OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER De vreeselijke moorderij Een kassier op de vlucht Eene brandramp te Rotterdam. De diefstallen in de statie De bandietsrijen van Parijs Achttiende jaargang nr 53 Zaterdag 9 Maart I9IJ8. BestuurderJ. Van NuffebDe Gendt. DAGBLAD Mannen van haat en kwade trouw Russische zeden Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HELT NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728» Steenweg van Waterloo* 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® biadz. (de regel) fr. 0:30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regal) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regol) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ajf TWEEDE UITGAAF, 1 uren 's avonds. Niemand onzer lezers is voorzeker den hatelijken veldtocht vergeten door de vrijmetselarij on de logiepers, gevoerd tegen het schoohvetsontwerp dat M. Schollaert verleden jaar heeft ingediend. Wij hebben hier in ons blad en ook in verscheidene open bare vergaderingen met innige over tuiging die echte volksgezinde en de- mokratische wet verdedigd. Wij weten ook de opwerpingen die er werden tegen aangevoerd, en tegen over den nieuwen toestand waarin wij ons bevinden, schijnt het ons gepast, die opwerpingen te herinneren. Hei bijzonderste bezwaar voor de aller grootste meerderheid der bestrijders, bestond in den schoolbon. Eerlijkheid on waarheids/in verplichten ons te zeggen dat een deel der katholieke on derwijzers ook met leede oogen den schoolbon aanzagen. Maar die afschrik spruitte voort,niet uit een dom k priori, noch veel min uit vijandelijkheid te genover de regeering, maar liet was de vrees voor het onzekere, voor het onbekende, voor het nieuwe. Gezien de schoolbon enkel een middel was tot toepassing van een rechtveerdig- heidsbeginsel, gezien de" schoolbon geenszins bet doel was, zijn wij nooit ten strijde getrokken voor of tegen dit middel. Telkens als wij daarover werden on dervraagd of aangevallen, klonk ons wederwoord Duidt ons een. ander middel aan om de rechtvaardigheid in schoolzaken toe te passen en onmidde- lijk verklaren wij ons bij uwe ziens wijze, dit nieuw toepassingsmiddel,aan te sluiten. In den zelfden zin werd er gesproken op de katholieke meetings, en ook in den gemeenteraad van Aalst, en dit namelijk door M' D' De Naeyer. Tijdens de goddelooze betooging van 15 Augustus te Brussel, droeg men opschriften die luidden Weg met den schoolbon De schoolbon moet verdwijnen. Bij het aankomen van het laatste ministerie, verklaarde M. de Broque- ville AF TE ZIEN VAN DEN SCHOOLBON en een nieuw middel te zoeken. Naar de meeste waarschijnlijkheid is dit nieuwe middel gevonden en mogen wij ons desaangaande binnen enkele weken aan eene verklaring verwachten van wege Mr deBi'oqueville. In afwachting heeft de volksgezinde hoofdminister de bijzonderste bepalingen bekend ge maakt in zijne programma-redevoe ring te Turnhout. Vooraf komt dus,dat er geen sprake meer is vanden schoolbon. Deverplich- ting van schoolgaan zal duren van 6 tol 12 jaar, omdat de sprong van de volkomens vrijheid waarin wij thans leven, tot eene zoo strenge en volle dige verplichting tot li jaar,al te groot en bijgevolg al te gewaagd zou zijn. Nochtans de gemeenten krijgen het recht de verplichting ten hunnent uit te breiden tot de volle 14 jaren... En hier komen wij aan de tweede opwer ping tegen het wetsvoorstel Schollaert. Onze tegenstrevers hielden staan dat dit voorstel indruischte tegen het zelf beheer, tegen de autonomie der ge meenten. M. de Broqueville, verre van aan slag te plegen tegen dit zelfbeheer, breidt integendeel de macht der ge meenten uit. Bovendien zal geene en kele gemeente verplicht worden, het vrij aanneembaar onderwijs te steu nen; doch in dit geval, neemt do Staat de last op zich, te voorkomen dat de aanneembare scholen zich in een slaat van minderwaardigheid zouden be vinden tegenover de officieels scholen. M. de Broqueville heeft er zich handtastelijk op toegelegd, de bezwa ren door de tegenstrevers tegen het voorstel Schollaert opgeworpen, weg te nemen .En wat is er gevolg van Het is potsierlijk de bladen der oppo sitie te lezen. Het ontwerp de Broque ville, zoo heet het hij hen, is niet en kel zoo slecht, maar nog slechter dan het wetsvoorstel Schollaert. Begrijpt gij nu, beste lezers, de valsche, de huichelachtige politiek onzer tegen strevers. Vroeger was het enkel de schoolbon die niet deugde, al het an dere was goed, maar dit was slechts bijzaak de hoofdkwestie was en bleef de schoolbon. Bovendien werden de gemeenten aangetast in hunne autono mie. Nu wordt de gemeentemacht uitge breid, en geene enkele verdere ver plichting wordt de gemeenten opge legd. De tegenstrevers, zoo zij recht zinnig waren, zouden victorie kraaien en lof toezwaaien aan M. de Broque ville. Is dit het geval Ge zijt er wel mee. M. de Broqueville, hoewel de goedheid en de zachtaardigheid in persoon, wordt nog slechter als M. Schollaert... Wat valt er hieruit te besluiten Wel hetgeiie gij en hetgene wij vroe ger reeds dikwijls hebben gezegd en herzegd De tegenpartij beóógt maar een doelde vernietiging, de verdel ging, de versmachting van alle gods dienstig onderwijs, en het met geweld opdringen aan onze geloovige volks klassen van een volledig goddeloos antiklerikaal onderwijs. De koffie slaaf op. - Het syndi- kaat der Brusselsche kruideniers heeft beslo ten van stonde af de koffie 20 centiemen per lcgr. op te slaan op al de hoedanig lieden en soorten. Ondanks dat de koffie vrij en zonder lasten in België kan inkomen, slaat hij toch op. Zouden de alweters der tegenpartij ons niet kunnen toonen hoe dat komt Zou zulks weer do schuld zijn van ons Katholiek Staats bestuur Ze zijn er zot genoeg voor zulks te getuigen. Ook eene volkspartij, De liberale lijst in Brussel is opgemaakt. De liberale volksbond, die 1500 leden telt, vroeg eerst eene effektieve plaats. Het werd ge weigerd. Toen vroeg het eene plaatsvervan ging. Het werd nogmaals geweigerd. Nu dreigen de Brusselsche liberale Vlamingen afzonderlijk op te komen. Als eenig antwoord geven de liberale bladen van Brussel De vervlaamsching dor Gentsche Hoogeschool, dat nooit In de Brusselsche Godshui zen, Het Beheer dezer gasthuizen heeft in Zwitserland 30 ziekediensters gaan opzoe ken. (Komen die nu ook het brood der Bel gen niet opeten Antwoordt socialisten.) De geneesheeren der Brusselsche Gods huizen kennen in 't algemeen geen Vlaamsch en do zieken dier Godshuizen voor 't grootste deel geen Fransch. De vroegere ziekedien sters (de nonnekens) dienden als taalman tusschen geneesheer en zieke. Nu gaan de zieken verstaan worden noch door geneesheer noch door de ziekediensters. Weet ge wat een Vlaamsch liberaal Brus- selsch blad schrijft Het is de verkeerde wereld, zoo iets gebeurt in geen enkel land ter wereld En wij voegen erbij En dit gebeurt nochtans in de hoofdstad Brussel, bestuurd door liberale en socialistische kopstukken Vrije godsdienstige scholen in Hol3and. In Holland evenals in België willen de huisvaders van geene god delooze scholen. Ten bewijze, de vrije gods dienstige scholen van Utrecht, tellen 10,000 kinderen, die van Den Haag, 15,000 en die van Amsterdam 24,000 kinderen. Onlangs verklaarde de Protestantsche Hollandsche Premier, M. Heemskerk, in den Senaat Ik zal met vreugde den dag begroeten waarop de laatste officieële school zal ver dwijnen De Staat, geen vaste leering heb bende, heeft geene zending om te onderwij zen. Zijn rol beperkt zich tot het ondersteu nen der scholen die dooi' de familievaders vrijelijk voor hunne kinders zijn gekozen geworden. Zoo spreekt de Protestantsche hoofdminister in Holland. Kandidaten voor het Ameri- kaansche Voorziitersschap. Voor de republikeinen worden genoemd, Taft, Roosevelt en Senator La Follette. Voor de demokraten, Woodrow, Wilson, gouverneur van New-Yersv, M. Harmon, gouverneur van Ohio, Heeren Champ Clark, Foil; en Undorswood. Wie van do 8 het Wit Huis zal mogen bewonen, blijft nog af te wachten. Een nieuw gedeelte van Pom pei' ontdekt. Volgens een telegram hebben de nieuwe opgravingen, sinds twee maanden begonnen in eene verschillende richting, tot de nieuwe ontdekking van een belangrijk gedeelte der begraven stad ge leid. De algemeene bestuurder en de raad der schoone kunsten, hebben dit puin be zocht, dat van buitengewoon belang schijnt te wezen. Men heeft opschriften eener groote geschiedkundige waarde aangetroffen en in eene straat vele winkels, welke oudheidkun dige schatten bevatten. X'N/V VAN BATTICE. Cremers nog niet aangehouden, In tegenstrijd met hetgeen gisteren gemeld werd, is men er nog niet in gelukt de hand te leggen op Felix Cremers, de dader der vreeselijke moorderij van Battice. Gisteren meldde men, dat de moordenaar aangehouden was te Aubel. 's Avonds liep het gerucht, dat men op de spoorbaan, tus schen Bastenaken en Libramont, zijn vreese- lijk vermorzeld lijk had gevonden. Het waren echter allen slechts geruchten en ondanks de gedurige opzoekingen van de Luiksche poli- cie is hij niet te vinden. Het schijnt dan toch bewezen, dat Felix Cremers, Dinsdag avond, met den laatsten trein naar Luik gereden is. Daar is zijn sig nalement echter druk verspreid en het is on mogelijk, dat hij er zich tot nu toe schuil houdt. Heeft hij nu een trein genomen naar Frankrijk of Duitschland, men weet het niet. Er wordt ook gemeld, dat Cremers geen geld in zijn bezit heeft, en de» verkoop van zijn overjas zou zulks ten deele bewijzen. Het is echter ook mogelijk, dat de kerel zulks gedaan hoeft om de policie te ver schalken, en zoo gemakkelijker uit de voor hein zoo onveilige streek te geraken. De voorbedachtheid. Zeker is het, dat Cremers met voorbe dachtheid gehandeld heeft. Hij had inderdaad sinds eenigen tijd het gerucht verspreid, dat hij eene belangrijke erfenis getrokken had, en niet lang meer zou werken. Alle gedane opzoekingen om te welen waar hij die deeling gekregen had bleven ook vruchteloos. Men mag er dus uit opmaken, dat de kerel er op uit was, aan do bewoners der streek wijs te maken dat hij geld bezat, en m?n dus niet moest verwonderd zijn hem eene hof stede te zien ltoopen. Aangenomen dal hij zulk plan zoo vernuf tig wist uit te denken, is het ook best moge lijk, dat hij wel slimme plannen had uitge dacht om zijne vlucht te vergemakkelijken. Ongeveer twee jaar geleden, had M.W.., agent in douanen, Steenkouwerskaai te Brus sel, een Duilscher, zekeren Paul Scholle, geboren te Siegem, als kassier-boekliouder in dienst genomen. Twee dagen geleden, overhandigdoM.W.., aan den kassier eene som van 17,000 fr. om eenige betalingen te doen. De kassier vertrok en keerde 's avonds terug. Hij scheen zijne rekeningen in orde te brengen, waarna hij wederom vertrok. 's Anderendaags morgends, toen M. W..., zijne briefwisseling opende, vond hij er een in van zijn kassier, waarin deze hem meldde, dat hij met de 17,000 fr. in de handen van bedriegers gevallen was en hij zich ging zelfmoorden. M. W...., kreeg nu plotselings vermoe dens en zag de boeken van zijn kassier na. Weldra ontdekte hij, dat twee wissels de eene van 3,800 fr. en de andere van 4,300 fr. verdwenen waren. Hij begaf zich onmiddelijk naar de bank, waar men hein verklaarde dat de wissels door den kassier ontvangen waren. M. W...., legde eene klacht neder en een onderzoek werd onmiddelijk geopend. Uit dit onderzoek bleek spoedig dat de voorbeeldige kassior niemand andeis was, dan de genaamde Paul, geboren te Pirnkl- hof-Kirken, in 1886, en die sedert meer dan twee jaar opgezocht wordt, wegens belang rijke bedriegerijen in Duitschland gepleegd. Zijne uitlevering was door het Duitsch ge recht gevraagd. De oneerlijke bediende, die een prinselijk leventje leidde, is in zijne woning niet meer teruggekeerd. Het is ten andere in 't geheel niet aan te nemen, dat hij zich zou gezelf- moord hebben. Men denkt dat hij zicli nu ergens in Frankrijk bevindt en daar wellicht de eene of andere handelaar nog zal vast hebben. Zijn signalement is in alle richtingen rond gestuurd. Een echt russisch avontuur wordt uit Sint Petersburg gemeld. Een patrouille geleidde een geldtransport naar do statie. Onderweg 'dreven de soldaten met bun gewone balda digheid de voorbijgangers weg, mishandelden eene vrouw en vielen met hun bajonetten een auto aan welke niet dadelijk stil bleef staan. Zij doorstaken de deurramen en bedreig den den inzittende. In de auto was echter prins Oley Konstantinowtich gezeten on de chauffeur was een hoog officier van het garde-regiment. De prins reed dadelijk naar de kazerne, waar een nieuw geleide werd samengesteld, dat ijlings de andere soldaten achterop ging en aanhield. De gearresteerde soldaten waren allen zonder uitzondering dronken. Zou het dan te verwonderen zijn, dat er zoo dikwijls geldtransporten geplunderd wonden, in Rusland Overgroote schade. Een lievige brand brak Donderdag mor- gend rond lialf vijf ure uit, in de stoomfabriek van de Amerikaansche orgels op den Hoogen Boezem. De 50 werklieden die er bezigheid hebben, hadden 's avonds om 8 ure de fabriek ver laten zonder onraad op te merken. Doch in den vroegen morgend werden zoowel de buren aan de zijde van den Hoogen Boezem woonachtig als de bewoners van de Witte Hertstraat, die aan de achterzijde langs de fabriek loopt, gewekt door een verdacht ge knetter dat steeds aangroeide en het ergste deed vreezen. De werkmansgezinnen uit de buurt wekten elkander. Groot was de ontsteltenis, want weinige oogenblikken later sloegen de vlam men bijna tegelijkertijd door het dak en door alle ramen van de bovenverdiepingen. De hitte was geweldig, kokend lood liep langs de goten van de aanpalende woningen, waar van de daken schroeiden en de dakvensters vuur vatton. De bewoners zochten met hun kinderen een goed onderkomen en wie niet tegen brandschade verzekerd was, bracht in veiligheid wat hij kon. Heel de omgeving was hel verlicht door de weerschijn van de vlammen. Spoedig was de brandweer ter plaats en ving hel bluschwerk aan met een twintigtal lansen. Rond half zeven was het grootste gevaar geweken en twee uren later kon de brand weer naar de kazerne terugkeeren. Tijdens den brand mocht het den eigenaar, den heer J.Moser, bijgestaan door zijn mees terknecht P. M. E. Gevers Deynoet en een brandspuitmeester, gelukken de waarden welke zich op liet kantoor in de brandkast bevonden in veiligheid te brengen. Het hoofdgebouw van de orgelfabriek is totaal uitgebrand. Er is niets van overgeble ven dan de kale, wankelende muren, het dak en do zolders zijn ing-estort en de verkoolde overblijfselen vullen het inwendige van het fabriek, waartusschen deelen van machienen en hier en daar een stuk van een verbrand orgel te voorschijn komt. Hot aantal verbrande orgels is groot. Het bijgebouw is aan de achterzijde geheel en aan de overzijde gedeeltelijk uitgebrand. De schade is belangrijk, maar wordt ge dekt door eene verzekering. Maatregelen zijn genomen om den wanltel- staanden voorgevel, die gevaar oplevert, le steunen. De belendende huizen hebben alle min of meer ernstige schade bekomen. TUSSCHEN Twee bestuurbare ballons boven Tripoli Eene groote beweging heerschte Woens dag in heel de stad, toen twee bestuurbare ballons opstegen en de richting namen naar Zanzoer. Daar werden eenige bommen naar de Turksche en Arabische stellingen gewor pen. Zij vlogen met eene snelheid van 50 kilometers in het uur. De nieuwe admiratissimus De overleden admiraal Aubry wordt op gevolgd door admiraal Faravelli, die tot gisteren het bevel had over het 2e eskader. De ministerraad heeft hem aan den koning van Italië voorgedragen voor het bevel over de geheele Middellandsche-zee-vloot. De Turksche oorlogschepen in de Aegeïsche Zee Na de vernieling van de twee kleine oor logsvaartuigen voor Beiroet, het kuslpant- aerscbip Avu Illah en de torpedoboot Angora, blijven Turkije,volgens deKölnïscheZeitung, buiten de Dardanellen en de Aegeïsche Zee, nog slechts de kustpantserschepen Moeïn-i- Safer en Tet-i-Bulend en 4 torpedobooten over. Daarvan liggen voor Smyrna zoowel als voor Salonika 1 kustpantserschip en twee torpedobooten. De kustpantserschepen komen zeer veel overeen met bovengenoemde Avn Illah het zijn namelijk oude kasten zonder gevechts- waarde, doch met wat zwaar geschut, elk met vier 15 centimeter kanonnen. De vier torpedobooten zijn klein en niet nieuw, doch zij waren goed bruikbaar en liepen meer dan 20 zeemijlen. Dat intusschen de bruikbaar heid en de snelheid in Turksche handen ge leden hebben, kan met eenig recht veronder steld worden. Verder neemt men aan, dat de Turken or in geslaagd zijn, den toegang tot de havens van Smyrna en Salonica zoo te versperren, dat de daar liggende oorlogschepen geen ge vaar loopen en den Italianen zelfs de nade ring bemoeilijkt is. De Turken waren reeds in December voornemens daartoe over te gaan en de toenmaals voorhanden voorraden mijnen zijn intusschen rijkelijk aangevuld. De Turken zullen alleen nog moeten toonen, dat zij met deze zaken kunnen omspringen. Ook stoomen snelvarende Turksche torpe dobooten menigmaal de Dardanellen uit om kleine tochten te maken. Waar zich de 4 beste Turksche hooien, de (vroeger) 35 knoopen loopende torpedojagers, die in 1910 van de werven der Duilsche firma Schichau gekocht zijn, ophouden, is onbekend. van Muysen Nieuwe ontdekkingen te Mechelen Er was sedert eenige dagen niets nieuws meer uitgelokt over deze zoo talrijke dief stallen, in de statie te Muysen, sedert jaren gepleegd. Men dacht algemeen, dat liet voornaamste in deze ontvreemdingen gezegd en ontdekt was, doch het is niet zoo. Gis teren morgend had op den Brusselschen steenweg, te Mechelen, eene huiszoeking plaats, er gwdaan door de heeren Schweitser, adj. commissaris, Smets, inspecteur en De Keersmaecker.gerechterlijke policieagenten. Het gevolg daarvan was, dat er verschil- lige voorwerpen werden ontdekt, die voort komen van de diefstallen in de statie van Muysen. Alles werd aangeslagen en de per sonen in het bezit gevonden dezer goederen, hebben uitlegging moeten geven, hoe en op welke wijze, deze voorwerpen in hunne handen gekomen zijn. Het alibi van Dieudonné Men weet dat do inkasseerder Gaby, liet slachtoffer van de bandielerij der Ordener- straat, te Parijs, Dieudonné herkend had als zijn aanvaller. Dieudonné beweerde echter dien dag der aanranding te Nancy geweest te zijn en gaf getuigen op, die zulks zouden kunnen beves tigen. Deze getuigen zijn thans ondervraagd, en een hunner, M. Wolfrom, landmeter, die Dieudonné goed kende, verklaarde dat hij met dezen op 21 December, dus don dag van den aanslag, een lang gesprek bad gehad. Ook de vier andere getuigen, door Dieudonné opgegeven bevestigen dat alibi. Het kon dus onmogelijk Dieudonné zijn, die te Parijs de revolverschoten op Gaby loste en dezes geld stool. De aanslag van Pontoise Gisteren namiddag werden t© Parijs de getuigen onderhoord van den aanslag van Pontoise, alwaar do bandieten poogden de studie van den notaris Tintant le plunderen. De automobiel van M. Ruesson van Saint Mandé, door de bandieten gestolen, en nader hand te Saint Ouen achtergelaten, was naar Parijs gebracht, om te onderzoeken, of dez© automobiel niet te Pontoise gezien was. De twee personen, die op het gerucht der vuurschoten toegesneld waren, de bakkers- gast Coquerel en M. Pages, herkenden on middelijk den automobiel, als zijne deze die in den beruchten nacht ijlings met de bandie ten wegreed.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1