TER HULP'TER HULP! OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER De oud-strijders van 't jaar dertig Vreeselijke brand in Amerika De misdaad der Koningstraat Italië en Turkyë. Erg spoorwegongeluk in Amerika. Dramatische brand in Frankrijk. TRAGIEKE AANHOUDING Achttiende jaargang n' 45 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 23 Februari 1912» ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 720. I Kerkstraat, O Telefoon 114 Bestuurder J. I an Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij lezen in De Volksgazet, van 18 Februari laatst Toen nu pas eenige weken gele den, M. Woeste aan het banket der Jonge Garde bet woord nam, zegde hij onder andere Aan u, Aalstersche klerikalen, het gouvernement te redden. Hier kunt a gij eenen vierden zetel winnen. Denkt op de overgroote eer, die in ji dit-geval aan het arrondissement zal toekomen, Leve den vierden zetel >i Eenige dagen later kregen wij de bevestiging door eenen artikel der Volksstem dat de heer Woeste op den zetel der liberalen zinspeelde. 't Is wel onzen zetel, dien men gaat trachten te veroveren Op dit ontwerp roepen wij de aandacht van alle> vrijzinnige demo- kralen van ons arrondissement. 77 Als een klaroen geschetter, zullen de woorden van M.Woeste in de ooren klinken van al dezen die het juk der katholieken moede zijn. Vrijzinnige 77 demokraten van het arrondissement Aalst stemt voor de liberalen. 77 Gelijk een drenkeling, die worste lend tegen den vloed, ziek aan een stuk hout vastklampt en zijne noodkreten laat hooren-, alzoo zien wij de liberale partij van ons arrondissement, hare laatste en wanhopigste krachten in spannen om aan eenen gewissen dood te ontsnappen. Hoort welke angstkre ten zij staaktHoort met welke schorre stem zij om erbarming smeekt en in hare verlatenheid zich wendt tot de demolcraten tot dewelke zij luidkeels roept Ter hulp, ter hulp Onze zetel, den eenigen zetel dien wij in het arrondissement bezitten, is in groot gevaar door Mijnheer Van der Linden genomen te worden. Ach demokratenreeds hebt gij ons eens eene helpende hand geleend. Zon der u icas Mijnheer Van den Berghe in de gemeentekiezing den berg afgedon derd. Ach komt ons nogmaals ter hulp, opdat Mijnheer Reus toch den berg niet zoude afrennen. Ziedaar de laatste smartkreten en de laatste stuiptrekkingen der stervende liberale partij. Of haren noodkreet zal beantwoordt worden, daar twijfelen wij grootelijks aan. Immers, welke titels kan de libe rale partij inroepen om de bijtreding en do goedkeuring der eerlijke lieden te bekomen Haar verleden doet elkeen walgen. Wij vinder, in gansck hare geschiede nis, gedurende gansch den tijd van haar bestaan, niet eene enkele schit terende bladzijde. Wij treffen er anders niets aan dan verraad, goddeloosheid, zedenbederf, ongeloof, verdrukking, dwang, belas ting, kerkvervolging, stokslagerij en wat weten wij al. Haar heden is vernederend en laag. Af ij hebben de liberalen zien stappen achter de roode vlag, en tegen wil en dank, tot hun groot nadeel, moeten zij het programma der socialisten aan bleven. Zoo toonen zij zich partijgan- hors van het eenvoudig stemrecht, alhoewel zij weten dat het de liberalen zijn, die in de groote steden het groot ste getal bijgevoegde stemmen hebben es dal het eenvoudig stemrecht geen anler gevolg zal hebben, dan dat de socidisten de plaats der liberalen als dan gdieel engansch zullen innemen. Het is ceny politieke zelfmoord welke zij p\ege\. doch zij verkiezen socialist te zijn tan Paapsch. Het is dwaas, uitzinnig. <ocij waj mj Qtios vult perdere Tupiler, dementat. (Jupiter doet het vers,nd verliezen aan toen die hij val vernitigQj^ Welke kiezer, begaafd met gezond verstand, zoude willen gehoor geven aan de hulpkreten, die deze stervende partij slaakt Zij heeft hare eigene dood gewild en zelfs hare getrouwste partijgenooten keeren haar den rug toe. Over eenige dagen zegde ons nog een weldenkend liberaal Wij zien, zegde hij, waar hel land naartoe gaat. Ik heb altijd liberaal ge weest, doch aangezien onze partij, toch nooit meer aan't hoofd kan komen en dat het land door socialisten of ka tholieken moet bestuurd voordenver zeker ik u dat ik nooit mijne stem aan de liberalen meer zal genen, doch ik zal al doen wat mogelijk is om het rood gespuis der socialisten van het bestuur van het land te verwijderen, aangezien wij van ons dierbaar vaderland geen tweede Portugal willen mahen. Ziedaar de woorden van eenen rechtzinnigen liberaal, die verder en klaarder ziet dan zijne politieke hoofd mannen, die eerst in het water sprin gen en dan erbarmelijk roepen Ter hulp Ter hulp Doch hun hulpgeroep zal niet beant woord worden integendeel met de kiezing van Juni aanstaande zal de kiezer eenen goeden dop geven op den kop van den liberalen drenkeling, die nog boven het water kijkt en zal hem ploffen tot. in 't diepste der kol ken, waaruit hij nooit meer zal te voorschijn komen. De koffie in de verschillen* de landen. Volgens do laatste sta tistieken beliep het jaarlijksche verbruik 17.635.C00 zakken, zakken 7.385.000 3.085.000 1.645.000 840.000 675.000 575.000 540.000 410.000 365.000 220.000 235.000 205.000 205.000 175.000 55,350 De Ver.-Staten gebruikten er Duilschland Frankrijk Oostenrijk-Hongarië Nederland België Zweden Rusland Italië Engeland Denemarken Noorwegen Spanje Zwitserland Portugal In België dus, dat enkel op den 6° rang komt, Avordt er per jaar en per hoofd, gemid deld 5 kil. koffie gedronken. De inkomende rechten op de koffie zijn zeer verschillend. Zoo betaalt men op 100 kilos In Frankrijk 136,00 fr. Spanje 140.00 fr. Italië 130,00 fr. Portugal 100,00 fr. Rusland 53,50 fr, Oostenrijk 92.50 fr. Duilschland 49,50 fr. w Nederland Niets. België Niets. Zweden 16,75 fr. Engeland 35,00 fr. Noorwegen 42,50 fr. Denemarken 22,50 fr. Zwitserland 2,20 fr. De herinneringsmedalie van 1870-1871. Het ministerie van oorlog- houdt zich thans bezig met de talrijke aan vragen, toegekomen voor het verkrijgen der herinneringsmedalie, welke zal verleend worden aan de oud-soldaten, die in 1870-1871 gediend hebben. De eerste lijst van oud-sol daten, aan welke die onderscheiding wordt toegekend, zal waarschijnlijk in de maand April verschijnen. In het IVSinisterie van Geld wezen. De minister van Geldwezen heeft aan de afgevaardigden van den Lands- Ijouav der Beambten van het beheer der reclilstreeksche belastingen, tol en accijnzen bokena gemaakt, dat eerlang de volgende loonrooster in zwang zal treden. Klerken, 4° klas, 1500 fr. 3® kl.. 1800 fr. 2° kl., 2100 fr. 1® kl., 2400 fr. Ma ximum na zes jaren, 2800 fr. Bestuursklerken. 4® klas, 1800 fr. 3e kl. 2200 fr. 2® klas, 2700 fr. 1® kl. 3200 fr. maximum, 3700 fr. Toezichters tol en belastingen 4® klas, 3200 fr. 3® ld., 3600 fr. 2® kl., 4200 fr.1° kl., 5000 fr.maximum 6000, Tolontvangers, begin wedde, 2000 fr. drie jaar, 2200 fr. Se ld., 2490fr. 7® ld., 2800fr. 6®ld., 3100 fr. Boventalligen. Jaarlijksche en eenvor mige vergoeding van 1200 fr., die in de toe komst slechts zal afgeschaft worden na een tweede mislukking bij het beheerexamen. De toezichters der belastingen en de bu- reelhoofden der besturen zullen bovendien een toeslag van 400 fr. ontvangen onder- scheidelijk voorreis- en verblijfkosten. De tolnazichters werden uitgenoodigd een bijkomend verslag in te dienen. Wij hebben gisteren verslag gegeven over de lijkplechtigheden van Filiep Deinoulin, te Arquennes overleden, in den ouderdom van 102 jaar. Elkeen dacht dat deze de laatste oud-strijder van 't jaar dertig was. In ons nummer van Dij nsdag-Woensdag, deelden Wij echter reeds mede, dat er te Rumont, in het Fransch departement der Maas, nog een oud-strijder verbleef. 't Schijnt wel dat deze ouderling, een ge naamde Jan-Filiep Lavallée "inderdaad de Hollanders hielp verjagen ten jare 1830. Ziehier wat wij over Lavallée te weet ge komen zijn Jan-Filiep Lavallée werd geboren den 24 Februari 1809, te Virton Saint Mard, Luxemburg, en is dus schier 103 jaar oud. Deel makende van do klas van 1828, werd hij te Venloo, in Hollandsch-Limburg, ge kazerneerd. In 1830, toen de opstand tegen de Hollandsche hatelijkheden uitbarstte, ver liet hij evenals Demoulin zijn garnizoen, om zich aan de zrjde zijner landgenooton te scha ren, en voor de onafhankelijkheid van zijn vaderland te strijden. Toen de strijd geëindigd was, werd hij ingelijfd bij de 4® kompagnie van het 2° batal jon vanJiet 2® reserveregiment, alsdan in verwerpen, nieuwe oorlogscredieten te wei- garnizoen te Namen. Achtereenvolgens lag hij echter ook in garnizoen te Ieperen, Aar len, Mersch, enz. Toen hij het regiment verliet, trok La- vallee naar Frankrijk on was er aardewer ker. Zoo vindt men hem in 1840, als ploeg baas aan de werken der vaart van Donchéry. Van dan af heoft hij nooit meer in België gowoond, hetgeen uitlegt, hoe hij op de lijsten #der oud-strijders van 't jaar 30 niet vermeld staat. Hij huwde zoo wat 60 jaar geleden te Rumont en woont er thans nog hij zijn zoon, een landbouwer. Zijn geheugen heeft hem nog niet in steek gelaten, voor wat betreft, de herinneringen uil de jaren onzer vrijmaking. Zoo verhaalt hij volgaarne, hoe hij nabij Venlo vocht,met een duizendtal zijner lands- genooten tegen 4000 Hollanders, en hoe zij de Hollanders op de vlucht joegen. Hij voeg de er nog bij, dat toen zij Venlo verlieten, zij naar Leuven aftrokken, doch dat zij daar niet al te goed onthaald worden, omdat de burgers 'er partij trokken voor do Hollan ders., Lavalléo heeft slechts aan eenige kleine gevechten deelgenomen, doch zegt dat hij bijna steeds op marsch was. De Franschen hebben de Belgen, eene goede hulp ver leend, in den strijd om hunne onafhankelijk heid. Het is te hopen, dat Jean-Filiep Lavallée, zoo spoedig mogelijk het pensioen zal genie ten der oud-strijders, waarvan hij reeds zoo lang verstoken bleef. 25 millioen schade. Uit Houston (Texas) wordt gemeld, dat een reusachtige brand, aldaar zeven blokken huizen in asch gelegd heeft. De schade wordt op meer dan 5 millioen dollars gerekend. Een duizendtal personen zijn thans zonder dak. Later vernemen wij nog, dat de brand ontstaan is in een klein huisje, gelegen nabij de werkhuizen van den Southern Pacific. Het vuur, aangewakkerd door een felle wind, won spoedig veld en toen de pompiers ter plaats kwamen, waren zij verplicht al de bewoners der huizen in een omtrek van een kwart mijl gelegen, le gaan verwittigen dat zij hunne huizen moesten ontruimen. De inwoners moesten in nachtgewaad, ondanks de vreeselijke koude, de vlucht nemen. Men rekent dat ongeveer 400 huizen de prooi der vlammen geworden zijn. Verschei dene rousachtige houtstapels, drie kolenma- gazijnen en stapelhuizen van katoen zijn mede verdwenen. TUSSCHEN Het strijdplan van generaal Caneva De opperbevelhebber Van het Italiaansch leger in Tripolitanië heeft tot het volgende oorlogsplan besloteu Do kustbezetting krachtiger maken en vol tooien, en langzamerhand het binnenland te trachten te voroveren. Behalve de bezetting van Tripoli, Horns, Benghazi, Derna en To- broek zal nog eenig ander punt der kust worden bezet, steeds met het welafgetee- kend inzicht, het verkeer van den vijand met de zee af te snijden. Volgens Caneva zullen de Turksch-Arabisclie troepen, vorplicht in de woestijn te blijven of in de weinig winst opleverende streken van het binnenland, dra door hongersnood worden aangegrepen en worden verspreid. Tegelijkertijd zullen de Italianen de Arabieren trachten over te halen om ze den strijd met de Turken te doen opgeven. Telkens de gelegenheid er zich toe aan biedt. zal de vijand worden aangevallen. Der wijze hoopt Caneva Tripolitanië en Kyrene beslissend te onderwerpen. Tevens zal hij inboorlingen uit Erythrea doen komen en deze laten strijden aan do zijde der Italianen. Een protestvergadering. In de groote zaal van het Volkshuis te Mi laan, heeft Zondag een door ongeveer 6000 personen bezochte protest-vergadering tegen den oorlog plaats gehad, waarin tien socia listische redenaars die verschillende steden en streken van Italië vertegenwoordigden, den minister-president Giolitti en zijn oor- Iog8-poliliek zeer scherp aanvielen. Ten slotte werd een dagorde aangenomen, die don socialistischen afgevaardigden op dracht geeft, tegen het ministerie besliste oppositie te voeren, het annexatiedecreet te geren en de gedane uitgaven door een belas ting aan te vullen, die slechts de bezittende klassen treft. Na de vergadering kwam het voor de re dactie-gebouwen van het socialistische blad Avan ti n tot levendige betoogingen waarbij de policie en later toen ook de menigte te genstand begon te bieden, ook de troepen moesten ingrijpen. De Secoio verklaart het met vele za ken, die in de vergadering worden bespro ken, eens te zijn en richt zich vooral tegen de plannon tot het zenden van nieuwe troe pen. In Tripoli. Het Giornale d'Italia verneemt uit Tripoli, dat kapitein Moizo bij een tocht, per vlieg tuig van aanzienlijke vermeerdering van de vijandelijke macht heeft opgemerkt. Hij schat de getalsterkte van de Turksch-Arabi sclie troepen nu op ongeveer 14,000 man. Bij Zanzu heeft hij ook twee nieuwe linies van verscheidene verschansingen opgemerkt. TE ANTWERPEN. Is het de dader De aangehoudene Pierard werd gisteren met zijne vrouw gekonfronteerd. in het kabinet van den onderzoeksrechter. Toen de beschuldigde hoorde wat zijne vrouw over hom verklaard had, barstte hij in verschrikkelijke bedreigingen los. Hij be weerde dat zijne vrouw hem betichtte op aandringen zijner schoonmoeder met welke hij in geene goede betrekkingen staat. Hij dreigde ook zijne vrouw te dooden zoo men hem ooit vrijliet, en wilde haar ten lijve. Vier gendarmen bevonden zich in het kabinet en het was niet te veel. Zij konden Piérard wel in bedwang houden, doch hem niet binden. Vier andere gendarmen waren nog noodig, om hem geheel onschadelijk te maken. Piérard vroeg dan om zijn kind te mogen omhelzen en slechts dan werd hij geheel kalm. Mot de grootste teederheid omhelsde hij het wichtje en liet zich dan wegvoeren. In het gevecht werd een gendarm aan de hand gekwetst. Wat vrouw Pierard verklaarde. Ondervraagd, over het tijdgebruik van haren man, den namiddag van den aanslag, had vrouw Piérard eene eerste maal een weinig waarschijnlijk verhaal opgedischt,- waarmede het gerecht geen vrede hield. De ondervraging werd doorgedreven en alsdan verhaalde zij het volgende Daar het g^ld in huis weldra ging ont breken, verViet hij in den namiddag opge- Het verniefend element kon slechts legen- kleed d*> woning, zeggende dat hij orgens gehouden worden aan eene rivier, welke de ondPïstand zou vragen. Rond 6 ure keerde Oostwijk der stad van de handelswijken ^urijn man weder, bleek, bevende als een riet. scheidt. Xcmerkle terstond dat er iets buitenge- woons was gebeurd, en toen hij mij 5 stuk-» stukken van 5 frank in de hand legde, vroeg ik hem waar hij het geld had gehaald. Eerst gaf Piérard geen antwoord, en ten slotte, op mijn aandringen zegde hij Ik heb gestolen bij eenen priester, maar ben gezien geworden. Zeg tegen nie mand een woord daarvan of ik dood u. Daar ik zijnen opvliegendon aard ken, wachtte ik mij wel iets te zeggen. Mijn man begon mij to vertellen wat ik moest antwoorden wanneer men hem aan hield, on den Maandag avond beslooten wij des anderdaags samen naar de Gas te gaan, hetgeen wij ook deden. Den Woensdag mor- gend vertrokken wij naar La Louvière weer. Wanneer de policie en gendarmen in ons huis kwamen en mijn man aangehouden werd, bezwoer mijne moeder mij de geheele waarheid aan de policie te zeggen, zooniet moest ik het huis verlaten. Niet meer onder den invloed van mijn man staande, ver haalde ik aan de policie wat ik van de zaak wist M. Steyaert, de onderzoeksrechter, heeft opnieuw den E. II. Van Camp, de aalmoe zenier, ondervraagd, daar deze beweerd had dat men alleen eenigo postzegels ten zijnen nadeelo ontvreemd had. De aalmoezenier kon enkel zijne voorgaande bevestiging staande houden. De onderzoeksrechter heeft dus bevolen, te onderzoeken of er elders in de omstreek van Antwerpen geon bandieterij gepleegd werd. Men denkt dat Pierard binnen eenige da gen met de meid zal kunnen gekonfronteerd worden. Eene spoorwegramp heeft plaats gehad in den tunnel van Hoosac, in den Massachu- sottsstaat, den langsten tunnel van heel Amerika. Op'2.500 voet van den westeringang van den tunnel, is een reizigerstrein in botsing gekomen met eeiT koop waren trein. De koopwaren trein vatte vuur en ver scheidene waggons, geladen met ontplofbare stoffen, ontploften, dood en vernieling zaaiend in den tunnel. Het is onmogelijk, de plaats van het onge luk te naderen. Men denkt dat men slechts Zaterdag of Zondag in den tunnel zal kunnen dringen. Het verkeer op de lijn is onder broken. Vier personen, die er in gelukt waren erg gekwetst den tunnel te ontvluchton, zijn aan de gevolgen hunner wonden overleden. De schade zal zeer groot zijn. Twee redders levend verbrand. Te Avenières was brand ontstaan bij den landbouwer Louis Joly. De pompiers snel den met hun materiaal ter plaats en vielen het vuur aan. De bevelhebber der pompiers, Jozef Mi- caud en een drukker, M. Perrin, drongen in de brandende stalling om het vee te redden. Vooraleer zij er echter konden in geluk ken, met het vee buiten te geraken, stortte het dak der stalling in en de twee redders werden onder de puinen begraven. Na eenige minuten kon men de twee slachtoffers terugvinden. Men stelde echter vast, dat M. Micaud reeds opgehouden had te leven. Hij was het hoofd verpletterd on der een balk en was bijna geheel verkoold. Ook M. Perrin had vreeselijke brandwon den bekomen, zoodat men wanhoopt hem te redden. Te Diekirch, in het Groot-Hertogdora- Luxemburg, heeft eene dramatisclie aanhou ding plaats gehad. De gendarmen waren in eene danszaal ge roepen geworden, om er drie gevaarlijke kerels, de gebroeders Wagner, die or aan het vechten waren, buiten te drijven. Op straat werden de gendarmen door de gebroeders Wagner beleedigd en een hunner sloeg den képi van een der gendarmen af, bij middel van een stok. Een der broeders, Willem genaamd, kon aangehouden worden. De tweede Theodoor werd 's anderendaags aangehouden. De aanhouding van de derde, Hubert genaamd, eindigde op dramatische wijz®. Toen de gendarmen zich in zijne woning aanboden, ontving hij ze gewapend met eene bijl en ging er hen mede te lijve. Een der gendarmen kreeg een geweldigen houw op het hoofd. De andere gendarm, zulks ziende, trok zijn revolver en loste een schot op Hu- bert 'Wagner. Deze kreeg den kogel in den buik en bezweek kort nadien.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1