OORLOG DROEVIG EINDE OER DAENSISTENPARTIJ 'T EEN EN T ANDER Nieuwjaarsgiften voorden Paus De handieterij van Berchem-bij-Antwerpen DAGBLAD Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- Ziet te Brusseldaar zijn de Daen sisten in twee kampen verdeeld, en ze bestrijden elkander hardnekkig op le ven en dood. Ziet te Gent: daar zijn ze niets meer; van geen tel meer Ze zijn te zwak om nog alleen op te komen, zij zullen er in den kiesstrijd optreden met afge scheurde liberalen, en afgescheurde socialisten als De Bruyn. Een hutsepot van drij soorten van scheurmakers Blauwe, roode en groene Ziet te Bruggedaar staat de afge vallen priester Fonteyne aan't hoofd van 't groen en 't liberaal gepeupel, en die droeve priester strijdt en werkt tegen goede betaling voor een Marquet, die liberale senator wil worden. Ziet te Dendennontle en Kortrijk Te Turnhout Er is geen spraak In 't Walenland Daar is al wat Daensist geweest is, socialist gewor den. En nu te Aalst oP den huiten van Italië en Turkyë. Moordpoging te St=Gillis. Brusselsche briefwisseling. Achttiende jaargang n' 53 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 3 en Maandag A Maart 1913. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $f$ -jfl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§l BUREELEN TE CRUSSEL I TE AALST 728» Steenweg wan Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blaöz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De laatste sprankel van christelijk geweten, het laatste gevoel van gods dienstzin is dood in de Daensisten- partij. Herinnert u, lezers, de antiklerikale betooging van 15 Oogst te Brussel. Eenige weken voor dat zij plaats had schreef P. Daens, geen enkel democraat, den naam van christen waardig, zal mee doen aan die belooging. Dat was de laatste kreet van het stervende gelooi in het hart der Daensisten. Maar socialisten en liberalen en alle godsdiensthaters, huilden en schreeuw den dat Daens met hun mee moest, en de arme Daens, gewoon van te gaan onder de roede der goddeloozen, ging mee in den stoet van 15 Augustus als een gevangene, achter de huilende godsdiensthaters en priestervervolgers, te midden van spotprinten waar men priesters en kloosterzusters als onluch- tigaards en vuilaards afbeelde Arme Daensisten, hoe diep gevallen En te Aalst in de balotteering van 29 October 1911! Aan den eenen kant stond een goede katholiek aan den andere kant een groote liberaal. De Daensisten hadden beloofd in die balotteering niet tussclien te komen en zich onzijdig te houden. Maar de god- delooze liberalen schreeuwden op de Daensisten dat zij voor hun moesten stemmen, en gelijk een hond gewoon is naar zijn meester te luisteren, zoo ge hoorzaamden de Daensisten en stem den voor de goddelooze partij Onder het juk van liberalen en socia listen voor altijd; voor eeuwig de gevan genen van de godsdiensthaters: ziedaar het droevig einde der Daensistenpartij: é- De Daensistenpartij gaat overal kapot in verdeeldheid en onmacht. Wie is die Marquet Een oude kof- fiehuisgast, die te Oostende schatrijk i» geworden met speelkoten open te houden, waarin honderden huisgezin nen den ondergang hebben gevonden, en die door alle deftige lieden aan de deur gezet wordt. Sedert eenige dagen heeft die afge vallen priester Fonteyne voor zijn schandalig gedrag verbod gehad van zijn eigenen Bisschop de priesterklee deren te dragen en de H. Sacramenten te ontvangen. Arme Daensisten zijn dat uwe hoofdmans waar zijn de Daensisten daar 't Zijn zij die te Dendermonde de liberalen tegen de katholieken hebben opge stookt, en de socialisten te Kortrijk En zij zelf, de Daensisten, waar zijn zij nu Zij zijn er niet meer, zij bestaan er niet meer Zij zijn er opgeélen door de liberalen en door de socialisten. Zij zijn er tot den laatsten liberaal en so cialist geworden Twintig jaar lang hebben wij dat voorzegd dat het alzoo zou uitvallen. Te Antwerpen? Eitgestorven... of wel aan den slechten kant overgegaan. Te Mechelen Geen tien Daensis ten meer meer van hunne hoofdmannen, die daar in het katholieke Kempenland, altijd goede christenen gebleven waren, Seraf. Lambrechts en advokaat Lebon, zijn sedert lang terug gekomen tot de Katholieke partij. Mogen zij nog vele navolgers tellen Te Leuven Sedert lang terug Ka tholiek geworden, in den tijd als zij nog goede gevoelens hadden. In Limburg Daar is er nog een en kele Daensist, een jonge dwazerik die te Ninove op de mislukte meeting der Franschmans die schandalige woorden uitriep Wij zijn republiekeinonWij willen niet werken om een koning te laten leven.., met slechte vrouwen (dat was gezegd in nog veel schanda liger woorden die wij niet durven schrijven, tegen koning Albrecht en tegen koningin Elisabeth, die te samen oen voorbeeldig huisgezin uitmaken, en niets leven dan voor 't welzijn van hun volk, en van de armste mensohen eerst,) De haren rijzen te berge, als men hoort wat er tegenwoordig omgaat bij do Daensisten het arrondissement Aalst, zijn de Daensisten met de laatste gemeente- kiezingen verslagen geweest te Her- dersem, te Moorsel, te Baardegem, te Kerkxken, te Denderhautem, te Denderleeuw, te Aspelaere, overal waar zij den kop hebben durven op steken In de andere gemeenten verroerden zij niet Te Aalst verliest Daens zijn laatste gezag hij heeft bewezen in den gemeenteraad dat hij zoo onwetend is als een koejongen. In do Kamer lui stert er niemand naar hem Elk heeft er medelijden met zijn onnoozel ge praat. Verdeeldheid staat er te Aalst aan de deur bij de Daensisten Daens zelf schrijft het dat de onderkruiperij en de masthlimmerij in zijne partij hem vrees baart, BESLUIT 1't Is dus wel het einde, het droe vig einde, de dood van eene partij De Daensistenpartij vergaat, als een zinkende schip. Die niet zot is, schiete er op tijd nog van onder 1 2.) De laatste overblijfselen der Daensisten gaan over naar de antikle rikalen en zijn de gevangenen der god deloozen. Dat zij die rechtzinnig Daensist ge weest zijn, en nog christene menschen zijn, er in geweien op nadenken 't is tijd, 'L is hoog tijd dat zij openhartig terug komen lot de eenige christene partij, tot de katholieke partij. Morgen is het te laat morgen is alle Daensismus, ofwel te niet ofwel goddeloos heid en godsdiensthaat Invoer van vee. Van af 1 Meert is de invoer van rundvee en schapen van Fransehe herkomst., bestemd voor de slacht huizen van Antwerpen, Anderlecht. Brussel. Gent en Luik, toegelaten, mits vei\oon van een getuigschrift, afgeleverd dóór den bur gemeester van de plaats van herkomst der dieren, waarbij verklaard wordt dat er in die plaats sedert ten minste dertig «dagen geen geval van mond- on klauwzeer werd vastgesteld. Dit getuigschrift moet den controlveearts overhandigd worden, bij het gezondheids onderzoek der dieren. Dezelfde maatregel is toepasselijk op het rundvee van Fransehe herkomst, bestemd voor de slachthuizen van Bergen en Breedene bij Oostende, alsook op de koeien en veerzen van dezelfde herkomst, die in de quarantaine-stallen, onder toezicht moeten gesteld worden. Het werk in de Kamer.Er zal moeten dapper doorgewerkt worden zoo men voor het Paaschverlof nogeenig ernstig werk verrichten wil. Inderdaad'er blijven nog 16 zittingdagen over, waarvan 4 zittin gen moeten afgenomen worden voor de vra gen naar uitleg. Ook zal men van aanstaande week af de zittingen merkelijk verlengen en voorstellen des morgens te zetelen om eenige bijzondere voorstellen,zoódls de bescherming der kinds heid, af te handelen. Woensdag aanstaande zullen de afdeelingen der Kamer ernstig werk te verrichten heb ben, namelijk het onderzoek der wetsvoor stellen betrokkelijk de werken der Schelde en de vermeerdering van het aantal Kamer leden. Opslag. Het meerehdeel der staats- budjetten zullen de,ós jaar moeten verhoogd worden, ten gevolge van den opslag der jaarwedden in de verschillende ministeriëele diensten. Zoo moet de minister van justicie van Justicie voor zijn budjet eene vermeer dering van 52,000"ir. vragen voor de toe passing van het nieuw tarief der jaarwedden, ingesteld bij koninklijk besluit van 17 Fe bruari 1912. Onze wou*sten zijn ter bestemming in 't zuiden aangekomen. Een telegram uit St. Raphael meldt inder daad, dat de trein die hen aanbracht aldaar Vrijdag in den voormiddag aankwam. De auto van Koning Albert wachtte aan het sta tion. Na verwelkomd te zijn geweest namens de Fransehe regeering, door den heer Paoli, stapten onze Vorsten en hun gevolg in de auto's en namen de richting van Cannes. De ordedienst werd in het slation waarge nomen door do rijkswacht en de policie. TUSSCHEN De nederlaag der Arabieren te Homs De Italiaansöhe troepen, welke gister te Homs streden, waren zeven bataljons voet volk sterk, en worden ondersteund door artillerie. Zij verlieten Homs tijdens den naoht en overvielen de Arabieren hij dagop komst. Te 7 uur 's morgens namen zij do hoogten van Margheb in en versterkten er zich. De Turken en Arabieren zouden een 1000 tal dooden en gekwetsten hebben. De Italianen kwamen aan den voet van den Marghebheuvel zonder de aandacht der Turken op te wekken. Dan vielen zij de positie aan. De beschieting van Zaletin Volgens eene mededeeling van het Minis terie van oorlog, heeft een Italiaansch kruiser Zaletin, hij Homs, beschoten. De vrijwilligers hebben eene ontscheping van Italiaansche troepen belet. De spoorweg Maandag is de eerste lokomotief, te Tri poli ontscheept. Als een zinnebeeld van beschaving en vrede heeft de lokomotief in Mahomedaansche landen niet altijd grooto waarde gehad. Men herinnere zich, dat het bombardement van Casablanca veroorzaakt werd door een op roer der Mooren, die terecht verontwaardigd waren, omdat de lokomotief op een goeden morgen, luid fluitend het inlandsche kerkhof binnen spoorde, nadat men des nachts rails op het kerkhof gelegd had,ter wille van den koristen weg. En niet lang geleden was het weer eene lokomotief, welke ook in Tunis, troebelen verwekte onder de inlandsche be volking, die do luidruchtige machine uit de huurt van een kerkhof wilde weren. Mogen de Italianen do exploitatie van het toekomende Tripolitaansclie spoorwegnet verstandiger beginnen in dit land, waar zij genoeg met de levende Arabieren te doen hebben om er de doode te ontzien. Zes-en-twintigste lijst. Overdracht der vorige lijsten Fr. 76.623.25 Sir Joseph Collegia, Virion, 100 E. H. Pattyn, pastoor, Passchendaele 25 Het leeraarkorps van't Collegie.Mouskroen 65 V. S. D. 100 Uit de stad Loo 50 Conferentie der EE.HH.Onderpastoors,Lier 26 Onbekend, Antwerpen 200 A. M. D. G., Antwerpen 500 Naamloos, Antwerpen 50 MM". Jean en Louis Bellemans, id, 100 Jufv. Marie Bellemans, id. 50 Dekenij van Ste-Waudru, Bergea 200 M. Frederic, Belpaire 100 R. J. A., Antwerpen 100 C. S. Sr.-Antonius, id. 50 Jufvr. Mansion 25 Baron Arnold de Woelmont, 100 Baron en Baronnes Raoul de Crombrugge de Looringhe, Brugge 50 M. en Mme Ryelandt, Brugge 25 M. en Mme Joseph Strubbe, id. 50 Graaf en Gravin Amedée Visart de Bocarmé, Brugge 100 'UitGhistel 115 Eerbiedige hulde aan den H. Vader, Brugge 50 Familie Bekaert, Swevegem 50 M. Francois Toch, Gent 75 M. en Mme Van Hoorebeke-De Coster, Malrle- gem, 5 M. J. Goffinel, Chiny, 5 God bescherme België, Dixmude, 5Om van hem te mogen te zegen 1 Ter eere van den H. Antonius, Aalst, 5 Om geluk en zegen, Cortemark, Boschkaert, 5 Naamloos, Peer 2 God zegene mijne studiën, Dendermonde. 1 Eene jonge dochter, Merckem, 2 D. V. Oordegem, 5 Onbekend, Thienen, 2; Voor onze duurbare overledenen, (Eudeghieu, 5 Vergetene parochianen, Adinkerke, 10C. S., Gent 1 R. V. E., 5 Naamloos 0,50 H. Vader verhoort mijn gebed, Campenhout, 10; Maat schappij St-Vincentius a Paulo, Thy-le-Chateau, 5; Naamloos, Genck, 20; Kanunnik Henderix, Peer, 10 Om te genezen, Cortemarck, 5 Ter eere van O. L. V. van Lourdes en H. Antonius, 5 Naamloos, Brugge 20 Twee derdeordelingen en Congr., Denderhautem, 7 Ter eere van het H. Hart, Dieghem, 5 Voor de bekeering van mijn broeder, Denderleeuw, 2 Weduwe en hare kin deren, 2 J. N. 3 R. V. B., Schaarbeek, 1 Op dat mijn gebed zoude verhoord worden, Meche len, 0,50 Voor het behoud van 't Vaderland, 0,50 J. H. D., Iseghem, 5II. V., zegen mijne inzich ten, 1Uit Alsemberg, 1Leden der Kerkzang- maatschappij St-Gregorius, Ninove, 15; E. Van den Eede, 2 Naamloos, Doornijlc. 2 Een candi- daat onder-postontvanger, 10 Om eene gratie te bekomen, Antoing, 5God bescherm ons, Doornik, 2 Een derde ordeling, id., 2; Naam loos, 5 T. en L. te S., 2 Dokter Waelkens, Saf- felaere, 10 J. M. J., 10 Gedachtenis onzer over ledene ouders, Carlsbourg, 5 Om eene goede laats te vinden, 5,35; Naamloos, St-Aubin, 2 aamloos 1ld., 1,50C. A. S., 2. Totaal Fr. 79.224.60. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doorn ijk. BEDEVAART DER KATHOLIEKE PERS NAAR ROME. Van 15 April tot 3 Mei. l*,c klas, 680 fr. 2,le klas, 550 (Napels inbegre pen.) Voor inlichtingen en inschrijvingen zich te wenden tot M. Alf. FRANCOIS, 45, Noordlaan, Brussel. De dader toekent. Het was den onderzoeksrechter reeds van bij de eerste ondervraging verdacht voorge komen, dat de kerei, die zich uitgaf voor een Franschman, zoo slecht Fransch sprak en eerder een Vlaming scheen te zijn. Toen men hem vragen in 't Vlaamsch stelde, gehaarde hij ze niet te verstaan. Hij werd dan in tegenwoordigheidgebracht van verscheidene policiebedienden, agenten, gendarmen, gevangenbewakers enz. Ver scheidene dezer laatsten herkenden hem als een hunner oude kliënten, doch wisten hem niet goed 't huis te brengen. Donderdag vroeg de kerel, die nu toch inzag dat alles voor hem verloren was, en hij wel voor goed zou binnen gehouden wor den, aan den onderzoeksrechter papier om zijne bekentenissen neer te schrijven. Hij deed een volledig verhaal der misdaad, doch maakt geen gewag van een medeplich tige. Volgens zijn verhaal, zou hij de mis daad geheel alleen gepleegd hebben. Ziehier hoe hij zich hekend maakte Ik hen Danckers Désiré, geboren Ant werpenaar, en werd in 1905 tot 10 jaar ge vang veroordeeld voor diefstal, gepleegd in de Lange Kievitstraat. Op 17 Februari, verliet ik liet gevang van Verviers, en Brugge werd mij aange- zen om aldaar hot vervolg mijner straf vijfjaar onder waakzaamheid der policie uit te doen. Dat verdroot mij zeer, en op zeker oogen- blik wilde ik hier in het land niet meer ver blijven, en vroeg de toelating om naar En geland over te steken, hetgeen mij werd toegestaan. Bij het verlaten van het gevang, was ik in het bezit van een goeden spaarpot en ik had het vast voornemen naar Londen te vertrek ken. Ik vertoefde één dag te Verviers, en ont moette er een Franschman, die ik enkel oib der den naam van Francois ken. Hij stelde mij voor te spelen, en op eenige uren tijds verloor ik bijna al mijn geld er bleef mij slechts genoeg over om naar Ant werpen te keeren. Daar bevond ik mij zonder middelen van bestaan, en verkeerde daarenboven in ban- breuk van waakzaamheid. Kost wat kost, moest ik geld hebben om naar Londen te vertrekken. Na nenigo dagen hier te hebben rondgedwaald, bemerkte ik dat in de Sint- Huhertusstraat nieuwe huizen in opbouw wa ren, nevens een bewoond huis. Ik besloot de kans te wagen, langs een der houwen in het bewoond huis te dringen en te stelen wat ik bemachtigen kon, Hier volgt dan het verhaal der inbraak en van het moordtooneel door den moordenaar' gedaan Het speet mij zeer, zoo eindigde de hooswicht, zijn verhaal, wanneer ik vernam dat drie personen gekwetst waren, maar stel lig heb ik het inzicht niet gehad te moorden enkel te stelen. Het spijt mij voor mijne familie, die ik alweer door de feiten die nu gebeurd zijn in schande dompel De rechter vroeg hem alsdan hoe hij op het gedacht gekomen was den naam van Mercier aan te nemen. Wel zegde Danckers, ik heb mijnen echten- naam vertaald. IDe toestand der slaelitoffers. Vrijdag was de toestand van den zoon De Brouwer nog altijd bedenkelijk. De toestand der echtgenooten De Brouwer is bevre digend. Een oud-poiicieagent poogt zijne minnares te vermoorden. In de Krommestraat te St-Gillis is gisteren avond een drama afgespeeld dat denkelijk het leven zal kosten aan het slachtoffer. De oud-agent van .policie, Marsil,maaakte het hof aan een meisje Louiza Iiartz. Ten gevolge van een twist had liet meisje den jongen man verlaten en was in de Kromme straat gaan wonen. Marsil had getracht haar terug bij. hem te doen komen, doch vruchteloos. Donderdag avond wachtte hij het meisje af en sprak haar aan. Daar zij andermaal weigerde liet leven met hem te hernemen, trok Marsil zijn mes en plofte het in den rug van het meisje, met zooveel geweld dat het lemmer gansch in de wonde verdween. Voorbijgangers hielden den moordenaar aan en leverden hem over in handen der policie. Anderen namen het meisje op en droegen het bij dokter Martin, die verklaarde dat de wonde doodelijk was, daar een der longen was doorboord. De moordenaar is ter beschikking van het parket opgesloten. Zaterdag 2 Maart 1912. Men schrijft ons uit Brussel Maandag had alhier eene nieuwe verga dering van den gemeenteraad plaats. Bur gemeester Max, die op hevel der loge het kartel heeft moeten aanvaarden, kent er thans al de genoegens van. Er was plechtig overeengekomen, dat de socialisten gedurende een jaar de liberalen zouden steunen, doch nu reeds, na nog geen zes maanden huishouden, veegt de socialis tische partij aan de partij Max en speelt hen allerlei vieze toeren. Opgepast voor de tui meling. Te Sl Jans-Molenbeek, had de nieuw© burgemeester, M. Iianssens, toen hij van zijn zetel bezit nam, verklaard dat hij onpar tijdig de burgemeester zou geweest zijn van al de Molenbekenaars. Het raadslid Magda- lyns, vroeg hem dan ook, in de laatste ge meenteraadszitting, of er nu voor de katho lieken opnieuw een kruis op de lijkwagens zou geplaatst worden.De onpartijdige burge meester antwoordde, dat zijne partij besloten had, dit niet toe te laten.De liberale Carillon van Oostende, zulks besprekende, schrijft, dat de hoeren Buis en Demot, die nochtans twee hooggeplaatste vrijmetselaars waren, nooit gevonden hebben, dat die vrijheid aan de katholieken toegestaan, door hunne partij veroordeeld werd en MM. Frére-Orban en Bara, do gewezen kopstukken der liberale partij, alhoewel zij protestant waren, wer den hegraven met oen kruis op den lijkwa gen. Donderdag avond had ook Anderlecht eene uiterst woelige gemeenteraadszitting plaats. Sinds de kiezing der twee afgescheurde libe ralen, M.M. Denis en Mathieu, en de her kiezing van den katlioliekM. Dujardm, waar door de socialisten uit het sohepeuenkollegi^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1