"De Waarheid is ffiijH Wapen Katholieke Volkskring Sint Jozef ONZE YQLKSREIS NAAR ROME of eenige staaltjes van boerenbedrog tanigs feitjes die nog in elks ge- Liigen zijn, zu len ons antwoorden. HOFSTADE Souper van Be Lustige Bolders Landbouwbelangen DE LWKPLECHTIGHEDEN van H. Steppe, WATERLOO u 25 EN 26 FEBRUARI 1912 (woorden van AI. P. Daens). Die woorden komen gedurig uit den mond van M. P. Daens, gelijk als 't water gedurig loopt over liet wiel van een watermolen. o Ik ben de man der waarheid roept M. Daens, op allen tonen, op alle vergade ringen, op straten en wegen, in treins en Statiën «De waarheid is ons wapen schrijft M. Daens, op alle bladzijden van zijn gazetten, in al zijn geschriften, op den muur van zijn flaensistenlmis Is dat wel zoo Is dat eerder goen boeren bedrog Ons volk, ons Vlaamsche volk zegt immers sedert duizend jaren Pralen zijn geen oorden Schijn bedriegt 't Zijn de ledige vaten die het beste klinken Geeft den sloe ff er een stuk brood De klager heeft geen nood Wie is er mis van de twee ofwel IV!. Daens otwel liet oude gezond verstand van ons volk 1°) Op 15 Augustus 1911 was liet le Brussel groote betooging der antiklerikalen tegen de katholieke scholen en voor 't alge meen stemrecht. Eerst verklaarde en schreef plechtig M. I aens, in volle waarheiddat hij daar niet aan meedeed, dat hij daar in geweten niet mocht aan meedoen, dat hij niet wilde mee werken met de vervolgers van godsdiei st en christene scholen. «Geen enkel ware partij genoot, don naam van Demolcraat, den naam van christen waardig zal deelnemen aan de betooging te Brussel schreef M. Daens, in Het Land van Aalst van 9 Juli 1911. Niettegenstaande dat, ging M. Daens op io Augustus toch mee in de betooging en ondersteunde hij de goddeloozen in hun boos werk. Handelde M. Daens dan volgens de waarheid 2°) M. Daens schreef en zegde gedurig in 5911 Wij zijn geen antiklerikalen wij zijn l iet voor liberalen of socialisten wij gaan noch naar rechts noch naar links- 't Wierd gemeentekiezing in 1911. Met wio streden de Daensisten te Brugge M 1 liberalen en socialisten tegen de katho- 1 en. Met wie streden ze le Ninove Met op rechte goddelooze liberalen en socialisten legen de katholieken. Voor wie stemde M. Daens en zijn partij op 29 October te Aalst in de balloteering VOOR een liberaal en TEGEN een ka tholiek Stemmen voor goddelooze liberalen en socialisten, is dus volgens M. Daens het ivapen der waarheid gebruiken 3°) Na de gemeentekiezingon van 1911 schreef M. Daens dat ZIJNE mannen, dc Daensisten gekozen waren te Appelterre, te Pollaere, te Meldert. Diezelfde gekozenen van Appelterre, Pol laere en Meldert antwoordden dat zij katho lieken waren, en geene Daensisten. Wie schreef er dan leugentaal Wie sprak nogmaals gee:i waarheid Was het niet M. Daens 4°) M. Daens beschuldigde de katholieken in den gemeenteraad van Aalst dal zij van 't landsbestuur geld ontvingen voor het bou wen hunner vrije scholen, Dat was eane leugen. De katholieken ont vangen daarvoor geen duit Maar M. Daens gaat maar voort met uit te bazuinen dat de waarheid zijn wa pen is 5°) M. Daens tempeest en buldert tegen de hongerloonen. De hongerloon en zijn de pest, de dood van ons volk, zegt hij. De familie- loonen moeten er komen. Nochtans is het algemeen geweten, en aan M. Daens in den gemeenteraad van Aalst verweten (en hij weerlegt hot niet) dat hij iBelf tot in 1908 de kleinste loonen betaalde ,van al do drukkers van Aalst,aan zijn eigene werklieden. En M. Daens roep! maar gedurig dat hij de man der waarheid is 6) M. Daens drukte herhaalde malen in zijne gazetten over De Volksslem dat zij geschreven had in België loopt men op de klaver van der. overvloed Dat was eene leugen. De Volksstem had geschreven dat er in België welvaart was,en schreef herhaalde malen aan M. Daens dat hij hare woorden vervalschte. Heeft M. Daens ooit die leugen ingetrok ken Hij het zuiver beeld der waar heid Nooit 7) M. Daens strooide uit door gansch het arrondissement van Aalst, met woorden en geschriften, dat M. Woeste in de Kamer ge zegdhad, dat het volk min moest eten, dat daar de remedie toas tegen de levensduurte! Wederom eens eens leugen. M. Woeste had het Belgisch volk enkel aangeraden zich niet te laten meesleepen door weeldezucht. Zoo hanteert M. Petrus Daens het wa pen der waarheid 8) In de gemeentekiezing van 1911 riep M. Daens uit op alle daken Er moetrecht- veerdigheid komen De evenredige verte genwoordiging, dat is de rechtveerdigheid Weg met de alleenheersching Maar te Ninove, riep diezelfde M. Daens: Leve de alleenheersching der goddeloozen met de Daensisten De katholieken moeten van het stadhuis voor hun geene evenre dige vertegenwoordiging voor hun geene rechtveerdigheid En toch zouden wij M. Petrus Daens op zijn woord moeten gelooven als hij roeptDE WAARHEIDIS MIJN WAPEN 9e) M. Daens deed onlangs een politiek bezoek in het Hospitaal van Aalst. De Com missie van 't Hospitaal liet hem weten dat hij alle dagen, alle uren bezoeken mocht brengen, maar niet op de uren als de familie der zieken komt, om die personen niet te storen. M. Daens antwoordde daarop in zijn gazet ten dat hij in 't Hospitaal van Aalst niet meer mocht komen Dat was wederom eens een gewilde leu gen, eene kemelleugen, zoo groot als de toren van 't stadhuis. Maar uit zijnen mond klinkt het toch ge durig Ik ben de man der waarheid Waarom doet M. P. Daens dat Wel, M. Daens kent heel goed de betee- kenis der beruchte woorden van Voltaire, den grootsten goddeloozen schrijver van Frankrijk liegt, liegt, liegt maar altijd en blijft liegen er zal toch wel iets van over blijven. Ziedaar eenige klare gekende feiten. Wat besluit is er uit te trekken Wel, dat het ons volk is dat gelijk heeft, als wanneer het sedert duizend jaren zegt Praten zijn geen oorden Schijn bedriegt Dus heeft ons volk ook gelijk als het zegt De lieger is een bedrieger M. Petrus Daens en de Waarheid, dat is als Water en Vuur dat kan niet accor- deeren Het wapen van M. Daens was is het dan de waarheid ofwel de leugentaal 't Is zooals Planckaert zegt, leeuwke Planckaert, een der hoofdmannen der daen sisten van Gent, die don waard sedert 20 jaar kent: 't Is het lot van iedereen die met een Daens handelt, van bedrogen te worden. Dat is niet zeer christelijk, MAAR 'T IS ECHT DAENS! Zondag verleden werd de naaldkantscliool hier plechtig geopend. Eerw. Pater Rutten, de heer Piron van Brussel, henevens geestelijke en wereldlijke Overheden, waren om 11 uren vergaderd in het nieuwe, ruime en wel ver lichte lokaal, eenvoudig doch smaakvol ge schilderd door de hoeren Van San dn. Kantwerksters van Hofstade, Gysegem en Lede, waren talrijk opgekomen. Leerlingen die den cursus volgen van kleermaken en snijkunst waren ook aanwezig. Mejuffer Rosina Clinckaert. las een adres van dankbetuiging. Mejuffer Maria Van Gy- segem, wenschte den Bestuurraad welkom, in de nieuwe Vakschool. Eerw. Pater Rutten, de heer Piron en de Eerw. Heer Onderpastoor deden opvolgent- lijk de groote voordeelen uitschijnen der nieuwe inrichting; tevens werd de aandacht dor leerlingen gelrokken op de aan te wen den middelen om dit beroepsonderricht voor- deelig te volgen. Een telegram van dankbaarheid werd ge zonden aan do groote Inrichtster der Kant- scholen, namelijk aan Hare Majesteit de Koningin, en het volgende antwoord kwam toe Aan den Heer Bestuurder, TTw oprecht hartelijk telegram heeft de Koningin zeer getroffen; vurig bedankt Hare Majesteit U, alsmede al degenen wier tolk gij geweest zijt; tevens wenscht de Koningin uwe zoo nuttige instelling eene hloeiënde toekomst. INGLEBEEK, Secretaris. 's Namiddags werd er in de feestzaal van den Kring, eene tweede plechtige zitting ge houden. Niet enkel de leerlingen maar te- DE VOLKSSTEM vens ook hunne ouders, vervulden de zaal. Eerw. Pater Ruiten begroette die talrijke opkomst, als een voorteeken van het welge- lukken der Vakschool. In eene eenvoudige, hartelijke taal, sprak Eerw. Pater Rutten, tot die menigte, over de zedelijke voordeelen van den huisarbeid. Uwe wetenschappelijke vorming, voegde de Eerw. Pater Rutten er hij, moet en zal voor zeker ook uw stoffelijk gewin verbeteren. Vurig spoordo Ilij de ouders aan hunne kinderen naar do Vakschool te zenden, de leerlingen aan zich meer en meer te be kwamen in hunnen stiel, in het vak, dat vroeger den roem uitmaakte van ons Vlaan deren. Een daverend handgeklap begroette het einde dier schoone Voordracht en de Eerw. Heer Pastoor sloot die onvergetelijke bijeen komst, door een hartelijk dank te zeggen aan Eerw. Heer Pater Rutten. Meuieschettestraat Verleden week schreef een prijsbolder in De Volksstem dat er Maandag in onze Volkskring van Schaarbeek zou leute zijn, en hij sprak op voorhand met zoodanig veel lof over dien avond, dal ik bij mij zeiven dacht dat hij wel wat overdreef. Nu, ik moet bekennen dat hij gelijk heeft en meer dan gelijk: de souper van Maandag heeft de stoutste verwachtingen verre over troffen en alle dagen wordt er met voldoening van gesproken. Ge weet het misschien al, het heeft vroe ger nog in De Volksstem gesU an, de boldersmaalschappij van onze Volkskring telt 104 leden. Ongelukkiglijk waren nog al eenige van de beste burgers belet en afwezig, eennige werklieden ook waren gebonden, en toch nog 89 mannen waren opgekomen Of de souper lekker was ge kunt oor- deelen... hier is de menu rosboeuf met pa tatten en wonderfijne saus, hespen (zonder vet of beenen of zwaarden) gebraden,percies kalfvleessch met schorseneden, velen van ons hadden dat nog nooit geëlen... Holland- scho kaas met boterhammen... appelsienen... sigaren en verschillige lekkere bockskens... we zullen maar niet zeggen hoeveel om nie mand jaloers te maken... Ik heken rechtuit dal ik eene goede maag heb en dien avond mijn deel heb gedaan,., maar ik was nog maar een klein manneke^ij al die liefhebbers die ik daar bezig zag. Ik heb binnen mijn leven zoo smakelijk niet zien smullen. Wat ons werklieden ook aangenaam was, 't is dal er zoovele en zoo brave Heeren leden onzer maatschappij in ons midden zaten. De president mijnheer Leo De Meeter, sprong de eerste recht en bedankte in rwo korte aanspraak al dezen die dank verdienden, in 't hijzonder onzen Eerweerden Heer Pastoor die iederen Zondag op de bollebaan is en znlke schoone prijzen heeft geschonken in den laalsten prijskamp; Mijnheer R. Moycr- soen onzen geliefden Volksvertegenwoor- ger, sinds lang vriend van al onze werken en instellingen die ten allen tijde door zijne geachte familie zoo mildig ondersteund wer den, en eindelijk onzen vriendelijken Be stuurder onderpastoor De Meester, liet leven en het plezier van de bollebaan. Moet ik het zeggen dat ieder van deze dank- en lolhe- tuigingen geestdriftig werden goedgekeurd en bekrachtigd. Onmiddolijk antwoordde de E. H. Pastoor en drukte al zijne bewondering uit voor die zoo blooiende dn zoo voorheeeldige bolders- maatschappij. Mijnheer Moyersoen drukte bijzonderlijk op do noodzakelijkheid en liet nut van 't vakonderwijs, en bevool aan de leden en hunne huisgezinnen, de nieuwe en zoo wel ingerichte Ambachtschool van Sint- Jozef die in geheel het Arrondissement zoo veel bijval verworven heeft. Ten slotte hij aan de bolders het blijde nieuws mode dat zij onmiddolijk een nieuwen prijskamp mochten beginnen waar van hij de prijzen wilde aanbieden. Hij moest het geen twee keeren zeggen, met daverend handgeklap werd dit nieuws begroet. En zonder wachten sprong onze Bestuurder op, om in naam der bolders M. Moyersoen te bedanken; hij sprak nog de in gloedvolle woorden over de boldermaat schappij, die hij hoven allen lief heeft omdat hare leden allen zonder uitzondering zoo brave menschcn zijn, on de beslo leden van don Volkskring altijd en overal de eersten met hun goed voorbeeld. Benevens die treffende aanspraken, was ook gezorgd voor leute en klucht. Verschil lige zangers volgden elkander op en wisten door ontelbare liederen ons te verzetten... om er maar eenigens te noemen Eduard Troch, Charles Schaepdryver, Louis Gyssens, Wantje Gysbrecht, Gustaaf Thys, Jef Schollaert en vooral Bellemien Noël en Theofiel Lambertin met hun beiaardspel genoten een buitengewonen bijval... zoodat de uren voorbijvlogen zonder wij het gewaar wierden 't Is zonder liegen, wij hebben sinds lange jaren niet een zoo plezierigen avond beleefd Ge zult het zien, onze bol dersmaatschappij zal nog leden aanwinnen... Voor ons was nog 't schoonste van al de 15 schoone prijzen die dan plechtig behan- digd wierden aan de overwinnaars van de, prijsbolling. Wij hebben ze toch niet voor niets gehad... wij hebben ons fel moeten weren en op de souper de tafel dienen Wij moesten rap zijn en springen, maar hebben toch ons dingen goed gedaan. Mijn heer de pastoor zij dat, als wij niet meer we ten van wat hout pijlen maken, wij nog kun nen dienen voor gar^ons in nen café In alle geval elk was kontent en ik ook Nen tafeldiender. Onze Moestuinen. Dat het stilaan tijd wordt om aan de groenselhoven te denken, lijd geenen twijfel. Eenige inlichtingen van praktischen aard zul len dus niet te onpas komen. Groensels zijn gewis winstgevend, en worden door iedereen gezocht; jammer dat ze in 1911 toch zoo duur waren, en op dit óogenbliknog le veel geld kosten, zoodat er vele personen zijn die er geen gebruik kunnen van maken. Dat is eene reden om ons meer op groen- selkweek toe te leggen. Doch wij mogen het niet verzwijgen, maar al le veel worden de teelten van verschillende groensels verwaar loosd, en vooral voor wat do bemesting be treft. Het is zeker dat er in de tuinen veel gebruik moet gemaakt worden van stalmest en heir, doch de scheikundige meststoffen worden op te kleine schaal aangewend, en nochtans, 'tis tot deze dat men hij de inten sieve kweel; zijne toevlucht moet nemen. De minerale meststoffen ais potasch- en fosfoor- zuurvetten, en de stikstofmesten zijn onmis baar om overvloedige opbrengsten van goede hoedanigheid te hekomen. Deze laatste voor al zijn er noodig om de planten volledig te doen ontwikkelen. Bij het omwerken van den bodem zal men dus niet nalaten do volgende scheikundige mesten aan te wenden. Voor de hladgewassen. (per are) zooals kooien, la touw, andijvie, Scarole, spinazie, selder, porei, enz 5 kgr. zwavelzuur ammoniak 4 kgr. superfosfaat en 2 1/2 kgr. zwavelzure potasch. Voor de wortel- en knolplanten en andere groensels 4 kgr. zwavelzuur ammoniak 3 kgr. zwavelzure potasch en 4 kgr. superfosfaat. Wat nu de vlinderbloemige planten be treft, zooals boonen, erwten enz., voor deze zal men maar 1 kilogr. zwavelzuur ammoniak per are geven, benevens do laatst genoemde hoeveelheden superfosfaat' en zwavelzure potasch. De landbouwers en hoveniers moeten niet bevreesd zijn al deze meststoffen van nu af te gebruiken. Er is voor geen verlies te vreezen wel integendeel, op het oogenblik der zaaiïngen zullen al de voedende elemen ten ter beschikking zijn der planten, wat zeer prijzenswaardig en voordeelig is. Willy. VlJF-EN-DERTIGSTE VERVOLG. De kerk van den H. Lodewijk der Fran- scher. en de Piazza San Luigi verlatende, komt men ten Noorden aan de via della Screfa en aan de kerk van San Agoslino. Ten Westen, tusschen de kerk van San Luigi en het paleis Madame, dan over de Madameplaats gaande, komt men op de piazza Navona. Officiéél wordt deze plaats echter Circo Agonale genoemd. Zooals den vorm het ten andere goed aanduidt, was de piazza Navona vroeger den cirkus of Stade van Domitiaan. In de middeleeuwen werd aan deze plaats den naam Navone gegeven, ter oorzake der kamstrijden (agonesj welke er gehouden werden. Daar prijken drie prachtige fonteinen Deze aan den Noordkant, dagteekenende van 1878, verbeeldt Neptinus, met een zeemon ster worstelende In het midden van een grooten marmeren bassijn, verheft zich de grootsche fontein van Bernin, opgericht onder Paus Innon- centius X; op de hoeken prijken de bescherm goden der vier grootste gokende stroomen van den tijd de Donau, de Ganges, de Nijl en de Rio de la Plata. Daarboven is eene zuil geplaatst. De derde fontein is ook van Bernin. Ten Westen dor Navonaplaats, treft men de San Agnesekerk aan. De voorgevel werd opgetrokken volgens de plannen Borromini. Do oude Romeinen zegden vroeger, dat de godheid van den Nijl, de leelijke gevel der S'-Agneskcrk. niet willende zien, zich daar om het gelaat delit. Links van de kerk verheft zich het paleis Doria en daar rechtover de kerk van San Giacomo degli Spagnuoli. Deze kerk dagteekent van het jaar 1450 en is onlangs nog eens geheel opgefrischt geworden. De straat, rechts van de Sancta Agnose- 5 kerk, loopt van de Navonaplaats naar via dell'Anima en deze laatste rechts, naar dt kerk van den zelfden naam. De kerk van Sancta Maria dell' Anima-, is de kerk van Duitsche en Hollandsche ka* tholieken. Zij werd gebouwd van 1500 tot 1514, en heeft een prachtige voorgevel. Bo- ven het portaal prijkt eene kleine marmeren groep, de H. Maagd .aanroepen door twët zielen uit liet Vagevuur. De kerk is op gewone dagen open tot 8 1/2 ure 's morgends. Op Zon- en Feest» dagen tot 's middags, doch het is gemakke lijk toegang te verkrijgen, in het Duitsch Godshuis, rechtover de kerk van Onze Lieve Vrouw van Vrede. Burgemeester van Nederhasselt Deze week werd te Nederhasselt het stof felijk overschot ter aarde besteld van den heer Karei Steppe, gedurende 30 jaren Bur gemeester dier gemeente. Eene talrijke en ingetogen menigte woonde de plechtigheid bij. De heer Karei Scheerlinck oud-onderwij zer sprak te dier gelegenheid de volgende lijkrede uit Geachte BloedverwantenVrienden en Kennissen des aflijvigen, hier rond deze akelige groeve vereenigd Toen ik de treurige tijding ontving, dal de achtbare Heer Karei Steppe, oud-burge meester der gemeente, in den Heer ontslapen was in den gezegenden ouderdom van bijna 87 jaren, was mijn besluit genomen om hem eene laatste hulde te bewijzen; door zijn stoffelijk overschot tot aan zijne laatste rust plaats te vergezellen. Doch zoovele herinneringen uit vroegera dagen zweefden mij sinds dit oogenblik voor den geest, dat ik niet nalaten kon,den braven man, die ongeveer 30 jaren zijns levens aan het bestuur der gemeente, als Burgemeester toegewijd had, een laatste vaarwel toe l» spreken en u te toonen hoezeer hij hij zijne medeburgers in gezegend aandenken verdient te blijven. De overledene was immers een boezem vriend mijns vader, en zoo had ik het geluk hem van in mijne jeugd te leeren kennen en was hij voor mij een toonbeeld van gezel- ligen omgang van onbaatzuchtig# plichtbe trachting in alles wat het zoo lastige en dikwijls zoo ondankbare burgemeestersambt betrof. Ook vereerde Z. M. den Koning, om zijne verdiensten naar waarde te schatten, hem opvolgentlijk met de burgerlijke medalie en het kruis van 1® klas zijner ord. Doch de algoede, die elke weldaad, in zijnen heiligen naam gepleegd, naar verdien sten weet te vergelden, had hem hier op aarde, tot loon zijner deugden, eenen lioogen en gelukkigen ouderdom voorbereid. Zoo zou hij zich in zijne oude dagen van liefde rijke kinderen omringd, die den avond zijns levens wisten te veraangenamen en hem in de ongemakken des ouderdoms troost en ondersteuning verleenden. Zoo mocht hij met fiere zelfvoldoening zijne kinderen aanstaren met zoet genot over zijne welvervulde levenshaan terugblikken; terwijl hij einde lijk de troostvolle verzekering bekwam, dat zijn gebeente eenmaal zou rusten, daar, waar hij geboren was, daar waar hij geleefd en gezwoegd had, in het midden van allen dia hem duurbaar waren. En thans, waarde Vriend, voorbeeldige burger, brave huisvader, goede christen, thans dat, zoo verhopen wij vast, uwe ziel reeds in den hemel liet eeuwige loon geniet, sta ik hier, met een groot getal uwer vrien den, weemoedig rond uw gapend graf en roep ik U, in aller naam, een aandoenlijk vaarwel toe en tevens een hartelijk lot wederzien, daar omhoog in den hemel Wie heeft er al niet gehoord van Water loo, het Brahantsch dorp, op de lijn van het Zoniënbosch gelegen, drie uren afstand van Nijvel, vooral beroemd door den skg van Waterloo, die eenen beslissenden knak gaf aan de heerschappij van Napoleon I, dio een groot deel van Europa onder zijne heer schappij had. Aan de kerk van Waterloo, die in rotonde gebouwd en nog al schoon is, ziet men eenen steen waarop aangeduid slaat, dat de eerste steen werd gelegd door den markgraaf van Gastanaga, gouverneur der Nederlanders, voor den koning van Spanje. Men ziet ook in het inwendige der kerk zuilen opgericht ter nagedachtenis van offi cieren gesneuveld op het slagveld van Wa terloo, in den hloedigen slag geloverd op 18 Juni 1815, die de Franschen gelcom- mandeerd door Napoleon zelve, verloren tegen de vereenigde legers, samengesteld uit Engelschen, Pruisen, Belgen on Hollanders, en die gekommandeerd werden, door gent- raai Willington.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5