OORLOG Oe waarheid over de Fransohe kloosterlingen in België. 'T EEN EN T ANDER Een gevaarlijke bandiet aangehouden te Brussel ]O^G-I3LAI3 Ds diefstallen in de statiën Italië en Turkyë. Drama der jaloerschheid De mijnwerkersslaklng in Engeland De mijnwerkersstaking Achttiende jaargang n: 64 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, 9« Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Zaterdag 16 Maart 1913. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ai» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. è,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Moesten wij het liberaal geschrijf gelooven, dan zou België overrompeld worden door de Fransche klooster lingen die in hun vaderland door de dweepzucht der goddeloozen over de grenzen worden gejaagd. Sedert 1SS4 werden er 2086 inbur- goringen gedaan in ons land, en weet se hoeveel kloosterlingen er tusschen aie 2086 zijn Juist 184, of 9 per cent In België zijn er 21,000lagere klas sen verondersteld dat die 184 kloos terlingen in die 28 jaren zich allen met het onderwijs bezig houden of hebben beziggehouden en dat zij allen gebruikt worden in het lager onderwijs of er vroeger in gebruikt werden, dan ziet ge dat er niet eens 1 Fransch-Belgische kloosterling onderwijst op 1000 lagere klassen terwijl er in het Belgisch Parlement ten minste 1 Jood is tus schen de Belgische Kamerleden, en in het Senaat minstens twee, Wiener en Har.rez. Zoo men strijd wil voeren tegen die treffelijke Fransche kloosterlingen die Belg zijn geworden.dat men dan eerst en vooral beginne met strijd te leveren tegen de uilheemsche joden, die zich niet enkel tevreden houden met Belg te worden om er de kinderen eener la gere school te onderwijzen, maar die komen zetelen in Kamer.m SgjjAat, die als vreemdelingen, de wetten ko men geven aan de Belgen, wetten die toch zeker moeten strooken met de zeden, de gewoonten, de gebruiken en hot karakter van de bevolking, waar van de vreemdelingen in den grond weinig ol niets weten. Doch niet in het lager onderwijs alleen zitten er ingeburgerde Belgen. Sedert 1831 hadden wij in onze hoogescholen 2! professors, dat genaturaliseerde vreemdelingen waren, en in ons mid delbaar ouderwijs waren er niet min dan 91 zulker professors. Wij hopen, dat zoo voortaan nog wordt uitgevallen op de ingeburgerde Fransche kloosterlingen, men steeds klaar en duidelijk de namen zal aan halen van de Joden May, Wiener en Harirez alsook het cijfer van die 24 vreemde professors aan onze Belgische hoogescholen en van die 91 in ons middelbaar onderwijs. De grondwet heeft de inburgering vastgesteld vreemdelingen kunnen mits vervulling van de noodige voor waarden, Belg worden, zooals wij Belgen ons kunnen laten inburgeren in de meest vreemde landen. Men kan voor- en tegenstander zijn van de in burgering. Dat nemen wij aan. Maar wij nemen niet aan, dat de inburge ring zou kunnen worden toegestaan aan geldmannen die hier onze eigen Belgische nijverheid concurrentie ko men aandoen aan mannen die hoewel van vreemd ras en van vreemd bloed, hier ons wetten kunnen komen spellen in ons eigen parlement, en dat men diezelfde inburgering zou kunnen wei geren aan vreemdelingen enkel en alleen omdat zij katholiek zijn of een geestelijk kleed dragen Neen, zoo gaat de vlieger niet op. Geen twee maten en twee gewichten. En zulke opmerking komt dan vooral van pas als men M. Wiener, die zelf van Oostenrijkschen oorsprong is, af komstig van Weenen, als men dieij uitheemschen Belg hoort verklaren, dat men geene vreemde kloosterlingen van noode heeft om de kinderen dei- Belgen op te voeden... Wij zouden met veel meer gepastheid kunnen zeg gen Wij hebben geene Weensche Jo den van doen om de Belgen hunne wetten op te maken, te vervaardigen of op te leggen. sH Zoo wij op deze zaken hebben uitge- wijd, het is omdat wij er het nut en dé noodzakelijkheid van gevoelden. De tegenstrevers hebben al zoo menigmaal geroepen over de overrompeling van België door Fransche kloosterlingen dat wij zelve dachten, dat er duizen den Fransche kloosterlingen in België ingeburgerd waren. En nu als 't er op aankomt, is het hoop en al, 184 op 28 jaren, of gemiddeld nog geen zevefi per jaar. Door de aanhoudende valscho en leu genachtige beweringen onzer tegen strevers zouden wij zelf eene verkeer de meening over de kwestie hebben opgedaan. Dat bewijst, eens te meer, hoe wan trouwig wij behoeven te zijn ten op zichte van al het geraaskal der vijan delijke bladen. Zij herhalen zoo dikwijls de zelfde onwaarheid, totdat zij ten lange laat ste zelf hunne leugens voor echte waarheid opnemen. Loeren wij daaruit ook, hoe noodig het is, alle aanvallen op tijd en stond te weerleg gen, en worden de aanvallen her nieuwd, niet te aarzelen ze opnieuw to weerleggen, en dit zoo dikwijls als het noodig is, bet is te zeggen, zoo dik wijls als dezelfde valscho bewering wordt vooruitgezet. Ower de toeBagen der maitii- met dö kwestie der mutualiteiten voor den dag zouden kunnen komen, geven wij hier eenige toelagen die werden gegeven aan vrije onzijdige, liberale of socialistische mutuali teiten. De vrije federatie van Brussel ontving in 1902 reeds 1500 fr. de onzijdige federatie van Antwerpen 1500 fr., de provinciale her verzekeringskas van Luxemburg vanaf 1903 reedsiOOOfr; devoorzienigheidskas van Brus sel, voorgezeten door M. Lepage, oud-kamer lid, 1000 fr. als propagaudatoelage het onzijdig verbond van 't arrondissement Luik 5000 fr. als onkosten van eerste stichting, 3000 fr. voor de herverzekeringskas en 1000 frank als reserve. In 1905 kreeg het onzijdig verbond van Hoei 2500 fr. dit van La Lou- vière in 1906, 1500 fr. In 19QS ontving het Nationaal Verbond der kristene mutualisten 30000 fr. voor kos ten van eerste stichting voor een totaal van 600000 leden maar de Nationale Vereeni- gïng der onzijdige mutualisten ontving 15000 frank voor... 120000 leden. In 1909 ontving het onzijdig Verbond van Verviers 5000 fr. en de liberale federatie van Kort rijk 1000 fr. In 1910 kreeg de socialistische federatie van Bergen 2500 fr. de socialistische fede ratie van Bois de Boussu 1000 fr. de onzij dige en kristene verbonden van Charleroi, evenveel leden tellend,ieder 1500fr.,1500fr. frank voor reserve en hadden vroeger elk 3000 fr. voor eerste stichtingskosten ont vangen. Het gouden kalf komt terug boven, M. Marquet, ondanks de strie mende zweepslag van de liberale kamerleden geeft geen moed verloren en 't schijnt bijna zeker dal hij zal opkomen. M. Marquet heeft zich openlijk en meermaals als liberaal doen doorgaan,nu nog in den laatsten tijd.En weet ge wie zijne verdedigers zullen zijn De kris ten demokraten van Brugge, de boezem vrienden der Daensislen E\3og de SUBiniste^eële rede voering. M. Hyraans heeft geen ge luk gehad met zijn redevoering te Antwerpen, vooral waar hij sprak over de wijzigingen der kieswetten in 't voordeel der klerikale partij. De hevigste verdedigers dier kieswet- veranderingen warén de heeren liberalen Janson en Féron en de radikalen. En in de groote steden. M. Hyihans vindt het een gevaar dat het bestuur le lang in do handen der zelfde partij blijve. Maar wat zegt hij dan van het bestuur der groote steden dat niet 28-jaar, maar 40, 50 en 60 jaar in de liberale handen berust. Zou M. IJymans daar niet willen op antwoorden? Verstrooid antwoord aan den biljard. 't Gebeurde in een ho tel aan de statie te Aalst. Paul is een flinke biljardspeler, hij had 2 billen gemaakt. Aan eene tafel zat eene dame. De medespeler vraagt aan Paul Zeg, Paul, kent ge die dame niet Ja, klonk zijn antwoord, ik heb er al twee 1... Eerst het voorbeeld geven, De Peuple vraagt de afschaffing van de meestergasten dn de ploegbazen. Heel wel, antwoordt de Bien Publicmaar waarom beginnen de socialisten dan niet, met in hunne coöperatieven, do ploegbazen en meestergasten af te schaffen... We ver wedden eene pint dat er geen antwoord zal komen Oe heeren Iftorel en Vander- veSde aanbevolen. De Daily News maakt vreesk'ke onthullingen bekend over de geplogen w .-eedbeden eener Engel- sche maatschappij tn Peru. 2 knaapjes werden met een ijzeren tang tegen een broodoven gebracht-en daar langzamerhand gekookt Dat gebeurde in de statie van Peruvian. Een officier die het schouwspel bijwoonde, kon het" niet meer uitzien en school de kleine knapen dood. De officier werd in zijn ambt gf.scliorscht. Er moeten, volgens de Daily News nog andere zaken gebeuren. Zouden heeren Morel en Vandervelde en de roode bladen nu biet gloeien van veront waardiging? We zullen afwachten. Bedevaart naar Lourdes. (13 tot 21 Mei.) 'S. P. Hubertus der Car- melieten, orde van Brussel, zal de sermoenen prediken. Voor alle jnlichlingen zich te wen den tot den Eerw. Jleer Parot, bestuurder, La Louvière. Huiszoekingen te Muysen. De policie uitgejouwd Deze week heeft geheel Muysen in rep en roer gestaan. Het volk was te weet gekomen dat men aldaar ook in den namiddag, in een drijlal woningen, vanwege het gerecht zou komen snuffelon, onr to onderzoeken of men er geene aangebrande waren zou vinden, voortkomende van de diefstallen, gepleegd ih de treinen en in statie. Mechelen en de heeren Vermeylen, commis seris aan den ijzerenweg, in het dorp aan landden, konden zij hunne oogen niet geloo ven, van hetgeen ze aldaar te aanschouwen kregen. Gansch de bevolking dor gemeente was samen was samen geloopen, groot en klein, jong en oud. Ook werd er door de menigte van alles uitgekreten tegenover de policie, en zoo hoorde men roepen Ge komt te laat Ge had veertien dagen vroeger moeten komen enz., enz. Wat wilden deze zinspelingen van het volk beduiden Dit moet het gerecht maar onderzoeken, en doen opklaren door de schreeuwers, dio er misschien wel meer zullen van weten. Wat nu de huiszoekingen betreft, die aldaar werden gedaan in drie verschillige huizen, deze hebben niets aan t licht gebracht, en de policie is kunnen vertrekken zooals zp was gekomen, met ledige handen. De terugkeer der policie, had in dezelfde orde plaats als bij de ontvangst. Men was maar van de menigte verlost, en van hunne zonderlinge geroepen ontslagen, op het oogenblik, dat men zich weer op den Leu vensehen steenweg bevond, op het grondge bied van Mechelen. Het is de aanrander van den inkasseerder Gouy, van Parijs. Men zal zich herinneren, dat op 13 Fe bruari laatstleden, de inkasseerder Gouy, in dienst in eeno Parijzer bank, in de Rue Meslay aldaar werd aangevallen door een korel, (lie hem een zakje peper in de oogen wierp, een geweldigen vuislstamp op de borst toediende cn daarna met zij no bricven- tesch, 150,000 fr. waarden inhoudende, do vlucht nam. Zware vermoedens vielen op twee kerels, gevaarlijke bandieten, de eene Ximènez ge naamd, de andere Etcecobar Pieter. Beiden hadden reeds verscheidene veroor deelingen ondergaan. Men vermoedde dat Etcecobar den aanslag gepleegd had en naderhand de wijk naar België genomen had. Opzoekingen werden in België gedaan, doch alles bleef vruchteloos. Wel had men vermoedens dat Etcecobar de kerel was, die een veertiental dagen geleden bij een hotel houder derVooruitgangstraat afgestapt was Deze kerel had verscheidene malen in betrek king geweest met een handelaar derVooruit gangstraat, M. X.... Deze kreeg toevallig eene photographie van Etcecobar in handen en bemerkte on- middelijk de gelijkenis. Ook zijne bedienden die den kerel gezien had>n, waren van oordeel dat ér luer geen twijfel mogelijk Donderdag avond ontmoette M. X... den kerel, volgde hom op, en hem in eene cine mazaal der Nieuwstraat ziende binnentreden, verwittigde hij de policie. Twee policieagenten drongen de zaal bin nen en herkenden spoedig den kerel. Deze werd vastgegrepen en ondanks zijne tegen- stribbelingen naar 't policiebureel gebracht. Daar werd hij afgetast, doch men vond geene wapens op hem. Hij weigerde eerst te spreken, doch het parket bij hoogdringenheid verwittigd,kwam hem spoedig ondervragen en alsdan deed hij volledige bekentenissen. Het parket van Parijs is per telegram ver wittigd. TUSSCHEN Zij winnen alle bei. Het gevecht te Tobruch is volgens do Ita lianen .eene Italiaansche en volgens dé Tur ken eene Turksche overwinning geweest. Laat ons het geschil slechten en denken dat heiden klop hebben gekregen en niets hebben gewonnen, dan de haat nog dieper te doen doordringen. Rusland wil den vrede. Volgens vele bladen heeft de terugroeping van den Russische» gezant te Constantinopel de stellige beteekenis dat Rusland den vrede wil in het Oosten. Als dit zoo is, eene goede noot voor Rusland. Spijtig dat het zulks niet heeft gewild als het zelf in strijd ging tegen Japan. De Italiaansche vloot voor Salonika. Torwijl vreemde bladen schrijven dat Italië zijne vloot stuurt naar de Dardanellen, komt van Italiaansche zijde de verklaring dat de Italiaansche vloot hare plaats nog niet heeft verlaten. lU'uimiay? TALRIJKE D00DEN. Thans zijn nadere berichten optvangen, over de brandramp, welke te Chicago een hotel is asch legde. De brand brak uit in het Barnetts hotel in de Harrisonstraat en sloeg snel over naar een aangrenzend logement, van het Leger des Heils. Beide gebouwen herbergden op dat oogenblik een groot getal logeergasten, wel meer dan 200. Toen het geroep brand weerklonk maakte zich van de gasten een wilde paniek meester en bijna Diemand ont kwam het zonder verwondingen op te loo- pen. Velen zagen zich den weg door versperd, anderen wederom liepen zware verwondin gen op doordat ze uit het venster sprongen of wanhopig op andere wijze redding zoch ten. De brandweer, die vijf minuten na het uitbreken van den brand verscheen, vond alle trappen van do twee gebouwen reeds in vlammen. Verschillende logeergasten ston den nog voor de vensters en wilden uit de hoogste verdiepingen op straat springen. Er werden springnetten voor hen opgehouden, deze scheurden weldra vaneen. Andere per sonen, die de lichamen op de straat zagen vallen, keerden zich om en stortten zich lie ver in do vlammen. Twintig personen vielen in onmacht en werden met brandwonden bedekt naar het ziekenhuis vervoerd. Men denkt dat in het geheel 20 of 30 per sonen zijn omgekomen. Drama in een hotel te St-Joost-ien-Noode Een reiziger verstikt. In een hotel der Kruisvaartenstraat, te St-Joosl-ten-Noode, had \V0en3dag nacht een drama plaats. Een reiziger werd er door verlichtingsgas verstikt. Deze reiziger, een Hongaar, M. Christian Franck, handelaar, was Woensdag avond rond 9 ure in het hotel afgestapt en had er eene kamer van het tweede verdiep in hutfr genomen. Donderdag, rond den ihiddag was hij nog niet terug verschenen. De hotelhouder ging zien wat er met hem scheelde en werd onmiddolijk een scherpe gasreuk gewaar, welke van onder de kamer deur opsteeg. Een ongeluk vermoedende, stampte hij dadelijk de deur in. Boel de kamer was met gas gevuld en op het bed lag de reiziger, met verwrongen gelaat, uil gestrekt. Onmiddelijk werd een geneesheer geroe pen, d.och dezes hulp was vruchteloos. De man had opgehouden te leven. Do ongelukkige had slecht het gaskraantje toegedraaid vooraleer zich te bed te hege ven Hot lijk is naar het doodenhuis van St- I Jousl-ten-Noode overgebracht. te Schaarbeek. Een nieuw drama bracht Donderdag, rond den middag, Schaarbeek in opschudding. Ditmaal was het in de Gaucheretstraat, dat een man zijne minnares poogde te ver moorden en zich daarna wilde zelfmoorden. Eenige weken geleden, was eene vrouw van lichte zeden, Helena Meert, die van ha ren man gescheiden leefde, eene kamer ko men betrekken in het huis nr 75, dqr Gau cheretstraat. De vrouw had een minnaar, zekeren Hoo- rickx, wonende Antwerpschen Steenweg, te Laken. Sinds ongeveer 15 dagen, waren zij echter in twist en Helena Meert had het voornemen te kennen gegeven, met Hoorickx af te bre ken. Deze scheen er zich niet veel om te hekom meren, doch hij ging op zöek naar de vrouw en gisteren, rond 11 ure 's morgends, ont moette bij haar in de Herrystraat, Zij traden samen eene herborg binnen en gingen daarna naar de kamer van de vrouw. Pas warer. zij hoven, of twist ontstond en eensklaps weerklonken verscheidene revol verschoten. Op het zelfde oogenblik, hoorden de an dere huurders van het huis, om hulp roepen. Zij liepen boven en vonden er de vrouw, dia veel bloed verloor uit wonden aan het hoofd. Do vrouw was door twee kogels getroffen. De twee anderen waren in de muren terecht gekomen. De moordenaar, ziende dat de vrouw vluchtte, had zich op het bed gelegd en zich den laatsten kogel in den mond geschoten. Zijn toestand is hopeloos. Spoedig was policie ter plaats, en deed Hoorickx naar het gasthuis overbrengen'. Wat de vrouw betreft, haar toestand niet de minste onrust inboezemende, werd zij na verzorging naar hare kamer teruggebracht. Tegenstrijdige berichten De berichten die ons toekomen luiden ge heel en al tegenstrijdig. De eorsLe berichten geven ons het voorgevoelen dat de partijen op het punt staan bepaald overeen te komen. De laatste tijdingen integendeel doen de toe komst duister inzien. Een sterke groep patroons zou van geen scheidsraad willen hooren en enkel de kwestie zien opgelost in algemeenen zin door eene wet. Gevecht tusschen stakers en policie Tot biertoe bleven de Engelsche mijnwer kers volkomen kalm. Doch nu hebben zij het te Haydock verbrod. Een groep van 500 sta kers ging naar twee kolenputten en wilden de ophaalbakken verbrijzelen. 40 policie agenten beletten die verwoesting. Daarop werden die ambtenaars door de stakers aan gevallen. Drie agenten werden zwaar ge kwetst naar het gasthuis vervoerd. Het getal werkstakers Tot hiertoe schat men het gétal stakers op 1.676.840 man. Rekent ieder loon gemid deld aan 4 fr., dan zult ge zelf een gedacht hebben van de enormo verliezen door de Engelsche bevolking ondergaan. in Duitscliland. Gewelddaden Te Hambörn zijn hevige tooneelen voorge vallen. De stakors hebben moer dan 200 revolverschoten gelost op de policie. Talrijke agenten werden getroffen. Te Buer i3 een staker gedood. Getal stakers De grootste helft der mijnwerkers is aan den arbeid gebleven. Dit getal zou nog veel grooter zijn, zoo de socialisten geen echt schrikbewind uitvoerden in de mijnstreken. Opslag van 10 ten honderd De verceniging der mijnbazen wil 10 ten honderd geven^De stakers hebben dit aanbod afgewezen. In den Rijksdag Donderdag had de ondervraging over de staking plaats. Kamerlid Scheffer verdedigde de houding der kristen syndikaten en legde hunne afwachtende houdinguit.M. Delbriick, minister van Binnenlandsclie Zaken, heeft )iet historiek gemaakt der staking. Dwingelandij der socialisten Duizenden kristenen en onvereeni^de mijn werkers hebben laten weten dat zij niet aan 1 den arbeid durven gaan uit vrees voor dü I bedreigingen der socialisten.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1