OORLOG Weg met de Regeering 1 Weg met de Kloosters 'T EEN EN 'T ANDER De wereldtentoonstelling van Gent De geheimzinnige zaak van Marchienne^Docherie. Een erg tramongeluk te Parijs Een cirkus in 't water De geheimzinnige moord van Wilryk Achttiende jaargang nr 49 Woenedag 98 Februari 1912, BestuurderJ. Van Nu ff el-De Gendt. Een herderlijke brief tot een afvallige priester Poging tot broedermoord Jeugdige messenheld te Charleroi Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER •Bs—m, i» I ABONNEMENTEN: tes maanden 4 franken. Een jaar 8 tranken, Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. t m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo! 728. I TE AALST B, Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Flnanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het gouvernement moet omgewor pen worden, roepen de vrijmetsers, omdat België een kapucienenklooster geworden is het is het toevluchts oord der gebannen kloosterlingen van Frankrijk het land wordt meer en meer overdekt met kloosters die het ten onderen brengen. Wij antwoorden 1Indien de kloosters talrijker zijn in België dan in andere landen, is dit niet door het landsbestier, want onder het Liberaal bestier werden er ook kloosters ingericht dit komt uit de vrijheid van vereoniging door onze grondwet gewaarborgd. Wil men die vrijheid afschaffen Wil men, dat men in België gelijk in Frankrijk, voon de rechtbanken VROUWEN VERVOLGE, DIE MAAR PLICH- TIG ZIJN OMDAT ZIJ OUDERLINGEN ON DERHOUDEN, ZIEKEN OPPASSEN OF AVEE ZEN OPBRENGEN 2. Wanneer ziet men dat de voor spoed van België bedreigd wordt of ten onderen gebracht is door de kloos ters Is België ontegensprekelijk de eerste natie der wereld niet onder op zicht van den uitvoerhandel Hoe zouden kloosterlingen, die hier gestichten komen bouwen of bewonen en daardoor de weerde der eigendom men doen stijgen, schade kunnen doen aan België! Vernietigen zij den rijkdom met hun geld naar hier te brengen Gebruiken zij zonder betalen Kent men éénen huisvader die ten onderen gebracht werd door de kloos ters Neen, maar velen leven er meé. Vele kloosters geven onderwijs of oefenen de liefdadigheid moesten die werken aan den Staat of de gemeenten ten laste geleid worden, zij zouden de belastingbetalers zeer duur kosten. Verrijken die kloosters het land niet, in plaats van het te verarmen Sedert vijftig jaar, roepen de vrij metselaars, dat het land door de kloos ters opgeëten wordt. En wat zion wij Is het land niet voorspoediger, rijker en meer benij densweerdig dan vroeger Dank aan de kloosters zijn er in België een aantal liefdadigheidswer ken en onderwijsgestichten,zooals men er in geen land aantreft. Meer dan de vier vijfden zijn toegewijd aan inrich tingen door kloosterorden bediend. Maar hoeveel ongelukkigen zouden aan de wanhoop niet overgelaten zijn, hoeveel bijzondere en maatschappelijke wonden zouden ongeheeld blijven,hoe veel smerten zonder troost, hadden wij die kloosters niet Zonder de kloosters zouden duizen den zieken slecht bezorgd worden, duizenden ouderlingen arm en verlaten sterven, duizenden weezen verwaar loosd worden, duizenden gebrekkigen blinden, ongeneesbaren, zir.neloozen zouden troost en zorgen missen. En indien de Staat die ellenden moest helpen, het zou min wel gedaan zijn en aan welken prijs Met veel meer geld uit te geven, 't welk door de lastenbetalers zou moeten uitge keerd worden, zoude het werk slechter verricht worden. Ziet wat er te Brussel gebeurt waar het armengoed door Liberalen heheerd wordt. Van 189.2 tot 1901, heeft het ge- meentebestier van Brussel aldus fr 5,286,010,49 c, moeten uitgeven om het tekort aan te vullen, voortsprui tende uit het slecht beheer der gods huizen en van bet weldadigheidsbu reel, De bijzonderste oorzaak van dien slechten toestand, is voor de godshui zen vooral de overgroote bestierkosten die 41 ten honderd der algemeene uit gaven bediager., 't is bijna de helft van de inkomsten De jaarwodden alleen der bedien den, met hunne bureelkosten, bedra gen omtrent een half millioen 's jaars. Vroeger was het grootste deel der godshuisdiensten aan kloosterorden toevertrouwd, die het als een werk van zelfopoffering aanzagen ook was om trent de algeheelheid der giften en in komsten besteed voor de hulp der on gelukkigen. Onder het wereldlijk bestier is het geheel anders. De officieële weldadig heid handelt door tusschenpersonen er moeten bestierders zijn aan 8000 fr. j bureeloversten aan 5000 fr, en schrijvers aan 3000 fr. Indien men er nog in toestemt, hier en daar zusters te gebruiken, dan is het omdat zij niet veel kosten en de walgelijkste werken bij de zieken te verrichten hebben. O, die vrijmetsers zijn zoo mensch- lievend... voor hun eigen. In Parijs, sedert men de nonnen uit hospitalen en manhuizen gejaagd heeft, zijn de uit gaven voor de openbare liefdadigheid 30 toegenomen, en de jaarwedden dei' bedienden zijn 144 opgestegen. Nu worden 65 °/0 der gelden, die moesten aan den arme komen, aan de bedienden betaald, zoodat op 10 mil lioen frank, er 6 millioen en half aan de bedienden en slechts 3 millioen en half aan den arme geschonken worden. Was 't noodig daarom de zusterkens weg te jagen Al wie begaafd is met gezond ver stand, ziet klaar en duidelijk dat het. den godsdiensthaat is en niet de be zorgdheid voor de stoffelijke en zede lijke belangen, die onze tegenstrevers doet schreeuwen Weg met de kloos ters! Wij christene menschen, zijn over tuigd dat een klooster in eene ge meente eenen schat is. Ofwel wijdt men er zich toe aan het onderwijs, of liet verzorgen van zieken en ouder lingen. In liet eerste geval is de wel daad van het onderwijs eene uitste kende weldaad. Anne kinderen leeren er Fransch, Vlaamsch en alle de noo dige kennissen om treffelijk door de wereld te geraken. Met kleinen of geenen onkost kunnen zij te saam slaan met de rijke kinderen, die jaren lang in een pensionaat hebben ge legen. In het tweede geval genieten de zie ken en de ouderlingen in de kloosters eenen zeer goeden oppas. De kloosters op die manier doen veel voordeel aan de openbare besturen, die zouden be zwijken onder de lasten van onder houd. De kreet van alle weidenkenden is Leve de Kloosters Leve de Re geering F. Bij het Hof. Het Hof zal den rouw dragen tengevolge van het afsterven van den groot-hertog van Luxemburg. Groot-hertog Wilhelm was, inderdaad, de oom van konin gin Elisabeth, daar zijne vrouw de groot hertogin, infante van Portugal, de zuster is van hertogin Karl-Theodor, moeder van koningin Elisabeth. Voor de soldaten. De klas van 1910 der infanterie, zal op 13 Meert a. s. in onbepaald verlof gezonden worden. De jon gens zullen alsdan iets meer dan 17 maanden onder de wapens geweest zijn. Die der ves- tingartilerie en. der genië gaan in onbepaald verlof op 4 Mei a. s. Werklieden van den spoor- weg. Bij 't berekenen van den buiten gewonen opslag aan de werklieden van den Spoorweg, ingaande op 1 December 1911, hebben de bureelen, met of zonder inzicht, talrijke missingen begaan. Sommige werk lieden klagen met reden dat zij achteruit werden gesteld of niet de vermeerdering be kwamen waar zij rechtop hebben. De katholieke volksvertegenwoordigers hebben niet opgehouden de aandacht des ministers te vestigen op die feiten, en baron de Broqueville heeft bevolen de berekenin gen te herzien en de missingen te herstellen. In 't Ministerie van Spoorwegen is men daar volop mede bezig. Hopen wij dat het werk goed vooruit ga en ditmaal de inzichten des ministers niet meer gedwarsboomd wor den. In ieder geval, werden er werklieden te kort gedaan, ze zullen er niets bij verliezen, want het achterstallige voor 1912 zal hun volledig betaald worden. De Bloem dep koningin. Men weet dat de Bloem der koningin in 1911 de som van 240,000 frank opgebracht hoeft. De koningin heeft nu dit geld als volgt verdeeld, overeenkomstig de inzichten, welke zij verleden jaar, in November, te kennen gegeven had, aan de damen die ten paleize ontvangen werden 1° Het bouwen van een klein model-Laza ret te Leopoldville, fr 100,000 2° dertig eerste benoodigheden voor Lazaret van mis- sionnarissen (30 aan 1.500) fr. 45,000 3° toelagen aan de missies der Witte Paters, 10,000 der Jezuieten, 10,000 de Paters var. Scheut, 10,000 dor Trappisten, 5,000 der Paters van den H. Geest, 5,000 der Paters van het H. Hart, 5,000 der Paters Redemptoristen, 5.000 der Predikheeren, 5,000 der Premonstreit, 5,000 der Gapu- cienen, 5,000 der Benedictijnen, 5,000 der Zweedsche protestanten, 5,000 4° voor de opleiding van 20 zwarte boys als zieken verplegers (500-{-20), 10,000 kosten en onvoorziene uitgaven, 10,000. Zondag werd in al de kerken van het Bis dom Brugge, de volgende herderlijke brief afgelezen door Z. D. Hoogw. Mgr Waffe- laert, bisschop van Brugge, tot de geloovi- gen gericht Onlangs hebben wij u in 't algemeen voorgehouden hoe noodzakelijk het is, he dendaags meer dan ooit, onze Moeder de H. Kerk, dit is onze geestelijke overheid, met allen eerbied, onderdanigheid en liefde aan te kleven, willen wij ons tegen het verderf van dwaalleer en zedeloosheid behoeden, en dö grootste onheilen van ons vaderland weren. Nu vinden Wij ons verplicht deze onder richting nader te bepalen, om u te waarschu wen tegen een bijzonder gevaar, dat de godsdienstige gevoelens en den christelijken zin van sommige min verlichte geloovigen bedreigt. Hot is u niet onbekend hoe een afvallige priester, met naam Florimond Fonteyne, na herhaaldelijke vaderlijke vermaningen, Ons gedwongen heeft hem met zware geestelijke straffen te treffen, hopende hem aldus tot in keer te brengen. Sedert dien hebben Wij onophoudelijk voor hem gebeden, en met langmoedigheid hem tot beternis verwacht, allen ondank, ja soms hoon en smaad van hem stilzwijgend verdragende. Hij bleef, helaas, hardnekkig in de boos heid, hoewel ook door Zijne Heiligheid den Paus afgekeurd, en onlangs werd hij eene ware ergernis voor een deel onzer kudde, ze pogende door woord en schrift en gansch zijne handelwijze te verleided, en aan den eerbied en onderdanigheid- der H. Kerk ver schuldigd, te onttrekken. Daarom mochten wij niet langer meer zwijgen, en komen Wij u openlijk verklaren dat die ongelukkige onwaardig is nog het priesterkleed te dragen, en het gebruik der HH. Sakramenten hem ontzegd is. Tevens vermanen Wij u dat de lezing zijn er schriften, namelijk het weekblad De Volkseeuw aan alle christene geloovigen verboden is, en dat alwie hem in zijne weerspannigheid onder steunt, grootelijks piichtig is voor God. Deze waarschuwing zal van den predik stoel afgelezen worden, onder al de missen op den eersten Zondag van de Vasten. De minister van den arbeid heeft eene aanvraag tot krediet neergelegd van 960,000 frank, voor de Tentoonstelling van Gent. Dit crediet moet dienen om voor de plaatsen der Belgische afdeeling, de uitgaven voor te schieten van het algemeen commissariaat der regeering, de kosten der deelneming van de ministerieële departementen enz. De heer Hubert voert tot staving bij zijn verloog dat bij de tentoonstellingen van Luik (1905) en Brussel (1910) de uitgaven bedroegen fr. 896,031,36 en fr. 985,457,71. De heer Francisco Zayar, gezant der re publiek van Cuba, te Brussel, alsook de heer Enrique Pérez Gisnero, algemeen consul te Antwerpen, hebben het terrein der tentoon stelling bezocht, in liet vooruitzicht der deelneming van hun gouvernement aan onze I tentoonstelling. Het onderzoek. Uit het onderzoek door de policie gedaan, is gebleken, dat de ongelukkige Meuiebroeck moet vermoord zijn. Het slachtoffer moet aangerand zijn, door een of meer personen. Buiten de woudeaan de keel, welke de dood veroorzaakte, had het slachtoffer ook nog messteken ia den kop en in den rug, welke hij zich onmogelijk zelf kan toegebracht hebben. Wij zegden gisteren reeds dat Meuie broeck gehuwd was en vader van twaalf kinderen. Zijne vrouw verwacht binnen kort een dertiende kind. Maandagmorgend werd een vriend van Meuiebroeck, met wien dezen Zaterdag nacht gezien werd, aangehouden. Men denkt even wel niet dat deze aanhouding zal behouden blijven. De laffe moord heeft te Houdeng en in het omliggende, waar het slachtoffer goed gekeud was, groote opschudding verwekt. XE BRUSSEL Sinds eenigen tijd heerschte eene veete tusschen de gebroeders E... Een dezer, Hen ri, wonendein de Yanderdussenstraat, onder steunt zijne moeder. De andere, Alfred, is gehuwd en ziet naar zijne oude moeder niet om. Zondag avond ontmoette moeder E.haren zoon Alfred op den Gentschen steenweg berispte hem over zijne slechte handelwijze ten haren opzichte. Zulks viel niet in den smaak van Alfred E.., die zijne moeder ver scheidene slagen op het hoofd, bij middel van een regenscherm toebracht. Weenend ging moeder E... naar huis en vertelde aan Henri wat er voorgevallen was. Deze besloot zijn broeder eens onder han den te nemen en ging hem opzoeken. Hij ont moette hem in eene herberg en spoedig ont stond twist, weldra door een gevecht gevolgd. Alfred, ziende dat hij het onderspit zou delven, trok zijn mes en bracht er zijn broe der verscheidene erge steken mede toe in het gelaat, de armen en de borst. Het slachtoffer werd erg gekwetst moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht worden. Zondag avond had op de Zuidplaats t« Charleroi, een volksbal plaats. Een 15-jarige nietdeug, Horacius Poquette, gaf den 10-ja« rigen Arthur Brunin, die stond naar de dansers te zien, verscheidene stampen. Een andere knaap, de 14jarige Jozef Guil- laume trok partij voor Brunin en twist ont stond nu tusschen Poquette en Guillaume. Zij besloten hun geschil op de oevers der Samber te gaan beslechten. Elk was verge zeld van een groepje vrienden. Poquette wachtte echter niet tot hij op het strijdterrein was aangekomen en bracht eensklaps aan zijn tegenstrever eene verra- delijke steek in den arm toe. De pezen werden afgesneden en de onge lukkige jongeling zal verminkt blijven, het geen zooveel te ongelukkiger is, daar d« knaap reeds medewerkte en de tweede oud ste is van elf kinderen. Poquette werd aangehouden evenals een genaamde Jules Slerck, die hem het mes, waarmede de moordpoging gepleegd werd, overhandigd had. Maandag morgend werden zij door don onderzoeksrechter onderhoord en daarna te rug in vrijheid TUSSCHEN Het bombardement van Beyrouth Het aantal gekwetsten te Beyrouth be draagt 98 personen. In de stad is er weinig schade aangericht geworden. Het Turksch gouvernement heeft aan den vali opgedragen te zorgen voor de veiligheid der vreedelingen. Het is waarschijnlijk dat alleen de welgestelde Italianen zullen wor den uitgedreven. Een Engelscli schip is naar Beyrouth ver trokken. Eene Turksche torpedoboot is in den grond geboord geworden. De stad Beyrouth werd in staat van beleg uitgeroepen. De protestaties der mogendheden. De beschieting van Beyrouth zou Italië nog groote moeilijkheden kunnen op den hals halen, daar de vreemde mogendheden, Duitschland, Frankrijken Engeland er tegen protesteeren. Het bombardement van Beyrouth is tegenstrijd met de verzekeringen, onlangs door Italië gegeven. De beschieting is beurd zonder dat de vreemde schepen in de haven verwittigd werden. In Duitschland verwekt de beschieting van Beyrouth groote opspraak. Ook in Frankrijk is men zeer onte vreden en misnoegd, daar dit land te Bey routh groote belangen te verdedigen heeft, In 't vervolg zullen de Fransche en ook de Engelsche regeeringen met meer a'andacht de gebeurtenissen in Tripolitanië volgen. Engeland is reeds zeer ontevreden omdat de Italianen pogingen aanwenden om de Araben aan de Roode Zee tegen de Turken op te ruiën. Ook hebben de Fransche en de Engelsche regeeringen reeds elk een oorlogschip naar Beyrouth gestuurd, Frankrijk heeft den kruiser Admiral Charner gestuurd, met bevel de Fransche belangen te verdedigen. De Engelsche kruiser Lancaslor is ook uit Malta naar Beyroeth vertrokken. En ketel ontploft. Acht gekwetsten Op het oogenblik dat Maandag, rond den middag een stoomtram door de Gay-Lussac- straatreed, te Parijs, is eensklaps de ketel ontploft. Acht personen werden min of meer erg gekwetst. De tram reed van de hallen naar de Ivry- poort. De reglementaire snelheid werd niet overtroffen en men denkt dat de ketel ont plofte, ten gevolge van het watergebrek. De pompiers eener naburige kazerne snel den spoedig ter plaats, en doofden het be gin van brand uit. Vijf der slachtoffers moesten naar het gasthuis overgebracht worded. De anderen konden na verzorging naar hunne woning gevoerd worden. De geleider van den tram, licht gekwetst aan het hoofd, heeft als zinneloos de vlucht genomen en werd nog niet teruggevonden. Tusschen Pancsova en Soulin (Oostenrijk) heeft op den Don au een vreeselrjk ongeluk plaats gehad. Men was bezig op drie vlotten het personeel, de dieren en al de bijhoorig- heden van den reizenden cirkus BernaLo over den Donau, die vol drijf ijs was, te brengen. Het eerste vlot werd door eene ijsschots omver geworpen en menschen en dieren verdwenen in de diepte. De personen op de twee andere vlotten wilden ter hulp'Snellen, maar daar zij zich allen aan éénen kant be gaven, sloegen ook die vlotten om. Tusschen de ijsschotse» ontstond een vreeselijke strijd op leven en dood. De wilde dieren poogden uit de kooien te breken, waarin zij echter niet slaagden. Een gewel dig gebrul weerklonk ver in den omtrek. Van het personeel wisten de meesten zich ta redden. Alleen drie personen geraakten on der de ijsschotsen de dieren en de toestellen verdwenen in den stroom. HET ONDERZOEK. Vrijdag had de onderzoeksrechter, met deze zaak gelast, nog een diamantslijper doen aanhouden, op wien zware verwoeden» wogen. De man kon echter een alibi opge ven, en na een grondig onderzoek werd be vonden, dat het alibi juist was. De diamant slijper moest dus ook in vrijheid gelaten worden. Het gerecht volgt nu weer een nieuw spoor. Een diamanthandelaar heeft aan den on derzoeksrechter eene postkaart overhandigd, welke hij ontvangen had, een achttal dagen vóór de misdaad. In deze kaart, gestempeld uit Wilryk, werd de diamanthandelaar verzocht naar zeker adres te gaan te Wilry'k, met eene groote partij diamanten, welke men zou wil len koopen. De handelaar antwoordde met eene post kaart, waarin hij aan den kooper liet weten, dat indien men diamanten zocht te koopen, men naar zijn bureel moest komen, daar hij de omstreken van Antwerpen niet bezocht. Deze postkaart keerde hij den afzender te rug, daar de persoon, aan wie zij gericht was, onbekend is te Wilryk. De onderzoeksrechter denkt, dat hier wel een verband kan zijn tusschen deze zaak en de geheimzinnige moord te Wilryk.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1