EEN OPROEPINGSBRIEF ONZE VOLKSBEIS NAAR RDME In een kogelregen op een viiegmachien. aan de Turksche soldaten Eene Vakschool voor Kantwerksters Brusselsche briefwisseling. Katholieke Volkskring St-Jozef Meniaschsttestraat. T evredenheid VUF EN DERTIGSTE VERVOLG. Niet ver van de kerk van Sancta Maria Bopra Minerva, bevindt zich de St-Ignatius- kerk en het Roomsch Collegie. Terugkeerende langs het Pantheum, ne men wij nu de via della Palombella, welke ten Zuiden naar de San Eustachioplaats leidt. Ten Westen, rechts, bevindt zich dan het paleis Madame en links de hoogeschool, ge sticht in 1303. Deze hoogeschool werd gebouwd naar de plannen van Giacomo della Porta. De ingang der hoogeschool is Via della Sapienza. De St-Ivokerk, welke naast de hoogeschool ge bouwd is en zelfs er toeschijnt te behooren, werd gebouwd door Porromini, ter eere van Urbanus VIII, in den vorm eener bie, omdat deze paus eeno bie in zijn wapenschild had. De kerk heeft een toren in den vorm eener spiraal. Het2)aleis Madame, thans de Ilaliaansche Senaat, in zijn eerste naam vorschuldigd aan Margaretha van Parma, dochter van keizer Karei, die dat paleis bewoonde onder paus Paulus III. De hoofdgevel komt ten Westen -op de Madameplaats. In het paleis treft men oude beeldhouwwerken,standbeelden, borst beelden, onz. aan, vooral in de trapzaal, op de trappen en op den koer. In 1888 schilderde de Italiaansche kunst schilder Maccari in de groole zaal eene reeks prachtige frescoschilderijen, verbeeldende eenige lafereelon uit de Roomsclie geschie denis. Rechtover den Noordgevel van het paleis staat de kerk van den Heiligen Lodewijh der Franschen (San Luigi de Francesi) de nationale kerk der Franschen. Deze kerk werd in 1589 gewijd. De voorgevel is naar de plannen van Giacomo della Porta. De kerk is merkwaardig versierd. In de eerste kapel, rechts, aan den pilaar rechtover het altaar, prijkt het gedenkteeken der Franschen gedood tijdens het beleg van Rome in 1849. In de tweede kapel, prachtige frescoschilderijen, verbeeldende het leven van de II. Cecilia rechts, de Heilige klee deren uitdeelende aan de behoefligen daar boven de Heilige in gezelschap van haren verloofde, door Ehgelen gekroond links, de Heilige den marteldood stervende en hare zpgening door den Paus daarboven, hare weigering aan de afgoden te offeren. Aan de zolderiug, de Heilige Cecilia in den hemel opgenomen. Aan het altaar, de zelfde Heilige, naar de schilder Raphael (NabootsingdoorLe Guide). In de vierde kapel prachtige irltaarschil- derij door Giacoma del Coute den eed van Clovis verders frescoschilderijen rechts, de troepen van Clovis op marsch, door Giro- lamo Sicciolante da Sermoneta links het doopsel van Clovis door Pellegrin Pelle grini. In de vijfde kapelhet graf van den schil der Guérin (overleden 1833) rechts dat van den oudheidslcundige Agincourt, (overleden 1S14). Aan het hoogaltaar, prachtige schil derij O.L. V. Hemelvaart, door F. Bassan. te Hofstade. Zondag, 18 dezer, om 11 uren voormid dag, wordt door den Eerw. Pater Rullen, de lieeren Piron en P. Verhaegen, alsook door de geestelijke en wereldlijke Overheden der parochie, de Kantschool plechtig inge huldigd. Om 2 3/4 uren namiddag, zal de E. Pater Rutten, eene groote Voordracht geven in den Kring. Wij verhopen dat de inwoners van Hofstade, Lede, Gysegem, Mijlbeke- Aalst en andere gemeenten naar die belang rijke Voordracht zullen komen luisteren. Sedert eenige jaren, dank aan de aanmoe diging harer Majesteit de Koningin, dank aan den onvermoeibaren Pater Ruiten, ge holpen door eene uitgelezene schaar van kunstminnende volksvrienden daagt eene heilzame strekking op ten voordeele der Kantwerksters. Het huiswerk is het ideaal onzer kristene huisgezinnen want de ondervinding toont genoeg dat naar de fabriek gaan min of meer schadelijk is aan het zedelijk en gods dienstig gevoelen van ons volk. Doch daar het huiswerk soms karig betaald wordt, is het plicht voor degene die sociale werken behertigen, de middelen te gebruiken welke dien toestand zouden kunnen verbeteren. En een der beste middelen om dat edel doel te bereiken is voorzeker het VAKON DERWIJS. Bij onze Kantwerksters, in het algemeen, is er gebrek aan vakkennis. Dat gebrek aan vakkennis maakt treffelijke loonen onmoge lijk en leidt onvermijdelijk tol overwerk, nachtwerk en bederf van den stiel. De onderzoeken bewijzen dat bekwame Kant werksters aan goed werk geraken en dit aan betere voorwaarden. Eene onbekwame brengt minder voort, wordt minder gezocht en moet zich bepalen bij het grofwerk, dat natuurlijk minder betaald wordt. Welnu uwe zaak is in goede handen Kant werksters gij moogt hoop hebben in de toe komst, indien gij ernstig en moedig het aan- leeren van uwen stiel of het verbeteren van de reeds opgedane kennissen aanvat. Gij weet bij ondervinding dat leeren kant ma ken niet grondig geleerd wordt bij de eene of de andere kantwerkster.... Neen, neen, een graduëel onderwijs, theo retisch en praclisch is daartoe vereischt. En dat is gansch het doel onzer Vakschool er varen leeraarsters zullen er u kosteloos dat vereischt onderwijs geven, uw kunstgevoel ontwikkelen en zóó dank aan die vakkundige opleiding van u puike Kantwerksters maken en waardige bewaarsters dier edele vrou wenkunst. Komt dus allen Zondag in groot getal het opbeurend woord aanhooren van Pater Rut ten. Verbetert uw lot met deel te maken der Vakschool. Dat de volksvrienden die inrichting steu nen door woord en daad 't Geldt het be staan der schoonste vrouwenkunst, 't Geldt de redding van het beste en talrijkste deel onzer 't huiswerksters. Men schrijft ons uit Brussel Zaterdag, 17 Februari 1912. De aanstelling van den nieuwen burge meester van Ukkel, had Zondag plaats, zon der Brabanconno of Marseillaise en ook zon der de minste volksbelooging. Het was een ware fiasco. Alleen aan de liberale en socia listische lokalen en bij eenige zeldzame her bergiers, wapperde de nationale vlag. Zulk valt natuurlijk in den smaak niet der kartel listen. Daarom zullen zij beproeven, en mor gen, zondag, wat zalf aan te strijken. Zij richten dus, buiten allen politicken geest eene monsterbetooging in ter eere vau M. Errera. Zij hebben dan vier voorzitters van liberale maatschappijen uitgezonden, om de deelneming te gaan vragen der andere maat schappijen der gemeente, onzijdige en katho lieke, alhoewel deze maatschappijen gewoon lijk afgescheept worden, wanneer zij eene kleine toelage vragen aan het gemeente bestuur. Die goede Jood laat nochtans toe, dat liberale maatschappijen goed hun deel hebben in de gemeentekas. Inderwaarheid, zou M. Errera er nog in toestemmen, onder voorwensel dat het een onzijdig feest is, de roode vlag uit den stoet te houden. En zeg gen, dat hot aan de rooden te danken "is, dat hij gekozen werd... Hij is er beschaamd om. Ook zal zicli geen enkele onzijdige of katho lieke maatschappij, aan die Jodentrukken laten vangen. Maandag was het in den Brusselschen gemeenteraad voortzetting van de haarklie- verij, tusschen socialisten enliheralen. Sinds liet vertrek der katholieken en onafhanke- lijken, van het stadhuis verwijderd door hot kartel, is de toestand van den Burgemeester en van de liberalen met den dag moeilijker geworden. Ook betrachten zij van nu af reeds het oogenblik, dat de Evenredige Vertegenwoor diging de katholieken, die thans op bevel der loge uitgesloten zijn, terug in den ge meenteraad zal brengen. Dit klein Parle ment is ons een schoon voorbeeld, van wat wij zouden worden, onder eene kartelmeer derheid. Ook is het niet te vreezen, dat de Brusselsche bevolking hoog met het kartel zal oploopen. Men ziet reeds geneeg, waarheen hel blauwrood verbond, dat gesloten wercfin eon oogenblik van waanzin, onderden dwang der loge, leidt. Nu komt men tot gezondere ge dachten. Wat meer is, heel het land beoor deelt zeer streng de houding der oppositie in de Kamer, terwijl de kabinetsoverste en de andere ministers zachtjes aan eene ware sociale omwenteling te weeg brengen, voor het grootste welzijn aller klassen der samen leving. Schepene Goelst, van Laken, heeft het nu eindelijk toch gewonnen op zijn kollega, gezel Bollen, een tooneelspeler., schepene van Openbare Werken, in de kwestie of de mestbak al of niet in de nabijheid der ver gaarbakken van drinkbrar water zou blijven bestaan. Binnen de veertien dagen moet de mestbak weg. Het is waarlijk niet ernstig, in eene belangrijke gemeente als Laken, die thans eene groote uitbreiding neemt, het ambt van schepene van Openbare Werken toe te vertrouwen aan een komediant, die niet hel minste versland heeft van de be langrijkheid zijner plaats, des te meer, na dat twee bevoegde vakmannen, een onder nemer en een bouwmeester zich daar in dat ambt opgevolgd hadden. Het kartel is overal de regeering der onkundigen. Het is nu vol doende socialist te zijn en goed te kunnen roepen a bas la calotte, om schepene te wor den. M. J. B. Denis, de nieuwe liberale sche pene van Andorlccht, die gedurende ver scheidene jaren voorzitter van den Godshui- zenraad en dus de man vertrouwen der anti katholieken was, is thans door vier kartel listen, die met hem in den godshuizenraad zetelden, bij het parket aangeklaagd. Men beschuldigt hem van wijnpolterijen. Het is eene onwaardige wraak vanwege de kaï-teliisten, tegen hom dio bun eenen schepenen frak ontstool, maar M. Denis is sterk genoeg om zich te verdedigen. Men weet dat hij schepene gekozen weid, dank DE VOLKSSTEM aan de stommen der katholieke gemeente raadsleden. Hij bad zich met een andere libe raal van de kartellisten afgescheiden en werd daarom uit de Liberale Vereeniging gesloten. sjt Heel de week heeft men in de Kamer nog de begrooting van Koloniën besproken en ondanks de nieuwe aanvallen van M. Van- der velde tegen de missionnarissen, heeft hij nu toch getracht, den zin zijner aanvallen te wijzigen. Hij voelde dat hij zich in eeno aardige positie had gebracht. Ook werd hem dit in welgekozen woorden door uwen volks vertegenwoordiger, staatsminister Woeste, eens goed op den neus gelapt. Morgen, Zondag begint Carnaval. Op Vetten Dinsdag zal de Kamer als naar ge woonte eenige interpellaties hebben, waardig van zulken dag. 't Zal er ongetwijfeld al zoo flauw zijn als in de straten der hoofdstad. Kore. Een pakkende beschrijving van een waag halzerige vlucht over het Turksch-Arabische kamp bij Tobruk, geeft de Italiaansche vlieger Rossi in een brief aan een zijner vrienden, welke thans door eenige Italiaan sche bladen wordt afgedrukt. Rossi was met den commandant Montu op- geslegen, en beiden ontsnapten ternauwer nood aan den dood, daar het toestel van alle kantendoor de Arabieren werd beschoten; commandant Montu liep daarbij een vrij ernstige verwonding op. Gisteren morgend zoo schrijft Rossi, sloeg ik met mijn commandant op, om naar het 30 K. M. verwijderde kamp van den vijand te vliegen, waar wij een nieuwe bom wilde be proeven. Dat was een erg gevaarlijk kar weitje. Wij gingen om 7 ure de lucht in en ik nam dadelijk een hoogte van 600 meters, ongeveer 15 km. volgden wij de kust, en draaiden dan op het vijandelijk kamp af. Nauwelijks hadden we twee kilometers in de richting afgelegd, of we hoorden eenige geweerschoten; maar we bekommerden ons daarom niet. Maar een 15 km. verder, toen we over de eerste tenten van het Arabisch kamp gleden, werd het geweervuur zoo hevig, dat ik ons plan bijna opgeven wilde. Maar ik schaamde mij over mijn zenuwach tigheid stuurde recht op do Turksche tenten af en gaf den commandant die achter mij zal een teeken, dat hij de bom gereed zou hou den. Een paar honderd meiers verder gaf ik vervolgens het sein oir» de bom te laten val len, en ontving ook het antwoord-signaal van den commandant, de bom was uitgeworpen. Ik stuurde aanstonds naar links, om zoo mogelijk de uitwerking van het projectiel op te nemen, en zag dan ook bijna onmiddelijk daarop een geweldige stofwolk omhoog dwarelen, terwijl paarden en kameelen vol ontzetting naar alle richtingen heenstoven 't Was een wonderlijk schouwspel de bom had haar doel getroffen. Maar dat gevoel van bovredigdheid hield niet lang aan: het geweervuur was zoo hevig geworden, dat zelfs een meer onverschrok ken mensch dan ik er door van streek zou gebracht zijn. Ik probeerde het vuur te ont wijken, door het toestol noch verder naar links te wenden, maar ik moest dit opgeven, omdat ik weldra bemerkte, dat wij op die manier, juist boven het hoofdkampement te recht kwamen. Toen ik daarop weer van richting veran derde voelde ik dat een kogel mijn toestel geraakt had. Ik poogde een grootere hoogte te bereiken, maar het gelukte mij niet. Ter wijl ik nu, na kort beraad, zoo snel mogelijk over den linkervleugel van het kamp heen streek, hoorde ik achter mij de stem van den commandant, die mij toeriep dat hij gewond was. Ik wilde mij op mijn zitplaats een weinig terzijde draaien, om den commandant te kun nen zien, maar de motor liet mij geen tijd, hij viel plotseling stil. Onwillekeurig liet ik het toestel neer en vol plané dalen, maar bijna op hetzelfde oogenblik begon de motor weer te werken. Toen ik het paar meiers weer gestegen was, die het weigeren van don motor ons had ge kost, bemerkte ik, dat twee nieuwe kogels de viiegmachien troffen. De motor werkte niet meer zooals in den beginne, elke halve minuut hoorde ik verdachte geluiden daar bij nam de wind in sterkte toe en om thuis te komen moest ik tegen hem in werken. Die verduivelde Arabieren onderbraken daarbij geen oogenblik hun vuur. Het was een wei nig verblijdende aanblik beneden hadden zich 2000 en meer Arabieren verzameld, om als om strijd op ons te schieten; ik word door den wind heen en weer geslingerd met eon motor, die niet goed meer werkte, en moest daarbij vreezen, dat de commandant achter mij doodelijk was verwond, zich niet meer in evenwicht zou kunnen houden en door een verkeerde beweging onzen val zou bespoedi gen. Ik was bevreesd, dat een kogel het beiizinne-reservoir zou treffen of een belang rijk deel van den toestel zou beschadigen. Elk oogenblik verwachtte ik het einde. Ik keek in de verte om ons nieuw pas ge bouwd fort te zien, het is ongeveer zeven kilometer van Tobruk verwijderd, maar de nevel belette het uitzicht. Vijf en twintig kilometer moesten wij nog afleggen. Geluk kig zag ik nu, dat mijn commandant niet al te zwaar gewond kon zijn. Eindelijk werd het geweervuur zwakker, maar ik moest op de terugreis nog een groo- ten boog beschrijven, want juist voor mij zag ik een vijandelijke patroille. En daar ik met mijn slechten motor niet meer op een hoogte van 600 meter kon vliegen, zou ik zeker getroffen zijn. Vijf minuten voor acht daalde ik zonder ongeval voor onze loods. God zij dank is do verwonding van den commandat niet gevaar lijk. De kracht van den kogel was gebroken, maar bij veroorzaakte toch een tamelijk ernstige kwetsuur, die een paar weken noo- dig heeft om te genezen. Twee kogels heb ben de schroef doorboord en ik begrijp niet, dat deze niet aan splinters is geslagen. Het gaat er tegenwoordig op zijn leste in den jeugdigen Volkskring van Schaarbeek, jeugdig is hij, pas drij jaren oud, gesticht door de onvergetelijke voordracht van den wereldberoemden volksvriend Pater Rut ten in November 1908. Van jaar tot jaar immer bloeiend en altijd groeiend, met zijne een dracht elkander verkleefd en in do aange naamste in vrede kaartspel en bollebaan. Sedert de beide Zondagen van onze twee prachtige Kerstboomen waarvan iedereen zoo tevreden was, tot lieden zagen wij ge durende vier achtereenvolgende Zondagen onzo groole zaal met volk opgevuld, 't Was algemeene herhaling van kluchtzangen en tooneelstukken, 't was luisterlijk concert van al onze leden, 'twas de eerste verplichtende vergadering voor den Volkskring, met rede nering door onzen beminden Volksvertegen woordiger M. Romaan Moyersoon,'t was alle Zondagen iets en telkens voel volk Op al die avondfeesten, vertooningen en voordrachten wordt nu do kroon gespannen den Maandag van Vastenavond, de blijde feest der bloeiende maatschappij De lustige Bolders Meer dan 100 leden hebben gespaard en uitgelegd voor een lekker avondmaal dat de verwachting van iedereen zal overtroffen. Te dier gelegenheid zullen do belooningen over handigd worden aan de felle overwinnaars van den grooten prijskamp op de bollebaan. 15 schoone prijzen waaronder twee zakhor- logen geschonken door den gevierdon voor zitter, M. D. De Meeler, 5 prijzen geschenk van den Eerw. Heer Pastoor en verder prachtig keuken en smoorgerief. 't Zal weerom op zijn beste zijn.,, de bol ders zijn immers de liefste vrienden van on zen Bestuurder, omdat zij de beste leden zijn van onzen Volkskring Verschillige mannen hebben kluchtliede ren aangeleerd, zoodat er Maandag avond leute zal zijn De vijftien prijsbolders zullen op den souper de tafel dienen. 't Schijnt dat er Zondag ook, ter gelegen heid van de carnaval een groot getal koren- lenbrooden zullen afgelot worden... waarom zou dat zijn om volk naar den kring te lokken Zeker... en zoo af te houden van de onnoozelheden en het bederf van straat en herbergen. Laat de zotten maar loopen binst de earnavaldagen, wij zijn wijzer en blijven binst die dagen in onzen geliefden Volkskring. Een prijsbolder. Waarschijnlijk naar aanleiding van de be richten over de gruwelen, waaraan ook de Turksche soldaten zich in den oorlog zouden schuldig gemaakt hebben,heeft het Turksche minister van Oorlog eene oproeping aa,n de troepen gericht, waarvan het Militar Wo- chenblad den tekst geeft. De oproep, die leekenend is voor den geest onder de Tur kend heerschend, luidt aldus Soldaten 1. Onze heilige krijgsheer, onze geliefde Padisah zendt u slechts tegen de gewapende macht, niet tegen de vreedzame bevolking van het vijandelijk land ten oorlog. Daarom moogt. gij slechts tegen de vijandelijke sol daten, niet tegen inwoners, die aan den strijd deelnemen, uwe wapens gebruiken. De be volking van het vijandelijk land wordt slechts dan als de vijand beschouwd, als zij zelf naar de wapens grijpt. 2. Mot vijandelijke soldaten moogt gij slechts op eerlijke en humane wijze strijden. Schiet niat op de vijanden, die om genade vragen of de wapens neergelegd hebben. 18 EN 19 FEBRUARI 1912 n» Schiet niet op de geestelijken van den vijand, op hospitaalsoldaten of ambulancen,ook niet op de gewapende soldalen, die deze begelei den. Gij moet u nooit met geweld toegang verschaffen lot plaatsen waar zieken liggen, 3. Tegenover den vijand list te gebruiken is geoorloofd, doch bet mag niet op verra derlijke wijze geschieden. De parlementaira vlag, het vaandel en de uniform van den vijand zoowel als de kenteekenen der neu traliteit (Roode Halve Maan, Roode Kruis), te verachten is eene eorlooslieid, ovenzoo het aanwenden van vergift tegen den vijand; het is in strijd met de bevelen van God en de wetten der Turksche humaniteit. 4. Gij moet nooit den godsdienst of de ge bouwen der vijandelijke soldaten of van de vijandige bevolking beschimpen of bescha digen. 5. God haat de gruweldaden en hen die zo plagen. Hij vervloekt hen. Eene gruwel daad maakt zelfs onze vrienden tol vijanden en vermeerdert daarom het getal en de sterk te onzer vijanden. Met gruweldaden kan men nooit overwinnen. Daarom moet gij de rustig gebleven bevolking in bet vijandelijke land nooit beschimpen, nooit hunne bezit tingen rooven, plunderen of beschadigen. Gij moet ook uwe kameraden van dergelijke handelingen afhouden. Gij zult de eer vau den vijand, vooral der vrouwen als uw eigen eer veilig houden. 6. Wanneer dc strijd voorbij is, moet gij medelijden tegenover do gewonden gebrui ken. Wanneer gij over deze te waken bobt, moet gij lussclion de gewonden van vriend on vijand geen onderscheid maken, doch moet gij bereid zijn heiden le helpen. Een gewonde is geen vijand meer, hij is een door God en den bevelhebber aan u toevertrouwd goed. Wanneer gij over gewonden te waken hebt, moet gij ben naar vermogen bescher men en verdedigen. 7. De gevangenen moet gij humaan be handelen, en bun godsdienst niet bespotten, Gij moogt ze niet folteren, en hun eigendom niet aantasten. Zou een gevangene eene poging tot ontvluchting doet dan zult gij hem weer gevangen nemen zonder te schie ten. Roept in zulk geval om hulp, gebruikt slechts in geval van nood uwe wapens. De gevangene behoort don Slaat toe, gij moogt hem naar eigen goeddunken niet vrijlaten. Zelfs wanneer de gevangen vijand eon spion zou zijn, kan zijn straf slechts door den krijgsraad bepaald worden. Hem le vermoorden of ook maarte mishandelen, is niet geoorloofd. 8. De gevangenen, gewonden of dooden te berooven, is eene oerlooze daad. Wie zulks waagt heeft strenge straffen te wachten.Het geld der gevangen of gewonden alsmede hunne briefwisseling, zijn bun eigendom. De bezittingen der dooden behooren aan hunne families en zijn ons slechts toevertrouwd. In bewaring gegeven goed, moet men als heilig beschouwen. 9. De vijand welke liet kenteeken van liet Roode Kruis draagt, mag niet aangevallen worden. 10. Wanneer gij een vijand niet eene wilt# vlag ziet, dan is hij een parlementair, did onsclienbaar is. Op hem en op den hem bege leidenden trompetblazer of tolk, mag niet geschoten worden.Beschimpt zijne vlag niet, maar brengt liem volgens voorschrift bij den officier, Soldaten Wanneer gij in den oorlog deze voorschriften niet volgt, zult gij met de strengste straf gestraft worden. Bovendien nog zult gij u voor God te verantwoorden hebben. Weet, dat de vijanden, die tegen over ons staan, ook onze soldaten humaan behandelen. Wanneer gij deze raadgevingen volgt; en in den strijd sneuvelt, dan behoort gij tot het getal der gelukkigen, die als martelaren voor liet vaderland sterven mochten. Wan neer gij echter behouden naar uwe haard stede terugkeert, zult gij den eeretitel Zegenrijken en helden van het vaderland bekomen en daardoor zult gij den roem on de eer van den Turkschen naam bewaard en verhoogd hebben. God moge u daartoe de kracht schenken Niels is toch alles hier beneêu Behalve deze deugd Ach wees met alles dan te vreên, Dat baart geluk en vreugd. Zij beurt u op, verzacht uw lot, Schenkt troost in tegenspoed Zij stelt vertrouwen op een' God, En geeft u kracht en moed. Laat vrij da:: maar de dwaas begaan, Die jaagt naar roem en eer Want nimmer is zijn lust voldaan Gestaag streeft liij naar meer. Maar hij die steeds te vreden is Grijpt nimmer naar den schijn Zijn rijkdom doet bij 't wreedst gemis Hem steeds gelaten zijn.

De Volksstem | 1912 | | pagina 3