OORLOG Waar gaat de wereld naartoe? 'T EEN EN 'T ANDER Blosdig gevcclit te Floreffa Brusseische briefwisseling. Ach*ii:nde jaargang n' 59 DAGBLAD Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. Dit nummer hevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen. Eene beroerde zeereis Italië en Turkyë. Anarchist aangehouden. Nachtelijke aanranding 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 10 en Maandag II Maart 1912» ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tjf£ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. j 9, Kericstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3" bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het jaar 1911 was gekenmerkt door verscheidene algemeene spoorwegsta kingen, o. a. in Engeland, Ierland, Portugal, Spanje, Italië en vooral Frankrijk. 1912 zet het heel slecht aan, en sinds de verloopen 2 maanden hebben wij al verschillende groote sta kingen beleefd. Sinds 1 Maart staan wij echter ver stomd en onthutst te kijken, niet we- tende wat komen zal, of te verwachten is, naar de ontzettende mijnwerkers- staking in Engeland. Honderdduizenden en honderddui zenden huisvaders hebben het werk in de mijnen stil gelegd, groote fabrie ken, nijverheidsinrichtingen, zeevaart- instellingen en scheepslijnen zijn be roofd van kolen en moeten gedwongen, hunne inrichting stilleggen, met het noodlottig gevolg nog duizenden en duizenden werklieden, broodeloos op straat te zetten. Herinnert u dèn pijnlijken, den hart- roerenden, den eliendigon toestand der Belgische mijnwerkersfamiliën in don Borinage, tijdens de laatste sta king, zoo gelukkig geëindigd door het overheerlijk optreden van onzen nooit volprezen hooidminister en staatsman M. Baron de Broqueville. Maar om een klaar besef te bezitten van den nijpenden toestand in Enge land, is het niet genoegzaam aan den Belgischen toestand te denken. Enge land ondanks de hcoge loonen, die enkele uitzonderlijke reeksen van vaar dige werklieden trekken, en uit wel len toestand onze Belgische volksbe driegers al zoo'n menigen keer een ongehoord misbruik hebben ge maakt, Engeland is het land der ar- moedeplaag, van het pauperisme, van den aanhoudenden of voortduren- den toestand van volledige armoe, waarin een zeer groot deel der Engal- sclie arbeidersbevolking zich bevindt. Wanneer gij bij dien ellendigen toe stand, dezen voegt van honderddui zenden mijnwerkers en andere onvrij willige maar gedwongene stakers, die nu een zeer klein hulpgeld ontvangen, zelfs aan geen kolen kunnen geraken, moeilijk aan de onmisbaarste eetwaren kunnen komen, wanneer gij bedenkt, dat die toestand met den dag, met het. uur, hachelijker wordt, dan zult gij reeds in zekere mate een gedacht kun nen vormen, van het vreeselijko Damo- cles'zweerd, dat thans zwiert en zwaait boven het hoofd van het gansche En- gelsche volk, en het bedreigt met eene ramp, mogelijk nog niet voorgekomen in de wereldgeschiedenis van het menschdom. Het moet ot het kan ons dan niet verwonderen, dat de Regeering al de moeite van de wereld doet, onr een minnelijke schikking te tretfen tus- sclien beide partijen, en juist daarom wordt er nacht en dag gewerkt, ge zocht en besproken. Zulke toestand is niet spontaan, plotseling opgekomen, hij heeft zijne oorzaak diepe, vaste en geregelde oorzaak; en juist om het verschrikke lijke van dien toestand, is het van het allergrootste belang de oorzaak van die woeste ontketening,van die wreede strijduitbarsdng tusschen kapitaal en arbeid, op te sporen. En die oorzaak is niet verre en niet moeilijk om zoe ken. Eerst, de eeuwige opstoker, en aanhitser van den klassenstrijd, het socialisme, wiens handlangers hun ge luk en hun eigen verheffing vooral dan te verkrijgen is, als zij het volk in de uiterste ellende hebben gestort. Daar bij komt de schuldige zwakheid van het liberalisme, tegenover de eischen van het radicalisme en het socialisme. De strijd van het Lagerhuis tegen de Lords was wel noodzakelijk, maar hij is te plots geweest en vooral geleid geworden op eene wijze, die gansch in de kaart moest spelen van het sociaal- radikaal element. De liberale leiders hebben, evenals de socialisten, al te gaar, niet de democratie, o neen dat niet, maar de demagogie of do volks vleierij aangewend. Dit heeft de socia listen versterkt en verstout om op hunne beurt den strijd aan te vangen tegen de bezittende klassen en tegen de burgerij. Lloyd George, de radikale, socialis tische minister, wordt ook mede ver antwoordelijk gesteld voor de door drijving van het socialisme. Hij im mers had tot hiertoe nooit weerstand geboden aan de immer grooter wor dende eischen van de uiterste elemen ten... Thans echter, dat hij de droeve werkelijkheid voor oogen ziet, nu weet hij niet wat doen, en staat even als de meesten, radeloos tegenover het schrikkelijke vraagstuk. De regeering kan de kwestie onmogelijk oplossen zegt hij. Het is enkel de kristenelief dadigheid die redding brengen en ge ven kan. De godsdienst is de eenige bemiddelaarster. Even als Briand de machteloosheid van den Staat moest bekennen, tegen over het zoo ingewikkelde sociale vraagstuk, zoo bekent ook Lloyd George, de onmacht der burgerlijke maatschappij tegenover de grootste twistpunten der verschillende klassen. Beide politieke voormannen hebben bij droeve ondervinding bevonden,dat het socialisme in 't geheel niet hij machte is. den toestand van het volk op te beuren. De volksverheffing en de volksverbetering kan enkel dan ko men, als het volk wordt teruggevoerd tot de sublieme leering van Christus. Onze Belgische officieren. Hoeveel olficieren zijn er in ons leger in vredestijd Bij 't voetvolk 1745 bij de ruiterij 304 bij het geschut 509 en bij den genie 164. Brengen het tot kolonel, bij het voetvolk 1,15 bij de ruiterij 2.63 0/o bij liet geschut 2,55 °/o en bij den genie 3,05 °/0. Uit het voetvolk zijn er thans 14 generaals gekomen waarlusschen 2 luite nants-generaals uit de 3 andere wapens, den opperslaf inbegrepen 27 waaronder 10 lui ten a n ts-gen era als Liberale eigenliefde. In 1872 kwamen de liberalen aan het bestuur der stad Antwerpen. Hun 1® bestuurwerk was, do pree van den burgemeester van 6000 op 2U000 fr. brengen on die van de schepenen van 1900 fr. op 7000 fr. Over eenige maanden pas, heeft de burgemeester nog 5000 fr. en de schepenen nog 3000 fr. opslag gekregen. Die voor zich zelve zorgt, zorgt voor een goeden vriend zeggen de kar tellisten. Voorwaar eene schoone politiek Een die ons volk ook be mint. Socialist Dewilde, raadslid te Elsene, verklaarde in den gemeenteraad dat het Fransch veel nuttiger is aan de volks klasse dan het Vlaamsch. De redding van ons volk, volgens hem, ligt dus in de alge- hcele verfransching van ons volk... Die man is voorzeker iemand die wonderwel de vol kenkunde en do wereldgeschiedenis heeft bestudeerd; of hoort ge niet... De 9 voorzitters der Fran- sche Republiek* GeneraalTrociiu, Heeren Thiers, Grevy, Felix Faure, Mac- Mahon, Carnot, Gasimir Perier, Loubet en Fallières, dit zijn de 9 namen der 9 presiden ten der Fransche Republiek. Allen zijn ge doopt geweest, kerkelijk gehuwd en de over ledenen kerkelijk hegraven geworden. Trochu en Thiers waren kinderloos, Grevy en Felix Faure hadden enkel dochters, Mac-Mahon had enkel zonen, Carnot, Perier, Loubet en Fallières hadden kinderen van beider ge slacht. Carnot bad de meeste kinderen en hij bad er maar... drij. Het leven is duur, dus... we moeten ons vetmesten. Te Seraing zijn de socialisten aan 't bestuur. Wat is hun eerst© werk, denkt ge De werk lieden en bedienden opslagen Hola Piet. Eerst oomken en dan oomken's kinderen, zeggen de socialisten. De roode schepenen hebben hunne jaarwedde gebracht van 800fr. op 1500 fr. en die van den liberalen burge meester van 2-100 op 4500 fr. Die jaarwed den zijn dus bijna verdubbeld. Het is dure tijd, ziet ge, en daarom kunnen de lastonbe- talers maar afdokken. Twee maten en twee gewich ten. De gemeenteraad van Brussel heeft voor de vrije goddtdooze universiteit van Brussel eene toelage gestemd van 600.000 fr. Leest ge goed beste lezers zes honderd dui zend frank. En zulke politiekers komen be weren dat het tegen de grondwet is, het vrije lager onderwijs te ondersteunen Hoe vindt, ge die personen Niet vergeten binnen 84 dagen, want dan is hetkiezing en dan moeten do komedianten aan de deur Belasting ©53 *t inkomen,- De Kamer der Vereenigdo Staten beeft de be lasting van 1 percent op 't inkomen boven de 5000 dollars of 25,000 fr., gestemd. Noch tans het wordt voorzien dat de wet in het Senaat, zoowel door demokraten als repu blikeinen zal verworpen worden. Een glasblazer van Floreffe, Alfons Ler- quin, en René Dony, mecanicien, hadden ge tracht met hetzelfde meisje betrekkingen aan te knoopen. Daardoor was reeds dikwijls tusschen hen twist ontstaan. Woensdag avond ontmoetten zij elkander bij het verlaten van het werkhuis en na een korten twist werden zij handgemeen. Zij takelden elkander nog al goed af. Donderdag nam Dony-, die een nieuwen aan val vreesde, zijnen revolver mede. Nabij de statie van Floreffe, ontmoette hij Leurquin. Deze bracht hem een geweldigen slag op het hoofd toe. Dony trok alsdan zijn revolver en loste twee schoten op zijnen tegenstrever. Deze krJeg een kogel in den buik en werd in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. De gezellen van Leurquin vielen dan Dony aan. Deze werd ontwapend en zoo erg mis handeld, dat hij ook naar het gasthuis moest gebracht worden. Een onderzoek is geopend en het parket verwittigd. Een doode en drie gekwetsten De Hollandsche petroolboot Ocean Vrijdag morgend te Antwerpen aangekomen met eene volle lading petrool, heeft op zijn overtocht met een uiterst hevig tempeest te kampen gehad. Een stoker werd door eene golf over boord geslagen en drie andere koppen der beman ning werden min of meer erg gekwetst. Een der gekwetste matrozen, de genaamde Jan Scliepens, heeft in het St-Elisabeths- gasthuis, waarbeen men hem had gebracht hel volgende verhaal gedaan over den over tocht Op den twaalfden dag onzer terugreis, werd het schip door een zwaren storm over vallen. De twee kappen van de kajuit der officieren werden door eene golf stukgesla gen, waardoor de verblijfplaats der officieren door hot water overstroomd werd. Met groote moeite gelukten wij er in den ingang der kajuit te stoppen. Des anderendaags, om 9 ure 's morgens, verliet een stoker het logies met eenige tellooren, welke hij naar den kok moest brengen. Om 11 ure kwam deze laatste vra gen wanneor hij de tellooren zou ontvangen. Het is alsdan dat de verdwijning van den stoker werd vastgesteld. Rond dien tijd werd het dek ook door eene zware zee schoonge- vaaga en vermoedelijk is de ongelukkige overboord geslagen zonder dat iemand iets van het ongeluk gezien heeft. De stoker was een Belg, te Antwerpen woonachtig. Den Maandag, rond 5 ure, ons schip was nog twee dagen van het kanaal, stak er opnieuw een storm op. Ik. de stuurman, Mensmoel en Herman, stonden op de com mandobrug, toen er een zware golf op ons kwam, die een reddingsboot uil zijne hangers sloeg en eon tweede tot splinters verbrijzelde, waarvan do stukken ons in het aangezicht werden geslingerd. Op hetzelfde oogenblik sloeg een tweede golf de brug aan stukken, en gedrijen wer den wij op het dek geslagen. Gelukjdg had den wij de tegenwoordigheid van geest ons aan een toestel vast te klampen, tot men ons ter hulp kwam. Do stuurman lag bewusteloos met het rechterbeen tusschen het touwwerk verward hetwelk zijn geluk is geweest, want zeker ware hij overboord gespoeld. Alleen het compas en het stuurwiel waren staande gebleven, zegde ons de zee man. n Deze is 33 jaar oud, woont te Maassluis, heeft eenige ribben gebroken, het aangezicht zwaar gekneusd, en klaagt van inwendige Zijn makker Jus. Herman, 20 jaar, Duit- scher, is den linkerarm gebroken, en draagt ook kneuzingen in liet aangezicht. De stuur man die aan boord wordt verzorgd, heeft de rechterbil en het heen erg gekwetst. Aan het dek werd nog allerlei schade aan gericht. Nog nooit, n zeggen de zeelieden, hebben wij zulk stormweder beleefd. TUSSCHEN Bijzonderheden over het gevecht bij Homs De aanvallen waren zeer talrijk, geweldig en enkel onderbroken door korte tusschen- poozen tijdens welke de Turken nieuwe hulp troepen deden vooruitrukken. De Turken en Arabieren, welke tegen Mergheb aanrukten, waren ongeveer 3,000 man sterk. Langs Ilaliaansche zijde vochten een batal jon voetvolk, een bataljon alpenjagers, twee batterijen bersaglieri, eene veldbatterij en eene bergbatterij. Deze troepen wachtenden vijand af zonder te schieten, tot hij op kor ten afstand was genaderd, opdat het vuur moorddadig zou ziju geweest. De mitrailleu- sen namen eveneens deel aan het gevecht. Op 5 Maart, elf uur 's avonds, was de aan val het geweldigst, on.dat de Turken ook Oostwaarls van Homs vochten. De Ilaliaan sche troepen sloégen er dapper den aanval af. De Italianen moeten, naar zeggen van ge vangen genomen officieren, zware verliezen hebben geleden. De artillerie, op korten afstand varend,veroorzaakte zwaro verliezen aan de Arabieren. Men vond 50 lijken nabij deltaliaansche verdedigingswerken. Een zeer invloedrijke Arabierenoverste moet zijn ge sneuveld. De Turksche telegrammen goven over dit gevecht 80 dooden opwaaronde 10 officieren, lialiaansche luchtvloot-actie. Groote beweging lieerschte er dezer dagen in heel Tripoli en op de platte daken der stad verdringt zich de inlandsche bevolking om de eerste reizen te zien van de twee be stuurbare luchtballons, als ze boven de oase zweven in wijde banen. Deze luchtschepen der Italianen hebben al dadelijk koers gezet naar de plek ten Zui den van Aïn Zara, waar gevochten werd tus schen de Askari's en den vijand. De beide gevaarten zijn ook eens een be zoek gaan brengen aan dö oase Zanzoer, bij Gargaresch, waar de Tnrken versterkingen hebben. Het luchtflottieltje is niet van dit uilstapje teruggekeerd, dan nadat het een paar bommen had laten vallen tusschen de vijanden, die in de forten verschanst lagen. Het zijn luchtschepen van het stijve type, met 4500 kubieke meters inhoud en een snel heid van 50 kilometers per uur. Ook de vliegtuigen doen nog dagelijks dienst, zoodat men er steeds meer mede ver trouwd wordt bij verkenningen. Kapitein Piazza heeft onlangs met zijn Blériot eene rondvlucht van een uur gemaakt, waarbij bij 800 meters hoog vloog. De tocht ging naar het zuiden tot het Turksch-Arabische kamp bij Soeani Boni Aden. Hier gelukte bet hem een kiek te maken van het kampemont, dat nauwkeurig weergegeven werd inet. zijr. lan ge rijen tenten en drommen van Arabieren, die zich vergaapten aan den hoog zwevenden vlieger. Het fotograpbietoestel was onder het zitbankje aangebracht, met de lens lood recht naar beneden gericht. Toen de vlieger een geschikt panorama tusschen zijn voeten waarnam, drukto hij op het elastieken bal letje en klaar was hel instantaneetje in vogelvlucht. De oorlogsberichtgever van de Goi'riere della Sera roemt het kiekje zeer. In de maand December laatstleden, kwam een Fransche anarchist, zekere Jean Taftet. zich te Monceau aan Samber vestigen. Het Fransche gerecht had echter spoedig zijne verblijfplaats ontdekt en vroeg zijne uitle vering, daar hij vervolgd wordt voor minder jarigen. Hij werd aangehouden, uitgeleverd en in het gevang van Avesnes opgesloten. In de maand Januari wist hij zich ziek te gebaren en zich naar de ziekenzaal te doen overbrengen. Zekeren nacht gelukte hij er in te ontsnappen, en men verloor zijn spoor. Het bleek echter weldra, dat hij naar Belgie teruggekeerd was en men zocht hem hier op. Weldra vernam men, dal men zich niet bedrogen had. Taffel was doodeenvoudig naar Monceau-aan-Samber teruggekeerd en leefde er nu onder een valschen naam. Gis teren word liij andermaal aangehouden en naar liet-gevang overgebracht in afwachting dat hij opnieuw zal uitgeleverd worden. Een handelsreiziger vermoord en uitge plunderd. Donderdag nacht vond men op de baan, tusschen Fort Fays en Dielange, (grens Frankrijk-G. II. Luxemborg) een persoon, schijnende ongeveer 50 jaar oud, badend in een bloedplas liggen. De man was enkel met hemd en broek ge kleed, en gaf ternauwernood teeken van leven. Bij een geneesheer gebracht, stelde deze vast, dat de ongelukkige verscheidene dolksteken in den rug bekomen had en dat zijn toestand hopeloos was. Het gerecht werd verwittigd en kwam spoedig den gekwetste ondervragen. Het was een genaamde Alexander II50 jaar oud, wonende te Parijs, juweelhandelaar. De man verklaarde, dal hij in gezelschap van drie personen van Forl-Fays naar Dielange komende, door deze personen was aangerand geworden. De kerels brachten hem verschei dene dolksteken toe, rukten hem de kleede ren van het lijf en ontstolen hem henevens zijn gouden uurwerk, een brieventesch met 1000 fr. en zijne verzameling juweelen ter waarde van 20,000 fr. Hij gaf het signalement der drie bandieten op, waarna hij het. bewustzijn verloor en spoedig daarna in doodstrijd viel. Een onderzoek is geopend en het signale ment der bandieten in alle richtingen rond gestuurd. -VX-V Wij ontvangen volgend schrijven uit Brussel. Zaterdag 9 Maart 1912. De kabinetsoverste heeft Zondag zijne gedachten in school/aken doen kennen en zooals wij er ons aan konden verwachten, heeft de liberale linkerzijde haren veldtocht tegen het katholiek onderwijs herbegonnen. Dank M. de Broqueville hebben die goede apostels bun masker moeten afwerpen. Het is niet enkel tegen den schoolbon dat zij het hadden maar tegen de vrijheid van onderwijs; het is de gemeentelijke autonomie niet die zij willen behouden, maar het monopool, het alleenbezit van het antigodsdienstig onder wijs in de groote sleden, bet-aait met do cen ten van iedereen, en men ziet klaar in dat onder het voorwendsel der kloosters te be strijden, het ons geloof zeifis dat zij willen raken. Wenschen wij onzen grooten Pre mier n dus geluk, het princiep van de vrij heid van den huisvader 't hebben behouden, met terzelfdertijd don schoolbon te laten varen en liet verplicht onderwijs in de wet t' hebben opgenomen, zonder nieuwe lasten voor de gemeenten en de vrije scholen naar gelang de klas een wereldlijken of een gees telijken onderwijzer zal hebben. Nu onder krijgskundig oogpunt, molden wij La Belgique Militaire De opvolger ten minste voorloopig van generaal Helle- baut, is de schitterende, de welsprekende kabinetsoverste der ministers. Het was sinds lang in de lucht. Baron de Broqueville heeft een gansch serviette opgevuld met .ontwer pen. Hij heeft ze ons niet laten zien, maar wij hooren zeggen dat hij ernstige hervor mingen in 't-zicht heeft, vooral om tot eene decentralisatie te komen in de diensten en in het bevelhebbersschap. En M. Edmond Picard, oud socialistisch senator schrijft in de «Chronique». M. de Broquevile heeft den interim op zich genomen. Hij is van sterke kracht M. de Broqueville. Uit ziju ondernemingsgeest zouden er wel eenige doortastende en schokkende maatregelen kunnen komen waaraan het land, gelaafd tot brakings toe met de politieke limonaden, eene dringende behoefte heeft om zijne maag terug in orde te brengen. Het parket heeft vervolging ingespannen tegen M. Melchmans, oud-sooialistischcn schepene van Anderlceht, voor zijne beleedi- gingen tegen M. Matthieu, den nieuwen af- gescheurden liberalen schepene, in de uit oefening van zijn ambt. M. Gilson, onderzoeksrechter, is Vrijdag begonnen met de getuigen te onderhooren. Het ontslag van M. Dujardin, katholieken schepene, is vastgesteld voor het einde dezer maand. Hij zal vervangen worden door een lid van zijnen groep M. den advokaat Grain- dor. De zittingen van den gemeenteraad zullen voortaan 'snamiddags plaats hebben in plaats van 's avonds om nieuwe betoogingen te ver mijden, Als gevolg op het ministerieel bezoek aan de abdij van Terkamoren., met het oog op de hervorming der abdijkerk in parochiekerk van St-Flip van Neri, is er beslist geworden,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1