Eene meeting van M. Daens De gelijkheid der talen. Volksonder rich De christelijke huisvrouw te Nederhasselt. beschreven door een werkman Tooneelnieuws. DE VOLKSSTEM 17 EN IS MAART 1912 Wij ontvangen tien volgenden brief van een werkman. Op 't verzoek van onzen briefwisselaar-werkman zelf verbeteren wij enkel een beetje de taal fouten, voor 't overige veranderen wij niet aan de woorden. Mijne heeren van de Volksstem, Ik ben geen politieke man, en ik gaan er niet diep in, in de politiek maar omdat er hier en daar nog al werkvolk voor Pie Daens is wil ik aan de werkmenschen ook nen keer mijn gedacht zeggen en ik neem de pen in de hand om u te schrijven wat er ver- leden Zondag te Neerhasselt zoo al gebeurd is. Want dan zijn de men- schen hun oogen opengegaan er zijn stukken gebeurd, die alle dagen niet voorvallen. Pie Daens is Zondag te Neerhasselt geweest, op de inhaling van den bur- gemeester. Nadat alles afgeloopen was, ging Daens in de huizen en in de berbergen en stond daar te roepen dat hij ging meeting geven op de straat. De meesten van 't volk kenden hem niet, ik ook niet, en wij gingen hor ken om ne keer te weten'wat voor 'nen man dat Pie Daens eigenlijk was. Wij stonden daar met een vijftig man, vrouwvolk en straatkinderen die meen den dat er een kunslendoender of een barakkenman gekomen was, en terwijl dat bij aan 't spreken was kwam er nog wat volk bij, Op nen keer doet Daens een tonne buiten brengen, en van op nen stoel springt bij op die tonne en hij begost mij daar af te geven, te roepen en met zijn armen te zwaaien. Hetgeen dat Daens daar zegde, heb ik in mijn le ven nog niet geboord Zulke leelijke woorden, verwijtingen, gemeene klap De grootste straallooper en zou dat nog niet durven zeggen. Eerst op de katholieken, dat zo te gen de boeren waren, dat ze den boer zijn arm koeiken zouden willen afne men, dat ze tegen 't werkvolk waren, en dat ze maar bestonden voor de rijke Joden, voor de rijke gieregaards, voor 't slecht volk, voor de kofferforts, dat ze.slechtsrikken zijn slecht volk, enz. Van al 'tgoed dat de katholieken voor den boer en voor den werkman gedaan hebben, kwam er geen woordje voor den dag. Tegen de liberalen of socialisten sprak Daens geên enkel woordje. Zijn dat misschien zijn vrienden Maar dan begost het spel op M. Woeste. Al hetgeen dat bij op Woeste afgaf, dat was grauwelijk leelijk M.M. Ik ken Woeste ook persoon lijk niet, maar ik weet toch dat het 'nen groolen geleerden is, en 'nen grooten christenen, en dat' alleman 'hem respekteert, zelfs de liberalen en de socialisten, omdat het 'nen man is van groot verstand die voor zijn zeiven niet werkt, maar voor 't land. Woeste, riep. Daens, 't is de man van de rijken, van de kofferforts, hij is tegen 't werkvolk, hij wilt t volk zijn pensioen afnemen, hij is verkocht aan 't rijk volk, hij zegt dat 't arm volk te veel eet, en te vee! wintWoeste is 'nen ouden beer, 'nen grijzen lesbeer, 'nen smerigen Jood Daarna gaf hij Woeste van 't mager stekelverken, van den smeerigen Pruis, van den mageren esper, hersenfretter van 't volk en an dere schurftige woorden die ik niet meer kan noemen. Enfin, daar kwam geen einde aan de verwijtingen, al - schandaliger om schandaliger. Juist als Daens in gang was, kwam er daar eenen op een boerenpeerd voorbij, die in den stoet gereden had en hij bleef staan. Wie is dat, riep hij van op zijn peerd, is dat een zatterik of wordt die mensch zot 't Is Pie Daens, riep een vrouw. Is dat Pie Daens Ik heb nog nooit zoo'n schandalige klap niet gehoordNe zatterik en heeft er niets aan ï'iep de man te peerd en hij reed door. Daens hoorde dat... maar hij ant woordde niet. 't Volk ging er ook van door, en alleman was beschaamd dat ze gaan luisteren waren Iedereen had er 'nen walg van. Is dat Pie Daens Is dat Pie Daens Hij doet niet als 't volk opmaken 't goed bestrijden, en de menschenl gegeven aan liet besluit van uw achtbaren verwiiten maar redens of -verstand, '00rfa"ger' de"nl|c"Helleputte genomen J Ti i i u den 7 Mei van 1910, in liet bijzonder bevel steekt er niet in Ik neb hem nen n,. Volgens uwe verklaring is liet keer gezien, maar t is genoeg voor aan vlaamsche beambten die Fransch ken mijn leven. Al ben ik maar 'nen armen nen, niet toegelalen het Vlaamsch te gebrul werkman, ik ben gewoon met treffe-1 ken in dienstzaken. Enkel mogen zij lijker en verstandiger menschen om te gaan. Aanvaard,heeren van de Volksstem, de beleefde groetenissen van Jan Vwerkman. van die taal gebruik maken voor klachten, rechtvaardigingen en allerlei verzoekschrif ten van persoonlijkeu aard. De eenige redelijke oplossing, Weledele Heer Minister, is liet invoeren van liet Vlaamsch als bestuurtaal in de Vlaamsche gewesten, en als overgangsmaatregel, de toepassing van artikel 23 der grondwet op de bedienden, d. i. dus, de volkomene taal vrijheid. Die maatregel zou geene moeilijkheden Verleden Zondag sloot het Koninklijk Too neel en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem, de reeks zijner jaarlijkscho ver-1 opleveren, indien liet hoofdbestuur behoor tooningen met De Eenige en Voor iiet lijk was samengestelijd uit beambten die de Diner. Het eerste, eene vlotte vertaling twee talen kennen. van het Duitsche werk heeft de groote ver- Wij verilopen van Ued., dat U de beslis- dienste, pakkende treffende tooneelen daar gi yan den Weledelen Heer Oud-Minister te stellen, en eene, ik zou haast zeggen Helleputte, uitdrukkelijk in dien zin zult verzameling karakters in het leven te verklaren dat, om het even voor welke roepen die door hunne scherpe hoekige kon- akten, do Vlaamsche beambten de volkomene trasten een brokje werkelijk hedendaagsch vrijheid van talen zullen bezitten, familieleven voor oogen brengen. Tast het aanTulline vraBan wii Ued.dat alle met al te diep, blijft het meer aan de opper - vlakto voor mijii nei meei d<m b0velen en dienstboeken, om het even tot wat bijzonder liet eielkundig ht 3]le formulieren, vrij- ontleden der karakters aangaat, daardoora__J zelf bezit het de gaaf door elke'n stand te I ka^en; ^veetalig^en zijn, kunnen verstaan en genoten te worden. Het Gelief, Weledele Hoer Minister, gaat niet aan hier de spelers hun werk op de zekering te aanvaarden van onze oprec 1 e ontleedbank te leggen. Toch dient met veel hoogachting lof den naam genoemd en het spel geroemd te worden van den heer J. Quintyn. Prachtig heelde hij zijn rol uit, en was in mimiek, gebaren en handeling, uitstekend. Hij bracht ons voor enkele oogenblikken zijne meester lijke scheppingen in aan Flarden Verloden terug voor Uit GENT, den 10n Maart 1912. Weledele heer Renkiri Minister van Koloniën. Art. 3 dor Koloniale wet luidt als volgt aan J-'larden L Hetebrnik der falen is vrij... Het wordt 'I gj6eij j mi geregeld door dekreten, zoodanig dat de Vim L.erde heeft van den ondankbaren rol 8 8 Belgen en der Congoleezen zijn van Robert een pereltjo gemaakt Zyn op- alleen vour de akten van treden m 1= bedrijf en de slotscène van 2 =et ba=ar' ag en voor de gereclnehjke bedrijf waren indrukwekkend, rlartwig, ge- R speeld door den lieer Van Mossevelde, heeft Z A ien* buitengewoon bevallen. Krachtige, afgeme-' Op dat gebied gemeten de Belgen in Con- tene, streng- goedhartige taal en vlammen- goland eene gelijke bescherming als die hun den ambtenaarsblik 'twas alles aanwezig, in Belgie verzekerd is. Met dat doel worden De liefderol van Herbst genoot eene heel dekreten, uiterlijk binnen vijf jaren na de goede vertolking dank aan den heer Van afkondiging van deze wet, uitgevaardigd. Nuffel. Daar zil kunslenaarstemperament in Alle dekreten en verordeningen van alge- en graag zien we hem in zulke rollen weer. meenen aard worden opgesteld en bekend ge- Van de dames noemen we volgaarne met maakt, in de Fransche en in de \laamsche lof Mevrouw De Somme. Speelde die kun- taal. Beide teksten zijn officiéél. stenares hier. sinds lang mede nooit nog hadl Eerbiedig komen wo Ued. vragen liet uit- ze een rol welke haar toeliet haar talent tot vaardigen der bedoolde decreten te bespoe- volle waarde te laten komen. Nu kregen we dioen. eener godvruchtige moeder leeren Die zalige lessen prenten zich zoo diep in hun verstand, dat zij er nooit meer worden uit- gewischt. Die deugd is voor de cliristene huisvrouw vooral noodzakelijk op onze dagen omdat de moeder, in onze eeuw van ongeloof, zich zelve en de haren moet behouden voor de besmetting van den twijfelgeest, soms zelfs de onwetendheid der goddeloosheid moet beschamen. Die deugd moet in de christelijke huisvrouw voorbeeldig zijn, dat wil zeggen zij moet van het goed voorbeeld vergezeld zijn. 2. De twoede gronddeugd der christelijke vrouw is de huiselijke ijver, eene deugd die voortvloeit uit de liefde voor het huisgezin, zich openbaart in eene teedere liefde voor de leden van het gezin en in de toewijding .1 alles wat hun heil betreft. De vrouw moet haar huis beminnen als een heiligdom. De vrouw die elders dan in den schoot van haar huisgezin de vreemdo zoekt, verwaar loost hare heiligste plichten, en in plaats van genoegen dat zij in de comedie op of het hal meent te vinden, zal zij slechts teleurslellin gen en gewetensknagingen inoogsten. Deze liefde van huiselijken lieerd, veron derstelt de liefde tot allen, die van het gezin deel maken Man, kinderen, dienstboden en erklieden. Uit die liefde ontstaat de goed- iid en gedienstigheid ten hunnen opzichte, het verdragen hunner gebreken, de ijver voor hun geestelijk welzijn, de zorg voor alles wal hun lichamelijk onderhoud betreft, eene heilige waakzaamheid, eene onvermoeibare erkzaamheid. Het gansche huis ademt goedt orde, zindelijkheid en blijdschap. 3. De derde gronddeugd der christelijke huisvrouw is het geduld. Zij moet veel weten verdragen van haren echtgenoot, kinderen dienstboden, on ook van haar zelve, van hare eigene inborst, van haar eigen hert eet zij"te lijden zonder zich to beklagen er een klein stuksken van en vragen begee-1 rig naar meer. Mejuffer Bonefsky eene nieuwelinge in Aalst heoft iedereen hekoord en betooverd, Een mooi. prachtig mooi orgaan, staat ten haren dienste, om het innigste, het liefste, De uitwijking naar Kongo neemt toe voor al uit de Vlaamsche provinciën. Nochtans kennen de meeste beambten in Kongo geen Nederlandsch. Aan de grens, tijdens de eerste maand van liet smartelijkste gevoel weer te geven, op I huu Verblijf, in hunne heirekkingen met de zuiverste wijze. Haar slottooneel in 3d0 ambtenaars stuiten do Alaamsche uitwij^e- bedrijf was diep aangrijpend overweldigend, lingen op allerlei moeilijkheden. Een der beste speelsters welke hier reeds De tijd schijnt ons gekomen, om daaraan optraden en van wie nog heel veel te ver-1 een einde te stellen. Hoe langer men dc wachten valt. Mejuffer Daniels, wiens roem maatregelen verdaagt, hoe moeilijker niet meer hoeft gemaakt, bewees als immer, worden, eene uitgelezene artiste te zijn. Een bijzon- Bij deze gelegenheid vragen wij Ued. ins- dcr woordje van hulde verdient jonge Ju^el'I gelijks Theybaert, om haar mooi weergeven van l0n lst6j dat alle stukken en uitgaven den rol van Grietje. |van Uw departement met al hunne bijlagen Kortom wij betwijfelen sterk of De Eenige wel ooit hetere vertolking beleefde dan die van vorleden Zondag. Wat het blijspel betrefteen pretentie- tweetalig zouden zijn ten 2,le, dat aan de Koloniale school te Tervuren, eene Vlaamsche afdeeling zou bestaan, en. de leerlingen aan die school loos geestig spelletje dat vlug eni geestig I ZQuden verplicht worden, ten minste de twee w erd gespeeld en zooniet overtollig, toch landslalon van België aan te leeren dat in eens goed hartelijk lachen deed. Maar een Museum te Tervuren alle opschriften blijspel gespeeld door den lieer Arys en Me-1 tweetalig zouden zijn juffer Daniëls, wie lacht dau niet Het muzikaal gedeelte onder do kundige leiding van den heer Cammaert, voldeed al gemeen. Het was in korte woorden een mooi slot aan eene mooie tooneelfeestenreeks dat ons voor volgend seizoen van 't Land veel, heel veel goeds laat verwachten. STRANDA. Volgende brieven zijn aan de belangheb bende ministers gezonden geworden Uit GRNT, den 10u Maart 1912. Weledele heer Ch. De Broqueville. Minister van Spoorwegen. Ued. heeft in de laatste tijden herhaalde lijk blijk gegeven van uw ernstig verlangen, een einde te zien stellen aan de overtredin gen der Taalwetten, doch Uw goede wil Burgemeester Joz. VERSTRAETEN te Sinaai. Dr Phil. Germ. August BORMS te Antwerpen. Ingenieur wordt verijdeld door den onwil uwerbeamb lenen de overtredingen gaan altijd voort, en blijven ongestraft, net alsof Ued. geene omzendbrieven aangaande het taalgebruik uitgevaardigd had. Het eenig- middel om aan dien toestand een einde te stellen is, het inrichten van uw departement van een dienst, die voor taak zou hebben, de hand te houden aan de toe passing der taalwetten, en voor te bereiden j Edmond FABRI alle noodige of wenschelijke hervormingen.' e Reeds bestaat iets indien zin, doch de dienst waarvan kicesliezou moeten len l*'c, onafhankelijk zijn.en op eigen hand beslissingen kunnen nemen, straffen voorstellen, enz.; ten 2l'r, het recht bezitten de overtre dingen op te sporenzonder te moeten wachten op klachten, en kennis te nemen van de vereischte stukken en bundels ten 3Je, afgescheiden zijn van liet ver talingsbureel en rechtstreeks in betrekking komen met Ued. Rekenende op een gunstig onthaal voor onze vraag, betuigen wij Ued. do verzeke ring onzer oprechte hoogachting. ten 3llë, dat het laatste lid van Art. zoo ruim mogelijk zou verklaard worden ten 4d0, dat aan Vlaamsche uilgaven op Koloniaal gebied, evenveel toelage zou ge geven worden als aan Fransche. We durven verhopen dat deze billijke ver zoeken door Ued. zullen worden ingewilligd Met de meeste hoogachting groeten wij Ued. Namens den Katholieken Oud-Hoogstu- dentenbond van Oost-Vlaanderen HET BESTUUR: De Voorzitter, Geneesheer Isidoor BAU WENS, te Aalst. De OndervoorzitterDe Penningmeester Geneesheer ^S^u* Reimond SPELEERS RobertSTAN DAERT te Gent. te Eekloo Dc schrijvers, Advokaat. Tandarts Eug. BOSTEELS Hildw. VAN DER SPURT te Aalst. te Gent. De bestuurleden', Advokaat Maur. THIENPONT te Oudenaarde. Kandidaat-Notaris Clemens HEIRMAN te Sint-Niklaas, Geneesheer Alfred ELEWAUT te Haasdonk. Kalfsveesch Spek Ossenlever Bouillon Koeimelk Geitenmelk Zwitsersclien kaas Boter Ei Eiwit Dooier Vet Gezouten ahherdaan Vloot of rog Meivisch Karpel Gezouten haring Kreeften Oester» Zalm Tong Paling Mosselen Tarwenbrood Roggenbrood Rijst Boonen Snijboonen Erwten Peën Rapen Aardappelen Duivelsbrood (cham pignons) Sterk hier Wijn Suiker eet zij van van pas te zwijgen en eene stil- 2.65 1.28 3.05 Hechts sporen 0.66 0.69 5.00 0.65 2.60 3.05 1.99 0.00 5.02 3.83 3.74 3.49 3.11 2.93 2.13 2.09 1.91 2.00 1.80 1.08 1 22 1.00 4.50 3.92 3.66 0.31 0.20 0.33 0.66 0.08 00.15 8.00 71.14 15.60 8.00 8.60 38.00 83.00 43.50 83.00 16.00 12.25 19.26 12.10 23.00 10.96 7.18 16 00 12.25 30.05 9.00 28.00 29.00 41.00 42.00 43.00 44.00 5.50 11.00 4.52 4.50 4.00 0.00 geheel brandst» ijgendheid zonder verbittering tegen de uittartingen te stellen weet zij haar leed aan den voet van het kruis neder to leggen en de zachtmoedigheid van den lijdenden Jezus na te volgen, dan zegeviert zij over alles, dan overwint zij alle hinderpalen, dan smaakt zij den vrede in het midden der stor men. Zalig, zegt Jezus-Ghristus, zijn de zachlmoedigen want zij zullen de aarde be zitten. Zij zijn als de meesters van de gan sche aarde, om de heerschappij die zij over de harten uitoefenen. Heeft de H. Monica het niet te danken aan haar geduld, vereenigd met hare gebeden en tranen die zij vóór God stortte, dat zij haren man Patricius, een heiden, voor Jesus-Ghrislus won en dat zij, na zestien jaar zuchtens haar zoon Augustinus van zijne ongeregeldheden aftrok Niets in het bekoorlijke der schoonheid, maar in het geduld bestaat de macht van de christelijke vrouw daarin ligt het gansche geheim van hare kracht. O christene vrouwen van Betgië, 't is bij zonderlijk op u dat wij rekenen voor den toe- 'oraenden strijd. Beter dan iemand, verstaat wat de Socialisten zullen doen, als zij meester zijn. Gij weet water van uwe kinderen zal ge worden. Gij zult mij antwoordden wij zijn maar ranke vrouwen en wij hebben het stemrecht niet. Neen, gij lieht het stemrecht niet, maar gij zijt de moeder, de zuster, do dochter, de vrouwe van eenen kiezer en als er kwestie is van den huiselijken heerd te verdedigen, als er kwestie is van hare eer en hare teer geliefd kinderen, als er kwestie is van haren godsdienst, de vrouw is tot alle zelfopoffering bekwaam. En laat. het ons bekennen, wij mannen, wij zijn zoo gelukkig van hun te gehoorza men. en in ons binnenste, wij moeten het dikwijls zeggen 't is maar als de vrouwe meester is, natuurlijk in zaken die haar aan gaan, dat alles wel gaat. Men kan aan vele wederstaan, maar men kan niet wederstaan aan de tranen eener moeder, van eene echtgenoote. Gij, christene vrouwen, ik weet "waartoe gij bekwaam zijt machtig maakt. Indien 300 millioen inwoners van het Engelsch Rijk de vrijheid van Godsdienst verworven hebben, 'tis aan eene arme vrouw dat zij het verschuld zijn. Overtuigt dezen die n duubaar zijn van het groot gevaar dat België bedreigt Vernietigt en verbrandt de slechte gazet ten en strooibriefjes die nu met den tijd van de kiezing in uw huis zullen dringen. En op den dag der kiezing zelfs, zult gij aan uwen echtgenoot aan uwen broeder en zoon zeggen Vooraleer te stemmen gedenk uwe ziel gedenk uwe vrijheidgedenk uwe kinderci\ het is uw herte dat u zoo Uil GENT, den 10 Maart 1912. Weledele heer Ch. de Broqueville Minister van Spoorioegcn. Met teleurstelling bobben de Vlamingen Hebt gij wel eens gedacht welke groote waarheid in de volgende spreuk besloten ligt De vrouw houwt het huis, of breekt het in gruis In andere woorden Zooals de zoo is het huisgezin. De christelijke huisvrouw moei, om hare zending te volbrengen, in eenen meer dan gewonen graad, eene drievoudige deugd be zitten de godsvrucht, den huiselijken ijver en het geduld. 1. Do eerste gronddeugd der christelijke huisvrouw is de godsvrucht. Gelukkig de kinderen, die, van hunne teedersle jaren, de kennis genomen van de verklaring door Ued, I eerste beginselen dos geloofs uit den mond Nuttige raadgevingen over voedsel en lucht. A.Voedsel (7e VERVOLG). Om de voedingsweerde der verschillende eetwaren in 't zicht te geven, zullen wij de meest verbruikte Qnder hen op eene tafel neerschrijven, met aanduiding der hoeveel beid stikstof en de brandbare produkten in ieder van deze aanwezig. In 100 deelen vindt men i Stikstof brandstoffen Namen der eelw. veelal onder in kool vorm van eiwit, berekend. Ossenvleesch 3.00 11.00 Schapenvleesch 2.83 40. O Zooals wij met eenen enkelen oogslag be merken kunnen, is uit deze tafel veelte leeren, en geeft zij ons het middel aan de hand om eene lieele reeks volksvooroor- deelen uit te roeien. Dat groot gedacht dat wij hadden over de versterkende eigenschap van Bouillon, is er al vooreerst door getemperd, vermits er om zoo te zeggen geen eiwit in aanwezig ia. Enkele genoesheeren wijten zijne schijnbare versterkende eigenschappen aan de delfstof fen toe, waarvan dit vleeschnat eeno kleine hoeveelheid bevat. Als maagprikkelend mid del wil men hebben, dat de Bouillon toch. diensten zou bewijzen. De eierdooiereters zullen ook wel ont goocheld zijn hij het zien, wat zij verspillen met den dooiër voor het eiwit le verkiezen. Doch meer beoogen wij die tabel te doen dienen, om den keus der eetwaren zoo te regelen, dat zij zoo nauw mogelijk het dage lijks geleden verlies herstellen. Bij voor beeld. wilde men zich met roggenbrood al leen voeden, dan zou men, om de noodige 20 grammen stikstof te verkrijgen, 1 3/4 lc. brood moeten nutten. Om diezelfde hoeveel heid stikstof middels aardappelen in te win nen, zou men er over de 6 kilos moeten nutten. Misschien bestaat er wel hier of daar eene dienstwillige maag, oin die karrevracht spijs te herbergen, maar zeer vermoedelijk is 'het toch, dat men de maag vefmoeien zou, met haar tevens eene bovenmatige hoeveel heid kool (507 grammen middels roggen brood en 660 grammen middels aardappelen) te doen verwerken, wanneer wij gezien heb ben dat de noodige kool, rond de 300, ten hoogsten 400 grammen daags bedraagt. Ofschoon zoo onontbeerlijk als vaste voe dingsstoffen, hebben wij in deze verhande ling van drank, om het 'waterverlies. te her stellen, nog niet gesproken, om rede dat water genoegzaam voor handen is. Wij be velen echter aan, er wel op le letten, dit niet overbodig in bier, en om zoo te zeggen niet in sterke dranken te zoeken. In deze korte en zeer onvolledige verhan deling is er veel te leeren Ten eerste Doet eenen behoorlijken keu9 tusschen de eetwaren. Om de maag geen nut teloos werk te doen verrichten, kiest de spijzen die liet meest voedingstoffen bevat ten. Ten tweede Maal goed uw eten in den mond en doorkneed het wel met spceksol. Dus geen speeksel verkwisten zooals de tabakverbruikers maar al te dikwijls doen. Ten derde Drink niet veel onder hel eten. Deze hebben de beste spijsvertering di< zeer weinig dranlcbij het eten gebruiken. Ten vierde Bij lien die liet breed hebben is de matigheid' ten zeerste aanbevolen om den natuurlijken prikkel der maag le be houden. Dit zet ons aan om een troostend woord aan den werkman en den kleinen bur ger toe te sturen Aanschouwt de spijsta/el welke wij daar komen te geven-, weegt eens wel wat or op staat en gij zult al spoedig overtuigd zijn, dat Gods voorzienigheid, al mort gij dan ook al eens tegen het lot, u in niets vergoten heeft. Ziet gij niet dat het doorgaans de fijnste en de lekkerste beetjes niet zijn, welke het rijkst met voedingstof zijn begiftigd? Da wijn moet voor het bier onderdoen, het wit- tebrood kan tegen het roggenbrood niet op wegen. Zalm en ahherdaan staan tot elkan der als 2 tot 5. Suikerijen kosten bijna niets. Ja meest al de koopelijkste eetwaren zijn gunstigst ter voeding voorbeschikt. En dan, alles is toch maar betrekkelijk; brood smaakt eenen hongcrigen zoo lekker als honing integendeel ziet men den lek kerbek, tegen eene wel opgedischte tafel nog scheeve gezichten trekken. Want ziet ge, zijne smaaktepels zijn zoodanig verbasterd, dat voor hem alle genot ophoudt voor hoopen goud zou hij uwe kloeke gezond® verteeringstuigen willen afkoopen. Zegd® een Engelsche Cresus niet Ik gaf do helft van mijn fortuin, zoo mijne maag een® drooge korst brood verslinden wilde.» Neen, alles wel ingezien, durven wij hesluiten, dat de nederige werkman aan zijne tafel gezeten, oneindig meer geniet, dan de rijke hij den prachtigstern disch. -F.

De Volksstem | 1912 | | pagina 3