Be tadistsrljen in Frankrijk Prachtige redevoering van ffl. Hubert 'T EEN EN 'T ANDER DAGBLAD E UOOS1BSRACHT Achttiende jaargang n' 73 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 27 Maart 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslhureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. dij* difc TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BU REELEN TE EFtUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. Bestuurder TE HALST 9Kerlcstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Qendt. AAN KON DIGI NOEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bi adz. (de regel) ff. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De redevoering Donderdag jongst leden in de Kamer door Minister Hu- bert uitgesproken, is een deerniswek kende klopping geweest voor menheer Buyl en al zijne mederoepers. M. Hu- bert is begonnen met eene getuigenis in te roepen van M. Alfred Vande- pulte, lid van den Liberalen Vlaam- schen Volksbond van het Arrondisse ment Brussel. Hij is lid van eene liberale mutualiteit waarvan M. Max de eerevoorzitter is. Dit artikel luidt Wij erkennen vrijelijk dat de regee ring ons altijd heeft ondersteund en dat wij nog meer verwachten van de open bare besturen. Het is daarom, dat wij met verwondering en spijt gezien heb ben, dat vertegenwoordigers van 't volk in volle Kamer en voor gansch het land hel toekennen van toelagen aan de mu tualiteiten hebben beknibbeld. Dat is anti-demokratisch het is waarlijk de omgekeerde wereld. Misschien zal men cns antwoor den Wij hritikeeren het toekennen der toelagen niet, maar loij komen en kel op tegen liet slelsel dat bestaat in het betalingsmandaat te zenden aan M. X...., of aan M. Y...., die een politiek man is. Daarop antwoorden wij,, hoewel niet zetelend in de Kamer .- wij verstaan zeer goed. dal die mandaten gezonden worden aan M. X...., of aan M. Y...., die een poli!lek man is. Men moet ze toch aan iemand zenden, en deze heer en ontvangen deze mandaten niet omdat zij M. X..... of M. Y.zijn, maar omdat, Szij voorzitter zijn van de voor- deellrekkende vereeniging. Alzoo gaan alle openbare besturen tegenover ieder een le werk. Hel mandaat geteekend dóór den voorzitter, den schrijver en den schat bewaarder wordt vervolgens ingekast door dezen laatste. Wie dus zou zulke doenwijze kunnen beknibbelen Kan men eerlijker en rechtvaardiger te werk gaan Maarzal men zeggen, het zijn vooral de katholieke hoofdmannen die in de Kamer zijn aangeklaagd. Ziehier het antwoord Het is een ld aa rol ijkend bewijs, dat de katholieke hoofden zich bekommeren om het lot van den werkman en dat zij niet op houden met maatschappelijke werken tot stand te brengen. <p; ikt dat vast, menheer Petrus Daens, een liberaal die de waarheid durft schrijven. Gij ook zijt. bij de be leedigers. Gij hebt geschreven dat de katholieken zich te veelzegenen. Ah Wat worden onze katholieke vrienden triomfantelijk gewroken Vereenigd, in eene onzijdige groe peering tellen wij. mutualistische vrien den zoowel langs katholieken kant als langs liberalen kant, en zeer dikwijls hebben wij aan onze liberale vrienden gezegd u Volgt het voorbeeld van de katho lieken en de socialisten, slicht mutuali teiten, pensioenbonden, sociale werken. Indien zij onzen raad gevolgd hadden zouden zij van de toelagen genoten hebben in verhouding met hunne iverk- zaamheid. Onder dit oogpunt zouden we vele voorbeelden kunnen opsommen en be wijzen dat de socialisten en eenige liberalen in dezen weg zijn gegaan en volgens volle rechtvaardigheid,belang rijke toelagen hebben ontvangen. Wij, vrije en onafhankelijke mu- tualisten, afgezonderd van de politieke strijdenwij betreuren zeer levendig het debat dat verleden week in de Ka mer plaats had, en in den loop waar van zoovele zaken zijn gezegd gewor denwaaruit niet gceds ten voordeele van onze mutualiteiten zal vloeien Dat is bet antwoord van M. Van- deputte, lid van den liberalen Vlaam- schen Bond van het arrondissement Brussel, en opsteller van een onzijdig orgaan van mutualiteit, op de schan dalige aantijgingen van de liberale kamerleden en inzonderheid van M. Buyl. En wat zeggen de menschen in ons arrondissement van de handelwijze van M. Daens Weten zij wel welke partij hij hoeft genomen Weten zij wat hij heeft geschreven in zijn demagogische gazet Wij gaan het hier herinneren: In zijn eigen zelf is dat goed, maar de toelagen zijn zeer partijdig, de katholieken zegenen zich veel, veel te veel Dat schrijft wetens en willens, in zijn eigen gazet, M. Petrus Do ens. In plaats van als een man van waarheid en rechtvaardigheid uit te vallen op de leelijke doenwijze van M. Buyl in plaats van de regeering ten minste eer te geven voor wat haar onmiskenbaar toekomt in plaats van in alle geval, de katholieke partij niet aan te vallen omdat hare gekozenen te veel hebben gewerkt voor het volk (zie hierboven den brief vanM. Vandeputte, liberaal), in plaats van dit alles, vinden wij den löenschen politieker partij trekken voor de geuzenpartij, en ten strijde gaan tegen de katholieke regeering, hoewel het goede recht zonder twijfel, langs haren kant was en is. Ziedaar, hoe eerlijk M. Daens te werk gaatZiedaar een bewijs van zijn rechtvaardigheidszin en waarheids liefde!!! Wij hopen dat alle eerlijke, rond borstige lieden dit goed in hun heugen zullen prenten. katholieken maar luisteren noch naar Paus noch bisschop, noch wettelijk priesters nog beter, het zijn de paus en de bisschoppen die om de Kerk te besturen, eerst bij de Daens- isten om raad en toelating zouden moeten komen vra'gen. Die nieuwbakken kristenen, 't zijn er van nen nieuwen deeg, spannen echter al hun krachten in om de katholieken van 't bestuur te kegelen en in de plaats de hatelijke goddeloozen te stellen. Eenige uoorheelden. Te Ninove spanden ze samen met de goddeloo zen om zelfs den laatsten katholiek uit het jemeen tehuis te houden. Te Aalst stemden die fameuze kristenen voor een goddeloozen onderwijzer, te Kortrijk en te Dendermonde hebben zij reeds vroeger voor de Kamers kartel gesloten met de goddeloozen maar ze stierven nog liever,dan samen te gaan met de katholieken, hoewel onze kris ten e leer zoo schoon zegt, dat ware kristenen echte broe ders zijn. Dierbare geloovigen, a. u. b. opent toch uwe oogen. Eene nieuwe reeks misdaden Nog altijd per automobiel Dooden en gekwetsten VofVslïeïdle esi loontsheta- ling sïerGasstscüae socialisten De Deutsche socialisten hebben als sche- pene van Openbare Werken, Menlieere en de gezel Lampens. De katholieken vroegen voor de arbeiders van de slijkhoeve, eene loons- vermeerdering van 1 fr. per week, hetwelk reeds vroeger door het gemengd collego was toegestaan... Gezel Lampens vond die loons vermeerdering niet verrechtveerdigd en de roode schepene weigerde de verhooging toe Le staan... Weet ge hoeveel de werklieden verdienen Juist 13, dertien heel franks per weekDaar ziet ge de socialisten in hun echte.gedaan te. Okize liberalen in £aisft. Die mannen durven verduiveld alles beweren on schrijven. Ze sproken over de groote vermeerdering van onze nationale schuld. Daar gaan wij eens op antwoorden zoo klaar en duidelijk dat het door de lompste en dom sle en dweepzuchtigste liberalen zonder geestesinspanning zal worden verslaan De liberalen waren haas in ons land in de droeve jaren 1878 tot 1884. Weet ge met hoeveel do liberalen jaarlijks onze schuld vergróotten? Luistert goed: met 85 millioen, we zeggen met vijf en tachtig millioen. Sinds de katholieken aan 't bewind kwa men groeide de leening aan niet met 85 maar enkel met.75 millioen, of alle jaren 10 mil lioen minder. Nu vragen wij op onze beurt aan de liberalen Wat hebben uwe partij bestuurders met die groote leeniugen ge daan Bijna niets als vervolgingen uitgeoefend op de katholieken. Als gij daar beter over weet, gelief het ons te zeggen, dan zullen wij antwoorden wat de katholie ken met de gelden der leeningen hebben verricht. En dan zal ons volk vergelijken en oordeelen ÊSe opslag (br kolen. De kolen slaan op Hoe komt het Wel een voudig omdat er grootor vraag dan voort- brengst is, en daarenboven dal er door de Engolsche staking, geene Engelsche kolen kunnen ingevoerd worden. Weet ge, nu beste lezers, wie volgens onze fameuze klep pers van Aalstersche liberalen, do schuld draagt dat de kolen opslagen Wel liet zijn de katholieken. En zulke kemels zetten zij ook op 't papier. Verleden jaar waren we wel do schuld dat het 4 maanden niet rege nen wou Oat zijn feiten heerettDaens- isieeir De droevigste politiekers zijn tocli wel zeker de Daensisten. Zij noemen zich de beste der kristenen, de eersten der VAN Staatsminister VAN DEN HEUVEL, te Aalst Het was een uitgelezen publiek dat Zon- g* avond in de feestzaal van het Sint Jozefscollege bijeengekomen was om een hooggeleerden redenaar te hooren spreken over de beschaving en de kunst van het oude Egypte, en inzonderheid over Tompels en Grafsteden der prinsen en der Pharao's die heerschten over Egypte vóór omtrent 5000 jaren. Op de eerste rangen bemerkten wij den Z. E. Heer Deken, den E. P. Rector van 't College van Namen, mijnheer den Volks vertegenwoordiger Moyorsoen, de heeren Schepenen De Hort en Bauwons, de Gouw- raadsheeren Van der Haegen en De Vis, mijnheer Abel De Clippele, Üud-arrondisse- mentcommissaris, enz. enz. Mijnheer Van den Heuvel is een groot verstand, maar een lieftallige en dood een voudige mensch, die noch inleiding noch dankbetuiging aanneemt, die met een vrien delijke glimlach ons op zijne reis medeneemt, en ons zoo maar zonder complimenten onver wachts, nederzet te midden der onafmeet- bare zandwoestijnen en de reusachtige pui- nen van het oude Egypleland. Van het eerste woord af, en bij het eerste zicht zijn we op duizendo mijlen afstand van Aalst vervoerd... in Egypte. Een wondere reis of liever eene prach tige tentoonstelling van oude Egyptische kunst, van beeldhouwkunst en van architec tuur, tijden van licht en beschaving, van grootheid en macht, die mijnheer Van den Heuvel ons doet doorwandelen, terwijl hij tot ons spreekt met zijne aangename helklin kende tenorstem, in rijk gesierde, zoet vloeiende, letterkundige taal,met verrukken de bespiegelingen doorzaaid, afwisselend met spiritueels opmerkingen en typische toepas singen op het moderne leven. Hoe boeide hij zijn toehoorders Anderhalf uur lang heeft hét publiek met gespannen aandacht geluisterd naar die ver hevene kunslvoordracht, met gespaimon oog opgezien naar die reeks van 100 lichtbeelden die voorbijschoven,nu heerlijk gekleurd,dan somber zwart, dan weer indrukwekkend grootsch, de kunst afteekenend gelijk ze werkelijk daar bestond, 2800 jaren vóór Christus, lang nog voor de klassieke Griek- sehe kunst geboren werd. Hoe ontzaggelijk die pyramiden, waar jaren lang honderdduizend werklieden arbeid den onder de zweepslagen der toenmalige toezichters, groote blokken graniet bijbrach ten en opeenstapelden tot dat net reuzen- gestel hooger rees dan de hedondaagsche O. L. Vrouwenloren van Antwerpen. Hoe grootsch hoe machtig die fiere Ramses die 67 jaar over Egypte heerschto al zijne vijanden verpletterde, de volkeren rondom hem gebukt hield onder zijnen voet, en dan ten eeuwiger gedachtenis zijn beeld en zijne overwinning deed houwen in 't mar mer en graniet. Hoe indrukwekkend die tempels met hunne ontelbare kolommen, en prachtige gedenkenissen. Hoe kolossaal die necropo lissen of die doodensleden. Maar boven dat alles nog, hoe schooner en grootscher de schildering der natuur, do ondergaande zon in de brandende zandwoe stijn, op de wateren van den Nijl Het moet voorzeker een hoogst geestesgenot geweest zijn met M. Van den Heuvel die reis mede te maken in Egypte, met hem de pyra miden op en af (o klauteren, de tempels te bezoeken, de zuilen te bekijken, den Nijl te bevaren, de wonderen der natuur aan te staren, en onophoudend in het oor de fijne bemerkingen te hooren van dien fijngevoeligen kunstenaar en wijsgeleerden professor die is Staatsminister Van den Heuvel. Dank voor die heerlijke voordracht. De stoutmoedigheid der bandieten, onge twijfeld wederom de bende Garnier en C10, gaat waarlijk al te ver en hot lezen van het volgend vreeselijk verhaal zal volstaan, om er onze lezers van te overtuigen. Hoe de schurken een auto stolen Maandag morgond om 8 ure 15, kwam ëen automobiel van Parijs naar Montgeron gereden en zou het bosch van Sénart inrij den,toen vier personen met hunne zakdoeken zwaaiden en den chauffeur teeken deden te stoppen. De chaffeur stopte inderdaad, doch op het zelfde oogenblik kreeg hij een kogel door het hart en bleef op den slag dood. Een jonge ling, die zicli in den auto bevond, nam ijlings de vlucht. De bandieten zonden hem nog eenige kogels achterna, doch gelukkiglijk konden zij hem slechts licht aan de hand treden. De bandieten namen plaats in den auto, wierpen het lijk van den chauffeur op de baan en nadat twee andere bandieten, die zich in het huisje van een boschwachter ver scholen hadden, ook bijgekomen waren, sloeg het rijtuig den weg naar Parijs in. Twee voerlieden hadden van verre de ban- dieterij bijgewoond. Zij namen het lijk van den chauffeur op en brachten het naar het dooden huis van Montgeron. De. bandiet die de auto bestuurde, heeft een rosse knevel en schijnt rond 1 m. 65 lang te zijn. Deze die den chauffeur doodde is klei ner en heeft een korte knevel. Zij werden, rond 9 ure, op de baan van Parijs ontmoet door een wielrijder. De meier van Montgeron telofoneerde on- middelijk naar Parijs en daar werden al de poorten der stad dadelijk bewaakt, terwijl verscheidene automobielen, bemand met pu- liciemannen oumiddêlijk de streek begonnen te doorkruisen. De automobiel behoorde aan kolonel de Rouget en reed van Parijs naar Nizza, om er den kolonel te gaan afhalen. Stoutmoedige aanslag te Chantiily. Eene hank aangevallen. 40.000 fr. gestolen. Twee dooden en een gekwetste Het was ongeveer 10 1/2 ure, toen de bandieten 'met den automobiel stilhielden oor het hulphuis van de Société Générale, te Chantiily. Vier bandieten, met den revolver in de vuist, drongen in de bank. Zij doodden er den kassier en een anderen bedienden en kwetsten een derden door hem twee-kogels in den rug te schieten. De vier bandieten maakten zich meester van eene som van 40,000 fr. in bankbriefjes. Middelerwijl had oen vijfde bandiet, met een geweer in do hand, de wacht gehouden aan de deur der bank en de zesde zat gereed aan het stuur rad van den auto, om onmiddelijk te ver trekken. Hunne stoutmoedige bandieterij jepleegd, sprongen de schuken terug in den auto en reden ijlings weg. Langs de Statiedreef nam de auto de rich ting naar Parijs. De aandach( van eenige personen werd door de snelle vlucht gaande gemaakt, doch de bandieten bedreigden mei hunne revolvers en konden ontsnappen zon der verontrust te zijn. De auto wordt achtergelaten Rond 11 1/2 uro-werd de automobiel met de zes kerels gezien te Asnières, op do Vol- taireplaats. Policieagenten, dio op wacht stonden, beproefden de kerels te achtervol gen, doch zij werden spoedig achtergelaten. Eenige minuten nadien vonden zij echter den automobiel aan de statie torug. De kerels hadden bemerkt dal hun weg gekend was en hadden den automobiel ach tergelaten en waren gevlucht. Policieagenten bewaakten onmiddelijk de statie, doch cr was daar niets te vinden. Men denkt dus dat de bandieten er moeten in gelukt zijn, zonder kaartje plaats te nemen in een trein welke naar Argenteuil reed. In den automobiel vond men drie zakdoe ken met bloed besmeurd,eene grijze overjas, waarin 15 revolverkardoezen staken, verders nog eenige reisbenoodigheden, welke onge twijfeld toebehoorden aan den jongeling die zich in het rijtuig bevond, toen de bandieten hem overrompelden. De linkerkant van den automobiel, draagt bloedsporen, en het vensterraampje is door een revolverkogel verbrijzeld, lie rechter kant is gesloten en de gordijntjes dichtge hadd. De bandieten. Verscheidene personen die do bandieten bemerkt hadden, 't zij in de omstreken van Montgeron, 't zij in de omstreken van Chan tilly, verklaren dat het zeker is, dat Carouy zich in den automobiel bevond. Bonnot en Garnier zouden zich ook in het rijtuig bevon den hefiben. Volgens deze getuigen bevond Bonnot zich aan liet stuurrad van den auto, en bad Garnier naast hem plaats genomen. Carouy zat in den auto. Eene belangrijke premie. De Société Generale looft eene premie uit van 100.000 fr. aan dezen, die door zijne in lichtingen, maakt dat de policie er in geluk ka de bandieten aan le houden. Cp zoek. De onophoudende bandieterij en begint zoo wat op eene Amerikaansche geschiedenis te gelijken. Bij do veiligheidspolicie denkt men dat de bandieten zich to Montmartre moeten schuil houden. Men weigert echter daarom trent inlichtingen te geven. Maandag avond waren meer dan 300 poli cieagenten op zoek naar de bandieten. Het wordt hoog tijd. dat men er in gelukke deze gevreesde kerels te vatten. Nadere bijzonderheden De parketten, met deze nieuwe bandiele- rijen gelast, zijn er in gelukt, het tooneel der misdaad samen le stellen en het spoor der bandieten duidelijk le volgen tot hunne aan komst te Asnières. Naar liet schijnt zou de bandieterij van Chantiily aangeduid geweest zijn, door eene vrouw, welke Zondag te Chantiily aankwam, en eenige minuten voor den aanslag nog gezien werd op de Statie plaats aldaar. Zij zou daar aan de bandieten de laatste inlichtingen verschaft hebben, en gezegd hebben dat het oogenblik goed gekozen was, om den aanslag te plegen. De bandieten zijn dan rechtstreekse!} naar de bureelen der Société Générale gereden. Na den aanslag werd de vrouw nogmaals in tegenwoordigheid dor bandieten bemerkt. Het parket onderzoekt of het niet mogelijk is, dat de bandieten ook medeplichtigen héb ben te Chantiily. De veiligheidspolitie van Parijs is hee.l en al radeloos. Het spoor der bandieten is te beginnen van Asnières verloren. Het is te vreezen dat evenals voor de bandieterij en van de Ordenerstraat enz., de bandieten, nu nog niet zullen kunnen geknipt worden. Alleenlijk hoopt men nog op de premie van 100.000 fr. welke voor gevolg zou kunnen hebben, dat een lid der bende, mis noegd over zijn aandeel in de winsten der bende, zou kunnen de bende verklikken. Ook heeft de Parijzer polieie het oog op de Bel gische policie, daar men vermoedt, dat de bandieten thans andermaal naar Belgie ge vlucht zijn. Het volledig signalement van Garnier, Bonnot en Carouy is aan de Belgi sche policie medegedeeld. Het ongelukkigste feit, voor de policie, is dat de bandieten nu voor eenigen tijd geld hebben en zich dus buiten scheut kunnen houden. Eene huiszoeking is to Asnicres gedaan geworden, doch er was niets te vinden, daar de kerel hij wiens de huiszoeking plaats had, er met al zijne meubelen van doorgetrokken was. De kerel, een gevaarlijken anarchist, wordt verdacht aan een der bandieten gast vrijheid verleend te hebben. Wat schuilt daar achter Een aardewerker, die langs de Pereire- laan, te Parijs huiswaarts keerde,verklaarde Maandag avond, dat hij aldaar een automo biel zag rijden, in alles beantwoordende aan het signalenient van den automobiel gestolen te Montgeron. Voor den automobiel reed een motocyclist en achter den auto kwam een wielrijder. Eeusklaps weerklonk uit den auto een vuurschot. Op hetzelfde oogenblik sprong een persoon uit den auto, klom over de af sluiting van den ringspoorweg en verdween. Middelerwijl waren automobiel, motocy clist en wielrijder verdwenen. Men vraagt zich af, wat hier nu mag onder schuilen. Nog een geheim Maandag avond, rond 8 ure, kwam ©en grijze automobiel over de brug van Puteaux gereden. In hel rijtuig bevonden zich drie personen en een hunner riep luide om hulp. Policieagenten per rijwiel trachtten nog den auto te vervoegen, doch deze verdween pijlsnel. Uit de auto werd een masker ge worpen, dat langs binnen met watte, waar over chloroform gegoten was, bekleed was. De automobiel is in de richting van Reuil gereden. Wie is Carouy De policie had gedacht, dat Carouy gebo ren werd te Lens, op 28 Juni 1883, doch men heeft nu bevonden, dat er te Lens geen persoon geboren werd, die Carouy of Leblano zou heeten. Dus weet de policie nu nog de eigenlijke lindentiteit van den beruchten bandiet niet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1