BUITENLAND. KARNAVAL O O R L O G e r 'T EEN EN 'T ANDER Nieuwjaarsgiften voorden Pays De stoutmoedige bandleterij DAGBLAD Dit nummer bevat 8 bladzijde» en wordt verkocht aan 2 centlemen neg iets over de laatste strijder van 1830. Italië en Turkyë. Achiiiende jaargang n' 42 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 18 en Maandag 13 Februari 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ft» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728f Steenweg van Waterloo, 728. I 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aark. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De karnaval heeft eenen heiden se hen oorsprong, Reeds voor offze tijdrekening zien wij hem bestaan bij de oude Romeinen. Elk jaar werd er aan de slaven eene betrekkelijke groote vrijheid vergund, die slechts een dag duurd. De ongelukkigen be kleedden zich alsdan met dieren vellen en gaven zich over aan dronkenschap en andere walgelijkheden, In ons land treffen wij hem aan bij de opkomst van het protestantismus. 3n de 17e eeuw bestond hij ook tot aan de Fransche Revolutie. Alsdan, ter oorzake der vervolgin gen, was er bijna geen spoor meer van te vinden. Bij de aankomst van Napoleon zien wij hem wederom ontslaan in sommige Streken, Op zijn eigen genomen zijn de kar na va Ida gen dagen van vermaak en uit spanning, waarop men zich op eene deftige wijze vermaakt. Wij zijn niet tegen een deftig ver maak, o neen. De boog kan niet altijd gespannen zijn en een eerlijk vermaak verkwikt en geeft moed om met meer gelatenheid ons lot te dragen: doch wij zijn geheel en ganseh tegen de verma ken welke den geest en bet hert ver stompen, den mensch zijne weerdigheid ontnemen, en oorzaak zijn van verer gernis voor de onschuld eilhetbeste en grootste gedeelte der bevolking, Zie daar wat moet beteugeld worden. Het kleinste gedeelte der inwoners eener s'ad heeft het recht niet in onze straten h op eene walgelijke wijze te ge dragen en liederen te laten hoorën die a Me deftige menschen tegen de borst stuiten en met afkeer vervullen. Het is daarom dat in alle landen de stads- en gemeentebesturen, tot welke denkwijze zij ook mogen behooren, maatregelen hebben genomen, om de rechten van elkeen te vrijwaren en te eerbiedigen. Het is daarom nog dat in ons dier baar katholiek België, het Christen Vlaamsch Verbond is gesticht, een ge nootschap dat meer dan 5000 leden telt, meest allen werklieden en welk voor cloel beeft de onzedelijkheid in het gansche land te beteugelen. Het is in naam van het Christen Vlaamsch Verbond, dat de heer advo- kaat Bosteels, in de gemeenteraads zitting van Aalst van Dijnsdag laatst, in krachtige bewoordingen gevraagd heeft, opdat de genomene maatregelen sti]itelijk zouden uitgevoerd worden. Wij zijn volkomen van zijn gevoe len en liet is in naam der openbare zedelijkheid en der goede orde, dat wij ons hij zijne vraag aansluiten. Alle jaren maakt de karnaval een groot getal slachtoffers. Treedt in de hospitalen van onze groote steden. Binnen weinige dagen zullen zij gevuld zijn met zieken, die do losbandigheid, op die dagen ge pleegd, dikwijls met hun leven beta len. Sclioone vermaken niet waar, die men aan zulken prijs moet koopen Dat de herbergiers geenen drank geven aan dezen die in meer of min gevorderden staat van dronkenschap zijn. Over eenige jaren trok men op uit de Schelde te Gent het lijk van eenen versmoorden, welke het masker nog op het gelaat droeg. De ongelukkige, in dronken toestand verkeer'tule, was in den stroom gesukkeld en had er den dood gevonden. Aan wie de schuld i Is het niet kenschap ver Dat elkeen k wij te. Wij wij zijn tegen in het belang wij ons tegen overal en ten den aan dezen die de dron- wekten en toelieten dus zich van zijne plicht herhalen het nogmaals den karnaval niet, doch van het volk, verzetten de misbruiken, die wij allen tijde zullen bestrij- F. Het beroepsgeheim der dag® BjBadschrij&ers komt. in België, wet telijk erkend te worden door een vonnis der rechtbank van Aarlen. Een medewerker van een blad dat te Aar len verschijnt, werd door een heerschap be schuldigd den naam bekend gemaakt to heb ben van den schrijver van een artikel in dit blad verschenen. Men weet dat men onder geen voorwend sel een dagbladschrijver of den bestuurder van een blad kan dwingen den naam bekend te maken van de scli rij vers van artikels of van inzenders van berichten. De journalist van Aarlen, in zijne be- roépswaardigheid getrolien, spande tegen het heerschap een geding in, en eischte scha devergoeding. Dé vierschaar van Aarlen kende hem 500 fr. schadevergoeding toe en zegt in liaar von nis dat, zoo de wet niet uitdrukkelijk.het beroepsgeheim der dagbladschrijvers erkent, het niettemin voor de hand ligt dat een jour nalist dio zulk geheim schendt, eerloos werk verricht en zich blootstelt openhaar gelaakt te worden. Eerste en tweede klas. Daar vele misbruiken bestatigd zijn, heeft het algemeen bestuur der Belgische spoor wegen besloten de voorbehouden wagon- vlakken (voorheen 1® klas) samen te bren gen in een en dezelfden wagon, ze alle bijeen te voegen, zooals het reeds geschiedt op de bloktreinen. Die wagons, uitsluitend uit voorbehou den plaatsen bestaande, zullen stilaan ingevoerd worden, op de groote lijnen. Op de lijnen van minder helangzullen er wagons half-voorbehouden en-half 2® klas inge richt worden. Natuurlijk zal hij het hestellen van nieuw materiaal rekening gehouden worden met die veranderingen. Nog iets daar vele vreemdelingen de benaming voorbehouden niet wel be grijpen,-en ze wel eens verwarren met ver huurd heeft het algemeen bestuur besloten dat het heler ware terug te komen lot de vroegere benaming le klas. Binnen kort zal de heer minister die meeningen en voorstellen door besluiten bekrachtigen. Vsor de oud-soBdaten. De minister van oorlog heeft aan de korpsoversten bevel gegeven, hem, naarmate zij ze ontvan gen, de aanvragen der soldaten van de oudste in dienst zijnde milicieklas toe te zenden voor hel bekomen van plaatsen van werkman in den spoorweg-, post-, telegraaf- en ma rinediensten. Bn het Chineesch gezant schap te Brussel. De vlag met den draak werd ingehaald in 't gezantschap van China te Brussel, ten teeken dat het Ko ningdom heeft opgehouden te beslaan en de Republiek do nieuwe r^geeringsvorm is ge worden van het Hemelsche Rijk. De gezant heeft uit Peking telegrafisch bericht ontvan gen van de afschaffing van het Koningschap en de uitroeping der Republiek. Feitelijk heeft deze diplomaat nu opgehouden den Keizer van China hij hel Belgisch Hof te vertegenwoordigen en blijft hier enkel als zaakgelastigde. Tevens zijn onderrichtingen gestuurd no pens het zinnebeeld» der Republikeinsche Chineeesclie Vereonigiug»Hot republikeinsch vaandel zal bestaan uit een doek gevormd uit vijf handen van verschillende kleur, gelijk loopend met den slok, én verbeeldend de vijf rassen, die de republiek samenstellen. Telefoon- en telegraafdienst. Er zullen binnen kort examen geschieden voor plaatsen van leerlingen inden telegraaf- en telefoondienst. Te Brussel en te Antwer pen zijn er plaatsen voor jongelingen te he geven in de telegraafkantoren de kandidaten moeten tusclien de 15 en du 18 jaar oud zijn; voor Antwerpen moeten zij een Vlaamsch exaam afleggen voor Brussel is er een Franscli exaam. De aangenomen kandidaten beginnen met eene jaarwedde van 750fr., die na een jaar dienst verhoogd wordt tot 850 fr. en na twee jaar tot 1000. Te Brugge, Brussel, Kortrijk en Mechelen zijn er pi «at sen voor jufvrouwen te hegeven in de telefoonkantoren de kandidaten moeten tusschen 10 en 'iA jaar oud zijn. Na eenen proeftijd voor welken zij maandelijk- sche vergoeding ontvangen, worden de voor- loopige leerlingen benoemd met eene jaar wedde van 700 frank, welke na een jaar verhoogd wordt tot 800 fr. en na twee jaren tot 900 fr. De vragen om aan de examen te mogen deel nemen moeten voor 10 Meert gezonden worden aan den minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. De laatste strijder van 1830, Philip De- moulin, geboren te Feluv-Arquennes, ter hoeve Grande Peine welke werd opge bouwd door zijn vader eii waar thans nog een afstammeling der familie verblijft, is deze week in zijn 103® jaar gestorven. Toen do omwenteling van 1830 losbrak, was P. Demouliu 20 jaar. Hij bleef in het leger tot 1835. in do kazerne van 't Klein Kasteeltje, te Brussel. Hij sprak liever over 1815 dan over de gebeurtenissen van 1830 en antwoordde enkel op de gestelde vragen: Wij hebben do Hollanders nagezet lot Antwerpen. Hij was 6 jaar oud toen 't leger van Napo leon langs Feluv-Arquennes trok en op de hoeve zijns vaders .kwam. De ruiters zetten hem soms, als knaap, in den zadel en reden met den knaap door't volle veld. Denioulin was nooit ziek.Toen hij reeds 95 jaar telde, las hij nog zonder bril,maar sinds twee jaar was zijn oog dof geworden. Toen Koning Albert hem onlangs bezocht, ging hij den Vorst tegemoet en hield er aan, hij 't afscheid, hem Lot aan zijn auto te ver gezellen. Do honderdjarige was een verstokt rooker. Pijp volgde op pijp en hij had eene ijzeren maag. Den dag voor zijn dood vroeg hij nog om zijn pijp. De honderdjarige oudstrijder is zachtjes uit liet leven gegaan, zonder dat men het zelf wist. TUSSCHEN Om Zanzoer te hernemen. Uit Tripoli, 16 Februari, meldt men dat de toestand nog steeds dezelfde is. Toch spreekt men in militaire kringen over de aanstaande bezetting dpr oasis van Zanzoer, vóór Guargesch, en alles laat toe te veron derstellen dal tot deze krijgswerkzaamheid hij den terugkeer van generaal Canova uit Rome zal worden overgegaan. Tusschen Tripoli en Homs schijnt er geene samentrekking van Turksche en Arabische strijdkrachten te bestaan. De vliegers Moïzo en Garolti hebben geen kamp opgemerkt. De gewapende Arabieren hebben gebrek noch aan voedsel, noch aan schietvoorraad, terwijl de bevolking gebrek heeft aan alles. Ongeduld in Italië. Aan de Echo de Paris wordt uil Rome geschreven, dat men daar heeft opgemerkt, dal de Turksche regeerir.g sedert eenige da gen uittartende maatregelen had genomen, tegen de in het Turksche rijk woonachtige Italianen. Zoo had zij reeds een zeker aantal Italiaansche financieële instollingen doen sluiten ©n een uit Constantinopel ontvangen telegram had gewaggemaakt van het sluiten van de Italiaansche katholieke kerk van S* Antonius in de Turksche hoofdstad. Deze maatregel had le Rome verontwaar diging verwekt en men was weer meer dan ooit overtuigd van de noodzakelijkheid om op de een of andere wijze een einde aan den oorlog te maken. Indien de mogendheden er niet in slagen zoo schrijft de correspon dent van hel Parijsche blad nog om Tur kyë tot den vrede tahewegen door een diplo matieke actie, dan verzekert men in officieele kringen, dat de Italiaansche regeering be sloten is, haar algehcele vrijheid van actie te hernemen en alle middelen aan te wenden die in haar macht zijn om een einde aan de vijandelijkheden le maken. Nader wordt aan hetzelfde blad geseind ln weerwil van hot protest van het Duitsclie gezantschap heeft de gemeenteoverheid Woensdag de afbraak van de Italiaansche kerk van St. Antonius doen beginnen. Er werd gisteren uit Salonika aan de Kolnische Ztg. geseind De regeering heeft tot uitzetting van eenige Italiaansche onder danen besloten, wier houding verdenking zou hebben opgewekt. Overigens heeft een telegram reeds me degedeeld, dat de Turksche regeering met uitzetting en, volgens Turksche bladen, ook met sluiting van instellingen en andere maat regelen gedreigd had, voor het geval Ituliv tot or-n onderneming in de Acgeïsche Zee mocht overgaan. Een en twintigste lijst Overdracht der vorige lijsten 62,656.95 Mej. Rembrv, Evergem. De Missiën van Schout. 50 Ter cere van de H. Maagd, Breda, Holland, 100 Naamloos, Schaarbeek, 100 A. G. 30 Betlileem, Scheldewindeke, 100 God bescherm mijne kinderen en de Kerk, 50 Geestelijkheid vau Sleydinge, 50 Naamloos, id.. 25 W. H. V.te W. H., 25 M. Roraaan De Wulf, Gent, 40 Familie De Pratere-Franeoys, Deinze, 25 M. Alfons Lovens, Sarolay, 25 Mev. Roné Palmers. 100 Geestelijkheid der Dekenij van den H. Bricus. Doornijk. 165 M. Karei Toint, Bergen, 50 EE. HH. Deken en onderpastoors van O. L. V. Brugge, 50 P. F. S.. priester, Brugge, 25 Congregatie der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, id., 100 C. Steelant, pastoor, Snelleghem, 30 H. Vaderzegen mijne groote familie, 30 Voor den goeden afloop eener reis, Brugge, 50 Mev. A. D. B., 100 Een huisgezin, Herenthout, 50 M. J. Delespaul, Dondermonde, 25 Voor eene bekomene gunst, 35 Naamloos, Dinant, 100 E. H. Jackson, pastoor, Ruddervoorde, 50 Naamloos, Ukkel, 50 Klooster van de Visitatie, Poststraat, 50 Parochie van Oostham, 47 C. L.. S. Léger, 2 Naamloos, Couillet. 2 Dat de H. Vader onszegene. Weiteren, 5 H. Vader bidt voor mijne genezing, 5 God zegene geheel mijne familie, 1 H. V. 11. s. s. 2 M. Nieaise, pastoor, Middelkerke, 5H. Vader, zegen ons, GEudeghien, 2; Ter eere van den H. Antonius, Cruyshautem, 2 Eenige dienstboden ter navol ging. Elsene. 5 Een priester. 10 Klooster der zusters, 10 Naamloos, Petit Dour, 10 M. B. B. 3 II. Vader, zegen mijne familie, Wez, 10 Naamloos, Cras-Avernas, 5 Opdat God ons huisgezin zoude beschermen, Merckem, Dix- muide. 2 Voor verbetering in onzen staat, 0,50 S. M. R., Wervik, 0,50 H. Vader zegen de stu diën van mijn zoon Jozef, Rebnix.5; Wed. C. Q Dixmuido, 20 A. M 0.50; V. M., 0,50; Voor de goedheid van twee getrouwen, Spy, 20 Voor de genezing van een zieke, Doornijk, 5 Adve- niat res ruim tuum, 5; Naamloos, Aarlen. 20; Id., id:, 0,75 De Zusters van Liefde, Doornijk.5; God zegene onze Missionnarissen in Congo 5 Te" eere van den H. Antonius, 2 J, H, Thienea, 1 Om een goed huwelijk, 2; Tot vertrouwen in de toekomst, Lendelede, 1 A. M. D. G., 5; A. M.. Doornyk, 10 M. A. Stouffs, N ij vel, 2 VI. G. Mechelen, 5 M. en Mevr. Fl. De Roy, id., 5 Om mijne genezing te bekomen, 10; H. V. D. Wevelghem, 5; Naamloos, 4 Naamloos, Zuyen- kerke. 2Voor de genezing van ons klein ziek dochterken, 10 Een Vlaming van Waes, 1 A. T. Waasten, 0,50 Onbekend, Bhinkenberghe,5 H. Antonius, helpt ons den 20, 1 M. en Mevr. Albert Hocedez, 20 Naamloos, Kortrijk," 20 Familie Digle, Ukkel,10 Naamloos, Brussel,10; O. L. V. van Lourdes voltrekt mijne genezing, E. M., 12 Jan Adams, 5 God zegene mijne stu diën, 1 Naamloos, Sleydinge, 10 Id. id., 2 De pastoor van Deerlyk, 20 E. B., id., 15 O C., Gent. 20 B. Willaert. Deynze, Mej. Triest, Zoningen, 20 M. G. De Beule, pastoor, Maria- kerke. 20 Juffrouwen Leeomte. Gent, 10 E. C. M., 10 M. A. Dubois-Ramioul, Luik. 5 Naam loos, id., 5 G. M. Fraut, Bonsecours, 10 Oud pastoor van Bêelers, 10 Naamloos, Froidmont, 5 Ter eere van de H. Familie, 0,50 Mej. Mazy, Kortrijk, 5 H. Jozef, bescherm mijn zoon, 20 S. N., Namen, 20 Naamloos, Jolimont, 12 Augusta Poodt, Ternath, 10 M., Leuven, 10 C. V. O., 1 Naamloos, 2 Eene dienstmeid, Den- dermonde, 1 H. Kind-Jesus, bescherm Renéen Marie-Henrietre, Binche, 2A. L. Henry, Sal- zinnes, 5 H. Vader zegen ons huisgezin, 10 Eene dienstmeid, 5 Om eene gunst te bekomen, 2 Naamloos, 2 Uit dankbaarheid eener gunst, 2 M. C., Kortrijk, 2 Jos. Theunissen, Hasselt, 10 Voor mijne genezing, Melsbroeck, 1 -. E. T,, Nederboelare, 5 Wc Vanroy, Leuven 2 Voor Anna's en ons welzijn, 5 Bertrand R., Gans horen, 0,50 Ter eere van O. L. V. van Lourdes, 2 Twee gezusters uiteer, 3 M. B., 5 D. M., Poperinghe, 5 Uit Tervueren, 5. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. den aalmoezenier vroeg, nog om 5 ure in de straat was, op het oogenblik dat de policie reeds in'huis was. Het is dus slecht aan to nemen dat die persoon niet de vlucht heeft genomen, Zoohaast de slag was gedaan, ware hij medeplichtig geweest. Een inwoner van de Gratiekapelstraat, is komen verklaren, dat een persoon, rond liet uur der misdaad, daar is komen vragen, waar den pastoor dier kerk verbleef, en hij wees op de Zondagschool. Een automobiel voerder is komen verkla ren dat hij des anderendaags op do Meir twee personen heeft opgeladen, die hij naar Eecke- ren moest voeren. Daar zij geen trein hadden om naar Esschen te vertrekken, heeft de chauffeur hen naar deze plaats vervoerd. Zij slapten uit op eenigen afstand der statie. Daar een der twee personen goed met het signalement overeenkwam, verwittigde hij de policie. TE ANTWERPEN Het parket Donderdag morgend is het parket in de kliniek afgestapt, waar het slachtoffer werd ondervraagd. Het slachtoffer, dat nu huiten gevaar is, verklaarde dat rond kwart voor vier ure, eenige oogenblikken naliet vertrek van den E. H. Van Camp, een per soon, schijnende in de twintig jaar oud, kort en dik van gestalte, gekleed als werkman, maar het uitzicht hebbende van een nietdeug. sprekende rnet Antwerpschen tongval, kwam bellen. Hij vroeg of do aalmoezoenier niet thuis was, want zijne vrouw wasergziek,zegde hij. Ik liet hem in den gang komen, doch de kerel vertrok, zijn spijt uitdrukkende. Eenige stonden nadien hoorde ik opnieuw bellen. Het was dezelfde kerel terug, vra gondo ora zijn adres te mogen opschrijven. x Rechtstaande aan de tafel, schreef hij het adres, en wanneer hij terug buiten de kamer kwam, greep hij mij hij de keel en sloeg met iets op inijn hoofd. De kwaaddoener heeft dan de ongelukkige moid in do eerste kamer gesleurd. Uit het onderzoek blijkt dat de persoon, die in de 'Koningstraat naar de woning van Frankrj ik. Door verkens verslonden. Donderdag heeft men in eene schuur, op 't gehucht Bort, te Charbounières-les-Vieilles, het lijk eener vrouw gevonden, dat door de verkehs half verslonden was. Een hijgeroepen geneesheer kon dc oorzaak van het overlijden niet besta- tigen. Men weet niet of er een ongeluk of eene misdaad in 't spel is. Het parket van Riom heeft een onderzoek geopend. Stoutmoedige bandietendaad. Te Boulogne-sur-Seine werd nogmaals eene stoutmoedige bandietendaad gepleegd. Rond 9 ure 's avonds kwamen daar vier kerels aan de magazijnen van juweelén en uurwer ken van M. Baudet. per rijwiel toe. Plots stapte een hunner af, verbrijzelde eene vi- trien met hamerslagen. Hij maakte zich meester van een groot aantal juweelen, vulde zijne zakken, gaf eraan zijne medeplichtigen en dan reden allo vier heen, waarna hij eene bom naar de woning wierp. Jacht werd op de bandieten gemaakt, die revolverschoten losten en verdwenen. De ontploffing, verwekt door de bom, was zoo geweldig dat de vlammen tot op do hoogte van het derde verdiep sloegen. Een gedeelte van den gevelis vernield geworden. Engeland. De Lion Reeds lang liepen de ge ruchten, dat het nieuwe linieschip-* Lion niet aan de gestelde verwachtingen beant woordde. Inderdaad is de reusachtige super- dread nought dezer dagen naar Devonport gegaan om te dokken. De Morning Post deelt naar aanleiding hiervan mede, dal gebleken is, dat het schip verschillige gebreken heeft. Zoo zijn bijvoorbeeld de voorste schoor steenpijpen op zulk eene onoordeelkundige wijze aangebracht, dal de uitstroomemlo hitte hel den officieren en manschappen on mogelijk maakt, op de brug te blijven. De hitte deed ijzerplaten en houtwerk krom trekken en maakte de instrumenten onbruikbaar, zoodat eenige dagen geleden, toen de Lion hij het vallen van deu avond voor Plymouth aanlegde, de kapitein besloot den nacht in open zee door le bren gen, daar zij het met zijne onbruikbaar ge worden instrumenten, niet waagde in de haven binnen te varen. Ook de Princess Royal en de Queen Mary zullen versehillig veranderingen moeten ondergaan-. Do verbeteringen, die aan do Lion «zul len moeten worden aangebracht, zullen on geveer 600,000 frank kosten. Spanj Een arbeider door wolven verslonden. De overslroomingen en dc stormen, welke over Ferrol, in Spanje, woedden, werden opgevolgd door een hitier koud weer. Do uitgehongerde wolven werden door den sneeuw uit de bosschen gejaagd en zwerven nu in de steden rond. In de vallei heerschl er tusschen de hoeren een ware paniek. Ver scheidene hoeveknechten zijn door wolven aangevallen. Na een verwoeden strijd wer den de roofdieren teruggedreven. Niet lang daarna ontmoetten de wolven twee arbeiders waarvan een verscheurd werd. De andere, alhoewel erg door heten gehavend, gelukto erin te ontsnappen aan de scherpe tanden. Het lichaam van zijn makker werd geheel e* al opgevreten. Gewapende lieden richten d< eene klopjacht na de andere in, om de wol ven uit te roeien. IDuitsclilancI Samenzwering tegen den keizer, Eeni ge dagen na de reis van keizer Wilhelm in Opper-Schleziën, in November laatst, was het gerucht in omloop dat de policie eeno samenzweering tegen den keizerlijken trein ontdekt had. Een mijnwerker. Kozot ge naamd, werd aangehouden. Men vond in zijne woning niet alleen talrijke dynamiet- bommen, maar ook eene briefwisseling met anarchisten van Parijs en Londen. Uit die papieren bleek, dat Kozot plichtig

De Volksstem | 1912 | | pagina 1