DE ZEDENLEER DER ARME MENSCHEN 'T EEN EN T ANDER Drama in een gerechtshof Een kerkdief aangehouden Twee vliegers in zee gevallen "O G JEB HL» Jzk. 13 Git nummer bevat 8 bladzijden en v/oi'dt verkocht aan 2 centiemen- De moord van Aarschot DE ZAAI VERMEERSCH BrussslsGhe briefwisseling. Achttiende jaargang n' S3 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 17 en Maandag 18 Maart 1912. AANKONDIGINGEN KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. i<3e regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2^-00 Recht, hersiell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4f> 4^ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff» BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728f Steenweg van Waterloo, 728. Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag heeft het opnieuw gesto- ,ven in het Parlement. Ditmaal werd in een vlammende geestdrift de we reldlijke zedenleer naar verdienste ge striemd door den dapperen Antwerp- schen volksvertegenwoordiger, den heer Paul Segers. Het socialistisch blad van Brussel schrijft dat M. Segers verklaard heeft dat er eene dubbele zedenleer bestaat, .«ene voor het fijn volk de élite en eene voor do massa.... Welnu, de bewering van het rood blad, is valsch, arcbivalscli. M. Segers heeft dit niet verklaard, en moest ooit iemand der katholieke gekozenen zulks verklaren, we zouden geen oogenblik aarzelen om hem in 't ongelijk te stellen. De kristen zedenleer, gesteund op de katholieke leer, is een en eenig, voor "alle landen, alle volkeren, alle stan den, alle personen. De 10 geboden be staan zoowel voor den macbtigsten keizer, als voor den arm sten bedelaar. En niemand heeft de macht, niet eens de Paus zelve, om iemand van de 10 geboden te ontslaan. Doch de socia listen vinden soms van die onderschei dingen uit, om met een schijn van rechtzinnigheid, hoewel het niets dan verzinsels zijn, op de burgersklasse uit ,te valleri.en de werkende klassen tegen de hoegere klassen is het harnas te jagen. De zedenleer der .arme liedon, schrijft het rood blad, is tezelfdertijd de zedenleer der eerlijke lieden men vindt ze terug bij de stoïeke volks vrouwen, die zich van alles ontdoen om hurme kinderen op te voeden bij de duistere helden der werkhuizen en werkplaatsen, die iederen dag, hun taak volvoeren, met eene onvermoei bare dapperheid en in de uren van gevaar en rampspoed, zich slachtoffe ren met eene zelfverloochening die ze niet eens begrijpen.... Zeker, het is eene toepassing van de zedenleer, wanneer moeders, zich zelve te kort doen, brood uit hunnen mond sparen, om hunne lievelingen te spijzen of goed te doen Zeker, het is eene toepassing van de zedenleer, wanneer de arbeiders trouw hunne taak volvoeren, en werk leveren waarvoor hun patroon ze be taalt. Zeker, bet is eene toepassing van de zedenleer, wanneer de menschen hun evennaaste bijstaan in lijden van ramp en gevaar. Maar we vragen u welke is de ze denleer die zulks voorschrijft Het is de kristen zedenleer! En van waar komt de kristen zedenleer, tenzij uit de lee ring van de katholieke kerk, de eenige ware kerk van Christus En wanneer de moeders zulke liefde betuigen aan hunne kinderen, dan mogen wij met trots en fierheid wijzen op de beschaving van de H. Kerk. Ziet naar het Oosten Worden de kinderen der Chineezen niet op straat weggeworpen soms als voedsel voor geworpen aan de zwijnen met dui zenden en duizenden per jaar van kant gezet Ziet naar Afrika. Worden de kinde ren uit de ondoordringbare "wouden van Midden-Afrika, niet afgestaan aan de oomen, en ontnomen aan de ouders Was dit over een 1300 jaren ook niet het geval hier in Westelijk Europa En wie heeft ons komen beschaven, zooals men nu overigens de wilde volkstammen gaat beschaving bren gen Zijn het niet de katholieke zende lingen, die uit liefde voor den even- mensch, spruitende uit liefde voor den God-Monsch, zich zelve gaan slacht offeren voor anderen Ah Het zijt voorzeker gij niet, socialisten, die spreken moogt van de zedenleer der arme vrouwen,zich zelve te kort doende uit liefde voor hunne kinderen. Want, gij wilt alle ouder liefde dooden in de harten der men schen. Oh Zijt gij het niet, die uit al uwe krachten de echtscheiding voor staat, met het noodzakelijk gevolg va der en moeder, door natuur zelve ver bonden, van elkander te rukken, en de kinderen van hun ouders af te trek ken Zijt gij het niet, o, noodlottig socialism, die de vrije liefde voorstaat, menschen onder een zoudt willen doen leven, nog erger alsof het dieren wa ren. Wat toch, zou er da» van die ongelukkige schaapkens van kinderen geworden Zijt gij het niet, o. opper meesters in de kunst der volksbedrie gerij, die de kinderbeperking voor staat, en die schimp en spot en anders niet ten beste hebt voor onze kristene Vlaamsche familiën, die den edelen moed daarstellen Gods gebod uit te voeren en vele kinderen tot Gods glo rie op te brengen Ja, de versmach ting van het kinderleven in de kiem zelve van zijn ontstaan de verscheu ring van alle familiebanden, van allen echtelijken trouw de vernietiging van het huwelijk door het instellen van de vrije liefde, en de toewerping van de kinderen aan eenen onpersoon lijken staat, dat is de zedenleer van bet socialisme, ja, dat en geene an dere... En zoo er mogen roem dragen en lof zingen op do liefde van de moeders tot de kinderen, van den arbeider tot den arbeid,van de vrouw tot den man, en van den mensch tot zijnen naaste, dan is het de katholieke Kerk; die eene verhevene zedenleer, door den mond van Christus en zijne Profeten in de wereld heefl gezonden dan zijn wij het, katholieke menschen, omdat wij de ware leerlingen zijn van onzen Grooten Meester... Leve de Kerk van Christus en weg met het haatdragend Socialisme Goede mraaateegel. Op het be vel van den Procureur des Konings, gaan agenten in burger verkleed, op ronde om te zien of er geene slechte, onzedige postkaar ten uitgestald liggen voor 1 April. Somwij len worden er onnoembare postkaarten ie koop gesteld en bet is eene schoone daad daar een einde aan trachten te stellen. Tegen de bedriegers. Te Londen ontstaat er eene beweging om wette lijke maatregelen te verkrijgen die de ver plichting zouden voorschrijven hel brood op juist gewicht te veikoopen. Er wordt veol, zeer veol bedrog gepleegd op het gewicht. Ditbödrog beliep in 19U9 voor Londen alleen minstens 500000 pond sterling. Moesten de huismoeders hun brood wegen, hoe dikwijls zouden zij niet te kort komen aan 'tgewicht. •Ta, zij die het volle gewicht niet geven, kunnen natuurlijk hun brood goedkooper geven. Maar is dat eerlijke concurrentie? En zou daar de wet niet mogen tusschen- komen Alles voor de katholieken oendat...... er geene liberale Werken bestaan. De zuivere winst van den verkoop der Koninginnebloem beloopt zooals ge weet, 240000 fr. Daarvan heeft Dr Broden 120000 fr. gekregen om de school van tropische geneeskunde te Ukkel op te richten. De overige 120000 fr. zijn ge gaan aan de missiën, die ziekenhuizen op richten om de slaapziekten te verzorgen. Eenige goddelooze bladen deden de opmer king dat de opbrengst naar de katholieke werken was gegaan. Eerstens,dat is onwaar, het is maar de helft.Doch. daar de opbrengst moet dienen tot bestrijding der slaapziekte in Congo, vragen wij ons, welk liberaal werk zou kunnen ondersteund worden. Er bestaat geen enkel liberaal werk dat zich bezig houdt met de verzorging of de ver zachting der slaapziekte. Ware opoffering is er in de liberale school niet lo vinden Nog de ploegbazen. In- de Peuple van 13 Maart 1912 stond te lezen dat de ploegbazen, de meestergasten, voor niets telden en moesten verdwijnen. Dit stond in het hoofdartikel. En in dit zelfde nummer, van hetzelfde blad, dus ook op 13Maart 1912 stond op de tweede bladzijde een lof op de ploegbazen van den ijzeren weg, die volgens de Peuple, een onbetaalbaar werk deden en door de katholieke ministers niet veel genoeg konden betaald worden. Op 't le blad, deu gen ze voor niet, op 't 2e blad zijn ze onmis baar. Hoe rijmt men dat te saam. En 't zijn zulke bladen die van hunne lezers bewuste menschen willen maken U... Gsdsciienstige statistiek osei' (ie samenstelling van den fSuitscEien Rijksdag. In den Duitschen Rijksdag zijn 397leden.Daar van waren er in 1907, 220 protestanten, in 1903, 199, nu 179. Daarvan zijn 51 behouds- gezinden, 40 nationaal liberalen, 37 progres sisten, 22 socialisten, 14 van de partij van het Keizerrijk, 10 van de Economische Ver- eeniging, 5 uit de partij der Hanovers, 3 re formisten, 3 wilden 2 van de Duitschen Bond der landbouwers, 1 Deen. en 1 behoo- rende tot het Centrum, M. Richter... In 1907 waren de katholieken er met 141in 1903 rnet 140 nu met 136. Daarvan zijn 89 leden van 't Centrum, 18 Polen, 9 Elzas- sers-Loreinen, 3 van de nationaal liberale fractie (de Hoeren Beek. Dr Thoma en Wit- hum) 3 socialisten. (Horn, Schoeffini en Peirotes) 2 progressistische demokraten (Liszt en Kerchensteiuar),2 behoudsgezinden (Bolko en Weilnbeek) 2 van den Agrarisehen Bond van Bavière (graaf Oppérsdorf en D1 Becker.) Deze 2 laatsten staan buiten de partijen. 69 leden verklaren zich zonder godsdienst, en alle 69 zijn socialisten. In 1903 waren er zoo 44. in 1907 enkel 18. Daarbij zijn er 8 vrijdenkers en 1 oud-katholiek, ook allen socialisten. In 1903 waren er 4 joden, nu 7 waartusschen 2 vrijdenkers en 5 socialisten (I-ïaase, Davidsohn, D1" Gohn, Dr Frank en Wurm,2 socialisten weigerden te zeggen wal ze waren. Doei dan al uw placht. De onderwijzeres van Oissery, in het departe ment van Seine en Matne, ging een aanhou denden veldtocht aan tegen de ondeugd die hare leerlingen beloerde. Zij verbande alle slechte schriften. De sectarissen der ge meente en der jongensschool konden zulks niet kroppen en maakten het levén aan de onderwijzeres zoo lastig dat zij zich uit wan hoop heeft verhangen. En dan spreekt men in de Belgische Kamer van eene wereldlijke zedenleer Is 'i zoo niet, M. Masson Geen Esartel. De liberalen van Gent hebben het kartel verworpen, niet in princiep, maar in de praktijk. Het is de beste logenstraffing die zij kunnen geven aan hun triomfgeroep over de laatste ge- meentekiezing. In de voorlaatste gemeente- kiezing baalden de Geutsche kartellisten 25842 stemmen, de katholieken 12731, of een verschil van 13111 stemmen. In 1911 kregen de kartellisten in 't geheel 24564 stemmen, de katholieken 14425 of een ver schil van 10139 stemmen. De triomf was dus wel aan de katholieken en daarom juist durven de liberalen geen kartel sluiten. Net oordeel van een socia list. Gezel De Man, dezelfde waarop Anseele nu zoo leelijk gebeten is, schrijft «Het is niet slechts in Duitschland dat men kan vaststellen, dat de fameuze democrati sche evolutie van het liberalisme de grootste politieke fopperij is die de 20eeeuwtot hiertoe heeft voortgebracht... In de mate dat het so cialism vergroot, krimpt het socialisme in een. In der waarheid, er is geen betere ba rometer van de wezenlijke politieke macht van het proletariaat in een land,als de graad van ontbinding, bereikt door het socialisme van dat zelfde land. Een bandiet door zijne vrienden verlost. Verscheidene dooden. De rechtbank van Hillsville, in het Blauw Gebergte, Vereenigde Staten, Amerika, moesteen gevaarlijke bandiet oordeelen, die beschuldigd was, in 't geheim alkooi ge stookt te hebben. Toen het proces volop aan gang was, drongen eensklaps de andere leden der ban dietenbende in de verhoorzaal, doodden er verscheidene rechters en liet openbaar mi nisterie, en kwetsten verscheidene leden der jury en eenige getuigen. Een lid der jury werd in hopeloozen toe stand naar zijne woning gebracht. De ban dieten verlosten hunnen gezel, sprongen te paard en vluchtten ijlings naar het gebergte terug. Onderwege losten zij nog verscheidene revolverschoten op de personen, die zij ont moetten. Het gouvernement heeft eene sterke af- deeling troepen ter achtervolging afgezon den. TB De diefstallen van Deurne en Herenthals. Op 't einde van verleden week werden er in do kerk van Deurne oflerblokken openge broken. Men konden dader der inbraak niet ontdekken. Nu, in den nacht van Donderdag op Vrij dag werd een dergelijk feit in dëzolfde om standigheden gepleegd in de kerk te Heren thals. De gendarmen van Deurne, die hot onder zoek des eersten diefstals in Landen hebben, hielden Vrijdag morgend een kerel, zekeren Balde, aan, wiens zakken letterlijk afhingen van nickelen en koperen munten. Deze Balde weigerde de herkomst van dat geld aan te duiden. Men denkt dat hij beide dief stallen op zijn kerfstok heeft. Balde is een persoon die in ban breuk ver keert.Door de rechterlijke overheid was hem een dorp in 't arrondissement Brussel als verblijfplaats aangewezen eg desniettegen staande, woonde hij te Antwerpen in de Kloosterstraat, zonder dat hij zich in de bevolkingsregisters deed opschrijven. Zijne aanhouding ging met vele moeilijk heden gepaard. Hij bood hevigen tegen stand en verschillige burgers en soldaten moesten de gendarmen helpen om hem in den amigo te krijgen, waar hij nu ter be schikking is der parkellen van Turnhouten Antwerpen. Door den bevelhebber der gendarmen te Deurne, is Balde in tegenwoordigheid ge bracht van den koster der kerk op Drij Ko ningen te Herenthals. De koster herkent hem stellig als den kerel, die den avond vóór den diefstal de laatste in do kerk was blijven zitten. Een gelegenheid van het Bloemenfeest van Nizza, had de vlieger Roger Morin eenige vluchten gedaan boven de haven. Rond 5 ure 's avonds nam hij den zoon van den gowezen minister M. Peytral als passagier mede. Hij bevond zich op opgeveer 200 meters boven zee en Tan tie kust verwijderd, tonh eensklaps de motor stil viel. Onmiddelijk stuurde Roger Morin zijn toestel in de rich ting der kust, ten einde zoo dicht mogelijk bij het strand te vallen. Te lande had men ook reeds het ongeval bemerkt en reeds snelden verscheidene sloe pen het vliegtoestel te gemoet. De vliegers kwamen in zee terecht, op ongeveer 150 meters van de kust. Morin had echter de tegenwoordigheid van geest gehad, zijn toestel te rechten, waardoor het niet omsloeg. Vlieger en passagier werden in zee gewor pen en verdwenen onder water. Zij kwamen spoedig terug boven, en klampten zich aan de vleugels van den eenvlalcker vast. Eene sloep redde M. Peytral, terwijl een andere het topstel ophaalde. Morin, evenals een kapitein op een in nood zijndeschip, weigerde het toestel te verlaten, vooraleer hot in veiligheid was. Het parket ter plaats. Donderdag namiddag is het parket alhier afgestapt om een onderzoek te doen, aan gaande de moord. Zij begaf zich op de plaats der misdaad en onderhoorde verschillige ge tuigen. De moordenaar werd tusschen de gendarmen om 5 ure naar de statie geleid, om in het gevang van Leuven te worden op gesloten. Eene groote menigte stond aan de statie om den moordenaar te zien vertrek ken. Alles bewijst dat Luyten sedert lang zijn schelmstuk beraamd had. Aan zijne moeder broeders en zusters, had hij gezegd, dat indien Florence Peeters niet meer wilde verkeeren, hij haar kapot zou maken. In verschillige herborgen had hij gezegd, dat alhoewel het meisje nu hare roepen gehad had, zij toch niet zou trouwen, dat hij daar wel voor zou zorgen.Over een zestal maanden had hij nog verschillige brieven met doodsbedreigingen aan het meisje gestuurd, en deze brieven zijn in de handen van het parket. Rond hetzelfde tijdstip, had hij des avonds liet meisje, dat toen bij een anderen jongen was, achtervolgd, en bedreigde het koppel met een revolver. Luyten had een slecht karakter, was lui, en zijne moeder had reeds dikwijls aan de politie klachten gedaan no pens zijn slecht gedrag. Donderdag was men er nog niet in gelukt het wapen te vinden. De policie, den weg volgend die den moordenaar begaan had, wanneer hij den moord bedreven had, vond een ledige patroon, alsook eene kardoes met lood, welke Luyten weggeworpen had. Hij zegde zijnen revolver in eene gracht gewor pen te hebben. Niettegenstaande de naarstige opzoekingen, vond men niets. Vrijdag mor gend begaven de gendarmen Camphyn en Van der Moortgaete zich naar het huis van Luyten om er eene huiszoeking te doen, zij vonden in hel bed van Luyten, tusschen een strooizak, het wapen der misdaad. Het wapen was nog geladen met een kogel en drie kar doezen met lood. Het wapen is van het grootste kaliher, en het was nog geheel ha- dekt met bloed. Vrijdag namiddag is het parket opnieuw afgestapt, vergezeld van twee wetsdokters, die de lijkschouwing gedaan hebben. De dubbelganger van den rentenier. Men weet. dat volgens de beschuldiging, M. Honoré Vermeersch vermoord werd den dag zeiven van zijn terugkeer op de villa'van Vésinet, 'tis te zeggen op 30 Mei 1910. Onlangs had zekere M. Been han delaar van Cliatoü, beweerd, dat M. Ver meersch dan niet kon vermoord zijn, daar hij hem nog verscheidene malen nadien ge zien had en namelijk nog in Juli 1910. De onderzoeksrechter, M. De Lantsheere, zond dan eene uitnoodiging aan M. B...., om hem te ondervragen. Deze getuige verklaarde, dat hij inder daad een persoon gezien had, doch, dat hij niet stellig dierf beweren dat het wel M. Vermeersch was. Het parket van Versailles gaf dus hevel in den omtrek van Cliatoü te onderzoeken, of daar geen persoon woont, of gekend is, die veel gelijkenis heeft niet M. Vermeersch. Deze persoon is nu gevonden. Het is een handelaar M. Xdie van gestalte, haar, gelaatskleur, gang, baard, enz., een volledige overeenkomst heeft met M. Vermeersch. .Wanneer M. X...., gekleed door de stra ten gaat, zouden zelfs de verlrouwste vrien den van M. Vermeersch, zich vergissen. M. B...., werd in tegenwoordigheid van M. X.... gebracht en bekende onmiddelijk zijne vergissing. De zaak Vermeersch zal nu in de maand Mei aanslaande opgeroepen worden. M. J...., zal terechtstaan wegens moord. Tegen Mej. De Bzal alleen de be tichting van vetheelster gehouden, worden. De gewezen knecht Odiel Vercruysse, zal als ge'.uige verschijnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zaak in 't Fransch afgehandeld worden. Uit BruSsel komt ons volgend schrijven toe Zaterdag 16 Maart 1912, Al dezen die de besprekingen der gemeente raden en derKamer volgen worden getroffen door de rolverwisseling die er gebeurt. In 't parlement al de dorpslwisten,al den herberg- praat, al de weerbotsingen van den plaatse lijken toren worden voorde nationale tribuun gebracht. Anderzijds houden de gemeente raden zich bezig met de militaire, de Vlaam sche. de stemrecht-kwestie en nog veel an dere die hunne bevoegdheid gansch te buiten gaan. Onze gemeenteraden zijn allen parle menten geworden op kleinen voet, met dit verschil dat onze gekozenen er geene wets ontwerpen kunnen stemmen en zich tevreden moeten houden met wenschen aan de wet geving te sturen. Het zou geen kwaad doen op den gevel van de zittingzaal dit oud spreekwoord te drukken Schoenmaker blijf bij uwen leest. In den gemeenteraad van Brussel heeft men Maandag de schoolsoepkwestie bespro ken en naar aanleiding hiervan hebben wij eene belangwekkende aanspraak gehoord van M. Anspach-Puissant, liberalen doctri naire, waarvan ik de bijzonderste zinsneden aan 't adres zijner vrienden wil aanhalen M. Ilymans heeft zich te veel laten beïn vloeden door de parlementaire belangen. Gehypnotiseerd door den bijval dien wij ver hopen binnen 3 maanden, heeft hij zich in alles aan de socialisten willen vorbinden. Ik ben bijlange niet zeker, dat met het oog op»de kiezingen, de houding al te wensehe- lijk weze. Ik vrees dat het gedacht van in de groeve der socialistische partij te treden, van aard is, veel kiezers te verschrikken. Nu zult gij zeggen wat ge wilt, uw ont werp vestigt de gelijkheid van toelagen tus schen al de scholen (officiëele en vrije) op 't oogenblik dat het land in opstand komt tegen het ontwerp Scheilaerl-de Brogue- ville, is het zeer gevaarlijk in den wog te treden waarin gij ons wilt leiden. In afwach ting mogen de socialisten 7-eggeh dat zij eene

De Volksstem | 1912 | | pagina 1