Wat betrouwen bels 'T EEN EN T ANDER DE^VREESELIJKE RAffiP Eens ontaards moadsr. De Wereldtentoonstelling van Gent Reusachtige tad te Tokio Achttiende Jaargang nr 72 'l3t' IDiL'G-BIaA. Een kind te vinden gelegd in een policisbureel. De geheimzinnige misdaad SLIMME BEDRIEGERS. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Hinsdag 28 Maart 1912. SL) "JÜTE3 eiken n het 216 ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF. 4 uren 's avonds. «jf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 128, Steenweg van IVateHeo, 723. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf'f'el-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, hors cell, (per regel) fr. 2.00 Overly den (per regel) fr. 2,00 ons braaf werkvolk in de roode volksbedriegers kan stellen. Onze katholieke gekozenen offeren ach waarlijk op om den geest van vooruitzicht, die onder een anderen vorm, den geest van spaarzaamheid is, om dien geest, onder ons volk meer en meer te ontwikkelen. De maatschappijen van Onderlingen Bijstand zijn vooral bloeiend in ons gelukkige vaderland. Een der moedigste mulualiteitspro- pagandisten, een werker dus voor het welbegrepen volkswelzijn, is onze Volksvertegenwoordiger M. Romain Moyersoen. Hij houdt zich niet tevreden met in de. Kamers regelmatig op post te zijn, alle besprekingen naarstig te volgen, verbeteringen voor te stellen of te steunen daar waar er gepaste gelegen heid toe wordt gevonden, maar hij is tevens op alle congressen, op alle ver gaderingen die een maatschappelijk belang voor doel hebben. En buiten dit alles, wat tal van andere werken, wat politieke vergaderingen bij. te wonen, wat scheper.zaken in orde te brengen en zijn veelvuldig persoonlijk werk te volbrengen I En nochtans M. Moyersoen is maar een enkel lid, eene enkele, genomen tusschen de 86 leden der Rechterzij 'Reeds zouden wij insgelijks zoo mogen spreken onder velerlei opzichten van den volksvriendM. Baron de Béthune, maar we zullen hern zeker meer genoe gen doen, Wanneer bij zijn talrijke ver diensten wij deze van zijn Kamerlid- schap zullen kunnen voegen. r De socialisten hebben hunne sterk ste werking in hunne vakbonden bui ten de vakbonden, coöperatieven en iers bezitten zij weinig of niets meer. Jit hunne syndikaten vloeit hunne grootste macht. De bijzonderste burgt van het socia lisme in ons land is wel het Walen land. Vlaanderen, God zij dank, is er goed van bevrijd'gebleven, ondanks de helsche listen van de God- en gods- diensthatende partij. Welnu, de socialisten die zoo leelijk kunnen donderen op de kapitalistenwe-- reld zouden goed doen kun eigen orga nisme van wat naderbij te bekijken en dan zouden zij ook ondervinden hoe zij hun zelve door de roode kopstuk ken laten foppen. Wij gaan eenige feilen aanhalen in 1911 aan 't licht komen en allen de socialistische syndikaten betreffend. In de Kamers roepen de rooden dikwijls, en.dat zon der de allerkleinste, zonder de aller minste reden geeft de centen terug doch wij zouden met recht en reden in naam van het bedrogen volk de ver vlogen centen kunnen terug eiscken van 1°) 3 roode syndikaten van Wasmes in den Borinage, die uitstierven zon der centen terug te geven 2°) 4 socialistische syndikaten te Hornu in den Borinage, te niet ge gaan, zonder de centen terug te geven; 3°) Te Fkameries, 2 socialistische syndikaten, in den Borinage, uitge doofd zonder centen terug te geven 4°) Te Paturages in den Borinage, 3 socialistische syndikaten op niet ge smolten,zonder centen terug te pellen 5") Te Dour, een rood syndikaat dood en hegraven en waar bleven de centen Vraag het maar in den Bori- 'g® 6») Te Cuesmes, in den Borinage, socialistische syndikaten bij Pietje de Dood, zonder centen achter te la ten 7°) Te La Bouveries, in den Bori nage, 1 socialistisch syndikaat, den laatsten adem uitgeblazen, zonder nog iets te laten hooren van de centen 8°) Te Jemappes, in den Borinage, dood en amen meteen rood syndikaat oök dood en amen met de centen 9°) Te Gilly, in den Borinage, nu wordt het nog erger, 200 honderd duizend fr. gaan vliegen uit de kas. De kas der mijnwerkers is ledig en de sekretaris van den Bond, toen men hem om uitleggingen wilde vragen, zal al in... Amerika 10) Te Fahciennes, in den Bori nage, z(jn 9000 fr. tekort in de kas van het socialistisch mijnwerkerssyn- dikaat 11) Te MoNTiGNiES-op-den-Samber zijn in den vakbond ook 1000 franken tekort 12) Te Chatelineau, de kas van de roode gesyndikeerddb is geheelemaal ledig 13) Te Leuven ontbreken in de kas van 't Volkshuis 150,000 fr. 11) Eene socialistische samenwer king te Verviers, met het geld van de socialistische werklieden tot stand ge komen, ging te niet, en de menschen zagen hun lieve centenniet meer weer 15) Te Ecaussines werden 3000 fr. uit de kas genomen van het socialis tisch syndikaat om een proces te be talen 16) Te Brussel' ging gezel Costers, gehuwd en vader van Verscheidene kinderen, sekretaris van het socialis tisch boekbinderssyndikaat met 4,500 fr. uit de kas op zwier en trok met een minderjarig meisje en met de 4,500 ballen naar Amerika, en bracht het meisje terug in het land, maar de centen waren gaan vliegen. Hij zit nu opgesloten. Die voorheelden zouden nog veel, zeer veel kunnen volledigd worden. Doch wij meenen dat het kan volstaan, om aan het brave volk te toonen, hoe veel betrouwen men. kan stellen in vele roode vakbonden... Bij de kristene syndikaten hebben wij daar nog nooit van gehoord Hoe zou dat komen En de socialisten zeg gen toch dat zij de besten der hesten zijn Ees^ wolk s5& 1 tsSfsfterfl. De Autore Médicale deelt voor 1911 do volgende statistieken mee. Er zijn in Frankrijk 1 mil- lioen 350.000 mannelijke ongehuwde», boven'de 30 jaar, en een weinig meer vrou welijke ongehuwden. 1.804.710 familiën zijn kinderloos, 2 mrl- 804.710 familiën hebben een kind, 2.661.978 familiën hebben twee kinderen 1.643.415 familiën hebben 3 kinderen 987.392 fami liën hebben 4 kinderen 596.758 familiën hebben 5 kinderen 327,341 familiën heb ben 6 kinderen 182.998 familiën hebben 7 kinderen 94619 familiën hebben 8 kin deren 44.728 familiën hebben 9 kinderen 20.639 familiën hebben 10 kinderen 3.305 familiën hebben 11 kinderen 3508 familiën hebben 11 kinderen 3508 familiën hebben 12 kinderen 1437 familiën hebben 13 kin deren 554 familiën hebben 14 kinderen 229 familiën hebben 15 kinderen 79 fami liën hebben 16 kinderen j 89 familiën hebben 17 kinderen meer. Dus 2 millioen zeven honderd duizend personen hoven de 30 jaar zijn ongehuwd. Tegen de twee millioen huishoudens zijn zonder kinderen en tegen de drij millioen familiën hebben enkel een kind. Zoo Frankrijk niet terugkeert tot zijn voor vaderlijk geloof is dit land voor de toekomst reddeloos verloren. Aan de bezitters. M. Ramra'y Mac Donald heeft de Anglikaansehe kerk verweten dat liet de kerk der rijken was. De katholieke kerk daarentegen is de kerk der armen, en de waarheid wordt er gepredikt voor armen en rijken. Pater O'Roweke, Jezuiet, zegde onlangs in de hoofdkerk van Philadelphia Onbegrensde rijkdommen zijn een der .grootste gevaren die ons land bedreigen. De drift naar het goud baart de misdaad, en het goud eenmaal verworven, verspreidt de on deugd. Duizenden rijke menschen in dit land, zijn ikzuchtig tot in't merg hunner beenen en hard ten opzichte van den arme. Zij ver drukken den werkman, aan wien zij minder betalen dan een genoegzaam loon, zonder het over t© leenen aan de kreten der kinderen die om brood vragen, tot dat de arbeider in op stand komt, in de staking en in de storting van bloed. D© rijken bezitten hun overtollige niet maar zij zijn de agenten van God om het uit te deelen. Zij zullen te verantwoorden hebben voor den goddelijken rechterstoel voor het gebruik van iederen dollar en iede- ren cent. Dit prachtig uittreksel komt uit de katho lieke Times van Engeland. Afgescheurd® sc&ciaSaste3ï» flajsfc. Te Doornijk Ath komen de socia listen met een afgescheurden lijst voor den dag. Bonenfant staat ervan aan 't hoofd. Te Brussel heeft gezel Gielen insgelijks een afgescheurde lijst aangekondigd. Ge ziet, hoe de socialisten het onder elkander eens zijn, en zulke kerels gaan de maatschappij red den Mschtiwelijka heüigscSaen- niï in het Volkshuis ie Char leroi. Do socialisten van Charleroi richten op Goeden Vrijdag in hun volkshuis een groot banket in, waarop veel, zeer veel vleesch zal gebruikt worden. Tot hiertoe zijn er 13 ingeschrevenen,waaronder 3 vrouwen. De oproep, bevat in den rooden omzendbrief is waarlijk de laagste aanval dien men kan verdenken togen den katholieken godsdienst. De brief is geteekend Satan en de spot wordt er gedreven met hel en hemel en dit op eene onnoembare wijze... En dan komen de socialisten zeggen dat ze niet tegen den godsdienst zijn. 'ft @s toch k©8©ss»al-Nu komt alles uit en M. Buyl zal er zich niet aan ver wacht hebben De mutualiteit waarvan hij kommissaris is, ontvangt van Staatswege eene toelage van boren de 7000 fr. In 1911 heeft de federatie der socialistische mutua liteiten van het Center, 488S fr. en 20 cm. betaald voor aansluiting aan de roode wer kerspartij en heeft eene bijgevoegde storting betaald voor de politieke betooging van 15 Oogst tegen de schoolwel Welnu wat zegt go Gelden voor steun in ziekte aan politiek wegsmijten Nadere bijzonderheden Onze lezers weten reeds, dat een der on gelukkige werklieden, gedood in de ramp, Zaterdag morgend te Laken voorgevallen, de genaamde Sebastiaan Verhulst was,wonende to Aalst. De tweede doode, was de genaamde Pe trus De Ridder van Erornbodegem. Ongeluk kiglijk heeft de dood ook nog een derde offer geeischt. De werkman Goossens, wonende te Appels, was onder de zware massa den sche del gebroken, en bezweek ook in het gast huis waarheen men hem overbracht. Hoe het ongeluk gebeurde. Op do plaats van 't ongeluk doet de Slaat een ondergrondschen doorgang houwen, waar do trein zal overloopen. Dertig werk lieden ongeveer zijn er reeds verscheidene maanden aan den arbeid, watot de werken gaan niet Snel vooruit, daar de grond zand achtig en vlottend is. Volgens het lastenkohier mag men de boog van den tunnel maar beginnen als de palen in béton armé ganscli gereed zijn. Deze palen zijn 5 of 6 meters lang. Zij worden in ijzeren vormen gegoten. Na 24 uren droogens worden zij recht gezet, ge reed om in den grond te worden gedreven. Alle palen waren gemaakt en stonden, in vijf rijen van tien, overeind. Men diende nog slechts de laatsten bij middel van balken on derling te verbinden. Tien werklieden waren daarmede bezig. Zij stonden op eene stelling. Plotseling, rond acht ure, zag men een paal wegschuiven en weldra heel de massa als een kaartenhuisje ineenvallen. Een der werklieden, Edward Versin be vond zich in eene houten barak, toen hij op eens, terwijl een koopwarentrein voorbij reed, een hevig gekraak hoorde. De stelling brak en de palen, die een gewicht uitmaakten van meer dan 20.000 kilos, vielen met hevig gekraak neer op eene woning in de St-Joris- straat uitgevend. De hoek van 't gebouw werd afgerukt en het gewicht viel op de andere werklieden. Verscheidene palen lagen gedeeltelijk op een hoop steenen en vormden alzoo eene brug, waaronder twee werklieden lagen. Dezen worden uitgehaald en kwamen er met eenige lichte kneuzingen van af. Slechts na eene halve uur werkens werd een slachtoffer ontdekt. Deze ongelukkige, lag geheel onder den hoop. Toen men er hem onder uithaalde, had hij reeds opgehou den te leven. Het lijk werd naar het dooden- huis overgebracht. Het was Verhulst. Versin bemerkte zijn vriend Deridder, die onder een paal, minstens 3,000 kilo wegend, gepletterd lag. Versin gelukte erin, met eene buitengewone krachtinspanning den paal weg te schuiven. Daarna nam hij Deridder op. Deze reikte hem de hand en zuchtte Mijne beenen zijn af De arme werkman werd vervolgens naar 't gasthuis overge bracht, en gaf er om 11 ure 's morgens den geest. Deridder was gehuwd en wodnde te Erembod6gem. Twee andere werklieden, Cornu Prosper en Denenbourg, beiden van Lede, werden erg gewond onder de palen uitgehaald en in 't gasthuis, opgenomen. Het laatste slachtoffer, Goossens van Ap pels, had het hoofd geheel bedolven onder een hoop steenen, terwijl een balk hem over het lijf lag. De ongelukkige gaf reeds geen teeken van leven meer, toen men hem vond. Naar het gasthuis overgebracht, is hij er kort nadien bezweken. Daar het huis op den hoek der St. Joris- straat ook gedeeltelijk ingestort was, deed men daar ook opzoekingen, doch hier waren geene slachtoffers. De bewoner, M. Moyses en zijne 15jarige dochter, moesten door een venster gered worden, daar beiden zich op eene kamer van hot le verdiep bevonden, en de trap ook ver nield was. In do huizen daarnaast, werd ook «veel schade aangericht, daar door den schok, alle meubelen omvergeslingerd werden. Voor zichtigheidshalve, deed de policie de inwoners der naaslbijzijnde huizen zich verwijderen, doch daar men zag, dat alles stil bleef, mochten zij kort nadien weer binnen. De oorzaak der ramp Men is in hot geheel niet eens over de oorzaak der ramp. Een d6r opzichters ver klaart dat de zavelgrond vlottend is en door het trillen van den grond, bij het. voorbijrij den van den trein, de ramp geschiedde. De regen zou er insgelijks toe bijgedragen heb ben. Het parket Het parket kwam ter plaats, vergezeld van een wetsdoktor en een expert. Deze laatste werd gelast de oorzaak van liét ongeluk op te sporen, terwijl de wetsdoktor zich naar het gasthuis begaf om do gekwet sten te onderzoeken. Gedurende gansch den dag bevond zich eene talrijke menigte in den* omtrek van de plaats der ramp. Eene vrouw kwam Zaterdag avond in het kommissariaat der 2e afdeeling. Zij droeg op de armen een kind van 5 maanden in een bussel. Zij riep de bescherming in van M. Bonte, policieofficier, bij .haren man, X.., .Van Calckgang, die haar aan de deur had ge zet. Een agent werd aan de moeder toege voegd en ging in de woning welke de vrouw vrijwillig had verlaten, latende den last van de drie andere kinderen aan haren man. Tc 2 uur 's morgens, stond vrouw X..., op terwijl haar man sliep. Zij vertrok met hare kleederen en met haar kindje. Een half uur later hoorden M. Bonte en een agent ge schreeuw van een kind in het kommissariaat. Zij zagen (lat het datgene was welke zij den avond te voren zagen op de armen zijner moeder. Het schepselken werd naar het gesticht voor verlatene kinderen gedragen. De on taarde moeder is verdwenen en wordt opge zocht. De Duitsche afdeeling Ten einde de Duitsche afdeeling bij de Wereldtentoonstelling van Gent 1913 zorg vuldig voor te bereiden, was het zeer wen- schelijk ten spoedigste de Duitsche firmas, die met de Belgissche markt in voeling zijn en hunne vertegenwoordigers in België heb ben, met malkaar in aanraking te brengen. Te dien einde zal er eene voordracht gehouden worden op Woensdag 27 Maart 1913, ten 18 ure, in de feestzaal der Duitsche school te Brussel, 21, Miniomenstraat. De voordracht, welke ongeveer 25 min. zal duren, zal om 5 1/4 ure stipt aanvangen. Het gekozen onderwerp is De Duitsche nijverheid en de Wereldtentoonstelling van Gent 1913 Bij den afloop der voordracht zal de heer Vandervoorde van Gent, hoofdarchitekt der tentoonstelling, op de plannen enkele korte inlichtingen verschaffen, over de gebouwen der tentoonstelling en dezer verschillige sectiën. 7®® huizen veD-naeSd. Te Tokio is weer brand uitgebroken in de beruchte Geisha-wijk, de Yoshiwara, zooals men zich misschien herinnoren zal, enkele maanden geleden, ook een vernielend vuur woedde. De brand brak uit in een van de grootste huizen van die wijk en verspreidde zich snel, zoodat al spoedig 700 huizen, waaronder ook enkele warenhuizen en winkels, in brand stonden. Tengevolge van den hevigen wind, sloeg de brand naar het Fuka Gawakwartier over. Men vreest dat liet heele stadsdeel ooste lijk van de Sunidarivier verloren is. De schade is overgroot. van Kester. Bekentenissen De aangehoudene Louis Vranckx, die be ticht was de moord op den landbouwer Jacobs gepleegd lo hebben, heeft bekente nissen gedaan, doch niet aan den onderzoeks rechter. Ziehier in welke omstandigheden deze bekentenissen gedaan werden Terwijl Louis Vranckx in eene cel van het Paleis van Juslicie opgesloten was, zag hij in eene andere cel, eene kennis, zekere Van der C.., van Galmaarde, die aangehouden was, wegens diefle en verheling van titels. Zij knoopten een gesprek aan en Van der G.., alhoewel wetende, waarvan Vranckx belicht was, gehaarde van niets le weten. Hij ondervroeg Vranckx in de hoop iet3 van hem te weel te komen en misschien daardoor zijne eigene straf te doen vermin deren. Van den G...., vroeg aan Vranckx, waar op hij aangehouden was, waarop Vranckx antwoordde, dat hij beticht was van de moord op Jacobs. Het eene woord bracht het andere bij en weldra verhaalde Vranckx, hoe hij na met Jacobs met de kaarten gespeeld te hebben, dezen een revolverkogel in den nek 3clioot toen hij achter hem ging om naar den koer te gaan. Vrouw Jacobs was onmiddelijk wegge vlucht, terwijl Jacobs heel de herberg en het gelijkvloers doorliep en aldus de bloedsporen veroorzaakte, welke heel het huis door ge vonden werden. Vranckx vroeg aan Van der G..., hoeveel gevang hij voor deze moord wel zou krijgen, waarop Van der G..., ant woordde dat het maar een drietal jaren zou. geduurd hebben. Van der G.., zoodra hij wist wat hij weten wilde, liet den onderzoeksrechter verzoeken hem te willen onderhooren, daar hij belang rijke verklaringen te doen had. Do onderzoeksrechter, M. Havaux onder vroeg Van der G.., en confronteerde hem daarna mot Vranckx, doch deze looohende beslist in de zaak betrokken te zijn. De beide personen,Van der G.en Vranckx werden naar hunne cel teruggebracht. Zij hernamen hun praatje en Louis Vranckx liet zich voor.de tweede maal door Van der G... verschalken en verhaalde nogmaals hoe de moord gebeurd was. Ditmaal had echter een gendarm post ge vat achter de deur der cel van Vranckx. De gendarm had alles gehoord en stelde een proces verbaal op. Het aanhoudingsmandaat legen Vranckx en vrouw Jacobs is bekrachtigd. Een der schurken gevat. Eenige dagen geleden kwam een kerel, die zich Dubois noemde en zioh deed doorgaan als de gevolmachtigde van baron de Gr..., Hal, hij de kleinhandelaars uit den omtrek der Collignonplaats en bood hen belangrijke geldsommen in leening. Zij moesten slechts een intrest van 4 °/0 betalen en er werd geen waarborg geeischt. Verscheidene handelaars lieten zich beet nemen, en betaalden aan den zoogenaamden Dubois een kommissieloon, waarvoor hij een kwijtbrief gaf. Onnoodig te zeggen, dat de handelaars sinds dan geen bericht meer kregen, noch over baron de G...., noch over Dubois, noch over het beloofde geld. Een andere kerel, ongetwijfeld een mede plichtige van den eerste, bood zich nu de verleden week bij al de beetgenomen perso nen aan en vroeg de kwijtschriften terug, zeggende dat hij rechterlijk policieofficier was en met het onderzoek ten lasto van den zoogezegden Dubois gelast was. Daar zijne houding zoo verdacht voorkwam werd de policie verwittigd en de kerel werd anngehouden. Het is een genaamde Georges P..., 33 jaar oud, een oud-veroordeelde, wonende te Schaarbeek. P... is opgesloten onder betichting van het dragen van een valschen naam en het toe-! eigenen van een openbaar ambt. Zijne medeplichtige wordt opgezocht.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1