T EEN EN 'T ANDER O O R L O G Bestendige Stichting De moord van Wilrijk. Nieuwjaarsgiften voordenPaus Schrikkelijk gevecht in Gongo r XD A AD Wie zijn de uithongeraars De Missiën van Scheut in Bslgisch-Congo Italië en Turkyë. MOORDPOGING TE ANTWERPEN. Achttiende Jaargang nr 43 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 20 en Woensdag 21 Februari 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstoll. (per regel) Ir. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 TE BRUSSEL 1 TE AALST 728| Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuff'el-De Qendt. Onze tegenstrevers, van alle kleur, beschuldigen de katholieke regeering de oorzaak te zijn van de levensduurte, die op dit oogenbïik bijna in alle lan den heerscht. Lasteren is gemakkelijk, doch be wijzen leveren, dat is eene gansch an dere zaak. Ehwel, wij zullen eens klaar en dui dolijk bewijzen, dat de uithongeraars niet tot de katholieke partij behaoren maar wel tot de partij van onze tegen. Ëlrevers. Werpt slechts eenen oogslag op de hi'eronderstaande cijfers en gij zult al ras overtuigd zijn, dat de eetwaren in België weinig of'niet belast zijn, daar integendeel zij onderhevig zijn aan eenen hoogen taks, in het zoo gevierde Frankrijk, alwaar de hertsvritenden van onze vrijmetselaars den baas zijn. Douanenrechten en lasten In Frankrijk In België Graan 7 fr. de 100 kil. 0 Aardappelen 3 lr. de 100 kil. 0 Bnonen 3 tot 6 fr. de 100 kil. 0 Fruit 1 ,:>0 fr. de 100 kil Zeer sering reeht Rundvee 20 tot 25 fr. de 100 k. 3 tot 5 de 100 k. S- hapen 25 fr. de 100 kil. 1 of 2 fr. per kop Geslacht VI. 30 fr. de 100 kil. 15 fr. dtfTOO kil. Verkens 15 fr. de 100 kil. 0 Gezouten vl. 35 fr. de 100 kil. 0 43pek Zeer hooge taks 0 Poerden 100 tot 150 fr. n. kop 0 vet Hooge taks 0 Zout Hooge taks 0 Melk Belast 0 Eters 0 fr. de 100 0 Koffie Belast 0 Wij willen ons bepalen bij de eet waren, doch indien wij moesten alles opsommen, dan zouden onze tegenstre vers beschaamd staan te kijken zij zouden tegen wil en dank moeten be kennen, dat hunne bertsvrienden, de vrijmetselaars van Frankrijk, hun volk toch wat te veel uitzuigen. Zoo bij voorbeeld voor den tabak en de phos- iöorstekjes. Een kilogram tabak, die hier in België 3 fr.kost,wordt door den Fran- schenStaat verkocht aan 16 franken. Bemerkt wel dat niemandin Frankrijk de. toelating bezit handel in tabak te drijven. l)e Staat heeft den monopool en stelt zijne prijzen naar willekeur. Een doosje phosphoorstekjes, welke in België één centiem kost, wordt daar door den Staat 10 centiemen verkocht. In Belg ;ië heeft ons katholiek minis terie gedurende gansch den tijd van zijne regeering, niet den minsten taks gelegd op de eetwaren. Integendeel, zij keelt de belasting op koffie, suiker en tabak, door de liberalen gestemd, aigeschaft. De levensduurte kan dus daar niet uit voortspruiten, doch z heeft haren oorsprong in den wel stand der bevolking zelve. Elkeen is overtuigd dat het ver bruik van zekere eetwaren nu oneindig grooter is, dan over 30 of 40 jaren. Alsdan al men niet het vijfde deel van hel geslachte vleeseh. dat nu verbruikt wordt, bij zooverre, dat men bijna in ons land geene runddieren genoeg kan kweeken om aan alle beboetten te voorzien. Elfseen begrijpt dat wanneer iets schaars wordt het onvermijdelijk in prijs moet stijgen. Quod raruni, ca- rumzegt het latijnsche spreekwoord. Wat onze tegenstrevers ook bewe ren, het is de fout niet van het katho liek landsbestuur dat zekere eetwaren in prijs geklommen zijn. Dat onze tegenstrevers hun verwijt- selen van uithongeraars en uitbuiters liever naar het hoofd werpen van hunne vrienden uit Frankrijk. Deze zullen die namen veel meer verdienen, dan onze katholieke wetgevers, die naar alle mogelijke middelen zoeken om den to '•'"•id te verhelpen en niets anders betrachten dan de welvaart van 't Belgische volk. Et nunc erudimiui, F, I De Belgen in Katanga. J'e ondergouverneur-generaal van Ivatanga heeft aan den minister van Koloniën een zeer be langrijk verslag gezonden over den toestand .der Belgen op 1 Januari 1912. Tot dien dag kwamen er 308 Belgische uitwijkelingen toe 205 maunen, 59 vrouwen en 44 kinde ren er blijven er thans 244. De 147 man nen die zijn gebleven, bevatten 19 landbou wers, 10 handelaars, 18 ondernemers en arbeiders voor eigen rekening gevestigd, 99 arbeiders of beambten en een geestelijke. Het loon in de bouwnijverheid steeg. De goede metsers en timmer lie kunnen gemak kelijk 30 of 35 frank daags winnen ande ren, die op stuk werken, hebben nog hooger loon. liet verslag dringt er op aan enkel naar KaLanga bekwame werklieden te zenden, die tevens eenig onderricht hebben genoten. Tevens zouden zij voortaan van geneeskun dige getuigschriften moeten zijn voorzien. Zonderlinge vangsten. - Vol gens de opgaven in een Fransch blad, schijnt de Seine van Parijs, eene vreemde rivier te zijn door de vreemdsoortige vangsten die daar door de bengelaars, gedaan werden. In één jaar zijn, behalve een enkel baarsje of wat wilvisch, de volgende dieren uit bedoel den stroom opgehaald 0235 bonden. 715 katten, 885 ratten, 350 kiekens, 90 duiven, 11 eenden, 225 andere vogels, 135 konijnen, 110 biggentjes. 17 geiten en 25 schapen. Voeg daarbij nog eene ontelbare massa oude gapende schoenen, afgedankte boeden met of zonder rand, emmers met of zonder hengsel, stukkeiikeukengerief, allerlei huishoudelijke artikelen, die wegens vergevorderden staat van ontbinding niet meer aan hun doel be antwoorden en in de Seine bun graf vinden. Troepenverplaatsing. Woensdag, 21 dezer, verIrekken naar het kamp van Beverloo, bet 9e linieregement uit Brussel, hel 10° liniereg-ement uit Aarlen en uit Leuven, het bataljon van bet 11® linie uit Vilvoorden, bet 12® linie uit Luik en twee bataljons van de karabiniers. Wedstrijd. Bij Koninklijk besluit van 18 November 1911, is een wedstrijd geopend tot de begeving van den prijs van 10,000 frank ten eeuwigen dags ingesteld door doctor Guinard en bestemd om overge maakt te worden aan den maker van bet beste werk of vaii de beste uitvinding voor Joel hebbende den stoffelijken toestand van de werkende klas, in het algemeen en zon der onderscheiding, te verbeteren. Om verbetering. De wachters van bosch en wateren van Oost-Vlaanderen, hebben een smeekschrift gezonden naar den beer Minister van Landbouw en Openbare Werken, om verbetering te bekomen. Met de duurte der levensmiddelen en den grooten last van bet huisgezin, is bet den bedienden onmogelijk, met de jaarwedde welke zij tot biertoe genieten te kunnen le ven. Zoo vragen zij aan den heer Minister om eene jaarwedde te bekomen van 1200 frank, met alle vijfjaren eene verhooging van 100 frank, tot een maximum van 1000 frank. Het ware wenschelijk dat de beer Minister voldoening geven kon aan hunne vraag. Nog een oud-strijder van 1830. We meenden dat, met Philiep Domoulin die beden begraven werd, de laatste Belgische oud-strijder van 1S30 ver dween. Die meening was verkeerd. Te Rumont, in het Fransch departement der Meuse, leeft nog zeer christelijk de Belgische oud-strij der Jan-Philiep Lavalleé, die den 4 Februari 1809 geboren werd. Hij gaat niet goed meer, ziet nog slechts met één oog en zijn gehoor is verzwakt, maar zijn versland is helder en hij praat gaarne en gemakkelijk. Als men hem van zijnen hoogen ouderdom spreekt, dan zegt hij Ja God heeft mij bier vergeten, maar ik vergeet Hem niet. Op zijnen laatsten verjaardag, toen bij 103 jaar oud werd, deed bij zich nog de H. Com munie brengen. De inwoners van Rumont zijn zeer fier op bunnen aangenomen medeburger. Aan boord van bet stoomschip Elisaboth- ville, die gisteren van Antwerpen naar Congo vertrokken is. bad ook plaats genomen de Hoog Eerv. Pa lor Tri.-,-,-, t M -lier, u:l Ise- hem, Algemeen Overste der Missionnaris- seu van Scheut Hij onderneemt do reis om een algemeen ka: oniek bezoek te brengen aan de 26 hoofdmissieposten zijner Congre gatie, welke verdeeld zijn ouder twee groote kerkelijke provinciën: het Apostolisch Vica riaat van Belgisch Congo (Z. D. H. M^ Van Ronslé- met 65 mïssionnarissen) en de Apo stolische Prefektuur van Opper-Rasaï (Z. E. P. Cambier met 62 missionarissen van Scheut). Do E. P. Karei Segliers uit Ghis- tellë, sedert 15 jaar missionnaris in Congo en de E. P. Alfons Van Aelst uit Meir (Mecbelen) zullen hem vergezellen tot in hunne missie van Opper-Kasaï. De reis van den Hoog Eerw. Pater Mor tier zal ongeveer een jaar duren. Het portret vap het. [slachtoffer Davidson werd door de agenten der opsporingsbrigade getoond aan al de ontvangers der lijnen, Sehijnpoort, Dikke Mee, Berchem, Statie, alsook aan de chauffeurs van automobielen. Zulks om na te gaan welk soort rijtuig bet slachtoffer met zijnen gezel tot op die plaats zou gebracht hebben. De agenten werden ook gelast te onder zoeken waar bet scheermes, waarmede de moord werd gepleegd, vandaan kwam. Aan alle winkels, opkooperszoken, enz., werd een bezoek gebrasht, doch zonder uit slag. Den Woensdag na den moord werd bet mes door den beer Ruelens, scheikundige, onderzocht en gefotografieerd. TUSSCHEN Eene beschieting. Uit Konstantinopel meldt men dat, volgens inlichtingen uit goede bron, eene Italiaan- scbe kanonneerboot op 15 Februari, een sam- boek bij Moka, poogden in le nemen. Daar de Turksche soldaten begonnen te schieten, zoo ging de kanonneerboot de haven van verre bombardeeren. Wat later hebben de Italianen bet fort ge bombardeerd en een gedeelte der kazerne werd vernield. Het Italiaansch leger. Reeds enkele malen deden berichten de ronde, die bet Italiaansch leger in Tripoli nu niet in een al te best daglicht plaatsen. Zij klonken wel wat ongelooflijk, maar thans komt de correspondent van een Parijzer blad te Tripoli, met verschillige feiten, die bij uit welingelichte, Italraansche bron beweert ver nomen te hebben, waaruit wij moeten be sluiten, dat die berichten niet zoo geheel en al bezijden de waarheid waren. Hij schrijft onder meer Na bet gevecht van Bir Tobras (18 Dec. 1911), moesten veertig bersaglieri wegens poging tot ontvluchten, voor bet krijgsge- reebtgebracht worden. Kolonel Fara, belette ben, met do revolver in de hand, te vluch ten. Een regiment van Derna is geheel tot tuchteloosheid vervallen. De minister van oorlog heeft, zoo zegt de correspondent ver keerd gehandeld, door bij de vorming der regimenten, de soldaten van rechts en links, uit alle streken te nemen. Zoo komt het, dat deze lieden, die verscheidene dialecten spre ken, elkaar niet verstaan en hunne officieren niet kennen. De -nbieren mikken goed, de Italianen vreezen de dood en vluchten. Verscheidene keeren bleven de officieren bij Tripoli gansch alleen. Eens moest een kapitein en een man van de compagnie bun machienege weer alleen wegdragen. Twee dagen later riep generaal Gappelo, in lijkrede zich tolde officieren wendend, uit In geval van desertie, is bet uw eerste plicht, bet vuur op den vijand te doen staken en de vluchtelingen neer te schieten. Bij eene verkenning door eene afdeeling grenadiers op Z-nzur werd»» ie sapeure door de Arabische cavalerie, aangevallen, toen zij eene loopgraal opwierpen. De vij anden stegen van hunne paarden, schoten de negen kogels uit hunne Mausergeweren af, en verdw^i om spoedig terug t«* k«or«n e:i opnieuw ln herbeginnen. Een generaJ kwam ter hulp, stelde de troepen in twoe dichte groepen op, maar men kwam tot de ontdekking, dat er geene ammuntie was. De Italianen trokken eenige honderden meters terug, bezetten een nauwelijks voltooide loopgracht om eindelijk naar de kleine for ten B. en G. terug te keeren, waar de artil lerie bet vuur begon. Men kon 12 dooden en 60 in den rug ge wonden tellen, ongerekend degenen, die op op hel slagveld worden ach'o- 'en. Dit geschiedt op zes kilometers van Tripoli, na een oorlog van 3 1/2 maanden, met 50.000 manschappen, die vliegmachienen, groote kanonnen, enz., bezitten en slechts 'egen in lompen gebuide Arabieren tostrijden bben, zegl do correspondent. Zijn die feuen waar, dan blijkt daaruit, dat er aar, tucht en de organisatie der Itali aansch© strijdmachten, nog al heel wat ont breekt. Twee en twintigste lijst Overdracht der vorige lijsten 65,050,20 XXC Siècle 100 Gazelle van Moll College van O. L. Vr. van Belleveu, Dinant, 200 A. M. D. G., Rethv, 100 Kan. De Brouwer, pastor-deken, Yperen, 100 M. en Mev. Fraeys de Yeubeke, id., 100 Om eene gunst, 100 Heeren en Jufvrouwen Baus, id., 100 Onbekend, 25 E. H. DiJger, bestierder, Yperen, 25 EE. IIH. Onderpastoors van Yperen; 40 E. H. George, rustend pasteór Boesinglie, 30 Onbekend. Wvngene, 100 De priesters van 't kanton Beaumo-lt, 100 Voor de genezing van onzen geiiefden vader, Aalst, 25 Douairière Anatole van de Werve, 100 Naamloos, 1G0 M. Eugene Bauchau, Brussel, 50 Sanatorium van II Alise, Ukkel, 10 M. en Mev. Nestor Plissart, 100 Bestuurder en Professors van 't College van O. L. Vr., Tongeren, 65 M. en Mev. Choppinet, 100 Dekenij Leuven, 40 M. Albert Poullet, Brussel, 25 M. en Mev. Arthur Van der Linden, 100 Mev. J. Van der Linden, 50 Mej. Th. Van der Linden, 50 Dr Van der Heyden en Vr.. Poperinglie, 25 Zusters Dienaressen van Maria, Erps Querbs 50 A. W. Houtain, 10 P. Peeters, Pastoor, Rec- kem, 15 C'. A. D. De la C'roix, pastoor, Tessen- derloo, 10 A. C'laes. id.. 2.: Onbekend. Hillbo- ro. Oregon (Vereenigde-Stateu), 10.30 E. B., omstreken vairBrusse), 10 Voor ons geestelijk en tijdelijk welzijn. Eeeloo, 10 Naamloos, 5 Een priester van Moll, 10 Id., id., 5 Een moll- sichc priester, 5 Ter eere van S. Jozef, 2 E. M. Rvckeboer. pastoor van St-Niklaas. Yper, 20 M. en jufvr. Benoist.Dranoirtre, 3 O«bekend,10; ld., 4 id., ld., 1,50 E. H. Feys, rust pastoor, Yper. 5 J. Herman, id., 1 Onbekend, 2 ld., 3; ld., Ylainertinghe, 20 Ch. a Meire, 5 H. V. ze gen ons.Mechclen, 1 A.F.. Lessensrhenbost;h,2; Voor eene genezing, M. P., 2; H. V. zegen het werk 6 Frans De Schepper, Baardegem, 5 Onbekend, Borsbeke, 1 C'ollin De Coster,Aalst, 15 Eene dienstmeid, id., 1 Een oud werkman, id., 1 Ter eere van den H. Antonius, 5 A. M., Melle, 5 P. M., 5 A. L.,'Oostende, 2 8. V. P., id., 5 I1'. A., id.. 10; Gebroeders Van Dale, 5 Familie Volvert Corbusier, 5 drie naamloozen van het kanton Seneffe, 12 J. V. D. V. R20; Voor mijne gezondheid.kanton Haelit, 20; Twee arme landbouwers, 1Naamloos, 5 A. P. L.,5. Totaal67,403 00. Men kan de inschrijvingen zenden aan het. bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7,Doornijk. PELGRIMSTOCHT DER KATHOLIEKE PERS NAAR ROME. Van 15 April tot 3 Mei. lc klas, 680 fr. 2C klas 550 (verblijf te Napels inbegrepen). Voor inlichtingen en inschrijvingen zich te wenden tot M. Alf. Francois, 45, Noord- laan, Brussel. Zaterdag avond, rond 10 ure, stond de Van Leriusstraat in rep en roer door eone moord poging die in de volgende omstandigheden plaats bad. In bet huis n. 1 Van Leriusstraat woont mej. Fontaine, 23 jaar, dienster, ge boren te Brussel. Zij bad sedert eenigen tijd baron vriend, De W.., 30 jaar oud, photo- graaf, wonendo Offerandostraat, afgeschre ven. Gedurig kwam de afgewezene baar lastig vallen om de liefdebetrekkingen terug aan le knoopen, doch bet meisje luisterde er niet naar. Zaterdag avond vroeg li ij aan de vrouw, die liem openen kwam om juffer Fon taine te spreken. Bij dezo laatste toegelaten zijnde, vroeg bij opnieuw de vriendschap terug aan te knoopen. maar op baar weige rend antwoord loste YV... rakeling 5 schoten in hare richting. Een der kogels trof baar in de linkerkaak. De dader is daarop weggevlucht en werd nog niet aangehouden. De policie beeft bet signalement van den dader in alle richtingen verzonden. De ge kwetste wier toestand geen gevaar oplevert, werd na verzorging naar het St-Walburgis- gaslbuis gevoerd. Talrijke dooden' Het nieuwsagentschap Reuter ontvangt uit midden Afrika de tijding.dat in de omstreken van liet Albertmeer eene vreeselijke worste ling beeft plaatshad tusschen inboorlingen. Kei! driehonderdtal negers zouden gedood en jiiihonfd,' -orden zijn en talrijke andi ren zouden in't water geworpen en verdronken zijn. Nadere inlichtingen laten toe, het volgen de te vermelden. Op 12 December liep het gerucht, dat de inboorlingen uit bet distrikt van Ballega, Congoleesch grondgebied, ten westen van Semliki, niet ver van bet Albert meer, in opstand gekonven waren. Dozen ver moordden hunnen koning, hunneu eersten minister rn m"<»r dan 200 hunner partijgan gers. Dvi lvirop**nuen iu de streek gevestigd, ondergingon hetzelfde lot. De Engelscho overheden, zouden oene kanonneerboot langseen de kusten, om de Europeanen desnoods ky te staan. Ven Bel gischen kant, waren 200 soldaten-inboorlin gen. onder bet bevel van Belgische officieren, onmiddelijk ter plaats getrokken, om do vrede le herstellen. Alsdan kreeg men nadere berichten over bet voorgevallene. Men weet. dat onlangs bet disrlikt van Balegga bij Belgisch Gongo gevoegd werd, in ruiling van een ander stuk grond. De be woners van bet Baleggadisirikt werden vrij gelaten naar Engelsch grondgebied uit to wijken ofwel onder Belgisch Gongo te komen. Dientengevolge zijn twisten ontstaan welke liet bloedig gevecht uitlokten. De lijken der gesneuvelden werden ont hoofd, en lappen vleeseh, uit de lijken ge sneden. over de hoofden gebonden. Afgrijselijke bijzonderheden worden nog over de verschrikkelijke moordorij gemeld. VAN DEN Middenstandsbond van het arrondissement Aalst. Op Zondag 18 Februari 1912 vergaderden te Ninove bet voorloopig bestuur en de af gevaardigden van al do burgersbonden van liet arrondissement Aalst, onder bet voorzit terschap van M. Frans de Clippele, voorzit ter van den burgerskring van Ninove. De opkomst was schier voltallig een zes tigtal aanwezigen. De heer Frans De Clippele hield «me wel doordachte en gedachtenrijke openingsrede, waarbij hij het doel van den bond uitlegde en een schoon pleidooi deed voor de bewe ging der kleine burgerij. Spreker drukte er bijzonder op dat de opvoeding onzer burgerij moet gemaakt worden, in dezen zin dat de burgers moeten inzien dat verbroedering, solidariteit, onderling hulpbetoon en samen werking moeten aanzien worden als de red ding voor den bedreigden middenstand. Nemen wij les aan de werklieden, aan de landbouwers, zegde bij, en weg de doodende concurrentie, weg bel verderfelijk mistrou wen De redenaar drukte bijzonder op bet stich ten van credietinricbtingen en vakonderwijs om den middenstand op te beuren. Geestdriftige too' behingen begroetten den sympathieken redenaar. De heer Koivt Beeckman van Ninove, voorloopige schrijver gaf verslag over bet ontwerp van standregelen. De voorbereidende opstelling dier standregelen was zeer prac- tiscli geweest. De heeren Fr. De Clippele en K. Beeckman hadden zo ter mededeeling en studie ingzonden aan al de aangeslotene bon den. met verzoek hen hunne opmerkingen te doen kennen. Zoo doende bad do beer Beeck man in zijn ontwerp van standregelen kunnen rekenschap houden met de verlangens uitge drukt in al de aangeslotene bonden, en kon den de standregelen bepaald goedgekeurd en vastgesteld worden, na eene niet te lang durige bespreking. Aan die bespreking, alsook aan de bespre king over bel programma van werking voor de toekomst namen bijzonder deel de heereu Fr. De Clippele, Karei Beeckman, D'Th. De Naeyer, J. Pieraert, Baron L. de Bethune, A. De Moyer, advokaal Bosteols, Muydens, enz... Do heeren Dr De Naeyer en advocaat Bos- teels wezen op de onlangs gestichte Sint Joseph Ambachtschool van Aalst, die zal toelaten aan de burgers van gansch bet ar rondissement hunne kinderen te maken tot bekwame en geleerde stielmannen. Tevens wierd er ook gewezen op de nood zakelijkheid andere werken te slichten van onderwijs, crediel, propaganda, euz., op initiatief van bet verbond. Een warme oproep tot aller medewerking en volharding wierd gedaan door M. J. Pieraert. Heer advocaat Bosteels verzoekt de hee ren Moyersoen en de Bethune lid te worden van den parlementsgroep van don midden stand. (Toejuichingen.) Het Centraal Bestuur wierd aldus ver kozen Algemeene Voorzitter M. trans De Clippelevoorzitter van den Burgerskring van Ninove Ondervoorzitters M. Jules Pieraert uitgever van de Vaandrig Geeraards- bergen M. Polydooi' Van Ghyseghem voorzitter van bet Syndik'aat van Patroons, Reizigers, Bedienden, enz., te Aalst Schrijver - Schatbewaarder M. Karei Beeckman, schrijver van den Burgorskring te Ninove Bestuurleden M. DrDe Naeyer, voorzit ter d»T Ambaohtscheol en voorzitter der Han delsrechtbank van Aalst, voor het canton Aalst M. Arthur De Moyer, schrijver van den Burgersbond, voor bet canton Geeraards- bergen

De Volksstem | 1912 | | pagina 1