V/at de Bslgische Loqien&nnan in onzen Conpo uitzetten, 'T EEN EN' T ANDER Be bandicterijen te Parijs Nieuwjaarsgiften voordsnPaus ID Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkcsht aan 2 centiemen- De slachtoffers der zee DE KERKDIEFSTALLEN te Deurne en Herentüals. Brusselsche briefwisseling. Achttiende jaargang n' 71 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 24 en Maandag 25 Maart 1912. ABONNEMENTENS Zas maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $9 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <i$> BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg wan Waterloo, 728. I D, Kericstraa Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ide regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hun onbezonnen strijd tegen de Kristene Beschaving. Hun roekeloosheid en hunne onafhankelijkheid tegenover het Bestuur. De ondervraging van heer Vander- velde gericht tegen onze boven allen lof staande, missionnarissen, was ge staafd door documenten die door on- trouwe openbare staatsambtenaars ge stolen waren en aan den heer Vander- velde in't geheim toevertrouwd. Die bewijsstukken waren slechts uittrek- seis. geenszins volledig, en uit bewijs stukken kan men al trekken wat men wil als men zich bepaalt bij enkele vol- I zinnen. Die ambtenaars die zoo zeer te kort komen aan hunnen plicht zou den volstrekt dienen afgezet, zoo zij gekend waren. Doch moest ooit Yan- dervelde minister worden, God be ware er ons van,dan zon die minis ter er hoegenaamd niet op denken dien trouweloozen ambtenaar naar ver dienste te straffen, maar hij zou hem vooruitsteken om bewezen diensten aan de Vrijmetselarij en aan do goddelooze partij. Daar opeens is er een geheim in d'handen gevallen van de katholieken, j Een brief geschreven door GWan- l germée, kapitein' van de openbare r macht te Rulshuru, op 10 Juni 1909 en gericht tot den fameuzen meneer yandervelde, is door do katholieke •bladen kenbaar gemaakt. Dec Bien Public de heer Paul Segers, en nog andere bladen en per sonen, verklaren, dat, boe huitenge- I woon die brief en die ontdekking ook zin, deze de menschendie ophoogte van dam toestand zijn, niet hebben kunnen verwonderen. Immers van de Vrijmet selarij kunnen wij ons aan alles ver wachten. En inderdaad, voor ons die dagelijks omgaan met die goddelooze machten, wij die nacht en dag in de politiek verward zijn, wij weten sinds lang dat er door de Vrijmetselarij eene geweldige werking is op touw i gezet tegen de katholieke kerk, niet enkel in al de katholieke landen van Europa en Amerika, maar ook in die onbeschaafde streken waar onze moe dige missionnarissen ten gevare van bun leven het waar Geloof gaan ver spreiden. Zoo heeft de Belgische Vrijmetse larij haren veldtocht sinds jaren in onzen Congo in gang gestoken. Som mige lichtgeloovige, sommige ver- blinde, sommige slaapzieke katholie ken hebben bet groot ongelijk veel te onverschillig, veel te koel, veel te lafhartig te blijven tegenover dit zoo dreigend gevaar. Thans toch zullen hunne oogen opengaan, en zullen zij j tot liet besluit komen met ons met lijf en ziel, met goed en bloed te strijden tegen de goddelooze partijen en ook tegen die ongelukkige partij die als de voorbode, als de verkenner dient van die partijen, namelijk tegen de daen- sistenpartij Broeder Wangermée schrijft aan broeder Vandervelde Gij vraagt mij inlichtingen Geerne, en hij begint de gevraagde inlichtingen te geven. Wij teek enen aan Ik geloof dat de gedwongen arbeid moet behou den blijven, n Doch dat is niets, heel wat anders is bet,waar hij de gevraagde inlichtingen geeft over de missiën. Luistert goed wat hij schrijft Zijn ongelukkiglijk zeer in vooruitgang vooral tusschen de soldaten en de arbeiders. Onlangs had een Congoleesche wachtgarde de in boorlingen van een dorp, gelegen een halve uur van den post, belet tam-tanr te spelen en te dansen voor de nieuwe maan. (Die dans is een zeer slechte, wulpsche dans). Hij had 2 personen geslagen en IK heb hem een ZEER STRENGE straf toegediend, 's Ande rendaags, heb ik gansch het personeel bijeengeroepen en gezegdDe sergeant heeft ongelijk Tjehad omdat de tam tam aan de maan een godsdienst is, zooals deze van God en iedereen is vrij le gelooven wat hij wil. (Dat zouden de zotten ook zeggen. Die mogen ook ge looven dat 2 en 2 zestien is, en dat Brussel in Amerika ligt). De tam-tam heeft zooveel waarde als de Onze Vader die in de hemelen zijl. - Een Europeesch onderofficier heeft de zaak aan de Paters overgebriefd en het schijnt dat ze eene klacht tegen mij zouden hebben gedaan. Maar daar deze klacht langs rangorde door de handen zal moeten gaan van Br.'. Olsen, die met u gereisd heeft, hecht ik er gem belang aan, Wij zijn in Kivu met vier Br.-, (vrijmetselaars) Olsen, Stoop, Hanser en ik en twee kandidaten. Ik hoop dat gij dit voor u zult houden en als g'er over spreekt mijn naam zult verzwijgen. Want met den huidigen tijd zou het schade kun nen doen. Welnu, hooggeachte, hooggewaar deerde, hoogeerlijke, hoogrechtzin- nige logebroeders, welnu, kleppers van socialisten en helden van liberalen, wat weet ge nu aan te halen ter uwer verdediging?? Het is dus bewezen. De groote mil- lioenrijke leider van die arme ver drukte werkliedenpartij,die kampioen der vrijheid, der broederlijkheid, der gelijkheid, heeft zelf persoonlijk in lichtingen gevraagd aan de openbare ambtenaars, die alzoo hun vertrouwe lijke zending hebben te kort gedaan en bun botten vagen aan het recht matig, wettelijk gezag. De logiemannen hebben vrijen doen in Congo; in plaats van voor hunne prees, den Staat en hun Land trouw te dienen, is hun hoofdwerk, de kristene beschaving in Congo tegen te werken 't Is afschuwelijk Vooruit ft©*5 S Pilaar1 liegen, mog Siegera, emotes* liegen 2 I» naam der waarheid schrijft zeiter M. Daens in zijne gazet ten minste voor de der- tigstige maal deze formidabele leugen De Volksstem schrijftDe Belgische bevolking zit in de klavers van den overvloed Wij dagen den heer Daens uit, ook voor de dertig ste maal, die leugens te bewijzen. Noemt ons het nummer, waarin wij dit hebben ge schreven... Wij hebben van den wonderbaren voorspoed van België geschreven in het nummer van 26 Augustus 1911, en toeko mende week gaan w'er, zoo 't God belieft, nog een hoofdartikel aan toewijden, maar de woorden van M. Daens, zijn deze van een persoon die do waarheid den nek om wringt.. En zulke mannen noemen zich demokraat. Wij noemen het personen met eene doorval- sche politiek. En de menschen die het hart op de rechte plaats dragen zullen ons gelijk geven. Als men eene goede zaak voorstaat, moet men met geene leugens voor den dag komen. Eene goede zaak vraagt niets dan het licht der waarheid om hoven te komen. Wij ztisBlen pruimen. Wel wel wel is 't anders niet. De mannen van de Volksstem zullen pruimen omdat de nederige dienaar van 't mensohdom, Men- heere Daons in zijn gazet een brief laat zetten waar in staat dat hij oen persoon 100 fr. bezorgd beeft. Hoe spijtig dat de naam er niet bij staat. Zoo kunnen wij alle dagen schrijven dat we wel millioenen franken hebLen bezorgd aan onze vrienden. Maar ziet go, wij zijn niet zoo onnoozel en als wij als het dan toch waar mocht zijn iemand een dienst bewijzen, dan houden wij dat voor ons eigen en strooien het niet uit over dak on toren dat wij een bedelaa? heb ben tegengekomen en een stuk van 5 centie men hebben gegeven. Wij zeggen en passen hier de spreuk toe Doe goed èn ziet niet om Verstaan menheere Pée En pruimen dat we doen !We stikken bijna in ons koleire I... Och, wat flauweteiten, wat zeever in palcskens, durft gij de simpele mensehen toch opstoven!... Om de pruim gemakkelijk te. slikken, zullen we een dikke pint op uwe gezondheid drinken. Dooi* het gerecht geschand vlekt. Kei lêberaaS dagh&ad l( Vaderland zeer streng veroordeeld»Broeder Quinlillianus van Schaarbeek, heeft het blad Vaderland om eerroof vervolgd. Het liberaal blad is veroordeeld om zijn vonnis af te kondigen a) in 5 bladen b) in 1000 affichen uit te hangen waar de eischer het verlangt. De kosten zullen 2500 fr. mo gen bedragen... Herinneren wij dat Vooruit ook ver volgd zal worden voor do rechtbank insge lijks om eerroof gepleegd tegen den zelfden broeder, die ten minste zoo eerlijk is, als de eerlijkste der kerels van Vooruit. Gae latrare socÊalasten. Ziet z© maas* aan "ft werk. De roode werkersbond wil aan de Antwerpsche haven een echt schrikbewind invoeren. Zij wilden al dezen dro niet bij de roode vakbonden wa ren aangesloten, van 't werk berooven. Er is meer. In 't begin dezer week, lieten de socialisten op den boot Borkum van de Norddeutscher Loyd, ineens -het werk slaan. Zij eischtcn de wegzending van de niet-socialisten. De stouwer was een kranige kerel en wei gerde.De kerels moesten toegeven...Welnu, wat zegt gij De bandiet Garnier Garnior, de onvindbare bandiet, wellicht aanvoerder dor bende, welke zoovele mis drijven op het geweten heeft,heeft een nieuwe brief gestuurd aan de overste der Parijzer veiligheidspolicie, M. Guichard. Dat schrijven luidde als volgt Ik moet mijn'schrijven van gisteren nog vojledigen, omdat ik betreur, dat gij volgens uwe gewoonte zoo oi.i andig zijtNu vraag ik u eene samenkomst. Komt alleen, indien gij niet bang zijt. Gij zult mij dezen avond vinden, nabij den ci nema der Pyrenëenstraat. Gij zult er mij ontmoeten. Ik verwacht er u. Get. Garnier. - «P. S. Ik heb drie broeders te Parijs Het schrijven kwam wel van Garnier en de brief was in het bureel der Pyréneën- straat in de post geworpen. M. Guichard heeft zich 's avonds naar de aangeduide plaats der bijeenkomst begeven. Hij was alleen, doch verscheidene vermomde policieagenten bevonden zich in den omtrek. Garnier is echter niet verschenen en rond middernacht is M. Guichard naar zijn bureel teruggekeerd. Het paleis van Justicie bewaakt. Op bevel van den prokurour der Republiek, heeft M. Guichard thans in het Parijzer Ge rechtshof eene strenge waakzaamheid inge richt. Talrijke agenten, mot den revolver in de vuist, zijn er gedurig van dienst, bijzon derlijk in de gangen welke naar de bureelen van ligt Parket leiden. Zij hebben bevel ont vangen, onmeêdoogend al de personen neêr te schieten, die ondanks hun verbod, zouden trachten tot de kabinetten door te dringen. Men vreest dat Garnier en zijne bende wel zouden durven trachten Dieudonné, Belonie en de andere aangehoudenen te verlossen. Was het Garnier Donderdag avond, zat een jongeling, welke bijzonder goed aan Garnier geleek, in een spijshuis der Clignancourtstraat te ontbijten. De onbekende zat gedurig met de linker hand aan het voorhoofd, als wilde hij zich hot gelaat verbergen. Zijne zonderlinge houding trok de aan dacht van twee andere verbruikers op hem. Dezen haalden een blad Le voorschijn, waarin een portret van Garnier was weergegeven. De gelijkenis was sprekend on een der personen ging aan den patroon zijne ver moedens mededeelen. Ook de patroon moest zulks bekennen en in schijn heel onverschil lig aan de zaak verliet hij het huis en ging een policieagent verwittigen. De onbekende had echter lont geroken. Hij staakte zijn avondmaal, riep den be diende, betaalde en vertrok. Toen de pa troon terugkeerde was hij reeds verdwenen. Eene aanhouding. Vrijdag avond werd in een koffiehuis, nabij het Paleis van Justicie een kerel aangehou den, die er wilde van ouder trekken zonder zijn maaltijd te betalen. Deze kerel die zeer goed aan den handiet Bonnot gelijkt is naar het bureel der veiligheidspolicie overge bracht. Hij weigerde te antwoorden op de vragen welke hem gesteld werden. Nader© bijzonderheden ontbreken nog. Drie en dertigste lijst. Overdracht der vorige lijsten 90,074 08 Aan den Paus van 't Heilig Sacrament, L. M. Le Mesnil 200 Onbekend, Ronse 25 Geestelijkheid en Congregatiën, Moorseele 140 M. en Mad. Alfons Seirens, Gent 100 M. en Mad. de Bay, Gent 50 H. Jozef, bekomt ons eene groote gunst, Gent 50 Collegie van het H. Hart, Charleroi 50 De priesters der Conferencie van Beauve- cliain, 45 M. L. Bogaert, rustend pastoor, Schelle- belle 25 V. N., Leuven 25 A. D. S., Aalmoezenier 25 De geestelijkheid der dekenij van Peer 58 M. S. D., Brugge 50 Baronnes M. van Zuylen van Nyevelt, id. 50 Onbekend, Thourout 50 Congregatie der Jonge Dochters, Ardoye 70 M. Rothy, pastoor, Notomb (Lux.), 10 Naam loos 3 Ter eere van den H. Joseph, Chimay, 10 Voor eene genezing, 1,50 L. V. D. D. H., 5 H. P. Oostende, 2 Ter eere van de H.Jeanne d'Arc, Doornijk, 2 F. L., Deerlijk, 10; Onbekend, Gheluwe, 10 Voor het wellukken der kiezingen, 2 Naamloos 1H. V. zegent gansch mijne fami lie, 2 Ter eere van St-Hubevt, Boèlhe, 2 L. G., Doornijk, 1Dat de Goddelijke voorzienigheid over den Paus wake, 7,50 God helpt mij, 1D., St-Gérard, 3; Naamloos, Thienen, 1; H. Vader zegen mijne dochter," X. Y., 30 Naamloos,Meer- donck, 20 Chan, de Sitter, inspecteur diocésain, Gent, 20 de pastoor van Nederhasselt, 10 Lili, D., Bergen, 5 Naamloos, Gent, 5 Dal de voor zienigheid over mij wake, 3 Naamloos, Gent, 2 id., Audegem, 1 Alois Maes, Brugge, 5 E. H. Pastoor van Zuyenkerke, 20 H.VV. zegen de pa rochie Nutskerke, 10 Een christen vlaamsch huisgezin, 5; H. Vader zegen ons, Brugge, 20; Naamloos, id., 1. Totaal 91,308,68. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. BEDEVAART DER KATHOLIEKE PERS. Vertrek 16 April. De bedevaart van dit jaar belooft schitterend te zijn. Daar verleden jaar de ontvangsten geschorsclit waren,is thans de zucht der geluovigenj bij den Heiligen Vader te gaan, zooveel te grooter. Ook komen de inschrijvingen talrijk toe. De reis is dus van nu af verzekerd. De bijtre dingen worden nog ontvangen toe 25 Maart, maar het is aan te raden, niet te wachten tot het laatste oogenblik, om de taak der inrichters te vergemakkelijken. Inlichtingen en inschrijvingen bij M. A. Fran cois, 45, Noordlaan, Brussel. Vier visehsloepen vergaan De Fransche vischersvloot welke op de kusten van IJsfcmd was gaan visschen, is door eene ware ramp getroffen. Tijdens een vreeselijk sneeuw tempeest, hebben de sloe pen Rafale, Br ég ateCorsaire on Aurore schipbreuk geleden. Eon deel der bemanning is verdronken. De overigen werden door den Engelsclien stoomer Sterling komend van Ysland opgenomen en naar Leith, Engeland, overgebracht. De schipbreukelingen hebben een roerend verhaal gedaan over hunne schipbreuk. Do vier sloepen waren op eenigen afstand van elkander aan het visschen, toen zij ten gevolge van het tempeest niet bemerkten dat zij zich naderden. Zij werden tegen elkan der verbrijzeld. Een deel der bemanning kon zich zwem mend redden en het strand bereiken, van waar zij zich te voel naar Reykjavik bega ven. De ongelukkigen waren 10 dagen on- derwege, en moesten gedurende dien tijd loven, van hetgeen zij langs het strand kon den vinden.... Over eenige dagen meldden wij de be langrijke aanhouding die dé bevelhebber der gendarmerie van Deurne had gedaan, dank het signalement dat de koster der kerk van de II. Drievuldigheid had gegeven. De over ste ontmoette den kwaaddoener op de haan van Wommelghem. Onderweg© nam de schurk de vlucht en wierp onder 't loopen eene som van 30 frank, bestaande uit klein geld, onder eene houtmijt. In de gendarme rie bood hij hevigen tegenstand, en kwetste den kommandant en twee gendarmen die ge durende verschillende dagen onbekwaam waren dienst te doen. De heer onderzoeks rechter van Turnhout liet aan den heer Caroly weten, dat verschillige personen den kerkdief le Herenthals hadden gezien. Ook waren aan verschillige offerblokken sporen van een breek tuig te bespeuren. Vrijdag morgend, zijn de parketten van Turnhout en Antwerpen naar Herenthals gegaan ook de plichtige werd er heenge voerd. Men zal nagaan of de trektang welke hij bij zich droeg, ook niet gediend heeft OKi de offerblokken open te breken. Uit Brussel worden ons do volgende mede- deelingen gezonden. Zaterdag, 23 Maart 1912. Zondag moest Brussel zich zot vermaken, 't was Halfvasten; Karnavalstoeten of calva- caden waren aangekondigd te Brussel en te Schaerbeek, maar het weer was slecht en hij regenachtige tijden zijn er weinige sledeu zoo vuil als Brussel. De lieden die om eenige gekken te zien geen goesto hebben om tot hun enkels in 't slijk te badderon, hloyon wreedzaam t' huis, dicht aan de stoof, liever dan huiten wat rhumalisme of hoofd vallingen op te doen. 's Avonds komt er wat leven op de boulevards en de herbergen deden gouden zaken. De geestige zetten en plagerijen zijn uitgestorven, de mensch-reus is haast niet meer te zien en de helft der vrouwen kleeden zich als kleine kinderen om hunne voeten te laten verpletteren op het hal van den munt schouwburg dit is een der eenigst overle veringen die nog bij is gebleven. In onzen lcoortsachtigen tijd is de goeie ouwe lach huiten seizoen, hij is vervangen door het spotgelach van een hoop lieden die doen of ze leute hebben maar in den grond zich vervelen als de ratten in eene muizenval. En gedurende dien tijd hield de katholieke associatie 's namiddags in de Patria eene vergadering om de kandidaten van Kamer en Senaat aan te duiden onder voorzitterschap van M. Nerincx. De heeren staatsministers Beernaert en Woeste waren aanwezig. Voor den Senaat werden onkel 5 kandidaten door den poll aangewezen Heeren Mesens, Braun, Duhost, Dupret en De Ro, 0®, graaf do Mar- nix aangewezen zijnde door de Onafhankelij- ken en de anderen door het bestuurkomeiteifc waartusschen de Prins Petrus de Garaman Chimay, Heeren Velge, Orban de Xivry, Simon, Day, Hemeleers en Simoens. Voor de Kamer werden er 14 kandidaten aangé- wezen door den poll Heeren Nerincx, Ren- kin, Carton de Wiart, De Lantsheere, De Beu, Theodor, Deeoster, Wauwermans, Le.y- niors, Culf3,~ Markgraaf De Jönghe, Dewindé zoon, T'Kint en Dr Borginon. De twaalf anderen zullen ook door het bestuurkomiteit aangewezen worden. M. Crickx. d. d. burgemeester van Ander- lecht heeft aan M. den gouverneur geschre ven dat hij door zijne politieke vrienden in do laatste gemeenteraadzilliug overrompeld was geworden. Eene nieuwe vergadering zal plaats hebben na den terugkeer van burge meester M. Moreau, die Maandag zijn ambt zal hernemen na 't onweer fo bobben ont vlucht onder do schoone blauwe luchten van Nicea. Zoo liet gevaar en 't gehuil voortdu ren, zal een bijzondere kommissaris aange steld worden, na tweo beroepen. In afwach ting doet de obstructie der kartelmannen aan de gemeente groote interesten en bouwtak- sen verliezen men kan immers geene ge meentelijke bouwgronden verkoopen waar voor nochtans vele liefhebbers zijn. En dit alles omdat twee socialisten hun schepenambt hebben verloren dat 3000 frank per jaar opbrengt. Zoo zij in hun obstructie voortgaan zullen zij kortelings teruggeroepen worden tot den eerbied van de wettelijkheid. Er is ernstig spraak aide maritieme inrich tingen op St-Jans Molenbeek gelegen, aan de hoofdstad aan te hechten inet het oog op een grooter Brussel. Andere gemeenten zijn ook bijzonderlijk bedreigd. Dit zou het spreekt van zelf levendige protestatiën verwekken vooral door de dragers van eere- teekens of eerebanden want voor delasten- betalers zou dit weinig verandering brengen; in al' deze voorsteden zijn de belastingen zoo hoog als in de hoofdstad en de openbare diensten zijn ver ten achter, onder snelheids- en proporheidsoogpunt, vooral die van den hranddienst, de policie en de wegenis. In 't algemeen belang zal men toch eens tot dien maatregel moeten komen. Deze week is de Kamer nogal onstuimig geweest. Er hingen kleine onweders in de lucht. Donderdag heeft minister Hubert den heero Buyl voor goed neergehaald, met te bewijzen dat de socialistische liberale en on zijdige mutualiteiten van den Staat op dezelf de wijze toelagen hadden ontvangen dat dezelfde regels waren toegepast voor de toe kenning en dat te Elseno zelf eene mutualis- tische maatschappij, waarvan Br*** Cocq, schepene, eerevoorzitter is en dezelfde lieer Buyl, kommissaris, eveneens meer dan 7000 fr. toelage had getrokken. Door deze bekendmakingen bleek do linker zij niet op haar gemak, en deze verstond dat M. Buyl de liberale partij onteerde, zooals de Antwerpsche gekozene, M. Sogers, het hem zeer goed heeft gezegd. Eindigend heeft de Minister van Arbeid er op gewezen op welke partijdige wijze de provinciale raad zijne toe lage verleent, enkel aan de liberale en socia listische muiualiieiten;en al deze uitsluitend, j

De Volksstem | 1912 | | pagina 1