Aanslag op den Koning van Italië Dat heet men „ministerieële redevoering" T EEN EN 'T ANDER Eene stoutmoedige liandietorij Hevige brand te Schaarbeek 33 Gr J-L. 33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Zijn nationaal programma. Officier gekwet t. Weeral eene dievenbende te Brussel Achttiende jaargang n' 63 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 15 h'iaart 1313. ABONNEMENTENï Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fjfe 5§j* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. df» BUREELEN TE EIÏUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, ©i I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blaaz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Mijnheer Paul Hymans, een dei- kopstukken der liberale partij, en Ist9 luitenant van1 M. Vandervelde, heeft Maandag te Antwerpen eene redevoe ring uitgesproken, die door Mare Gre- goire beoordeeld wordt als eene ministerieële redevoering waar gansch een regeeringsprogram invoor- komt. Wij hebben die redevoering herhaalde malen gelezen en vinden ze erg banaal, juist goed genoeg, om op eene politieke meeting' te worden uil gesproken. Wij gaan de voornaamste punten uit die aanspraak aanhalen om er des te beter een gedacht over te vormen. Het is niet het ministerie, zegt M. Hymans, maar het regiem dat dient omvergeworpen. Dit regiem beeft de noodige macht niet meer om de groote sociale problema's op le lossen. Het wordt een gevaar vooi' België nog lan ger onder een confessioneel gouverne ment te leven. Als ge zoo ids boort, zoudt ge niet omvallen België, bestuurd door een de BroqueviUe, geleid door een Woeste, een Beernaert, .een Helle- putte, een Scliollaert en zoovele andere verdienstelijke mannen, België ver keert in gevaar, zoo men zijn bestuur niet toevertrouwt aan mannen van de partij van de Hubin's, van de Pepin's, van de Buyl's, van de Debunne's Wat zegt g'er van De nieuwe kiisinstellingen werden door de klerikale staatsmannen ineen gesloken tot voordeel hunner partij...» Sapperloot, en het is dank de katho lieken, dat de liberalen terug in de Kamers zijn kunnen komen, dank aan de Evenredige Vertegenwoordiging. En moest bet meervoudig stemrecht niet bestaan, de liberalen vlogen van 't bestuur in al de groote steden vart ons land Het behoud van een confessionneel gouvernement zou een tijdstip openen van burgertwisten, noodlottig aan de ontwikkeling en den voorspoed van het land.... Volgens M. Hymans, moeten dus de socialisten, de revolutiemakers aan 't bewind komen, om de orde, die nu al 28 jaren keerscht, te handhaven. Hoe is 't mogelijk zulken onzin te verspreidend Dan een uitval op onze priesters die zich te veel met volkswerken be zighouden, dan het zinspelen op do 20 ntillioenen der kloosters, zoo dom als onnoozel een schimp op het stelsel van een zoon per familie. Al onze jon gens moeten onder den knoet maai wie 't al zal betalen, bet bijzonderste van heel bet spel, daarvan geen woord De klerikale beroepsscholen ont vangen 3 maal meer toelagen als de ofbcieële. -< Maar beste heer Hymans. dal komt.eenvoudig door het feit dat er ten minste 3 maal meer beroeps- scholen door de katholieken werden tot stand gebracht. Ge deedt veel beter ons te zeggen, waar de liberale be roepsscholen blijven Hetzelfde geldt voor de toelage der "mutualiteiten. Zoodra gij u opoffert voor 't volk, en ook volkswerken sticht, zult gij eveneens toelagen be- komen. Het nationaal programma der tegen partij behelst 3 punten a) Het ver plicht onderwijs. Hadden de liberalen den koppigaard niet gespeeld, de ver plichting ware reeds van October 1911 ingevoerd b) Hot zuiver algemeen stemrecht. Wij katholieken willen het veel algemeener, wij vragen er het vrouwenstemrecht bij c) Üe arbeids- pensioenen. Maar dit is een der eerste punten van het katholiek sociaal pro gramma. Het zijn de katholieken die de wet van 1900 hebben ingevoerd, die de wijziging van 1903 hebben doorge dreven. Het is M. Moyersoen die de toelage van G5 fr. nog aan een grooter reeks van personen wil cadeau doen het is M. de Lalieux van Nijvel die een ontwerp heeft neergelegd aan alle arbeiders één fr. per dag verzeke rend. Het zijn de heeren Van Gauwe- laert, Wauwermans en anderen, die de verplichte aansluiting bij de pen sioenkas willen bekomen door hun nu reeds neergelegd wetsontwerp bet is M. Cyriel Van Overbergh die een stel sel beeft opgemaakt, waarbij mits bij dragen door denStaat van 2 centiemen per dag en per inwoner, alle arbeiders minstens 1 fr. pensioen per dag zullen hebben. Zelfs kunnen zij die willen, gemakkelijk tot 2 fr. komen, en de ouderdom van ingenottrediug vervroe- en op 60 jaar in plaats van op 65. De drie punten aangehaald door M. Hymans, verplicht onderwijs, zuiver algemeen stemrecht en arbeidspen- sioenen, kunnen veel beter en zullen veel eerder én rechtzinniger opgelost worden door de katholieke partij. Moesten ooit de geuzen terug aan 't bewind komen, dan zouden zij voor zeker geen tijd hebben om zich met ernstige zaken bezig te houden. Zij zouden den duivel moeten aandoen aan de kloosters, aan de priesters,aan de katholieke huisvaders. Zij zouden de katholieken die thans hun brood verdienen in de ministeriën, in de openbare besturen, of in bet onder wijs, eerst en vooral hun plaats afne men, ze broodrooven, om hunne poli tieke handlangers, hunne poesjenellen in de plaats te stellen. Dat ja, dat is geuzenwerk, dat too- nen zij overal waar ze heer en meester zijn dat hebben ze getoond van 1879 tot 1881 dat toonen ze in Frankrijk en Portugaldat toonen ze te Brussel, te Antwerpen en te Gent dat zullen ze toonen in gansch het land, zoo ooit het ongeluk moest komen dat wij Bel gen zoo onvoorzichtig waren, ze terug aan bet landsbestuur te brengen. Neen, de redevoering van M. Hy mans was op verre na geene ministe- riëele redevoering het was dood een voudig bet geklap van eenen liberalen antiklerikalen politieker. Het goedkoop leven of 249,930 frank. Te Washington werd in een salon besproken hoeveel een bevallige dame noodig heeft voor haar toilet. Madame T. H. Anthony van Idiana heeft daarover hare begroeting opgemaakt. Luistert, lieve lezeressen 2 honderd paar zijden kousen aan 2 dollars het paar, of 400 dollars 40 paar handschoenen, 175 dollars 40 paar gewone sloefen 750 dollars 6 paar schoenen met diamanten bezet, 7250 dollars een paar schoenen met ruhis, 400 dollars 3 paar schoenon met Rhynsteenen, 450 dol lars 24 zijden jupons, 240 dollars 70 jupons met kanten, 1875 dollars 15 waaiers 225 dollars; 30 namiddagkleederen, 7220 dollars een kleed van zwart fluweel, 240 dollars 2000 ellen rubans, 1000 dollars 25 avondkleederen, 10,000 dollars 6 handzak- ken, 300 dollars 15 négligés en vimonos, 075 dollars 4 polsen, 7000 dollars 20 kleermakers, 2500 dollars 40 hoeden, 5000 dollars gewoon lijnwaad voor 2000 dollars nog allerlei lijnwaad, 2000 dollars,.of samen 40,930 dollars of 249,9öOfr. Volgens Mino Anthony is daarin niets overdreven, en vindt dat eene vrouw die hare wereld kent, het al met niet minder kan stellen... Wie zou er in de plaats willen zijn van die ongelukkige vrouw?... Weinigen, denk ik, die nog hun volle gezond versland bezitten. Beloorsingen aan de St-oor- weyfoedêemBein. M. do Broqueviile heeft geldelijke bulooningen laten toekennen 1) 5 Hoofdtreinwachters die bewijs hebben gegeven van initiatief door verbeteringen voor te stellen 2) 20Klerken, ordeklerken, hoofdfacteurs, facteurs, policieofiiciers en agréés die dieven of medeplichtigen hebben ontdekt of doen aanhouden 3) 6 treinwachters die daders 'van kwaad willigheid hebben ontdekt 4) 16 statieoversten, ordeklerken, hoofd wachters, wachters en agréés, die bewijs hebben gegeven van waakzaamheid in het vermijden van ongelukken 5) 10 klerken, ordeklerken en agréés, die bij hrandgelegenheid bewijs hebben gegeven van opoffering 6) 8 agrees die openbaarmakingen hebben ontdekt waarvan het vervoer per ijzeren weg verboden was 7) 105 hoofawachters, wachters, policie ofiiciers en agréés, die eene daad van eer baarheid hebben daargesteld. 92 agenten van de verschillende graden staan op rang om voor verschillende schoone daden beloond te worden. Om strijd ©m giet beste. De Jood May en M. Jourezhebben een wetsont werp voorgesteld dat 1 fr. pensioen per dag aan de arbeiders zou verzekeren. JDocli die heeren wisten niet te zeggen van waar de Staat de 90 millioen, daartoe noodig, zou halen. M. de Lalieux, katholiek, heeft een wets ontwerp neergelegd om tot 1 fr. per dag te komen en tevens de noodige middelen aan gegeven. Heeren May en Jourez dierven de bespreking van hun ontwerp niet vragen, omdat hun eigen vrienden het niet durven steunen. M. de Lalieux vroeg de rasse be spreking van zijn ontwerp en M. Jourez was er radikaal tegen. Een goed gedacht. Om M. Buyl voortaan te beletten onze wakkere katholieke gekozenen nog te kunnen verdacht maken om hun zoo verdienstelijk werk in zake mutualiteiten, ware het voldoende de mandaten niet te doen toekomen op het adres van den voorzitter, inaar wel aan liet beheer der mutualiteit, met de melding Toelage voor de mutualiteit. Voor de Fi®anschsnans. Het verbond der Fran3chmans heeft eene aan winst gedaan van 654 leden tegen verleden jaar. Dank de werking van het verhond, heb hen de Franschiflans 41957 frank betwist loon ontvangen. Wat hebben, buiten de ka tholieken, de andere partijen voor onze brave Franschmans gedaan Niets anders dan veel lawaai en embras gemaakt.... Het is geen klein verschil. Zijn de Belgen wijndrin kers Volgens M. A. Havy drinkt ieder Belg gemiddeld 7 liters wijn per jaar en 240 liters bier. De Franschman drinkt gemiddeld 180 liters wijn en een haven liter bier per jaar. Ontslag. M. Baron de Ruzette gouverneur van West-Vlaanderen heeft een plaats aangenomen als volksvertegenwoor diger. Hij heeft daarop zijn ontslag gegeven als gouverneur. VJai liberalen van Brussel scbrijven. De Vlaamsche Gazet schrijft: Als de liberale lijst 1494 stemmen verliest dan behalen de katholieken 12 zetels zelfs in de veronderstelling dat geen enkel dier 1494 stemmen naar de katholieken gaat. Als enkel 900 liberale stemmen bij de katho lieken komen dan hebben dezen reeds 12 zetels en de liberalen maar 8. Hel zijn wij niet die zulks zeggen, het is de liberale Vlaamsche Gazet van Brussel... Donderdag morgend werd Rome in opschud ding gebracht, door een aanslag gepleegd op Koning Victor Emmanuel II. Er moest in het Pantheum eene plechtig heid plaats hebben ter gelegenheid der verja ring van de dood van Koning Humbertus. Om 8 ure, verliet Koning Victor Emma nuel, vergezeld van de Koningin, in gala rijtuig het Quirinaal, om zich naar het Pan theum te begeven. Eene afdeeling carabiniers en policieagen- ten per rijwiel, begeleidde het rijtuig. Op de Venetieplaats (Piazza Venezia) be vond Major Lanza zich toevallig juist naast het rijtuig, toen plotselings een jongeling uit de rangen der toeschouwers kwam geloo- pen, het rijtuig naderde, en twee revolver schoten loste. Beide kogels troffen den major Lanza, die van zijn paard viel en bewusteloos bleef liggen. Koning Victor Emmanuel II sprong recht om de Koningin te beschermen. Intusschen was de menigte reeds op den aanrander toe gesprongen. Spoedig was deze ontwapend en half dood geslagen. Policieagenten hadden de grootste moeite, om hem uit de handen te halen en naar do policiewacht over te brengen. Daar verklaarde de moordenaar, zekere Antonio d'Alva, 22 jaar oud, metser van beroep te zijn on te Rome te wonen. Hij be weerde anarchist te zijn, en aldus gehandeld te hebben, om de slachtoffer van den oorlog in Tripolitanië te wreken. De policie denkt echter, dat de kerel een valschen naam overgaf, om zijne medeplich tigen niet kenkaar te maken. Hij is onbekend hij de Roomsche policie. Nadat majoor Lanza, in hedenkelijkon toestand naar het gasthuis was overgebracht, werd de tocht naar hel Pantheum voortgezet. Het koninklijk echtpaar werd op den door tocht, alsook bijden terugkeer geestdriftig toegejuicht. Het diplomatisch korps is, naar het minis terie van Buitenlandsclie Zaken gegaan, om er van zijne gonegenheid aan den Italiaan- schen vorst te betuigen. De tijding van den aanslag was spoedig heel Italië door gekend, en verwekte er al- gemeene afkeuring.Uit alle plaal sen kwamen telegrammen van genegenheid in het Konink lijk Paleis toe. te "Fllsene Een genaamde Louis Vaudas, in dienst hij M. Meteoren, koopman in boter en eieren, had gisteren eenige oogenhlikken zijn gespan la Ion slaan voor eene herberg van den Wa- verschen steenweg, te Elsene, waar hij een brokje ging eten. Op een gegeven oogenblik sprongen twee kerels op het rijtuig, zweepten het paard ge weldig en reden in volle vaart langs de Vlaamsche Poort weg. De knecht liep ze een tijd achterna, doch weldra had hij ze uit liet oog verloren. Als dan begaf hij zich spoedig naar het policie- bureel van den steenweg van Elsene, waar hij eene klacht neerlegde. Het signalement van paard en kar werd onmiddelijk aan al de policiekommissariaten modegedeeld. Rond 11 ure 's avonds, vond men het ge span verlaten in de Minimenstraat. De twee bandieten hadden een korf, inhoudende vijf tien kilogrammen boter, eene mand met 250 eieren en een kistje, inhoudende een veertigtal kaasjes, alsook de teugels van het paard medegenomen. De policie denkt do twee daders van don stoutmoedige bandietorij te kennen. Twee internationale dieven aangehouden. De bende Duitsciiers, Dinsdag aangehou den door den policieofïicier Cocu, der 3e divi sie. naar aanleiding van den diefstal van 40ÓQ frank, gepleegd ten nadeele van M. Maquel,reslauratiehouder op de do Broucke- replaats, zeggen de eene Charles Espiracolf, de andere Willem Frönchauser, to wezen en ingenieurs te zijn. Sinds 2 dagen waren zij afgestapt in een hotel dpr Wolvengracht en betrokken er elk eene kamer. Toen de policieofilcier Cocu er zich aanbood, waren zij uitgegaan. Terwijl de on derkom missaris op zoek ging naar den eigen lijken dief, den bediende Leodor Plascisky, bespiedde M. Coen, den terugkeer zijner twee veronderstelde medeplichtigen die dra terugkeerden en stukken van* vijf franken begonnen uit te deelen aan het personeel der restaurant. Het bezoek der policie tijdens hunne afwe zigheid hebbende vernomen, schenen zij ont steld. Zij gingen naar den koer, waar een hunner zich naar een hijzonder kabinet begaf, er het water liet stroomen en dan buiten kwam. Zij gingen dadelijk heen. M. Coon volgde hen en hield ze aan op den hoek der Kruidtuin-en Noordlanen. Een der schelmen trok een revolver, maar werd ontwapend. Op het policiehureel vond men heiden in het bezit van geld de een van 1000 fr., de andere van 950 fr. voortkomstig uit verschil lende landen, wat aantoonde dat zo heel Europa hadden doorreisd. Zij bezaten ook talrijke juweelen en diamanten en 18 herg- hriefjes van Londen, maarzo veel juweelen hadden verpand. Het hijzonder kahiüöt in de restaurant der Wolvengracht werd na hét vertrek der twee geheimzinnige personen, verstopt gevS^den. Men trof er een bos van zeven valsche sleu tels en eene lijvige briefwisselinig in aan, waaronder een brief van den dader van den diefstal, Leodor Plascisky, welke deze naar Londen had geschreven, hun hevelend zoo haast mogelijk naar Brussel to komen, daar er hij zijn patroon een goede slag te doen was, enz. Daaruit blijkt dat beide schelmen, de zoogezegde ingenieurs, deel uitmaken van eene misdadigersbende en talrijke diefstal len op hun geweten moeten hebben. Belangrijke schade. Een slachtoffer. Woensdag morgend, rond 11 ure, is in de Eenensstraat, le Schaarbeek, een brand ont staan, welke eenigen tijd dreigde eeno ware ramp te veroorzaken. Het vuur was uitgeborsten in een achter huis van de verwerii van M. Deproost, al waar een groote voorraad naphto bewaard wordt. Het was de schoonvader van M. Deproost, die eerst de vlammen bemerkte. Hij gaf het alarm en wilde trachten het vuur to bestrij den, toen eene kruik naphlo ontplofte. De moedige man kreeg eene groote hoe veelheid van het brandend vocht over het lijf en word erg verbrand. Zijn toestau'i ia bedenkelijk. Iumiddels waren de pompiers ter plaats en vielen moedig het Vernielend element aan, dat dreigde e^.ne chokoladefahriek en het woonhuis va-p M. Deproost aan te tasten. De pompiers moesten meer dan een uur werk©1;,, vouraleer zij er konden in gelukken, ide vlammen uit te dooveu.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1