De bandieterfjen in Frankrijk j Sa sfrij j der Daensisten 'T EEN EN 'T ANDER O' 33 Jh^Gr Eene aanvaring in de Noordzee. Achttiende jaargang nr 74 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 28 Ellaart 1912. ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <ji) EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qeudt. is geen strijd voor gedachten maar een strijd van haat tegen een persoon. Zondag hadden wij het genoegen een woord te richten tot de kiezers van Welle, tegen Denderleeuw. Een twin tigtal Daensisten waren naar de her berg gekomen met het op voorhand genomen besluit, alles in wanorde te brengen. We moeten echter zéggen eer lijkheidshalve, dat zij niet onderbroken hebben toen wij het eerste, gedurende 3 kivaart uurs het woerd namen. Doch later kwam de aap uit de mouw, en hoewel wij de hoofdkwestie, den groo- ten inzet van den strijd hadden be sproken, wisten zij op onze uiteenzet ting slechts die domme, die aarts domme opwerping te maken: Gij hebt niet gesproken over Woeste Maar om den lieven hemel, waarom zou er in de kwestie van den politic-ken strijd, die hoofdzakelijk een strijd is, often minsten, zou moeten zijn, van gedachten, waarom moet daar spraak zijn, noodzakelijk spraak over M. Woeste? Wij hebben evenmin gesproken over M. Moyersoen, over M. de Bethune, 'overM. Vanderlinden, wij maken ons zoo belachelijk niet, op eiken oogcn- blik te roepen zooals zij Vier van onze pie Ihoewel ze zelf niet eens we ten, wat zij daardoor bedoelen. Wij hebben toen heel eenvoudig ons ge dacht doen kennen over M. Woeste. Zeggen wij vooraf, dat de katholieke kiezers, vrijelijk hunne afgevaardigden hebben benoemd, die in volle vrijheid in den Poll, M. Woeste hebben ge noemd. En onze partijgenooten, onze kristene kiezers hebben aan andere partijen geen rekening te geven over hunne keuze of over hunne stemming. Da l is al nummer één. De Daensisten hebben ook poll ge houden, zij hebben een onbeduidend persoon den voorrang gegeven boven bejaarde partijgenooten. Wel, hebt gij ons al hooren rekenschap vragen, waarom de Daensisten als een hunner mannen een jong, nullig ventje hebben gekozen. Wij zeggen ronduit Wie zij kiezen of aanstellen, dat zijn hunne zaken, dat moeten zij weten en als hunne partijgenooten met zulke nulle- teiten tevreden zijn, wel dat moeten zij maar weten. Ieder is baas in zijne partij. Dat is dus nummer twee. Waarom de katholieken M. Woeste gekozen hebben, daartoe bestaan met dozijnen redens. De liberale en socia listische bladen schreven herhaaldelijk dat ze niet konden begrijpen hoe men kon spreken over de kwestie of M. Woeste, ja of neen op den lijst zou komen. Ëene partij die een man als Woeste niet zou behoudeD, zegden nog die goddelooze bladen, dat zou eene onwaardige partij zijn, M. Woeste is 40 jaar in 't Parlement, is voorzeker een der grootste figuren van ons land, is eene nationale beroemdheid, hij werkt van 's morgens tot 's avonds, dagen, weken, maanden, jaren, onaf gebroken voort, heeft nooit gewerkt tot eigen baat- of woekerzucht wij vragen ons af, hoe zou het mogelijk wezen, zulk een prachtige figuur met zulke zwarte ondankbaarheid te beje genen. Dit is nummer drij. Plaatst de namen van 3 personen neven elkander, Daens, Rens en Woeste, en vergelijkt ze een oogenblik. M. Rens, liberaal, laat nooit van zich hooren, is al net zoo veel van dienst in 't Parlement, als het 5°, 6° of 7" wiel aan een wagen, en zulk een ge kozene in de Kamers, ofwel geen ge kozene, dat komt al op 't zelfde neer M. Daens is de politieke kwakzal ver. Zijn redevoeringen zijn niets dan AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bïadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 gehakt en gekapt strooi hij spring van den os op den ezel hij spreekt over alles en bij gelegenheid van alles, en alles het,onderste boven. Sprekende van de Eerste Kommunie babbelt hij tevens van stemrecht, van hongerloo- nen, van gruwelijke hartvreters, enz. enz. In de Kamers is er niemand die hem aanhoort.De kamerleden zijn dien onnoozelen zeever zoo moe als kou pap... Stelt nu tegen die twee fameuze heeren, eens M. Woeste Hij, do vinnigste debafter van de Kamer, de edele grijsaard die ondanks zijne hooge jaren, door zijne buitengewone werk zaamheid en zijn schrander door-zicht, aan den jongsten der partijgenooten, als levend voorbeeld kan worden ge geven Zeker, er zijn menschen, die zoo be krompen van geest zijn, die zich uitge ven durven voor kristenen, en een dui- velschen haat hebben gezworen tegen M. Woeste. Nochtans ais kristen moe ten wij zelfs onze ergste vijanden nog liefde toedragenen hier in ons arron dissement zijn er kérels, die zich noe men de beste der kristenen (atchi en die zouden barsten van koleire en ra zernij als zij tegenover ware en trouwe katholieken staan... Dat zijn van die nieuwe kristenen, die niet meer moe ten gehoorzamen aan Paus en bis schoppen en pastoors, maar aan wie pastoors, bisschoppen en Paus zelf zouden moeten onderdanig zijn I... Die menschen zijn veelal, meest al tijd misleid. Opgepompt door de leugens van M. Daens, het hoofd zot geraasd door die jarenlange, lage, persoonlijke en belachelijke aanvallen van den heer Daens op den persoon van M. Woeste, zoo is het geenzins te verwon deren dat zijne blinde aanhangers zoo vol razernij zitten legen het slachtoffer dat sinds jaren het mikpunt is vande- hatelijke aanvallen van M. Daens. Een ding verwondert ons,namelijk, hoe M. Woeste, ondanks die ongeloof lijke schimp- en schampnamen, in gansch het arrondissement nog duizen den' en duizenden trouwe vrienden vindt die hem op tijd en stond wel zullen weten te verdedigen Dit leit alleen bewijst ten stelligste dat M. Woeste waarlijk een buiten gewoon man is. Wij hebben voor hem de hoogste bewondering maar aan iedereen zeggen er. herhalen wij Onze strijd is geen strijd voor of tegen per sonen, bet is de strijd voor de katho lieke gedachten, voor de katholieke Partijvoor het katholiek Geloof I Ons geld voor hun poioiiek. - Wel, kiezers, wat zegt ge? De liberalen moeten onze politiek betalen, zoo zeggen ze toch. Omdat de Staat onze mutualiteiten ondersteund. Maar de Slaat ondersteund eveneens de roode en de blauwe mutualitei ten, natuurlijk in verhouding met bet getal leden. Doch wat zeggon van den provincie raad van Brabant die geene roode duit geeft aan de kristene mutualiteit. Wat zeggen van Henegouwen, dat voor de school der ver minkten va:: Charleroi 120.500 fr. toelage schenkt maar voor de katholieke school van verminkten te Glin, geen cent, en voorde school voor blinden te Manages, juist hoop en al 3000franks... Wie betaalt er de geuzenscholen van Ant werpen, Gent, Brussel, Luik, van al de god delooze besturen. Doch wel de laslenbe- talers, dus wij en wat geven diezelfde geu zen aan ons kristen onderwijs Geen dom Wie moet er dus betalen voor een ander mans politiek Niemand anders dj-: do ka tholieken Verkeerd gelezen, In het liberaal weekblad slaat te lezen Onze moedige vriend, de volksvertegenwoordiger M. Buyl, krijgt voor het oogenblik van de klerikalen meer scheldwoorden naar zijn hoofd dan er haar staat op 't lijf van een hond Onze lezers weten dat de heer Buyl no ferme kletskop heeft en zonder org lazen wij in 't liberale blad M. Buyl krijgt meer scheldwoorden naar zijn hoofd, als hij haren op zijnen kletskop heeft... Zooals ge ziet, eene missing zonder zware gevolgen. Wat de doenwijze van M. Buyl betreft, wij ver wijzen onze trouwe lezers naar ons hoofd artikel van gisteren, waarin wij den sclioo- nen brief weergaveu van M. Alfred Vande- putte, lid van den liberalen Vlaamschen Bond van Brussel. We verzoeken de goddeloozen daar eens te willen op antwoorden. Ja, wij gaan vooruit. De liberalen schrijven Onze Staatsschuld gaat naar de 4 milliard. Zeker, maar van 1878 tot 1884 ging onze schuld jaarlijks 85 mil- lioen omhoog en sedert de katholieken aan 't bewind zijn, is het tien millioen minder. Zeker België heeft bijna 4 milliard schuld, maar het heeft wel voor 5 milliard openbare eigendommen.Wie zou er zoo in geen schuld willen zitten. Jan de boer heeft bij notaris De W... 4000 fr. geleend,maar de boer heeft een stuk land van 20.000 fr. Wie zal zeggen dat die boer een sukkelaar is Wie Sapisti z'bebbe» hei ge- Onze liberale feniksen heb ben het gevonden. Wilt ge weten wat de liberalen van andere landen gedaan hebben. Luistert In Engeland hebben do werklie oen pensioen van 360 "fr. Wat zij echter moedwillig vergeten, het is dat het slechts een gedeelte der werlieden is en ten 2de, dat zij dit pensioen trokken als ze zeventig jaar oud zijn. Volgens onze Aalstersche geuzen werd de pensioenwet in Frankrijk in 1905 gestemd. Welnu daar is niets van. In 1910 kwam de nieuwe pensioenwet tot stand en niemand is er over content, noch de pa troons, noch de politiekers, noch de burgers, noch de lastenbetalers en noch minst van al de werklieden. En als bewijs op de 10 waren en zijn er meer dan 9 die geen pensioenboek je wilden aanvaarden. Zoo trachten de tegenstrevers ons bestuur hatelijk te maken; maar dat pakt niet. Het pensioen in België is geen 9 centen daags, dat is eene der grootste politieke leugens die ('Oit. werden rondgestrooid. Ieder Belg die van af zijn 10 jaar jaarlijks 9 fr. stort op de lijfrentkas, kan op 00 jaar meer als één frank pensioen per dag trekken. Dat is de wet van 1900 en verbeterd in 1903. Nu is er een wetsontwerp aangenomeneen van de katholieken, heeren geuzen, waarbij ieder arbeider minstens 360 fr. zal trekken. Dat zijn daden waarhij ieder welmeenend mensch roept Bravo Een Belgische stoomer gezonken. Een matrcos komt in de golven om. Dinsdag morgend is te Antwerpen liet nieuws toegekomen van eene erge aanvaring die plaats had ter hoogte van de Wielingen, in de Noordzee, in den afgeloopen nacht. De aanvaring had plaats tusschen de Antwerp- sebe sleepboot John Buil en de Belgische stoomboot Caronne kap. Adams, der firma Ad. Deppa. De Garonne is gezonken. Een man der bemanning is verdronken. De overigen wer den door do John Buil aan boord, opge nomen, en te Vlissingen aan wal gebracht. De Garonne was op 27 Februari uil Antwerpen naar Spanje vertrokken, en was thans op de terugreis. Nadere bijzonderheden. De John Bull was gisteren avond van Vlissingen vertrokken voor zee en de Ga ronne kwam van Bilbao, mot eene volle lading erts voor Rotterdam. De aanvaring, die rond twee ure plaats had, moet zeer geweldig zijn geweest. De Garonne werd zoodanig getroffen dat het schip dadelijk aan 't zinken ging en de be manning zich in de booten moest redden. Een iid der bemanning is verdronken. De John Buil had den voorsteven ge heel ingedrukt en had de voorpiek vol water. De sleepboot heeft do geredden opgenomen en is er meê naar Vlissingen gestoomd, waar ze aan lant^ werden gebracht. Do Garonne, die een Hollandsche loods aan boord had, is gezonken tusschen de zwarte boeiën 5 en 6. dwars van Cadzand, in het vaarwater van de Wielingen. Hoe de aanvaring nu gebeurde, daarover zijn nog geene bijzonderheden ingekomen. 't Schijnt dat liet nogal mistig was. De Garonne, ex-Alida, kapitein Adam, hoort toe aan de reederij Deppe. Het schip, gebouwd op de werven van Blolim en Voss, te Hamburg, in 1889, meet 905 ton brut en 549 ton net. De afmeetingen waren lang 205 voet, breed 30 voet, diep 17,6 voet. De machienen ontwikkelden 87 paardenkracht. Eüet lij Is. van den chauffeur Miatliillé Het hulphuis der Société Générale te Chantilly, waar twee bedienden gedood werden Het onderzoek. Te Parijs denkt men dat de dieven reeds de wijk naar België genomen hehhen. Alle Belgische grensstatiën en douanenposten zijn bewaakt geworden, doch vruchteloos. Er word geen spoor der bandieten meer gevon den. Aanhoudingen. Dinsdag morgend rond 11 ure 30, heeft de Veiligheidspolicie aan de Italiaansche Poort een kerel aangehouden, die zocht binnen de stad te sluipen. De kerel verborg zich tusschen de rijtui gen, welk© aan het tolbureel stonden. Naar het policiebureel van Gentilly over gebracht, verklaarde hij er een photograveer- der te zijn, Bousbacker genaamd. Te Pontoise werd een vriend van Garnier, zekere Justin Lessert aangehouden, die zon der reiskaartje gereisd had. Lessert roemde er op,een vriend te zijn van Garnier. Men vond in zijn bezit een brief geteekend Blanche en waar onder meer meer in gezegd wordt Wanneer ik in de dagbladen het verhaal van de zaak der Ordenerstraat las, dacht ik aan u, daar gij mij gezegd had dat gij zinnens waart een slag to doen. Ik wist ook dat gij Bonnot kendet en men zegt dat deze er bij was Waarom de bandieten niet gevonden worden. Zooals men begrijpt heeft eene stad zooals Parijs een gansch leger policieagenten. Eenige dagen geleden, kloeg echter een municipaal raadslid van Parijs, M. Roger Lambelin, dat het overgroot deel dezer poli cieagenten reeds werk genoeg had met het bewaken van pastoors, koningsgezinde!), ka tholieken en al wat maar eenigszins den naam heeft van niet gouvernementsgezind te zijn, en zij weinig of geen tijd over hadden, om achter dieven te zoeken. Het schijnt echter, dat er iets anders on der schuilt, namelijk, dat M. Jouin en M. Guichard, onderoverste en overste der Vei ligheidspolicie zich met elkander niet ver staan. Een Parijzer blad schrijft daarover het volgende Toen M. Guichard zijn dienst begon, was M. Jouin met de zaak der Ordenerstraat bezig. De nieuwe overste der veiligheidspo licie oordeelde, dat voor den goeden gang der zaken, liet best was het onderzoek door zijnen onderovei'ste te laten voortzetten. M. Jouin deed dus zijn best en gelukte er weldra in vast te stellen, door wien de mis daad gepleegd werd. Hij had echter liet onge lijk aan zijn overste niets van de zaak mede te doelen on zich rechtstreeksch tot het parket te wenden. Het parket antwoordde ook rechtstreeksch aan M. Jouin en M. Gui chard werd geheel ter zijde gelaten. Daar over was deze ten hoogste misnoegd. «Er kwam echter nog iets anders. M. Jouin had zijn onderzoek zoo geheim mogelijk ge daan en hij deed Bonnot en Garnier opzoe ken. Zekeren morgend verscheen er echter een Parijsch blad met heel het verslag over hot onderzoek en daarin werd gezegd wat er ten laste van Bonnot en Garnier was en dat beiden opgezocht werden. Onnoodig te zeggen dat zulk verhaal de bandieten veel genoegen deed, en dezen zich verhasstten zich uit do voeten te maken. Vruchteloos worden opzoekingen gedaan, om te weten wie het verhaal aan het blad verschaft, had. Men gelukte er niet in, iets te ontdokken De aanval in het bosch van Senart De bandieten, die aan den ingang van het bosch van Senart, op de baan Parijs-Fon- tainebleau wachtten, hehhen verscheidene automobielen laten doorrijden, 't Was dus wol dezen van kolonel de Rouget welke zij moesten hebben. De chauffeur Mathillé woonde op Mont- marlreen daar hij geruimen tijd in werksta king geweest was, had hij Zondag avond, vooraleer te vertrekken met zijne vrouw en eenige vrienden gefeest le Montmarlre. Men denkt dat de bandieten zulks te Mont- martre moeten gehoord hebben. Zij gingen den chauffeur le Montgéron afwachten. De auto, een nieuwe de Dion-Bouton, was gemakkelijk te herkennen. Ook, toen drie der bandieten den auto zagen komen, deden zij aan den chauffeur teeken te stop pen... Mathillé dacht met baanwachters le doen le hebben, daar men een weinig verder aan de haan werkte, en stopte. Onmiddelijk begonnen de bandieten te schieten. Mathillé stortte uit het rijtuig, terwijl een helper, die met hem de reis medemaakte, zich ook liet vallen en zich dood liet. Alleen daaraan hoeft de helper het leven te danken. Onmiddelijk was een der bandieten in den auto gesprongen en had het stuurrad in han den genomen. Men deed den auto omkeeren, ten einde naar Parijs terug te rijden. Twee kerels kwamen de drie eerste bandieten ver voegen en een drie honderd meters verder, klom nog een zesde handiet op zijne beurt in den auto. Alsdan reden zij in volle vaart weg. Een voerman, die een deel van den stout- moedigen aanslag gezien had, werd door do schurken ook bedreigd. Met is deze voerman, die geholpen door een landbouwer.den chauf feur naar liet gasthuis bracht. De plundering der bank te Chantilly. Toen de auto met de zes bandieten te Chantilly aankwam, haperde iets aan den motor in de Creilstraat. Een der bandieten, waarschijnlijk Bonnot, die een goede meca nicien is, had echter spoedig gevonden wat er haperde en herstelde liet machien. Een inwoonster der Creilstraat, Mev. Chabot, die de zes zonderlinge kerels in den auto zag, zegde aan de gebureu, dat zulks haai1 verdacht voorkwam. Weinige oogen- blikken later hoorden zij reeds revöUfcP* schoten lossen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1