Ee aanstaands kiezing 'T EEN EN 'T ANDER Nieuwjaarsgiften voorden Paus OORLOG Vreeselijk automoMelongelnk Vreeselijk drama nabij Orleans. Achttiende jaargang n' 54 Dinsdag 5 Maart 1912. 3DAG-BLA.D Moordpoging te Elsene Tusschen policie en straatloopers. Italië en Turkyë. 2 OEN Tl EM EN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 rranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728j Steenweg van Waterlooa 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuff'et-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Nog drij maanden scheiden ons van den gewichtigen dag, waarop het Bel gische volk over het lot van ons dier baar Vaderland zal beslissen. Veel hangt er van af. Ofwel blijft ons land het rustig, voorspoedig katholiek België. Ofwel valt het in de handen der so cialisten en dan zal het hier nog erger gaan dan in Frankrijk en inPorlugaal. De keus van alle weldenkende lie den kan dus niet twijfelachtig zijn. Het is den keus tusschen God of den duivel, vrede of oorlog, godsdienst of ongeloof, recht of on recht, 't koningdom of de republiek, België of Portugaal. Over eenige dagen spraken wij te Brussel met eenen ouden politieken strijder, die ons het volgende zegde Het Belgisch volk heeft nog te veel gezond verstand, om zich door de so cialisten te laten besturen. Hel ziel verder dan het volk van Portugaaldal nu aan het lioofd van het land eene bende bandieten heeft. Onze politieke vriend is misschien wat al te optimist, doch zeker is het dat wij katholieken, met vertrouwen de toekomst mogen te gemoet zien. Ons verleden pleit ten onzen voordeele en ten nadeele der tegenstrevers. Wat hebben onze tegenstrevers ooit voor het werkvolk gedaan Wat hebt gij, liberalen, volksbe driegers, gelijk de Peuple van Brussel u noemde, gedaan voor het werkvolk De Peuple schreef daarover Zestig jaar hebt gij uw volk pastoors en nonnen opge diend en gij wilt voortgaan met hem dien heerlijken kost te doen opdienen past op, de werklieden zullen u de schotels op den hop aan stukken slaan En Vooruit schreef daarover 20 jaren lang was de liberale partij meester wat deed zij voor het volk t Schier niets. En nog eens schrijft de Peuple Zoolang de liberale partij aan het bewind was, verwaarloosde zij de eenvoudigste her vormingen de liberale partij speelde den huichelaar met de werklieden om hunne stemme bij de kiezingen m te palmen, Vijftig jaar lang hebt gij den werkman bedrogen schreef Voomit aan de liberalen. M. Destrée socialisten-volksverte genwoordiger riep uit in de Kamers in de laatste zitting haast u van volks- wetten te stemmen, want, als wanneer de geuzen zullen meester zijn is het gedaan met de volkswetten. Waar zijn hunne Hospitalen, Werk manswoningen, Arme Zusterkens en Zus ters van Liefde, hunne Weezengestichten Waar zijn hunne vrije scholen door hun geld onderhouden Waar zijn hunne Zondagscholen, Gilden der Ambaohten Wat hebben zij gedaan tenzij met handen en voeten gewrocht ter verdel ging van onzen heiligen Godsdienst en ter vergeuzing en verbeestelijking van ons christen zedelijk vlaamsch volk Christene werklieden, laat u niet bedriegen voor het werkmanskind moest het onderwijs geus zijn, maar zij, ze zonden hunne eigene kinderen naar de kloosterssckolen Zij willen van geene gewijde kerk hoven, maar als zij sterven koopen zij kelders op gewijden grond. Zij werpen de hospitaalnonnen op straatmaar als zij ziek zijn, roepen zij eene zwarte zuster om hen te helpen. Werklieden willen zij geus maken maar de kassier mag 'tjoef zijn en de keukenmeid godsdienstig Wat hebben onze tegenstrevers voor de Landbouwers gedaan Dit kan in weinige woorden samen gevat worden. In plaats van de landbouwers te hel pen en te beschermen, hebben zij inte gendeel hun lot verzwaard door hunne hatelijke belastingen op tabak, eetwa ren, peerden, gronden, huisweerden, dienstboden, enz. enz.. Daarenboven wierpen zij in hunne gazetten, alle soorten van scheldnamen naar het hoofd der boeren en rosten hen op tijd eens met stokken af, gelijk te Oostac- ker en te Brussel. Voor zulk volk kau een deftig mensch niet stemmen, doch uit dank baarheid zal men stemmen voor de Katholieken, voor al hetgeen zij j. daan hebben. 1) Voor den Werkman Daar zou men gansche boeken moeten over schrijven. Bepalen wij ons met de bij zonderste weldaden op te sommen Het ouderdomspensioen. Meer dan 250,000 oude werklieden trekken het pensioen van 65 Ir. De wet op de Zondagrust. Ret toekennen van het stemrecht. De wet op de werkrechtersraden. De wet op de werkmanswoningen. 145000 werklieden bezitten reeds hun eigen huis. De wet op de werkongevallenenz. enz. Hel goedkoop treinvervoer. Meer dan 200,000 werklieden worden dagelijks voor eenige centiemen met de treinen vervoerd. 2) Voor de Landbouwers De Katholieken hebben de lasten gestemd op de vreemde heesten, op liet vreemd vleesch, vreemde haver, bloem enz. Zij hebben aan de grenzen allerlei voorzorgsmaatregelen genomen, om de besmettelijke veeziekten uit den lande te houden. Zij maakten De wet op de vervalsching der boter waardoor het verboden is margarine te verkoopen in plaats van boter. De vermindering der vervoerkosten voor alles wat de landbouw aangaat. Het Ministerie van Landbouw, met een budget van 12 millioenen. De wet op de gehreken, die den koop vernietigen. De wet tegen de vervalsching dei- vetten en voeders. Het Katholiek Ministerie heeft Landbouwingenieurs genoemd Het heeft Proefvelden, Landbouw scholen en Landbouwonderwijs inge richt, en voor het Landbouwonderwijs heeft het van 1884 tot 1907 22,931,530 fr. uitgegeven. Het heeft, van 1884 tot 1906, aan de landbouwers 14,721,427 fr. uitbe taald als vergoeding voor het verlies van vee, paarden en varkens. Het heeft van 151,000 fr. op 950,000 fr. het jaarlijksch krediet gebracht voor de landbouwmaatschappijen. Melkerijscholen hebben ingericht geweest in 163 gemeenten. Lessen van groenselkweek en van bieteelt werden gegeven in 189 ge meenten. Men heeft de vermindering van be lasting gestemd. De lasten afgeschaft op den inland- schen tabak, op koffie en thee. De lasten afgeschaft op de peerden van twee diensten. De kazerns verplicht van inlandsche rogge en haver te gebruiken voor de peerden van 't leger. De belastingen algeschaft op de as- surancie. De rechten op de verwisseling van de landgoederen verminderd. De lasten op suiker verminderd op 20 centiemen in plaats van 50 cent. De verbetering der wegen enz. enz. 3.) Voor de soldalen De diensttijd verminderd. De vergoeding gebracht op eenen trank daags. De kazernen verbeterd. Volkomen vrijheid voor de christe lijke plichten te vervullen enz., enz. Dat men oordeele en vergelijke Wij vragen het aan alle welden kende lieden, aan welke denkwijze zij ook behooren. Wie heeft er meest GEDAAN VOOR HET VOLK WlE HEERT DEN VOORSPOED, DEN VREDE EN DE WEL VAART aan België geschonken? Antwoordt rechtzinnig en stemt in geweten en met overtuiging den 2 Juni aanstaande, voor de katholieken. De jaarwedden der officiers. De koning heeft een wetsontwerp onder teekend door M. de Broqueville voorgesteld, en waardoor eene nieuwe regeling ingevoerd wordt voor de jaarwedden der officiers. De jaarwedden zouden voortaan afhankelijk zijn van den graad. De officiers van het voetvolk en van het peerdenvolk,'onder den graad van majoor,zouden alle drie jaren een opslag van 300 fr. bekomen. Volgens het nieuw tarief, zouden de kapiteins-bevelhebbers hun ne jaarwedden zien vermeerderen met 1000 frank. Er zou buitendien nog eene bijzondere opslag kunnen verleend worden aan de offi ciers der genie en der artillerie, de genees- heeren, veeartsen, staf- en intendencieoffi- ciers, enz. Dit alles zou het budjet van oorlog met meer dan 1.850.000 fr. 's jaars vermeer deren. Aanplantingen van vrucht bommen langs de openbare wegen. Het tijdschrift van den Cen- Iralen Landbouwbond raad de aanplanting van vruclitboomen langs de openhare wegen aan. Als voorbeeld wijst het blad op de om schrijving Offenbach, in destreek van Frank- f orl-aan-den-Mein De eerste proefnemingen aldaar werden gedaan in 1S88. -De uitkomst was zóó gun stig, dat de omschrijving Offenbach thans reeds langs hare wegen heeft staan 12.300 hoornen, van welke 10.700 fruitboomen zijn, namelijk 7.620 appelboomen, 1.300 pere laren, 530 pruimenboomen en 920 kerse laren. Deze vruchtboomen vertegenwoordigen een kapitaal van 312.000 frank en zijn ver deeld over een oppervlakte van 73 kilome ters. Over het algemeen genomen kunnen de vruchten dezer boomen niet rauw gegeten worden ze zijn bestemd voor de bereiding van cider, appelsiroop, gedroogde appelen, enz. Er bestaat dus bijna geen gevaar voor vruchtenroof. De kosten van onderhoud bedragen om streeks 92 centiemen per jaar en per boom. terwijl elke boom van het tiende jaar af 1,45 fr. opbrengt. En deze winst stijgt gedurende een veertigtal jaren. Peerden op 't papier, De gewezen minister van oorlog, generaal Hel- lebaut, had over eenigen tijd een omzend brief aan de krijgsoversten gestuurd, bepa lende, dat de officier een opslag zouden krijgen van hunne vergoeding voor het voederen hunner peerden, doch dat het streng verboden was die vergoeding te trek ken voor een peerd, dat enkel op papier bestond. Kort vóór zijn ontslag, had generaal Hel- lebaut een officier te staffen, die dit verbod overtreden had, en liij strafte hem ook op voorbeeldige wijze vijftien dagen arrest en afstelling van den werkelijlcen dienst. Dit zal de andere officiers wel eens doen naden- den. Eene plechtigheid in Lim burg.Heden Maandag zal met veel plechtigheid de boring van de eerste schacht der koolmijnen van Limburg aangevangen worden, namelijk té Genck. De regeering zal hierbij vertegenwoordigd zijn door de ministers Hubert en Van de Vyvere de senators en kamerleden van Limburg, de raad der mijnen, overheden en hooge ambtenaars zullen er bij aanwezig zijn. Dit is eene gebeurtenis van belang voor het Noorder-kolenbekken. Schietproeven aan de kust. Over enkele dagen zullen ter hoogte van Oostende schietoefeningen met houwitsers plaats vinden. Er zal geschoten worden met twee nieuwe stukken van 57mm, onlangs geplaatst aan boord van den Antwerpschen loodsstoomer der havenpolicie n. III. De stoomer Minerva van den hydro- graffschen dienst, zal eerstgenoemde boot vergezellen. De schietproeven zullen gebeuren onder de leiding van kapitein-bevelhebber de Burch- grave van Altena. Zeven en twintigste Lijst. Overdracht der vorige lijsten 79.222.60 Gazette van Diest5 Mgr. Joscff, deken van St-Martens, Luik, 30 M. en Mevr. Albert Paquet, Luik, 100 A. D. L., Luik, 25 Mej. baronnes de Villenfagne, Lixhe, 50 Naamloos. Leuven, 50 M. en Mevr. J. Lejeune de Sohan, 100 Burggraaf Simonis, Verviers, 100 Madame Louis Simonis, Verviers, 100 M. Paul Ril'tweger, Juslenville, 50 Madame Petit Soumagne Verviers, 50 Baron Jozef del Marmol, 200 Tot nagedachtenis van kanunnik Hazé, pas toor van Bodeux, 100 E. H. Oliviers, pastoor van Onze Lieve Vr., Diest, 50 Eerv. Broeders Alexianen,Diest, 50 Onbekenk, Diest. 50 M. Borremans-Mally, Aalst 50 Onbekend, 5 Navoy, 0,50 Eene beproefde fa milie. 2 Een christelijk huisgezin, Adinkerke, 10 Mijn God, geeft ons gezondheid, vrede en ge luk, 1 Ter eere van den H. Antonius, 6 Talk, Castre, 5 H. Vader, zegent ons huisgezin, Brug ge, 1 S. V., Aalst, 2 Naamloos, Begijnhof, id., 2 Van Hauwermeiren, Lede, 1 G. Bas, Diest, 2 M. Etienne Groen, id., 20 M. en Mevr, Arm. Simonis, Verviers, 20 Naamloos, id.. 20 P. M. id., 5; M. Bodeux, Surdents-Stembert, 1 C. C., Herve, 5 Naamloos, 1 ld. Verviers, 5 Voor den zegen van God te bekomen, 2 Naamloos. Verviers, 1 H. Vader, zegent België, B. B., 20; Ter eere van de Heilige Appolonia, 2 Voor 't be komen ven eene weldaad, 2 M. .Jackin, pastoor, Loweige, 10 E. H. Ronchaine, Luik, 20 Naam loos. 10 Een werkman, Luik, 2 Naamloos, 2; ld., 2 ld., 5; M. Fabri. pastoor van Val-St-Lam- bert, 20 Naamloos, Dolombreux, 5» Totaal80.600,10. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Lêon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Duornijk. Sinds eehigen tijd waren twee studenden, de Braziliaan Martins de Mello, 21 jaar oud en de Duitscher Fredy Dwald, 22 jaar oud, in een kosthuis der Napelsslraat, afgestapt. Dagelijks hadden de twee studenten aan tafel verscheidene hevige twisten, die soms hoog opliepen. Dwald scheen er genoegen in te hebben, al wat de andere student zegde, in twijfel te trekken of te loochenen. Martins de Mello droeg hem daarom eeu diepen haat toe. Zaterdag avond ontmoetten zij elkander in den gang van het kosthuis. Martins de Mello aanzag den Duitscher met spottenden blik, waarop de Duitscher hem daarover uitleg vroeg. Voor alle antwoord baalde de Braziliaan eeu revolver te voorschiju en schoot op den Duitscher. Dwald kon het schot ontspringen, wierp zich op zijn aanvaller en gelukte er in hem te ontwapenen. Een policieagent werd geroepen en Mar tin de Mello naar het policiebureel geleid, waar proces verbaal ten zijnen laste werd opgemaakt. Verleden nacht hoorde de policieagent Bongnet, van dienst op den grooten Zavel, een zijner kollegas liet noodsignaal blazen. Bongnet. snelde ter hulp en vond er den agent Jans, slaags met eene geheele bende straatloopers. Beide agenten werden nu door. de leiren aangevallen. De agenten verdedigden zich hij middel van hunnen sabel, doch gingen onvermijdelijk onder de overmacht moeten bezwijken, toen nog twee andere agenten ter hulp snelden. Nu kon de bende uiteen geslagen -worden. De bijzonderste vechters trokken de Kande laarsstraat in en herbegonnen daar. De agen ten trokken er andermaal heen en hielden zekeren D... en een zijner gezellen aan. De leiren trachtten nog hen uit de handen te halen, doch de agenten konden de kerels van het lijf houden en met hunne gevangenen het policiebureel bereiken. Een onderzoek is ingesteld. TE ANTWERPEN Zaterdag namiddag had op de Leopoldlaan te Antwerpen een vreeselijk ongeluk plaats. Twee automobielen volgen aldaar dezelfde richting, de eene rijdende op den steenweg de andere op den macadam. Ter hoogte der Isabellalei, wilde een der automobielen vóór den andere rijden, ten einde de Isabellalei in te slaan. Eene vreeselijke botsing had plaats en het eerste rijtuig kantelde om en vloog tegen een boom. Eene schoolbestuurster, Mev. Bultinck, 60 jaar oud, welke* juist voorbij ging, werd door den auto gevat en tegen een paal der trams geslingerd. De ongeluk kige werd den schedel gebroken en moest in hopeloozon toestand naar het gasthuis ge voerd worden. Daar moest zij onmiddelijk de schedelboring ondergaan. De andere automobiel vloog vijftien meiers verder tegen eenen boom. Een der automobielen hoorde toe aan M. Antoine, konsul van Servië. Vier jongo meisjes hadden er in plaats genomen. Een harer werd in het gelaat gekwetst door glas scherven. De andere meisjes hadden het bewustzijn verloren doch konden spoedig bijgebracht worden. In den anderen auto mobiel zat M. Lang,graanhandelaar, Mechel- schen steenweg. Deze werd zeer gevaarlijk door de glasscherven gewond. Een onder zoek is geopend. De vrouw Bultinck, die bij het automo bielongeval, door een der rijtuigen zwaar werd gekwetst, is Zondag morgend, tenge volge eener schedelbreuk, overleden. Om 2 ure. is het parket, bestaande uit de heeren Taquet, onderzoeksrechter; Boucquey, substituut, De Beider, griffier, De Roeck, expert, en Lava, policieofficier, op de plaals van het ongeval geweest. Daar bevonden zich ook de twee chauffeurs, die de automo bielen voerden. De chauffeurs legden do magistraten uit, op welke wijze liet ongeval gebeurde. Eene groote menigte verdrong zich ter plaatse. De twee chauffeurs werden vervolgens verzocht mede naar het Justiciepaleis te gaan. Het onderzoek zou niet in het voordeel van een hunner zijn. Te Villechaumont. nabij Orleans, ge# beurde Zaterdag namiddag een vreeselijk drama. Een landbouwer doodde er zijne buurvrouw. Ziehier in welke omstandig heden de vreeselijke misdaad gepleegd werd. De landbouwers Barret enVenot wonen te Villechaumont op twee aan elkander palende hoeven. Zij hebben er een gemeenzamen weg, waardoor reeds dikwijls twist ont3taan was tusschen de twee gezinnen. Zaterdag namiddag kregen de twee vrou wen opnieuw twist. Vrouw Venot bedreigde hare tegenstreefster, waarop deze haren man liep halen. Barret greep een tweeloop, begaf zich achter vrouw Venot. Hij loste rakelings een schot op haar on trof de ongelukkige in het; hoofd. De vrouw werd het hoofd gedeelte lijk weggerukt. Haar dood was oogenblikke- ïijk. Barret ging dan op zoek naar Venot en loste het tweede schot af in zijne richting. Venot werd den rechterarm verbrijzeld. De moordenaar ging dan naar huis, en wachtte daar de komst der gendarmen af. Hij liet zich gevangen nemen, zonder den minsten tegenstand te bieden. Het parket van Orleans is ter plaats ge weest. De toestand van Venot is zeer be denkelijk. TUSSCHEN Eene mededeeling over het gevecht. Zware Italiaansche verliezen. Daar seint de bijzondere berichtgever van het Fransch blad Le -Temps zich aan Turk- sche zijde bevindend, liet volgende Nabij Homs woedde op 27 Februari een zeer hevig gevecht, de Italianen, wel 10.000 man sterk, poogden het omsingelingsleger, dat hen in de stad omsloten hield, te door breken. Zij zonden drie kolonnes vooruit. Do zwakke Turksche voorposten werden gemak kelijk teruggeslagen, en deltalianen bezetten zonder moeite Merkeb. Maar dra had een tegenaanval plaats. Het gevecht werd zeer hevig aan den Italiaanschen linkervlougol. De Turko-Arabieren vielen met woede aan en dreven met de bajonet den vijand terug. Middelerwijl vielen Turkscli-Arabische troe pen Mergheb aan, plaals die zij des te ge makkelijker herbezetten daar de aftocht van den linkervleugel heel de Italiaansche linie had doen wijken. De Turksche aanval werd tegengehouden door de zware marine kanonnen en de veldartillerie, welke gewel dig do slad en Mergheb beschoten, zoodat de Turksche aanvallers zich buiten de dracht der kanonnen moesten hóuden. Het gevecht duurde van zonsopkomst tot 10 ure 's avonds. De Italiaansche verliezen moesten zwaar zijn, want aan den linkervleugel, toen ze werden teruggeslagen, lieten zij alleen meer dan 300 dooden na. De Turken hadden daar 30 dooden en 30 gewonden. Verschansingen vernield. Twee hon derd Italianen gedood. Enver Bey meldt dat de Turken en d^ Arabieren de versterkingen door de Italianen opgericht op een half uur van Benghazi, en 200 Italianen hebben gedood,.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1