ARME MARRY EN RIJKE LENA ONS NIEUW MENGELWERK GELIJK IN FRANKRIJK 0 0 RLOG DAG-BLAD 'T EEN EN 'T Vreeselijke brand te Verviers Oe dood van Phiiiap Dsmoulhi De wereiüientoonsieüing van Gent Be stoutmoedige liandieterij Besluiten en benoemingen Laatste oud-strijder van 1830 Twee incasseerders uitgeplunderd Italië en Turkyë. te Antwerpen. De meid legt den aanslag uit Achttiende jaargang n' 41 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 17 Februari 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. Kerkstraat. Telefoon lil Bestuurder J. I 'an Nuff'el-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. T OO Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Reeds meermalen hebben liberalen en socialisten in de Kamers verklaard, dat zij België zouden willen schoeien op den leest van Frankrijk. Zij schilderen Frankrijk af als een luilekkerland, alwaar de oude work lieden een pensioen trekken van eenen frank daags, en ze durven onbeschaamd onze regeerders toeroepen Doet ge lijk in Frankrijk Ziehier de waarheid In Frankrijk beslaat tot hiertoe geer: ouderdomspensioen en do oude afgeslaafde werkman trekt geen roo- den duit. In Frankrijk is er geen geld om den ouden werkman ter hulp te komen, 'naar waarvoor geld is, om de volksvertegenwoordigers hunne zak ken te vullen. Die heeren hebben hun eigen traktement van volksvertegen woordiger gebracht op 15,000 frank per jaar, en hun eigen bovendien een pensioen verzekerd, in geval zij niet meer zouden herkozen worden, van 4000 frank per jaar. Voor hun eigen 15.000 frank per jaar Voor hun eigen een pensioen van 4000 frank per jaar Voor den armen werkman niets.... O I Wat verschil met hier in ons katho liek België Onze pensioenwet bestaat reeds van in 1900. Een millioen Bel gen zijn ingeschreven op de pensioen kas en zijn van nu af zeker in hunnen ouden dag een pensioen te trekken van meer dan 300 frank. Alle jaren geeft ons katholiek gou vernement vier millioen franken toe lagen aan die personen om hen te hel pen hun pensioen voor den ouden dag te verhoogen. Buiten dit geeft ons katholiek gouvernement aan twee hon derd twintig duizend ouderlingen eene som van vijf-en-zestig franken. Op de twaalf jaren tijd dat onze pen sioenwet bestaat, heeft ons katholiek bestuur eene som van rond de honderd tachtig millioen franken aan de-oude inenschen ten geschenke gegeven Wat peist ge er van.menscljen Gij ziet dat wij naar Frankrijk niet moeten gaan om de volkswetten en de maatschappelijke voordeelen te vinden. Integendeel het machtig Frankrijk, door de verlichte vrijmetselaars be stuurd, moet van het katholieke Bel gië, lessen ontvangen en is tot hiertoe nog niet in staat de schoone en voor- deelige wetten te bezitten, die hier reeds van over jaren in voege zijn. Ziehier onder andere wat het libe rale blad Gil Blas van Parijs,over de schoone wet der werkmanswoningen, waardoor reeds verscheidene dui.ende lieden eigenaar zijn geworden van hun huis, schrijft «Het wordt hoog tijd, zegt het blad, het voorbeeld te volgen van onze ge- buren, de Beigen, die dank aan eene bijzondere wetgeving, erin gelukt zijn eene bewonderenswaardige beweging in te richten, ten voordeele der werk manswoningen. Onlangs las ik over dit ontwerp een merkwaardig werk, dat klaar en duidelijk toont wat al voordeelen onze geburen hebben welen te trekken, uit de. wet van 9 Oogst 1880, (over liet bouwen van werkmanswoningen) welke aan de Spaarkas toelaat een deel barer beschikbare gelden te bezigen om uit te. geven als leeningen ten voordeele van het bouwen of aanknopen van werkmanswoningen. Daar ligt de op lossing der kwestie, welke bij ons in Frankrijk onbepaald verschoven wordt bij gebrek aan kapitalen. Het stelsel heeft zijne proef door staan, daar liet getal maatschappijen tol het houwen van werkmanswonin gen nu reeds tot 86 beloopt, waarvan 77 naamlooze en 9 samenwerkende. :i Wij zouden er dus alle belang hij hebben de werking van eene wetge ving, die bij onze gei uren goede uit slagen oplevert, wat van dichterbij te bestudeeren en ze. pa te volgen zonder er beschaamd over te zijn. Ditmaal komt het licht uit het Noorden Ziedaar eene openbare hulde ge bracht aan ons Katholiek Ministerie en zijne meerderheid, welke de wet van 1889 in leven riepen. Elkeen ziet dus dat onze tegenstre vers ongelijk hebben, wanneer zij Frankrijk voor de oogen van ons volk willen doen blinken en schitteren. Hc-t volk is er veel ongelukkiger dan in België. Het is verpletterd onder de schrikkelijke belastingen op tabak, eetwaren, phosfoorstekjes, enz. enz. Een oud minister van Frankrijk schreef het nog over eenige weken Ach roept hij uit, hadden wij toch in Frankrijk do vrijheid, die de Belgen genieten. Hier is men hij eiken stap verhinderd door eene gansche reeks van wetten en formaliteiten. De pre- fekt, de onderprefekt, de kommissa- rissen en duizend andere bedienden, staan daar altijd voor u geplant en dwaarsboomen zelfs de geringste vrij heden. Wat zegt gij, Beste Lezer Zoudt gij hier een juk willen gelijk in Frankrijk F. hwoer van mager vee. Gisteren hield do landbouwgroep der Kamer vergadering. Heer Van de Vyvere, minister van Landbouw, heeft er zich heen begeven, en zijn inzicht aangekondigd de uitzonder lijke maatregels in te trekken, welke sedert een heelen tijd reeds de grenzen gesloten houden voor mager vee, om reden van liet mond- en klauwzeer dat in de naburige lan den fel woedde. Het gevaar voor besmetting schijnt min of meer geweken,cn daarom zal hij dellolland- sche grens openstellen voor melkkoeiep en veerzen met vier landen. De nieuwe diensfkieedij in 't leyee*, De regimenten waar de nieu we dienstkleedij onzer officieren en soldaten reeds in gebruik is, zullen naar het kamp vertrekken waar vergelijkende proeven zul len genomen worden omtrent de zichtbaar heid, op verren afstand der nieuwe unifor men. Verslagen over die proefnemingen zullen aan de overheid onderworpen worden, die dan een besluit zal nemen nopens de invoe ring der nieuwe dienstkleedij. Spoorwegverkeer. In de maand Januari 1912 hebben de staatsspoor wegen 7,219,000 fr. opgebracht voor het reizigersverkeer, en 17,061,000 fr. voor het koopwarenvervoer, tegen 6,919.000 en 16,058,0000 fr. in Januari 1914. Dat maakt dus voor dees jaar reeds eene meerdere op brengst van 1,303,000 fr. Hel Duitsche Geldwezen en de uilgaven. Woensdag nam de Duitsche Rijksdag aanvang met de bespre king van het budget van financiën on naar de medegedeelde cijfers bedragen de uitga ven thans jaarlijks ongeveer drio milliard. In 1872 bedroegen deze uitgave 450 mil lioen mark thans 2,819,000,000 mark, waarvan een derde voor het leger, een zesde voor de marine en een derde voor de spoor wegen. De vermeerdering der uitgaven is tijdens deze periode vooral toe te schrijven aan de maatschappelijke politiek, de aan werving van koloniën en de uitbreiding der vloot. Aan het hoofd der uitgaven, zei de staatssekretaris, komt de verdediging van 't land. De tolrechten brachten in 1911 onge veer 64 millioen meer op dan in 1910. Collectieve kontrakten. De heer advokaat Ch. De Visscher, lesge ver bij de Hoogescliool van Gent, heeft in de Socióté d'Economie sociale te Brus sel, eene belangrijke voordracht gegeven over de collectieve arbeidskontrakten. Dit stelsel van kontrakten zou eene wet tige en rechtmatige regeling in de plaats brengen van een bestendigen strijd van ge weld tegen kracht. De juridische vorm is noodig, doch men moet geen bindend en knevelend stelsel willen toepassen de vrij heid mag niet onbeperkt zijn, maar moet toch geëerbiedigd worden. Daarom zou in België een buigbaar stelsel van collectieve konlrakten moeten kunnen tot stand ge bracht worden. Op die voordracht volgde eene bondige bespreking, die uilliep op eene overeen komst met de gedachten van den voordracht gever. De schepen met motors. Men heeft te Copenhagen een boot te water gelaten, de Salandia die het grootste motorschip is. De Salandia meet 10,000 ton cn heeft eene snelheid van 12 knoópen por uur. Dit schip heeft twee motors, ieder van 300 paardenkracht. Zijn Burgemeester benoomd in de provincie Oost-Vlaanderen Arrondissement Aalst. Appeltere-Ey- chern, J.-B. Watló Erondegem, R. Van den EeckhoutHeldergern, J. D'IiaeseleerOom- bergen, E. De Smet Opliasselt, C. Berlen- gée Pollare, J. Gosyns Welle, F. T'Kint. Arrondissement Audenaarde. Iluudel- gem, G. Michiels Mïchelbeke, R. Van Hes- Sclie Orroir, O. Dei'onne. Arrondissement EelGoo. Middelburg, V. Van Hecke S. Margerila, P. Maes. Arrondissemont Dendermonde. Schoon- aarde, G. Matthvs Donderdagmorgend, werd Verviersin op schudding gebracht door eene vreeselijke brandramp. De groote fabriek van papieren buizen en bouten poelies, van M. Maurice Couvreur, Gerardekampsstraat, stond, in brand. Het was rond 2 ure 's morgends, dat men schielijk bemerkte, dat het vuur langs alle kanten te gelijk uit do fabriek opsloeg? Het w a s*oh mogelijk te bemerken waar hel vuur begonnen was en de vlammen sloegen wel dra hemelboog. Weinige oogenblikken later waren de pompiers ter plaats en vielen liet verniele- ment aan. Er was echter weinig aan te doen. Dank aan de groote hoeveelheid licht brandbare koopwaren, welko er voor handen waren, vond het vuur gemakkelijk voedsel. Het geheele gebouw, drie verdiepingen hoog, brandde letterlijk uit. Do pompiers geluklen er in, de maehien- zaal, alsook de bureelen en een afhangsel dor fabriek, waar een zeventigtal macliicnon stonden, te vrijwaren. De schade is zeer aanzienlijk, doch door verzekering gedekt. De lijkplechtifcfhodon van Philiep Demou- lin. de laatste oud-strijder van 1830, zullen wellicht Dinsdag aanstaande plaats hebben. Deze zullen met groote praal geschieden. Hel zal in het gemeentehuis van Folny-Ar- quennes tentoongesteld worden. Talrijke telegrammen van deelneming zijn bij de familie toegekomen. Onder andere verdienen vermeld te worden Telegram des Konings Ik ben zeer bedroefd door het afsterven van uwen ouden oei bied waardigen vader, de laatste der oud-strijders van 1830, wien ik zoo gelukkig was, min dan eene maand geleden te bezoeken. Ik deel de algerneene treurnis, welke het verdwijnen van dien bra ven man veroorzaakt en bied aan de familie mijne rechtzinnige deelneming. (Get.) Albert Telegram van den Minister van Oorlog De minister van oorlog zendt de uit drukking zijner diepte gevoelens van deelne ming, aan de familie van den moedigen oud-strijder van 1830, Philiep Demoulin. (Get.) Luitenant-Generaal Hellebaut Telegram van M. Godefroid, sekretaris van den Koning Verneem met diepe droefheid de dood van uwen beminden en vereerden vader. Aanvaardt.in familie mijne rechtzinnigste deelneming. Verder waren ook nog telegrammen van den kabinetsoverste M. do Broqueville, van M. Berryer, minister van Binnenlandscho Zaken van de Algerneene Maatschappij der kinderen der Oud-slrijders van '1830, enz. Reeds van Donderdag morgend af, kwa men talrijke notabiliteiten uil de streek het lijk groeten. I)e eerbiedwaardige ouderling, die aan eene longontsteking overleden is, schijnt te slapen. Het aangezicht heeft zijne kalme trekken uiterst zuiver bewaard. Toekomende wéék beginnen wij een nieuw Mengelwerk. Het prachtig verhaal waarop wij nude hand geleg-d hebben, is getiteld 't Is een fijn stuk. vrij bewerkt naar het Engelsch, en dat in geenen deele voor onze vroegere mengelwerken zal moeten onderdoen. Men zal bet lezen en herlezen. OPGEPAST DUSVOOR HET EERSTE NU AIM ER. TE WEW-YGRK- Tweo inkasseerders der East River Bank van New-York, zijn nabij de kerk van Rec tor slreet, dus ln volle beurswijk aangerand geworden en eene som van 25,000 dollars ontnomen. De twee inkasseerders bevonden zich in den automobiel der bank en keerden van eene andere bank naar de hunne terug. De automobiel moest de Broadway volgen, doch de chauffeur sloeg eensklaps do Rector street in. Daar sprongen tsvee kerels op de voet trede, wierpen zich op de inkasseerders en kwetsten ze erg met dolken en kneukelijzers. De bandietrn maakten zich meester van de brieventesschen der inkasseerders, bevatten de eene som van 125,000 fr. De schurken sprongen dan in eene andere automobiel, welke daar wachtte en de chauf feur der bank, die ongetwijfeld hun mede plichtige was, vluchtte met hen. De stoutmoedige aanslag gebeurde zoo snel, dat toen men eraan dacht de schurkeu te achtervolgen, deze reeds uil hel zicht ver dwenen waren. TUSSCHEN Nieuwe krijgstoerustingen. De Messagero meldt,dat binnen eenige dagen weer een nieuwe voorraad krijgs- materiaal naar Tripoli on Cyrenaïca zal j verzonden worden, beslaande uit 60.000 schrapuells, 20,000 granaten voor 21 c.m.- houwitsers, en 20,000 kogelvormige hand- bommen. In de werkplaatsen rPr Staatsspoorwegen te Florencië, wordt koortsachtig gewerkt aan de voltooiing van 25 gepantserde spoor wagens, die met snelvuurkanonnen zullen bewapend worden en voor do in aanleg zijnde spoorlijn Tripoli-Aïn-Zara bestemd zijn. Volgens de Tribuna zal ook het vlieg- park voltooid worden. Uit Frankrijk wordt een zending nieuwe vliegtuigen, multiplaces genoemd, verwacht, die verscheidene per sonen kunnen dragen, en een motorsterkste van 100 paardenkracht bezitten. Een fabrikant uit Genua, Compodonico genaamd heeft een door hem uitgevonden toestel tot het slingeren van bommen aan de regeering ter beschikking gesteld, waarmee men in 6taat is in twee minuten tijds, twintig bommen te werpen, die elk over een opper vlakte van 400 vierkanten meter dood en vernieling brengen. Hinderlagen. Volgende episode ontleend aan een cor respondentie in de Temps geeft een aardig kijkje op de tactiek van de Arabieren en bet nut van oorlogsbonden. Zaterdag, aldus de briefwisselaar, maakte ik een rit naar Aïn-Zara, vergezeld van een adjudant van het 23° regiment voetvolk. Laatstgenoemde had vier oorlogshonden bij zich. In plaats van den grooten weg langs to gaan, sloegen wij bij den tweesprong in de buurt van de landbouwschool té Sidi-Mesri een weg in, welke door de woestijn loopt en waarlangs de Italianen op 4 December op rukten om Aïn-Zara te veroveren. Toen wij ruim een kilometer van de land bouwschool af waren, maar nog redelijk dicht bij de loopgraven, werden de honden onrustig, er was onraad. En werkelijk be merkten wij een troepje Arabieren, die langs do glooiingen van hel terrein slopen en ons den weg trachtten af te snijden. Dank zij de vlugheid van onze paarden, konden wij de loopgraven bereiken en waren wij gered. De adjudaut maakte dadelijk een rapport hierover en, onder persoonlijk bevel van den kolonel, ging eene compagnie op verkenning uil. Het waste vergeefs de Arabieren waren verdwenen. Het is een staaltje van de taktick die in den laatsten tijd rloor de Arabieren wordt gevolgd, om in kleine troepjes zoo dicht mo gelijk hij de loopgraven to komen en daar afzonderlijke soldalen aan te vallen. Dit lukt hun dikwijls, daar zij hot terrein natuurlijk uitstekend kennen. Zij wachten zich hun te genwoordigheid door geweerschoten te ver raden, maar wanneer zij verdwaalde soldalen zien, snijden zij hun den terugweg af om hen gevangen te maken. Zij weten dat de Turk- sche hevel hebber hun voor iederen gevan gene 5 Turksche pondon uitbetaalt. MM. Cooreman en Braun, voorzitters van het Uitvoerend Koiniteit der Tentoonstelling van 1913 Coppieters, de Smet de Nayer en Gasier, algerneene bestuurders, hebben zich naar Parijs begeven, om er de beslissende overeenkomst met liet Komileit- der Tentoon stelling in den vreemde te toekenen, zoodat Frankrijk en zijne koloniën officieel deel nemen aan de Gentsche Wereldtentoonstel ling. Tijdens het ontbijt, na de ondérteeke- ning door liet Fransch Komiteit aangeboden, werden talrijke toasten ingesteld." In zijn toast dankte M. Cooreman voorzitter der Belgische Kamer, Frankrijk om de belang rijke verklaring over Belgisch Congo, ver leden week in den Franschen Senaat door M. Puincarré uitgesproken naar aanleiding van het Fransch-Duilsch verdrag over Ma rokko. Donderdag morgend was do toestand van I Jeannette Daelman, het slachtofter van do I moordpoging in de Koningstraat, veel ver beterd. De Zeer Eorw. Heer Van Camp, almoezenier, bezocht hel slachtoffer dat in de kliniek der Hobokenstraat verzorgd werd. Wel, Jeannette, begon de aalmoezenier op zijn gewonen vriendelijken toon, hoe stolt gij het Het slachtoffer trok de oogen ver open en staarde verwonderd rond. Iloe ben ik hier gekomen vroeg het slachtoffer aan haren heer. Gij herinnert u toch nog die dame uitgelaten te hebben die bij mij is geweest Ja, mijnheer, het was mad. X... Wat voor een heer hebt gij daarna bin nengelaten Dat was geen lieer, maar een bandiet. Iloe komt hel toch, Jeannotte, dat gij hem binnenliet Het slachtoffer herinnert zich nu dat zij' da deur mot eene spleet opendo en den man vroeg wat hij verlangde. Is de aalmoezenier niet te huis had de kwaaddoener gevraagd. Neen, antwoordde zij, mijnheer ia naar eenen zieke. 't Betrefteen zeer haastig geval, mijno vrouw is erg ziek geworden. Laat mij even binneD, zegde liij. Zonder argwaan leidde ik hem in het ka binet, waar hij eenige woorden schreef. In den gang teruggekomen, wilde ik hem uitlaten, toen hij mij bij de keel greep en wilde verwurgen. Ik ontsnapte en liep de werkkamer terug binnen, achtervolgd door den moordenaar, die mij eenen slag op het hoofd toebracht. Van dat oogenblik af her inner ik mij niets meer Het gesprek had het slachtoffer niet ver moeid. Do onderzoeksrechter, M. Steyaert, werd over de beternis van Mej. Daelman verwittigd, en was zinnens haar in tegen woordigheid van den aalmoezenier opnieuw te ondervragen. Nochtans hebben de geneesheeren de on-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1