Ge blij ft er af! OO RLOG 'T EEN EN 'T ANDER Eene vrouw in stukken gesneden Gruwelijke moord in Holland. 1 Achttiende jaargang nr 44 0 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Italië en Turkyë. Bloedige karnaval in de Kempen Vreeselijk familiedrama nabij Parijs 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 22 Februari 1912. ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4|fc a§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN s TE BRUSSEL I TE AALST 728j Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, 9 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN» KI. lank. (1 tot 4 kl. re».) fr. 0,60 3» bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) £r. 2,00 Probeert eens met ons, zeggen de tegenstrevers. Hel is toch maar voor 4 jaar en als wij niet goed het land te sturen, ontneemt ons alsdan maar al gauw het meesterschap over het land Dit is een deuntje dat in de slechte bladen alreeds, op allo toonen gezongen is, doch ons volk zal zich met zulke flauwe redenen niet laten heet nemen. Vier jaren vrijmetselaars bestuur is voldoende om al de voordeelen, door onze katholieke regeering teweeg ge bracht, te vernietigen. Vier jaar vrijmetselaars bestuur is voldoende om in.gansch het land zoo veel kwaad t« slichten, dat de gevolgen ervan opgeen vijftigjaren kuunen her steld worden. Vier jaar vrijmetselaars bestuur is meer dan voldoende 0111 onze goed ge vulde Staatskas tot op den bodem te ledigen. Wij zullen dit met weinige woorden bewijzen Het eerste werk van een goddfelöos landsbestuur zoude zijn alle de inrich tingen en instellingen, door de katho lieken in het leven geroepen, te be- nadeeligen, te ondermijnen, hunne werking te verlammen en eindelijk er zich geheel en gansch meester van te maken. De schoonste sieraden, die wij ka tholieken bezitten en welke voorzeker de prachtigste monumenten zijn van gansch België, omdat de zielen van millioenen kinderen er in gered war den, zijn voorzeker onze katholieke scholen van allen graad. Immers de steenen, waarmede zij gebouwd zijn geweest, werden betaald met de spaar penningen van onze werklieden, niet het zilver van onze burgers, en met het goud van de rijken. De moortel,die de steenen aan een metste, word nat gemaakt met de tranen van de arme ouders, die vervolging geleden hebben om aan hunne kinderen eene christe lijke opvoeding te kunnen geven. Die katholieke scholen hebben besproeid geweest met het bloed der martelaren, het bloed van onze katholieke onder wijzers en onderwijzeresen. Die schoone praalgebouwen van on zen katholieken godsdienst, zouden aangeslagen en ingepalmd worden en een ongodsdienstig onderwijs zoude in die godgewijde muren aan onze kinde ren gegeven worden. De ondervinding leert ons dat vele goede instellingen, door katholieke en christelijke personen gesticht, een gansch tegenovergesteld doel bereiken, omdat de gestorte gelden en geschon- kene goederen, nu in handen gevallen zijn van goddelooze bestuurders. God verwijdere van ons den nood- Tottigen dag, waarop wij onze prach tige .monumenten zullen moeten af slaan, om ze in handen te zien vallen van gewetenslooze dwingelanden, die alsdan zich ook meester zullen maken van de ziel onzer kinderen. Doch niet alleen zouden onze tegen strevers al het goed door de katholie ken gesticht, afbreken, maar zij zouden op een tijdverloop van vier jaren zoo veel kwaad stichten, dat vijftig jaren - niet zouden voldoende zijn, om het te herstellen. Wij zullen wederom onze ondervin ding raadplegen. Van 1878 tot 1884 waren de libera len aan 't bestuur. Welke goddeloos heid, welke partijdigheid, welke ver volgingen gedurende gansch hun bestuur Het was een waar schrik bewind, bestuurd door zevon vrij metselaarsministers, die in gansch het land stroomen tranen hebben doen vloeien. Hoe zalmen ooit kunnen herstellen al het kwaad dat uit hunne geuzen scholen is gesproten Hunne officieüle scholen waren warme broeikassen van socialismus en het rood bloedgierig jong, dat zij hebben gekweekt, zal zelfs eindigen met zijn eigen vader, het liberalismus, gansch in te slikken. Het is van toen af dat den kreet van Noch God noch meester, in ons land begon te weerschallen. Welke godde loosheid in hun bestuur, doch ook welke partijdigheid Om slechts een voorbeeld aan te halen Bara noemde in het rechtswezen tien liberalen legen één katholiek daarbij noemde hij zeer jonge gastjes van 25 jaar oud tot hooge magistraten, omdat zij langen tijd hun ambt zouden kunnen waarne men hebben 011 de katholieken bevech ten. In de drij beroepshoven van het land heeft men na '28 jaren tijd nog geen évenwiclit kunnen brengen. Te Brussel én te Luik zijnde liberale magistraten van hot rechtswezen, dank aan Bara,nog altijd in meerderheid. Te Gent, alwaar er 80 liberalen zaten op 8 katholieken, heeft men bijna het evenwicht bekomen. Hebben wij geen gelijk te zeggen, dat 50 jaren katholiek bestuur niet hij machte zijn, om de gevolgen van 4 jaar vrijmetsclaars- bestuur te herstellen. Nu voor wat de Staatskas aangaat. Geuzen aan de kas zijn ratten op den graanzolder, zeggen de boeren en zij hebben gelijk. Op dezes jaren tijd dat zij aan 't schotelken zalen, ondanks al de nieuwe belastingen en leeningen die zij gestemd hebben, lieten zij 58 milocn franken schuld. O wij hegrijpen wel waarom de katholieke regeering moet verdwijnen, wij zien goed met welk verkropt ge moed zij de katholieken aan het hoofd zien. Ze moeten zij aan't roer komen en dit alleenlijk om de eenvoudige re den dat zij h unne zakken moéten vullen. Zij verlangen zoozeer naar de terug komst der schoone dagen van weleer. Hoe zoet was het niet deel te maken van een sehoolenkwest; alsdan konden zij 500 fr. per dag opsteken en zulken tijd zouden zij wallen terug zien keeren. Met den dichter verzuchten zij O te ras vervloden tijden, keert toch weer Doch wij roepen hen toe Ge blijft er af Wij willen voor niets ter wereld, dat er eene nieuwe bende Duez en Com pagnie, gelijk roofvogels, op onze Staalskasnedervallen.Gij vraagt slechts vier jaar. Wij roepen u toe Ge blijft er af! Geene 4 minuten moogt gij aan 't schotelhen zitten. Gij blijft van onze has Gij blijft van onze hinderen F. Het Belgisch trekpaard. De maatschappij Het Belgisch trekpaard onder het voorzitterschap van Baron Eugeen de Kerckhove d' Exaerdo, zal in de maand Juli aanstaande eene afveerding naar Rus land sluren, om de nieuwe uitwegen voor uitvoer te bestudeeron. die het Russisch rijk heeft voor den teelt van het Belgisch paard. Het Ministerie van Landbouw heeft aan deze onderneming een officieel karakter gegeven. De 27e groote jaarlijksche prijskamp der maatschappij is vastgesteld op 7, S en 9 Juni aanstaande. Er zullen niet minder dan 50.000 frank aan de verschillende categories besteed worden. De volgende landen zijn uitge- noodigd Frankrijk, Rusland, Rumenië, Bulgarië,Ooslenrijk-Hongarië, Zweden, Prui sen, Wurtenburg, Baden, Beieren, Neder land,de Vereen igde Staten, Brazilië,Uruguay, Argentina en Elzas Lorreinen. Be betaling met geleed geld. M. Beernaert en de markies de Bautfort hadden een Bond voor de komptante beta ling gesticht, samengesteld uit handeldrij- vers en koopers. Deze laatsten waren bijzon der talrijk in den bond vertegenwoordigd. Verscheidene meetingen en de voordrachten werden gegeven en de gravin van Vlaanderen woonde zelfs eene voordracht van M. Beer naert bij. De handeldrijvers hebben zich evenwel uit den bond teruggetrokken, uit schrik van hunne kalanten to misnoegen, en de bond is te niet gegaan. Waakzaamheid der policie. Heer Carton do Wiart, minister van Justi- cie, heeft een omzendbrief gezonden aan de heeren gouverneurs der 9 provincies, waar in hij klaagt over de misbruiken, waartoe de toepassing der wetten, welke de veroor deelden onder toezicht der policie plaatsen aanleiding geeft. Die misbruiken zijn feite lijk de al to verre gaande gestrengheid in het uitoefenen der waakzaamheid. Het ge beurt meermaals dat de agenten zich bij de bazen begeven, om deze te ondervragen over de aanwezigheid van bewaakte personen tusschen hun personsel, ofwel dat zij zich in 't zicht van iedereen naar de woning van den veroordeelde begeven. Dat is ge noeg om dien persoon zijn werk te ontnomen en hem in zijne buurt bekend te maken. Heer Carton de Wiart, minister van Justicie, beeft nu, met het doel dez^n toe stand te verhelpen, tot de gouverneurs van de negen provincies een omzendbrief gericht, opdat zij de policie zou verzoeken voortaan op wat bcdeklere wijze te werk te gaan. M. de Minister herinnerst dat de verschijning van den belanghebbende in de bureelen van het gemeentebestuur op vastgestelde datums niet moet geëischt worden dan in geval dat de bewaakte van verblijfplaats wenscht te veranderen. In eenen gracht te Bourogne (Fransch- Duilsche grens) heeft men gisteren het on kenbare lijk gevonden eener nog jonge vrouw. Het lijk was aan stukken gesneden en de moordenaars hadden de ingewanden doen verdwijnen. Men denkt dat de jonge vrouw overleden is ten gevolge van misdadige bewerkingen, en dat de plichtigen het lijk derwijze ver minkt hebben om te maken dat het parket de zaak niet zou kunnen opklaren. Alhoewel het lijk op Duitsch grondgebied gevonden werd, en de Fransche en Duitsche grenswachten er zeer dicht hij elkander zijn, denkt men nochtans dat de misdaad in Frank rijk moet gepleegd zijn. In den omtrek van Belfort zijn reeds ver scheidene huiszoekingen gedaan doch tot hiertoe zonder uitslag. De opzoekingen wor den voortgezet. TUSSCHEN Militaire schandalen. Men meldt een nieuW militair schandaal, welk in verband staat met geldverduisle- ringen betreffende leveringen voor het leger. De Giornale d'Ilalia bekent dat vijf offi cieren in de zaak zijn betrokken en werden verzocht door hunne oversten zich ter be schikking der krijgsoverh.eid te houden. Uit Tripoli heeft men bovendien erge onregelmatigheden in den dienst der inten- dêntie ontdekt. In Barka. Volgens een telegram uit Bengazi uit Turksche bron, is het hoofd der Senussi,Saïd Achmed Cherif, met alle weerbare Senussis van Kafra in aantocht naar Bengazi. Dan maakt de Agenzia Stafani gewag van eenige krijgsverrichtingen te Bengazi en te Tobroek. Te Bengazi werd het eerste bataljon van het 4e regiment infanterie, toen het Zaterdag morgen vroeg oefeningen voor de Italiaan- sche verschransingen hield,door 200 Boduïe- nen, die van Morioenes kwamen, beschoten. Het bataljon deed onmiddclijk een tegen aanval, en dreef den vijand terug, die twee dooden op het terrein achterliet en ongeveer 20 gewonden met zich medevoerde. De Ita lianen hadden 2 lichtgewonden. Te Tobroek heeft liet fort Zaterdag een vijandelijk karavaan met zijn vuur ver strooid. Eenige manschappen van het ge leide en talrijke kameelen werden getroffen. Vervolgens maakt het Italiaansche agent schap melding van een onder de bevolking verspreide proclamatie,waarin gezegdwordt, dat do Turken in Italië gevallen en inde omstreken van Rome aangekomen waren. Turkyë gaf slechts 20 millioen tot heden uit Een buitengewoon krediet van een mil lioen Turksche ponden werd ter beschikking gesteld van den Minister van Oorlog om de noodige oorlogskosten te dekken. Turkyë gaf lot heden slechts 20 millioen uit en het grootste gedeelte ervan werd be steed tot aankoop van onderzoesche mijnen, bestemd voor de Dardanellen en het herstel len van verdedigingswerken aan verschil lende punten der kust. Italië daartegenover heeft tot heden 150 millioen uitgegeven. Grootsch en indrukwekkend waren Dins dag de lijkplechtigheden van den laatsten oud-strijder van 1830, de lieer Philiep De- moulin. De groote zaal van het gomeentehuis van Arquennes was in eene rouwkapel herscha pen. 't Was dus daar dat de overheden ont vangen werden. Koning Albert was vertegenwoordigd door kolonel De Moor en kapitein Gattoir M. Hellebaut, minister van Oorlog, door kolonel Dorget en kapitein Lauwers de kabinetsoverste, M. de Broqueville, door zijn sekretaris de minister van Binnenland- sche Zaken, M. Berryer, door M. Guelton, afdeelingsoverste de ministers van fïnancen en van koloniën waren persoonlijk ter plaats. Verders bemerkte men nog meest al de burgemeesters van het kanton, met den heer de Lalieux, burgemeester van Nijvel, aan het hoofd, talrijke afgevaardigden van het leger, de burgerwacht, maatschappijen van oud-soldaten, enz. enz. Voor de lichting van het lijk, werden vijf lijkreden uitgesproken door M. Guelton, in naam van het gouvernement, door M. Gonne, voorzitter van de maatschappij de» afstammelingen der oud strijders van 1830, door de voorzitters der oud-soldatenbonden van Nijvel en Leuven, en eindelijk door M. Deladriêre, burgemeester van Arquennes. De treurige stoet kon zich slechts met de grootste moeite een doortocht hanen, daax een ontelbare menigte ter plaats aange stroomd was. De gendarmen hadden de han den vol. De kerk was verscheidene malen te klein, om al het volk te bevatten. De afgevaardigin gen, de overheden en de familie, konden er ternauwernood plaats vinden. Ook op het kerkhof, bevond zich eene groote menigte, gekomen om een laatste maal bet stoffelijk overschot van vader Domoulin te groeten. Het lijk werd in den familiekelder bijgezet. Eene laatste maal werden de vlaggen der maatschappijen groetend neergebogen en daarmede was de plechtigheid geëindigd. Acht slachtoffers Eene groep jongelieden van Houthalen, Limburgsche Kempen, had Zondag namid dag de herbergen der wijken Kelchterhoef. Kwalijk en Binnewaard bezocht. Rond 10 ure 's avonds keerden zij huiswaarts. Bij hen bevond zich ook de genaamde Jozef Castermans, 19 jaar oud, mijnwerker. Deze was dronken. Eensklaps trok hij een mes en begon rechts en links in de groep te steken. Weldra lagen er acht gekwetsten in hun bloed te baden. Men liep om hulp naar het dorp, en de slachtoffers werden bij den geneesheer gebracht. De 30 jarige Henri Dillen, had twee ste ken in de zijde, twee in den buik en twee in de borst. Een der laatste steken heeft de long ge raakt en de toestand van Dillen is hopeloos. Zijne verloofde, werd heel het aangezicht door een geweldigen steek, opengesneden. Pteter Smeets heeft een gevaarlijken steek in het hoofd. Louis Saenen heeft een steek in den rug en eenen in het hoofd. Jozef Ver- slegers, eenen in liet hoofd en Paul Van Hoof eenen in den rug. Dillen is naar het gasthuis van Hasselt overgebracht. De dader die weggevlucht was, is Dinsdag morgend aangehouden. Een 7jarig meisje ergerlijk mishandeld en verwurgd. Zondag namiddag rond vier ure, werd het zevenjarig dochtertje der familie Hartjes te 's Heereniierg, uitgezonden naar den winkel van Benzen in Beck, ten einde aldaar stekjes te halen. Deze winkel ligt slechts op een kwartier afstand van de ouderlijke woning. De verwondering dat het kind niet terug keerde, veranderde in ongerustheid, toen hot steeds later en later in den avond werd. De ouders begonnen te zoeken, doch te ver geefs.Te 10 ure stelden zij ten slotte de gen darmen van de verdwijning van liet kind in kennis, en men ging gezamenlijk tot drie ure des nachts zoeken. Alles bleef vruchte loos. Maandag morgend ten negen ure, werd eindelijk in liet bosch op eene plek, zes mi nuten gaans van de ouderlijke woning het lijk van liet meisje gevonden. Een geneesheer hestaligde dat het meisje eerst ergerlijk mishandeld on dan verwurgd werd. Tevens kon door de justicie, die in middels ontboden was, worden vastgesteld dat zeer vermoedelijk de moordenaar het lijk van het arm kind na de moord verdragen heeft, zoodat de afschuwelijke misdaad, op eene andere plaats moet zijn voorgevallen. De familie hartjes is een dagloonersgezïn. De" gendarmen zijn den geheelon morgend met policiehonden aan bet werk .geweest, doch hebben geen spoor van den dader kun nen vinden. Wel werd Maandag morgend iemand uit Loenbeek aangehouden, die uit het bosch kwam, doch de man kon zijn alibi bewijzen en werd weer vrij gelaten. Door zijne vrouw en zijne zonen vermoord. Te Puteaux, nabij Parijs, woonde sinds lang reeds het gezin Manceaux. De man is 45 jaar oud en won goed zijn brood, daar hij als een eerlijk en naarstig arbeider bekend stond. Zijne vrouw geeft zich echter aan den drank over en daardoor was reeds dikwijls twist ontstaan tusschen de echtgenooten. De twee zonen van Manceaux, 13 en 15 jaar oud, trokken partij voor hunne moeder. Maandag avond, toen Manceaux van zijn werk tehuis kwam, vond hij zijne vrouw wederom dronken. Weer ontstond twist en de man zegde, dat aangezien hij te huis toch niets te zeggen had, hij besloten had, alleen te gaan wonen. Zulks bracht de vrouw plotselings in zulke woede,dat zij eene bijl greep en er haren man mede te lijve ging. Do helleveeg riep hare zonen ter hulp en dezen lieten zich niet smeken. De eene greep eene groote vijl on de andere eene staaf en nu sloeg het drietal zoo hard zij maar konden, op het hoofd van den ongelukkige. Deze stortte weldra in een bloedplas ten gronde. Op het hulpgeroep van het slacht offer, kwamen geburen toegeloopen. Do man werd door hen verlost. Do arme man was den schedel op drie plaatsen gebroken, en moestin hopeloozen toestandnaar't gasthuis gebracht worden. De vrouw en de twee ontaarde zonen zijn aangehouden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1