Leve de Broquevilie ^ieawjaarsgiften voorden Paus OORLOG 'T EEN EN T ANDER DE GRUWELIJKE MISDAAD Het gevaar der vuurwapens Achttiende jaargang n' 57 Vrijdag 3 Kflaart ISJü. DAG AD BestuurderJ. Van Nuffel-De Qeodt. Het witdstroopersdrama te Brecht Italië en Ttirkyë. Nog de spioeneerderlj in Duitschland. De vreeselijke moorderij Landbouwbelangen Werkzaamheden der maand 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (p 4^ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van WaterloOf 728. I Kerkstras Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot -t kl. reg.) fr. 0 60 3e blaöz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Sedert de weinige maanden dat M. ue Broquevilie aan het hoofd is van het kabinet, heeft hij hem reeds zeer verdienstrijk gemaakt en uitstekende weldaden geschonken. De bedienden van de staatsspoorwe gen zien met genoegen dat er aan het hoofd van het bestuur een man staat, bezield met welwillendheid en goed heid, voor alle staatsbedienden. Reeds heeft hij eenen loonsopslag vergund aan de kleine bedienden,doch wij zijn gelukkig te vernemen dat er wederom eene vermeerdering van loon zal verleend worden. In naam der duizende werklieden van de staatsspoorwegen, bedanken wij den heer de Broquevilie. Dp een ander gebied komt hij we derom eeneii grooten dienst aan de katholieke partij en aan gansch het land te bewijzen, dooi' de verbanning- uit het wétsontwerp Séhollaert van den schoolbon. Elkeen weet welken tegen stand den schoolbon ontmoette in bet wetsontwerp vanM. Sehollaert. Alhoewel men in het algemeen de billijkheid <sn rechtveerdigheid der gansche wet toejuichte, waren zelfs vele personen tegen het toekennen van den schoolbon, omdat dit aanleiding- zoude gegeven hebben tot dwang en drukking om den schoolbon te verove ren. Herhalen wij in korte woorden waarin die schoolbon zoude beslaan hebben. De schoolbon had voor doel de vrij heid van den huisvader geheel en .gansch te eerbiedigen. Artikel 3 van het ontwerp luidt als volgt Alle jaren zal het gemeentebestuur aan den huisvader of aan den voogd, van elk kind van 6 tot 14 jaren eenen schoolbon afleveren, geldig voor eene lagere school naar vrijen keus van den belanghebbenden. Alle ouders, rijke of arme de wet stelde ze gelijk zouden elk jaar zoo veel school bons ontvangen hebben als zij kinders hadden, in de jaren om de school bij te wonen. Die bons zouden aan 't hestuur der school gegeven worden, waar zij hunne kinders begeeren te zenden. En die keus staat hun vrij. De weerde van iederen schoolbon is 3ü, 32, 34 of 30 frank, volgens de categorie der school. In gansch het schoon wetsontwerp was de kwestie van den schoolbon de eenigste die beknibbeling ontmoette Het is daarom dat de regeering in een doel van bevrediging afziet van den schoolbon. Zij is van oordeel dat de Staatstoe- lagen voldoendenloeten zijn om de uit gaven, die de schoolbesturen zich getroosten, om een behoorlijk onder wijs te geven, te dekken. Alle Belgen zijn de katholieke Re geering dankbaar omdat zij door alle mogelijke middelen den schoolvrede tracht te bewerken. Nu, de eenige opwerping welke men tegen het wetsvoorstel maakte, uit den weg is geruimd, is de wet van aard om zelfs de moeilijksten te bevre digen. Alle weldenkende lieden zijn over tuigd dat onzo hedendaagseke school wet veel te wenschen laat en dat er eene nieuwe moet komen. De katholieke huisvader, de ware Belg, kan zijne kinderen niet zenden naar de Staatsscholen, met zijn geld opengehouden. Die scholen worden door machtige toelagen bevoordeeligd en men lokt er de kinderen door alle mogelijke mid delen naartoe, zoodanig dat het be staan der katholieke scholen zoo niet onmogelijk toch ten minste moeilijk wordt. Dus met de huidige we! is noch de vrijheid van onderwijs, noch de gelijk heid der Belgen voor de wet, noch de echtveerdigheid in veiligheid. Al te lang hebben de katholieken eene onbillijke langmoedigkeid ge toond. De nieuwe wet zal eene wet zijn van vrijheid, rechtveerdigheid en vooruit gang. Het zal eene ware volkswet zijn, eene wet van nationale hervorming, welke boven alle politiek zal verheven zijn. Welke vrijheid voor elkeen en wel ke rust voor gansch het land Alle ware Belgen zullen de edel moedige pogingen steunen, die onze onvermoeibare ministers zich getroos ten, om de welvaart van allen te,ver zekeren. bruik, vette kolen invoeren, dienende voor de verveerdiging van de vorliehtingsgaz, doch voert bijna zooveel magere kolen uit. De lokomotieven in Engeland hebben in 1910 juist 12,472,179 ton verbruikt. Stakêng in Engeland. Uit inlichtingen, ingewonnen bij de verschillige An t w erpsche kant orendie de maatschappij en vertegen woordigen welkeregelmatigescheep- vaartdiensten uitbaten tusschen Antwerpen Engeland Harwich-, Londen-, Huil-, Middlesbro-, Goole-, en Leitlibooten, blijkt dat die diensten geeno verandering zullen ondergaan, ondanks de staking der mijnwer kers in Engeland. Sommige dier booten zullen kolen innemen te Antwerpen. O e i Bï w 5j d 1M g der nieuwe kolen mij n en van Limburg, heeft plaats gehad Maandag, zooals wij het meldden. Een bijzondere trein bracht er den minister van Openbare Wer ken, hoogo ambtenaren,Senatoren en Kamer leden heen .en kwam te 11.15 u. to Winter - slag-bij-Gen ck aan. Daar werden de hooge bezoekers ontvangen door de heeren Coppée, Warocqué en anderen. Men bezocht dadelijk den put die reeds op 10 meter diepte is uitgegraven en waar de boortoren zich gereed maakt door de ver- vrozen aarde de koienlagen op 428 meter te gaan opzoeken. De geestelijkheid wijdde den put, Minister Van de Vyvere gaf den eersten slag met het houweel en men keerde naar de oppervlakte terug, waar een lunch werd opgediend. De heeren Goppée maakten bekend dat men denkt in 1914 de eerste kolen te kunnen ophalen. Daarna zal er uit elke schacht 1 rail- lioen ton kolen 's jaars worden opgehaald en daar er vijf schachten in 1915 zullen in wer king zijn, maakt dit vijf millioen ton. Hiertoe zullen 24.000 werklieden noodig zijn, waar van men de drie vierden denkt te vinden in Limburg. Toestand van 's lands Schat kist op I Januari 1912» Het boni voor het dienstjaar 1909 is voorgoed vastgesteld op fr. 10.656.748.78 het boni voorliet dienstjaar 1910, de vorige begroo ting op 7.400.000 fr. genaamd, zal echter vermoedelijk fr. 10.559.127.77 bereiken voor 1911 is het boni voorloopig op 4.166.000 frank geschat. De steenkolen. In'1910 beliep de voortbrengst der steenkolen in de Ver- eenigde Staten, 447 miljoen 840.000 ton in Engeland. 264,430,000 ton in Duitschland 150,370,000 ton. In Engeland was de voort brengst omtrent dezelfde gebleven als in de vorige jaren, doch in de vier andere landen was zij vermeerderd met 42 miljoen ton tegen het vorige jaar, In gansch de wereld worden er jaarlijks 1,035 miljoen ton voort gebracht. Het land dat het meeste steenko len voortbrengt per inwoner, is Engeland met 6 ton, daarna komen de Vereenigde Staten (5 ton), België (3 1/8 ton), Duitsch land (2 1/3 ton) en Frankrijk (minder dan een ton). In Engeland kost zij 10 fr. 20 Duitschland 12 fr. 35 in België 14 fr. In dezelfde landen is liet steenkool verbruik in 1910 het volgende Vereenigde Staten 434,S15,000 ton Engeland 179,960,000 ton Duitschland 130,230,000 ton Frank rijk 54.800,000 ton België 23,850,000 ton. Daarbij vermeerdert liet verbruik langs alle kanten. Er dient evenwel opgemerkt te worden, dat men zich in Frankrijk en Duitschland meer en meer van lignieten be dient, die niet medegerekend zijn,en ook van alkool. Engeland, de Vereenigde Stalen en Duitschland brengen genoeg voort voor hun eigen terwijl Frankrijk 35 ten honderd van zijn verbruik in den vreemde moet koopen. België moet, ongeveer 31 t. h. van zijn ver- te Schaarbeek. De moordenaar zelfmoordt zich. Ondanks alle opzoekingen, was de policie er niet-iu gelukt, het spoor van René Huart. de vermoedelijke moordenaar van vrouw Ida Pirlol, te ontdekken. Hij had evenwel Brussel niet verlaten en Woensdag avond zelfmoordde hij zich in een hotel, van het center der stad, door zich een revolverkogel door het hoofd (e jagen. Dinsdag avond was een koppel eene ka mer komen vragen in het hotel^ De man verklaarde zich Leon Martel te noemen, 26 jaar oud, geboren te Parijs. De jonge vrouw schreef zich in, als Lea Dumen, ook van Parijs, 25 jaar oud. Zij betrokken eene kamer van het tweede verdiep en bleven Woensdag in hunne kamer. Rond den avond weerklonk schielijk op de tweede verdieping een revolverschot. Het personeel van het huis liep zien en in den gang, voor de deur der kamer door de twee zoogezegde Parijzenaars betrokken, vond men bet lijk van den man met doorboord hoofd liggen. De policie werd onmiddelijk verwittigd en begaf zich ter plaats. Toen men de zakken van den wanhopige doorzocht, vond men op hem papieren op haam van René Huart. De zelfmoordenaar was dus de moordenaar der Kamionstraat. Men vond op hem eene som van een twintig tal frank, hetgeen dus laat veronderstellen, dat hij ten nadeele van zijn slachtoher niets zou gestolen hebben. Ondervraagd, verklaarde Léa Dumen, dat zij Dinsdag avond kennis had gemaakt met Huart, en niet wist dat het een moorde naar was. Woensdag avond had hij haar de avond bladen zenden halen. In een dezer vond hij zijne persoonsbe schrijving en zijn portret. Eenige oogenblik- ken later zegde hij naar den koer te moeten gaan. Hij trad buiten de kamer en zelf moordde zich daar. Het lijk is naar het doodenhuis overge bracht. Aclit-en-twintigste lijst Overdracht der vorige lijsten fr. Mev. W® Karei David, Zwevezele, Familie C.V. C. S., Brugge. M. D. M. C. J., Leeraarskorps van het Klein Seminarie, Hoigstraeten, Onbekend, Charleroi, Maria Ninove, Onbekend, Ronse, Mej. Leonie C ornard. Eekloo, Naamloos, Cliaudfontaine, J. L. X. L. Bestuurder, Klooster en leerlingen Moorslede, Hospitaalzusters-Augustinen, Brussel Baron en Baronnes de Crombrugghe de Picquendale, Elsene, Congregatie der dochters van O. L. Vrouw Onbevlekt., Thielt, 80.600, lb 50 120 60 25 50 50 100 100 200 138 Derde orde vergadering der zusters, id., 169,68 Derde orde vergadering der broeders, id., 51 H. Vader, zegen onze familie, Kortrijk, 25 Derde orde van den H. Fr. der vrouwen, id., 50 Mans-congregatie, id., 149 Overste en zusters van den H. Vincentus, Hamme, M. en Mev. St Picrs de Raveschoot, Olsene, M. en Mej. C. Dusausoy, Gent, M. en Mev. Hector Van de Velde, id., M. Blomme, pastoor, Meile, M. De Witte, pastoor, Bulscamp, Mev. Denys, Baesrorle, E. H. L. Fr. Lippens, pastoor, M. Cnockaert, 2 Om mijne genezing en uwen milden zegen, 5Óm eene groote gunst, Oost- duinkerke, 2 Ter ecre van den H. Joseph, 5 God bewaar mijne kinderen, Farciennes, 5 Om eluk en zegen, Ninove, 2 M. J. Schellekens- Depeuter, Lierre, 20 Om eene gratie te beko men, Obey, 2-; Naamloos Hulste, 1 M. en Mad. Flips-TJyttenhove, Gent, 20G., id. 20 H. L. C., id., 10; Een priester Deyhze, 10 Nonac, Gent, 10; Omdat wii zouden verhoord worden, 5; Naamloos, Audenaerde, 5; Een onderpastoor, Namen, 5 II. Hert van Jesus, ik heb betrouwen n U, 2 Naamloos Gent, 2 Naamloos, Kortrijk, IMej. Beyaert-Filleul, id. 10 Onbekend, id., i; J. D., id. 5; R. S., id., 2 Arme weduwe en kinderen, id., 5 Zegen onze familie en handel, Irigelmunster, 2 Onbekend, Eeghcm, 5 G. P., Brussel, 20 Een Belg te Rdmondtown (Canada), 5; Mad. P. Leroy, 5; Goddelijke voorzienigheid en Heilige Jozef bescherm ons, 5 Abt, B. J. F., A. S., Brussel,5 De vrede zij met ons, 1 E. D. V., 2 J. B. L., Bierwat, 2 Duiour. Saint- Hubert, 4 Naamloos, Gent, 5. Totaal82,818,78. gezien. Men kon evenwel nog laat in den avond zijn spoor volgen. De moordenaar scheen zich naar Baltice te richten. Diefstal zou de drijfveer der misdaad niet geweest zijn. Een landbouwer van Sclessin-Soiron, M. Beaujean-Halkin. heeft aan bet parket ver klaard, dat volgens hem, Cromers onmoge lijk de misdaad kan bedreven hebben om le stelen. M. Beaujean had in zijn bezit een spaarboekje, toebehoorende aan Cremers en waarop eene som van 1800 fr. ingeschreven was.Hij had ook herhaalde malen verklaard, dat hij in het huwelijk ging treden en naar Biomont ging zien om er eene hofstede te huren. Volgens M. Beaujean gaf de moordenaar zich aan den drank over, en moet daar alleen de drijfveer der misdaad gezocht \\orden. De aanhouding van den moordenaar Een telegram uit Verviers zegtCrerner, de moordenaar van Bruvères, is Dinsdag avond te Aubel aangehouden, bij het afstap pen van den laalston trein. NIEUWE AANHOUDINGEN. Eenige dagen geleden hebben-wij gemeld, dat verscheidene personen uit Zundert en Wuestwezel werden aangehouden, wanneer zij over de grenzen vee in België stuwden, om op de gendarmen, die hen wilden aan houden, le hebben geschoten. Een dezer H...., genaamd, bleef alleen aangehouden. Deze door den heer onder zoeksrechter Caroly, ondervraagd, deed be kentenissen. Hij bekende tegenwoordig le zijn geweest bij de smokkelaars, doch niet op de gendarmen te hebben geschoten, H...., maakte zijne medeplichtigen bekend, drij van Wuestwezel en drij van Zundert. Het zou een uit laatstgenoemdo gemeente zijn, die de schoten op de gendarmen heeft gelost. Aanhoudingsmandaten werden tegen dien persoon uitgevaardigd. TUSSCHEN Een aanval van Arabieren. De Italiaansche Agoncia Stefani meldt op datum 5 Maart gisteren morgend trok een bataljon Askari's uit Erythrea Det eene afdeeling cavalerie en een troep kameelrui- ters van uit Tripoli op, over Aïn-Zara naar Bil el Toerck, om een plaatsje, dat Bir Re- dancetif genoemd wordt, te verkennen. Men nam namelijk aan, dat van hieruit Turken en Arabieren des nachts Aïn-Zara door beschie ting verontrust hadden en plunderaars naar de oase van Tadzjura getrokken waren. Men vond de plaats verlaten. Er waren echter sporen dat er kort te voren een kamp ge weest was. Tegen 11 ure des morgends werd plotse ling de compagnie die den rechtervleugel vormde, door 300 Arabieren aangevallen, die blijkbaar voornemens waren den rech tervleugel van het bataljon om te trekken om het den terugtocht naar Aïn-Zara af te snijden. De compagnie nam den strijd on middelijk met kracht op, maar daar de vijand voortdurend versterking kreeg en zijn omtrekkende beweging niet volharding door zette, gaf de commandant achtereenvolgens bevel aan verschillende compagnies om den bedreigden rechtervleugel te versterken en zoo de manoeuvre van den vijand te verijde len. De strijd duurde tot 5 uren 's middags. Toen gelukte liet den Askari's eene sterke stelling te vinden waar zij zich ordenen, en den vijand tot den terugtocht dwingen kon den. Het bataljons keerde des nachts naar Aïn-Zara en van daar naar Tripoli terug en bracht 9 doodeu en 28 gewonden mede, dat het in den loop van den dag verloren had en eveneens hun wapens en schietvoorraad. De verliezen van den vijand bedroegen meer dan 100 dooden. Beslissend antwoord Van de Turksche Regeering. Men verzekert dat de Turksche Regeering door de mogei dhöden gepeild over hare in zichten, zou hebben verklaard dat, zelfs zoo Italië de Dardanellen aanviel of Konstanti- nopel, Turkyö nog den vrede zou weigeren deze is enkel mogelijk wanneer Tripolitanië eene Turksche provincie blijft. Dit antwoord zal beslissend zijn* Maandag middag, betrad een fortwachter te Cuxhaven een kleine niet altijd bezette oeverbatterij achter Kugelbake, aan de mond van den Elbe. Op dat oogenblik kwam hij twee net geldeede heeren tegen, die snel trachtten te ontvluchten. Een van hen hield hij aan, maar deze zette hem een revol ver op de borst en dreigde te schieten als hij hem niet onmiddelijk losliet. De wachter liet los en beide vreemdelingen gingen nu op de vlucht. Vóór hij hulp had kunnen roepen was er reeds to veel tijd verloren gegaan en men heeft hun spoor nier meer kunnen volgen. Het signalement dat de wachter, opgaf, was zeer onvoldoende. De geheele zaak wordt nog belangwekken der,doordat de Keizer Donderdag in de buurt van Kugelbake inspectie moest houden. Van ambtelijke zijde weigert men inlichtingen te geven over het gebeurde. Eene jonge vrouw geschoten. Eene jonge vrouw. Emjlie Labrousse, 20 jaar oud, wonende Beierschestraat, lo Brus sel, was Dinsdag avond op hare kamer met een revolver aan het spelen, in tegenwoor digheid van een genaamden Jan S*. Deze deed haar opmerken hoe gevaarlijk het is met een revolver te spelen.docliEmilie Labrousse luisterde niet en richtte lachend den loop van tiet wapen op hare borst. Op eens ging een schot af en de jonge vrouw viel erg gewond ton gronde. Op liet hulpgeroep van Jan S... snelden de andere huurders toe, waarvan er een de policie der Priemstraat ging verwittigen. De officier van dienst kwam weldra ter plaats, vergezeld van een doktoor, die het slachtofferde beste zorgen toediende. De wonde schijnt niet doodelijk. Woens dag was de toestand der onvoorzichtige vrouw wat beter. TE BATTICE. De toestand der dienstmeid, De toestand van Maria Wertz, die slechts het leven hield, door zich dood te gebaren, is nog steeds bedenkelijk. De ongelukkige heeft ook verscheidene erge slagen op het hoofd bekomen. Men hoopt evenwel haar te zullen redden. Het onderzoek. Woensdag namiddag is het parket nog maals ter plaats geweest. Een wetsdoktor heeft do bloedige vingerindrukken opgeno men, welke op verscheidene meubelen, door den moordenaar opengebroken, vastgesteld werden. liet is thans zeker bewezen, dat de ellendeling niets medegenomen heeft. Op zoek naar den moordenaar. Het signalement van Cremers is thans in alle richtingen rondgestuurd geworden. Men hoopt hem spoedig te zullen ontdekken. Dinsdag namiddag, vond men zijn spoor, Een groentenkoopman van Aubel. M. Mager, ontving het bezoek van een onbekende, die hem voorstelde, een overjas te koopen. Daar deze nog in goedeii staat was, kocht M. Mager den overjas, voor 2 frank. Slechts veel later stelde hij vast, dat de overjas be bloed was. Hij begaf zich onmiddelijk naar de gendarmerie en legde er liet geval uit. De overjas beantwoordde volkomen aan het signalement van dat kleedingsluk opgegeven door de dienstmeid. De onbekende moest dus Cremers geweest zijn. Onmiddelijk werd heel de gendarmerie van Aubel te been gebracht en alle wegen I doorkruist, doch Cremers werd niet meer 1. Hier en daar treft men graangewassen aan die eenigzins door de koudo geleden heb ben, en andere die niet al te weelderig ont wikkelen. Volgens den aard en den stand der planten (tarwe, rogge, wintergerst, spelt) zal men dus zonder uitstel 100 tot 150 kgr. zwavel zuur ammoniak per hectare strooien en daar na eggen. Is de Winlerbemesting onvoldoende ge weest, dan is hot goraadzaam te gelijk mot voorgaande toepassing nog 100 tot 200 kgr. superfosfaten en 100 kgr. chloorpotasch aan te wenden, zoo gelijk mogelijk bij overtrok ken weder le strooien, en alles goed in te eggen. 2. Het oogenblik van haver te zaaien is aangebroken. Dit graangewas geeft loonende uilslagen, zoo men vroeg zaait en goed 1)6- mest. Men aarzele dusvolgens niet op den omge werkte» grond per hectare 400 kgr. super fosfaat, 100 kgr. chloorpotasch en 200 kgr. zwavelzuur ammoniak uit te strooien, zorg vuldig in te eggen en daarna te zaaien. 3. Zomergerst is eene plant wier groeitijd van korten duur is. Daaruit volgt dat men meststoffen moet toedienen die gemakkelijk opneembaar zijn, en regelmatig en duurzaam werken. Dusvolgens raden wij aan per hectare te gebruiken 400 kgr. superfosfaat 100 kgr. zwavelzure potasch en 100-150 kgr. zwavel zuur ammoniak. Deze meststoffen worden innig met elkander vermeugd, op den onge- ploegden akker gestrooid en duchtig ing

De Volksstem | 1912 | | pagina 1