OORLOG DE OPENBARE VEILIGHEID 'T EEN EN* 'T ANDER VREESELIJKE BRANDRAMP Belangrijke verklaringen DAG AD Italië en Turkyë. in Frankrijk. 7 dooden. Een Enoelsclie moordenaar aangehouden te Parijs. M. de Broqueville, kabinetsoverste. SCHRIKKELIJK ALKOOLDRAMA Achttiende jaargang nr 55 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag fi Maart J9I2. II MM 1 ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «Ef gft TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Raki amen (per regel) fr. 1,00 Gemengdnieo\vi(p»rregel) fr. 2.09 Recht, herstelt, (pe® regel) fr. 2,09 Overlijden (per regel) fr. 2,09 Alle bladen spreken met huivering over het groot getal misdaden welke hedendaags in de hoofdstad van Frank rijk gepleegd worden, Alhoewel de Fransche republiek alle jaren vijf mil jarden uitgeeft om de openbare veilig heid te verzekeren, genieten de inwo ners van Parijs en omstreken niet meer zekerheid, aan eenen moordaan slag te ontsnappen, dan deze van China of van gelijk welke heidensche ofbar- baarsche natie. Eene nieuwe soort van euveldaden is nu op touw gezet. Jonge lieden van 20 tol 30 jaren overrompelen, bij kla ren dag, de bureelen van bank- en handelshuizen, dooden bij middel van revolverschoten de bedienden, stelen alles wat hen onder de handen valt en stijgen ijlings in eenen automobiel, die hen in volle vlucht heenvoert. Vele banken zooals La Banque de France, en Le crédit Lyonais, heb ben hun personeel gewapend, juist ge lijk ten tijde van de Commune van Parijs. Ziedaar de vruchten van de verwe reldlijkte opvoeding Ziedaar de leer lingen van de scholen zonder God aan het werk. Men heeft hen geleerd dat er geenen God bestaat, dat zij na dit leven noch loon noch straf te verwachten hebben, daar met de dood alles eindigt. Waarom zouden zij dan de lessen van hunne leermeesters niet in het werk stellen Zij kennen noch zedeleer noch recht. Genieten gedurende dit leven, is bun 'eenig doel en lmnne eenige bestemming. Een vlugge auto mobiel is voldoende om aan alie slraf te ontsnappen. De Parijsehe bladen schrijven dat er alzoo met duizende jongelingen,, op dit oogenblik in Frankrijk zijn, die niet het minste begrip hebben van het geen reeht of deugdzaam is en die slechts zoeken ten nadeele van ande ren, zelfs ten prijze van een anders leven, op deze wereld, zooveel moge lijk te genieten. Waar leidt zulk opkomend geslacht ons naartoe Is het niet terug keeren tot de barbaarschheid en het heiden dom Een volk zonder geloof en geweten is slechter dan de wilde dieren. Nie mand is een oogenblik zeker door de razende tijgers der vrijmetselaarsop voeding, niet overvallen en gedood te worden. In ons vreedzaam België zien wij insgelijks de moorden en misdaden toenemen. Met zeker welgevallen roe pen de tegenstrevers ons toe Ziel eens welke afschuwelijke en welke tal rijke misdaden er gepleegd worden onder een katholiek ministerie. Wij antwoorden Inderdaad de misdaden zijn nu tal rijker dan over dertig jaren doch aan wie de schuld Hebben wij ook geen groot getal kweekelingen, die in de geuzenscholen van 1879zonder godsdienst opgebracht zijn en die bijgevolg de vrees des Ilee- ren niet bezitten Indien zij gewetenloos misdaden plegen kan de schuld niet aangerekend worden aan de katholieken, die hen gedurig door woord en schrift het goede prediken, maar veeleer aan dezen, die door slechte boeken en bla den de driften aanvuren, het geloof ontnemen en al wat goed en deftig is belasteren en bekampen. Men moet niet veel gezond verstand bezitten, om dit te begrijpen. Hoe meer een volk ongodsdienstig wordt, hoe meer misdaden er zullen gepleegd worden. Vele vrijmetselaars beijveren zich om het volk het geloof te ontnemen op hen alleen valt de verantwoorde lijkheid van de gruweldaden die dat goddeloos volk zal plegen, Nu nog op dit oogenblik verlangen zij naar den dag waarop zij de scholen ongodsdienstig en goddeloos zullen kunnen maken; dan zoude ons dierbaar Vaderland welhaast in eenen moord kuil herschapen zijn en gelijk te Parijs zoude men zich van kop tot teen moe ten wapenen om in staat te zijn, zijn leven desnoods te verdedigen. Daarom roepen wij het Belgische volk'toe Zorgt voor de openbare VEILIGHEID IN ONS LAND Wilt gij dat gij en uwe nakomelingen vreedzaam en gelukkig in ons land hun leven slij ten, redt de zielen der kinderen.Maakt dat zij toch zonder godsdienstige op voeding' niet opgebracht worden. Zorgt dat aan het hoofd van het land geene vrijmetselaars haeischen, die er slechts op uit zijn om het volk ongods dienstig te maken en bijgevolg wreed en boosaardig. Zorgt voor uwe eigene veiligheid, vi^or de veiligheid van uwe kinderen, en voor allen die u dierbaar zijn ge doogt niet dat België een onveilig oord worde gelijkParijs en omstreken. De viep groote steden van België en hare voorsteden vertegenwoordi gen meer dan het vijfde gedeelte der Bel gische bevolking. Inderdaad, terwijl in 1856 het cijfer der inwoners van die gemeenten slechts 595,810 bedroeg, klom het cijfer tot 1,571,387 in 1910. Ziehier de vergelijkende cijfers voor de vier steden Antwerpen en voorsteden, in 1856,117,482 inwoners in 1910, 398,255 inwoners. Brussel en voorsteden, in 1856. 250,593 inwoners in 1910, 720,347 inwoners. Luik en voorsteden, in 1856, 160.000 in woners in 1910, 317.000 inwoners. Gent en voorsteden, in 1856, 118,045 in- moners in 1910, 210,423 inwoners. Het kasteel van Leopold li aan Kaap Ferrat. Nabij Kaap Ferrat bevindt zich de Villa Polonais liet kasteel waar Koning Leopold II in do laatste jaren van zijn leven den winter ging doorbrengen daar kwam ook barones Vaughan met hare kinderen. Het bezit van dit kasteel wordt nu nog steeds betwist het gerecht zal daardoor binnenkort te heslissen hebben. Het gebouw is nu gansch verlaten, de ven ster zijn zonder gordijnen, de luchters met eene kap behangen, de stoelen en zetels over trokken, alles is er doodsch. De hovingen zijn verwaarloosd voor een drietal jaren waren er nog tweehonderd hoveniers nu zijn er nog vijf ten hoogste. De koloniale villa's die wijlen Leopold II in de buurt had laten bouwen voor officiers en ambtenaren die ziek uit Afrika terug kwamen. zijn nu ook verlaten in den afge- loopen winter heeft daar geen enkele kolo niaal verblijf gehouden. In de nabijheid, een weinig ter zij van den verkeersweg, bevindt zich ook het gedenk- teeken dat aan Koning Leopold II werd op gericht door eenige Belgische dagbladschrij vers en enkele eigenaars van het stadje St-Jean-Beaulieu, op wiens grondgebied Leopold's villa zich bevond. Voor hei treinpersoneel, M. de Broqueville, minister van spoorwegen, heeft beslist, dat voortaan de remwachters en machinisten zullen vergoed worden voor alle uren overwerk, alsook voor de uren afwezigheid huiten hunne gewone verblijf plaats. Eerstelingen. De eerste alma nak werd gedrukt in 1420. Het eerste hor loge word vervaardigd in 1476. Het eerste spinnewiel werd ingebruik genomen in 1530. Het eerste rijtuig werd gebruikt in 1550. Het eerste nieuwsblad werd uitgegeven in 1578. De eerste teloscoop werd vervaardigd in 1590. De eerste drukpers werd ingevoerd in 1629. De eerste luchtpomp, werd gemaakt in 1650. De eerste stoommachine werd ver vaardigd in 1783. De eerste stoomboot werd in gebruik genomen in 1802. De eerste loco motief was klaar in 1820. De eerste paar dentram werd aangelegd in 1826. De eerste lucifer werd gemaakt in 1829. De eerste sta len pen werd vervaardigd in 1830. De eerste omnibus reed in 1830 De eerste postzegel werd opgeplakt in.... raad het eens Ruim zeslig jaar geleden Nu zou het wel eens aardig zijn, die eerste exemplaren van den almanak, van het spin newiel, van den tram, enz., te zien. Dit moeten natuurlijk echte voorouders zijn en geenszins gelijken op de voorwerpen die nu bij ons hun naam dragen. Weldadigheid» De New-York Herald deelt in haar jongste nummer, onder het opschrift America's enormous philan thropic gifts een lange lijst mee van giften en geldgeschenken, die de geldmagnaten en dollar-koningin aan verschillende instellin- ges gegeven hebben. 't Blijkt in Amerika een uitstekend jaar op 't gebied der philanthropic geweest te zijn 't is een recordjaar zelfs geweest, daar sedert 1904 nooit zooveel is weggegeven liet totale bedrag wordt berekent op 245.000,000 dollars, inderdaad een respec tabel cijfer. We zullen het lijstje, met de namen der gevers er achter, maar niet op nemen. Vermeld zij alleen het laatste cijfer, dat wij op het lijstje vinden voor de katholieke scholen werd een som van 13.000.000 dol lars bijeengebracht, Daar staan geen namen van gevers bij vermeld. TUSSCHEN De beleekenis van de stelling van Mergheb De Tripolitaansche berichtgever van de Temps vertelt in zijn blad van de gewel dige geestdrift, welke hot nieuws van de overwinning van Mergheb wekte onder de Italianen. En ook op de Arabieren heeft dit feil indruk gemaakt, zoodat mensdien. die de bevolking dezer landen kennen, verzeke ren, dat deze overwinning de oppositie der Italianen ook zedelijk ten zeerste heeft ver sterkt. Uit een militair oogpunt is de slag bij Mergheb zeer zeker een reden tot blij vende verheugenis voor de Italianen, wier veiligheid in Homsveel te wenschen overliet, zoolang de Turken op een afstand van nog geen vier kilometers een vooruitgeschoven stelling op de thans veroverde heuvels had den. In Horns moest men toen natuurlijk voortdurend op zijn hoede zijn voor aanval len van de Turken, wat de Italiaansche sol dalen zeer afgemat heeft. Thans willen de Italianen op het door hen bezette terrein van Mergheb een versterkt kamp bouwen, dat op den berg een schier onneembaar punt kan worden, vanwaar zij mot hun geschut het gansche achterland van Homs zullen kunnen bestrijken. Deze stad is nu evenzeer beveiligd voor het Turksch geweld, als Tripoli. Want de verovering van de stelling van Mergheb heeft dezelfde beteekenis gehad voor Iloms als het bezetten van Am Zara voor de hoofd stad van Lybië. Een aanval der Arabieren. De aanval der Arabieren welke men sinds eenige dagen verwachtte ter gelegenheid van het feest der gehoor te verjaring van den Pro feet, kwam voor rond 1 uur 's morgens. Ongeveer 300 Arabieren, in twee kólonnen verdeeld, hebben de verschansing van Gar- zaresch aangevallen. Zij werden door het geweervuur der Italianen uiteengedreven. De Arabieren werden naar de zee terugge slagen, maar achtervolgd doorliet vuur der milrailleusen trokken zij terug. De Turksche regeering en de mogendheden In den laatsten ministerraad werd er on derhandeld over de poging tot verzoenend optreden der mogendheden. Er werd beslo ten ellco poging tot verzoening, steunend op het herkennen der Italiaansche eischen, af te wijzen. Volgens de laatste inlichtingen zou eerlang eene poging te Rome worden aangewend door den Russischen gezat om de inzichten van Italië te kennen. Nieuw gevecht te Derna. De Arabieren, ondanks het geweldig ver zet der Italianen, hebben Maandag m'orgend de stellingen, nabij de forten van Derna ge legen bezet. Later kregen de Italianen versterking. Zij vielen de Araben aan en dreven ze met groote verliezen achteruit. De Italianen hadden ook 150 man buiten gevecht. Admiraal overleden. Admiraal Aubry, opperbevelhebber der Italiaansche vloot, is aan boord van het pantserschip. Vittorio-Emmanuel over leden. Eene vreeselijke brandramp heeft de streek van Brive in opschudding gebracht. Op de Fruitmarkt te Objat, stonden in een blok, drie groote gebouwen, namelijk de afspanning van M. Ghonzenaux, de stallen en voorraadmagazijnen der afspanning en een huis bewoond door de familiën Cellerier en Pommepuy. Elk dezer laatste familiën be stond uit de ouders en vier kinderen. Zondag avond ontstond brand in de stal lingen van M. Chonaenaux. Het vuur nam spoedig eene groote uitbreiding en weldra stond ook de woning der echtgenooten Cel lerier en Pommepuy in laaie vlam. Onmiddelijk snelden talrijke personen ter plaats, doch het vuur woedde met groote lievigheid. Men kon er evenwel in gelukken eene ladder tegen liet venster der kamer van M. Pommepu}' te plaatsen en langs daar werden achtereenvolgens de vrouw, drie barer kinderen en M. Pommepuy zelf gered. Het oudste dochtertje, 10 jaar oud, was van schrik onder haar bed gekropen en werd in de verwarring vergeten. Ondanks alle aangevende pogingen, kon men niets beproeven tot redding der eclitge- nooton Cellerier en hunne kinderen. Daar dezen zich ook niet vertoonden aan de ven sters, denkt men dat de ongelukkigen in hunnen slaap verstikt zijn. Na twee uren werlcens konden de vlam men eindelijk uitgedoofd worden. Men ging dan op zoek achter de lijken. Achtereenvol gens werden de lijken van M. en Mevr. Cel lerier. hunne vier kinderen en dat der kleine Philomena Pommepuy gevonden en naar het doodenhuis der gemeente overgebracht. Mor. kent de oorzaak der ramp niet. De schade is zeer aanzienlijk. Een onderzoek is geopend. In den nacht van 27 tot 28 Februari, werd in een hotel te Londen, nabij do Victoria- statie, het lijk gevonden van eene vrouw van lichte zeden, de genaamde Dolly Balstein, negentien jaar oud. De vrouw was verwurgd geworden, door haren minnaar. Eens zijne misdaad volbracht, had de moordenaar het lijk van zijïl slachtoffer lus- schen twee matrassen gelegd en was er dan met haren hond van door getrokken. Hel dier werd echter achter gelaten te Newhaven, toen de moordenaar naar Frankrijk vertrok. De policie opende een onderzoek en daar uit bleek weldra, dat de moordenaar niemand anders kon zijn, dan zekere Paul Alatester, 27 jaar oud. geboren te Mont mouth, Enge land en in Engeland gekend onder de dek- namen Claude Reymond en Maurice dePour- talis. Een Engelscha policieman is te Parijs aan gekomen en heeft zich onmiddelijk op zoek gezet achter den moordenaar. Men zocht bijzonderlijk in de vennaakplaatsen en daar werd de moordenaar Zondag avond aange troffen en aangehouden. Hij gaf zich nu uit als zekere M. Armstrong. De moordenaar is opgesloten, in afwach ting dat hij. uitgeleverd worde. VAN Zondag had te Turnhout eene belangrijke vergadering plaats, van de afgevaardigden der kiesvereeniging van het arrondissement. Minister de Broqueville deed er belang rijke verklaringen, bijzonderlijk onder oog punt van de Vlaamsche kwestie en de nieuwe schoolwet. Hij zegde onder andere Op het gebied der talen zal de volgende wetgeving een besluit moeten nemen ten einde aan de Vlaamsche jeugd een uitstekend hooger onderwijs in het Vlaamseh te ver schaffen. De Regeering mag voor geene uit gaven terug deinzen, om aan het hooger onderwijs in onze moedertaal zijn volle recht, zijn volle waarde en zijn volle ontluiken te verschaffen. Ik heb altijd beweerd en voor gestaan dat de goede verstandhouding tus- schen onze twee rassen gebouwd moet zijn op de erkenning van alle billijke belangen, dit is voor het Vlaamscho volk een onbetwist baar, een heilig recht». Opzichtens het onderwijs zegt baron de Broqueville 1. De katholieken zijn de eenigen die millioenen uit hunnen zak heb ben verteerd voor het lager volksonderwijs. 2. Toen de tegenstrevers het bewind verlie ten, waren 16 °/0der militairen ongeletterd, in 1910 was dit cijfer gedaald op 7 0/o en nu is 't nog veel geringer. 3. Bij het vertrek der liberale regeering waren er 33 °/0 Belgen die een meer uitgebreide kennis hadden dan lezen en schrijven thans is deze percent geklom men tot 53. Het aantal klassen in de gemeentescholen is geklommen van 7,941 tot 11,765. Elke school, die flink bevolkt is, bewijst dat zij nuttig is, en daarom heeft zij recht op ondersteuning. Spreker behandelt vervolgens het nieuw 8choolwetsontwerp, dat waarschijnlijk zal voorgesteld worden. Om wille van den vrede,heeft de Regee ring van den schoolbon afgezien. Zij rneont verder dat de staatsloelagen evenredig moe ten zijn met de kosten door de schoolbesturen gedaan om een degelijk onderwijs te geven. De bestuurders der vrije scholen weten dafc een personeel van v kloosterlingen veel min der kost dan een personeel van leeke onder wijzers. De Staat zal voortgaan met subsi dieeren voor de gemeentelijke gebouwen, maar hij zal in 't vervolg ook toelagen ver- leenen voor al de klassen, aan staatstoezicht onderworpen, die gehouden worden in lof kalen niet aan de gemeenten toebehoorende. Verder zullen al de onderwijzers en onderwijzeressen gediplomeerd moeten we zen. Allen die nu in f one tie zijn worden ge duld. De benamingen voor hulp-onderwijzer en hulp-onderwijzeres worden afgeschaft. De jaarwedden van al de loden van het per soneel worden op denzelfden voet berekend. Alleen krijgen de hoofden van scholen, als vergoeding voor bestuur, schrijfwerk, enz., eene som per klas met maximum door de wet vastgesteld, Om het leerpersoneel aan te zeilen tot het verwerven van sommige diplomas, zal het Staatsbestuur aan de houders ervan eeno verhooging van jaarwedde uitkeeren pel? getuigschrift. De basis der jaarwedde zal 1200 fr. be dragen voor onderwijzers en 1100 fr. voor onderwijzeressen. Daarbij komt, naargelang van de bevolking der gemeenten, eene ver blijf vergoeding 150, 200, 300 of 400 frank, die voor de hoofden van scholen en de ge huwde mannelijke onderwijzers vervangen wordt door eene woning of eene woning vergoeding van 300, 400, 600 of 800 frank. Voorts zullen de onderwijzers recht hebben op 15 tweejaarlijksche en de ondor- wijzeressen op 10 driejaarlijksche verhoo gingen van 100 fr. De vrije en aanneembare scholen zullen verplicht zijn dezelfde loonon te betalen aan hun gediplomeerd personeel, dat niet tot kloosterorden behoort. De Staat zal in 't vervolg niet alleen de twee derden of de helft dor verhoogingen en vergoedingen voor gemeente- en aangeno men onderwijzers betalen, maar ook die van de vrije aanneembare onderwijzers. De gemeenten zullen niet verplicht zijn bij te dragen tot het instandhouden der vrij a scholen maar 't Gouvernement zal zulkda- nige maatregelen nemen, dat die scholen in geen toestand van minderweerdigheid ver- keeren zullen ten aanzien der gemeentescho len. Wij achten het geraadzaam den zesjari gen leerplicht in te brengen, dat wil zeggen tot 12 jaar en niet tot 14 jaar, zooals in het wetsontwerp Schollaert, doch aan de ge meenten het recht te geven dien leerplicht uit te breiden tot 14 jaar. Wij hopen dat de schrandere bevolking van ons land ons streven om den schoolvreda op echte grondslagen te stichten, zal waar- deeren. Deze beschouwingen werden op geestdrif tige toejuichingon onthaald en bewezen, dat de vergadering het volkomen met de grond lijnen van dit schoolwelsontwerp eens is. 7 slachtoffers. Zondag avond, kwam een metaalbewerker, Roche genaamd en rond de 40 jaar oud, wo nende te Valbrange (G. H. Luxemburg) dron ken te huis. Hij zocht twist tegen zijne vrouw en begon haar te mishandelen. Op het hulpgeroep der arme vrouw, kwa men de zonen Adolf en Antoon, 17 en 20 jaar oud, toegeloopen en gelukten er in hunne moeder uit de handen van het monster to halen. Roche greep dan een stok en bracht er verscheidene hevige slagen mede toe op het hoofd van den jongsten zoon. Deze stortte badend in een breeden bloedplas ten gronde. Men vreest dat hij den schedel gekloven is. Ziende dat er op straat eene talrijke menigte voor de deur zijner woning samen geschoold was, klom Roche naar zijne slaap kamer, nam er twee revolvers en begon in den hoop te scheten. Een 15jarige schoenmakersgast, Delize genaamd, werd de linkeroor afgeschoten een aardewerker, Leplal genaamd, werd de vier vingeren der rechterhand verbrijzeld; eene dienstmeid, Anna Defoin werd den arm doorboord do echtgenoote Tlieiss, kreeg een kogel in hel bekkeneel en werd gevaar lijk gekwetst de landbouwer Goulet werd aan don buik getroffen. Zijn toestand is be denkelijk. Eene groote afdeeling gendarmen was noodig om den woestaard te overmeesteren.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1