BUITENLAND. OOR LOG Wat wij, katholieken, willen T EEN EN 'T ANDER DA BLAD Geheimzinnig drama te Londen Italië en Turkyë. De gruwelijke bandieterij te Berchem-bij-Antwerpen Het smokkelaarsdrama ie Breciit Achttiende Jaargang nr 52 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 2 Maart 1912. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, her steil, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (pet rcgef) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. j§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§l BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, 9» Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. Als doel. Wij willen dat België rus tig, vreedzaam en voorspoedig blijve dat de vrijheid en de welvaart van alle Belgen meer en meer toenemen en dat ons dierbaar Vaderland zijnen eeretitel van AAN IIET HOOFD TE STAAN VAN ALLE DE BESCHAAFDE LANDEN DER WERELD, beware. Dat is ons doel. Als middelen, om tot dit doel te ge raken, willen wij 1. De verdediging van de godsdienstige vrijheid en van alle de grondwettelijke vrijheden. Immer heelt de katholieke partij de vrijheid van alle Belgen voorgestaan en verdedigd. Nu meer dan ooit, inge zien de woedende aanvallen onzer te genstrevers, die de bestaande vrijhe den van godsdienst, onderwijs en vekeeniging willen vernietigen, is het noodig dat alle Belgen van goeden wil 'samenspannen, om onze kostbaarste vrijheden te verdedigen. 2. Wij willen de verdere uitbreiding der sociale wetten en maatschappelijke werken. Veel hebben de katholieken reeds gedaan, doch nog veel meer zullen zij in 't vervolg tot stand brengen en het lot van elkeen verbeteren. afi De socialistische volksvertegenwoor diger Desti'ée heeft in een boekwerk verzameld al de wetten en maatregelen genomen om den stoffelijken toestand des werkmans te verbeteren, 0111 de misbruiken tegen te gaan waaronder de werkman leed, en 0111 hem doelma tig to beschermen in zijn werk. zijn loon, zijn gezin en zijnen ouden dag; dit boek besloeg 600 bladzijden De socialistiche senator Picard, somde in volle Senaat, eene heele reeks wet ten op, onder het Katholiek Ministerie ten voordeele van de werkende klas gestemd31 Juli 1889 (gewijzigd door de wet van 8 Januari 1897)op de werkrechtersraden9 Oogst 1889 op de werkmanswoningen 7 September 1893 algemeen meervoudig stem recht 11 April 1895 het gemeente- stemrecht 22 Oogst 1892 het pro vinciestemrecht 29 December 1889 de evenredige vertegenwoordiging 23 Juni 1894 d.e onderlingen bijstan den 25 Mei 1895 koninklijk besluit, inrichtende 't ministerie van nijverheid en arbeid 15 Juni 1895 reglemen ten der werkhuizen 31 Maart 1898 de beroepsvereenigingen 24 Mei 1S98 policie en bewaking der groe ven 2 Juli 1897 voorzorgen tegen de werkongevallen10 Februari 1900: over het sparen der vrouw en der min derjarigen 20 Maart 1900 over het werkkontrakt 10 Mei 1900 de ouderdomspensioenen 24 Deeember 1903 de werkongevallen eindelijk, de zondogrust. Dit zegt een socia list Sommige beknibbolaars noemen deze werkmanswetten fagadewetten. Ja, het zijn fagadewetten ten minste toch eer.e van die wetten de wet op ÜE WERKMANSWONINGEN. Die wet heeft teweeg gebracht dat tegenwoordig 45,000 FAQADEN van woningen bestaan, die aan den werk man geheel en gansch toebehooren. In alle geval zouden 't kostelijke fa- gnden zijn immers het Katholiek Staatsbestier heeft reeds 203 millioen uitgegeven voor de werkmanspen sioenen en de vergoeding aan de mi- licianen de andore maatschappelijke wetten kosten ook reeds 35 millioen zij 238 millioen in 't voordeel van den werkman Ja, dit alles en veel meer heeft de Katholieke Regeering gedaan, en nog meer schikt zij te doen. Maar daartoe moet gij haar uw vertrouwen behou den en door uwe stem ondersteunen. Ten eerste, uit dankbaarheid voor al 't bekomene en ten tweede ook uit eigen belang om nog meer te beko men. De pensioenwet zal herzien en ver beterd worden. Vijf en zestig frank is veel te weinig roepen onze tegen strevers Ja, maar toen zij aan 't be stuur waren, gaven zij geenen rooden duit 3. Bescherming van den Arbeid. Dit deden onze katholieke volksver tegenwoordigers sedert jaren. Dit zul len de katholieken voortdoen, spijts de geuzen, die nooit iets ernstigs gedaan hebben voor den werkman en die vin den dat er reeds te veel voor hem ge daan is. Is er een woord in het liberaal pro gramma dat betrek heeft op oene ver betering van de wetgeving van den arbeid 4. Bevordering van Handel en Nijver heid door alle mogelijke en rechtveer- dige middelen. Het is nu 28 jaren dat de katho lieken het land besturen. Welnu, is het waar of niet dat België de eerste plaats bekleed onder alle de. handel drijvende landen der wereld 5 bescherming van den Landbouw en de Kleine Burgerij. Wat deden de liberalen voor den landbouw NIETS, integendeel zij deden de landbouwers te kort waar zij konden. Daar zullen wij als 't God belieft, morgen eens op terug komen. Dan zal men klaar zien, wie de ware vrienden van 't volk zijn. Woorden zijn geene oorden, zegt het spreekwoord. Er moeten DADEN zijn. De tegenstrevers geven woorden. De Katholieken DADEN. Dat men oordeele Ministerie van spoorwegen, posterijen en teiegrafen. Vergelijkende examens voor het begeven der plaatsen van mannelijke en vrouwelijke leerlingen (beheer van telegrafen) van leerling bij den telegraafdienst en van leerlingebij den telefoondienst zullen eerlang plaats hebben. Voor Brugge, Brus sel, Kurtrijk en Mechelen zijn het Vlaamsche examens voor Hoei, La Louvière en Ver- viers, Fransche, wat den telefoondienst be treft. Mogen er alleen aan deelnemen de kandi daten die op 31 Maart 1912, zestien en niet moer dan 24 jaar oud zijn. Wat de plaatsen van mannelijken leerling aangaat, deze zijn te begeven in de telegraaf kantoren Antwerpen en Brussel, niet Vlaam sche examens voor Antwerpen, en een vlaamscb en een Franscli voor Brussel. Aan dit examen mogen alleen deelnemen de jongelingen die op 31 Maart 1912, vijftien en niet meer dan 18 jaar oud zijn. De wenken der centrum- spoonhalle. Het departement van T Spoor, zal in den loop der maand Maart overgaan tot de aanbesteding der werken van drooglegging van een grond en den on dergrond, binnen den gordel waar de Cen- trum-spoorhalle zal verrijzen. Hiertoe zullen galerijen gebouwd worden voor afvoer van hut doorzijpelingswater en eene groote moer riool, zicli aansluitend op deze der Putlerij, zal worden gelegd. Deze werken moeten op 200 dagen zijn voltooid en de borgstelling vau den onderne mer is vastgesteld op 60,000 frank. Slapen de visschen De vraag of de visschen slapen en of ze daarbij eene bijzondere houding aannemen, is nog altijd niet opgelost. Dokter Bastian Schmid heeft daaromtrent proeven genomen,door bij het water, waarin de visschen leven, 0,5 tot 2,5 gram eener zekere stof te voegen, die bij de menschen als slaapmiddel, gebruikt worden. De visschen hielden langzamerhand met alle bewegingen op, ook hot ademhalen stond eonigen tijd stil.Kleine binnenvisschen, ook zeelten, gaan op den bodem staan en gebruiken de voorste vinnen tot steun. Bij verderen invloed van het slaapmiddel zwemmen de visschen op zij. Dezo proef heeft geene schadelijke gevolgen. Brengt men do visschen in schoon water, dan zijn zij na eenigen tijd weer levendig. De Koning en de begrafe nis van den Groothertog van Luxemburg. De lijkplecliligheden van den groothertog van Luxemburg werden vastgesteld op Maandag aanstaande. De Ko- ningzal aanwezig zijn. Dadelijk na de rouw- ceromonie zal Koning Albrecht met zijn ge volg naar Brussel weerkeeren en Woensdag of Donderdag naar het Zuiden teruggaan. De draadlooze telegraaf voor het leger, Donderdag namid dag, ondanks het doorslecht weder, hadden op bet Oefeningsplein, rechtover deNationale Schietbaan, te Brussel, proefnemingen met den draadloozen telegraaf plaats. Men be proefde, voor liet Belgische leger, het stelsel van masten en ra's, dio voor de veldposten in het Engelsche leger gebruikt worden. Het opstellen duurde maar 27 minuten, terwijt er 40 noodig zijn voor het opstellen van cle materieel dal bet leger reeds bezat. Er werden telegrammen naar Antwerpen gewisseld. Dc gemeluitenant Poliet, bevel hebber van de telegrafistenafdeeling, gaf aan de aanwezige generaals omstandigen uitleg over de wonderbare toestellen, en over afdoende proefnemingen die reeds tusschen Antwerpen en Brussel, Antwerpen en Namen en Antwerpen en Siut-Hubert plaatshadden. Dienstkaarten. De katholieke volksvertegenwoordiger, heer de Jonghe d'Arcfoye heeft aan minister de Broqiievilie gevraagd, te onderzoekon of het mogelijk is bet gelat dienstkaarlop, verleend aan 't per soneel van zijn departement te brengen op 16-12 voor den beambte en 4 voor de echt- genoote. De minis'er antwoordde dat hij bevolen heeft de zaak welwillend te onderzoeken. Gisteren namiddag, vond men in een huis van Schooten-Road, te Londen, het lijk eener jonge vróuw, Dolly Baldsen genaamd. Een geneesheer kwam het lijk onderzoe ken en daar er duidelijke sporen van ver- wurging vastgesteld werden, verwittigde lnj het gerecht. De minnaar van de vrouw, een boekhou der, is spoorloos verdwenen. In de laatste tijden ontstond dikwijls twist tusschen het koppel, bij zoo verre, dat de andere personen, die in het huis verbleven, zich bij de eigenares beklaagd hadden. Donderdag morgend, rond 4 ure was an dermaal twist ontstaan. Dan hoorde de persoon, die de kamer on der deze van het koppel in buur dat men begon piano te spelen. Eenige minuten later weL'd alles stil. De policie heeft hare beste speurhonden uitgezonden om deze geheimzinnige zaak op te klaren. TUSSCHEN Turkije zal aan Tripolitanië niet verzaken. Een invloedrijk Turksch staatsman ver klaarde over den toestand van Turkije met het oog op den oorlog, dat Turkije's finan ciën er uiet waren door verzwaard gewor den. De Turksqhe uitgaven ziju niets in even- redighoid met de zware sommen welke Italië dagelijks noodig beeft voor leger en vloot, Turkije kan dus nog zeer lang blijven strij den, zonder zich te ruïneeren. Door den aanval van Italië op Beiroet werd er in Turkije oen einde gesteld aan binnenlandsche oueenigheden en zoo is er besloten geworden den oorlog door te drijven en aan den vijand geen lap gronds af te staan. Nooit zal Turkije dulden dat Tripolitanië onder Italië's gezag gerake die provincie is heelenal en uitsluitend Muzelmansch en Ara bisch. Sinds ecuwen boort dit land toe aan Turkije en geen Italiaansche wet. pas eenige dagen oud, zal deze kunnen ontrukken. Do regeering welke dat zou toestaan, zou opstand verwekken. Die inlijvingswet moet in Italië teruggeroepen worden anders geen onderhandelingen die tot den vrede kunnen leiden. Eene overwinning der Turken Uit goede bron verneemt men dat in den nacht van 11 Februari, do Turken, in hin derlaag liggend nabij het fort door de Italia nen bij Tc brom-k opgeworpen, er in gelukten dit fort te vernielen, en 's morgens een bataljon aanvielen dat nabij dit werkvogru'A- rukte. Niettegenstaande bet vuren derltaliaansche artillerie, konden de Turkscbe strijdmachten zich op hunne posities houden en de Italia- lianen terugslaan. Deze hadden 40 dooden en gekwetsten. De houding der mogendheden. Uit Weenen wordt geseind Uit gezag hebbende bron wordt bevestigd, dat het voor stel van Rusland is, dat allo mogendheden, zoowel in Constanlinopel als in Rome, een gemeenschappelijke actie zouden onderne men om tol een wapenstilstand te komen, die als grondslag zou kunnen dienen voor den vrede tusschen Turkyë en Italië. Men is over tuigd, dat men zich in Rome en ook in Gon- stantinopel niet tegen een dergelijke actie van alle mogendheden verzetten zal. Volgens een telegram uit Berlijn aan gaande het voorstel van den Russischen mi nister van buitenlandsche zaken zouden de drievoudige entente en het drievoudig ver hond een gemeenschappelijken stap doen om eerst een wapenstilstand en vervolgens een vrede tusschen Italië en Turkyë te bewerken. De Weensche correspondent van de Temps seint, dat graaf Berchlold een zelfde voorstel tot bemiddeling heeft ontvangen als door Frankrijk en Engeland ontvangen is. Ooslen- rijk-Hongarië wil eene volstrekte onzijdig heid in acht nemen en z2l alleen een geheel de onzijdigheid eerbiedigend voorstel aan vaarden, dat op geen der beide mogendheden druk beoogt uit te oefenen. Men gelooft, dat het Russische voorstel op aandringen van Italië is gedaan. Uit Milaan wordt geseind De afgevaar digde Torre, het hoofd van het bureel in Rome van do Gorriere della Sera die vaak zijn inlichtingen krijgt van de Consulta,deelt mede, dat aan het voorstel van Rusland tot een gemeenschappelijk optreden der groote mogendheden hij do Porto zeker gevolg wordt gegeven. Eerst heeft de Engelsche regeering toege stemd, daarop de Fransche, onder voor waarde, dat ook Oostenrijk-IIongarië en Duitschland zich zouden aansluiten. Nu hebben ook dezo twee staten erkend, dat men het Russische voorstel niet verwer pen mag, zoodat do groote mogendheden op het oogenblik eenstemmig van plan zijn een krachtige druk op de Porte uit te oefenen. Zoodra een formeele overeenstemming tus schen de regeeringen tot stand zal zijn ge komen, zullen de voorstellen, die men in Goustan.'inopel doen wil, zelf liet onderwerp van de onderhandelingen tusschen de groote mogendheden worden. Eerst dan zullen de onderhandelingen met de Porte beginnen. Mochten de verloogen van de mogend heden in Gonstantinopol geen succes hebben, dan zou men, zoo voegt Torre er met een dreigend gebaar aan toe, op niet vredelie vende wijze een andere oplossing van de tegenwoordige moeilijkheden vinden. De toestand der slachtoffers. Donderdag morgend, heeft de lieer Van Deuren, wetsdoktor, de drij slachtoffers in het Sint-Camillusgasticht onderzocht. De dame De Brouwer, is geheel buiten gevaar. Alhoewel de man doodelijk gewond werd, blijft er nog hoop hem te redden. Met den zoon is het erger gesteld. Deze had vóór den aanval eene zware verkoudheid. Tengevolge van de wonde aan de long is er nu eene ontsteking ontstaan. De ongeluk kige verkeert in stervensgevaar. Bij den dader. Het is de heer Van Deuren, wetsdokter, die den moordenaar in het gevang lichaamlijk onderzocht. Hij had eene wonde aan den kleinen vin ger. De dader verklaarde dezelve bekomen te hebben met door den waaier der voordeur te kruipen. De photografie van Mercier zal door den heer onderzoeksrechter Taquer heel liet land door, alsook naar Frankrijk verzonden worden. Het oordeel van sommige magistra ten is dat de kerel hier in onze stad al lang verblijft. Hij heeft ook geen tongval van een Franscli man, maar meer dezen van een Waal. Donderdag morgend vrbeg hij aan den bestuurder der gevangenis om den onder zoeksrechter te spreken. Men dacht dat zulks was om bekentenissen te doen. Het bleek echter ten slotte, dat liet enkel was om van do voordeelen te mogen genieten, waaraan sommige gevangenen recht hebben. Men verzekert, dat toen Mercier pas aan gehouden was. hij water vroeg om te drin ken. Hij gebruikte het echter om er zich het hoofd, dat ook mët bloed bespat was, te wasschen. De bewijsstukken. Het onderzoek wordt nog steeds voortge zet, Op hevel van den onderzoeksrechter, werden gisteren door den policieofficier heer Lefebvro verschillende voorwerpen in het huis der misdaad in beslag genomen, en naar degreffie overgebracht. Zoo werden aangeslagen het nachttafeltje dat het dochtertje des huizes omgeworpen heeft, een stoel welke geplaatst was onder liet dakvenster, en waarop de indringer met er op te trappen, het bovenste stuk kapot getrapt heeft. Voorts verschillende kleeding- stukken van vader on moeder en zoon De Brouwer, alles met bloed bevlekt, en waar van er verschoidene de sporen dragen der toegebrachte dolksteken, een gestreept tafel laken, eenen handdoek, eene schotelvod, een keurslijf, een rood en wit deken. Hoer Tliielens, gezworen landmeter hij het parket, heeft hel plan opgemaakt van hot huis en de plaatsen der ontmoetingen van den bandiet met zijne slachtoffers. Een goed geheugen Wij hebben reeds gemeld, dat de kleine Louiza De Brouwer, door het omwerpen van het nachttafeltje, harer ouders gewekt, en aldus misschien van een gewisson dood gered had. Over een paar dagen greep nog een dief stal in het huis plaats. Een dief drong er binnen en stool een geldbeugel met enkele franken in. Te dier gelegenheid had vader De Brouwer haar op het hart gedrukt Moest dat nogmaals gebeuren, Wieske, stoot maar 't eerste meubel het beste om waaraan gij reiken kunt. Mon ziet dat de kleine zich ter goeder ure deze aanbeveling heeft herinnerd. Is het de tweede dader Een logementhouder der Brouwersstraat, de genaamde Volckerick, heeft aan de policie verklaard, dat Zondag avond bij hem twee Franschmans een onderkomen zijn komen verzoeken,vraag waaraan hij voldeed.Sedert- dien zag hij hun niet meer terug. Woensdag namiddag namiddag nu ontmoette hij op de Brouwerskaai een dier gasten. Zondag droeg hij een zwarten knevel doch nu was hij ge schoren. Daarbij was zijn rechterarm met een verhand omwonden. De Franschman vroeg hem of hij, mits vergoeding van 50 frank, hem geen schip kon aanwijzen waar mede hij terstond kon vertrekken. Daarop vertrok hij. Gansch de policie is nu te heen ten einde dien kerel op te zoeken. Men veronderstelt dat het de kerel is, die er in gelukt is te ontsnappen, de tweede moordenaar. 9 aanhoudingen. Op 1 Januari had er te Brecht eene botsing plaats tusschen smokkelaars en gendarmen. De eersten kwamen met eenige stuks vee van de Hollandsche grens. Verscliilligo scholen werden door lie 9 gelost, waarop de gendarmen antwoorden v De smokkelaars waren intusschen geluk t met lmn vee te vluchten. Ten gevolge van een ieverig onderzoek, door den commandant der gendarmen van Brecht, en don heer onderzoeksrechter Ca- roly gedaan, vaardigdn Woensdag de rechter 9 oplëidingsbeveleu uit, die Donderdag wer den uitgevoerd. Hot zijn 3 inwoners van Wueswezel en 5 persouen van Zundert. Op het laatste oogenblik vernemen wij, dat do voerman, die dien nacht met zijne vee- kar op de bahn van 's Gravenwezel stond, vermoedelijk om de beesten op te laden, ook werd aangehouden. Deze is in de Lange Looibroeckstraat, te Antwerpen woonachtig. Frankrij k. Gewapende geldomhalers.De bankiers van Parijs en van de povincie hebben beslo ten hunne geldomhalers, die tegenwoordig het mikpunt der apachen geworden zijn, to wapenen. De vereeniging der bankiers heeft de kliënten verzocht zooveel mogelijk zelf te komen betalen, vooral wanneer het groote sommen geld betreft. Een Russisch kruis. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten a.an de Russische regeering een kruis terup> te doen geven, dat tij de ".s den Krim oorlog Van de Sint-Wladi- mirkerk te Sebastor,ol genomen was,en door maarschalk Peli^sier naar Frankrijk was gebracht. Sind's dien tijd had het in den tuin van het Cluoy-museum te Parijs. "JDuitscIiland. Stri'd tegen de dronkenschap. In Duitschland heeft men hier en daar den strijd togen den alkool ondernomen. Men heeft het aantal drankhuizen beperkt, hunne ope-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1