De redding der kleinhandelaars OVER DE 0. COMMUNIE Aait onze Eerste Gommunsskanten KIEZERS, OORDEELT over de eerlijkheid van i. Petrus Daens, volksvertegenwoordiger Een familielijst van kandidaten te Brussel De toestand van ie Schatkist Een werk van groote verdiensten 24 EN 25 MAART 19)2 DE VOLKSSTEM B Zooveel is er in de laatste maanden daar over geschreven, gedrukt en gesproken. En dat wel met recht en reden Thans met de plechtigheid der Plechtige Communie willen wij daar insgelijks iets over reppen. De laatste brief van Z. H. Paus Pius X, bracht ons het blijde nieuws dat ook de kin deren van af hun 7 jaren ter H. Communie mochten naderen. Dit was de bekroning van het werk van onzen H. Vader, sedert hij aan de geloovigen geleerd heeft niet langer hongerig langs den weg des levens te gaan, maar iederen dag de ziel te spijzen met het Allerheiligste en Goddelijk Brood. Van al de preekstoelen in België werd die beslis sing reeds dikwijls medegedeeld en onder het christen volk verspreid door week- en dagbladen. Jaarlijks op den vierden Zondag 'van den Vasten zal in 't vervolg en het de creet der vervroegde eerste communie der kinderen moeten afgelezen worden in alle kerken on openbare heiligdommen. Laat ons eens zoo klaar mogelijk voor leggen welke de bedoeling is van zijne H.den Paus en daarbeneveas toonen hoe wij vooral met wonderbare liefde, en ja zoo in- nigen dank, tot den Paus opzien die .voor ons een heel nieuw leven opende, dat weldra, zoo geve 't God, heel de wereld door zal uitstroomen. Wat is de H. Communie? De ware en echte vereeniging van God met het schepsel, en wel, zoodanige vereeniging dat het goddelijk Lichaam en Bloed waarlijk onze ziel voedt, gelijk het gewoon brood ons lichaam voedt, om aan te toonen dgt zijn Lichaam waarlijk spijs is, heeft de Heer zelfs de gedaante van brood verkozen, waaronder Hij zelf tegen woordig is, opdat de uitwendige schijn al reeds zeggen zou en beteekenen wat d© li. Communie is Voedsel, geestelijk, goddelijk voedsel. Dat hebben wij geleerd in den cate chismus. Dat is een punt van ons geloof namelijk dat Christus wezenlijk tegenwoor dig is in het H. Sacrament, en dal hij daar is de spijs onzer ziel. Wij hebben nog geleerd dat de zonde de ziekte is, de doodzonde de dood van de ziel. En hier kunnen wij nu eene vergelijkenis maken die heel klaar de zaken in '1 licht zal stellen. Als een mensch werkt, verliest hij krachten, en die krachten worden hersteld door het voedsel. Een kind moet groeien en gedijen, en ook dit gaat volstrekt niet ge beuren zoo men dat kind geen voedsel geeft. Wil de mensch leven, groeien, werken en gezond blijven of worden, hij heeft voedsel noodig. Dat weten wij, dat ondervinden wij., maar dat passen wij nu ook toe aan het zie le! even. De zonde, de dagolijksche-zonde knaagt aan ons zieleleven, (hel leven en vriend schap met Godiederen dag, zij maakt ons ziek en krank. Hoevelen leven er niet in voorwaarden die allerminst geschikt zijn om de deugd en de christelijkheid vaster te maken Mogen wij niet zeggen dat indien in de wereld de gezondheid ondermijnd wordt door alle soorten van werken, zaken, daden en- omstandigheden en zelfs door feesten en vermaken, er nog wcf honderdduizendmaal meer ziektekiemen zweven die doodelijk zijn voor de ziel Hoe zal bij zoo velen het zieleleven be waard worden Dit weten wij De Biecht is het levend makend sacrament, maar de li. Communie is het levenvoedende en versterkend sacra ment, dat de versleten krachten herstelt en vermeerdert en ons in de "ergerlijke zedetoe- Btanden onzer tijden, zal toelaten even vroom 011 deugdzaam te blijven als de eerste chris tenen te midden der wulpscheid en verrotting van het heidendom. Moeten we nu een woord zeggen over de Communie der hinders Maar ge hebt het reeds begrepen Wie zou er op Gods wereld durven bewe ren dat een kind kan leven zonder voedsel tot 3 of 4 jaren Welnu, algemeen wordt aanvaard dat een kind van 7 jaren verschil maken kan tus- schen goed en kwaad, en bovendien dat het goed of kwaad handelen kan. Is het dus niet noodigdat van dezen oogenblik voort het kind dit groote, dit allergrootste middel bezi gen en gebruiken kunne dat sterkte brengt, dat het zieleleven voedt en onderhoudt, een goddelijke waarborg is van zaligheid voor duizenden en duizenden. Christen ouders, is het niet voldoende nog een enkel greintje geloof te hebben, om te begrijpen wat een schat, wat een kostelijke, wat een onwaardeerbare schat uwe kinderen wordt geschonken. Ziet gij niet, ook gij die misschien verleid wierdt en bedrogen, wat een liefde de Heer en God uwe kinderen toedraagt Gij, ouders die uw kinderen niet gesproken hebt over God, noch over de ziel, noch over de zaligheid,noch over die Liefde Die liefde die zoo groot is dat de Heer ongevraagd en ongenoodigd zich zelf aan biedt, zelf komt aankloppen aan de deur van het hart, van uw hart, ouders, oven als aan 't hart uwer kinderen? Door 't onfeilbaar woord van den Paus heeft Christus gesproken. Hier staan we Heer, gehoorzaam aan uw gebod, begeerlg te voldoen aan uw verlangen. De christen moeders brengen U, Goddelijke meester, hun kinderen. Vol dank, met een jubelend hart, omdat Gij van nu voortaan die kinders onder uw Goddelijke hoede zult nemen, vol liefde tot hun kinderen die ze, voortaan nog liever zul len zien, omdat Gij, o Heer in hun hartje woont. Ja, we weten het wel, allerlei opwerpin gen worden opgesmeten, de eene al dwazer dan de andere. Ze worden ingegevendoor hen die zelf minst naar de kerk gaan, minst van God en godsdienst afweten, meest met den godsdienst gekken en nu al met eens optredon als de verkondigers of de kenners van geloof en godsdienst. Ja we verwachten van de H. Communie der kinderen een er- opbloeiën van 't christelijk leven, en daar tégen gaan de opwerpingen. Komt ons dan niet voor den geest dit wonder, lieve schouwspel uit het Evangelie verhaal De moeders hadden hun kinderen tot bij Jesus gebracht opdat hij de kleinen zegenen zou. En de apostelen wetend dat dc meester vermoeid was wilden de moeders en de kleinen wegsturen. Maar aanstonds kwam de Heer er tusschen en wat Hij dan zegde geldt ook nu Laat de kinderen be gaan en belet hen niet tot Mij te komen want voor zulken is het rijk der hemelen. (Mt. 19-14.) Zoo helderglanzend staat nog voor ons< -het beeld van den Heer Niet alleen meer zal hij de handen leg-gen op het hoofd der kleinen en onschuldigen. Meer heeft zijn goddelijke liefde uitgedacht. De kinderen zullen rusten aan het hart van den lieven God. En nu we door den Pauselijken brief beter do leering der kerk kennen, zullen ook geen apostelen, veel minder nog bedriegers of ge loofshaters, ons afhouden de kleinen tot Christus te brengen. O wat zijn wij, den Paus verschuldigd van liefde en dank. Wijl wij, zwoegen voor het stoffelijk voedsel onzer kleinen, komt hij de vader van ons allen christenen, zoo mild dadig het geestelijk zielevoedsel schenken aan onze kleinen. En gebenedijd zij Jesus in het Allerhei ligste Sacrament des Altaars, die aan de- kleinen, op het oogenblik dat hun ontluikend verstand de Liefde verstaat en gevoelt, de volheid van zijn liefde en goedheid schenksn •komt. Toen Jezus in uw hert, Zoo lieflijk komt getreden., Blinkt gij nu dezen dag, Als Englon hier beneden.- Ge ontvant uw Heer en God, Den troost uws levensjaren 1 Ach mochtet gij dit heil, Als de Englen liior bewaren. Verliest toch nooit 't geluk. Dat dezen dag U baarde Doch blijft o, blijft altijd, Als Englen hier op aarde. Eens zweeft gij ginds met hen.' Die voor Gods troon steeds weemlen Dan wordt gij voor altijd, Blanke Englen in Gods lieemlen. F. Het is zeker dat de kleine handel zeker wel zou verdedigd warden, in geval het land moest vallen in de handen der kartelmannen. Iieeft men deze verklaring van socialist Van- dervelde vergeten Het collectiyismus zal niet volledig zijn dan indien door de werking van krachten die volstrekt onafhankelijk zijn van de theorie der socialisten, de kleinfe handel en de kleine nijverheid zekeren dag gansch zullen ver dwijnen, (Vandervelde, brief aan de Courier de Bruxelles 1895, bl. Voor lietgene zijn vriend Anseele, aangaat herinnert men zijne sehoone redevoering in de Kamer, de 25 Januari 1895, waar, spre kende van de handelaars hij zegde Van zoohaast zij in de tegenwoordigheid' zijn van de werkende k4as, verdwijnt hunne eerlijkheid Voorde werkende kks, worden- zij de bende van Cartouche en Gi0. Handelaars, als ge uw bestaan en uwe broodwinning moede zij-t... stemt dan voor de socialisten en hunne knechten, de libe ralen Hf Herhaalde malen schreef M. Daens in zijn gazettenen in zijne strooibriefjes dat M. Woeste als remedie legen de levensduurte een middel gevonden had, dat het volk maar min moest eten. Dat was eene leelijke leugen, om 't volk op te maken tegen de katho lieken M. Woeste hoeft dat niet gezegd. Maar als M. Petrus Daens zijn kie zing' moet bewerken, gaat hij voor geene leugens, hoe gemeen, koe hate lijk ook, achteruit. Herinneren wij ons zijne COHGO- LEUGENS in 1908 Judas verkocht zijn goddelijken meester voor 30 zilverlingen. En wat zou men al niet doen voor de 4000 franken 's jaars, als men Daens heet De Volksstem knipte dien M, Petrus Daens bij de tong, en loofde herhaaldelijk 1000 franken uit als hij de waarheid van zijne schandalige aantijgingen tegen M. Woeste kon bewijzen. M. Daens zwijgt nu in zijn gazetten, en antwoordt niet aan de uitdaging van De Volksstem. Hij is dus plichiig Hij is betrapt op 'heterdaad van leu gentaal Maar diegenen die denken dat hij daarom zijn leugens zal intrekken of er geen gebruik meer zal van maken, die kennen den Daens niet. Op dien kerel snijden geen messen. Hij weet te goed wat Voltaire, de grootste goddelooze schrijver van Frankrijk schreef: "Liegt, liegt, liegt altijd, en blijft liegen, er zal wel iets van overblijven. Wat doet Daens nu Hij zwijgt in zijn gazetten, ja. Daar durft hij zijn leugens ni-t njeer opdienen, omdat hij weet dal hij zal geknipt worden. Maar in zijn meetings, waar hij met onwetende of eenvoudige menschen te doen heeft,, die niet ingelicht zijn over zijne leugens, gaat hij nü voort met hel volk op te maken tegen M. Woeste en met hem die hatelijke leu gens in den mond te leggen. Op Zondag 10 Maart, in zijn mee ting op een tonne te Nederhasselt, te midden van een uitbraaksel van ge- meene scheldwoorden op M. Woeste, riep hij dat M. Woeste het volk 'rwilde deen uithongeren, dat hij in de Kamer gezegd had, dat 't,werkvolk hedendaags te veel eet en drinkt, dat Fel zijnen buik maar moet alkpannen «en minder eten, dat daar de remedie was tegen de levensduurte. Daar was 'nen boer, ging Daens voort, die tot zijn peerd zei 't eten is te duur, ge ■moet maar niet eten, maai den twee den dag stampte 't peerd naar den boer Ehwel riep Daens tot het volk, ge moet gij ook maar stampen ■naar Woeste Dat is Daens Liegen dat er de stoe ten van kraken Dat is de echte Daens Betrapt op leugentaal, voor gansch het land leugenaar bevonden, gaat hij maar voort met liegen, met schandig liegen, met afgrouwelijk verwijten. Maar dat alles duurt zijn tijd Olie komt toch boven De oogen zullen opengaan, want de volksbedrie gerij steekt waarlijk de oogen uit Ons volk, ons Vlaamsch volk dal in ■zijn loijsheid sedert duizend jaren zegt: de lieger is een bedrieger, zal op springen en Daens overal achterna roepen "Wij zijn een eerlijk volkWij zijn deftige menschen Weg met de leugenaars Weg met de volksbedriegers Wij hebben het geluk van de liberale lijst van Brussel te kennen en van ze te kunnen aan het publiek voorstellen. Eene gekende ster van het liberalismus staat er niet moor op; liet is M. EinileFéron, die zonder twijfel zijne gewetensscruimlen niet heeft willen in ^gevaar stellen tegenover de nieuwe politiek der logie Maar huilen dit kleine feit, zonder ©enig belang, wij zullen terstond zien waarom is het oen sehoone lijst Al de kleuren, al de klassen, al de groote liberale familiën zijn er vertegenwoordigd. Oordeelt er over De tien eerste kandidaten zijn allen ad- vokaten. Ziehier, in volgorde Lodewijk Huysmans, Paul Janson, Hymans, Lemon- nier, Monville," Cocq, Crick, P. E. Janson, Devèze, Defrenne. De twee eerste plaats vervangers Eugeen Hanssens en Maurice Féron, ook advolcat.en, zijn bestemd om de ledige plaatsen te vervullen, doch zullen maar hunne eigene broeders en confraters vervangen. Voor een sehoone lijst, het is waarlijk een sehoone lijst Oordeelt er over De eerste kandidaatM. Lodewijk Huys- mans, is de schoonbroeder van M. Paul Jan son, tweede kandidaat, en de oom van M. Paul Emile Janson,achtste kandidaat. Indien deze laatste, die gisteren nog maar plaats vervanger was, morgen voor goed volksver tegenwoordiger wordt, heeft hij de betrek kelijke voldoening van zijn schoonvader te vervangen, M. Emile Féron, en van eene hand toe te reiken aan zijn schoonbroeder, M. Maurice Féron. Zoodanig dat 11a eenige maanden, dezelfde familie zal kunnen tellen in de Kamer, Vier leden.... op acht liberal© leden die zullen gezonden worden aan het Parlement door het arrondissement van Brussel, den 2 Juni aanstaande. Het is zeer wel van te zorgen voor de familie, dit ge voelen is edel en milddadig. Maar te veelis toch te veel, ziet ge en als dat alles kozijntjeswinkel wordt, zal de kiezer slimmer zijn dan te stemmen tol meerdere eer en glorie van de liberale familie Huysmans-Janson-Féron. AGHT-EN-DERTIGSTE VERVOLG Het Corso Victor Emmanuel Verder op het Corso Victor Emmanuel treft men het valeis Massini alle Colonne aan, een prachtig gebouw, opgericht volgens de plannen van Balthazar Peruzzi. De voorgevel in half ronden vorm, en vroeger juist eene zwenking der straat vormende, geeft den zelfden indruk niet meer weder als vroeger, daar de straat nu verbreed is, doch het zicht op het binnenplein is nog steeds zeer schil derachtig. Links op het Corso, komt men aan de via dè Baulari, welke naar het paleis Linotte of paleis Farnesina leidt. Rechts heeft men de kerk van StPantaleon en het gedenkteeken van den Italiaanschen staatsman Marco Minghetli, gebeiteld door Gangeri. Ten noorden der Pantaleonplaals verheft zich het paleis Braschi, in 1780 ge bouwd en thans gebruikt als ministerie van Binnenlandsche Zaken. Op den hoek van het paleis ten Noord- Westen is het Pasquin, zeer verminkt over schot, van eene prachtige antieke groep in marmer, voorstellende Ménólas met het lichaam van Patrocle. Van af de XIF eeuw hing men er berich ten uit, welke daarom Pasquinaden ge noemd werden. De naam Pasquin, was deze van een schoolmeester, die terecht of -ten onrechte aanzien werd als de opsteller van de berichten. Later kwam op dezelfde plaats een kleermaker wonen, die wegens zijne kwaadsprekerij alom bekend was. Hij ook heette Pasquin en zulks droeg nog bij om den naam aan de plants te behouden. Nu nog zijn de Pasquinaden zeer van de mode te Rome. Links van het Corso komt men nu aan de Kanselarijplaats. Daar springt onmiddelijk het prachtige Kanselarijpaleis in d'oogen. Opgericht van 1486 tot 1495, is dit gebouw een der merkwaardigste monumenten in hergeboortestijl. Het. is geheel naar de oude regelen opgetrokken en van indrulcwekken- den eenvoud in zijn geheel. De mooie voor gevel werd opgetrokken, bij middel van steenblokken afkomstig uit hét Colyseum. Het prachtig portaal, kunstwerk van Vignoli, doorgaande, komt men aan de kerk van Lorenzo in Damaso. Een tweede portaal van het Kanselarijpaleis, is van Dom. Fontana. Links, nabij den in gang, treft men het borstbeeld aan van den sterrekundige P. Seechi. Rond de binnen plaats heeft men twee verdiepen heel met bogen versierd. De zuilen waarop deze hogen rusten, komen nog van de oude kerk van San Lorenzo in Damaso, en dagteekenen van vóór de XV® eeuw. Het wapenschild van kardinaal Riario, die het paleis deed houwen, versiert al de bogeu. Rond het kanselarijpaleis, wordt eiken Woensdag eene belangrijke markt van oud heidkundige voorwerpen gehouden. Onze wandeling langs het Gorso voortzet tende, heeft men rechts het Paleis Sora, in 1904 nog geheel hersteld. Thans is dit paleis in gebruik door het lyceum Terenziö Mamiani. Naast het paleis Sora heeft men de kerk van Ghiesa Miova of kerk van Sancla Maria in Vallicella, gebouwd in 1550, door den H. Philippus van Neri, op bevel van het orde der predikanten, door hem gesticht.Het was slechts ten jare 1605, dat deze kerk ge heel afgewerkt was. De kerk is ongelukkiglijk zeer duister en •dus weinig geschikt voor de kunstschilder rijen. Op het hoogaltaar, de H. Maagd door Rubens links de HH. Gregorius, Mauras en Papias rechts de H. D.omitilla, de HH. Nérius en Achillus, ook allen van Rubens. Al deze schilderijen werden gepenseeld in' 1608, tijdens hot 2<le verblijf van den kunstschilder te Rome. Het oude klooster, opgericht door Borro- mini, is nu in rechtbank herschapen. Verder op het Corso treft men in de rich ting van het Noord-Westen op de kleine Sforzaplaats, het paleis Sforza, Besarini, het Boheemseh godshuis en het monument van graaf Terenziö Mamiani, dichter en staats man. Rechts is de via del Banco di San Spi- rito, welk naar de Brug der HH. EJngelen leidt. Links heeft men het muzeum Barracco, of Museo di sculturo antica waar thans de ver zameling oudheden, aan de stad geschonken door senator Barraco is overgebracht. Verder aan den oever van eten Tiber, verheft zich de kerk van San Giovanni dé Florentine de sehoone nationale kerk der Florentijnen. Met het bouwen werd begonnen onder Leon X en 't was slechts in 1734 dat de voorge vel, het laatste deel, afgewerkt was. Naast de kerk heöfl men eene hangende brug, wel ke op den anderen oever van den Tiber brengt. ©p 6 Januari C0S2. M. Levie, Minister van geldwezen heeft onlangs op het bureel der Kamer liet voor stel neergelegd van den algemeenen toestand der Schatkist op 1 Januari 1912; dit voorstel doet de uitslagen kennen der dienstjaren 1909-1910, alsook de waarschijnlijke uitslag van het dienstjaar 1911. De winst van het dienstjaar 1909 is geslo ten met 10,656,648 fr. 78 c. die van hot dienstjaar 1910, geschat op 7,400,000 fran ken, in het voorgaande voorstel van den toestand der Schatkist, zal bereiken zeer dicht bij de 9,548,128 fr. 77 de winst van 1911, is voorloopig vastgesteld op 4,166,000 franken. Prachtige cijfers Een flink bestuur voorwaar In die zelfde zitting heeft M. Masson, libe raal van Bergen, verklaard dat de liberalen geschikt waren een stelsel te aanveerden van ouderdomspensioenen dat jaarlijks omtren 150 millioen meer zou doen beialen door de lastenbetalers In de plaats van winsten, heioven de libe ralen ons alle jaren 150 millioen belastingen meer. Coeragie jongens Ge kunt den boer er dan maar levend bij opeten. Wij bedoelen het merkwaardig boek van onzen stadsgenoot den heer Petrus Van Nuffel, adjunkt-policiekommissaris ALOSTUM RELIGIOSUM Beeldenen schetsen uit den besloten tijd. Het kwam van de pers in Januari 1.1. Dag bladen en tijdschriften gaven er vooT den schrijver allészins vleiende en aanmoedi gende beoordeelingen over. Het vond dan ook ondersteuning bij de openbare besturen. Het onderwerp is boeiend: de geschiedenis van Aalst gedurende de Fransche overheer- sching. Al wat de kerk, onze priesters, en de geloovigen in deze troebele dagen aan afper sing, vervolging en verdrukking in het land van Aalst, te lijden hadden, staat in dit lijvige boekdeel "van schier 300 groote bladzijden, beschreven. Het is daarenboven een geschiedkundig documentatiewerk de schrijver heeft met een taaie werkkracht, met onverdroten ge duld documenten op documenten opgezocht, de oorkonden verklaard,geboekt en gecomen- teerd. Hoeveel noeste werkzaamheid, hoeveel opoffering is er daartoe niet al vereischt geweest De indeeling van het werk ïs methodiek en klaar de taal ongekunsteld en gemak kelijk de voorstelling treffend en vorscbei* den. De heer Van Nuffel heeft aan zijne vader stad een prachtwerk geschonken, dat haar en hem zelve eere aandoet, en waarvoor hpm de dank en de hulde toekomt van al zij no medeburgers. Onze wensch is dat ten minste elk burgers huis van Aalst en omliggende er prijs op stelle dat werk te bezitten. De openbare besturen volbrengen een schoonen plicht met d© vaderlandslievende pogingen van jonge en verdienstelijke ge schiedschrijvers als M. Van Nuffel mild to ondersteunen en aan te moedigen. Wij bevelen het boek aan de gemeente besturen, aan de scholen, voor prijsuitdee- lingen, aan alle letterkundige instellingen, als het Davidsfonds, aan onderwijsgestichten en, dat zij niet vergeten dat de opvoedkun dige waarde» van dergelijke geschiedenis boeken, met warme vaderlandsliefde geschre ven,-groot en onschatbaar is. De prijs van het boek bedraagt enkel 3 fr. Te verkrijgen bij den schrijver, Sint Anna straat, 26, Aalst»

De Volksstem | 1912 | | pagina 5