OOR LOG DA.GELAD OPSTANO TEGEN HET GEESTELIJK GEZAG 'T EEN EN 'T ANDER Zonderlinge moordpoging aan de Duitsche grens. Moordpoging te Laken Eene bende valsGhmunters BestuurderJ. Italië en Turkyë. De statie van Doornijk door brand vernieid Belangrijke schade De Mijnwerkersstaking in Engeland. DE BANDIETERIJ te Bercliem-Mj-Antwerpen. Bloedig gevecht te La Louvière. Achttiende jaargang n 56 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 7 Maart 1912, ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fh* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 7-C TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) tr. 2,00 Toen de Goddelijke Zaligmaker Zijne Kerk slichtte, zegde Hij tot Zijne Apos telen Gaal en onderwijst alle volkeren. Wie u vanlioort, aanhoort Mij wie u versmaadt, versmaadt Mij. Sedert dien tijd hebben de opvolgers der apostelen, de bis schoppen en zendelingen, de heilzame leering van Christus in gansch de we reld verkondigd. De H. Kerk is als eenen reusacbtigen boom, wiens tak ken zich uitspreiden over het gansche aardrijk en onder welks weldoende schaduwe wij deelachtig zijn aan alle de onuitsprekelijke voordeelen die onze Moeder de H. Kerk ons verleent. De H. Kerk wordt eene Moeder genoemd, 'omdat zij van aan de wieg tot aan den boord van 't graf, ons met moederlijke teederheid en bezorgdheid begeleidt en bijstaat. Nauwelijks zijn wij kreunend ter wereld gekomen, of de waters van het H. Doopsel vloeiden over ons hoofd, waardoor wij bestem peld werden met don zegel der H. Drijvuldigheid en aangenomen werden in de groote familie der H. Kerk, al waar wij deelachtig worden aan alle de gebeden en sacrificiën die tot het heit der kinderen van die goede Moe der worden opgedragen. Elke ware christen bemint zijne moeder de H. Kerk en het pijnigt hem de vervolgingen te bestatigen die de vijanden der H. Kerk haar doen ver duren. Elke ware christen lijdt bij het zien hoe sommigen afdwalen van den waren weg en zelfs anderen trachten te misleiden. In lmt bisdom Brugge, is er een ongelukkige priester, die sedert jaren het wettig gezag van zijne overheid,aan dewelke bij op den plechtigen dag van zijne priesterwijding gehoorzaamheid beloofd heeft, verloochent en miskent. Met eene ware vaderlijke goedheid en langmoedigheid heeft zijnen bisschop hem verscheidene malen tot inkeer ge roepen. Hij bleef hardnekkig volker den in zijne ongehoorzaamheid en ver blindheid, en uitte in meetingen en schriften gedachten die groot nadeel aan het katkolicismus verwekken en van aard zijn om het lichtgeloovig volk te misleiden. Het is alsdan dat Zijne Hoogweer- digheid de Bisschop van Brugge, wiens plicht het is zijne toevertrouwde kudde op den rechten weg te geleiden, zich genoodzaakt vond nogmaals de stem te verheffen, om het gedrag van den afvalligen openbaar te laken. Op den eersten Zondag van den Vasten is in alle kerken van het bis dom Brugge, eene herderlijke waar schuwing afgelezen die eindigt als volgt: Daarom mochten Wij niet langer meer zwijgen, en komen Wij u open lijk verklaren dat die ongelukkige on waardig is nog het priesterkleed te dragen, en het gebruik der H.H. Sa- kramenten hem ontzegd is. Tevens vermanen Wij dat de lezing zijner schriften, namelijk het weekblad De Volkseeuw, aan alle christene geloo- vigen verboden is, en dat alwie hem in zijne weerspannigheid ondersteunt, grootelijks plichtig is voor God.» Alle ware christene luistehen eer biedig en ondei'daning naar de stam van hunne geestelijke overste, die slechts na verscheidene vaderlijke ver maningen, tot het heil der zielen, ge dwongen zijn te handelen. Alle ware christene keuren de han delwijze van den demokraat Fonteyne ten hoogste af en voegen hunne gebe den bij deze van zijne bedroefde over heid, opdat hij toch ten minste op het einde van zijn leven, gelijk sommige andere afgedwaalde priesters, tot de katholieke partij zoude terug keeren en zijne dwalingen herroepen, Alzoo zijn de ware christene gesteld doch niet deze <lie slechts den titel van christen aannemen en niet de DADEN. In het Land van Aelst, van 3 Maart laatst, lezen wij een artikel over de bisschoppelijke waarschuwing. Dit ar tikel, geteekend P. Daens, bevat het volgend besluit Ik zeg met Plancquaert en met alle Demokraten Hoe meer men hem vervolgt, hoe meer wij hem eeren en steunen Hoe christelijk Gij beweert M. Petrus dat Priester Daens tot zijne aanhangers gezegd heeft Weest goede christenen, Is het de manier van eenen goeden chris ten in opstand te komen, tegen zijne geestelijke overheid De geestelijke overheid aan dewelke wij in geweten gehoorzaamheid ver- schuldihd zijn, omdat zij hier op aarde de plaats van God bekleedt, verbiedt den afgedwaaldon priester te onder steunen. Gij hebt woorden van misprijzen voor zijne overheid en gij roeptWij zullenden afgedwaalden eeren en steunen. En dan durft menzich nog betitelen met den naam van christen. De naam van schismatiek zoude beter aan zulke mannen passen. Reeds ontelbare bewijzen bezitten wij dat de leiders der christene demokraten hoegenaamd geene chris tene zijn. Dat al deze die nog verkleefd zijn aan de II. Kerk en aan den Godsdienst do oogen openen en voor altijd denrug keeren aan mannen dio allo christen gevoel verloren hebben en gelijk libe ralen en socialisten openlijk opstaan tegen het wettig gezag van onze Moe der de II.Kerk. Het Zondagverlof. Een minis terieel telegram van 24 Februari, herinnert aan de korps- en dienstoversten, dat de ver loven aan de militairen verleend, om den Zondag in den familiekring to gaan door brengen, geen hindernis mogen veroorzaken in den gang van den dienst en onderrichting en dat, bijgevolg, die verloven enkel mogen beginnen Zaterdags, na de namiddagdiensten. Daar anderzins misbruiken zijn aange klaagd in wat betreft het gedrag van zekere soldalen, bij bun terugkeer van zulk verlof, zal de toekenning van de Zondagpromissies afgeschaft worden voor soldaten, die zich onbehoorlijk gedragen in treinen, staties enz. Ook zullen die Zondagverfoven maar toege kend worden aan niet van dienst zijnde sol daten, wiens gedrag onberispelijk is. Ouders en voogden van militairen, die van deze verloven willen genieten, zullen bet stuk moeten onderteekenen, waardoor de Zondagpromi33ie wordt toegekend. De Belgen in China.— Nu bet er nogal rumoering toegaat in het Hemelsche Rijk, mocht wel de vraag gesteld worden wat er van onze talrijke landgenooten aldaar verblijvend, namelijk te Tien-Tsin en om streken geworden was. Een telegram bij liet departement van Buitenlandsche Zaken toegekomen, maakt bekend dat zooals vroeger bericht werd de stad Tien-Tsin is in brand gestoken en ge plunderd. De voornaamste kantoren tusschen Tien-Tsin en Peking zijn insgelijks vernield. Al onze landgenooten zijn evenwel in ze kerheid, daar de Belgische wijk te Tien-Tsin gespaard bleef. De tramweggebouwen wor den bewaakt door do Japaansche soldaten Fransche en Oostenrijksche soldaten waken in do wijk der katholieke zendingsgebouwen. Het fransch kopergeld, Volgens de wet van 19 Juli 1895 is het in België verboden vreemd bronzen, nickel of kopergeld in betaling te geven, behalve in zekere gemeenten nabij de grens, waar er voor eiken koop, ten hoogste tot 2 fr. van dat geld in betaling mag gegeven worden. Die toelating is, onder andere verleend voor al de gemeenten van het arrondissement Kortrijlc, wier gebied aan 'Frankrijk paalt. Er is aan den minister van financies ge vraagd geweest, die toelating uit te breiden tot de andere gemeenten van dit arrondisse ment, doch hij heeft uitdrukkelijk geweigerd, daar zij dan ook elders zóu moeten toege staan worden en het land w8er zou over stroomd worden m6t kopergeld, waarvan het volk zich niet kan ontlasten. Een persoon in een automobiel de keel overgesneden en op de baan geworpen. Eene zonderlinge zaak had gisteren mor- gend te Moresnet, nabij de Duitsche grens plaats. De muldorsgast Mauritz Jaeger, 40 jaar oud, begaf zich naar zijn werk, te Sippen- aeken, toen hij in het Akensch bosch werd aangevallen door 4 kerels, die hem de han den op den rug bonden.- h9m eene prop in den mond duwden en hem dan in een automo biel sleepten. De auto reed ijlings weg en op de baan van Eupen, haalde een der kerels een ge woon nies to "voorschijn en begon de keel van Jaeger door te snijden. Daarna wierpen de ellendelingen hun slachtoffer op de baan on zetten in volle vaart liunnén weg voort. Alhoewel veel bloed verliezend gelukte gelukte Jaeger er evenwel in zijn huis te bereiken. Hij verwittigde de geburen, die op hunne beurt de gendarmen op de hoogte brachten van het voorgevallene. Het slacht offer werd door een geneesheer verzorgd, dio zijn toestand zeer bedenkelijk oordeelde. Daar de feiten op Duitsch grondgebied voorgevallen waren, werd liet Duitsch ge recht ook verwittigd. De opzoekingen, tot hiertoe gedaan om de laffe aanranders terug te vindeu, zijn zijn vruchteloos gebleven. TUSSCHEN In Tripolitanië. Een aanval op Derna afgeslagen Rond 7 uur 's morgens werd een bataljon van het 25° voetvolk, dat men had heenge zonden om de werken rond hol fortjo Lom- bardia te beschermen, door Arabieren aange vallen. Na drie kwart uurs gevecht, dreven de Italianen lien terug en deden herhaalde ma len een aanval met de bajonet. Rond 11 uur keerden do Arabieren met sterker krachten tot den aanval terug, en werden opnieuw naar de Uodi-Bu-Maafervallei geslagen, waar zij er in gelukten zich tot drie uur nanoen te houden. Dood van admiraal Aubry. Admiraal Aubry, opperbevelhebber der Italiaansche vloot, is Maandag namiddag, om 3 1/2 ure, na eene korte ziekte over leden aan boord van liet admiraalschip Vittorio Emanuele», te Tarento. De aarts bisschop dier stad had hem de laatste IJH. Sakramenten toegediend. Dubab gebombardeerd. Een Italiaansche kruiser bombardeert op 'toogenblik Dubab, 20 mijlen benoorden Perim. Op de Europeesche kusten. De Italiaansche oorlogschepen hebben zich vertoond te Durazzo, eene Turksche haven aan de Adriatische zee, afhangende van de regeering van Scutari. De Turksche over heden hebben in den haast den schietvoor raad in 't midden der stad doen brengen. De haat der Tripolitaansche Arabieren. Men meldt dat verscheidene Arabische oversten van Tripolitanië met hunne geloofs- gonootcn van het binnenland zijn overeenge komen om eenen hardnekkigen tegenstand aan de Italianen te bieden. Doodelijke haat wordt aan den overrom- pelaar geboden wien men geen oogenblik rust zou laten, ingeval Turkije er zou toe worden gedwongen den oorlog te sluiten. De vredesonderhandelingen mislukt. Men meldt dat de diplomatische pogingen te Konstantinopel, om oene Italiaansch- Turksche verstandhouding te bewerken zijn mislukt. Turkije kan geen toegevingen doen en zal zijn eisch houden staan tot Italië dezen aan vaarde. Sinds verscheidene maanden reeds, had een vlaskoopman van Zele, Alfons Smekens, kennis met de weduwe Baeck, rentenierster, wonenende Stéphaniestraat. Dinsdag namiddag, rond 2 ure, was Sme kens de weduwe Baeck komen bezoeken. Op zeker oogenblik ontstond twgt en Sme kens, zeer opgewonden, greep een keuken mes en bracht er de vrouw verscheidene steken méde toer. Deze verloor veel bloed en viel bewuste loos ten grónde. De moordenaar, meenende zijn' slachtoffer gedood te hebben, verliet ijlings het huis en gingzich in do gendarmerie van Laken gevangen geven. Hij verhaalde er zijne misdaad en 't is slechts toen de ver wittigde policie zich naar het huis der we duwe Baeck begaf, dat men deze nog steeds bewusteloos in eon breeden bloedplas aan trof. Eeij geneesheer werd onmiddelijk geroe pen, en diend het slachtoffer de noodige zorgen toe. De wonden zijn zeer erg, doch brengen haar leven niet in gevaar. Smekens is ter beschikking van het ge recht opgesloten. Dinsdag namiddag is de statie van Doornijk grootendeels door brand vernield geworden. Het was ongoveer 1 1/4 ure, toen ton gevolge eener kortsluiting het vuur uitbarstte iu do telefoonzaal. Onmiddelijk nam hei eene groote uitbreiding en vooraleer de pompiers ter plaats waren, stond heel het gebouw der telefoons, telegrafen, bureelen van posterijen en werken, de bureelen van den statieoverste, treinoverste, alsook de bureelen waar de plaatsbewijzen afgeleverd worden, in laaie vlam. Spoedig werden de bluschwerken aange vangen, doch bet vuur, aangewakkerd door een hevigen wind verspreidde zich al meer en meer. Woldra sloegen de vlammen door het dak en tastten de stelling aan, waarop de tele- loondraden samenkomen. Het dak stortte na enkele minuten in. de stelling medeslepende. Dan stortte ook het dak van het postbu- reelin, terwijl de vlammen de "Vacht zaal aantastten. Hier kon het vuur echter uitge doofd worden. De dienst der reizigers is slechts eenigon tijd moeten gestaakt worden. De telefoon dienst is geheel afgeschaft daar al de verbin dingen vernield zijn. Wat de telegraaf- en postdiensten betreft, deze kunnen nog voort gezet worden in de nieuwe bureelen der Nerviërslaan. De schade is zeer aanzienlijk, daar de sta tie een der schoonste van het land was. Zij werd door Koning Leopold II ingehuldigd in 1879 en had eene uitgestrektheid van meer dan 500 meters. TE BRUSSEL Twee aanhoudingen Sinds lang reeds werden talrijke valsche zilverstukken van een, twee en vijf frank uitgegeven te Brussel en in den omtrek, doch bijzonderlijk op de veemarkten van Brussel en Gureghem. De policie was overtuigd, dat al deze stuk ken den zelfden oorsprong hadden, en er dus eene wel ingerichte bende moest bestaan, doch men kon de valschmunters niet ontdek ken. ^laandag namiddag hield de gendarmerie van Geeraardsbergen, op aanklacht van een herbergier, zekeren Oskar Colambert, van Franschen oorsprong aan, die aan den her bergier een valsch tweefrankstuk in beta ling bad gegeven. De kerel werd afgetast en in het bezit gevondefi van een veertigtal valsche stukken van een en twee frank. De aangehoudene, aan eene strenge on dervraging onderworpen, bekende ten slotte aan den bevelhebber der gendarmerie dat hij de valsche stukken ontvangen had van een anderen Franschman, Alois Crombach, die in de Reebokstraat, te Brussel eene kamer bewoonde. Dinsdag morgend begaf de policie naar dezes kamer, doch de kerel was gaan vlio- gen. Men deed evenwel eene huiszoeking, in bet bed, tusschen de matrassen, vond men een hondertal valsche stukken van een en twee frank, allen wonderwel nagemaakt. Men vond er verder ook nog vormen enz., dienende om de valsche munt te vervaardi gen, alsook verscheidene brieven, waaruit bleek, dat Crombach in betrekking was met personen uit eene stad van Oost-Vlaanderen, waar ook veel valsch geld uitgegeven werd. Voorzien van verscheidene aanhoudings mandaten, werd een policieofficier onmid delijk naar die stad gezonden om er tot do aanbolidingeh over te gaan. Dinsdag namiddag werd zekeren Ferdinand Hhandelsreiziger van Duitschen oor sprong, aangehouden toen hij gepoogd had valsch gold uit te geven. Men vond in zijn bezit talrijke valsche geldstukken, welke hij verklaarde gevonden te hébben te Vorst. Men veronderstelt dat II...., ook in be trekking is met Cromback. Verscheidene aanhoudingen worden nog verwacht. Wat de staking voor gevolg heeft. Gedurig worden er nog fabrieken en werk buizen gesloten. Ook de scheepvaart lijdt groote schade. In de haven van Aberdeen liggen 350 sche pen geblokkeerd. Te Grimsby ligt de havon- bëweging om zoo te zeggen stil en lieden Donderdag worden er 1000 havenwerkers afgedankt. Binnen eenige dagen zullen er te Huddertield 20.000 fabriekwerkers moeten verletten. Te Newcastle zijn 2,000 schippers zonder werk, die moeten leven van het ver voer van steenkolen. In do^streek der Clyde zijn er 10,000 werklieden afgedankt en is het Westen van 'Schotland mag men het getal werkeloozen op 60,000 schatten. De metaalnijverheid is het ergst getroffen. Op 74 smeltovens zijn er reeds 26 uitgedoofd. De scheepsbouwnijver- heid heeft minder te lijden. Meest al de wer ven hebben nog een voorraad kolen om het werk drie weken voort te zetten. In Middlands zullen deze week schier al de smeltovens en metaalfabrieken gesloten zijn. Zonderlinge vondst. Gisteren heeft men in een kelder van het huis 81, ongeveer een 50-tal meters van het liuis bewoond door M. De Brouwere, een revolver geladen met 6 kogels gevonden. De revolver draagt eenige roestvlekken en is door niemand van liet huis herkend. Men vermoedt dat dit vuurwapen aan Danckers toebehoort en deze liet bij zijne aanhouding weggeworpen heeft. Men herinnert zich nog dat liij bij zijne aanhouding iets weggeworpen heeft, en dat tmen niet meer teruggevonden had. Het wapen is ter greffie nedergelegd. Het onderzoek. De lieer onderzoeksrechterTaquet, is volop met het onderzoek dezer belangrijke zaak bezig. Verscliilligo getuigen werden onder- boord, waaronder de heeren Embrechts, dia den dader aanhield, Van de Waele, die da eerste in bet liuis der misdaad kwam, en ook den logistbaas der Brouwersstraat, bij wien twee Franschmans logement ziju komen vra gen. Allen werden met den plichtige, Danc kers, gekonfronteerd. De logistbaas heeft hem niet berkend. Aanhoudingsmandaat bekrachtigd. Danckers verscheen voor de raadskamer. De kerel is zwaar geboeid en draagt de kled deren der gevangenis. Natuurlijk werd zijne aanhouding bekrach- tigd. Vier gekwetsten. Maandag avond is nabij de grensscheiding van La Louvière en IIoudeng-Goegnies een gevecht ontstaan tusschen een groep Vlaam- sche mijnwerkers. Messen en revolvers kwamen spoedig te Voorschijn en weldra waren bijna alle vech ters gekwetst. De genaamde Theofiol Vercauteren kreeg een revolverkogel in den rechterknoesel. Camiel Geerinckx, die bij Vercauteren op logist is, kreeg twee kappen, bij middel van bijltje en een dolksteek in den rug. Zijne wonden zijn zeer erg en een bijgeroepen ge neesheer vond Zijn toestand hopeloos. Edward Tambuysel, herbergier,kreeg een dolksteek in dén recblerssbouder en zijnd vrouw een dolksteek ïn den rechterarm. De gendarmerie beeft een onderzoek geo pend en het parket is 's namiddags ter plaats geweest. Vercauteren is naar oene kliniek overge bracht geworden, waar men tot hiertoe vruchteloos poogde den kogel uit te halen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1