hemellichaam, welke het licht der zon verduistert, maar wel eens verduiste ring van eene politieke zon, die vroe ger hare stralen, of beter hare verzen gende gensters, over het gansche land zond en welke nu meer en meer van hare kracht verliest en veroordeeld is om eens geheel en gansch uit te dooven. Wij willen spreken van de liberale partij, welke meer en meer overrom peld wordt door de socialistische strek kingen van allen aard. Op Zondag 7 Februari 189.2, op een banket te Brussel, alwaar Anseele zetelde met al de kopstukken der libe rale partij, riep de roode hoofdman uit; Indien gij, liberalenin de toekomsti iets wilt te zeggen hebben in 'stands be slier,'lis onder het rood vaandel dat gij u zult moeien scharen. Die woorden brachten gansch de liberale partij in opschudding, Féron riep uit, namens de liberale partij Dat zullen wij nooit doen neen, neen, nooit Neujean schreef op 9 November 1895 eenen brief aan de kiezers, na mens de liberale associatie, waarin hij zegde De socialistische partij is een open baar gevaarzij wil den klassenstrijd, zij wil den oorlog tusschen den werk man en den baas. Zij wil de afschaffing van den eigendomzij toil den onder gang van koophandel en nijverheid. Al de goede burgers, moeten zich VEREENIGEN TEGENOVER DE NIEUWE BARBAREN, DIE ALLE BESCHAVING WIL LEN DOEN VERDWIJNEN.... Alzoo betitelen de liberalen de revo- lutionnairsgezinde partij der socialis ten. En wat zien wij nu Gansch de liberale partij valt op hare knieën voor de socialisten en roept smeekend hunne hulp in en dat om eenige zetels te bewaren in de Ka mers of in den Gemeenteraad. Wij zien ze nu met elkander ver broederen, elkander pollenhandjes ge ven, onderling op eene en dezelfde lijst prijken en gezamentlijko stoeten vormen gelijk op 15 Oogst te Brussel. Wij hebben ze daar zien stappen in den stoet van de fameuze betooging. Zij gingen daar met hangend hoofd, gelijk verkochten en gele verden. De voorzegging van Anseele wordt ver- vlag. Zij stapten achter de roode vu ld Van waar die veranderingen in de liberale partij 't Is een gevolg .van de Kamerkie- zing van 1891-1896. Tn die kiezingen werd gansch het liberalismus verpletterd. Van aan de kusten van de zee tot aan de oevers van den Maas, werd er geen enkel libe raal volksvertegenwoordiger gekozen iii gansch bet Vlaamsche land. Wij hadden 70 stemmen meerder heid in de Kamer en 46 stemmen meerderheid in 't Senaat. Welke schrikkelijke nederlaag voor de liberalen! Al hunne kopstukken lagen op het kiess!agveld met hunnen mond in 't slijk, in dat zelfde slijk dat, toen zij meester waren, zij jaren lang gesmeten hebben naar de Kerk en den godsdienst. De anderen, erg gekwetst, weiden naar bet hospitaal gedragen in de zaal der ongeneesbarenen toen de doktoors hunnen pols voelden, trokken zij hunne schouders op Niels meer aan te doenzeiden zijzij moeien allen sterven, want zij zijn allen aan gedaan van eenen schrikkelijken kan ker aan de keel van hel geweldig lieren van A bas la calotte. Daarenboven lijden zij allen aan eene slechte spijs- verteeringSedert 35 jaren hebben zij niets anders meer geeten dan papen- vleesch en dat is slechten kost voor oude versletene magen. Zij moeten er van dood. Qui mange du Pape en- meurt Als sneeuw is de zoo vroeger mach tige liberale partij weggesmolten en wentelt nu in dezelfde riool cut socia listische partijZij heeft zooniet gansch en geheel hetzelfde programma, toch denzelfden strijdkreet A bas la ca lotte A bas la calotte roept de stervende liberale partij, op het oogenblik dat zij overrompeld en den roeper afgesneden wordt door de socialisten. A bas la calotte was ook den kreet van den moordenaar Pollet, op het oogenblik dat op het schavot het hoofd van zijne romp werd gesneden. Doch het volk houdt niet van de mannen, die bezield met haat in het hart, zulke woorden op de lippen heb ben. Het volk ziet klaar in den toestand. Daar de liberale partij onmachtig gé wordén is en zal eindigen met gansch en geheel ingeslikt te worden door het roode wangedrocht, dat men socia- lismus noemt, is het voor elkeen zon neklaar, dat er in ons land slechts twee partijen zijn De katholieke en de socialistische partij. Moest de katho lieke regeering vallen, het zijn de socialisten en niet de liberalen, welke in ons land zullen meester zijn. Aan u don keus, beste lezer, tus schen de twee kampen. Van den eenen kant hebt gij de bloedvlag, met hare strekking naar revolutie, republiek, ongeloof en onrecht van den anderen kant hebt gij de lieve driekleurige vlag die wappert boven liet voorspoedig België, da! om zijnen bloei de bewonde ring afdwingt van alle landen der wereld. Liever Turksch dan paapsch, riepen vroegor de liberalen. Nu roepen zij Liever socialist dan katholiek. Wij die niet verblind zijn door gods diensthaat en alleenlijk den voorspoed en den vrede in hel land en de wel vaart van elkeen betrachten, roepen Leve de katholieke partij die altijd staat en nooit vergoot Leve België, Leve ons Vorstenhuis Leve ons voor beeldig katholiek landsbestuur F. De Belgen in Penzië.— Ondanks de kuiperijen van Duitschland en Frankrijk in Perzië is men er nog niet in gelukt onzen landgenoot M. Mornard die, zooals men weet het ministerie van geldwezen in Perzië be reddert, uit zijne betrekking te lichten'. Integendeel, een dekreet bevestigt den heer Mornard in zijn ambt van Rijkskasmeester te Teheran en het staatsbestuur heeft hem gemachtigd, met goedvinden van Engeland en Rusland, acht nieuwe ambtenaars voor Perzië in België aan te werven. De telegrammen van den heer Mornard zijn in het departement der Schatkist te Brus sel aangekomen en eerlang zullen acht Bel gen den weg naar Teheran inslaan. De Kamerkiezingen. De katholieke kandidaten voor de aanstaande Kamerkiezing te Antwerpen werden Zondag in de volgende orde afgekondigd Kamer werkelijke kandidaten MM. De- winter, Segers, Van Reefh, Henderickx, de Kerckhove d'Exaerde, Van de Perre, Van Gauwelaert, De Meester. Plaatsvervan gers de heeren advokaten Marck, Duysters, Antony en Gastelein. Senaat MM. Lo Clef, rustend notaris de Ramaix Biart, advokaatJulien Koch, handelaar. Plaatsvervangers MM. de baron Cogels, eigenaar Edgard Vercruys- sen. van Kortrijk de Bergeyck en Emma nuel D^ advokaat. medelijdende deurwaar der.Op last van een vrekkigen eige naar, word een Brusselsch© deurwaarder belast met de uitzetting van een arme weduwe met drie kinderen, die eenige fran ken huur schuldig was aan X. De deurwaarder volbracht de hem opge legde taak, doch hij liet zicht van de ellende dezer lieden, op straat gezel met hunne meu beltjes in koude en sneeuw, werd zijn hart meewarig. Hij ging dan ook in de buurt dadelijk eene kamer huren voor de ongeluk- kigen, deed erdoor zijne mannen de meubel tjes heen brengen en liet nog een vijffrank stuk achter om wat kolen en brood te koopen. De zaak zou onbekend zijn gebleven, had den de ongelukkigen het gebeurde niet ver teld aan de policie. Och erme, de merteleer! Ach men vervolgd mij van alle kanten, roept Pie de Merteleer uit op eene missie, in de gebuurte van Aalst, heeft men durven prediken dat al wie niet voor de katholieken stemt,zich voor God en het Vaderland groo telij ks plichtig maakt. Alzoo lezen wij toch in De Werkman van Vrijdag laatst. Nu, indien de Eerweerde Paters dit ge zegd hebben, vorklaren wij dat zij niets dan hunnen plicht hebben gedaan. De menschen moeten weten dat do Paus van Rome, de plaatsvervanger van God zelf op aarde, alle de partijen, buiten de katholiekeveroor deeld heeft. De suakerconferentie De internationale suikerconferentie, te Brussel bijeengeroepen, heeft eene nieuwe zitting gehouden en men hoopte het eindelijk te zullen eens worden over de vraag van Rus land om zijnen suikeruitvoer te mogen ver meerderen. De Duitsche regeering had er inderdaad in toegestemd, die vermeerdering te bepalen op 250.Ü00 ton.dodi zij zou willen dat daar van slechts 150.000 ton dees jaar zou uitge voerd worden, en de 100.000 andere in de twee of drie volgende jaren. De Russische regeering aanvaardt die voorwaarde niet en daarmee ligt alles weer overhoop. Gister namiddag moest die confe rentie opnieuw bijeen komen. Fransch koper- en nickel- geld. Er is ernstig spraak dat de Fran- sche regeering het Fransch kopergeld gaat intrekken. Men weet dat dit kopergeld, alhoewel het in België niet gangbaar is, toch nog veel in omloop is in de grensgn- meenten. Nu het zal ingetrokken worden, zal elkeen wel doen er zich zoo spoedig mo gelijk van te ontmaken. Voegen wij erbij dat de policie en de gen darmerie strem?*» 1 1 - ontvangen hebben om ongenadig proces L.i.il op te maken tegen alwio Fransch kopergeld of Fransche nickelstukken van 25 centiemen (zonder gaatjes) uitgeeft. Te Rouselare, Iseghem en omliggende zijn reeds verscheidene overtre dingen vervolgd. TUSSCHEN Volgens berichten uit Cairo is onlangs weer eon groot aantal officieren nv»t.aan zienlijke bedragen aan geld over Egypte naar Barka vertrokken. Ook don 8 Februari is nog een karavaan met 230 lcameeïen, die den weg over de oase Siwa moet afleggon, vertrokken. Het Constantinopelsche blad de Tanin beweert, dat Duitschland vredesmakclaar wil zijn op dezen grondslag, dat Italië zijn inlijvingsvoorstel uit de w ereld helpt, door dat het Italiaansche parlement de inlijving- verwerpt en de souvereiniteit van den sultan over Tripoli goedkeurt. Als dat gebeurt, zou deu Turken onder woorden van waardocring voor hun bewezen dapperheid aangeraden worden vrede to sluiten. De «Tanin neemt Duitschland dit vermeende plan zeer kwa lijk.... Tusschenkomst van Oostenrijk. Zaterdag, na den ministerraad, is de ge zant van Oostenrijk te Constantinopel in de Kamer van volksvertegenwoordigers geko men en heeft een onderhoud gehad met As- sim bey, minister van Builenlandsche Zaken, hetwelk liep over den vrede tusschen Tur kyë en Italië op de volgende grondslagen Italië zou zijne proklamatie van de aanhech ting van Tripoli Linie en Oyrenaïc intrekken en zou zich tevreden stellen met het land in te richten in den naam der tsvee vorsten van Italië en van Turkyë. Dit voorstel werd door de Turken ver worpen. Turkyë eischt de souvereiniteit van den sultan zoowel in Tripolitanic als inCyre- naïca, en zou slechts in een wapenstilstand toestemmen, wanneer Italië zijne troepen uit Cyrenaïca terugroept. Over eenige maanden lag in het Hospitaal Petrus Libbrecht, brouwersgast van M. De Blieck. De brave man leed aan een pleurus en wierd erg ziek. M. De Blieck besloot hem in het Hospi taal te gaan bezoeken Hoe heeft M. De Blieck dat gedaan Heeft hij gehandeld gelijk M. Daens Heeft M. De Blieck doen uitbellen op al hoeken der straten dat hij, den Woensdag om 3 uren een bezoek ging brongen in liet Hospitaal Heeft M. Do Blieck, in de Volksgazet het orgaan zijner partij, laten afkondigen dat hijM. De Blieck, le plaatsvervanger voor den Senaat, en raadsheer, eene plechtige; intrede ging doen Wel neen Is M. De Blieck zijne politieke vrienden gaan uitroepen om hem stoetsgewijze en in triomf naar 't Hospitaal te voeren Wel neen Zeker noen Wat heeft M. De Blieck gedaan Toen M. De Blieck zich naar 'l hospitaal begaf dan maakte hij een klaar onderscheid tusschen den politieke man, die in hem woont, en den mensch die zijn medemensch wil helpen. En wanneer hij in het hospitaal aanbelde deed hij den politieleen man zwijgen en liet hem wachten, huiten op straat. M. De Blieck bezocht den zieke, hij sprak hem een woord van aanmoediging toe, en troostte den braven man. En verre van afgekeurd te worden oogstte M. De Blieck de rechtzinnige goedkeuring van alle lieden. Waarom Omdat hij in 't Hospitaal oen zieken be zoek bracht, en geen politiek bezoek. Spiegel u daaraan M. Daens De Heeren schrijven u Voor ziekenbezoeken staat het hospitaal voor u open alledagenderweek. En gij wringt de waarheid den nek om en gij durft schrijven Raadsheer Daens mag in 't Hospitaal niet meer 'l Hospitaal is voor mij gesloten In 't Italiaansch heet dal Mcndacio Mendacio En de Vlaming zegt dat is lie gen dat... men het verre geriekt. Keen Neen M. Daens, gij zijt oud ge noeg in 't politiek leven om te weten dat het uitwerksel noodzakelijk op de oorzaak moet volgen dat een ziekenbezoek troost baart en ver kwikking en een politiek bezoek twist en tweedracht. 't Was na dit beioek, dat M. De Blieok, getroffen door de zelfopoffering met dewelke de zusters hunne zieken verzorgen, eenvou dige maar rechtzinnige woorden van dank baarheid sprak. Dal mag men van M. Daens niet verwach ten. Doch 'lis zoo nog best. En wenschen aan de Eerwaarde zusters aan 't hospitaal dat nooit de goedkeuring van van eenen daens hun edel werk zou ont- De toestand Maandag Maandag morgend scheen de toestand veel verbeterd in den Borinage. Hol dient ten andere gezegd te worden, dat talrijke troe penversterkingen ter plaats gezonden zijn eo alle punten, waar woelingen geweest zijn of evreesd worden, bezet houden. Soldaten en gendarmen hebben hevel ontvangen, kracht dadig door to handelen om de orde en do rust te handhaven. Geen enkel voertuig trekt alleen door de straten. Allen zijn vergezeld van verschei dene soldaten, die ter beschikking van den voerman slaan, zoolang de man hunne dien sten noodig heeft. Daardoor komt het, dat er gisteren niet meer geplunderd werd. Maandag morgend moesten te Dour en te Quaregnon de gewone wekelijksche mark ten plaats hebben. Te Dour waren slechts eenige kooplieden opgekomen. Er was selder niets te doen. In den omtrek hadden talrijke gendarmen plaats genomen, gereed om op het eerste noodsein ter plaats te snellen. De markt van Quaregnon heeft geen plaats gehad, omdat er geene kooplieden waren. De plunderingen, welke verleden week plaats hadden, \a orden nu ook door de werk stakers zeiven afgekeurd. Deze plunderingen worden enkel gepleegd door eenige uilzinni- gen en hun gedrug wordt zeer gelaakt. Verscheidene syndikaten hebben zelf be sloten, aan de werkstakers die aan de plun- derijen zouden deel genomen hebben, geen onderstand meer te verleenen. Maandag werden slechts twee feiten be kend gemaakt te Boussu waren de ruilen uitgeworpen bij een mijnwerker die niet wilde staken en te Wihéries werden revol verschoten gelost naar een mijnwerker die zich naar zijn werk begaf. Alhoewel alles nu schijnt tol kalmte terug te keeren, heb ben de verschillige gemeenteoverheden, toch hunne voorzorgen genomen. Verscheidene burgemeesters hebben den Karnaval voor dit jaar afgeschaft en anderen hebben besloten dat de wekelijksche markten voor onbepaal- dendijd moeten gestaakt worden. De burgerlijke en militaire overheden doen ook hun beste om de gemoederen te kalmeeren. Zoo hebben de overheden de gendarmen die eene botsing gehad hadden te Wasmes, onmiddelijk verplaatst, op aanklacht van de syndikaten, die beweerden dat de gendar men te brutaal geweest waren. De overheden hebben zoo doende voldoe ning gegeven aan de openbare meening, zonder zelfs te willen onderzoeken, of de klachten gegrond waren of niet. Ook do leiders der stakers zetten hunne mannen tol kalmte aan. De mijnwerkers schijnen geneigd het werk onmiddelijk te hernomen, indien de patroons het voorstel der Bestendige Deputatie aan vaarden. De patroons weigeren Maandag namiddag zijn de patroons ver gaderd te Bergen, om liet voorstel, door M. Paslur in naam der Bestendige Deputatie gedaan, te onderzoeken. Hel dient gezegd, dat dit voorstel, op verre na, nog zoo voordeelig niet was voor de patroons als dat vroeger door M. de Bro- queville en M. Hubert gedaan en dal ook door de werklieden aangenomen, maar door de patroons verworpen werd. Het was dus le verwachten, dat het voorstel Pastur zoude verworpen geworden zijn. Een brief van weigering is dan ook ge stemd geworden en aan de leden der Besten dige Deputatie gezonden. Maandag avond veroorzaakte deze nieuwe weigering eene erge ontroering in de streek. De meid van een krijgsaalmoezenier aan gevallen. Maandag avond verspreidde zich liet ge rucht door de stad, dat er wederom eene vreesehjke bandieterij gepleegd was. Dit maal was het in de Koningstraat gebeurd. Inliet huis n. 12 woont de Z. E. H. Van Camp, aalmoezenier van hel leger, met zijne meid, Josephina Daelman, oud 52 jaar, ge boortig van Aertïelaar. De aalmoezenier had rond 4 ure zijne woning verlaten, om eene zieke te bezoeken, en zijne meid bevond zich op het eerste verdiep,langs voor, en herstelde een en ander kleergoed. Toen de E. H. Van Camp een uur later terugkeerde, was de bandieterij reeds ge- pleegd Ziehier ten andere hoe de krijgsalmoeze- nier verhaalde wat hij vaststelde Rond 5 ure keerde ik naar huis terug,en zag verwonderd op,dat de stores van de voor kamer, die gewoonlijk altijd omlaag hangen, gedeeltelijk omhoog waren getrokken. Ik dacht dal do meid oenig werk in do voorka mer verrichtte, maar toen ik d® deur der voorkamer opende bemerkte ik met ontzet ting dat do meid ten gronde in eenen bloed plas lag. Wanneer ik do deur opende, riep

De Volksstem | 1912 | | pagina 1