3000 FRANKE N TE WINNEN Voor onze kinderen. flsor NI. PETRUS DAENS, Volksvertegenwoordiger ONZE VOLKSREIS NAAR ROME Pliclit. Volksonderricht Aan Sint Joseph Patroon van Belgeland Sint Martensgesticht OutMeerlingenliond. v 6 DE VOLKSSTEM 3 EN 4 MAART 1912 I.) Voor de derde maal da gen wij M. Petrus Daens uit te bewij zen dat M. Woeste in de Kamer gezegd beeft dat hij eene remedie gevonden had tegen de levensduurte, dat de werkende menschen MIN MOETEN ETEN Gansch bet arrondissement, gansch het land wachten naar uwe bewijzen, M. Daensen gij kunt er 1000 fran ken meê verdienen Als ge niet bewijst, zal iedereen u achtehiaroepen dat ge een leugenaar zijl, en dat ge 't volk bedriegt M. Petrus Daens antwoordt daar niet opmaar hij speelt voor de honderd ste maal valscke coniedie Hij schrijft in zijn Werkman van 1 Maart 1912 dat de Volksstem woorden in den mond legt van Priester Daens die bij nooit gedacht beeft of uitge sproken, en dat de Volksstem, priester Daens met razernij aanvalt. Geen valsche gezichten zetten, M. Daens, er is spraak tusscben ons van Petrus Daens, en niet van priester Daens. II.) Petrus Daens wil dus den bal keeren met te schermen met priester Daens, en met ons te antwoorden dat de laatste woorden van priester Daens waren Mijne vrienden, blijft vrije demo craten maar ook goede kristen.1.1. z. maakt een afzonderlijke vrije partij uit. Wij zeggen 21 M. Petrus Daens, dat gi) die woorden uitvindt voor uwe poli tiek, en dat gij uw stervenden broeder priester Daens, leugenachtig maakt 't Zijt gij dus die priester Daens aan randt Wij storten nogmaals 0 00® franken in de handen van M. Petrus Daens voor een goed werk. als hij kan bewijzen dat die woorden uitgesproken zijn door zijn stervenden broeder De Liederavond De Hovre, opgeluisterd met symplionie en blijspel door do looneel- afdeeling I11 Liefde Bloeiend op 25 Fe bruari jongst leden, mag een kunstavond in den vollen zin des woords, genoemd worden. Do muziek was zoo kunstkeurig en werd zoo meesterlijk uitgevoerd, dat zelfs de moei lijksten ten hoogste konden bevredigd wor den. Het kwartet," samengesteld uit de heeren Cammaert, Lenssens en de gebroeders Do Motte, heeft den warmsten bijval genoten voor elk der 4 uitgevoerde stukken. Waar die heeren samenspelen smaakt ge waarlijk kunstschoonheid. De heer Cammaert weet zijne mannen goed te leiden, zoodat het kwartet uitmunt door eenheid van gevoelen en juistheid van uitvoering elkeen daaren boven is zijn speeltuig zoo goed meester, dat ge hoog immer do zuiverste toonen uit de snaren lokt, en de vingers, aan de noten leven geven en zwier. De heer Octaaf De Hovre heeft zijne faam van Meester in de kunst ten volle be waarheid, des te meer dat zijne heerlijk-kun stige vertolking nog veel heeft bijdragen om de echte kunstwaarde van het toondichten beter te schatten. De zangrijke melodie, immer in overeen stemming met de keurige teksten, streelt het oor en raakt de fijnste snaren van het hart die zangerigheid schijnt vooral uit in Ach mijn bietje en Voor u Dc hegeleiding ook speelt een groote rol ïn de liederen van den heer De Hovre soms is zij zoo dichterlijk soms zoo nabootsend dat men onwillekeurig dien zingenden ryth- mus moet meevolgen zooals in De Averulle en de Blotmne en in *Schommelschuilje» voeg daarbij dat liet accompagnement altijd eenvoudig blijft, vrij van ver-gezochte ak koorden die maar al te dikwijls wanluidend schijnen. Is eenieder niet vatbaar om de volle kunst der compositie te schatten, al de aanwezigen echter waren verrukt over dé prachtige manier op dewelke de kunstzanger zijne lie deren heeft voorgedragen. Met zijne volle, malsche basttem wist hij zoo goed de uitgedrukte gevoelens weer te geven, dat wij ze meevoelden mot hem we hingen aan zijne lippen en we hielden soms den adem op, om zelfs door het minste gc- ruisch, die sums zacht trillende stem niet te verdooven. Hoe goed wist hij den zin der dichtkunst weer te geven door de juiste maatbeweging en het verzachten of het zwel len der stem, zooals b. v. in «Wiegeleid» en Van t Kwezelken Die anders zoo zoet klinkende stem kan soms ook tot geestdriftige overtuiging overslaan, en zoo wist hij in zijn machtig Mijn Vlaanderen de zaal in verrukking te brengen, zoodat elkeen zijn Vlaamsch liedje met hem meezong in het meesterlik refrein Wij wachten uioe bewijzen af, M. Daens. III.Ziehier als antwoord op de valscbe gezegdens van M. Petrus Daens, de Laatste woorden van priester Daens Petnis (dat zegde hij tot u M. Petrus Daens), gaat naar Gent bij den bisschop en vraagt hem vergiffe- nis over helgene wij misdaan hebben. Petrus gij zijt op eene slechte baan, keert terug tot de KATHOLIEKE PARTIJ in de welke wij geboren zijn. Aan- hoor mijne woorden, want 't zijn de icoorden van een stervenden broe- der Die woorden zijn uitgesproken op 7 Juni 1907, rond 11 ure 's morgens, in tegenwoordigheid van M. Weekers, van Boom, Frans Van Lierde, zieken- diener, en J. Delaforterie. 's Anderendaags 8 Juni heeft hij die zelfde woorden herhaald aan den Z. E. II. Deken Roelandts, van Aalst. Priester Daens stierf den 14 Juni 1907. Als wij die woorden herhalen, ran den wij priester Daens niet aan inte gendeel wij vereeren hem, want dat zijn heilige woorden. Voor de derde maal storten wij OOO franken in de handen van M. Daens voor een goed werk, als hij kan bewijzen, dat die icoorden niet uitgesproken zijn door den ster venden priester Daens. M. Petrus Daens, er is hier dus geen broodroof tegen u. Integendeel, De Volksstem laat u 3000 franken winnen, enkel en alleen met de waarheid te bewijzen WIJ WACHTEN »-■ Mijn Vlaanderen spreekt een eigen taal God gaf elk land de zijne en, laat ze rijk zijn. laat ze kaal ze is Vlaamsch, en ze is de mijne Het blijspel Ik of Gij deelde de Lieder avond in twee en schonk aan don gevierden zanger eene halve uur welverdiende rust. De H. II. Pr. Van der Taelen, Fr. Lim- pens en J. Liebaut hebben hunnen rol goed begrepen en meesterlijk vertolkt. Zij hebben de spreuk Om geestig te zijn met fatsoen, Is er wijsheid hij van doen, op hen toepasselijk gemaakt. De innige voldoening en de hartelijke toe juichingen van het uitgezen publiek heeft eens te meer bewezen, dat ons Vlaamsche volk geene zoutelooze prullen noodig heeft, die dom en dierlijk lachen doen, maar hart en geest niet bevredigen kunnen. Ons volk dient hooger en hooger opge leid tot echte kunstwaardeering, tot verhe ven zielsgenot door een hertveredelend dra ma, een geestverkwikkend blijspel. Zoo komen de hoogere vermogens tot hun recht zoo ontwikkelt meer en meer in 't Volk de bewustheid der menschelijke waardigheid. Hulde dan en dank aan de tooneelafdeeling In Liefde bloeiend en tot weerziens Ik heb de vaste verzekering dat al de aan hoorders den indruk hebben medegedragen, dat zij een der schoonste avondfeesten heb ben bijgewoond, en dat menigeen de liede- renreeksen van den lieer De Hovre zal wil len bezitten om die kunstvolle zangen nog dikwijls in den huiskring te laten weerklin ken. Troost in nood zijn naam te liooren Vult met lioop de Kristen' ziel, Wat voor angst liaar moge stooren, Wat voor druk liaar overviel. Ja de bruidegom der Moeder, Die den Opperheer bracht voort Is voor 't menschdom een behoeder, Wijl hij ieders beê verhoort. Echter door den trans der wolken, Reikt Sint Joseph liefst de hand Aan 't hem dierbaarst aller volken Aan zijn kroost van Belgeland. Laat ons aan betrouwend zuchten, Nog zoo dreigend zij 't gevaar, Joseph doet den duivel vluchten En verstrooit heel d'helleschaar. Al vereert de boosheid heden, 't Ongeloof met staf en kroon, 't Hindert niet, als w'onze beden Sturen tot den landpa troon. Op ons België zal hij waken En 't volk redden uit den nood. 't Geusgehroed zal ons niet raken Joseph's macht is wonder groot. Zes en dertigste vervolg Wij zijn verleden week gebleven aan de kerk van Sancla Maria del 1'Anima. Langs binnen is deze kerk, welke drie beuken heeft, onlangs nog geheel vernieuwd gewor den. De vout is versierd met een groot getal heiligenportretten, door L. Seitz, die er vijf jaar aan werkte. Dezelfde kunstenaar teekendo ook de prachtige ramen boven het portaal. In de 3® kapel links, frescoschilde rijen van Michiel Coxie, het leven der Hei lige Barbara voorstellende. Rechts in het koor, prijkt het prachtig gedenlcteeken van Adriaan VI van Utrecht, gouverneur van Keizer Karei, overleden in 1523, gebeiteld door den Ilaliaanschen beeldhouwer Baltha zar Peruzzi. Op do hoeken van het gedenk- teeken zijn vier beelden, de Rechtvaardig heid, de Voorzienigheid, de Kracht en de Matigheid voorstellende. Daar rechtover, het graf van den hertog Ivarel-Frederik van Cleves, gebeiteld door Gilles van Rivieren en Nikolaas van Arras. In de voorzaal, leidende naar de sakrislij, is nog een half verheven beeldhouwerk, ver beeldende de zalving van den hertog van Cleves door paus Gregorius XIII. In de onmiddelijke nabijheid van de kerk van Sancta Maria dell'Anima verheft zich de kerk van Sancla Maria della Pace (H. Maria van Vrede). Deze kerk werd in 1484 gebouwd en door Pieter van Cortouen met een prachtigen voorgevel en een schoon portaal begiftigd. Deze kerk is veelal gesloten, doch de koster woont in de onmiddellijke nabijheid, aan den ingang van het klooster in 1504 door Bramante opgericht. Het binnenste der kerk van Sancta Maria della Pace is in achthoekigen vorm, vooraf gegaan van eene korte beuk. Boven de 1® kapel, rechts, schilderijen van Raphael, de Sybillen Deze schilderijen werden door den grooten kunstenaar gepenseeld, op aanvraag van den bankier Augustinus Chigi, stichter der kapel. Later werden de schilde rijen, nog overschilderd, doch in 1816 ge lukte de kunstenaar Palmarobi er in, de nieuwe verflagen te verwijderen, zoodat de schilderijën thans weer in hunne oorspronke lijke kleuren prijken. Gewoonlijk zijn de schilderijen bedekt, doch mits een kloin drinkgeld aan den kos ter, worden do doeken weggetrokken. Het best geschikte uur om de schilderijen in hunne volle pracht verlicht te zien, is 's mor- gends van-10 tot 11 uur. Boven de schilderijen van Raphael, heeft de Italiaansche kunstenaar Timoteo Vite, die ten tijde van Raphaël zich ook aan de edele kunst wijdde, de oude profeten Jonas, Oseus, Daniël en David gepenseeld. Verder in de kerk treft men nog vele beeldwerken aan, gebeiteld door Balthazar Peruzzi. Het is in deze kerk, dat de jonggehuwden gewoonlijk hunne eerste Mis komen hooren. De straat, rechtover de kerk doorgaande, komt men langs de via del Gov 01,10 Vec- chio en de via dei Coronari aan den Victor Emmanuel Corso en zoo aan de brug der H. Engelen. Op den hoek van de Via dei Coronari ver heft zich de kerk van San Agostino, ge bouwd van 1479 tot 1483 en in 1860 geheel hersteld. Aan den ingang prijkt een marme ren Madonabeeld, geheel omringd door ex- volos. Verder treft men er nog beeldwerken aan van de gebroeders J. en A. Sansovino, schilderijen van Raphaël enz... De kinderen deugen niet meer De kinde ren zijn ongehoorzaam Do kinderen zijn de nagel van de doodkist der ouders De kin deren kunnen niet meer goed opgroeien ge zien de sluwheid en bedorvenheid van de wereld! De kinderen willen niet meer weten van God en meester En meer andere dwaasheden en gezegden tuiten ons in de ooren. Maar aangezien er zooveel misbruiken, ondougden, gemeene gebaren, woorden en werken en voorheelden bestaan, waaromniet tegen gewerkt Waarom de middels niet te** hand genomen om booze wereld en algom*< n of liever het te talrijk verderf en bederf te keer te gaan, af te weren. 't Is niet genoeg van te klappen, te vra gen, te kermen en te klagen. Met zuchten en kuchten komt men er niet. Als er zieken zijn,gebruikt geneesmiddels; als er gekwets ten zijn, vermaakt en omwindt ze indien er misbruiken,slechte gewoonten en diergelijke onregelmatigheden beslaan, eliwel rooit ze uit, keert dat jeugdig volkske naar 't goedo. maar kruist uwe armen niot en zegt niet bah daar is niets aan te doen j daar is geen hand aan te steken 't is boter aan de galg verloren moeite en verloren gewerkt. De kinderen zijn liedendaagsch te gauw opgeleerd 't Is waar hij die dulsekens die standvastig vuile redens en onzedige ldap hooren vertellen thuis, op straat, in SCHOOL. Dus weest gij anders geen zedensclien- ners; houdt ze van straat, ziet wel toe met wien ze verkeeren, lachen en klappen zendt ze naar geen zedelooze en goddelooze en onzijdige scholen. De kinderen zien te veel 'k Geloof het wel waarom gebaren en slechto voorbeelden hen geven. Waarom ze laten staan gapen voor winkels waar slechte, onzedige gazo' ten, illustration, postkaarten en printen voren hangen. Berispt ze, verwittigt ze, doet de politiewerken zelfs. Men maakte geen wetten om ze niet te doen uitvoeren. De kinderen verliezen den familiegeest 't Is natuurlijk. Vader zit wat meer thuis 's Zondags en in de week 's avonds en niet zoolang in de kroegen en herbergen. Weer houdt ze wat meer van cinemas en schouw spelen die de schepseltjes kunnen missen en meest altijd van engeltjes die ze waren, dui- veltjes'maken. De kinderen willen niet meer gehoorza men, eerbied betuigen, verstandig en deftig leven en te werk gaan Kan't missen Zooals de ouden zongen, zoo piepen de jongen! Meent ge dat ze zullen beter zijn dan hunne ouders en meesters. 't Zit er in Ja ehwel trekt het er uit En steekt in de plaats 't goed, de welgemanierd heid, de beleefdheid, de zinnigheid, en al het overige, niet alleen de burger- of werk- mansdeugden maar de christene deugden. Men zou waarachtig beginnen veronder stellen dat ons katholieken benauwd zijn zich te vertoonen als ware zonen en dochters en broeders en zusters van den Christus. Weest dus gehoorzaam aan Paus en Bis schoppen. En we herhinneren hier slechts een bevel en besluit bij voorbeeld het de creet over de vervroegde Eerste Communie der kinderen, die dat moeten en mogen on derhouden als de groote menschen. Ehwel, hoeveel personen zijn er niet die hunne kinderen daarvan weerhouden of niet meewerken, ze zouden te ohristelijk worden, zeggen ze, 't zou niet blijven duren, enz. Maar als gij niet gehoorzaamt, gij vaders en moeders en meesters en gij 't voorbeeld voor en in 't goed niet geeft, hoe wilt ge dat uw kinders dal. doen. 't Voorbeeld komt altijd van hooger. Aan 't werk dus en met moed. De Paus gevolgd,de Bisschoppen gevolgd, de goede voorheelden gevolgd, de goede lessen onthouden en gevolgd. Wat meer willen weten van God en zijn gebod, van heiliging van le">n, van gebed en dikwijler ontvangen der HH. Sacramen ten die ons heilig maken Dan zal 't klagen uit zijn. Want 't zal verbeteren en goed komen. In het jaar 1809 deed het 2de linieregi- ment van het Fransche leger zijn zegevie renden intocht te Straatsburg, nadat de sul- daten met roem overdekt, bij Wagrain aan het leger der verbondenen eene totale neder laag hadden toegebracht en zij hunne vijan den als schapen voor zich uitjoegen. Doch niet allen jubelden, want een van hen werd geboeid in de stad gebrachthet was Pierre Pitois, een der dapperste soldaten van het regiment. En wat was zijne misdaad? Hij was daags voor den slag gedeserteerd, en moest nu terecht staan voor den krijgsraad, die hem dan ook wegens desertie in tijd van oorlog, ter dood veroordeelde. Hij werd naar de gevangenis terug gevoerd, en zou den anderen dag, voor het front van het ge- heelo regiment, zijn vonnis ondergaan. Meer wakend dan slapend zat hij in zijne cel na te denken, toen voor middernacht de deur zijner gevangenis werd geopend en hij oen officier zag binnentreden. Deze zette zich naast den veroordeelde neder en begon hem aldus aan te spreken In den slag bij Austerlitz zag ik u vechten ik bewonderde uwen moed, en nu kom ik in dezen laatsten nacht van uw leven hij u, om te vernemen, of ik u in een of andere zaak van dienste kan zijn. Kan ik uwe ouders, broeders of zusters soms de laatste groeten van u overbrengen Mijn vader is lang dood, en zusters of broeders heb ik niet, was het antwoord. Dan misschien de laatste groeten aan uwe moeder vroeg de officier. O mijnheer sprak de soldaat op smee kenden toon, spreek dien naam niet meer uit, want zoo dikwijls ik zulks hoor, dan komen de tranen mij in de oogen. Maar, vervolgde de officier, gij moet mij op dit oogenblik alles zeggen, ook de reden waarom gij gedeserteerd zijt. Nu begon de soldaat het volgende verhaal Sedert den dag mijner eerste Heiligo Communie beminde ik. op aarde slechts één persoon, en dat was mijne goede moeder haar beminde ik ir.et al de kracht die mij bezielde zij was mijn eënigsle geluk op deze wereld. Toen ik soldaat moest worden bracht de gedachte van haar te moeten scheiden mij bijna in vertwijfeling. Zij be merkte zulks en zeide mij deze woorden i Pieter, als gij mij bemint, ga dan en do® uwen plichtIk ging dan en volgde den raad mijner moeder. De plicht van den sol vent is gehoorzaam te zijn, en voor zijn land zelfs zijn leven op te offeren. Ik nam mij zulks voor en vocht met moed. Op zekeren dag ontving ik een brief die meldde, dat mijne moeder ziek was. Ilc vroeg verlof om haar te bezoeken, doch dit werd mij geweigerd... Tranen kwamen mij in de oogen mijne goede moeder ziek en ik kon bij haar niet zijn doch op eens kwamen mij de woorden mijner moeder in de gedachte als gij mij bemint, doet uwen plichtZulks deed mijn moed her leven en ik droogde mijne tranen af. Eenige dagen later kwam er een tweedo brief, die helaas, het doodsbericht inhield van mijne lieve moeder. Wat moest ik nu doen Ik was de vertwijfeling nabij. Ik ver liet in stilte mijn regiment om ten minsto nog aan haar graf een laatsten groet te brengen. Ja, het was tegon de krijgswet, maar ik wilde de plaats weten, waar zij dat dierbaar overschot hadden neergelegd. Na een vermoeibaren tocht kwam ik in mijna geboorteplaats aan en ijlde naar het kerkhof, om daar op haar graf mijn dank baarheid voor hare liefde te uiten in een hartelijk gebed voor liare ziel. Na oeniga minuten stond ik op, ik zag een bloempot staan met vergeet-mij-nietjes, plukte er eenige bloempjes van en verborg ze op mij na borst en na nog een laatsten groet aan de rustplaats van mijne goede moeder te heb ben gewijd, nam ik met spoed den terugweg aan, om mij weer hij mijn regiment te voe gen, doch te laat. Nu heb ik niets meer op de wereld, want zij, die ik beminde, is mij ontnomen. Daar de wereld voor mij geen aantrek kingskracht meer heeft, aldus vervolgde hij, verzoek ik u beleefd, mij oen laatsten liefdedienst te bewijzen, namelijk deze da bloemen, i;a ik op het graf mijner moeder heb geplukt, en in een zakje op mijne horst rusten, moeten daar blijven tot aan mijn laatste snik en ook met mij aan de aarde worden toevertrouwd. Want zoolang ik adem haal, zal de gedachte aan mijne moe der mij bijblijven het is alsof ik haar hoor zeggen Als gij mij bemint, doe uwen plicht I De officier beloofde hem dat aan zijn ver zoek zou worden voldaan, drukte hem de hand en verliet zonder nog een enkel woord te spreken het gevang. Den volgenden morgen klonk reeds vroeg het geroffel der trommel, men hoorde het marcheeren van een groot aantal soldaten, die zich naar de strafplaats begaven, om liet vonnis van den deserteur te volvoeren. Ook de gevangene werd naar de gerechtsplaats geleid en hem daar nog eenmaal het dood vonnis voorgelezen, dat volgens de mili taire wetten van desertie beloopen wordt. Het peloton dat het doodvonnis moest uit voeren, had de geweren geladen en wachtte op het commando om te vuren toen er eens klaps de kreet weerklonk: De Keizer! de Keizer en deze was het die in gestrektea draf kwam aanrennen. (Wordt vervolgd). Het menschelijk lichaam 2. Levensverrichtingen (5® VERVOLG). Wanneer de maag haar werk verricht heeft, stuurt zij het breiachlige dunne chym- vocht in de dunne darmen, waarvan het ge deelte dat onmiddelijk met de maag in ge meenschap staat den naam draagt van twaalpjingerling darm (duodenum) omdat hij eene lengte heeft van ongeveer twaalf dwarsche vingers. Daar gekomen wordt de chym met een paar vochten verrijkt ;-het eerste is door de lever voortgebracht en draagt den naam van galhet tweede is van de alvleeschhlier(Pancreas) herkomstig en heet daarom alvleeschvocht. Die inmenging van nieuwe sappen geschiedt om de meel soorten en vetstoffen tot voedzame bestand- deelen om to zetten, terwijl de nog met de spijzen vermengde maagsappen, hun werk nog immer voortzetten. Als alles goed doorkneed, en het spijs- verterteeringsproces voleindigd is, (wat hoofdzakelijk in het eerste gedeelte der dunne darmen gebeurt), dan begint gelijktijdig de afzondering van het eigenlijke voedende bestanddeel. Daartoe zijn de wormvormige inkrimpingen van het darmkanaal bijzonder gunstig. Het chymvocht, dat immer vooruit wordt gestuwd, zet nu tegen de binnenwan den der darmen een wit melkachtig vezelig vocht af, dat met den naam van chyle wordt bestempeld. Dit vocht, gedurig geprangd, dringt öl- tersgewijze de darmen door en komt in d® kanalen terecht, welke het vocht vorzama»

De Volksstem | 1912 | | pagina 5