De oogen gaan open BUITENLAND. De stoutmoedige bandieterij te Parijs. O OR LOG T EEN EN 'T ANDER Dubbele poging tot kindermoord. AD BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Italië en Turkyë. Eene bandietenstreek te Vreeselijke brandramp nabij Berlijn Spioenen aangehouden in Duitschland. Achttiende jaargang n 51 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag I Maart 1812. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN j TE BRUSSEL I TE AALST 728t Steenweg van Waterlooa 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN a KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4« bïadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (perregel) fr. 2.00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Vele liberalen beginnen te verstaan dat het de godsdienst alleen is, die hunne lieve kinderen kan bevrijden van de wereldsche driften, om er later goede huisvaders en goede huismoe ders van te maken. Daarom plaatsen eij hunne kinderen in katholieke scho len en pensionaten. Veel liberalen beginnen te verstaan dat de ongodsdienstige opvoeding van het werkvolk een groot gevaar is voor België. Zij hebben ondervonden dat het de christelijke werklieden zijn, die getrouwelijk hunne meesters dienen, en zij verstaan de noodzakelijkheid aan de kinderen van den werkman, werk- liedon van de toekomst, eene christe lijke opvoeding te geven. Zij verstaan nu dat de scholen zon der God, broeikassen geworden zijn voor het socialismus. Zij zien dat de liberale partij geen eigen bestaan meer heeft en dat zij meer en meer door de socialistische partij wordt ingenomen. Zij weten dat indien de katholieken ïn Juni aanstaande verslagen worden de socialisten en niet de liberaeen de meesterschap over het land zullen hebben, daar het getal gekozenen der socialisten grooter is dan dit der libe rale volksvertegenwoordigers. Daarom zullen zij nu meer dan ooit klaar zien. Moesten de socialisten aan het hoofd van 't land komen, wat zoude er ge beuren België ware welhaast geheel en gansch van gedaante veranderd. Met eene ongekende woede zoude den oorlog uitgerócpen worden tegen alle onze vrijheden en instellingen. Oorlog aan de kerk. Oorlog aan de priesters. Oorlog aan de kloosters. Oorlog aan onze katholieke scholen en katholieke onderwijzers. Oorlog' aan den eigendom. Oorlog aan de burgers. Oorlog aan al wie godsdienstig en deftig is. Vele liberalen zijn liberaal ja, doch hoegenaamd niet socialistgezind. Zij beminnen hunne vrijheid en hun Vaderland, hunnen handel en hunne geldkas en zij verkiezen de rust, den vrede en den voorspoed van hun land, boven de kleingeestigheid van den klerikalen haat die velen onzer tegen strevers bezielt. Zij weten dat de mogendheden van gansch Europa de oogen op onsgeves- tigd hebben en niet zullen verdragen dat Belgenland in eenen moordenaars- kuil verandert. De zegepraal der socialisten ware het einde van onze vrijheid en onze ona fhankelijkheid Gave God dat de oogen van alle afgedwaalden opengaan, opdat zij zouden klaar zien dat hunne eigene be langen op het spel staan, alsook deze van allen die hen duurbaar zijn. Bisschop Lambrecht zaliger, riep uit in eene zijner aanspraken Is het mogelijk dal het goed ga in een h uishouden waar de vader aan de deur is gezet. De Belgische Staat is een groot huis houden. Het eerste werk der socia listen aan 't bewind zoude zijn, God overal buiten drijven. Het ongeloof en hel onrecht zoude overal heerschen en zoude in gansch liet land onherstelbare onheilen na zich slepen. Feron, riep" destijds in de Kamer uit Indien men aan God niet gelooft, moet men aan het recht van eigendom Ook niet gelooven. Dit alles doet de oogen van velen open gaan. Dat dus alle klaarzienden hunne krachten vereenigen en moedig strij den tegen de vijanden van Godsdienst, Vrjheid en Vaderland. De verkooping der niet-opgeëischte voorwerpen van de Tombola der Tentoon stelling van Brussel, zal Maandag eerstko mende aanvangen. Er zal worden overgegaan op 4, 5 en 6 Maart, van 1 1/2 tot 5 ure, en waarschijn lijk den 8, van 9 ure tot 's middags, en van 1 1/2 tot 5 ure, tot de verkooping van het zilverwerk, de kostbaarheden en de zakuur werken. De onvoos-zadefTJke moloch. De Engelsche legerbegrooting wijst eene vermeerdering aan van 170.000 pond ster ling en 200 man, alleenlijk vereischt door de uitbreiding van de militaire luchtvaart. Een Belgisch-Nederlandsch verbond. De Brusselsche briefwisse laar van den Daily Telegraph van Lon den seint aan dit blad een zonderling nieuws, dat wij slechts onder alle voorbehouding meedeelen. De Nederlandsche regeering zou met den Belgischen gezant in den Haag, baron Fallon in onderhandeling zijn, om zich te verstaan voor de kwestie der forten van Vlissingen. Nederland zou het recht hebben van de Schelde af te sluiten bij middel van forten of van onderzeesche mijnen of torpedos, doch het zou er vrijen doortocht op verleenen aan eene vreemde vloot, die, in geval van nood, door de Belgische regeering uitdrukkelijk zou ter hulp geroepen zijn. Moest eene vreemde vloot ongevraagd ter hulp komen, zij zou door de Nederlandsche regeering als eene vijandelijk macht mogen behandeld en op afstand gehouden worden. Om zulke overeenkomst te sluiten, zou België echter van zijne onzijdigheid moeten afzien, en daartoe zou de toestemming der beschermende mogendheden noodig zijn. Ne derland zou nu eene conferencie dier mo-, gendheden willen bijeenroepen, om samen met België en Nederland de zaak te onder zoeken. Volgens den Daily Telegraph zou de meerderheid der beschermende mogendheden met Frankrijk en Engeland aan 't hoofd, gustig gestemd zijn voor zulke overeenkomst, terwijl de anderen, met Duitschland aan 't hoofd, er zich tegen verzetten. Wat er van de zaak is, weten wij niet mogelijk is het enkel een verzinsel van zekere militaristen, die zich al te veel bekommeren met de vraag wat België doen zou, in geval er een oorlog tusschen Duitschland en Frank rijk moest uitbreken en ons land altijd met meer en meer forten en kazernen zouden willen overdekken en ons leger verdubbelen en nog meer. De lasten van citoyen Van- denvelde. In 't jaar 1911 werden er in het hospitaal van Eerw. Pater Cambier, te Luluaburg, in Opper-Kasaï, meer zieken ver zorgd dan in do 17 ziekenhuizen van den Staat te zamen Er waren op het einde van het jaar nog altijd meer dan 500 zieken, waarvan verre het grootste getal aan de schrikkelijke slaapziekte lijdt. En Vandervelde durft zulke helden laste ren Bestuur der douanen en accijnzen. Een ministerieeleomzend- hrief is medegedeeld aan de bedienden, af hangende van het bestuur der rechtstreeksche belastingen, douanen en accijnzen, waarin bepaald wordt dat zij voortaan kennis zullen mogen nemen van de aanteekeningen be treffende hunnen persoon op de bevorderings- lrjsten. Tot nu toe werdon die aanteekenin gen hun niet medegedeeld. Het onderzoek. Inlichtingen door de Parijzer Veiligheids- policie ingewonnen, laten toe, verscheidene zonderlinge vastellingen te doen, welke de misdaad der Havrestraat zeer in vergelijking brengen, met den aanslag op don inkasseer- der Gaby gepleegd. Het signalement der moordenaars van den policieagent Garnier,komt ten volle overeen, met het signalement der aanvallers van den inkasseerder Gaby. In de twee gevallen was de automobiel, waarin de schurken reisden, gestolen en had men er veranderingen aan gedaan. Inderdaad het rijtuig, dat te Saint Maudó, ten nadeelo van M. Buisson gestolen werd, droeg het nummer 682-X-8 en dat te Parijs 878-X-8. Ook was het uitzicht van het rijtuig eenigs- zins gewijzigd. Heel do Parijzer Veiligneidspolicie is thans te been. De poorten van Parijs worden be waakt en al de gendarmeriën van Frankrijk, hebben het signalement der bandieten ont vangen. Woensdag heeft het parket verscheidene getuigen ondervraagd, ten einde met juist heid vast te stellen, wie zou geschoten heb ben, wie de rol van chauffeur speelde, enz... In de Veiligheidspolitie is men overtuigd, hier tegenover een nieuwen aanslag van anarchisten te staan. De opzoekingen duren Toort, heel Frank rijk door, om te weten in welke richting-de bandieten gevlucht zijn. Aanhoudingen Woensdag avond werd uit Parijs geseind, dat twee der bandieten, die Dinsdag avond den aanslag pleegden, zouden aangehouden zijn. Naar het schijnt vreest de policie, dat er zouden kunnen zaken uitgebracht worden, welke het onderzoek zouden hinderen, en weigert daarom inlichtingen te geven. Beide kerels hadden twee Browningrevol vers van zwaar kaliher in hun bezit. De auto teruggevonden. De automobiel waarmede de bandieten vluchtten, is te Montereau teruggevonden. Het is bewezen, dat deze auto dichtbij de wo ning van zekeren Dieudonné, die aangehou den werd wegens den aanslag op den inkas seerder Gaby, heeft stilgehouden. De aandacht der voorbijgangers werd op het rijtuig getrokken, doordien de naphtever- gaarbak lek gekregen had, en de chauffeur vruchteloos poogde hem te.vermaken. Op een gegeven oogenblik trachtten de bandieten te vluchten, doch twee hunner werden aangehouden. Eene ontaarde moeder werpt hare twee kinderen aan de wijnen lot voedsel. Eenigen tijd geleden, had een landbouwer van Tonne-la-Longue(Frankrijk) eene verre nicht, de genaamde Alexandrina F..,24 jaar oud, moeder van een 4 jarig knaapje, als meid bij zich genomen. Dinsdag beviel de jonge vrouw, van een tweede kind. Zij nam de twee kinderen en ging ze in den zwijnenstal werpen. Een hoeveknecht, die bezig was de paar den te verzorgen, had haar bespied. Spoedig liep hij naar den stal en gelukte er in de heide kinderen te redden. Het oudste kind had reeds verscheidene erge wonden, aan hoofd, armen en beenen. Zijn toestand is hopeloos. Wat het pas ge- horen wichtje betreft, het was nog niet ge kwetst, doch gebrek aan zorgen had het reeds bijna gedood. Men hoopt het evenwel nog te kunnen redden. De ontaarde moeder is spoorloos verdwe nen en ondanks alle opzookingen in de bos- schen heeft men haar nog niet teruggevon den. Men denkt dat zij zich in eene rivier verdronken heeft. TUSSCHEN De beschieting van Beiroet. 58 dooden. De vali van Beiroet telegrafeerde De dringende maatregelen, genomen tot bescher ming der konsulaten en vreemde residenten en het onmiddellijk herstel der orde, hebben op de konsuls een goeden indruk verwekt. Dezen hebben den vali geluk gewenscht en de daad der Italianen, die bommen schoten naar oene onschuldige bevolking, de bijzon dere woning en het gasthuis van het Roode Kruis gelaakt. Tengevolge van den staat van beleg, wer den de wapens der bevolking opgeëischt. Behalve wat de handelaars die in den Liban zijn gevlucht, aangaat, werden in de banken en handelshuizen de werkzaamheden herno men. Het aantal dooden. Ziehier eene officieele lijst der slachtoffers van de beschieting van Beiroet De Avnillah telteen officier gedood en een verdwenen, 20 matrozen gedood, 20 ver dwenen, 8 officiereu licht gewond, 14 matro zen gekwetst. Op de Angora zijn er geen slachtoffers. Onder de burgerlijke bevolking der stad werden 6 kristenen en 34 Muzelmannen ge dood 1 Rus werd vermoord. Bovendien zijn er 14 dooden wier persoon lijkheid niet kon worden vastgesteld en 58 gewonden. Dus 75 dooden, 1 vermoorde, 21 verdwe nen personen en 80 gewonden. Bemiddeling. In de Fransche pers doen voor de zooveel- ste maal wederom berichten over bemidde ling de ronde. Een wil bijv. weten dat de Fransche regeering geneigd is met de andere mogendheden hij de Turksche regeering stap pen te doen om een eind.e te maken aan de Turksch-Italiaansche vijandelijkheden. Reeds eenigen tijd geleden heeft de Rus sische minister van buitenlandsche zaken, Sasonoff, in dezen zin de verschillende mini steries gepolst. De Engelsche regeering en Frankrijk hebben, zoo zegt het blad dadelijk geantwoord, dat zij geneigd zijn om gemeen schappelijke stappen in Constantinopel te doen, en het blad vervolgt dan De triple-entente is dus van plan bij de Turksche regeering ernstige stappen te doen, opdat zij hare troepen uit Trrpolitanië zal terugtrekken en met Italië over een vredes verdrag zal onderhandelen. Dit verdrag zal de levensbelangen en de vaardigheid van Turkije niet aantasten. De drie mogendheden willen dadelijk in Constantinopel de noodige maatregelen tref fen, echter op voorwaarde, dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarië zich bij de actie aan sluiten. Willen de stappen het gewenschte gevolg hebben, dan moeten zij gezamenlijk worden gedaan.Het is derhalve te wenschen, dat Duitschland toestemt Oostenrijk zal het zonder twijfel doen, want het is in het belang van den vrede in Europa dat aan den oorlog een einde worde gemaakt. Ook de Teraps weet ongeveer hetzelfde te melden. Het volgt er aan toe, dat het bombardement van Beiroet enkel en alleen het politieke doel had de interventie der mo gendheden te verhaasten. Tot nu toe zijn echter alle plannen afgesprongen op de hou dingvan Duitschland, de bevriende natie van Turkyë. Ondertussclien heeft de Turksche regee ring, die schijnbaar ook van de plannen der mogenheden heeft gehoord, aan de verschil lende cabinetten een nota gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de regeering onmo gelijk kan ingaan op vredes-voorstellen, die gebasseerd zijn op liet annexatie-decreet van Italië. Voorloopig zal er dus van bemiddeling nog wel niets komen. Louvière. Een handelaar aangerand en uitgeplunderd M. Huberty, handelaar te La Louvière, moest Dinsdag morgend voor zaken naar Duitschland reizen. Te Herbesthal aangekomen, voelde hij zich onwel, en besloot er te wachten tot dat de onpasselijkheid over was. Daar het niet beterde, keerde hij met eenen volgenden trein naar La Louvière terug. Hij kwam er 's avonds aan en begaf zich te voet huis waarts. In de Slachthuisstraat kreeg hij plotse lings eenen geweldigen slag in den rug, van een kerel dien hij niet gezien had. Op het zelfde oogenblik wierp een andere kerel hem den inhoud van een zakje peper in de oogen, en bracht hem bij middel van een snijdend tuig een geweldigen steek in de horst toe. M- Huberty werd niet gekwetst doch zijn overjas en zijn cigarenkoker werden door boord. M. Huberty was achterover ten gronde gevallen. Een der kerels belette hem te roe pen, terwijl de andere spoedig zijne zakken doorsnuffelde. Uit den binnenzak van zijn overjas haalden zij eene brieventesch, eene som van 18.000 frank inhoudende, welke bestemd was om de aankoopen welke M. Huberty in Duitschland zou doen, te betalen. De twee bandieten, brachten hun slacht offer nog eenige stampen toe en namen daar na de vlucht. Men heeft niet het minste spoor der twee laffe schurken. ZES KINDEREN VERSTIKT. Eene ijselijke brandramp had gisteren te Koethen-hij-Berlijn plaats. De echtgenooten Waller, zich naar hun werk begevende, lie ten hunne zes kinderen te huis in de-slaap kamer opgesloten. Boven de stoof hing eene partij waschgoed te droogen. Hot goed schoot in brand en wel dra deelden de vlammen zich aan de andere voorwerpen, bedden enz., mede, een dikken rook verspreidende. Do arme kleinen wilden vluchten, doch zij konden de deur niet openen, en de geburen hoorden hunne hulpkreten niet. Toen de ouders te huis kwamen, en in de kamer wilden dringen, konden zij zeer moei lijk de deur openkrjjgen. Dö lijken der vier jongste kinderen, lagen voor de deur opge hoopt. De arme kleinen waren verstikt. De twee anderen die gepoogd hadden da vlammen uit te dooven, en er inderdaad in gelukten, hadden erge brandwonden beko men en moesten in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht worden. De arme ouders zijn bijna zinneloos van smart. 4 Een Belg en een Engelschman beticht Dinsdag avond is te Sarrebruck een Belg aangehouden onder betichting zich aan spioe- neering over te geven. Het Duitscli gerecht weigert inlichtingen te geven, over deze aanhouding. De Belg zou afkomstig zijn vanRouaselare en thans te Luik wonen. Hij zou te Sarre bruck aangekomen zijn in gezelschap zijner vriendin. Na twee dagen met haar in een 'hotel gelogeerd geweest te zijn, verliet hij haar en het is alsdan dat de jonge vrouw hem is gaan aanklagen van spioeneering. Eene huiszoeking in het hotel gedaan, deed verscheidene nagemaakte bestuurlijke zegels ontdekken. De betichte werd ook in bezit gevonden van valsche identiteitsbewijzen. De Duitsche overheden hebben inlichtingen over den aangehoudene gevraagd aan hot Belgische gezantschap. Denzelfden dag werd te Moers, nabij Duisburg, een Engelsch leeraar, Oller ge maand. ook aangehouden onder dezelfde betichting. Men vond in zijn bezit verschei dene photografien van de for teres van W esel, waar de spioenen opgesloten worden. Beide aangehoudenen zijn in verzekerde bewaring gebracht. Frankrij k Eene heldin van 6 jaar. Mej. Me- lanie Ghabrier, 6 jaar oud, was den 24 Meert 1911, met gevaar van haar leven, in eene brandende woning ged ongen en had een kindje van 2 jaar oud, dat in zijne wieg sliep, van een gewissen dood gered. Haar grootvader werd levend verbrand, ondanks verscheidene pogingen die het meisje aange wend had om hern te geraken. Het Carne- giefonds heeft hare daad van zelfopoffering beloond, met aan deze jonge heldin eene bronzen medalie en eene lijfrente van 120 fr. to schenken. Gr-Hertogdom In de Kamer deelde do voorzitter het overlijden van den groot-hertog mede en zegde verder De schepter zal in vrouwelijke handen niet verbleeken, wanneer hij met vastheid, wijsheid en zorg voor de toekomst wordt omklemd, met den steun van een moeder, die zoovele blijken van toewijding voor het land heeft gegeven. Groot-hertogin Maria Adelaide zal, besloot de voorzitter, als con stitutioneel souvereine weten te waken over de handhaving van de onafhankelijkheid en de vrije instellingen van het volk. De vergadering wordt daarna verdaagd als uiting van rouw. Bij hervatting wordt een afvaardiging aangewezeg om naar het kas teel Berg te gaan en de regentes den eed af te nemen voor den duur der minderjarigheid van de grootherjogin, die den 14® Juni zelf de teugels van het bewind ter hand zal nemeu, DuitsclilaiidL Een verdierlijkt wezen. De mijnwerker Fritz Baud, van Klein-Raeschen, welke dronken te huis kwam, vroeg aan zijne zieke vrouw het bed to verlaten om zijn maal te bereiden. Daar de ongelukkige niet kon, verzamelde de beestachtige kerel hout en kolen onder bed, goot daar peirool op on stak er't vuur aan. Geburen, toegesneld op de kreten dor on gelukkige, haalden ze uit de vlammen, sloe gen den mijnwerker en leverden hem over aan de policie. Cliina Het begin der Republiek. De afgevaar digden zijn te Peking toegekomen. Zij zullen met de onderhandelingen over het opstellen der Grondwet, het personeel der regeering en de keus eener hoofdstad beginnen. Do afgevaardigden denken dat Peking de hoofd stad zal blijven. Volgens konsulaire mededeelingen heeft Joean-Sji-Kaï.Soen-Jat-Sen medegedeeld dat internationale bankiers 20 millioen taëls wil len voorschieten. Van een anderen kant zal Joean-Sji-Kaï 4 millioen taëls naar Nanking zenden, voor de soldij van 300,000 republikeinsche solda ten die gevaar zouden opleveren, moeiten zij worden beroofd van soldij.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1