OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Verschrikkelijk drama in een vuurtoren Hedendaagsche misbruiken Poging tot broedermoord Verschrikkelijk ongeluk te Merxem Italië en Turkyë. De stoutmoedige handieterij te Antwerpen VREESELIJK LIEFDEDRAMA Eene Russische prinses zelfmoerdt zich in Frankrijk 45 scholieren in een afgrond verdwenen Achttiende jaargang n' 39 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 13 Februari 1912. ABONNEMENTEN! tss maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postLureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ftiifr 3® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN i BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I e, KerKstraat, Telefoon 111 BestuurderJ. Van Nuf lei-De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e blaöz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Finano. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is hoogst noodzakelijk dat alle christene ouders opmerkzaam gemaakt worden, op de hedendaagsche mis bruiken, die meer en meer in de ge- woontens en zeden sluipen. Ouders, het getal der jonge meiges, die hedendaags misleid worden, is verschrikkelijk. Hoe velen zijn er niet, die slechts geld en gemak beoogen en oneer, schande en slavernij inloopen? Zij verlaten hun geboortedorp en vertrekken naar do groote steden, om daar deugd, eerbaarheid, leven en eeuwigheid te verliezen. Men hoort spreken van schilderach tige landstreken, van hooge loonen en van gemakkelijke bedieningen en een groot getal der meisjes van den huilen zijn er door aangelokt en vallen onge lukkiglijk in de strikken van gewe- tenslooze en ondeugende personen. Meer dan eens heelt men ons voor beelden aangeduid van jonge dochters, die, toen zij terug naar hun geboorte dorp kwamen, ziek waren naar ziel en lichaam. Ouders van den buiten, weet dat er in al de groote sleden, huizen zijn, waar de meisjes slecht behandeld wor den. Overal aan de groote statiën van de spoorwegen, vindt men er, 't zijn man nen of vrouwen, die op loer staan om uwe dochters, als zij in de stad aanko men, te misleiden en te verleiden. Ouders, weest toch op uwe hoede. Luistert niet naar sommige personen, die u valsclie toestanden voor de oogen schilderen en er slechts op uit zijn om u en uwe kinderen ongelukkig te ma ken. Staat uwe brave kinderen aan niemand af, of, indien gij genoodzaakt zijt hen in dienst te? zenden, neemt voorafgaandelijk inlichtingen,of wendt u tot uwe geestelijke overheid en tot hel genootschap van de H. Francisca Romana, dat zich gelast deftige meis jes, voorzien van goede getuigschriften, in katholieke familiën te plaatsen, al waar hunne deugd geene schipbreuk zal lijden. Tracht, beminde Ouders, zooveel mogelijk uwe kinderen in uwe nabij heid te hebben, opdat gij voort een waakzaam oog op hen kunt slaan en de misstappen hunner onbezonnenheid of onervarenheid zoudt kunnen voorko men. Weest ook op uwe hoede, vaders en moeders, voor 't geen den trein aangaat. Bij middel van abonnemen ten trekken een groot getal kinderen dagelijks naar de school, of naar werk huizen. Die jongelingen, die jonge dochters komen al te dikwijls in ge meenschap met personen, die hun niet gelijken. Zij hooren en zien al te veel zaken, die slechten indruk maken. Eerder dan gij denkt, ouders, zal een vernielende worm komen knagen aan den stengel van de schoone bloem liun ner deugd. Deze zou verwelken en in het slijk der zonde verloren gaan. Gij ouders, die u zoovele opofferin gen getroost hebt om uwe kinderen deftig en deugdzaam op te voeden, opdat zij nutttige led* ui der samenle ving zouden zijn, gij zoudt met een bedroefd gemoed op uwe kinderen ne- derzien en niet hen en door hen onge lukkig zijn. Daarom, ouders, terwijl het nog tijd is, de oogen open, houdt uwe kinde ren in uwe nabijheid en oelent eene strenge waakzaamheid over hen uit. Zegt nietMijn kind is daartoe niet in staat. Ik heb brave deugdzame kin deren. Ach, hoevele Vaders en moeders hebben verblind geweest in hunne kinderen en beklaagden te laat het al te veel vertrouwen en de al te groote vrijheid, welkezijhen hadden vergund. Ouders, gij zijt verplicht in geweten te waken over de deugd en de on schuld van uwe kinderen. God zal u eens strenge rekening vragen over de kostelijke ziel uwer kinderen, welke Hij aan uwe waakzaamheid heeft toe vertrouwd. F. landverhyizers uit Fo»ies- larod. In 1911 vertrokken uit Friesland als landverhuizer 242 hoofden van gezinnen met 248 vrouwen en 578 kinderen en 369 vrijgezellen. Van dezen behoorden 28 tot de welgestel- den, 499 tot mingegoeden en 84 tot do be hoeftige». Er vestigden zich inNoord-Ameri- ka 498, Duitschland 83, Ned. Oost-Indië 15, Zuid-Afrika 3, Engeland, 5, België 3, Ame rika en Frankrijk 1. Be levensverzekeringen! Talrijke doodelijke vliegersongelukken,beb- ben do maatschappijen van levensverzeke ringen doen besluiten do premie voor de vliegers aanzienlijk to verhoogen. Voor eene verzekering van 50,000 fr. moest de Fransche vlieger kapitein Ferber in 1909 eeno premie van 300 fr. betalen. Tegenwoordig kan een vlieger zich niet meer op het leven verzeke ren indien hij geen 15 per cent van het verzc- zerd kapitaal als premie betaalt. Alzoo, voor eene verzekering van 50,000 fr. moet men 7,500 fr. premie betalen, en over drie jaar 300 fr. Voor de dramatische leiter- kunde, Heer Poullet, minister van Wolenschappen en Kunsten, gehoor gevende aan eene vraag door de Vereeniging der Belgische schrijvers gedaan, heeft eeno com missie ingesteld, welke de middelen zal zoe ken om do nationale tooneel-letterkunde, van fransche uitdrukking, te ontwikkelen en aan te moedigen. Landmeters-examens. —Hot examen der personen die verlangen het diplo ma van landmeter te verkrijgen, zal plaats hebben in de maand April (aanslaande en in de tweede helft der maand Augustus daarop volgende. De vragen van toelating tot het bedoeld examen zullen moeten gezonden worden aan het Provinciaal Bestuur, behoorlijk gefran keerd hotzij vóór den 31 Maart, hetzij vóór den 31 Juli van het loopend jaar. Het programma der vereischte kennis is opgenomen in liet Bestuurlijk Memoriaal dezer provincie, deel 64, hl. 1017. De belang hebbenden zullen mededeeling van dit pro gramma kunnen bekomen in het Sokretariaat van iedere gemeente, alsook in de bureelen der 3e afdeelingvanliet Provinciaal Bestuur. Invoer van fokvee. Door den minister van Landbouw is eene afvaardiging der Belgische beenhouwers in verhoor ont vangen. De boenhouwers vroegen dat de grens zou opengesteld worden voor Fransch fokvee, ten minste eens alle tien dagen, dat de karan- tijnslallen aan de grens zouden vergroot en beter ingericht worden en de formaliteiten nopen» het bewijs van herkomst der runde ren, grootendeels zouden worden afgeschaft. Aangetoond werd dat het inlandsch fokvee gansch ontoereikend is en onze veestapel te weinig talrijk om de veemarkten van slacht vee te voorzien in den aanstaanden zomer, zoodat beenhouwers zoowel als verbruikers groote schade zullen lijden, indien geene maatregelen worden getroffen, zulks ten gevolge der schaarschte der runderen, wier prijs nog aanzienlijk zal opgejaagd worden De minister beloofde de zaak te bestu- deeren. Voor de spoorwegbedien den. Om te beletten dat er onregelma tigheden gepleegd worden, heeft het Ilooger bestuur besloteu voortaan de dienstreiskaar- ten te voorzien van het portret des dragers. Het onderhandelt op dezen oogenblik nog met de besturen der ijzerenwegen van andere landen, die vrijkaarten aan hun personeel verleenen, om de uitslagen er van te kennen. Slecht nieuws voor de spits boeven. Het wetsontwerp, afschaffing houdend der wet van 4 Maart 1870, die ver mindering van straf verleent aan veroordeel den die hunne straf boeten in kerker of cel is neergelegd. Zooals wij reeds zegden wordt geacht dat alle SlaalspensioiiBarissen thans in celgevan genhuizen opgesloten zijnde, er geen reden bestaat om de wet vat) 1870 langer v kracht te doen blijven. Het ontwerp voorziet dat alle veroordeel den tot zitten voortaan in de kluis zullen uitboeten, doch slechts gedurende de tien eerste jaren hunner kerkerstraf. Do bestaande staat van zaken wordt even wel gehandhaafd, voor do veroordeelden die tot gevangenisstraf werden verwezen vóór de stemming dezer wet. Naar allen schijn zal het wetsontwerp ter Kamer worden besproken en wellicht aange nomen tor gelegenheid van de afhandeling der begroo'ing van Rechtswezen. Twee wachters van honger omgekomen Üit Madrid wordt gemeld, dat een ver schrikkelijk drama gebeurd is op den vuur toren van het eiland Lobeira, rechtover de Spaansche haven van Concurbia. In den vuurtoren bevondon zich twee wachters. Dezen hadden gewoonlijk voor een achttal dagerr levensvoorraad. Ten ge volge der hevige tempeesten, welke elkan der schier onophoudend volgen gedurende reeds meer dan eene maand, was het een der wachters onmogelijk naar het vasteland te komen om nieuwen mondvoorraad te halen. Het was ook onmogelijk hen van het vasteland ter hulp te komen, daar de zee al te woelig was. Weldra berekende men, dat de ongeluk- ldgen reeds 22 dageu zonder, mondvoorraad waren. Men zag hen noodsignalen maken, doch wat men ook aanwendde om hen te helpen, alles bleef vruchteloos. Wat de twee ongelukkigen moeten gele den hebben, zal ongetwijfeld nooit iemand te weet komen. Gisteren heeft men. op het strand van Con curbia eene flesch gevonden, waarin een schrijven stale ran de twee torenwachters. Het was hun laatste noodkreet, daar de ongelukkigen nog dachten dat hunne signa len door de zeelieden verkeerd opgevat wa ren. Het is nu reeds een vijftal dagen, dat niets meer gezien wordt op den vuurtoren. Wellicht zijn de twee óngelukkigen den hon gerdood gestorven. TUSSCHEN De TE MOHTEGNEE. Dijnsdag namiddag, had in de Launaj'- straat, te Montegnéo, een bloedig drama plaats. De gebroeders Matheus en Noël Damcy, 2S en 22 jaar oud, beiden gehuwd en mijn werkers, bewonen er do huizen nummers 203 en 199, dus, er staat slechts een huis tusschon. Sinds eenigen tijd leefden de vrouwen der twee gebroeders in twist, en dientengevolge was ook reeds twist ontstaan tusschon de beide broeders. Zondag poogde Matheus in de woning van Noël te dringen en da'ar hij er niet in gelukte schoot hij zijn revolver in de richting van Noël's woonst af. Dijnsdag namiddag, waren beiden uit de mijn teruggekeerd. Noël trad zijne woonst binnen en werd er gevolgd door zijn broeder. Vreezende door zijn broeder mishandeld te worden, greep Noël zijn geweer, geladen met zaadjes, en schoot in de richting van zijnen broeder. Deze werd in do linkerzijde getroffen en erg gekwetst. Hij kon nog naar buis sukkelen en viel er bewusteloos neder. Zijn toestand is bedenkelijk, daar zijne lon gen geraakt zijn. Het slachtoffer is naar het Beversch gasthuis overgebracht. Do dader heeft zich gevangen gegeven. Hij verklaarde geschoten te hebben, omdat hij vreesde door zijn broeder mishandeld te worden. Een jachtwiel springt in stukken. Dijnsdag morgend had in de fabriek voor scheikundige stoffen, van den heer William Wood, Zuiddok een erg ongeval plaats, dal toch nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het groot jachtwiel in de macliienkamer. sprong in stukken. Een der stukken vloog langs den eenen kant door het dak, en kwam terecht, 150 meters van*de plaats, op de koor van het oliefabrigk. Een werkman, II. Gor- remans, wonende Lindenstraat, werd door liet stuk wiel aan de beide beenen erg ge kwetst. Verder sloeg het tegen eenige vaten olie, welke verbrijzeld werden. Met zulke kracht werd het stuk. dat wel 200 kilo woog, weg geslingerd, dat het verschillige centimeters in den gekasseiden grond drong. Een tweede stuk nam eene andere rich ting, en kwam terecht in de houten schuur van den heer Van Heurek, waar niets anders dan strooi voorhanden was. De gekwetste werkman werd, na verzor ging door dokter De Coster, huiswaarts ge voerd. De gendarmen D'IIooge, en Vermeu len hebben een onderzoek ingesteld. Rond Tripoli en Tobroek. algemeene toestand blijft dezelfde. Italiaansche ruiterij begaf zioli Oostwaarts van Aïnzara en ontmoette geen Arabieren. De Turken hebben hel fort van Tobroek aangevallen. Zij werden dadelijk door het geweervuur der Italianen teruggeslagen en werden in hun aftocht nagezet door het vuur der veldartillerie die hun verliezen heeft veroorzaakt. Veranderingen aan de vredesvoorstellen Het heet nu weer dat do Oostenrijksche gezant de vredesvoorstellen gedaan heeft op den grondslag, dat Italië de officiëele inlij ving van Tripoli en Barka intrekt en zich tevreden stelt 'met de organisatie van het land in naam zoowel van Turkyë als Italië. Do Turksche ministerraad zou deze voor stellen hebben' aangeslagen. Ook tot eon wapenstilstand ter inleiding van do voorloopige onderhandelingen schijnt Turkyë slechts dan geneigd te zijn, als Italië zijn troepen uit Barka terugtrekt en zo slechts in Tripolie achterlaat. De vredesbemiddeling mislukt, omdat de Turksche regeering, naar de opvatting van toonaangevende kringen., slechts dan vrede sluiten kan, als de in veld slaande Arabieren het willen. Na een vrede, door de Porto tegen den wil van de Arabieren gesloten, zouden alle Arabieren zich van het Khalifaat afscheiden en misschien het oprichten van een zelfstan dig Arabisch Khalifaat tengevolge hebben. Of de Arabieren voor den vredo gewonnen kunnen worden, is zeer de vraag. Zoolang deze oorlog, die liun wapens, geld en buit oplevert, voor hen niets anders dan een gunstige gelegenheid tot handel drijven is. Een Engelsch-ltaliaansch geschil De Italiaanscho paketboot Enna ko mende van Italië in bestemming voor Tripoli, is Maandag morgend le Malta aangekomen. Aan boord bevonden zich drie Araabsche ge vangenen, in boeien geklonken en bewaakt door Italiaansche gendarmen. Die Araben waren sedert drio maanden gevangen. Zij moesten naar Tripoli overgebracht worden om er veroordeeld te worden wegens verraad jegens Italië. De Engelscho overlieden had don zulks vernomen. Zij hebben den kapitein van de Enna verplicht zijne gevangenen uit de boeien te verlossen. Vervolgens hebben de Engelsche over heden de Araben doen verschijnen voor een rechterlijken policiemagistraat. die moest onderzoeken of de Araben in vrijheid moesten gelaten ofwel gevangen gehouden worden aan boord van het schip. Die magistraat hoeft besloten, dat de kapitein der Enna gGen recht had de Araben op het schip g kluisterd te houden, daar hij geen enkel dokument bezat, dat hunne opsluiting ver- rechtveerdigde. Bijgevolg werden de Arahen te Malta gehouden, tot dat er nadere schik kingen over hen zullen genomen worden. Het Onderzoek Dinsdag morgend is het parket in de woning van den E. II. Van Camp, aalmoeze nier, afgestapt. De heer onderzoeksrechter ondervroeg verscheidene geburen, die in den namidda^ personen bij den E. H. Van Camp hadden zien bellen. De E. H. Van Camp verklaarde dat hij een officier nog ontvangen heeftdus was dit voor den aanslag. Op bevel van den Procureur des Konings, bracht men een persoon, den naam dragendo welke de kwaaddoener heeft opgeschreven, naar het huis der misdaad. Deze persoon werd met verscheidene per sonen gekonfronteerd, die hem niet herken den. Ook heeft men dezen persoon doen schrijven, hetgeen insgelijks geen uitsla^ opleverde. Maandag avond is het slachtoffer eenige oogenblikken tot het bewustzijn gekomen en de E. H. Van Camp vroeg aan de meid of de moordenaar alleen was. De meid antwoordde bevestigend. Het slachtoffer verloor spoedig het be wustzijn en haren toestand gedurig erger wordende, heeft men haar Dinsdag morgend naar de kliniek der Ilobokenslraat overge bracht. De ongelukkige meid heeft den sche del verbrijzeld. Zij werd door doktor Van Bever onderzocht. Heer Buelens heeft de lichtteekening van het huis genomen, terwijl de lieer Do Roeok het plan van hetzelve heeft opgemaakt. Do toestand der meid is Dinsdag namiddag een weinig verbeterd. Het signalement van den persoon die aan verschillige huizen in de Koningstraat heeft geheld, om naar do woning van den Eerw. Heer aalmoezenier te vragen wordt als volgt opgegeven Hij is ongeveer 1.70 meter lang, heeft een dikken neus, is nogal zwaarlijvig blozend van aangezicht, draagt kleinen blon den knevel en schijnt 40 jaar oud. In den pot van hel gemak, heeft men een gewoon breekijzer gevonden, waaraan nog bloed kleefde. Het breekijzer, heeft eene lengte van ongeveer 40 centimeters en zon der twijfel heeft de moordenaar zich daarvan bediend om de ongelukkige meid het hoofd in te slaan. De inktpot en de fardé, waarop de kwaad doener heeft geschreven, werden aangesla gen. De meid zal binnen een paar dagen eena operatie moeten ondergaan. Tot lieden werd er nog geene aanhouding gedaan. IN FRANSCH NOORDEN Dijnsdag morgend, had een bloedig drama plaats te Lens, Fransch-Noorden. Een24ja- rige mijnwerker, Gaston Bayard, doodde zijne minnares, de 21jarigo Valerie Coulon, met zeven revolverschoten en poogdo zich later te zelfmoorden. Bayard had sinds lang kennis met het meisje, doch in dc maand November had hij inet haar afgebroken, daar zijne ouders zich tegen huil huwelijk verzetten. Gisteren wachtte hij haar af, toen zij zich naar haar werk begaf en doodde haar met revolverschoten. Zijne misdaad voltrokken, nam hij de vlucht door bet veld. Gendarmen zetteden hem achterna en ont dekten hem in het bosch van Givencby. Zoodra hij dc gendarmen zag aankomen, joeg hij zich een kogel door den rechterslaap. De dood kwam niet en hij poogdo zich in der haast te verhangen. De gendarmen snelden echter spoedig toe en konden hem verlossen. De moordenaar schoot op de gendarmen doch hij werd weldra onschadelijk gemaakt. Zijn toestand is zeer bedenkelijk en de moordenaar :s naar liet gasthuis van Lens overgebracht. Het parket van Bélhune is ter plaats geweest. Reeds in 1907 had Bayard eene moordpo ging gepleegd op het meisje, omdat zij hem verlaten had. Hij word alsdan door de Recht bank vrijgesproken. Eone Russische prinses, Mevrouw de Lu- barsky-Punaninia. weduwe van een Russi- schen staatsraad. he6ft zich in hare villa to Rueil gezelf moord. Zij werd doodgevonden door haren zoon, die te Parijs woonde, en van zijne moeder een schrijven ontvangen had waarin zij hem berichtte dal zij zinnens was zich te zelf moorden. Een geneesheer, onmiddelijk verwittigd, kon slechts de dood vaststellen. De prinses bad zich bij middol van potaschzuur vergif tigd. en de dood was reeds verscheidene uren ingetreden. Prinses de Lubarsky-Puna- ninia woondo reeds vier jaar in Frankrijk. Na het overlijden van haren echtgenoot to St-Petersl urg was zij naar Parijs komen wonen. Alhoewel reeds vijftig jaren oud, zag zij er nog betrekkelijk jong uit, was zeer levenslustig. Zij leefde op breeden voet eu men zegde dat zij zeer rijk was. Twee maanden geleden, werd zij schie lijk zeer droefgeestig. Zij verklaarde dat het Parijzer leven haar te zeer vermoeide en ging te Rueil, waar zij eene villa gehuurd had, wonen. Men verdiept zich in gissingen over hare wanhopige daad. Eene vreeselijke ramp wordt uil San Remo, Italië, geseind. Dinsdag morgend waren 45 leerlingen der lagere school met hunne leeraars op wandel langsheen den Frederik-Willemsdijk. Ten gevolge van de werking der zee, onder den dijk, is deze eensklaps op eeno lengte van verscheidene honderden meters weggezakt. Al de leerlingen verdwenen in de diepte. Spoedig werd het alarm gegeven en de reddingswerken aangevangen. Het duurde echter geruimen tijd vooraleer men de slachtoffers kon bereiken. Dinsdag avond had men reeds vijf lijken en tien erg gekwetsten opgehaald. De reddingswerken worden dapper voort gezet. De grootste ontroering lieerscht onder de bevolking der streek.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1