Volksvertegenwoordiger DAENS zwijgt! OOR LOG Nieuwjaarsgiften voorden Paus Vlaming en katholiek is onafscheidbaar 'X BEN EN 'X ANDER Geheimzinnige misdaad in eenen trein. Doodelijk gevecht tusschen twee knapen De geheimzinnige misdaad DAG AD BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt, Waarom niet TWEEDE UITDAGING. Vreeselijke misdaad nabij Lyon Italië en Turkyë. Liefdedrama te Mecheien-aan-Maas. Achttiende jaargang n' 50 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 29 Februari 1912« ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg wan Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN a KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0:30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij zijn afstammelingen van die Vlamingen, die in de geschiedenis ge boekt staan als voorbeelden van dap perheid en godsdienstverdediging. Werpen wij eens eenen oogslag op ons roemrijk verleden In 1302, vooraleer den heldhaftigen strijd in Groeningerveld te beginnen, werd den zegen van het H. Sacrament gegeven van op eene hoogte, aan de geknielde Vlamingen die bereid waren hun bloed voor 's lands vrijheid te vergieten. Tenjare 1600, ten tijde der gruwe len door de Geuzen gepleegt, wedijver den onze Vlamingen om de kunststuk ken, die onze kerken en kapellen versierden, tegen de razernij der Geu zen te vrijwaren, met' ze in hunne hui zen en verborgene plaatsen voor de vernielende handen des vijands te be vrijden. In 1790, onder de Fransche Repu bliek, deden zij hetzelfde. Zelfs haalden zij des nachts de klokken uit den toren yan hunne dorpskerk en begroe ven ze in putten, om ze niet geroofd te zien door de Franschen, die er kanon nen van goten. Alhoewel zij zich aan groote ver volging blootstelden verborgen onze voorouders de priesters in hunne hui zen en woonden de heilige mis bij die gewoonlijk 's nachts in de eene of andere schuur werd gedaan. Gedurende den Vendeeschen oorlog zien wij onze onversaagde jongelingen hun ouderlijk huis verlaten, 0111 tegen Frankrijk ten velde te trekken, onder don kreet voor autaar en heerd Hun afscheid was hartroerend. Zij vroegen geknield den zegen aan hunne ouders, en moeder spelde met bevende hand een linnen kruis op de borst van haren zoon... Zij bezweken bijna allen, de dapperen, doch siervende brachten zij aan hunne lippen dit kruis met hun bloed doorweekt. Ia 1830 zien wij den liardnekkigen strijd van het katholiek België tegen over het proteslantsche Holland. Daar ook gold het onze godsdienstvrijheid en onze duurbaarste belangen. In het jaar 1879, luidde de nood klok nogmaals in België: 't was tijdens die ongelukkige wet op het lager on derwijs. Wij allen, Christene Huis vaders, wij schaarden ons rond de tempels van onze Katholieke scholen en wij vroegen aan de zielkonden wat zij kwamen doen. Zij antwoordden dat z j onze lrinders kwamen zuiveren van ai die Roomsche afgoderij,en hen wil den in 't nieuw wasscken met Van Humbeeksche zeepe. Doch, werden hunne gemeentescho len scholen zonder God,inVlaanderen God zij gedankt, zij waren scholen zonder leerlingen. Als wij denken op het verledene dan mogen wij met fierheid uilroepen met den Vlaamschen dichter Maar Vlaming zijn en Christen niet, Is onzen naam onteeren, Waar gij den leeuw hem weeren ziet, Ziet g'hem voor 't kruise weeren. Welnu, de zonen moeten hunne va deren weerdig zijn. Niet min heldhaf tig als weleer zullen wij strijden tegen de vijanden van onzen godsdienst, te gen dezen die willen van onze werk lieden, socialisten maken. Neen, dat en zal geen waar zijn. Socialist dat wil ook zeggen Geus,en Geus en Vla ming, hoe rijmt men dat ie gaar? een Vlaming is Katholiek, of hij en is geen Vlaming meer. M. Vandervelde, het zienlijk hoofd der Belgische Socialisten, heeft over eenige jaren uitgeroepen dat hij naar Vlaanderen ging komen, om or den boom der vrijheid, gekroond met de roode vlag te planton. Spaar u die moeite, M. Vandervelde,de grond van Vlaanderen is slechte grond voor zul- ken boom hij kan er geen wortel schieten de grond van Vlaanderen is doordrongen van Liefde tot God, Ko ning en Vaderland, doordrongen van Christen Vlaamsche zeden,en zijn volk blijft getrouw aan Rome, aan onze. Bisschoppen, aan onze Priesters, Wij len Baron de Coninck riep uit in het Senaat, en werd toegejuicht door al het volk Wij zijn niet van gedacht ons te laten scheeren gelijk schapen, ooals te Parijs in de jaren 1790 en in 1870 Wij zijn tien tegen één wij zullen ons verdedigen, het wapen in de hand, en wij zullen u verpletteren. Geld en goed en bloed zullen wij ten beste geven voor Godsdienst, Vrijheid en Vaderland. 't Is om te strijden rvoor Godsdienst, Vrijheid en Vaderland dat de Katho lieke vlagge overal wappert en dat allen geschaard zijn onder het zelfde vaandel, Dit zullen wij bewijzen in Juni aan staande. Wij zullen toonen dat wij de zonen zijn van onze dappere en katho lieke voorouders. De Vlaming is en blijft katholiek. Het is om zijne ge trouwheid aan het katholiek geloof dat Vlaanderen het edelgesteente genoemd wordt van gansch Beigië. Elke Vla ming die niet katholiek is, is valsche munt. Hij is de naam van Vlaming niet weeidig en hij doet oneer aan zijne katholieke voorouders. Wezen wij echte Vlamingen, man nen van moed en kracht, doch bijzon derlijk mannen van overtuiging, ware katholieken, en voorbeelden van ver kleefdheid aan den godsdienst onzer voorvaderen. F. eene onderscheiding in' de orde van Leopold II hekomen, de medalies uitgezonderd. Oproep aan de Gemeente- beambten, Het machtig Verbond der vereenigingen van Gemeenteambtenaren Gemeenteontvangers, policiecommissarissen en adjunkt-commissarissen, lagere policie- ambtenaren en gemeentebeambten, ijvert krachtdadig voor het oprichten van een In tercommunaal Pensioenfonds, dat pensioen bezorgen zal aan de geineentebeambten van iedere klasse, hun weduwen en weezen. Het vraagt thans de medewerking aan van de gemeentebesturen om spoediger tot eene oplossing te komen en stuurt, heden, aan de twee duizend zes honderd zes en twin tig gemeenten des lands, een vertoog om ze te verzoeken bij de wetgeving eenen wenscli uit te spreken tot verkrijging van dit Fonds. I-Iet lijdt geen twijfel of alle openbare be sturen zullen het Verbond willen tegemoet komen. M. Daens alhoewel aan 't woord— dierf gisteren in de Kamer de schan dalige woorden niet herhalen welke hij had durven drukken in zijne bladen van 9 en 23 Februari. De prijs der kolen. De prijs der kolen is sedert vier maanden meer dan verdubbeld. De gewone kolen welke einde September 11 fr. 00 de duizend kilos ver kocht werden, aan de mijn zelf genomen, kosten nu 25 fr. 30. Te Londen zelf kosten de anthraciten 60 fr. do duizend kilogram men. Telegrammen, dragend een post zegel van 30 centiemen, zullen eerlang in omloop worden gebracht. Deze kaarten mogen gebruikt worden als uitgesteld telegram of als spoedkaart. Wanneer men ze gebruikt als telegram kaart, mag men er niet meer dan 15 woor den op schrijven en dan wordt de inhoud telegrafisch overgeseind, dadelijk na de ver zending der telegrammen, waarvoor de ge wone prijs van 0,50 fr. werd betaald. Gebruikt als spoedkaart (express) schrapt men het woord telegramkaart op do voor zijde door. Deze telegramkaarten mogen in de bussen der tramrijtuigen worden gestoken. Alcoolverbod. Met 260,000 te gen 205,000 stemmen, hebben de kiezers van Nieuw-Zeeland het volslagen verbod van alcool beslist. Er moet bijgevoegd worden dat de vrouwen daar ook stemrecht hebben. Wie zal zeggen dat liet een kwaad is Afschaffing der kosten van de uniformen. De eerste treinover- sten, de treinoversten, de principale trein- oversten, de treinwachters en policieofficiers van het beheer van den ijzerenweg, moeten maandelijks 8 frank laten afhouden voor hun dienstkleedij, noodig voor hun ambts- bekleeding. Men verzekert ons, dat de heer minister de Broqueville zinnens is, deze maandelijk sclie afhouding af te schaffen, en de kleedij dezer beambten ten laston van den Staat te stellen. Wat zullen die wachters daarvan gen De orde van Leopold II. Volgens de wet van 11 Juli 1832 ontvangen de militairen, onder den graad van officier, die in de Leopoldsorde benoemd worden, een jaarlijks pensioen van 100 fr. Verleden week heeft generaal Hellebaut in de Kamer een wetsontwerp neergelegd, waardoor het zelfde voordeel toegekend wordt aan de militairen, onder den graad van officier dio Vijf-en-twintigste lijst. Overdracht der vorige lijsten Fr. 74,295,30. M. V. zegen ons, Mannekensvere, 50 Om dat O. L. Vr. van Lourdes mij volkomen geneze, 100 Naamloos, Furnes, 50 M. Alfons Charneux, 200 M. cn Mme Georges Henry, Dinant, 100 M. de Deken van Dinant, 25 M. en Mme Paul Guülemin. Brussel, 100 L. Turnhout, 50 Michet Tilman, Braine-l'Alleud, 60 Priesters der confer, der dekenij Lubbeek, 65 Naamloos 25 Baron J. Rotsart de Hertaing, kamerheer van Z. H., en baronnes, 200 Damenen Juffrouw. Papeveste'nstr. 50 M. en Mme Poupart. 50 St-Bonifasius-Gesticht, Elsene 100 Congregatie der Onbevl.-Öntv. Brussel, 330 M. en Mme Ernest van der Laet, 100 Naamloos 100 Naamloos, Cöntich, 100 Baron en Baronnes A. S. W., Antwerpen, 100 R. M. Regibo, Bestuurder, Beveren-Waes, 40 E. H.Joseph de Munter, pastoor, 100 F. H., Lier, 50 M. D. C-., 1,25 Twee oude werkmenschen, Oedelem, 2 H. Vader zegen onze familie, Ber gen, 10; om eene bijzondere gunst, leperen, 1 B. J. M. A., 5 Naamloos Herent. 20 G. V. M., Ronsse, 2 St-Krnis bij Brugge, 0,70 Naamloos St-Ghislain, 10 Voor lie) wellakken mijner exa men, G. L., 1 Opdat ik mijnen roep moge ken nen en volgen, 1Naamloos, 2 J. V. Deinze, 1 Opdat eene kudde en een herder weze, 5 W. B., 5 H. Vader zegen mijne kleine familie, 2 D. T. Tseghem, 2 Naamloos, 2 Bedanking, 5 Zege ning van den H. Vader over onze kleine familie, 5 Bijzondere zegening en gratie gedurende het jaar. 2 Een soldaat van Christus en van het Va derland, 1,30 Drie arme Kempenaars, 3A.V.T. Geni, 5 Mme G. N., Leuven, 10Dr Standaert, Cuerne. 5 M. Lefebvre, pastoor, Ranscappel, 10; H. Anlonius help mij, 0,50; Naamloos, Waes- munster, 5God bescherm een vader en zijn kind, 10; Tot gedachtenis, Marie-Christine, 5 R. F., 5 Twee zusters, 5 Naamloos, Neerijs- sche, 5 -, Pro Deo et Pontificc 5 Naamloos, Wa- remme, 2Naamloos, Namen, 20; Naamloos, Bioul, 1,20. To laai 76.623.25. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Majüé, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. ■lOOO FRANKEN Wij storten DUIZEND FRANKEN in de handen van M. Daens, indien hij hij de 170 kamerleden eenen enkelen, éénen kan vinden van gelijk welke partij die hem wil dienen als getuigen, om te houden staan dat M. Woeste gezegd heeft Onze werker.de menscken moeten MIN ETEN. 1000 franken I 'tls 200 franken per woord. Als de Ridder der Waarheid nu maar niet schrijft dat wij hem broodroOven. Eene geheimzinnige misdaad is gepleegd in eenen trein tusschen Ghalons-sur-Saóne en Beaune.. Een beenhouwer van Chalons, Pieter Martz, 33 jaar oud, die zich naar Beaune be gaf werd aldaar in een trein vermoord ge vonden. Zijne kleederen waren in wanorde en alles duidde aan dat de moordenaar zijn slachtoffer had uitgeplunderd. Later vernam men, dat de beenhouwer vertrolkken was met eene som van 55.000 fr. in bankbriefjes in zijne zakken. Doze som was verdwenen. Zware vermoedens wegen op eenen kerel, die te Chalons is afgestapt en een plaatsbe wijs afgaf, waaraan bloed kleefde. Hij fs buiten de statie gegaan en sinds dan spoor loos verdwenefl. Alle opzoekingen om hem terug te vinden zijn vruchteloos gebleven. BEDEVAART DER KATHOLIEKE PERS NAAR ROME. Van 15 April tot 3-Mei.- lsle klas, 680 fr. 2de klas, 550 (Napels inbegre pen.) Voor inlichtingen en inschrijvingen zich te wenden tot M. Alf. FRANQOIS, 45, Noordlaan, Brussel. Eene 60jarige vrouw in haar bed vermoord. Eene vreeselijke misdaad, welke van wegi den moordenaar eene verregaande stout moedigheid getuigt, werd Dinsdag morgend, tusschen 6 en 7 ure, achter bet kerkhof van Annecy-bij-Lyon gepleegd. Daar woonde op eene kleine villa, de weduwe Allégre, 60 jaar, in gezelschap harer 20jarige dochter. Dinsdag morgend ging mejuffor Allègre zooals gewoonlijk naar de zes ure mis. Toon zij terugkeerde, bemerkte zij, dat eene bloernenvaas in de gang gebroken was. Hare moeder nog niet beneden ziende, ging hel meisje aan den trap roepen, doch zij kreeg geen antwoord. Terecht ver wonderd, ging het meisje dan de slaapkamer barer moeder binnen. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich daar aan hare ontstelde blikken. Mevrouw Allègre lag op het bed uitgestrekt, hot hoofd letterlijk verbrijzeld. Het bed, een venster en den vloer waren geheel bebloed. Vorschrikt liep het meisje de geburen ver wittigen. Eenige uren later was het parket ter plaats. Intusschen hadden da geburen reeds eene klopjacht in Let omliggende ge daan. doch vruchteloos. Uit het onderzoek is gebleken dat diefstal de drijfveer der mis daad geweest is, on dat. deze gepleegd werd bij middel van een bijltje dat Mov. Allègre steeds op hare nachttafel had liggen, om zich desgevallig te verdedigen. TUSSCHEN Nog over het bombardement van Beyrouth De Italiaansche houwitsers die over de kaaien vlogen, hebben meer dan 200 perso nen gedood of gekwetst. Al de Europeanen zijn ongedeerd. Vijf bommen troffen de Turksche Bank, drie de Duitsche, een de Bank van Salonika en andere hommen andere gebouwen. Zoo vielen er in de stadstuinen, nabij het gasthuis en de nijverheidsschool. Vijftig leden der bemanning van de torpe doboot Aruillah ontbreken. Het Turkscli gouvernement heeft besloten al de Italianen uit Syrië en Palestina te ver drijven. De Italianen uit Syrië verdreven. Eene tijdsbepaling van 15 dagen zal aan de Iialianen, uit Syrië te verdrijven, worden verleend om 't land te verlaton. Het Turksch gouvernement heeft deze be slissing aan de gouverneurs van Beiroet, Damas en Jerusalem getelegrafeerd en zal mededeelen aan de mogendheden, tevens herinnerend aan de gematigheid waar van Turkyë bewijs heeft gegeven sinds het begin der vijandelijkheden. De Italianen zullen worden verdreven uit al de streken die later door de vloot zullen worden aangevallen. Men denkt dat eenige Italianen, te Kon- stantinopel, verblijvend, eveneens uit het land zullen worden gezet. In het It'aliaansch Parlement. Er is eene hevige beweging ontstaan tcgon de volksvertegenwoordigers, die tegen de inpalming van Tripolitanië gestemd hebben. Verscheidenen werden verplicht hun ontslag te geven, onder anderen prins Galtani, ra- dikaal, die in de vierde omschrijving van Rome gekozen is. De prins, die voorzitter was van den koningsgezinden hoogstuden tenkring, heeft daar ook zijn ontslag moeten geven. Het ontslag van den socialislischen volksvertegenwoordiger Mussatti, van Vene tië, is reeds door de Kamer aangenomen, Moordpoging en poging tot zelfmoord. Sinds ongeveer twee jaar had een hoeve knecht, Hubert Wevez, leennis mot Odila Dervenguen, dienstmeid. Vier maand geleden kregen de jongelieden twist en scheidden. Hubert Wevez was zoozeer door die schei ding getroffen, dat hij poogde zich in de Maas te verdrinken. Hij werd gered en het )lg dezer poging tot zelfmoord was, dat het meisje zich met hem verzoende. Het was echter niet voor lang, want tij? densdecarnavaldagen vermaakte hij zich mot andere gemaskerden. Dientengevolge ont stonden nieuwe twisten. Wevez begaf zich daarop naar Maastricht, kocht er een revolver on keerde rond don avond naar huis terug. Onderweg© ontmoette hij zijne vriendin in gezelschap van drie andere meisjes. Zij be gonnen met hem te lachen, waarop Weves den revolver te voorschijn haalde. Odila Dervenguen vluchtte in den gang eener woning doch Wevez achtervolgde haar en loste twee schoten in hare richting. Het meisje liet zich ten gronde vallen on werd niet gekwetst. De dader, meenendo haar gedood te heb ben, keerde dan het wapen tegen zich zei ven en joeg zich vier kogels in het hoofd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. In de fabriek van verlakt werk, Van den Kieboom, te Hoei, kregen twee vijftienjarige knapen, Jozef Seba en Henri Ba win, die van den nachtploeg deelmaakten, Dinsdag mor gend rond 3 1/2 ure twist. Zij begonnen te vechten en Bawin greep eene ijzeren staaf en slingerde ze naar den tegenstrever. Deze werd aan het been ge troffen. Hij nam op zijne beurt de staaf en wierp ze naar Bawin. Bawin hukte zich, om den slag te ontgaan doch hij kreeg de staaf in den hals on viel bewusteloos neder. Andere werklieden namen den gekwetste op en brachten hem naar het gasthuis. Alle pogirigen om hom tot het leven terug te roepen hieven echter vruchteloos en rond 6 ure bezweek de ongelukkige knaap, zonder tot het bewustzijn teruggekeerd te zijn. Het drama heeft onder het personeel der fabriek en in geheel de stad eeno groote op schudding verwekt. te Genttorugge Nog het onderzoek Men voorziet, dat aangezien er geen# bewijzen tegen Bekaert gevonden worden, deze weldra in vrijheid zal gelaten worden. Zooals wij vroeger medegedeeld hebben hadden do geburen eenen kerel gezien dio eene klak droeg en daar rond het huis slen terde. Allen dachten dat het Bekaert was, doch het is bewezen dat zulks valsch is. Doch nu volgt men het spoor van eenen persoon, die in het bedelaarsgeslichtf van Merxplas is opgesloten, en in de Hospicie- straat, don tijd der misdaad, door geburen gezien werd, en slechts ééno hand heeft,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1