0 cTrIlO G BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Eene goede vangst te Brnssel. NisuwjaarsgiftenvoordenPaus DA.GELA.Ï3 Opening van den kiesstrijd te Luik VREESELIJK LIEFDEMAMA Italië en Turkyë. MOORDPOGING IN DE KONINGSTRAAT Achttiende jaargang n' <46 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 24 Februari 1912. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 7285 Steenweg van Waterloo, 728. Kerisstra: Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. tde regel) £r. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiaanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zé8 maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i'Y t5» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ifr De heer Berrycr, minister van Bin- nenïandsche Zaken, hoeftZoudaglaatst, in de Katholieke Vereenighag' te Luik, eone merkweerdige aanspraak gedaan, die de begeestering ten top deed stij gen, en niet weinig Lij brengt om den strijdlust onzer vrienden meer en meer aan te vuren. Wij geven hier de bij zonderste trekken dezer prachtige rede die de heer Bercyer, in naam der re- geering uitsprak Trekt ten strijde, met moed en betrouwen Laat u niet afschrikken door de opwerpingen der tegenstre vers, die, beweren dat het eenen al te langen tijd reeds is dat de katholieken regeeren. Het is reeds meer dan 16 jaren dat men dit deuntje hoort. Het land heeft betrouwen in ons, omdat het weet wat het van ons mag verwachten en wat liet integendeel te; vreezen heeft van de dwingelandij on zer tegenstrevers. Men zal voor ons stemmen uit gene genheid en uit erkentenis voor hetgeen wij gedaan hebben en om uw wantrou wen te betuigen aan de tegenstrevers. Sedert eenige weken zijn de tegen partijen min verwaand dan over eenige. maanden Herinnert gij u nog die hevige in terpellaties, die door hen in de Kamer gedaan werden? Zij gingen de katho lieke. regeering begraven in liet begin van Januari van dit jaar. Onze katho lieke volksvertegenwoordigers konden altijd met zekere behendigheid de ver raderlijke slagen afweren, welke onze tegenstrevers ons witlen toebrengen. Het was niet moeilijk voor ons som mige van hunne strijdmachienen in duigen te slaan. Zoo bij voorbeeld kwamen de liberalen beweren dat de gemeentekiczingen overal ten hunnen voordeele waren uitgevallen en dat dit een teeken was dat het land bet kaiho- liek bestuur veroordeelde. Het was voor ons zeer gemakkelijk deze valsche bewerking tc wederleg gen. Wij deelden de cijfers mede, welke bewezen dat onze tegenstrevers overal stemmen hadden verloren, ondanks hunne schandige kartelovereenkomst. Een nieuw oorlogstuig door hen in werking gesteld was de ontbinding pek Kamers. Dit was voor hen hunne redding zegden zij Alhoewel wij er niet toe verplicht zijn, hebben wij hen de ontbinding der Kamers, toegestaan. Wij hebben ver trouwen in ons volk en wij vreezen niet het.te raadplegen, wel wetende dat deze zaak tegen ons niet zal uitvallen. Alle. hunne strijdplannen hebben wij vernietigd en wij durven zonder schroom hen vragen Waarop steunt' gij u, tegenstrevers, om victorie te dur ven zingen De volksoptelling verschaft twintig nieuwe plaatsen van Kamerleden en 10 nieuwe plaatsen van Senator. Gij be kent zelf dat erop die ril Kamerzetels 10 voor ons zijn en dat wij op de 10 zes senatorszetels zullen hebben. Waar is dan uwe zegepraal De tegenstrevers schikken eenen li beralen zelel te winnen tot Gent, doch daarloe zoudt gij 9650 stemmen moe ter. verplaatsen. Hebben wij niet meer kans dan zij te Tongeren waarer slechts 833 stemmen moeten bijgewonnen wor den, te Hoei 1280, te Hasselt 1205, te Veurne 486 en te Nijvel waar er slechts 806 stemmen moeten verplaatst worden, om eenen zelel door onze partij te zien veroveren? Alles doet ons hoopvol de toekomst inzien. De liberalen hebben geen pro gramma meer, of liever het is versmol ten in dit der socialisten, doelt wij, we stellen ons voor met een volledig en voor elkeen bevredigend programma. Komt de katholieke regeering, door hare invloedrijke tusschenkomst. in de werkstaking der mijnwerkers van den Borinage, niet te loonen, dat zij op de hoogte is van hare taak en dat zij zelfs de neteligste toestanden weet te rege len Welhaast gaat men de handen slaan aan de grootsche werken die te Ant werpen, onze bijzonderste havenstad, gaan uitgevoerd worden. Verder op sociaal gebied zullen wij zoo gauw mogelijk de wetten stemmer, om de pensioenen, aan de ouderlingen vei- gund, te verboogen. Wij zullen meer en meer maatregelen nemen, ten voor deele dér openbare gezondheid en ein delijk zullen wij zorgen voor eene reclitvsendige schoolwet, die de vrij heid van den huisvader in den keus der school geheel en gansch zal waar borgen. Sluit udus aanin dichte gelederen rond uwe hoofdmannen. Zij willen wat is recht en zij zullen winnen wat zij willen, F. De lengte onzen telefoonnet ten. Op 31 Augustus 1911, waren de verschillende Belgisclio netten, begrepen in eene zelfde plaatselijke groep, onderling Terbonden door 511 gansch metalen gelei dingen met eerne gezamenlijke lengte van 13,385 kilometers en door 100 samengestelde geleidingen (gevormd door de samenstelling- van 2 metalen geleidingen, zonder nieuwe draden te bezigen). Op dien zelfden datum, werden 195 meta len geleidingen, met oene gezamenlijke lengte van 13,461 kilometer, en 10 samen gestelde geleidingen gebezigd voor het wis selen van gesprekken, op groolen afstand (gesprekken binnen bet land tusschen plaat selijke groepen en gesprekken met het bui tenland.) De kiezingen voor de Qoe- dentannenraden, De kiezingen voor de mandaatsvernieuwingen der Goede- mannenraden zullen plaats hebben den Zon dag 14 April 1912 voor do aanduiding der bazen en bedienden en den Zondag daarop volgend voor de werklieden. De goedeman- nenraden van Antwerpen, Elsene, Leuven, St-Jans-Molenbeek, Schaarbeek, Brugge, Kortrijk. Moeskroen, Oostende, Rousselare, rhiBlt, Yper, Aalst, Audenaarde, Eecloo, Gent. Geeraadsbergen, Loker^n. Ronsse, Sint-Nikolaas, Dendermonde, Charleroi, Dour, La Louvière, Paturages, Zinnik, Doornik, Fleron, Hoei, Seraing, Vierviers, Auvelais en Namen zullen gansch vernieuwd' worden. Een nieuwe Noordpool-expe- llitie. Eeu medewerker van de Goie- borger Morgenpostdeelt mede, dat de Amerikaansche millonair Lianen toebereid selen maakt voor een Noordpool-expedilie, die dezen Zomer zal vertrekken. De expeditie heeft ten doel, de documen tenvan Gook, die naar deze verzekert, in het ijs zijn bewaard, te gaan zoeken. Aan de expeditie zullen deelnemen de vliegers Védrines, Cook, Wellman en twee Noren. De deelnemers zullen in een luchtschip vervoerd worden,dat, zooals beweerd wordt, een combinatie zal zijn van luchtballon en vliegmachien. In Juli of Augustus van dit jaar zal de expeditie vertrekken. De gezondheidspolicie. Bij koninklijk besluit van 10 Februari wordt eene wijziging gebracht aan bet reglement betreffende de gezondheidspolicie der huis dieren. Voortaan, wanneer, in een quarantaine- stal, er zich een geval van besmettelijke ziekte voordoet, zullen al de daar gestalde dieren onmiddellijk terug over den grens mogen gezet ofwel afgezonderd worden. De minister van Landbouw zal dien maat regel ook mogen toepassen op de dieren der andere stallen van donzelfden quarantaine- post hij mag ook al de andere maatregelen nemen, die hem geschikt schijnen om liet gevaar der besmetting te bestrijden. TE BRUSSEL. Een meisje doodt haren minnaar met revolverschoten Donderdagavond, Pond 0 ure, gebeurde aan den hoek der Anspachlaan en der Kie- kenmarkl, een vreesolijk liefdedrama. Door jaloerschheid gedreven, loste een meisje er vier revolverschoten op haren minnaar, die kort nadien bezweek. Ziehier in welke omstandigheden het drama gebeurde. i Sinds ongeveer 2 jaar, had M. Jan De groof, 32 jaar oud, leeraar, wonende te Oude God, kennis aangeknoopt met eene winkeldochter, töej. Sofia Feys, 23 jaar oud, wonende Groenstraat, te Sint-Joost- iten-Noode. De jongelieden beminden elkander en reeds had er tusschen hen van trouwen spraak geweest. In de laatste tijden stelde het meisje echter vast, dat haar minnaar van gedacht veranderde en eenige dagen geleden schreef zij hem een brief, waarin zij hem met den dood bedreigde, zoo hij haar dierf verlaten. Degroof vermeed dus zooveel mogelijk zijne vriendin te ontmoeten. Donderdag avond, rond 6 ure, ontmoette hij haar echter op de Anspachlaan en onmid dellijk ontstond een hevige twist tusschen hen. Op den hoek der Kickenmarkt sprak Degroof. die de opgewondenheid Tan het meisje vreesde, een policieagent aan. Toen Degroof echter met den rug naar het meisje gekeerd stond, haalde deze eensklaps een revolver te voorschijn en loste vier schoten op haren minnaar. Deze kreeg drie kogels in den rug- de vierde vloog in den gevel van een huis. Spoedig snelden verscheidene personen den gekwetsten ter hulp, terwijl de policie agent do moordenares ontwapende en naar het policiebureel overbracht. Het slachlhofler werd bij hoog dringend heid naar het gasthuis overgebracht. Ondanks de beste zorgen, bezweek hij er kort nadien. Rond 7 ure, is het parket op de plaats der misdaad afgestapt. Het begaf zich vervol gens naar het policiebureel waar het de moordenares ondervroeg. Slechts alsdan vernam het meisje, dat haar slachtoffer over leden was. Zij barstte dan in snikken los Een aanhoudingsmandaat is tegen haar afge leverd. Vrijdag morgend moest zij op het paleis van Justicie ondervraagd worden, wzfarna zij in het gevang van Vorst opgesloten werd. TUSSCHEN In de zee van Egea. Volgens zekere inlichtingen, zou het Ita- liaansch gouvernement het inzicht hebben den oorlog in de zee van Egea te brengen. Wordt dit nieuws bevestigd, dan zal het Turksche gouvernement dadelijk torpedo's leggen aan de invaart der Dardanellen en strenge maatregelen tegen de Italianen, in Turkyë verblijvend, nemen. De Senoessi's Er is reeds verscheidene malen gemeld dat het opperhoofd der Senoessi's, den dweepzuchtigen Araabschen stam. den heili gen oorlog tegen de Italianen had uitgeroe pen, doch tol nu toe wordt dit bericht niet bevestigd. De Senoess'is schijnen integendeel de Italianen te willen begunstigen, of ten minste, in den krijg niet te zullen tusschen- komen. Het is daaraan te wijten dat do Ita lianen minder vijandschap ontmoeten in Cyrenaïca, waar de Senoessi's machtiger zijn dan in Tripolitanië. Er wordt verzekerd dat onlangs het Tnrsch hulpkomiteit naar de oasis van Giarboeb eene karavaan van 500 kemels had gezonden geladen met graan en anderen voorraad, en het opperhoofd der Senoessi's verzocht had dit alles uit te deelen tusschen de Araabsche en Tursche soldaten, liet gezantschap zou ook voorzien geweest zijn van eene som van 1 millioen frank, om de Senoessi's op oor logsvoet te brengen. Het opperhoofd zon al les geweigerd hebben, en de karavaan mocht onverrichlerzake naar het Turkscli kamp terug vertrekken. Zij zou daar echter nog niet aang-ekomen zijn, want zij werd onder weg door de inboorlingen zelf uitgeplunderd. Over het gevecht te Derna. Wie spreeKt de waarheid Het blad Populo Romano en andere bla den schrijven dat bet nieuws uit Konstanti- nopel, volgens welk de Turksche troepen op 13 Februari een aanval op Derna zouden hebben gedaan, twee forten ingenomen er. aan de Italianen zware verliezen zouden heb ben toegebracht, uitvindsel is en onnauw keurig. Te Derna had op 13 Februari geen gevecht plaats. De Turken hebben Derna wel aangevallen op 11 Februari, maar wer den teruggeslagen en moesten in allerijl terugtrokken. Do Italianen hebben 3 dooden en 22 gekwetsten gehad, terwijl de Turken •60 dooden op het terrein lieten. te Antwerpen 0e dader legt volledige bekentenissen af. Donderdag middag heeft Pierard, die ver dacht is den moordaanslag op de meid Dael- man, Koningstraat, gepleegd te hebben, vol ledige bekentenissen afgelegd. Dat. gebeurde in de volgende omstandig heden Pierard verscheen voor de Raadskamer. De heer onderzoeksrechter Steyaert zegde dat zijne aanhouding bekrachtigd was. Pierard zegde daarop Al de bewijzen zijn tegen mij, maar toch ben ik onschuldig. Nu, antwoordde de heer onderzoeks rechter, gij kunt tegen uwe aanhouding iu beroep gaan. Pierard gaf er geen antwoord op, maar bleef eenige oogenblikken besluiteloos staan. Eensklaps scheen de vermoedelijke dader een besluit te nemon. Hij zegde Ik wil den onderzoeksrechter alleen spreken. De heer Steyaert n?fn liem in zijn bijzon der cabinet mede, met deheeren Van Bever, <wetsdoctor,.en Buelens, scheikundige. Ja, zegde toen Pierard, ik ben de plich- tige. Ik zie toch-dat het nutteloos wordt nog langer te liegen. Den Maandag namiddag heb ik mij naar de woning van den aalmoezenier begeven, niet met het inzicht een kwaden slag te slaan, maar om onderstand te vragen. De meid zegde mij, dat mijnheer niet te huis was en ik ging terug buiten. Ik was zonder geld en er heerschte nood te huis. Het gedacht kwam dan hij mij eensklaps op, de meid onschadelijk te maken en eenen dief stal te plegen. Ik helde opnieuw en na het adres te hebben geschreven, greep ik in den gang de meid bij de keel. Ik dacht ze te ver wurgd te hebben want zij bleef bewusteloos liggen. Ik sleurde haar in de voorkamer en liep naar boven waar ik den lessenaar open brak en daaruit maar eenige postzegels stool. Ik kwam terug beneden en ging de keuken afzoeken, waar ik een geldbeugel vond met 32 frank. Daarna ging ik weg. maar stak eerst nog eens bet hoofd in de voorkamer om naar d6 meid te zien. Zij was erin gelukt recht te komen met zich aan de tafel vast te klampen. Op mijn zicht wilde zij om hulp roepen. Het is alsdan dat ik met het breek ijzer haar verschillige slagen op het hoofd toebracht. Daar mijne handen met bloed waren bespat, ging ik naar de keuken om ze to wasschen. Op dit oogenbik hoorde ik iemand binnenkomen. Alsdan ging ik mij in het privaat verbergen, waar ik het breek ijzer wegwierp. Nadat ik boorde dat die persoon het huis terug verliet, nam ik de gelegenheid waar om ook te ontvluchten. 't Was alsof den plichtige een zwaren steen van het hart was gerold toen hij met de bekentenis klaar was. De gendarmen brachten hem terug naar de gevangenis. Drie internationale dieven aangehouden. In min dan eene maand tijds, was een kerel, op het middaguur tot viermaal toe in hot magazijn gedrongen van M. Elskens, Kleine Boterstraat, en liad er eene belang rijke partij sigaren gerobberd. De laatste diefte dagteekende van drie dagen geleden, en de stoutmoedige schurk kon met eene ongehoorde behendigheid de draad der elektrieke bel afsnijden. Terecht vermoedende, dat de dief nog terugkomen zou, legde een policieagent zich in hinder laag achter de toonbank. Donderdag, rond den middag, hoorde de policieagent, hoe een kerel binnensloop en na de elektrieke bel andermaal te hebben afgesneden, zijne plundering wilde herbegin nen. De agent sprong uit zijnen schuilhoek, doch de kerel nam ijlings de vlucht. Hij werd echter achtervolgd en woldra aangehouden. Het was een kerel van Fransclien oor sprong, zekeren Louis Tanet. Door vragen in 't nauw gebracht, bekende de kerel wel-, dra, dat hij twee medeplichtigen had, eö)\ andere Franschman en een Italiaan. In do kamer dezer laatston, indoken-, ho'üwersstraat, werden, oene grooVe partij sigaren aangeslagen. Het drietal werd opgesloten. Drij en twintigste lijst Overdracht der. vorige lijsten (1) 67.386,00 L;i Dépêche», 50 M. P. Prille, zouaaf, Brugge, 25 M. van Isacker, pastoor van St-Jacques, id., 50 Parochie Zwevezele, 96 E. II. onderpastoor, familie Byls en de retrnitanten, Gheluwelt, 75,25 M. en Mevr. Goethals-Mercens, Molenbeek, 50 "Genootschap van den H. Yincentius, Neder brakel, 40 Twee zusters, 100 Bestuurder en Congrcg-. van O. L. Vr., Niel, 82 Dn parochie van Jambes, 107,50 M. en Mev. de Pierpont de Riviere, 100 Godsdienstige week van Vlaanderen, 3000 Mei. de Péliehy, Gent, 100 M. Cl». Libbrecht, id., 100 Onbekend, id., 101 Algemeenc overste der Dochters van Maria, Leuven, 100 Naamloos, Boom, 100 'College Stc-Barbara, Gent, 100 "Onbekend, Deynze' 100 M. en Mev. C. S., Gent, 50 Raeoke, Westende Wevelghom, 50 Doktoor Stockman. Evergem, 25 MejutVers M. en B. De Beer, Lceuwergem 25 Mejufïer H. Hamerlynck, Gent, 25 H. V. zeren onze familie, Langemark. 5 N. Y. E. H. Haringhe, 10 Naamloos, Manage, 2; H. V. zegen onze familie, 1,90 Nini, 10 J. V. D. V. J., Temsche, 20 P. J. Vloeberghs, 2 H. V. zegen onze familie, Iseghem, 5, Heer, zegen mijne kleine kinderen, Luik, 2 Ter eere van den H. Antonius, Haeltert, 1 M. P. HoufTalize, 5 Augustine, 0,33 God zegen mijne onderne mingen, Gembloux, 20 L it Rousselare, 1,80 s Om eene gunst te bekomen,Lessen, 2; Christiaan, Maria-Louisa en Genoveva voor de genezing van Cecilia, 2 H. Vader, zegen mijn huisgezin, Her- zele,2,50 A. S. D.,Synghen, 2 Onbekend, 6 Bijzondere intentie, 2; Jufvrouw en weduwe, Lier, 20 Onbekend, 20 Onbekend, 5 Voor het wclgelukken van een exaam, 2 Onbekend, 2; iid., 10 A. L. Purnode, 5 Eene meid, Westende Wevclghem, 0,50 Opdat mijne beden zouden verhoord worden, Gent, 20 Ter eere van den H. Vader, id., 20 Een priester, Brussel, 5; Eene oude dienstmeid, Gent, 5. Totaal 72,254.80. Men kan de inschrijvingen zendon aan het bu reel van dit blad 'of aan M. Léon Malliè, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. (1) Het totaal van de laatste lijst moet vermin derd worden met 17 frs. de drie inschrijvingen A. G. Oostende, 2 S. Y. P., id., 5 F. A., id., 10, welke bestemd waren voorde Vrjje-Mljnwer kers. BEDEVAART DER KATHOLIEKE PERS NAAR ROME. Van 15 April tot 3 Mei. ls,e klas, 6S0 fr. 2dc klas, 550 (Napels inbegre pen.) Voor inlichtingen en :*)echrijvingen zich te wenden tot M. Alf. FRANCOIS, 45, Noordlaan, Brussel. DOODEUJK ONGELUK te St-Jans-Molenbeek. Een 3-jarig knaapje doodgepletterd. Donderdag rond den middag, w erd in de Manchesterslraat, te Sl-Jans-Molenbeek,een driejarig knaapje door een kamion doodge- pletterd. Het lileine slachtoffer, Jakob Naegels, wiens ouders in het huis n. 27 derzolfde straat wonen, speelde voor de deur der ouderlijke woning. Juist toon de kamion van M. Detroch, wonende St-Martenstraat, in kleinen draf door de straat kwam gereden, wilde de kleine overloopen. De voerman kon onmogelijk zijn gespan inhouden. Do onvoorzichtige kleine werd omvergeworpen en de wielen liepen hem over het lijf. fle arme kleine werd liet hoofd en de horst verpletterd. Ooggetuigen namen onmfddelijk het slacht offer op en brachten hel bij een geneesheer, doch geene hulp kon nog haten. Het arme kind overleed eenige minuten later. Uit bet onderzoek is gebleken, dat het ongeluk aan de onvoorzichtigheid vair het kind moet toegeschreven worden. De droefheid der beproefde ouders en van den voerman is hartroerend. Holland Vastenavond en moord. Maandag avond ontstond er te 's Hertogenbosch eene hevige vechtpartij tusschen eene bende meestal dronken jongelui. De 20-jarige Van Pullen kreeg een messteek in het hart en zonk neer. Daar men meende dat zijn val aan dronken schap toe te schrijven was, bood men niet onmiddelijk hulp, zoodat do jongeling dood gebloed was vóór men bemerkte wat- er voorgevallen was. Andere personen werden ook door mosste ken gekwetst. Een verdachte is aangehou den. Frankrij k Vastenavond te Parijs. Niet minder dan 970 aanhoudingen werden Dinsdag alleen door dc Parijzer policie gedaan. Er liepen veel verkleede apachen rond onder de vast- goknepenen, die er een zaakjo van maakten on aan gestolen horloges en geldbeugels

De Volksstem | 1912 | | pagina 1