Een meisje verdwenen Wat valsche, wat tiuichelaohtige politiek 'T EEN EN 'T ANDER De bandieterijen van Parijs. A.G AD Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. Een huis ingestort te Antwerpen. TB AALST Moorddadige ontploffing in Amerika Vijf-en-twintig dooden. Liefdedrama te Luik. Achttiende jaargang n' 68 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 21 Maart 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, öcericstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben Zondag j.l. in een tegeri- sprekelijke meeting gestaan te Zoersel in de Antwerpsche Kempen, tegen bet liberaal kamerlid Franck. De meeting heeft geduurd van half twaalf tot twee uren. Het is haast niet gelooflijk met wat schijnheilige tronie de liberalen nu tot de buitenmenschen komen. We willen hier niet in de wijduiteenloo- pende besprekingen gaan, doch enkel eenige der bijzonderste punten aanha len. Wij bewezen zoo klaar als twee maal twee vier is, dat de politiek der liberalen eene vervolgmgspolltiek is op de katholieken Al do openbare dienstenmoeten verwereldlijkt, en op de eerste plaats de gasthuizen en de scholen. Wat de gasthuizen betreft, reeds is daar al gedaan spel mede ge maakt i Brussel en in de Waalsche gemeenten waar de antiklerikalen en vooral waar de socialisten aan 't be stuur zijn. Heeren Leonard, Eibers, Bastien, alle drie hevige antiklerikalen, heb ben zich in hunne laatste ziekten laten verzorgen door de gasthuisnonnen. Daaruit dit kort besluitDe rijke liberalen en socialisten laten zich op passen door nonnekens, maar die hee ren vinden die zusterkens veel te fijn om als oppasters te dienen voor den armen werkman in de gasthuizen. Wat de scholen betreftenkele feiten Se nator Van der Molen, liberaal, koos voor zijne kinderen eene klooster school liet liberaal kamerlid Delvaux stuurde zijne dochters naar de Soeurs de Notre Dame. Schepene Jacqmain te Brussel, stuurt zijne dochter naar eene nonnekensschool, de hoofdopstel ler van de Indépendanee zendt zijn eigen kind naar eene zusterschool Ah De rijke liberalen en de schat rijke socialisten geven aan hunne kin deren een godsdienstig onderwijs de 2 derden der groote liberalen sturen hunne zonen bij de Jeznïeten maar de arme werkmensch, de brave katholieke huisvader, moet zijne kinderen naar de onzijdige, het is te zeggen, zooals wij die noemen, naar de geuzenschool stu ren. En dan, wat doen zij met onze mis- sionnarissen, Zij lasteren en onteeren ze, En nochtans van de 800 zijn er gindsch in den Congo 200 gesneuveld, zich slachtofferend en hun leven opof ferend voor de arme zwarten. Hoeveel liberalen en socialisten zijn er alzoo in Congo gestorven Geen enkele. Ja, Hoer Vandervelde liet zich in Congo op de schouders der negers ronddragen, terwijl onze kloosterlin gen zacht en engelachtig het hoofd buigen over de afzichtelijkste wonden, •n de alsoliiiwelijkste ziekten verzorgen van die wilde en ongelukkige zwarten. Een tweede maal is M. Vandervelde naar Congo getrokken om te Boma een proces te gaan pleiten er. er eenige duizenden te gaan opstrijken. Ziedaar het verschil van socialisme en libera lisme tegen catholicisme. Nog oen laatste woord Daags na de groote katholieke be tooging van Leuven in 1911, schreven de liberale bladen, waaronder de Chronique uitmuntte, over half houten, ploegen die in God gelooven, ezelachtige domkoppen, menschen met puistachtige gezichten nu echter is de kieziug op komst, en nu komen zij ons en de boeren die ze zoo hebben uitgescholden, de mouw fleemen. Weet ge wat M. Franck daar wist op t'antwoorden Enkel dit Dat zulks buiten de politiek was Dat de liberalen hoegenaamd tegen de kloos ters niet waren, nog veel min tegen den godsdienst, ja, M. Franck ging zoo verre te zeggen, dat de liberalen de beste verdedigers van den godsdienst zijn Hoe vindt ge den ernst van den libe ralen leider Doch weet ge wat hij politiek heette Het feit dat een zelfde bestuur geen 27 jaar aan 't bewind mag blijven, dat er eens moet veran derd worden. Wij antwoordden hem In Antwerpen zijt gij al 42 jaar baas, in Gent al 50 jaar, in Brussel al 60 jaar hoe komt dan dat die besturen, die niet 27 jaar, maar 40, 50 en 60 jaar onder liberaal bestuur staan, dat die niet moeten veranderen M. Franck bleef het antwooid schul dig... Wij vragen het algemeen stemrecht, zei Heer Franck. Wij vragen het veel algemeener als gij, want wij vragen er het vrouwenstemrechtbij, klonk ons antwoord. Ik zal het vrouwenstemrecht niet stemmen, daar ben ik tegen, zei M. Franck. Is dit zoo, dan hebt gij geen regee- ringsprogram ge zijt het met eens over uwe hoofdpunten, wedervoerden wij. Er weer kwam er geen antwoord. Daar waar er gesproken werd over arbeidspensioenen kwam dit antwoord: Die 65 fr., waarmede gij lacht,is geen pensioen enkel eene toelage, een ge schenk van de katholieke regeering. Noemt mij een enkel land waar men zulk geschenk heeft gegeven M. Franck bleef het antwoord schuldig. Thans hebben de katholieken 3 ont werpen gereed dit van M. Van Cau- weiaerten medeleden, betreffende de verplichte aansluiting dit van M. de Lalieux en dit van M. Cvr. Van Overbergh, alle het minimum van I fr. per dag pensioen verzekerend, zonder nog te spreken van het wets ontwerp Moyersoen om den cadeau van 65 frank nog eenige jaren langer uit te deelen aan de werkende men schen. Wij hebben den zelfden dag in St- Antonius nog een tegensprekelijke meeting gehad waar kamerlid Veke- mans optrad, doch, zoodra wij toe kwamen, werd er klein kapel gehou den en beslist dat wij juist 15 minuten mochten spreken en niets meer. Tij dens onze spreekbeurt werden we daar voortdurend onderbroken en nadien genoodzaakt de zaal te verlaten. Wij hebben de stelligste overtuiging, dat het katholiek volksprogramma met begeestering zal worden goedge keurd door het volk. Maar we moeten het doen kennen. Daens en heft kloosfterwerk. M. Buyl haalde aan dat er kloosters zijn in welke men hemden maakt voor 15 it 20 centiemen, tegen 30 a 40 in de steden, hier valt op te merken dat in de groote steden alles duurder betaalt wordt, doch de geeste lijke Overheid zou dat eens neerstig moeten onderzoeken. (Dat schrijft schrijver Daens in zijne gazet 17 Maart). Ons antwoord De kloosters onderwijzen de meisjes in het handwerk. Maar om die kinderen te onder wijzen en den kost te geven, dat vraagt geld. Daarom mogen de leerlingen al wat hem den maken, en daarvoor wordt inderdaad soms een te klein loon betaalt. Maar wie is daar do schuld van De handelaars die niet meer willen geven, en vooral de groote liberale handelaars uit de groote steden. Daar zou M. Daens moeien op vallen en niet op onze zusterkens. Er is meer Minister Hubert heeft aangehaald hoe do socialisten van Henegouwen een beroepswerkhuis onder steunen met duizenden en duizenden frank een werkhuis waar de leerjongens of leer gasten, aan de helft goedkooper werken zelfs in openbare werken, dan de andere stielmannen. De socialisten in de Kamer wisten daar niets op to antwoorden, en wanneer het socialislisten geldt, oh, dan weet M. Daens er ook niets op af te geven. Hij moet op de kap kunnen zitten van onze kloosters, niet waar, opporman der opperkristenen Hier in Aalst bestaat er zoo ook eene betalende nonnenschool, het zijn de Dames. Wij weten heel goed, dat daar de kin deren der rijke en bevoegde burgerij op eigen kosten, voor eigen rekening, kousen breien, hemden maken, rokjes klaarspinnen en nog veel andere zaken, en die kosteloos afstaan aan de arme kinderen der stad. Ziedaar M. Daens, ook kloosterwerk Zegt dat eens aan uwe liberale en socialistische boezem vrienden Dat zou u veel, honderdduizend maal schooner staan Belgen die en uiftftrekken, In 1910 waren er 2215 Iandgenoien die langs Antwerpen naar den vreemde fortuin gingen zoeken in 1910 waren er 5580. Doch er komen er veel, veel meer naar België, dan er uit België naar den vreemde trekken. Hot moet wel zijn dat het hier verduiveld slecht is. Is het dat niet wat de goddeloozen, zoowel groene, als roode en blauwe ons willen wijs maken.... Eerlijke menschen fluiten zulke komediespelers vierkant uit. Stakingen in België. Er wa ren in Januari nog 4 stakingen in den gang met 150stakers in 1911 begonnen; in Januari kwamen er 22 stakingen bij waarbij 29700 stakers in betrokken waren. 2 lock-outs, betreffen de een dertigtal werkersin 3 verschil lende inrichtingen,werden uitgesproken. Dat waren alzoo 28 geschillen in de maand Januari. De waarheidsliefde der li ra Ie woordvoerders. In de tegensprekelijke meeting van Zoergel waai* wij stonden tegenover kamerlid Franck sprak deze dat de verkoop van de Koningin- nebloem dit jaar over de 300000 fr. winst had opgebracht en dat die 300000 fr. winst allen gegaan waren tot de missionnarissen. Is het zoo Is dat waarheid Neen, om den bliksem nietNiet 300000 fr. maar 240000 frank bleef er over als winst. Daarvan gin gen 120000 fr. tot D1' Brode om het geslicht van tropische geneeskunde op te richten te Ukkeldtt overige 1200C0 fr. ging aan de missionnarissen, omdat het niet anders zijn kon. Noch liberalen, noch socialisten houden zich met slaapziekte bezig. Zij vinden het plezanter anders to leven Kamerlid Franck heeft dus in Zoersel een kemel geschoten Het was verduiveld de eenigste niet. De I" trusft in België. Elf van de bijzonderste fabrikanten in stekskens heb ben ondereen een trust gevormd. Heft nachtwerk in de hrood- en pasteibakkerijen. Eene lap aan de socialisten.— De Koninklijke Vereeniging van Onderlingen Bijstand van de werklieden pasteibakkers, alle afdeelingen vereenigd, ten getalle van 800 leden, in algemeene zitting van 7 Maart 1912, in overeenstemming met de Vereeni ging van werklieden pasteibakkers van Ant werpen, drukt den wensch uit, het wetsont werp Verhaegen, het nachtwerk verbiedend in de pasteibakkerijen en in de aangehechte inrichtingen en den Zondag als verplichten rustdag aanziende, door de Kamer van volks vertegenwoordigers te zien aannemen. Zij drukt bovendien den wensch uit langs wettelijken weg de arbeidsuren in de werk huizen te zien beperkt worden. De politiek van M. Daens en hare valschheid. AU. erkende bonden van onderlingen bijstand, ziekefond- sen, spaarkassen, of ze nu rood, blauw, groen of geel zijn, krijgen van don Staat, in verhouding met hun ledentalgelijke toe lagen. Weet ge wat heer Daens schrijft Is dat slecht In zijn eigen niet, maar de katholieken zegenen hun eigen te veelveel te veel. Wij dagen den hooggeleerden (of hoort ge niet goed) heer Daens uit, die valsche aantij gingen eens te bewijzen. Noemt M. Daens, noemt die katholieke volkskringen, die zie- kefondsen, spaarkassen, mutualiteiten, die, met een zelfde getal leden, meer toelagen hebben ontvangen als de socialistische of liberale bonden... Wij stellen u eene zeer duidelijke vraag, maar we weten dat gij, of wel er niet zult op antwoorden, ofwel heel en al nevens de kwestie zult antwoorden. Oh Onnoozele menschen die u door zulke kwakzalverspoliliek voor den aap laat hou den L De rechftftrekking der Dur- Itie. Nog enkele weken en de werken aan de nieuwe bedding te Lokeren zullen voltooid zijn. De nieuwe sluizen aan de Leede zijn reeds gebouwd en de overwelving der rivier is ook reeds een voltrokken werk. De dijk die de nieuwe bedding van de oude nog scheidt, zal deze week doorgesteken worden. Men zal alsdan de baggerwerken beginnen. De oude arm dor Durme zal geslo ten worden nabij de brug van den ijzerenweg en open blijven aan 't fabriek van den heer Dieleman. Hier zal over de oude bedding eene brug worden gelogd. Men denkt dat op min dan twee jaron gansch dit oud deel zal loegeslijkt zijn. Er zal daar later een groot park worden aangelegd. Deschippers vragen zich met veel belangstelling af,welke invloed het verleggen der Durme onder oogpunt van verzanding, hebben zal. Dit is inderdaad een zeer belangrijk punt voor de scheepvaart. Bekentenissen. Rodriguez, een dor kerels aangehouden wegens de verheling der titels gestolen ten nadeelo van den inkasseerder Gaby, in de Ordenerstraat, te Parijs, heeft thans ook be kenteniseen gedaan. Volgens Rodriguez zou Garnier, de onvindbare handiet hem bekend hebben, dat hij en Dieudonné op den inkas seerder geschoten hebben, en dat hij, Garnier, den agent doodschoot op de Havreplaats. Volgens Rodriguez altijd, zou het Bonnot zijn, die den bandiet Sorrentino doodde. Bonnot was met Sorrentino uitgegaan, om een slag te doen, toen Sorrentino met zijn Browningrevolver begon te spelen. Eensklaps ging een schot af en Sorren tino werd er door gekwetst. Daar Bonnot vreesde, dat ten gevolge der kwetsuur, Sor rentino, die door de policie opgezocht werd, zou kunnen in handen vallen van het gerecht, werd hij door Bonnot gedood Over de verhandeling der gestolen titels, zegde Rodriguez, dat Bonnot en Garnier zich ten dien tijde in den uitersten nood bevon den. Buiten hunne vreeselijke verzameling moordtuigen, hadden zij ge^n enkel waarde- hebbend voorwerp. Belonie en Rodriguez, aan wïen de ban dieten de titels, ten nadeele van Gaby gesto len overhandigd hadden, gingen Bonnot en Garnier bezoeken, om hen aan te kondigen, dat zij er in gelukt waren voor 500 fnank titels te verhandelen. Zij overhandigden hen eene som van 100 frank, terwijl Belonie 340 frank hield en slechts 60 fr. aan Rodriguez gaf. De andere gestolen titels bevonden zich alsdan nog in de Noordstatie. Een nieuwe klient werd gevonden die een deel der gestolen titels wilde lcoopen. Ro driguez en.de ltooper, die enkel door Belonie gekend was, wachtten in een koffiehuis, ter wijl Belonie de valies met de titels ging halen. Daar hij echter niet terugkeerde, ver moedde Rodriguez spoedig dat hij gesnapt was en vluchtte naar Rijsel. Men weet dat Rodriguez daar ook aange houden werd. Een belangrijk punt opgehelderd. Het waren dezelfde bandieten die te Parijs en te Gent handelden. Het is thans opgehelderd de bandieten die te Parijs en te Gent handelden, behoorden tot dezelfde stoutmoedige bende. Zulks is thans bepaald vastgesteld, door de getuigenis van Dr Walton, van Gent, die in het teschje met heelkundige toestellen, te Parijs aangesla gen, wel dat herkende, ten zijnen nadeele met den automobiel van M. Vei nieuwe ge stolen. Het lijdt thans geen twijfel meer of de bandieten die den chauffeur van M. Hye vermoordden, zijn wel dezelfde kerels. Een gekwetste. Dinsdag namiddag had er op de Graan markt, in het huis nummer 7, dat men bezig is af te breken, eene instorting plaats. Drie werklieden stonden *op het derde ver diep. Men wilde de steenen langs de schoren naar beneden werpen, toen men een gekraak hoorde en de vloer in de diepte viel. Een der werklieden kon zich aan een stuk hout vast grijpen en bleef er hangen. De twee anderen, J. Jaspers, oud 19 jaar, wonende te Stabroek- en Ed. Weyns, oud 28 jaar, insgelijks in die gemeente verblijven de, werden onder de puinen hegraven, want de vloer van het eerste verdiep werd ook medegesleurd. Depompiers, verwittigd, snelden aanstonds ter plaats, en begonnen de reddingswerken. Na een half uur werkens, gelukten zij erin Jaspers boven te halen, die gelukkiglijk maar lichte kneuzingeu had bekomen. Men werkte dan voort in de richting van waar de hulpkreten van het tweede slacht offer kwamen en men vond hem met het rechterbeen vastgeklemd onder een balkje. De man werd door de pompiers verlost en ter verpleging naar het St-Elisabethgasthuïs gevoerd, waar men vaststelde dat het been gebroken was. De pompier Witvrouwen werd ook aan het rechterbeen gekwetst. Een vierde werkman, die op het tweede verdiep werkte, en het gekraak hoorde, kon de vlucht nemen. De policie heeft een onderzoek ingesteld en het parket verwittigd. Om half vijf ure, kwamen de heeren Stey- aert, onderzoeksrechter, Sweerts, substituut, Arekens, griffier en De Roeck, expert, ter plaats. De rechter ondervroeg verschillige getui gen en gaf de toelating om voort te werken, Louiza Van Nieuwenborgh Woensdag morgend had men nog niets vernomen over het verdwenen meisje. Hieronder deelen wij haar signalement mede Het meisje ofschoon slechts 15 jaar oud, heeft eene lengte van lm. 50, dus groot voor haren ouderdom. Zij is bleek van ge laatskleur en heeft blondwitte haren, welke op het oogenblik barer "Verdwijning met een zwarten strik omwonden waren. Verder is zij gekleed als volgt geruite bloes, Mauwen onderrok, blauwe broek, zwarte voorschoot, zwarte kousen' en gele blokken. Zij droeg een lichten blauwen om slagdoek. Uit het onderzoek is gebleken, dat het meisje Vrijdag avond tot het gewone uur gewerkt heeft, en haar weekloon ontving. Zij heeft aan niemand barer gezellinnen van iets gesproken en niemand heeft haar sei lert gezien. Het parket van Dendermonde, alsook het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen, zijn over deze verdwijning ingelicht. Het signa lement van het meisje is in alle richtingen rondgestuurd. In het arsenaal van San Antonio, Vereenig- de Staten, is een lokomotief ontploft. Er zijn talrijke slachtoffers. Het ongeluk gebeerde in het arsenaal van den Southern Pacific, op de grenzen van Mexiko. Een later telegram meldt, dat er 25 dooden zijn. Verscheidene afdeelingen van het arsenaal werden ten gronde vernield. Talrijke lokomotieven, welke in het arse naal stonden om hersteld te worden, of op het uur wachtten, om zich naar hun dienst to begeven,werden ook vernield. Na de ontploffing ontstond brand, doch deze kon nog spoedig gebluscht worden. Onder de puinen vond men een tiental lijken. Aan de deelen muur en balken,die nog in do lucht hingen, zag men ook verscheidend lijken of afgerukte lichaamsdeelen hangen. Het voordeel eener lokomotief werd weg geslingerd, vloog over een blok van zeven huizen, en kwam terecht op het dak van een ander huis. Het dak en de drie verdiepingen werden doorboord en het zware stuk viel tot op het gelijkvloers, waarin een grooten put gemaakt werd. Een huurder van het huis werd zwaar gö- wond. Als bij wonder stortte het huis niet in... Dinsdag raórgend, rond 10 ure. had een liefdedrama plaats in een huis der CLté du Nord St-Leonardstraat. Een 16 1/2 jarig meisje. Marguerite Fagard, en een 20 jarige jongeling, Michel Moykens, wilden trouwen, doch hunne ouders verzetten er zich tegen. Zij besloten dan samen te sterven. In de Cité du Nord huurden zij een appartement en kwamen er Dinsdag morgend wonen. Zij stuurden eencn brief naar hunne ouders, waarin zij hun inzicht te kennen gaven en dien zij beiden onderteekenden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1