oorlog De Belgische socialisten 'T EEN EN 'I ANDER BraMsticMer aaiigefeoutlen Be aiitomoMelieyen te Parijs Brie Mriegers aangehoMen V/aensdag (3 Klaart 1912. I3A.G-HLAE5 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. en de verzuchtingen der onschuldige Portugeesclie gevangenen. laems aait IC©Esg§© Vreesilijk famiiiedrama in Engeland Nog de zaak Vermeersch te St.-Joost-ten-Noode. De basiciietenj van La Louvière. De moorderij van Battice Italië en Turkyë. Achttiende jaargang n' SI 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «gfr 4§* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE SRUSSEL TE AALST 728| Steenweg van Waterloof 728. I 9Kerkstraat, Telefoon 114 AAN KONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reclit. hors teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij kunnen er niet aan weerstaan, de aandacht van alle weldenkende lie den te roepen op cU wijze waarop de socialisten kunne internationale volksliefde verstaan. Wij hebben in meer dan een hoofd artikel gewezen op den droeven toe stand waarin duizenden Portugeezen zich bevinden in de gevangenissen, wij hebben het schrijven aangehaald, van een republikeinsch hoofdman van Portugal, die het aantal politieke ge vangenen op minstens 2500 schatte, waarvan minimum een derde volkomen onschuldig is; Geen enkele der andere politieke gevangenen is gerechtigd ge worden zij werden zonder onderzoek, enkel op verdachting of uit persoon lijke wraak opgesloten. In het Engelsche Parlement is het klaar gebleken dat de toestand in de Portugeesche gevangenissen onmen- schëbjk is het onderzoek der Engel sche commissie heeft het duidelijk aangetoond. Wat doen nu onze Belgi sche socialisten Ge herinnert voorze ker de fameuze woorden van gezet Van- dervelde die over anderhalf' jaar op eene meeting te Brussel uitriep Ziet naar Portugal; volgen wij het voor beeld der Portugeezen, die het juk van de alleenheersching hebben weten af te werpen, en de vrijheidsboom op den Portugeeschen grond hebben geplant. Het is een fraaie vrijheidsboom, als men zijne vruchten bestatigt. De socia listen, gewaar wordend dat de toestand in Portugal tegen hen ging uitdraaien, bebbeninlicb lingen gevraagd aan Lima Magelhaes, Portugeeschen logieman. Deze heer heeft aan de Peuple van Brussel een schrijven gezonden, waarin hij den brief meedeelt hem door den Portugeeschen minister van Rechtswezen toegezonden. Het socialistisch dagblad aarzelt niet dien brief, die verdediging van den minister op te nemen. De fameuze vrijheidsmannen stellen zich dus langs den kant der verdrukkers, dor vervol gers, der dwingelanden en laten de ongelukkige gevangenen, de bedroefde huisvaders en onschuldige vervolgden aan hun treurig lot óver. Die handel wijze ligt nu eenmaal in de gewoonte van de Peuple. In België alles afkeu ren; op den vreemde, wat kwaad, wat afschuwelijke wreedheid er ook moge gepleegd worden, verdedigen. Oh Wat moeten wij schokschoude rend lachen, wat voelen wij in ons hart een diep en innig misprijzen voor de roode volksvleiers, wanneer wij hunne veldtochten gedenken, die zij voerden tot vrijlating van de grootste booswichten. Was het de Peuple niet die sinds jaren de vrijlating vroeg van Pcltser is hij hot niet die den veld tocht meevoerde, tot vrijkoming van de Japane.esche anarchisten van de grootsteFranschc hooswichten, van de ellendigste volksbedriegers in Spanje? Stond de Peuple niet aan de spits om de verlossing te bekomen van mannen, die om zeer grondige rede nen waren veroordeeld, maar dienst hadden bewezen aan de partij Doch nu zijn het duizenden brave mer.schen die onschuldig, maanden lang in den donkere zitten opgesloten zij werden niet onderhoord, niet ge rechtigd, en zoo ma&r plotsweg opge sloten. De Portugeesche minister ontkent de opsluiting niet hij zegt enkel dat de gevangenissen in goeden staat zijn, behalve deze die moeten hersteld wor den het eten is menschelijk en de reinheid laat niets te wenschen. Natuurlijk, dat de "Peuple die in België, niets goedvindt, hier alles be knibbelt, van het eerste tot het laatste woord van dozen minister als onfaal- bare waarheid aanneemt... Nochtans, het is, voor al wie zien en hooren wil, klaarblijkend, dat de toestand waarin de Portugeesche gevangenen verkee- ren, oprecht afschuwelijk is. Maar die vuilheid, die akeligheid, die onmonschelijkheid van het gevan- genisleven, ter zij gelaten dan staan wij hier nog voor een bepaald feit. Noch de heer Lima Magelhaes noch de Portu geesche minister,ontkennen dat de ge vangenissen van Portugal opgepropt zitten met politieke gevangenen. Wij vragen aan het rood blad Zoo als wij kunnen opmerken uit uwe laat ste regels, vindt ge niets aan te bren gen tegen het opsluiten van personen, die er eene andere meening op nahou den dan de republikeinen 1 Is dat uwe vrijheid van denkwijze Is dat de vrij heid van openbare meening Ah moest men in België al de republi- keinschgezinden In 't gevang steken wat zoudt ge zeggen Hoe zoudt ge zulke daad bestempelen En nochtans in Portugal gebeurt het tegenovergestelde, de republikei nen werpen al dezen in het gevang die hun voorkeur durven geven aan de monarchie, of die enkel verdacht wor den van monarchistische gedachten. En gij, o rare vogel van volksliefde, van vrijheid en van verdraagzaamheid, gij vindt niets aan te merken op den ongehoorden toestand in Portugal, gij vindt die hatelijke vervolging, natuur lijk, begrijpelijk, rechveerdig. Wij denken dat ons volk uwe val- sche handelwijze maar al te goed be grijpen zal, en met ons, uwe huichel achtige politiek, aan den openharen schandpaal zal spijkeren. De i'vaair'dees'sïïg ©ïizea* mi nister's. M. Berryer heeft een ont werp betreffende de openbare gezondheid opgemaakt. Het verbond der Belgische ge- neesheeren, 2500 leden tellend, heeft den heer minister geluk gewenscht om zijn prach tig ontwerp. Wij komen er op terug. Spisststee* en BaSk of de ge schiedenis wan Elserae. In Elsene is kamerlid Buy], schepene. Van 1903 tot 1910 werden daar de volgende gemeen tetoelagen gestemd Aan het kleedingswerk 40000 fr., aan den schoolpenning 77800 fr., aan het goddeloos weezenhuis van Vorst 1600 fr., aan de logeuniversiteit van Brus sel 16000 fr., aan de nieuwe socialistische universiteit 8000 fr.. aan de nieuwe school- villa van Ter Hulpen 9383 fr., aan het Wil lemsfonds 1600 fr., aan de naschoolwerken 9500. Dat maakt in 't geheel 173.363 fr. toelagen aan liberalen en socialisten. De katholieken kregen voor hun paart nul frank en nul centiemen.... Zouden mannen, als schepene Buyl, niet beter zwijgen iu de Kamer Godsdiensi buiten politiek Baten. Zoo babbelt aanhoudend de opperbaas der Aalstersche opperkristenen. In zijn laatste nummer heeft hij het over de Eerste Communie. Natuurlijk de Z. E. H. Deken zou om goed te doen, weeral naar meneer zijn pijpen moeten dansen. Wat de kwestie van de zieken te bezoeken, bij het vieren der Eerste Communie komt doen, dat kunnen wij niet hegrijpen, of hij bedoelt hiermee weeral politiek te maken. Hoe is 't mogelijk, zoo belachelijk en tevens zoo valsch-schijnheilig te zijn. Waarlijk van zulke daden, algen wij. Cigas'en van 25 fa*. Wij weten niet of het waar is. Doch er wordt beweerd dat de Duitsche hoogstudenten van Heidelberg, cigaren rooken van 25 fr. Een zwaluwnest in een ti*ein. Tusschen Stony Point en Mornington Junction in Australië, hebben zwaluwen een nest gebouwd onder aan een wagon van 2e klas. De zwaluwen doen de reis mee van den lokalen trein en zijn niet bang van de menschen. Om het nestje te bouwen heeft het 5 weken geduurd. Thans liggen er 5 eitjes in. 124 jaar oud geworden. Te Columbia, in den staat Kentucky (Vereenig- de Staten) komt te sterven Johnny Morg in den hoogen ouderdom van 124 jaren. Morg was in Duitschland geboren in 1789. De rijkste familie der we reld. De rijkste familie is de familie Rothschild.Haar fortuin kan worden geschat op minstens 10 milliard of 10.000 millioen, of 4 maal meer dan Rochefeller en 6 maal meer dan Astor. Aan 4 per cent zou dat fortuin 400 millioen opbrengen. De familie Rothschild heeft zeer groote filaturen in Lancashire, groote staalfabrie ken in Sheffield, groote koolmijnen in Duitschland, wouden in Brazilië, de bijzon derste tapijtenfabrieken in Perzië, de tapijt- fabrieken vau Smyrne, vele lood- en zink- mijnen in Spanje,- talrijke goudmijnen in Zuid-Afrika verscheidene Australische ste den die hun geheel en al toebebooren; in al de Europeesche hoofdsteden talrijke onroerende goederen. Een oproer, Het ministerie der koloniën heeft een tele gram ontvangen betreffende den oproer dat aan het Albertmeer in Congo heeft plaats gehad. Het is eigenlijk eene moorderij ge weest tusschen negerstammen. In de maand December werden de opper hoofden van de Wahimas, door inboorlingen van een andere stam vermoord. Nu hebben de Wahimas zich gewroken. Er werden ge ene blanken gedood. Het telegram meldt nog. dat de rust thans geheel hersteld is. De toestand in Katanga, Een weekblad van Elisabethstad, Le Journal du Katanga deelt, jammerlijke berichten mee over den toestand in die streek. In het binnenland heerscht de schrikkelijk- ste ellende en meer dan honderd vrouwen zouden bij gebrek aan voedsel gestorven zijn. De garnizoens van Musofi en Kambove zijn moeten afgeschaft worden, omdat men hun geen eetwaren kan bezorgen. Eene troepenafdeeling van 400 manschap pen is naar de streek van het Kivumeer ge zonden, men weet echter niet waarom. Eene vrouw vergiftigd hare drie kinderen en zelfmoordt zich, Dezer dagen greep een verschrikkelijk familiedrama plaats in een 't huis voor kin deren te Bush Hill, in de nabijheid van En- field, een voorstad van Londen, De vrouw van den tuinman der inrichting vergiftigde namelijk liare drie kinderen en daarna zich zelf. De familie bewoonde een huisje in de nabijheid van den ingang van het gesticht, 's Middags hoorden de buren luide kreten en toen zij kwamen toegeloopen, zagen zij dat de vrouw van den tuinman gillend van pijn over den grond kroop. Wanneer men het aangrenzend vertrek binnenging, vond men twee kinderen, een driejarig jongentje en een meisje van vier jaar, zoo goed als dood en een jongentje van 9 maanden iu hopeloozen toestand. De beide oudste kinderen en de vrouw stierven eenige oogenblikken later, zonder dal men hulp kon verleenen. Het jongste kind wierd naar het ziekenhuis gebracht. Over de oorzaak dezer daad is niet naders bekend. De man meende dat zijn vrouw den laatsten tijd in zeer neergedrukte stemming verkeerde, waarvan de oorzaak hem onbe kend was. Naast het lijk vond men een poeder, dat arsenicum bevatte en tot het verdelgen van ongedierte diende. Ook het derde kind is naar later gemeld wordt, aan de gevolgen van de vergiftiging overleden. Vermoord of niet Wij deelden gisteren mede, dat een per soon van Ghatou verklaard had M. Ver meersch nog- gezien te hebben, meer dan twoe maand nadat demisdaad zou moeten gepleegd zijn, het is te zeggen, na de geheimzinnige verdwijning van M. Vermeersch. Die getuige heeft nu echter aan het Fransch gerecht verklaard, dat hij zich moet bedrogen hebben, daar er te Chatou of in den omtrek een persoon woont, die wonderwel aan M. Vermeersch gelijkt. De getuige is op bevel van M. De Lands- lieere, de onderzoeksrechter met deze zaak gelast, ondervraagd geworden. Ook eenige andere personen, die den dubbelganger van M. Vermeersch goed kennen, zijn onder vraagd geworden. De onderzoeksrechter wilde in deze duis tere zaak geen enkel punt in twijfel laten. Het is ten andere bewezen, dat vooraleer in den hof van het huis van M. Vermeersch, êon lijk, of liever eeft geraamte, ontgraven werd nog talrijke personen beweerd hadden, M. Vermeersch hier of daar ontmoet te heb ben. Allen hebben echter nadien moeten bekennen dat zij zich vergist hadden. Er kan ook niet de minste twijfel bestaan, of het ontdekte geraamte is wel dat van M. Vermeersch. Meer dan vijf tig personen hebben het herkend. M. Vermeersch was kaalhoofdig, en een persoon, die M. Vermeersch goed kende.kan zich onmogelijk vergissen bij bet aanschou wen van den schedel,in het graf van Vésinet gevonden. Ook droeg M. Vermeersch steeds eene loupe in liet oog, en deze loupe werd in het graf teruggevonden. Het incident von Ghatou, door een Fransch blad de wereld ingezonden, kan dus al niet veel verandering in de zaak brengen, en het onderzoek zal eerstdaags gesloten worden. M. Delandsheere zal dan zijn overgroot dos sier aan den procureur des Konings over maken. TE HERZELE. Zelcere René Van Nedervelde. 54 jaar oud, zonder bedrijf te Herzele, had onlangs het gevang van Gent verlaten, waar hij eene straf van 20 jaar dwangarbeid had uitge daan, wegens moord op zijne vrouw. Voor het assisenhof had de schoonbroeder van Van Nedervelde tegen hem eene zeer bezwarende verklaring afgelegd en de ver oordeelde had daarom tegen ziin schoonbroe der een vreeseiijken haat opgevat. Reeds verscheidene malen had hij getracht zijn schoonbroeder aan te vallen, doch deze wist hem telkens te ontgaan en zoo zijne po gingen te verijdelen. Zondag avond, rond 10 ure, ging Van Ne dervelde, de ruitèn uitslaan bij zijn schoon broeder, in de hoop dat deze zou buitenkomen en hij hem dan eens zou kunnen onder han den nemen. Hij vergiste zich echter. Zijn schoonbroe der, zekere Kielemoes, bleef binnen. Woedend ging Van Nedervelde langs ach ter den blok huizen, waar hij en Kielemoes wonen, stak eerst zijne eigene woonst in brand en ging dan het vuur steken aan de schuur en de stallen van Kielemoes. De geburen snelden ter plaats en konden nog al spoedig het vuur uitdooven. Kielemoes had intusschen zijne woning verlaten en liep de gendarmen verwittigen. Dezen kwamen ter plaats en Van Nedervelde die nog steeds met eene toorts rondliep, waarmede hij de woning van Kielemoes wil de inbrand steken, werd aangehouden. Maandag is het parket van Oudenaarde, samengesteld uit de lieeren Poll, onderzoeks rechter, De Vos, prokureur des Konings en Bullens, griffier, ter plaats geweest. Na het onderzoek werd Van Nedervelde naar 't gevang van Oudenaarde overgebracht en er opgesloten. Het onderzoek te Parijs. Het onderzoek wordt door de Fransche magistraten naarstig doorgedreven. lederen dag schier, worden nog nieuwe ontdekkin gen gedaan. Zoo heeft men nu gevonden, dat Dieudonné, en den onvindbaren anarchist Bonnot, die ook verdacht wordt van mede plichtigheid aan verscheidene aanslagen, goede kennissen waren. Bonnot zou zich zelfs doen doorgaan heb ben voor zekeren Comtesse, schoonbroeder van Dieudonné, en in de Nolletstraat eene kamer betrokken hebben, welke door Dieu donné verlaten werd. Het was Dieudonné die Comtesse aan den poortier van liet huis als zijn schoonbroeder voorstelde. Het is zoo goed als zeker, dat een derde kerel, die dikwijls met Dieudonné bij Bonnot kwam, niemand anders is dan de bandiet Gamier, die ook reeds voor verscheidene bandieterijen opgezocht wordt, maar nergens te vinden is. Wel wordt gemeld, dat beide kerels nu bieren dan daar gezien zijn geworden, doch daarover zijn de getuigen het in 't geheel niet eens. Nog drie aanhoudingen Eene belangrijke vangst werd gisteren namiddag gedaan. De policie is er namelijk in gelukt, drie kerels te knippen die op de Beurs poogden de waarden te verhandelen welke aan den inkasseerder Gaby, in de Ordenerstraat, ont stolen werden. Er 'werden in hun bezit voor ongeveer 100.000 fr. waarden gevonden. Het is zoo goed als zeker, dat dez'j kerels niet aan de misdaad hebben dee\ genomen, doch alleen voor zending hadden, de waar den te verkoopen. Men hoopt echter door de verhelers, nu ook de bandieten dia den a&nsAag pleegden in handen te krijgen. Eenige maanden geleden, hadden drie Italianen, Frezzino Guiltiera, Furigato Hil- debranl en Chiancovo Louis, te Geneve een handelshuis geslicht. Zij kochten in 't groot talrijke koopwaren, bij allerlei fabrikanten, verkochten de waren aan kleinhandelaars, streken het geld op en vergaten zelf te be talen. Zekeren dag bleef hun magazijn gesloten en bij onderzoek bleek, dat de drie kerels gaan vliegen waren. De bedriegerijen belie pen tot rond de 500,000 frank en de slacht offers waren zeer talrijk. Het Zwitsersch gerecht zond hun signale ment in alle richtingen. M. Perreman, hoofd der veiligheidspolicie van St-Joost-ten-Noode, kreeg weldra de zekerheid, dat de drie bedriegers zich te Brussel schuil hielden en zocht ze op. Hij ontdekte dat de kerels gewoonlijk 's avonds samenkwamen in een koffiehuis der Brabantstraat. Zondag avond werd een val strik gespannen en de drie bedriegers lieten zich vangen. Zij zijn in bet gevang van Vorst opgesloten, in afwachting dat de uilleve- ringsformalitëiten vervuld zijn. Een berouwhebbende dief Wij hebben gemeld, dat op 28 Februari laatstleden, een handelaar van La Louvière, voor zaken naar Duitschland moest vertrek ken, doch zich onwel voelende, terugkeerde te Herbesthal. Toen hij 's avonds te La Louvière aankwam, werd hij door drie ban dieten aangerand, erg mishandeld en van eene som van 18.000 fr. beroofd. Gisteren morgend, ging de meid van M. Huberty het eten aan den wachthond dragen, naast het hondenhok vond zij een zak, in grijs papier gewikkeld. Zij droeg het in de keuken, alwaar zij het opende, Het pak bestond uit een blikken doos, waarin negen bankbriefjes van 1000 fr. verborgen waren. Hoe en door wie het pak op den koer van M. Huberty, gebracht werd, is tot hiertoe, ondanks de beste opzoekingen nog niet kun nen opgemaakt worden. De lijkschouwing. De wetsdoktors, gelast met de lijkschou wing der slachtoffers, hebben hun verslag neergelegd. Daaruit blijkt, dat de ongeluk- kigen geslagen werden met een ander wa pen dan met een wandelstok. De verklaring van de dienstmeid, volgens welke Gremers met den stok zou geslagen hebben, wordt dus nogmaals tegengespro ken. Valsche geruchten. De valsclie geruchten nopens de aanhou ding van Gremers, doen nog voortdurend de ronde. Personen van Herstal, bij Luik, be weren hem gezien te hebben in eene herberg der gemeente. Hij zou met den avondtrein naar Luik vertrokken zijn. Onnoodig te zeggen, dat het parket er niet het minste geloof hecht aan die geruchten. Het is ten andere zoo goed als zeker, dat indien Cremers zich niet van het leven beroofde, hij thans over de grenzen moet getrokken zijn. Daar men niet weet, of de moordenaar geld op zak had, kan men natuurlijk niet gissen, of hij zich ver schuilhoudt, ofwel dichtbij de grens verscholen is. Er worden schier nog alle dagen, klop jachten ingericht. TUSSCHEN. Mistevredenheitt tier Italiaansche Pers De Italianen s»Ajn slecht geluimd omdat de vreemde mogendheden hen beletten, al te grof te we^'k te gaan. De oorlog duurt veel te lang'naar Italiaansche goesting ze zou den 'er geerne gauw mee gedaan maken en Jm'i terrein van den oorlog in Europa over brengen. Dit gaat niet al te gemakkelijk en vandaar hunne ontevredenheid. Logenstraffing van het Vatikaan Wie het verzint en uitvent, weten wij niet maar er was uitgestrooid dat het Vatikaan zijne bemiddeling- ging aanbieden oin een einde aan den toestand te brengen. Het Vatikaan heeft die bewering onmid- delijk gelogenstraft.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1