Ontslag van den Minister van Oorlog OORLOG AD De redders van het christen geloot 'T EEN EN 'T ANDER Het drama der Anspachlaan Brusselsche briefwisseling. Achttiende jaargang n' 47 I" Zondag 25 en Maandag 2G Februari 1912. BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- Bedrieger geknipt. Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jj» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «i» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Roklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is onze plicht, gedurende den tijd van den Karnaval, hier en daar eenige maskers af te trekken. Rukken wij eens het vermomsel af van het Daensismus. De Daensistenpartij is de venijnigste van alle partijen, omdat zij, onder den 'dekmantel van christelijkheid en gods dienstzin, bet volk altrekt van den godsdienst, dien zij nochtans schijnt te verdedigen.' Men is beter met eénen open vijand, dan met een valschen vriend, zegt het spreekwoord. Liberalen en socialisten toonen zich gewoonlijk zooals zij zijn. Zij zullen, wel is waar, rond de kie zingen hunne fijnste handschoentjes aandoen, om töch niemand erg te ra ken ze zullen,wel is waar,een weinig huichelen met in hunne gazetten, rond dezen tijd te schrijven dat zij tegen den godsdienst niet zijn; doch zij, zullen de onbeschaamdheid en de verwaandheid nooit zoo ver drijven gelijk Petrus Daens, die op de eerste bladzijde van zijne gazetten spreekt over Onzen Lie ven Heer, Onze Lieve Vrouw en de Heiligen, en op de tweede bladzijde den Paus, de Bisschoppen, de Pries ters, en de voornaamste katholieken aanvalt en w ierook brandt voor de li berale ei: socialistische hoofdmannen. Over een veertiental dagen schreef hij nog De christene volkspartij is de red ding van den katholieken godsdienst in ons land. Zoo Zoo Is het om den godsdienst te redden, dat gij Petrus Daens in de Kamer altijd stemt met de vijanden van den godsdienst Was het om den godsdienst te red den dat er in den tijd door een rijken liberaal uit Brussel, alle maande 500 frank werd gezonden om de katholie ken te bevechten Was het om den godsdienst te red den, dat over vier jaren, gedurende de gemeeutikiezing, gij op eene en de zelfde lijst stond met de liberalen en de socialisten Is het om den godsdienst te redden, dat de Daensisten van Ninove een verbond hebben aangegaan met de godsdiensthaters Was het om den godsdienst te be- voordeeligen, dat gij den 15 Augustus laatst te Brussel met de liberalen en socialisten gingt manifesteeren tegen onze katholieke regeering Is het omdat gij zoo goed den chris ten godsdienst verdedigt, dat de Paus en de bisschoppen, uwe partij hebben afgekeurd en veroordeeld Als de Paus, de plaatsvervanger van God zeil, gesproken heeft, gelijk hij het heelt gedaan, zouden alle recht zinnige christenen in geweten moeten den rug keeren aan mannen die door het Oppergezag der H. Kerk, aan dewelke wij gehoorzaamheid verschul digd zijn, openlijk zijn afgekeurd. Reeds zijn de oogen van velen geo pend. Met voldoening hebben wij ge zien dat een groot getal personen, aan wie de huichelarij van M. Daens sedert lang tegen de borst stuitte, van hunne dwaling zijn teiug gekeerd. Herdersem, Denderhautem, Ney- ghem, Appeltere, Oultre, Aspelare Okegem, Pollaere enz. hebben in de laatste tijden bewezen dat zij van geene scheurmakers meer willen en dat het eenen strengen plicht is voor alle ware en rechtzinnige christenen, de eenheid der katholieke partij te hehertigen om den vijand, die ons dierbaar Vader land bedreigt, te kunnen overwinnen. Mochte M. Petrus zelve, de oneer lijkheid van zijnen strijd en de nood lottigheid voor onzen godsdienst in ziende, ook eens tot betere gevoelens komen. Dat hij hem de woorden herinnere, welke zijnen stervenden broeder, pries ter Daens, op zijne laatste oogenblik- ken hem toestuurde.Bewogen schrijven ze wij hier neer Petrus, ga naar Gent bij den bis schop en vraag hem vergiffenis voor ons. Petruskeer toch terug tot de katholieke partijin dewelke wij gebo ren zijn, want ge zijt op eenen slechten weg. Aanhoor toch mijne woorden, want. het zijn de ivoorden van eenen stervenden broeder... Dat deze woorden diep in den geest gegrift wezen van alle Daensisten en hen aansporen om gelijk hunnen eer sten hoofdman, rechtzinnig tot de katholieke partij terug te keeren in de welke zij geboren zijn. Wie niet voor mij isis tegen mij, zegt de Zaligmaker in het Evangelie. Wie niet katholiek is, is dus vijand van den katholieken godsdienst. Wees dus katholiek en niets anders. Daensisten, socialisten, liberalis- ten, anarchisten, nihilisten en andore schisten, het is al valsche munt. Mochte men dit eens goed begrij pen en den korten tijd van het leven benuttigen om den goeden strijd te strijden, den strijd tegen de vijanden van ons Geloof, van ons Vaderland en van ons Huisgezin. en van drachtige veerzen met ten minste vier tanden terug toegelaten langs de volgende tolkantoren aan de Hollandsche grens Watervliet, Selzaete (statie), De Klinge (statie en dorp), Suntvliet, Esschen (statie en dorp), Meersel, Strijbeek, Weelde (statie), Achel (statie), Maeseyck, Visé en DePlancke (St-Martens-Voeren). Duren tijd. Ondanks liet uitbre ken van den duren tijd. zijn de stortingen in de rijksspaarbank niet eens verminderd, doch integendeel, van 31 Oktober tot 30 November, wanneer de nood voor 't kleine volk het nijpendst zijn, de stortingen ver meerderden met meer dan elf millioen. Het bedrag der stortingen klom in 1911 tot 985.631,223 frank 57 centiemen. Thans moeten we sinds lang het milliard hebben bereikt. Brabant staat altijd aan de spits van het sparend volk met 220 millioen dan volgen West-Vlaanderon, 157 millioen Henegou wen, 149 millioen Oost-Vlaanderen, 126 millioen Luik, 100 Antwerpen, 98 Na men, 70; Luxemburg, 37 en Limburg 27 millioen. Tentoonstelling van Bel gische Herdershonden. De Koninklijke vereeniging St-Hubert richt op, 7 en 8 April in de hal van 't Jubeljaar- park haar jaarlijksche tentoonstelling van herdershonden in, onder bijzondere begun stiging der regeering en der stad Brussel. Een prachtige zilveren schaal zal aan <len bekroonden Belgischen herdershond worden toegekend. Liefhebbers kunnen zich het programma der tentoonstelling aanschaffen met zich te richten tot het Sekretariaat, 36, De Joncker- slraat, 36 te Brussel. Vermeerdering van het ge tal Parlementsleden. M. de minister van Binnenlandsche Zaken, heeft Vrijdag namiddag een wetsontwerp neerge waarhij het getal volksvertegenwoor digers en senators, ten gevolge van den aangroei der bevolking, verhoogd wordt. Volgens het wetsontwerp zal het getal Kamerleden van 166 op 186 gebracht wor den, on dit van de senators van 84 op 94. Er zullen dus 20 Kamerleden en 10 sena tors meer zijn. De verdeeling van de nieuwe Kamerzetels is als volgt vastgesteld 2 voor het arrondissement Antwerpen, 1 voor het arrondissement Mechelen en 1 voor Turn hout 5 te Brussel, 1 te Leuven, 1 te Rous- sela re-Th i el t, 1 te Veurne-Dixmude-Oosten- de, 1 te Bergen, 2 te Charleroi, 1 te Luik. 1 te Tongercn-Maeseyck en 1 te Neufclia- teaü-Virton. En voor de Senaatzetels 1 le Antwerpen, 1 tc Mechelen-Turnliout, 2 te Brussel, 1 Le Rousselare-Thielt, 1 te Gent-Eecloo, 1 te Charleroi, 1 te Luik, 1 voor de drie vereenig- de arrondissementen van Limburg,en 1 voor de vereenigde arrondissementen van Namen. Het getal provinciale senators blijft on veranderd. Telefoongesprekken met Buet buitenland. De telefoonge meenschap met Engeland, die, in de netten Antwerpen, Brussel, Charleroi. Oostende en Verviers, uitsluitend voorbehouden was aan de openbare kantoren en aan sommige ge abonneerd en die daartoe geschikte toestellen hebben, werd op algemeene wijze uitgebreid tot alle posten van die netten. De netten Brentwood en Eastbourne,wer den toegevoegd aan de lijst der Engelsche netten, die gesprekken mogen voeren met België. Het Belgisch en het Engelsch beheer heb ben, op gemeenschappelijke kosten, het leg gen tusschen beide landen ondernomen van een tweeden onderzeeschen telefoonkabel met twee geleidingen. Hoogst waarschijnlijk zal men, dank zij dien kabel, welke de laatste verbeteringen van de techniek zal vereenigen, de telefoon- gemeenschap tusschen België en het Ver- eonigd Koninkrijk kunnen uitbreiden tot een grooter getal plaatsen van beide landen Daarenboven zullen de proefnemingen moe ten uitwijzen of het mogelijk is sommige vreemde telefoonnetten van het vaste land met Engeland te verbinden, door heen. Invoer van vee. Te rekenen van 1 Meert wordt de invoer van melkkoeien TE BRUSSEL, De lijkschouwing Vrijdag namiddag hebben de wetsdoktors het doodenhuis van het kerkhof van Evere, de lijkschouwing gedaan van den ongelukkigen De Groof, die Donderdag vond door zijne minnares op de Anspach laan doodgeschoten werd. XJit de lijkschou wing is gebleken, dat de man twee kogels door de longen kreeg, hetgeen de dood ver oorzaakte. De oorzaak van het drama Uit het onderzoek is gebleken, dat de moordenares, Sofia Feys, terzelfder tijd met verscheidene jongelingen kennis had, en De Groof reet haar wilde afbreken, omdat hij zulks vernomen had. Hij verborg haar zijn voornemen niet. Daar Sofia Feys echter van hem geld kreeg, wilde zij hem door bedreigingen dwin gen, haar nog eene som 'van 2000 fr. te geven. De Groof weigerde. Daarna poogde zij hem in een bloktreiu te vermoorden, en 't was mot de grootste moeite dat de jonge ling haar kon ontwapenen. Donderdag had hij eene klacht tegen haar neergelegd, en eenige oogenblikken later viel hij onder hare moordende schoten. M. Em. Bosquet, pianist, zal zijne mede werking verleenen. In den Vlaamschen Schouwburg, op 4e Maart, groote benefietvoorstelling ten voor- doele van M. Albert Hendrickx, den sympa thieke sekretaris en zoon van den Bestuur der. Op het programma Carmen. Mevr. Odiela Hendrickx, in de rol van Carmen en M. Albert Hendrickx in de rol van Don José. De betooging van Zondag laatstleden, ter eere van M. Errera, de Joodsche burge meester van Ukkel, is een nieuwe fiasco ge weest. Buiten de maatschappijen van Vorst, Lin kebeek, Beersel, Elsene en St-Gillis, bestond de stoet uit het iniïchtingskomiteit en zijne vier maatschappijen. De eenigste groep die nog wat talrijk was, was deze der liberale afgevaardigden der omliggende gemeenten met vijf blauwe vaandels, en deze der stu denten der Vrije Hoogeschool, die aan M. Errera eenen ruiker pissebloemen gingen aanbieden. Roode vaandels waren in den stoet niet te zien, daar M. Errera niet wil laten zien ■dat hij door de socialisten gekozen werd. Voor de veranderingswerken, aan de Sle Gudulaplaats, schijnt men, nu besloten, op den boek der Kanselarijstraal een huisje, in modernen trant te bouwen, dat wel zoo staan, tusschen den bouwstijl der XVIII0 eeuw en den bouwtrant der oude huizen der Groote Markt. Het doel dat men zich voorstelt is aan de Kollegiale kerk de omschrijving te geven welke haar best past, zonder den samenhang te schenden.Van de St° Gudulastraat gezien, zou de Markt, langs den kant van bet Bak kershuis er zeer lief uit zien. Langs den kant der Kanselarijslraat, zal eene nieuwe ver koopzaalvoor Notarissen gebouwd worden. De liberale lijsten, voor Kamer en Senaat zijn nu bepaald samengesteld. Deze der socialisten voor den Senaat is nog niet vast gesteld, terwijl de lijsten der katholieken op 3° Maart bepaald zal opgemaakt worden. Op de katholieke lijsten zullen al de uit- tredenden terug voorgesteld worden, ter uit zondering van M. Allard, senator. Onder de nieuwe kandidaten voor den senaat, wordt genoemd, de heer prins Pieter de Caraman Chimay, zoon van onzen gewezen minister van Binnenlandsche Zaken. Na 25 jaren diplomatiekon dienst, te Berlijn, Londen en Parijs, werd hij naar Athenen gezonden, waar hij lange jaren Belgische gezant was. Thans woont hij te Brussel. Prins en Prinses de Caraman Chimay houdon zich veel met de katholieke werking bezig. Hunne vrienden hebben dan ook ge dacht, dat hij aan het land en de katholieke zaak veel dienst kon bewijzen, en zijne kan didatuur wordt gesteund door al de kantons van het arrondissement. Zaterdag 24 Februari 1912. Men schrijft ons uit Brussel De straatcarnaval schijnt al meer en meer te willen verdwijnen. Het is nu juist geen ongeluk, want het oude gebruik is thans ver anderd in de gewoonte, de laagste gevoelens uit te drukken, onder voorwendsel dat men een masker voor het aangezicht heeft en om het lijf eenige onnoozele lompen. Ik maak ook geen groot onderscheid, tusschen de straatcarnaval en de gemaskerde bals. Wel zijn de lompen wat rijkelijker, wel is de dronkenschap zoo plat niet meer, maar 't is toch altijd hetzelfde spektakel, dat aan het menschelijk geweten doet twijfelen. Enfin, nog eenen dag, Zondag, en dan zijn wij hier toch gerust tot Half-Vasten. Vergeten wij echter niet hier te zeggen, dat aangezien de Katholieke Schoolbonden van Brussel niet toegelaten werden, omhalingen te doen tij dens de Carnavaldagen, het publiek verwit tigd is, dat zij niet moeien den penning jon nen aan de liberale geldomhalers, maar hunnen stuiver storten in het lokaal der Bon den, PatriaRue du Marais, 23, Brussel. In het lokaal Patria zal op Zondag 3 Maart, om 10 ure 's morgends, eene alge meene vergadering der Christene Vrouwen honden van België plaats hebben. Deze vergadering heeft voor doel, de par tijgangers van het VrouwenstemrocLt te groepeeren, en de toekomstige kiezeressen door voordrachten en volgschriften tot hunne zending voor te bereiden. Het muzikaal viertal Ghaumont,zal Woens dag 6 Maart in de feestzaal der Duitsche school, Miniemenstraat, om 8 1/2 ure des avonds zijn vierde opvoering geven. Op bet programma Mozart, Beethoven en Franck. De Kamer was in het begin der week zeer kalm. 't Was nog over den Zwarten Kongo te doen. Wij hebben het ongelijk, al de Kon- gozaken, te veel Europeesch. in te zien, en te meenen, dat liet in Kongo is zoouls hier. Nu is men bezig aan de begrooting van Nijverheid en Arbeid. De socialisten hebben demonden vol, om de patroons aan te vallen, maar zij vergeten, dat de slechtste pa troons. de socialisten zelf zijn, hetgeen reeds dikwijls bewezen werd. Koben. Wij hebben gisteren gemeld, dat een kerel, die zich deed doorgaan voor een kapitein van bet 2° jagers te voet, in een huis der Belliardstraat, verscheidene dagen gratis logist had weten te krijgen, en spoorloos verdween toen het op betalen aankwam. Nog andere klachten waren ook tegen den ehendigon bedrieger ingebracht. Donderdag avond kwam de kerel in een koffiehuis binnen en nog een plaatsje onbezet vindende ging hij zich neerzetten. Hij was echter nauwelijks gezeten, of hij werd verzocht, door den persoon die tegen overhom zat, mede te gaan naar het poli- ciebureel. De bedrieger had zich juist tegenover een policieopzichter geplaatst. Op het policiebureel werd de bedrieger herkend, als zijnde de genaamde Albert S.., 25 jaar oud, geboren te Laken, van vreemde ouders. S... spreekt verscheidene talen en heeft veel gereisd. Hij werd reeds in 1908 te Brus sel veroordeeld wegens aftroggelarijen. De schurk is opgesloten. Ilij was nu reeds weer in een huis der Pascalstraat op logist, en gaf zich uit, voor denzoon van eeu gekend Autwcrpsoh sigarenfabrikant» Generaal Hellebaut De Belgische minister van Oorlog, luite nant-generaal Hellebaut, heeft gisteren zijn ontslag gegeven. Reeds dikwijls had hij den Koning zijn ontslag aangeboden, doch, onze Vorst, in hem een man van één stuk, op wien bij ver» trouwen mocht herkennende, verzocht hem op zijnen post te blijven. Thans is de aftre dende minister 70 jaar oud geworden, en alhoewel nog kloek, kan hij toch over de gewilde taaiheid van geest en lichaam niet meer beschikken om zijnen post naar verlan gen te bekleeden. Koning Albert heeft nu aan de gegronde verlangens van generaal Hellebaut voldaan en zijn ontslag aanvaard. Eenige woorden over zijne loopbaan, zul len onze lezers wellicht niet onwelkom zijn. Geboren in Januari 1842, to Berchem-bij- Antwerpen, trad hij nog jong in de krijgs school, deed er schitterende studiën en werd bij de veldschutterij ingelijfd. Op 15 Juni 1902 werd hij tot luitenant- generaal bevorderd. Algemeen loezichter der artillerie, daarna algemeen bestuurder bij het minister van Oorlog maakte hij ala dusdanig deel van de kommissie, welke in 19C0 aangesteld werd, om liet leger en do artillerie te hervormen. Irt Mei 1907 werd hij minister van Oorlog benoemd in het kabinet De Trooz. Hij bleef het in de kabinetten Schóllaert en de Bro- queville. De aftredende minister was de ontwerper der wet van 1909, die de legeraanwerving, op een anderen voet schoeide. Hij wist met zijn klaar, eclit militair woord, waaraan hij nooit vorm of praal zocht te ge ven, zich gemakkelijk door Kamer en Se naat te doen verstaan, en zijne wet te doen doordragen. In do laatste debatten nog, wist hij zich goed te verdedigen. Ook zal zijn aftreden bij velen betreurd worden. Naar wij vernemen zou de heer Baron de Broqueville, Kabinotsoversle liet interim van het oorlog departement op zich nemen. De achtbare minister denkt, zonder uitstel de belangrijke hervormingen welke hij zelf in Kamer en Senaat heeft aangekondigd, te verwezenlijken, en het leger te hervormen op do manier die hij zelf in het Parlement heeft aangeduid. Er zou dus geen nieuwe minister van oorlog benoemd worden, tot aan de alge- gemeene verkiezingen. Een konfrater meent echter le kunnen erzekeren, dat generaal Kouckcr zou geroe pen worden om minister Hellebaut op te volgen. L'Etoile Beige deelt heden morgend mode,dat het kabinet, dat het Ministerie van M. de Broqueville zal opvolgenden nieuwen minister van oorlog zal moeten kiezen. Wij denken dat zulks onnoodig zal zijn en dat het kabinet de Broqueville nog wol voor lang aan het bewind zal zijn. TUSSCHEN Nieuwe vredesgeruchten. Een blad meent te weten dat eene nieuwa poging om eene bemiddeling te bekomen in het Italiaansch-Turkschkonflikt, sinds eeniga dagen door de belanghebbende mogendheden ernstig \sordt aanzien, om h^'t einde der vijandelijkheden te verhaasten. Rusland heeft er het initiatief van genomen. Engeland en Duilschland hebben 't inzicht deae vraag ta. steunen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1