Da Garnavaidaiisn naderen Priesterlijke Itenoemmgen. NIEUWSBERICHTEN. IN DEN BORINAGE Spleyeifabriek A. L. MEYVAERT De Kempenaar de !S!lste 2 DE VOLKSSTEM 18 EN 19 FEBRUARI 1912 zou zijn aan twee aanslagen, vroeger op ex- preslreinen in Schleziën gepleegd. Later bevond men dat de papieren toebehoorden aan een anderen mijnwerker, Koryciorz ge naamd, die Kozot aangeklaagd had. Hij zelf had ook de dynamiotboinmen in de woning van Kozot gelegd. Hij wilde de premie van 6000 fr. winnen, die beloofd was aan don persoon die de samenzweerders zou doen ont dekken. Koryciorz zit nu in de plaats van Kozot in 't gevang. Na de staking. Vrijdag morgend, hebben zich wederom talrijke mijnwerkers aangeboden, om het werk te hernemen, maar zooals wij het gis teren deden voorzien, konden allen niet aan vaard worden, daar de mijnen eerst moeten hersteld worden. Zoo zijn er te Quaregnon, Paturages en La Bouverie, nog talrijke gedwongen sta kers. Op Maandag 19 Februari en Zondag 25 Februari, zullen er belangrijke betoogingen plaats hekben in het koolbekken van den Bo- rinage. Aanslag of flauwe klucht. Gisteren morgend, rond 6 1/2 ure, vonden werklieden, die zich naar hun werk bega ven. tegen het keldervenster van bet huis van M. Quinchon, dienstdoende burgemees ter van Hornu. eeue soort van con servedoos in den vorm eener soldatengamelle. Deze doos bevatte meer dan 509 grammen zwart poeder, waarlusschen ook nog nagelen, vij zen, haken, enz..., gemengeld waren. Alles was door een stuk .blik sterk omkneld. Eene wiek. welke gebrand had. was door eene spleet in gemeenschap gebracht met het poeder. Het verdachte tuig werd in verzokerde bewaring gebracht en de policie verwittigd. Nadien werd de doos naar Bergen overge bracht, om er onderzocht te worden. Het parket opendo een onderzoek, doch tot nu toe is nog niets ontdekt. Men weet niet of hier een aanslag of eeue Hauw© klucht in 't spel is. Men verzekert ons echter, dat de bom zeer gevaarlijk kon zijn. Wat beeft de openbare zedelijkheid dan al niet te lijden, uil oorzake van het zwijgen van vele menschon die in hun hert do lieder lijke uitzinnigheden van dien dag veroordee- Ien «Dagen van nering huilen misbakken© volksvrienden. «Hel is niet. waar antwoordt de eerlijke en deftige herbergier, want de kroegjesbaas verkoopt dien dag zielenvergift. «Het is niet waar antwoordt de kleine burgerwant dien dag wordt het geld weg gegooid, dat adn mij moest Fötaald worden en waarachter ik nu te vergeefs zal mogen Ioopen. Carnavalgezwier. 'lis zedeloosheid in kleeding, in woord en lied 't is schaamtelooze dronkenschap 't is verkwisting van gezondheid 't is ar moede in 't werkersgezin 't is verdierlijking- van groot en klein, Welk mensch van zijne waardigheid be wust, kan dat zonder tegenspreken aanzien Welke ouders, bezorgd om do zedelijke opvoeding hunner binders, zouden niet met ons ciscben, dat politie en openbare overheid met klem en kracht de wel en de verordenin gen doen handhaven Eerlijke lieden. Helpt en steunt elkander Houdt u af van allo bederf Houdt u af van alle gevaar Wij willen volksveredeling en volks verhef- fing Leve de aloude christene deftigheid in ons dierbare Vlaanderen Het Bestuur van het Christen Vlaamsch Verbond. OF wie is mijne moeder Historiscli Tafereel 67e vervolg. De hoop des jongen markgraafs herleefde. Hij vormde zich zelfs geen denkbeeld van ee ne getrouwe verknochtheid gelijk diegene, waarvoor Stella vatbaar was. Ja, hy zou de gedachte, van liever onge huwd te blijven, dan zonder de reinste liefde #en heiligen band des huwelijks aan te knoo- pen, belachelijk genoemd hebben. Bet bleeko aangezicht der maagd wekte wel ayn medelijden op doch hij wilde deze gun stige gelegenheid te baat nemen,om te weten op wat voet de zaken stonden tusschen Eu geen en Stella. Hij vroeg met eene gehuichel de onverschilligheid: Zultgij den nieuwver- heven afgezant volgen Stella bezag hem ernstig.maar onbovangen- en.antwoordde Ik sta met Eugeen in gee- ne betrekking, welke zulke vraag veroor looft. Verschoon my, Stella... ik hield u voor verloofd. Verloofd herhaalde zij met eeuen zeldzamen glimlach. Gij weet immers wel, dat mijne denkwijze van dealgemeeno denk wijze afwijkt.Men kan zijn leven aaneen deel toewijden men kan zich mot den hemel ver loven. Om eeuwig verloofd te blijven wierp Jules onschuldig op. Juist zoo; antwoordde zij spoedig, op eenen beslistten toon om eeuwig verloofd Sterfgevallen. M. de baron Snoy, gewezen pauselijke zouaaf, voorzitter van bet Genootschap van den H. Franciscus Regis, is Vrijdag mor gend, na drie dagen ziekte, te Brussel over leden. Zijn afsterven is een groot verlies voor de katholieke werken aan welke hij zieh toe wijdde. In het Missiehuis van Scheut is de tijding toegekomen van het overlijden van den E. Pater Jules Sepulchre, missionnaris op de Philippijnsche Eilanden. De afgestor vene was geboren te Herstal in 1880 in 1908 was hij naar dePliilippijnen vertrokken met de eerste groep zendelingen van Scheut, die daar het geloof aan de inboorlingen gin gen verkondigen. De ieverige missionnaris had spoedig de achting en genegenheid der nog wilde volksstammen van de Pliilippijnen weten te winnen, en in 35 hunner dorpen was hij gevraagd geweest om er den gods dienst en de beschaving binnen te brengen. Boetstraffelijke rechtbank van Ai/denaarde MESSTEEK. Den 8 October waren de liberale en katho lieke partij van Eenaeme bij Audenaarde op kiesronde. Zij ontmoetten elkaar in eene herberg. De genaamde Leo Wiltebroodt, zonder dat er uitdaging was, sprong naai den genaamde Arsène Gasthuys van de katholieke partij en bracht hem een mes steek toe. Witlebroodt werd veroordeeld tot 6 maand gevang. 50 fr. boet of 15 dagen en tot het betalen van 75 fr. schadevergoeding aan de burgerlijke partij. Alfons Dekens, om slagen toegebracht te hebben, krijgt 26 fr. boet of 8 dagen gevang. Beroepshof van Oent. fie zaak der spelen te Oostende. Al de veroordeelden, zonder uitzondering, zijn in verbreking gegaan tegen het uitge brachte vonnis. Een der redenen zou zijn dal het hof niet behoorlijk samengesteld was. Boetstr. Rechtbank van Gent DE MOORDPOGING OP S' ANTONIUS- KAAI, TE GENT. Alfons Lomme, belicht verscheidene re volverschoten gelost 'L hebben op zijn schoon vader Nikolans Terryn, krijgt 18 maand ge vang en 100 fr. boet. Beroepshof van Brussel. 'T HERZIENINGSPROCES VAN DORPE. Maandag, 19 dezer, zal in het Beroepshof van Brussel, andermaal het herzieningspro ces opgeroepen worden, van Alfons Van Dorpe, die door liet Assisenhof van Oosl- Vlaanderen, veroordeeld werd voor rle nach telijke..inbraak te Aalter, en zes Jaren on schuldig opgesloteh bleef. Door eene nalatigheid in het vervullen van zpkere rechterlijke .pleegvormen, moet! thans eene andere kamer van bet Beroepshof! do aangevraagde verbreking dier zaak on-j derzoeken en haar advies aan het Verbre-1 kingshof doen kennen, dat dan op zijne beurt de bepaalde verbreking dient uil to spreken, en de zaak naar een ander Assisenhof ver zenden, dan dit van Oost-Vlaandernn. Nieuwe getuigen zijn ook gedagvaard ge worden en aan de bank der verdediging zul len zich de heeren advocaten G. De Glercq, van Brussel en J. De Goltal, van Gent, be vinden Bisdom Gent. Zijne Hoogweerdigheid hecfL benoemd Bestuurder der Zusters van Liefde te Ber gen, den E. H. Walters, baccalarous in de godgeleerdheid, leeraur in hel College van Audenaarde Leeraar te Audenaarde. den E. H. De Potter, ia. in St-Henricusgesticht te Deynze. te blijven Voor den oogenblik ben ik met mijnen vader alleen verloofd Eugeou naderde juist de twee jonge lieden. Hij was wel Jiiet jaloersch op dezen jongen, schoonenmensch, sedert hij van zijne zege praal verzekerd mocht zijn nochtaus huiver de hij bij de gedachte,dat in Stella het bewust zijn konde wakker worden, hoe jeugd met jeugd moet overeenstemmen. Zijne ondervin dingen en zijn loven van bezigheden plaatsten hem, den vijf-en-dertigjarig, in de rijen der ernstige mannen, die hun levensdoel nade ren. Vooraleer de gezantschapsraad door de groepen tot het jonge paar kwamen, had Cor- meniu nog den tijd, oin met den spottoon der groote wereld te spreken van hare romanach tige grondbeginsels, welke zij, volgens hein, moest afleeren. wilde zy met hare Duitscho natuur zich niet ongelukkig maken. Stella luisterde met verstrooidheid naar zijne woor den. Zij was met de gedachte bezig,of Eugeen haar die tijding zou komen mededeelen, welke het meisje zoo on zegge lijk bedroefde.De kunst desgezelligen levens, die zij in den hoogste» graad bezat, liet haar toe nietsboduidende antwoorden np nietsbeteekende vragen te ge ven in haar sterk gemoed vond zy de noodï- ge krachten, om hare inwendige droefheid te verbergen. Eindelijk stond Eugeep voor haar. Met be nauwdheid wachtte zij zijn eerste woord af. Hij doelde zelfs niet van verre op de tijding, die elkeen scheen te kennen. Cormeni», die anderzins zich op vertrouwelijke» voet plaat ste met iedereen, vreesde dermate den afwij- zenden ernst van den Duitschen diplomaat, dat hij dit kapittel niet durfde aanraken. Stella leed verschrikkelijk. Voor haar be stond buiten vader en moeder, maar een man Brussel. Behendige dieven. Een dief stool voor twee dagen een gouden neus nijper in een magazijn, Koninginnestraat. Hij verzocht den gezichtkundige er een te 'dragen, RcgenciesLl'uat,, aan het adres van M. Fronville, onderoverste der Brusselsche policie. Donderdag namiddag stool dezelfde kerel hij M. Vlominckx, Regenciestraat, een paar kijkglazen, ter waarde van 200 frank. Dood gevonden. De 75jarige Karei Perenasse, welk© eene zolderkamer in de Kurthu3rzenstraat bewoont, werd gisteren morgend dood in zijn bed gevonden. De arme man was aan eene hartkwaal bezweken. Erg ongeval. Dondag avond vond men op den openbaren weg, een ouderling beurtelings in een plas bloed. De arme man had eene erge wonde aan hot hoofd. Hij werd naar het gasthuis gebracht. Het slacht offer is do 70 jarige Van Gorp, wonend Jetteschen steenweg te Molenheek. Mm denkt dat hij door eene automobiel moet zijn omgeworpen geworden. Automobielongeval. Vrijdag mor gend rond -1 uur, reed eene automobiel, van Vorst, op de Bisschóffsheimlaan tegen een Irampaal. Mej. Bertha Demeulenaere, die er inzat, werd gekwetst aan den arm en den schouder. Zij werd verpleegd in het Sl-Jans- gasthuis. Do auto werd beschadigd. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUTH1ER, krachtigste geneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is radikaal en bijna onmiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gaulhier, Mechelen. '1505 Schaarbeek. Doodelijk spoorwegonge luk. Donderdag avond, te 6 uur, ging J. Van Arcken, werkman van den ijzeren weg, wonend te Savenlhem, oud 65 jaar, inde statie van Schaarbeek over de spoorbanen. Hij werd verrast en omvergeworpen door een wagon. De wielen rolden over zijn lichaam en de twee beenen van den ongelukkige werden geplettei'd. Men moest ze in het gasthuis der gemeente afzette». Het slachtoffer is Vrijdag overleden. Do afgestorvene laat eene weduwe en ver scheidene kinderen achter. Elsene. De slachtoffers der pet rooi. In den nacht van Donderdag op Vrijdag had Mej. C. Detournaji 20 jaar oud, nogal laat gewerkt en was vermoeid te bed gaan liggen en ingeslapen. Zij vergat de petroollamp welke op een nachttajeltjo te branden stond, uit te dooven. In haar slaap wierp zii eensklaps deze lamp om on. al valleud, ontplofte deze. Het vlammende vo,cht verspreidde zich in alle rich Ongeil. Toen liet meisje wakker werd, slo'iid haar bed in brand, evenals haar nacht' govvaad. Andere bewoners van hefe huis snelqen toe op haar geroep, maar toen,die menschop do vlammen'hadden uitgedoofd, was het arme meisje reeds verbrand opgansch liet lichaam. Zij werd in ergen toestand naar hel gasthuis van Elsene gebracht. De pompiers hebben het begin van brand uitgedoofd. De al kool is de groote vijand van 't volk de Bil terpeeën der Trappisten Vincart, zijn ongetwijfel zijn groote vriend. 1500 L! Antwerpen. De moord van Wilryck.— Door een naamloos schrijven word de on derzoeksrechter Laraproye verwittigd dat de moord op Davidson door eon inwoner van Wilryck was gepleegd en dat deze de ont vreemde diamantsteenen in den muur had gemetseld. Do onderzoeksrechter heeft zich met den kómmissaris naar het aangeduide huis be geven. Het buis werd nauwkeurig onder zocht. In den muur waren eenige losse stee- uen, maar de opzoekingen leverden niet den minsten uilslag op. op aarde Eugeen. Ouder zijne blikken had zij een leven begonnen, hetwelk aan vreugde en heiligheid alles overtrof, wat op aarde bestond. En deze man zou uit haren gezichtskring we derom verdwijnen, gelijk eene ster,die eenen oogenblikkelijken glans werpt en dan voor een mepschenleven verdwijnt. Zij was zooda- nig geprikkeld, dat er te vreezen stond voor hare gewone bedaardheid, toen Cormeni»,die op den diplomaat geeuen aanval durfde wa gen, zijne spotpylen op het meisje poogde af te schieten. Op den toon van jeugdige vrijpos tigheid, sprak hjj tot Eugeen met eenen eigen- aardigen glimlach A-propos freule Stella legde zoo even onrechtstreeks de openlijke bekentenis af van hare vooringenomenheid ton gunste van eeu wige verlovingen. Is dat een Duitseli gebruik, mijuheer von Scheek Of is 't een persoonely- ke smaak 1 Eugeen bekeek hem met verwondering.Hij zag Stella vuurrood worden, weshalve hij aan don jongen spotvogel vroeg Heeft deze vooringenomenheid betrekking op u,mijnheer Cormenin Neen, neen! antwoordde deze lachend. Daartoe zou my het noodige geduld ont breken. Onze schoone vriendin verklaarde zich de verloofde baars vaders. Een zeldzame inval, sprak Eugeen en fronste zyn voorhoofd/Dan keerde hij zich tot Stella, die dit gesprek'zoo gerust aanhoorde, als of liet haar geenszins betrof. Hij vraagde haar in de Duilsche taal,welke Cormenin niet verstond Gelief mij te verklaren, Stella, wat dit beteekent. Cormonin sloeg eonen tijd lang 's meisjes gebarenspel gade doch weldra verliet hij het paar en mengde zich onder het gezelschap. .Onmogelijk is liet,met koude woorden de kor- 's Gravenbrakel. Misdadige poging. [Nabij de statie van 's Gravenbrakel worden gisterenavond, aan den ingang van den tun nel, zes billen op de riggels gelegd. Donderdag morgend bemerkte de machi nist van een sneltrein uit Bergen de hinder palen hij tijds en kon stoppen. Het parket van Bergen opende ter .plaats een onderzoek. St-Amandsberg. Gisteren morgend was de meid van denbeer Haeck, wonende Toe komststraat, zooals naar gewoonte, bezig het voetpad af te vagen. Toen zij gedaan had en de deur wilde sluiten, ging dit nietzij keer de zich om, en de deur een weinig meer ope nende, stelde zij vast dat een kerel met een zwarten baard, den voet tussehen de deuren den muur had ges leken. Hij vroeg aan de meid ol bare meesters tehuis waren en of zij eens een briefje wilde dragen aan haren meester. De meid wei gerde. Daarop sprong de kerel binnen en legde zijne hand op den mond van de meid, oin deze te beletten te roepen.doch de vrouw greep den man bij den baard. De indringer trok een mes en stak in den pols van de meid, om deze zijn baard te doen loslaten. De vrouw begon nu uit alle macht te roepen, waarop do kerel de vlucht nam. De meesters kwamen beneden en vonden hunne meid buiten kennis liggen. De beko men wonde is gelukkiglijlc niet erg. Het meisje gaf liet signalement van den aanrander deze wordt opgezocht. Al wie slecht slaapt, is niet wel gezind en kan niet goed werken. Slechte slaap ontwekt zenuwziekten van allen aard. Geneest u met de Dormapoeders van Dr. Goddé, die goeden en verkwikkende» slaap verwekken. 1,55 fr. in zegels aan Apolh. GoelstAntwerpsche Kassei151Brussel en overal. 548. St-Lievens-Hautem. De botsing. De bevelhebSer der gendarmerie, Yennang, die onlangs, tijdens de woelingen een hamer slag op het hoofd bekomen heeft, is Donder dag in het krijgsgasthuis te Gent aangeko men, om zijne wonden te doen verzorgen. De persoon, door liet revolverschot getrof fen, is gansch builen gevaar. PLECHTIGE COMMUNIE.—Eer gij uwe aankoopen doet, gaat zien naar de prachtige STOFFEN voor Jongens en Meisjes, bij J. Delaforirie, Molenstraat, 11, Aalst. Iedere Gommuniekant krijgt een Geschenk. 625 Borsbeko. Die /stal in het klooster. Verleden nacht zijn dieven hierin het kloos ter der Zusters gedrongen en hebben er het kiekenhok geplunderd. 28 kiekens werden door de schurken medegenomen. In het klooster heeft men niet liet minste gerucht gehoord. De kwaaddoeners zijn langs den koer der kinderen binnengedrongen. Een on derzoek is-geopend. Men volgt een spoor. Lebbeke.Diefstal. Woensdag nacJjt is ten nadeele van Jozef [Borms, handelaar en maalder, San de Dendermondschestrant woonachtig, eene zinken pomp gestolen. De dader is onbekend. Waarom zijn zoovele Boden kraohteloosj seffens tendent, zonder moed, bleek van kleuren, waarom lijden zoovele lieden aan hartkloppingen, waterzucht, hoofdpijn, ze nuwkoortsen Omdat zij flauw zijn, omdat zij bloedarmoede hebben. Daarom moeten zoovele lieden, mannen, vrouwen, kinderen zoolang lij don en het is met het oog op de menschlievendheid dat de uitvinder van TIIEOBROMA zijn geneesmiddel in den handel heeft gegeven. Als men overweegt dat vele dezer kwalen die als ongeneesbaar worden aanzien met TIIEOBROMA kunnen verbeterd worden, dan is het eene plicht aan alle lijders die men kent te waarschuwen dat dikwijls met oen of twee fiesschcn ervan hunne ziekte kan geholpen worden. HoofddepotApotheek DE MOOR, Burg straat, 38. Gent, 3 fr. de flesch te Aalst, in alle goede apotheken. te, snelle en hartelijke verklaringen te schet sen, die thans plaats grepen tusschen Eugeen en Stella,toen zij zich onder vier oogen zagen. Weinige woorden werden gewisseld maar zij waren toereikende, om hen voor eeuwig aan elkander te hechten met onschendbare banden. De vrees voor eene scheiding over meesterde het meisje en perste haar de beken tenis af, dat zy eindelijk het bewustzijn had verkregen van zonder zijne nabijheid niet te kunnen leven en gelukkig zijn. Eugeen vorderde van haar, dat hun huwe lijk, zoo spoedig mogelijk, voltrokken wierde. Stella verschrikte en deinsde terug. Wat had zij gedaan Het beeld haars pleegvaders rees dreigend op tusschen haar en den man, wien zy zooeven hand enhart schonk.Eenen oogen blik kampte zij tegen haar gevoel en over meesterde hare hartstochten. Met de gedach ten eens onbevlekten gewetens en met de mildheid eener eim«'lin. legde zij derede eener weigering bloot, die den jongman van het toppunt zijns geluksin eenen afgrond moest dompelen. Zij kon zijne gemalin niet worden... zij kon hem niet volgen naar afgelegene vreemde lan den, waarheen de gunst des konings hem riep. Zij had beloofd en besloten, den pleegvader nooit te verlaten. Alhoewel voor haar zonder Eugeen geen geluk op aarde te hopen was, zoo deed zij haar aardsch geluk zwijgen, om hare plicht als kind te kwijten. Eugeen stond eenen oogenklik bedwelmd door haren geestdrift uit plichtbesefhij ge loofde wel aan hare deugd, standvastigheid en dankbaarheid maar of Stélla zijn en liaai' levensgeluk zoude opofferen aan de kinder liefde dat kon hij niet beseffen. Staroogend luisterde hij naar de opheldering per woor den Ik ben met mijnen Yader verloofd. Ronse. Ongeluk. De knecht van M. Deihaye-Henion kwam in den voormid dag in de Langestraat gereden, waar eene groep kinderen aan '1 spelen waren. Hij stak af met liet ongelukkig gevolg dat hij viel e» zich het heen brak. Men moest hem naar zijne woning dragen. Dr Delgusl diende hem de eerste zorgen toe. SpiegelsKadersVitraux Baguetten 1 Verf, 3, Aalst. Stoomfabriek in Gent Zulte. Verbrand. D© smid Da Waele was aan 't werk in de smis. -Plotss* ling bad eene ontploffing van zoutgeest plaats. De werkman werd erg in het aange zicht verbrand. Dokte» Van der Schuercn, van Zulle, diende hem de eerste zorgen toe. Men vreest dat de ongelukkige het gezicht zal verliezen. Waregem. Geweerschot. Verleden week heeft eene onbekende schurk geweer schoten gelost in de woning van den werkman Petrus Vanden Bogacrde, wonende op de Zagerij. Het parket kwam ter plaats oen on derzoek doen. De dader werd niet ontdekt. Gisteren, om 4 ure 's morgens, heeft een onbekende, waarschijnlijk dezelfde,een schot gelost in de woning van denzelfden werk man. De policie onderzoekt. Men denkt dat hiep eene wraak in '1 spel is. PLECHTIGE COMMUNIE. De schoon ste stoffen voor jongens en meisjes, bij Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 44; Aalst. Mullem-bij-Audenaarde. Ongeluk. De knecht van den voerman Van Durme, uit Audenaarde, een jongen wonende te Gavere, kwam Donderdag avond uit Gent aan het Peerdeke gereden. Hij is van den wagen gevallen en werd erg aan de hand gekwetst. Zijne inwendige pijnen schijnen niet erg t© zijn. De lijder werd opgenomen en te Eyne in een huis gedragen, waar een plaatselijk geneesheer hem kwam verzorgen. Vrijdag morgend werd hij naar Audenaarde overge- voeid. Zijn toestand is voldoende. Ingoyghem. Overreden. Om 8 ur© 's avonds gingen de kinders van Vital Duprez naar huis. Niet verre van de herberg De Knok vonden zij een man in een plas bloed liggen. Bij nader onderzoek bevonden zij dat het hun eigen vader was. De man was met zijn wagen uit geweest, was er af gevallen en onder de wielen ge raakt, die hem erg kwetsten en verscheidene ribben braken. Zij droegen hem naar huis. Zijn toestand is zoo erg dat men voor een doodelijk en afloop vreest. Kriebelachtig. Stien was sedert eenige weken getrouwd met. zijn Trezeke... hij luid gedroomd.van samen eon hemelseh leventje te leven hi£r op aarde, maar aardsoh geluk is zoo broos en zoo vergankelijk. Stien ondervond bet als hij voor den der den keer ini_veertien dagen 's noens moest aangebrande soep eten.«Maar Trezeke zoudfc ge nu toch niet beter kunnen opletten en zien dat de soep niet aangebrand en is dat is nu toch geen beetje hertelijk Ja, zei Trezeke gestoord, ik had nooit kunnen peinzen dal ge zoo zindelijk zijt, en ook gij moet wel weten dat ge niet getrouwd zijt met een keukenmeid Daarop wierd er gezwegen van 's noens ten twaalven tot 's nachts ten twaalven.Tre zeke schoot wakker en meende gerucht te hooren aan de vensterluiken of voordeur «n dacht dat er misschien dieven wilden inbre ken. «Achter eene pooze luisteren schudde zij Stien wakker en zei Augustien hoort go dat niet Toe sta »e keer op en ga kijken.» Als 't gelijk is, zei Stien, wie dat er gaat kijken, gaat gij ge moet wel welen dat g© niet getrouwd zijt met ue champetter Vervolgens keerde hij zijne misnoegdheid te gen de grillen des marksgraafs, en betwistte de zedelijke verplichting van zulke beloften. Eindelijk sloeg hy over tot bittere bemerkin gen trok hare liefdein twyfel, en verwierp alle beweegredenen,die ter harer verdediging bijbracht. Stella stond daar zoo bleek als een lijk, doch kalm. Haar zenuwachtig sidderen alleen ver raadde haar lijden. Zoo scheidden zij... vooc eeuwig vereenigd door den band der weder- zijdsche neiging, doch gescheiden door hunne zien wij ze. Onder de sneeuw en de stormen des win ters schieten de liefdelykste en teederste bloo men hare knoppen. Wanneer Eugeen in de stilte des nachts, op zyne slaapkamer, den kampstrijd bij het meisje tusschen hart en ge weten overwoog,dan verscheen de reine vrou wendeugd van Stella voor zijne oogen in d© heerlijke glorie. Was zijne overgroote fierheid sedert lang aan 't wankelen geraakt, thans viel zy in duigen.... hy sprak zijn eigen von nis uit. Had het meisje hem niet doen verstaan, wat zij den markgraaf te danken en te vergelden had Wanneer de fiere diplomaat, om eene hersenschimmige eerzucht na te jagen,Stella's gouden hart versmaadde, dau had deze man haren neergebogen geest opgebeurd; dan had hij haar bij de hand genomen en tot de hoog te opgeleid,waar zij thans als het gezelschaps juweel prijkte. Dan had hy in de ontwikke ling harer talenten een edel tijdverdrijf voor haar verzonnen; dad had hij de warme natuur des schoonen schepsels bezield met den zui verste» kunstzin. Wordt voortgezet

De Volksstem | 1912 | | pagina 2