BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER De moorderij van Ëattice. Een Belgisch dorp verdwijnt ^33 leder kiezer moet dit volstrekt weten De autoraobieldieven van Parijs Achttiende jaargang n' 62 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 14 Maart 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle post1 ureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. dj» djfc TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van WaterIoo« 723. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. a&nk. (1 tot A kl. reg.) Ir. 60 3e bladt. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 P.eklamen (per regel) Ir. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De hoofdzaak, de essence van onzen politieleen strijd is wel zeker en onbe twijfelbaar de schoolkwestie. Wij kun nen verdeeld zijn, verschiilen van mee ning in maatschappelijke kwestiön, in zaken van economischen en bestuurlij ken aard, maar wij kunnen niet ver schillen van gedacht over het hoofd- princiop in zake onderwijs. Wij allen we willen, zoowel voor de kinderen van den armsten bedelaar als voor de kinderen van den rijksten patroon, de vrije keus der school... Dit princiep heeft M. Scbollaert door eene wet wil len doen bekrachtigen, en M. de Bro queville heeft dit lofwaardig voorbeeld nagevolgd. Hij heeft echter eenige be palingen van het vroegero schoolont- werp, weggelaten. Wat zeggen de socialisten over het wetsontwerp de Bioqueville Dat hot nog slechter is als dit van M. Scbol laert. Wat beweren de liberalen Dat het fijner is voorgesteld, maar nog meer toewerpt aan de kloosters dan het ont werp van staatsminister Scbollaert. Wat zeggen de demokraten of de magogen Wij geven hun oordeel, niet omdat wij er veel gewicht of be lang aanhechten, o! dat niet, en daar hebben wij redenen toe maar omdat wij geerne onze lezers op hoogte van den toestand willen houdenWij lezen dus in het blad der demagogie Mi nister de Broqueville heeft Zondag te Turnhout een nieuw plan der school wet bekend gemaakt. Ten eerste, de schoolbon is volstrekt weggelaten geen spraak meer van schoolbon. Dit is eene groote zege praal voor het congres der kristen demokraten. (Als men maar een groot gedacht heeft van zich zelve, niet waar Ten tweede, er wordt voldoening gegeven aan eene tweede vraag van ons congres over den toestand der onderwijzers, officieële en vrije De namen van hulp-onderwijzer en hulp onderwijzeres worden afgeschaft de Staat neemt 2/3 der kosten op zich. Eene klas van 30 leerlingen trekt zoo veel als eene van 50. Een onderwijzer met veel jaren dienst heeft recht op hooger loon dan een jonge onderwij zer. In 't vrij onderwijs moet hetzelfde loon betaald zijn als in 't officieel, zelfs voor de aangenomene scholen de be- talingen rechtstreeks door den Staat. n Ten derde, de schoolplicht is tot 12 jaar niet tot 14. Voor den landbouw kunnen verlofdagen gegeven worden. Dit punt dient onderzocht was 14 jaar een te hooge sprong, 12 schijnt onvoldoende. Men ziet, dit plan van schoolwet heeft goede artikels zij is te wege den schoolvrede te brengen, doch alles dient nader onderzocht Ziedaar het gedacht der demagogen op Zondag 10 Maart 1912. Wij geven den juisten datum, want wat het ge dacht dier mannen binnen 10 ot 20 da gen zal zijn, dal kunnen wij niet voor zeggen. Ze veranderen als de weer hanen op onze kerktorens. Dit demagogisch blad gaat er fier op, alsof hun groep door die enkele wijzigingen, zegepralen heeft behaald. Wij kunnen dit onschuldig geboefen gestoef goed lijden, doch wij meenen dat het de kristene onderwijzers zijn die de groote overwinnaars zijn, of eenvoudiger gezegd, die hunne groot ste wenschen zien vervuld. Het loon der onderwijzers wordt in merkelijke mate verhoogd. Ge zoudt denken dat dit blad M. de Broqueville daar over zou geluk wenschen. Ge zijt er wel mee. Waar de bie honing gaart, daar zoekt de spin venijn. Hier is dit juist het geval want als slotsom van dit artikel schrijft hij De nieuwe schoolwet toont klaar dat M. Woeste wreede woorden sprak, toen hij inde Kamer zegde Ik zie geene hongerloonen in het onderwijs. Wij vragen u rechtzinnig, beste lezer Kan een hart politickerwijze, hatelijker, zwartgallige:- zijn, dan dit van den persoon, die zulks schrijft In plaats van dank te zeggen aan M. de Broqueville, is het schimp en schamp op M. Woeste, die door alle partijen wordt geëerbiedigd. Gelukkig dat wij evenals onze dui zenden lezers, de kwakzalverij van den volksvleier,naar zijne gepaste waarde, het is te zeggen, op zerowaarde, weten te schattenToen M. Scbollaert zijn wetsontwerp neerlegde, waren er, vol gens dat blad, ook vele goede punten in, het zou ook den schoolvrede ge bracht hebben, doch de schoolbon moest nader onderzocht worden later was het openlijk vijandschap aan den schoolbon, hoewel niemand, volstrekt niemand, da toepassing van den schoolbon, noch hier, noch elders, heeft beleefd. Al dat lawaai en gekraai was dus loutere verbeelding of veron derstelling. Thans ook zijn, volgens het orgaan der demagogie, de meeste hoofdpunten goed maar 12 jaar schijnt onvoldoende en alles dient na der onderzocht. Wij weten genoeg in wat dat onder zoeken bestaat. Langs alle hoeken en kanten gaari opsporen of er hier en daar geen puntje is, waarop zij strijd kunnen leveren tegen de katholieke Regeering, Is dit puntje gevonden, dat wordt natuurlijk de hoofdzaak op zij gescho ven en de bijkwestie komt op den voorgrond. Daarbij die een hond wil slagen, vindt al licht een stok. In an dere woorden, wij hechten niet het allerminste belang aan het oordeel van het blad dor volksvleierij, omdat wij bij persoonlijke ondervinding welen, dat de mannen zoo rap veranderen van gedacht als de wind van richting. Wij echter, geven onze volkomene, algeheele goedkeuring aan de vrij heidslievende schoolpolitiek van onzen volksgezinden hoofdminister. Uit het Onderwijs. Er zijn in het vrije aanneembare en aangenomen onder wijs 5227 onderwijzende personen waarvan bij de 2000 niet gediplomeerd zijn. De onge- diplomeerden zijn meestal kloosterzusters. Voorlaan zullen alle onderwijzers en onder- wijzeressenx om eenige toelage te kunnen ontvangen, moeten gediplomeerd zijn. Zoo wilde het M. Scbollaert, zoo wil het M. de Broqueville. Sinds 1884 hebben de staats.- normaalscholen 4321 diplomas afgeleverd de middenjury 4321 bijzondere getuigschrif ten en de vrije normaalscholen 27174 diplo mas. Wat beteekent zulks? Enkel dit, dat de Belgische bevolking de allergrootste voor keur geeft aan hel godsdienstig onderwijs, en dat zij geene onzijdige maar katholieke onderwijzers wil hebben. Ontdekking die gpoote ge volgen zal hebhen. Professor Ostromyslonsky van Moscou heeft kunstma tige caoutchouc weten te vervaardigen. De natuurlijke caoutchouc kostte 20 fr. de kilo. de kunstmatige caoutchouc zal slechts 3,80fr. kosten. Ge ziet van hier den invloed dat dit zal te weeg brengen op het meerder gebruik van velos, motocyclelten en automobielen, om enkel van dit te gewagen. De aangroei van Parijs. In 1801 telde Parijs 547.756 zielen, in 1831, 785,862 in 1846, 1,053,S97 in 1856, 1,174,346 in 1861 met de nieuwe omhei ning, 1,696,141 ih 1872, 1,851.792 in 1886, 2,344,550 in 1896, 2,536,834 in 1906, 2,763,393, en in 1911, 2.888,110. Het departement van de Seine had in 1801 631,808 iuwoners, in 1911 reeds 4,154,042. In Parijs staan 80,639 huizen met 1,123,634 huishoudens het zij gemidd*14 huishou dens per huis. Schoon vooruitzicht. In vroegere jaren werd er weleeiis met reden geklaagd over de weinige propagande die er door de katholieken werd gemaakt met de kiezing. Nu is dit zoo niet meer. Zoo is er te Antwerpen een groote kring katholieke progagandisten. Verleden Zondag zijn zij allen uitgegaan op openbare meetings, en verscheidene onderhen moesten zelfs2open- bare meetingen geven. Tweedracht in het liberale kamp, De Brusselsche liberale Vla mingen hebben van hunne Brusselsche par tijgenoten den stamp van den ezel gekregen. De liberale Vlamingen beweerden eerst een afzonderlijken lijst te vormen nu zeggen zij, niet afzonderlijk op te komen maar met witte brieven te stemmen. Algemeen wordt het bevestigd Van liberale zijde hebben de Vlamingen niets te verwachten willen wij den opbloei van ons Vlaamsch volk, dan moeten wij steunen kunnen op eene katholieke regeering. P©ode winsten. De socialis tische coöperatieven hebben in 1911, voor 45 millioen frank zaken gedaan en eene winst afgeworpen van 4,250,000 frank. Zoo schrijft de Action démöcratique Een enkel vraagsken Hoeveel van die grooje winst hebben de socialisten besteed aan vólks- werken We nfëenen niet verre onder de waarheid te blijven met te zeggen ZERO Twee csjfeB*s die voldoende zijn. In de tien laatste jaren, bij hel opmaken harer begrooting,schatte de regee ring haren boni op 5 millioen fr. De oppositie riep luidkeels dat de regee ring den toestand veel te rooskleurig inzag. En welk was de uitslag Niet 5 millioen maar 63 millioen schoot er over.Ziedaar hoe de katholieke regeering het land bestuurd. Een mensch die kikvorsclten Opeet. Te Parijs is er een man die op eenen oogslag 4 of 5 kikvorschen kan opeten en ze een uur en -half levend in de maag houden. Dr Desternes heeft met de xstralen die maag onderzocht en bevond dat zo niet enkel regelmatig is, maar zelfs het ideaal van eene goode maag. Die man heeft eene herkauwende maag. Nog aanhoudingen Wij hebben reeds in ons nummer van Dinsdag gemeld, dat de Parijzer policie er in gelukt was de hand te leggen op drie kerels, in wier bezit men een groot deel der aktiën en waarden vond, aan den inltasseerder Gaby ia de Ordenerslraat te Parijs, ontstolen. Een der medeplichtigen, zekeren Lecocq. was ér in gelukt te ontsnappen. Huiszoekingen werden gedaan in de ka mers door de bandieten bewoond en men vond daar een groot deel lijnwaad, in Hol land gekocht. Men zal zich nog herinneren dat eenige dagen na den aanslag in de Ordenerstraat liet onderzoek bewees, dat de bandieten door België naar Holland.getrokken waren. Ook in liet bezit van Dieudonné werd er lijnwaad gevonden, dat in Holland gekocht werd. Er wordt nu ook gemeld, dat een auto mobiel, te Gent gestolen op 24 Januari 1.1., in den Haag teruggevonden word, Maandag- laatstleden. Het wordt dus klaar, dat er vast en zeker betrekkingen bestaan tusschen al de kerels welk door de policie verdacht worden en men zich in het kort nog aan verscheidene aanhoudingen mag verwachten. Lecocq aangehouden te Rijsel. De Parijzer veiligheidspolicie wist, dat Lecocq, naar Rijsel gevlucht was, doch hield dit geheim, hopende zoo gemakkelijker den bandiet te kannen vangen. Men kende het adres van de minnares van Lecocq, en de policie legde zich op loer. De bandiet kwam inderdaad bij zijne vriendin Kort na hem kwamen vier schildergasten met hun gerief aan het huis door de vriendin van Lecocq bewoond. Het waren vermomde policiemannen en toen Lecocq het huis wilde verlaten, werd hij op den trap aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. Hij gaf verscheidene valsche namen op. In de kamer van zijne minnares vond men eene valies inhoudende eene belangrijke partij valsche geldstukken van 10 fr. Deze stukkon waren uiterst verzorgd, zdo van gewicht als van toon, en moesten nog alleen verguld worden. Verder vond men er nog lood, antimoine, ammoniak en eene heele briefwisseling, waaruit bleek dat Lecocq in betrekking was met de bandieten der Or denerstraat en der Havreplaats. Verscheidene namen worden in deze brieven vernoemd en als plaats van samenkomst werd het bosch van Vincennes aangeduid. De aanhouding van den moordenaar. Cremers, de moordenaar van Baltice, is zooals wij gisteren reeds in onze tweede uit gave meldden, te Lanaye, aan de uiterste grens van Holland aangehouden. Sinds verscheidene dagen hadden schip pers, die met hunne schuit in do vaart Luik- Maastricht lagen, een man bemerkt, die met verscheurde kleederen en erg gehavend, in eene verlatene hut, langsheen de vaart ver bleef- Zij hadden er medelijden mede en gaven hem geregeld te eten. Maandag avond kwamen twee gendarmen aari de hut en vroegen schielijk Maar zeg eens, zijt gij Cremers niet De kerel bekende onmiddelijk en liet zich aanhouden zonder tegenstand te bieden. De schippers woedend, omdat zijhunnen onderstand gegeven hadden aan zulken el lendeling, wilden Cremers te lijve en de gendarmen hadden de grootste moeite om hem to beschermon. Het was juist eene week, dag op dag ge leden, dat hij de moorderij gepleegd had. Dinsdag morgend werd liij naar Verviers overgebracht. De tijding was daar reeds ge kend. doch de gendarmen hadden een om weg gemaakt en gelukten er in, met hunnen gevangene, ongemerkt de statie te verlaten. De moordenaar ziet or zeer terneergesla gen uit. Hij schijnt er enkel aan te houden, dat hij niet in handen valt van het publiek, om zoo doende te voorkomen dat hij zqu ge slagen worden. Hij heeft aan de gendarmen bekend, dat hij de misdaad pleegde, doch hij wilde uit: zeggen waarom hij de misdaad gepleegd heeft. Hij zegde dat hij ir.et Depouhon ge twist had en deze hem. met do gendarmen bedreigd had. Hot is alsdan,dat liij begonnen is te slaan. Dinsdag namiddag is Cremers in g-ezelschap van eene sterke afdeeling gendarmen, naar Battice gebracht. Ook het parket was aanwe zig. Eene ontelbare menigte wilde don moor denaar uit de halen om hem te lyncheeren. Cremers zag er half verbeest uit. Hij beant woordde nochtans met helderen geest, aan de vragen van het parket. Hij weigert nog steeds te zeggen waarom hij demisdaad pleegde. Hij beweert ook niet te weten, waarmede hij de meid geslagen heeft. Zooals wij reeds gemeld hebben,is een Bel gisch dorpje der Ardennen, veroordeeld om in eene schaliegroef geheel te verdwijnen. Daarover vernemen wij nog het volgende De groeve die de groote schuld heeft aan het verzwelgen van Warmifontaine, is eene uitbating die zich over 200 hektaren uitstrekt. Zij bezigt 300 werklieden, bijna do geheele bevolking, en is langs een hellenden weg toegankelijk. Haar diepste punt zal rond de 200 meters bedragen. De vertrekken van uitbating hebben soms eene hoogte van 20 meters. De galerijen hebben doorgans 200 meters lengte. Eene zelfs heeft er eene van 700 meters. Die inzakking heeft zich ongelukkiglijk voorgedaan in de galerijen die door liet dorp loopen. Men schrijft de ramp toe aan do doorzijpeling van 't water en de doorzakking der pijlers. Verleden Vrijdag deden de plaatselijke overheden inderhaast een twintigtal huizen ontruimen. Enkele uren later stortten vijf dier huizen in voor men zelfs den tijd had gehad de meubelen buiten te brengen. Sinds vervolgt de inzakking hare noodlottige ver overingen. Nog twintig huizen en de kerk vooral zijn bijzonder bedreigd. Zondag kon men er geene mislezen. De plechtigheid werd in de school voltrokken. Drie honderd werklieden zijn zonder bezig heid gevallen, en vragen zich af wat er van hen geworden moet. Zullen zij de streek waar hunne wiege stond moeien vaarwel wenschen, waar zij en hunne twee voorgaan de geslachten hun brood aan de onderste aardlagen ontwoekerd hebben Zal deze nijverheid daar eindigen Men verwacht het besluit te kennen van den bestuurder der groeve, en dat van den ingenieur der mijn, die tot de groeve niet dalen konden, want onderaardsche geruchten bewijzen dat de inzakkingen voortduren. Men dacht zelfs dat de galerijen nooit meer toegankelijk zullen worden. Te dier gelegenheid wordt een schoone trek van naastenliefde vervuld. Er werd besloten dat de huisgezinnen dergenen die hun brood verliezen, zullen binnengenomen worden door degenen die het behouden, en idat dit brood broederlijk zou worden ver deeld. F'rankrij k In de Akademie van Wetenschappen. M. Lucas Charnpionnière is bij de derde stemming gekozen met 32 stemmen tegen 26 aan M. Charles Richet. M. Lucas Champion- niêre js 69 jaar oud en eere-heelmeoster van het godshuis. Hij komt als opvolger van Pro fessor Sannelonguo, die overleden is. Bij de Fransche mijnwerkers. Het bevel der vier-en-twintig uren staking is slecht aanhoord geworden. Nergens was de staking' algemeen, en slechts wierd de staking gevoe lig wa-ar genomen in 't Nauw van Kales. De mijnwerkers zullen al gauw hun jwerk her nemen. Engeland. De Engelsche vorsten gaan Frankrijk be zoeken. In het begin van Mei zullen de Engelsche vorsten naar Frankrijk komen, Parijs bezoeken en een bezoek brengen aan President Fallières. De staking der Engelsche mijnwerkers. Keir Hardi heeft goeden moed. De mijnwerkers liebben liet voorstel van M. Asquilh aangenomen om in onderhandeling te treden met de patroons. Er gaat dus op nieuw overlegd worden. Wat zal het gevolg zijn? Het is moeilijk te voorzeggen, inaar M. Keir Hardi heeft goeden moed en denkt dat dn staking vandaag of morgen zal eindi gen. VolgensM. Hardi zijn 80 ten honderd der mijneigenaars bereid de eischep van da mijnwerkers in te willigen. Terugslag der staking. Vele groote scheepslijnen hebbon hunne reizen onder broken honderden fabrieken liggen stil, on 5 millioen en half werkmenschen zijn ge troffen door de staking. Reeds 200,000 fa- miliün beginnen groot gebrek te lijden. Tusschen Londep en Birmingham rijden geone exprestreinen meer. Spanje Ministerleële crisis opgelost. Voor zitter van het kabinet M. Canalejas Bui- tenland8che Zaken M. Garcia Prieto Rechtswezen M. Arias de Miranda Geld wezen M. Navaro Reverter Openbaar Ondersvijs M. AlLa Openbare werken M. Villaneuva Zeewezen M. Dieudonné Pidal Oorlog Generaal Luque Binnen land M. Barroso. Portugal Politieke gevangenen vrijgesproken. De advokaat mishandeld. Te Trinas heeft een bijzondere tribunaal gezeteld en de jury beeft verscheidene zoogezegde-samenzweer ders, die maandenlang zaten opgesloten, vrijgesproken omdat zij op hen geen de minste schuld vonden. Eenige opgeblazen republi keinen huilden als bezetenen toen de voor zitter de vrijspraak deed kennen, en wanneer do advokaat cler vrijgesprokenen, hot was nochtans een anarchistische republikein, buitenkwam, werd bij op dén grond gewor pen en met stokken afgetroefd. Eenige vrien den van den advokaat sprongen bij en redden hem uil dien neteligen toestand. De jury leden zijn ontsnapt langs geheime deuren. Een van hen werd huiswaarts gevoerd onder* de bescherming van 3 gendarmen. De Mundo had hevige artikels geschre ven tegen de rechters en de juryleden die de onschuldig gevangenen zouden durven vrij spreken. Ge ziet tot wat uitslag die artikels hebben geleid. IDuitsclilancl Kiezingen in den Elzas. Zondag had den er in Elzas-Loreinon eenige bijgevoegde kiezingen plaats. Werden gekozen te Habs- heim-Landser, M. Brogly, kandidaat van t Centrum te Soultz, de onafhankelijk El- zasser, ondersteund door het Centrum tegen den socialist. Een schoone bijval voor liet Centrum. Botsing. Te Rechlinghausen is er eeno bloedige botsing geweest tusschen de stakers en de policie. 7 stakers zijn gekwetst door sabelslagen. Een niet staker is het oog uit gerukt. De staking der Duitsche mijnwerkers. Te Essen in het distrikt Bochum, te Slinnes, te Hibenia en te Gelsenkirchen zijn deslakors in groote minderheid. In het distrikt Dortmund, te Kaiserstuhl, te Charlottenburg, te Ilanserman zijn de stakers in meerderheid. In Mongolië. Te Peking en te Tien- Tsin. Terechtstellingen met de macht. Bloedig gevecht te Canton. De Mongool- sclie prinsen zijn het niet eens over het ant woord te zenden aan de Chineesche republiek. De meesten zijn tegen de vereeniging met China en zoeken een verbond te sluiten met Rusland. Te Peking en te Tien-Tsin zijn hot bloedige dagen. 1000 Ghineezen zijn reeds gehalsrecht. Te Canton is er een bloedig go- vecht geweest tusschen de soldaten en da Iniet-oiuierworpelingen. Er vielen SfQQ doo- den en gekwetsten.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1