OORLOG 9e legende der 20 miljoen duurt voort 'T EEN EN 'T ANDER Een vreeselijk familiedrama Nieuwjaarsgiften voordenPaus Nog eene vreesslijke misdaad Achttiende jaargang n' 69 DAGBLA-D BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Onze Vorsten te Parijs. Een geheimzinnig drama Italië en Turkyë. De staking der Engelsche mijnwerkers .De aanslag op den inkasseerder Gaby Een brief van Garnier Vrijdag 22 Maart I9f2. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijjl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 BUREELEN TE BR12S5EL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 72C« j Kertstraat, Telefoon 114 AAN KON DIGI NOEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Cnudde, een goddeloöze onder wijzer, een officieële schoolmeester, dus een openbaar fonctionnaris, zet zijn strijd voort tegen onze katholieke regeering. Alvorens verder te gaan deze vraag Moesten ivq een godde loost! regeering hebben, zou deze aan de godsdienstige gemeenteonderwij zers toelatenwat eene katholieke re geering aanniet-katholieke ambtenaars toelaat Daaraan ziet ge duidelijk waar de partij is van verdraagzaam heid. Die antiklerikale onderwijzer beeft gezien en weet te zeggen, dat a) de diocesane schoolopzieners te samen 120,500 frs. als jaarwedden trekken. b) Dat de leerlingen der vrije aan genomen normaalscholen 280,000 frs. als studiebeurzen zullen trekken, tegen 1:0,000 frs. aan de-staatsnormaal scholen. Ah! Hoe spijtig datM. Cnudde het verschil niet geeft per leer ling. Dan zou de zaak eerst wat anders duidelijk worden I - c) Toelagen aan de aangenomen normaalmaalscholen 100,000 franks, waarvan volgens menheer, 00,000 frs. aan de katholieke normaalscholen. Waarom Wel omdat de goddeloozen te gierig zijn om zelf normaalscholen op te richten I n) In 1908 trokken de aangenomen lagere scholen 4,741,041 frs. 40, in 1012 zal dit vellicht komen tot frs. 5,426,447,10. e) De aangenomen bewaarscholen trokken in 1908 504,790 frs. en 50 cmo", in 1912 zal het zijn 656,133 frs. en 08. e) In 1908 trokken de aangenomen scholen voor volwassenen 41,799 frs. en 93 in 1912 zal het 43,925 fr. 01 cm zijn. g) De vrije lagere scholen, vrije be waarscholen en vrije scholen voor vol wassenen trokken in 1908, 3,873,532 fr. 34 cmcu. In 1912 4,276,346 fr. 74 qD19U h) De 500 geestelijke gemeenteon derwijzers en onderwijzeressen zullen nu ongeveer 875,500 ii'. als jaarwedde trekken. j) Voor onderhoud, verwarming, huurprijs en schulddelving, zullen de 8 .100 klassen der vrije scholen, aan500 fr. fer klas, 4 millioen ontvangen. k) De 4500 klassen der aanneem bare scholen zullen voor schoolgerief, schoolkoloniën enz., om niet onder de officieële te staan. 400 fr. per klas trekken of 1,800,000 fr. Zoodat volgens dien officieëlen on derwijzer, al de toelagen niet enkel voor de lagere scholen, maar ook voor de normaalscholen, de bewaarscholen en de scholen voor volwassenen, en alles op zijn breedste genomen de Staat 18,617,151 fr, 99 c"""* toelagen zou geven. Wij hebben over een paar dagen er op gewezen hoe de toelagen aan de vrije lagere scholen, komen op 5 mil lioen 300,000 Ir. dus enkel een mil lioen meer dan vroegere jaren. Nu door het ontwerp de Broque- ville zou de Staat jaarlijks eene meer dere uitgave doen voor het lager onderwijs ten bedrage van 24 mil lioen Verstaat wel, eene vermeerde- ringsuitgave van 24 millioen, en van die 24 millioen komt er enkel een mil lioen aan de vrije scholen, of het vier- on-twintigste deel terwijl het getal leerlingen dier scholen bijna het derde vormt van het getal leerlingen der gemeentescholen. Daarbij er wordt voor dat millioen veel geëischt van de vrije scholen. Eerstens, ze moeten zich onderwerpen aan het wettelijk toezicht, en een miui- mumprogramma aanleeren ze moeten voldoen aan de gezondheidsvoorwaar- den, voor wat ligging en bouw betreft; al de onderwijzende personen moeten gediplomeerd zijn. Het is waarlijk ongelooflijk hoe de vijandelijke bladen hnnne lezers alles kunnen opsolferen. Vroeger was de aanval der tegen partij gericht tegen den schoolbon. Alles was goed, maar die verfoeilijke schoolbon toch Die ging de jacht op de kinderen, veroorzaken, hoewel de wet het strengelijk zou hebben ver boden. Nu is de schoolbon weggevallen en de tegenpartij valt het ontwerp de Bi o- queville, van onzen braven minister cle Broqueville.met nog meer hardnek kigheid aan dan de schoolbon. Wat bewijst dit Heel eenvoudig dat de antiklerikalen van alle slach het niet gemunt hadden op den schoolbon maar dat die strijd tegen den school bon als masker diende. Hun strijd is regelrecht gericht tegen onzen gods dienst. Wat hebben heeren Masson en Franck in de Kamers verklaard Dat zij maar eene school willen, voor allo Belgische kinderen. Eene enkele school, hoort ge En welke is die school ?De wereldlijke onzijdige school. Welnu, wij ook wij zijn tevreden met eene enkele schooi, op voorwaarde dat hot, katholieke, t. t. z. geheel en al godsdienstige scholen zijn. Haltela dat niet, booren wij de goddeloozen al roepen I Neen, dat nietDat willen wij niet Welnu, evenals de goddeloozen niet willen van de godsdienstige school, en hun getal is gelukkig nog zeer klein, nog zeer beperkt, evenmin willen wij godsdienstige huisvaders van geene onzijdige,van geenegoddelooze school. Er blijft dus maar eene oplossing. Ieder huisvader de vrije keuze te laten der school, die hij hebben wil, en de verschillende scholen te ondersteunen in mate hunner belangrijkheid en het getal hunner klassen. Het is de rechtvaardigheid en de ge lijkheid zelve, die wij voorstaan ProvinciaSe Senator. M. Aifons Ryokmaus katholiek, is provinciaal senator gekozen met 42 stommen tegen 19 aan M. Laureyssens, liberaal. Hef getal geestelijke onder wijzers en onderwijzeres sen. A). In de gemeentescholen 11 geestelijke onderwijzers en 444 zusters. b). In de lagere aangenomen scholen 185 gediplomeerde broeders, 865 gediplomeerde wereldlijke onderwijzers, 103 met-gediplo meerde broeders, 1891 gediplomeerde zus ters, 363 wereldlijke onderwijzeressen, 1244 ongediplomeerde zustors en 35 ongediplo meerde onderwijzeressen. c). In de lagere aanneembare scholen, 393 gediplomeerde broeders, 575 gediplomeerde onderwijzers, 217 niet gediplomeerde broe ders, 70 niet gediplomeerde wereldlijke onderwijzers, 1426 gediplomeerde zusters, 752 gediplomeerde onderwijzeressen, 876 niet gediplomeerde zusters en 86 niet gedi plomeerde wereldlijke onderwijzeressen. Zoo was de toestand op 31 December 1911. Op 6335 kloosterlingen zijn er 2400 niet-gedi- meerd. Volgens de wet mócht de helft het is te zeggen meer dan 3000 niet gediplomeerd zijn. n Priester Anciaux en socia list Röjrer. Priester Anciaux ging tegenspreken op do socialistische meeting te Namen. Ik ben, zoo begon hij, millionnair geweest zoo zei men ik was het bijna, doch nu bezit ik geen sou niet meer, ik heb alles weggegeven.... Zet nu priester Anciaux eens tegen den afvalligen Fonteyne en tegen de klep pers van de roode partij en oordeelt zelf Meer vrouwen dan mannen in 't land* De laatsie optelling geeft voor Aulworpeu 143710 mannen tegen 158056 vrouwen of 14346 vrouwen meer. In Brussel, getal mannen 80552 en getal vrouwen 96528 of 15552 vrouwen meer. In Gent 76963 mannen tegen 89182 vrouwen of 12419 vrouwen meer. In Luik 78S75 mannen en 88616 vrouwen. In de groote centrums zijn de vrouwen het talrijkst. In gansch het land hekben wij 3.630.790 man nen tegen 3,742.896 vrouwen,of 62106 vrou wen meer. Dit meerder getal vrouwen is dus te vinden in de steden op den buiten zijn er in België meer mannen dan vrouwen. Een koning dep drukpers gestorven* Dokter Paz, te Monte- Garlo gestorven, was 64 jaar oud. Lang was hij te Madrid gq te Parijs gevolmachtigde minister der Argentijnsche republiek. Met. Pulitzer, onlangs gestorven, en Gordon-Ben nett, was Paz een der koningen der pers. In 1865 kwam de Prensa uit als een simpel dagblad met 4 bladzijden en werd weldra een der grootste bladen dor wereld. Zijn hotel dat een tiental millioen kostte, was een wonder. Zijn blad verschijnt nu dagelijks op 40 a 50 bladzijden. De annoncen alleen brengen 12 millioen per jaar op. Doktor Paz laat een fortuin achter van boven de 100 millioen. Zijn zoon Ezechiel Paz volgt hem op. Een vieze toep van een kuns- tenaap.De Engelsche kunstschilder Luke Fildes heeft een boerenhuis gekocht tegen Londen, het laten afbreken en in zijn werkhuis steen per steen laten opbouwen. Hij heeft 5 Engelscho boeren een jaar in dienst genomen die hem als model moeten dienen. Die toer kost Luke Fildes alleen reeds 50,000 fr. Die man moet er mee zitten. TE RIJSEL. Een vader doodt zijne twee kinderen en zijne vrouw en zeifmoordt zich, Voor eene nietige reden, was Dinsdag avond twist ontstaan lussclltfir de echtgenooten Emiel W..., beiden ongeveer 28 jaar oud, van Rijsel, Do twist was echter van korten duur en weldra scheen alles gedaan. Vrousy W... ging als naar gewoonte met haar jongste kindje, zes maand oud, te bed. Haar man had echter slechts dat oo'gen- blik afgewacht. Gewapend met. een scherp geslepen tafelmes, sprong hij alsdan op haar toe, en bracht haar verscheidene geweldige steken toe. Overvloedig bloed verliezende uit verscheidene wonden, gelukte het slachtoffer or toch in to vluchton. Alsdan kcordo do moordenaar zijne woede tegen het arme wichtje en met een geweldigen trok, sneed hij het kindje de keel door. De dood was oogenblikkelijk. I-Iet 5jarig zoontje W..., had als verlamd van schrik het ijselijk moordtooneel bijge woond. Daarhet kindluidkeels om hulp riep. bracht de moordenaar zijn zoontje ook ver scheidene steken in den buik en de borst toe, zoodat het weldra levenloos ten gronde stortte. Toen zijne twee kinderen geen teelten van leven meer gaven, legde Wzich op het bebloed bed, en sneed zich ook de keel door. Toen geburen en policie door vrouw W. verwittigd ter plaats snelden, vonden zij de lijken der twee kinderen. De man lag bewusteloos en zijn toestand laat niet de minste hoop op redding. Wat vrouw W...., betreft, haar toestand is ook hopeloos. Het vreeselijk drama heeft te Rijsel eene groote opschudding verwekt. Zooals wij gemeld hebben, zijn onze vorsten Dinsdag avond te Parijs aangekomen, en "er afgestapt, vooraleer naar Brussel terug te keeren Woensdag namiddag gingen zij naar het Elyseum, waar hun een ontbijt werd aange boden door den voorzitter der Republiek. Over eenige weken reeds hadden onze vor sten het verlangen uitgedrukt, den heer Fal- lières.hij hun verblijf te Parijs, hunne tevre denheid te komen uitdrukken, ieder jaar eenige dagen in Frankrijk te kunnen door brengen. Er namen een dertigtal personen deel aan dit ontbijt onder andere de Belgische afvaardiging van Parijs, de ministers en eenige politieke mannen. De Koning verklaarde aan den lieer Fal- lières, dat de koningin en hij getroffen waren door de blijken van sympathie, welke de bevolking der kaap Antibes hun bewezen had. De voorzitter der Republiek herinnerde den Koning zijn laatste verblijf te Brussel, waarvan het aandenken hem nog altijd aan genaam was. Bij de aankomst en het vertrek der Vor sten, klonken geestdriftige kreten voorliet Elyseum. Woensdag namiddag, bezochten onze vor sten ook nog verscheidene plaatsen der stad. 's Avonds woonden zij in den schouwburg de voorstelling van Primerose bij. Donderdag, om 12 ure 35, verlieten zij Parijs om uaar Brussel weer te keeren. Het weze aangemerkt dat het bezoek door onze vorsten aan den heer Fallières gebracht, enkel een beleefdheidsvorm was, zonder andere bijbedoeling. Twee-en-dertigste lijst. Overdracht der vorige lijst Fr. 89,C60,18. Congregatie der Damen, Kortrijk 100 E. H. C. Pavot, pastoor, Lombarzyde 25 Mad. Aiphoaose AUard, 100 E.H. Principaal en Leeraars, collegie Meenen 70 J. Barbier en familie 50 Groote congregatie der dochters en E. H. pastoor, Boesinglie 82,50 Mev. de Gheus d'Elzenwalle, Voormezeele 50 E. H. Desmedt, .pastoor Voormezeele 25 Congregatie der jonge dochters, Elverdinghe 70 Burg. en Burgm du Pare, Vlamertinghe 100 Naamloos, Reuinglielst 25 E. H. DeMarcke, pastor, Oostvleteren 50 Mad. wed. Abrassart, Hornu, 20 M. D. Boirs, 1,50 Ch. Cottegnies, Brussel, 1 M. J. Vynckier pastoor, Ploegsteert. 20 Gebroeders Frankx. Lier, 5 Ter gedachtenis van mijne tante, 2,50 H. V. zegen mijne kleine neven, 2,50 Onbekend uit Vyfe-St-Baafs, 2 Dat God ons bescherme, 2 Vóór eene gunst, een belg in Amerika, 5; H. V. zegen cms en onze kinders, Doornijk 2 Erken telijkheid en vertrouwen, Antwerpen, 20 M. J. A., Wecvicq, 5 God zegen onze laatste jaren, 5 Ter eere van den H. Josef, Rousselaere, 5 H. V. zegen mijn huisgezin, te Panne, 2 H. V. zegen mijn huisgezin en handels, Iseghem, 5; P. L., Wervicq, 2 H. V. zegen mijne familie, Eecloo, 5;Om mijne genezing, Dicst, 0,50;Omden goeden afloop, id. 0,50Om den zegen over handel, id., A. D. S., werkman, Deynze, 1 Om eene bijzon dere gunst, id., 1 Per obtenere una buona pen- zione 1 M. Eug. Gryspeyrt, Aeltfe, 5 Onbe kend, Ninove, 10 G. C. Horesse, 7 V. D. Oost ende, 5; Voor de zegepraal der katholieken, 4 M. Bosohkant, 2 M. J. Ichlwem, 20: Ter eere van de H. Familie, Anderlecht, 3 Voor eene gunst 1 Broeders der 3e orde. Oostende, 5 St- Gillis bij Dendermonde, 0,50 Jules en Delia C'or- busier, 10 J. L. van Cappellen, Hunibeeck,. ld Naamloos 3; Voor het welgelukken eener zaak, 1 Arm, maar goed van hart, 1 A. Z. W., Iepe ren, 1 Om den zegen, Kemmel, 5 Katholieke visschere familie uit Te Panne, 10 J. D., 2 Juf. I/. Allaeys, Ieperen, 5 Onbekend, id., 2 Juf. S. Canniere, Voormezeele, 5 Naamloos St. Jan bij Ieperen, 5 id., id., 2 Eene congreganiste, Boe singlie, 1 Onbekend, id., 5; Naamloos, Ieperen, 20: Katholieke Jonge Waclit, Wervicq, 3.50. Totaal 90,074,68. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad .of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Duornijk. BEDEVAART DER KATHOLIEKE PERS. Vertrek 16 April.De bedevaart van dit jaar belooft schitterend te zijn. Daar verleden jaar de ontvangsten geschorsclit waren,is thans de zucht der geloovigen, bij den Heiligen Vader te gaan, zooveel te grooter. Ook komen de inschrijvingen talrijk toe. De reis is dus van nu af verzekerd. De bijtre dingen worden nog ontvangen tot 25 Maart, maar het is aan te raden, niet te wachten tot het laatste oogenblik, om dé taak der inrichters te vergemak kei ij ken Inlichtingen en inschrijvingen bij M. A. Fran cois, 45, Noordlaan, Brussel. TE NAPELS Uit Napels wordt gemeld, dat men aldaar Woensdag morgend, in een hotel de lijken gevonden heeft van markies de Volpucelli, 2S jaar oud. behoorende tot den hoogen adeldom van Napels en van Mevr. Jozefina Adameit, van Berlijn. De markies had een kogel door het hoofd gekregen, toén ltlj bezig was,zijn overjas aan te trekken. De vrouw lag te bed en had ook een kogel door de hersenen gekregen. Uit het onderzoek is gebleken, dat er twist tusschen het koppel ontstaan was, en dat vrouw Adameit den markies hij middel van een revolverschot gedood heeft, toen hij haarwilde verlaten. De vrouw moet zich nadien gezelfmoord hebben. Het onderzoek duurt voort. Een seinwachter vermoord. Eene statie geplunderd, Woensdag morgend, rond 31/2 ure, kwam de aanuemer van den vervoerdienst der brie ven voor de omliggende gemeenten, in de statie van Marcelcavo (Frankrijk), om de brieven, welke met den eersten trein aange komen waren. Spoedig bemerkte hij, dat in de statie alle hureelen opengebroken waren, en alles over hoop lag. De man ging op zoek naar den seinwach ter, Alfred Bondant, 53 ja&r oud, die des nachts de statie bewaakt* Deze was niet te vinden, doch aan de deur van zijn wachthuisje, zag men een grooten bloedplas, waartusschen ook stukjes been en vleesch gemengd waren. Terecht vermoedende dat hier iets vreese- lijks gebeurd was, liep de aannemer in der haast de policie en do naaste geburen ver wittigen. Spoedig waren eene menigte personen ter plaats en meii doorzocht alle afhankelijkhe den der statie. Eindelijk, na twee uren zoe- kens, vond men het lijk van Bondant onder eenen hoop dekkleeden verborgen. De ongelukkige was hij middel van eene bijl, den schedel letterlijk aan stukken ge hakt. Hij had nog gepoogd zich tegen de moordenaars te verdedigen, en de slagen af te weren, want zijne handen waren op ver scheidene plaatsen doorgekapt. Toen de statieoverste ter plaats kwam, stelde deze vast, dat uil zijne hureelen eene som van rond de duizend frank verdwenen was. De moordenaars moeten ongetwijfeld gasten uit de streek zijn, ofwel kerels die goed den toestand kennen. Inderdaad, de statie vanMarcelcave wordt thans hersteld, en de bandieten moeten geweten hebben, dat de statieoverste niet in liet gebouw sliep en de statie alleen door Bondant bewaakt werd. Verders moesten zij ook weten, dat er tusschen 10 1/2 ure 's avonds en 3 ure 's morgendsgeen enkele trein door de statie rijdt. Het parket is ter plaats geweest. Het on derzoek wordt naarstig doorgedreven. TUSSCHEN Wat zet Rusland uit Rusland trelct zijne troepen samen aan den Caucasus'Rond de Dardanellen ziet' men sinds verscheidene dagen Russische oorlog schepen kruisen. Te Gonstantino'p'el is men daarover zeer ongerust. Er wordt gevreesd dat Rusland van de gelegenheid wil gebruik maken, Turkyë te dwingen vrijen doorgang aan Rusland te geven in de Dardanellen. Rusland zoek ook Perzië geheel of gedeel telijk in te palmen. Daardoor ontstaat het dreigend gevaar geheel de kwestie van liet Oosten op liet tapijt te brengen. En wat dan? Dat komt van dat zotte en dwaze oorlog voeren. Het ontwerp Asquith op het minimumloon. De Engelsche minister heeft Dinsdag zijn ontwerp neergelegd. Het stelt wettig het mi nimumloon vast, maar de plaatselijke kom missies moeten het bedrag bepalen, alsook de hoeveelheid kolen die de werklieden als minimummaat moeten voortbrengen. Er zijn geen bekrachtigingen bij. Het oordeel van Bonnar Saw. Bonnar Saw, het hoofd der unionisten, oordeelt dat het een rad der fortuin is. dat weinig kans geeft het geduchte geschil op te lossen. Het oordeel van Ramsay Mac OGnaid. De leider der arheidspartij is ook wantrou wend. Hij vindt het enkel een begin dat ook in de overige nijverheden zal moeten toege past worden. Woensdag morgend is bij de veiligheids- policie een brief toegekomen van Garnier, de onvindbare bandiet, die de bijzonderste dader schijnt geweest te zijn in de handieterijen der Ordenerstraat en Havreplaats te Parijs en van Pontoise. De brief droeg een dubbel adres. Hij was tevens gericht aan M. Gilbert, de onder zoeksrechter met de zaak der handieterijen gelast. Op den omslag had Garnier zeer duidelijk en wel met opzet, zijne vingerindrukken ge plaatst, ten einde wel te doen zien, dat da brief van hem kwam. Garnier schreef, dat Dieudonné. thans aangehouden, geheel onplichtig is aan de handieterijen waarvoor hij aangehouden werd. en dat hij, Garnier, de eenige plich- tige is. Hij voegde er hij dat mep. niet moet trachten hem aan te houdea, want dat hij zinnens is zijn leven duur doen betalen. Reeds hoeft men do vingerindrukken op den briefomslag onderzoekt, en met deze van Garnier vergeleken en het zijn wel de zelfde, dus komt de brief ongetwijfeld van Garniec%

De Volksstem | 1912 | | pagina 1