Debrief ¥ao logeörseder Wso- geriMe en Ie eoisleeze pers 1 EEN m T ANDER Schrikkelijk ongeluk te Brasschaet-Heide. De staking der Engeisslie mijmverkers Ba bamUsterijeii la Frankrijk 33 Jïk. €3r 3E1 L 13 BestuurderJ. Van Nuffet-De Qsndt. Nog de aanvaring in de Noordzee Be verdronken matroos. Achttiende jaargang es' 7S' 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 üaart 1912. ABONNEMENTEN: Zes fflaanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «j» TWEEDE UITGAAF, 7 uren *s avonds. BUREELEN TE ERUS5EL 723f Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST B, Kerfesti'aat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaóz. ide regel) fr. 0,50 4\ bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklameri (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscel 1. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0Q De brief door brjj Wangermée aan kamerlid Vandervelde gezonden, en waarin zoovele ophefmakende zaken in te voorschijn komen, is door de ka tholieke bladen opgenomen en bespro ken. Tot hiertoe weet b*,*„ Vandervelde nog niet wat te antwoorden, hij zit nog altijd in de klem. De katholieke kamerleden Ileeren Melot en Hoyois hebben eene vraag gerieht tot den heer minister Renkir. Deze wist niets van de zaak en hij heeft bij hoogdringendheid een onderzoek bevolen. Ons dunkens mag of kan die zaak niet zonder beslag blijven. Kapitein Wangermée heeft ten eerste duidelijk bewijs gegeven, in tegenstrijd te han delen met de voorschriften van de akte van Berlijn. In plaats van de kristen© beschaving te bevorderen, doen zij haast het onmoge lijke om het ongelukkige Congoleësche volk in den donkeren nacht der bar- baarschheid te houden, liever dan ze krislelijk te zien besehaven. Die be- -flchaafde menheer vindt het dansen Koor de nieuwe maan, een dans die, icooals we vroeger zegden, een dans is ran wulpschlieid, zinnelijkheid en'sen- .iualiteic, die fijne menheer vindt en xnaaktede arriiezwarten wijs,dat zulke dans zooveel waard w^s, zooveel eer bied verdiende dan de leer der II Kerk... Eu zulke personen, met zulk allerdomst fanatisme bezield, zitten ginder in Congo, op onze kosten, om in plaats van den Staat, door wien zij betaald worden, te helpen in zijn be schavingswerk, gansch de vooruitgang van dit land en volk te stremmen. Im mers het wordt algemeen aangenomen, "dat een volk zonder de kristene ge loofspunten, niet tot de ware bescba- vil ig kan komen. Hoe hatelijk toch is dit verfoeilijke wa rk van een Belg, die er op belust is, gel me gelegenheid ongebruikt te laten om het groote en edele werk der ge loofszendelingen tegen te werken en af te breken. Onze missionnarissen geven hun leven, hun goed en bloed ten beste tot het weizijn van de kristene beschaving en de opbeuring van dit zoo verach- terde volk, en een ambtenaar, betaald door den Belgischen Staat 0111 ginder het werk te verrichten waarvoor hij betaald wordt, vindt het aangenamer zich te bemoeien met zaken, waarmede hij zich in geenen deele te moeien heeft, enhet werk, waarvoor onze heldhaftige missionnarissen zulke reus achtige krachtinspanningen moeten doen om het tot stand te brengen, om' dit werk te vernietigen. Toen over een paar maandenVander- velde die aanvallen deed tegen onze kloosterlingen in Congo, maakte hij gebruik van papieren en dokumenten, ontstolen door een ontrouwen Staats ambtenaar aan de officieële,vertrouwe lijke stukken. De katholieke kamerleden waren verontwaardigd over de handelwijze van ambtenaars die zich zoo trouwe loos aanstelden tegen den Staat, in wiens bediening zij stonden. Toen was er geen enkel liberaal of socialist,noch daensist, die zich verzette tegen de schandalige handelingen van sommige Staatsambtenaars. Doch nu dat de katholieken in bezit zijn gekomen, niet van een officieëlen, maar van een persoonlijken brief, ge zonden door br/j, Wangermée aan kïyj,Vandervelde; nu vinden die zeilde antiklerikale heeren geen woorden ge noeg om de 1 deugnieterijen van al de katholieke bladen aan den schand paal te spijkeren. Ah Die goddeloozen meenen dat hun alles toegelaten is, zelfs Staats ambtenaars ontrouw toe te laten tegen over hun eigen staat, waarvan zij zelf toch ook, als Volksvertegenwoordi gers, waardigheidsbekleders zijn maar katholieken zouden niet eens van een brief gebruik mogen maken, die niet een officiéél,maar slechts een per soonlijk stuk daarstelt...En't schoonst van ai is, dat de liberale Chronique, in haar nummer van 26 Maart, zelf in hare Oustendsche brieiwisseling eer. briet meedeelt van den heer minister tot een E. H. Pastoor gezonden, waar echter niets bijzonders instaat. Kortom, wij staan voor dit besluit De goddeloozen is alles toegelaten de katholieken mogen niets doen. Zoo willen het de godsdiensthaters, maar zoo willen wij het niet Tep heriin neming. Lezer zijt gij de ondervraging al vergoten van liberaal Monvitle en socialist Troclet in de Kamer? Ze vielen met geweld op de kap /van den minister van Oorlog, omdat het land niet in staat was van goede verdediging, zoo zegden zij. M. do Broqneville antwoordde knap en rap Gij liberalen,, ge moet zwijgen, want g'hebt tegen alle verbeteringen gestemd. Nu lezen wij in het liberaal blad van Aalst een 'gezeever over de forten van Antwerpen, die 96,250,000 fr. hebben gekost.-Over enkele maanden schreeuwden diezelfde libe ralen moord en brand, omdat er in die forten niet genoeg volgens henschietvoorraad was. Verders willen de geuzen alleman sol daat, wat niet eene enkele maal 96 millioen, maar alle jaren 250 tot 300 millioen aan 't lated zou kosten... Dat is andere peper, niet waar USS ssile hout pijlen snpesi. Brussel en Antwerpen hebban beide een geuzenbestuur van liberalen en socialisten. Al lang wordt er door beide goddelooze be sturen tusschen de twee groote Belgische steden eene vaste „verbinding gevraagd, een boulevard... Na lang zagen heeft do ka tholieke Regeoring aan dit verzoek gehoor gegeven en de boulevard zal er komen. De besturen van Antwerpen en Brussel zijn daarmee in hunnen schik de andere Belgen kunnen het ook £oed lijden een blad echter kan zulks niet verkroppen en dat is het ernstige gauzenblad van Aalst. ^aiseitee wölksSiefde. Na ja ren ring aaneen de schoolsoep t' hebben ge weigerd aan de arme katholieke kinderkous, wilde de stad Brussel van gedrag veranderen. Het werd hoog tijd. Er werd besloten dat alle kinderen schoolsoep zouden krijgen, de katholieke kinderen in de katholieke scho len de andere kinderen in de geuzen scho len. Op 't laatste is daar verandering in ge komen. Zoo de katholieke kinderen soep w il len,moet ze die komen balen naar de geuzen scholen Ziedaar de valsche volksliefde van die antiklerikale mannen. Op den rug var. 't kristen kind, met ons eigen geld, wil len politiek maken Kramen van 'de apen De darwinisten zegden ja, en de goddeloozen waren veelal fier en preusch, martiko tot stamvader t' hebben.... Te Ipswich beeft men nu mensclielijke geraamten gevonden uit het glaciaal tijdperk. De voorhistorische mensch is nu juist ineengestoken als de gewone moderne mensch.Daarmee valt geheel het darwinisme als een kattenspel ineen. De goddeloozen hebben vfoeger dikwijls met de kristenen gespot, maar we mogen ver zekeren dat het de katholieken niet zijn die bij deze merkweerdige ontdekking groen lachen. Wij bieden de diepgetroffene anti klerikalen onze innigste deelneming bij het verlies van hunnen doorluchtigen stamvader Martiko. Wat zijn wave chistenen 1 Meuschen die gehoorzamen aan Paus en Bisschoppen of aan dezer wettige plaatsver vangers Zij die aan Paus of Bisschop niet gehoorzamen dat zijn geen ware maar val sche kristenen. We vragen het daarom aan alle ware kristenen Kunnen de Daensisten bij de echte kriste nen gerekend worden Klaar en duidelijk antwoorden wij Neen want ze staan buiten de Kerk, daar ze niet willlen gehoorzamen noch aan den Paus noch aan den Bisschop. De toelagen der vrije he- roegassciioleri. De tegenstrevers roepen Ziet eens wat toelagen aan de vrije. beroepsscliolen. Nu, dal de katholieken zoo veel beroepsscholen oprichten, dat bewijst toch zeker wel dat ze zoo schrikkelijk niet gekampt zijn tegen het onderwijs. Maar al die toelagen komen toch niet aan de katho lieken.De stad Luik heeft van'hare beroeps- scholen ook 'n soort vrije scholen gemaakt en die alleen reeds ontvangen van den Staat als toelage meer deux honderd ckuizendj fr. De ongelukkige matroos, die omgekomen is bij de aanvaring in de Noordzee tusschen de Garonne en de John Bull is de genaamde Diedrich Wiedemann,_van Duit- schen oorsprong, 50 jaar oud, die in de August Michielsstraat, 27, te Antwerpen op logement was- Zijn lijk is tot hiertoe niet aan wal ge spoeld. Verscheidene soldaten gekwetst. Woensdag morgend om 11 ure, is een erg ongeluk gebeurd in de niedwe schietbaan. De batterijen der versterking van Luik waren aan de schietoefeningen bezig, toen opeens een soldaat een houwitser in het kanon stak. Eene ontploffing greep plaats. Vijf soldaten zijn erg gekwetst. Eetien zal zijne wonden -niet overleven. Hij heeft een stuk bal in volle horst bekomen. Een tweede soldaat moet den arm afgezet worden, een derde zal waarschijnlijk een been verliezen. I)e twee andere soldaten zijn minder erg gekwetst. Al de slachtoffers zijn van Waalsche af komst. Een onderzoek is geopend. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De besprekingen afgesprongen. SV1. Asquith doet zijn ontwerp stemmen. Dinsdag was er in het Jóagerhuis een over groots toeloop van volk. Iedereen was be angstigd en benieuwd om den uitslag der vergadering tusschen patroons en werklieden te kennen. M. Asquilh kondigde toen aan, in de grootste stilzwijgendheid, dat de onderhan delingen mislukt waren. Do regeering heeft haren plicht gekweten, zegde de Premier en zij doet nog haren plicht u te verzoeken het wetsontwerp op het minimumloon te stemmen. Wanneer de arbeiders een betamelijk loon zullen ontvan gen zoo zal de verantwoordelijkheid veel zwaarder wegen op die personen die de on te vredenheid doen voortduren. Bonar Law geeft zijn steun. M. Bonar Law verklaart de regeering te steunen omdat iedereen de regeering moet steunen als zij eerbied wil afdwingen voor de wet. M. Mac Donald antwoordde dat de Engel- sehe mijnwerkers de wet eerbiedigen. De- bepaling dat het minimumloon 5 en 2 shil lings zou bedragen werd bekampt door M, Asquith. en dio wijziging werd verworpen met 326 stemmen tegen 83. Het geheele wetsontwerp werd gestemd door 213 stem men tegen 48, De Lordskamers heeft in eerste lezing ook het ontwerp aangenomen. De regeering heeft verklaard, zoohaast deze Avet gestemd is, ze te onderwerpen aan de distriktkomiteiten die het minimum zullen moeten vaststellen. De regeering zal de noodige maatregelen nemen om doelmatig de werklieden te beschermen, die aan den arbeid willen gaap. rVSinisterieële crisis De onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders zijn dus afgesprongen en de be middeling der Regeering, ten volle mislukt. Nu is er tweedracht in het Engelsche ka binet. Lloyd George wilde het minimum in de wet met cijfers bepaald hij zag er enkel van af op de bedreiging- van 5 ministers die verklaarden onmiddelijk ontslag te geven, zoo zulks voorgesteld werd. Het krakeelen duurt voort onder de mi nisters, en 't kan goed gebeuren dat er eene- ministerieële orisis komt. Gezien den neteligen toestand zou er spraak zijn, een ministerie samen te stellen bestaan de uit de uitmuntendste personaliteiten der twee groote partijen. Ellende en misdadigheid ■De nood wordt verschrikkelijk, op vele .plaatsen. En tegen Readnight hebben stakers een trein willen doen ontriggelen. Als de kalmte uit 't land gaat, komt de dwaasheid erin. Het onderzoek, Het parket van Parijs heeit besloten het onderzoek van al de handieterijen, in de laat ste tijden in Frankrijk gepleegd, namelijk deze van Etampes, Orleans, Ghatou, Pon- toise, Montgeron, Chantilly, Parijs, enz...., in eens te doen, daar het zoo goed als zeker is, dat al deze handieterijen door dezelfde kerels gepleegd werden. Het gerecht heeft dezeu maatregel geno men, ten einde de rechtspleging te kunnen» bespoedigen, bijaldien de bandieten gevat werden. De karabijn teruggevonden Zoo als wij gemeld hebben waren de ban dieten, nadat zij hun automobiel in de nabij heid der statie van Asnières verlaten hadden verdwenen. Welke richting hadden zij genomen Men weet het niet. Ondanks alle opzoekingen, was men er niet in gelukt, te weet te komen, in welke richting zij verdwenen waren. Ver scheidene getuigen boden zich aan, doch allen gaven tegenstrijdige berichten, zoodat men ten langen leste niet meer wist wat denken. De een en zegden dat de bandieten in de richting van Parijs verdwenen waren. Anderen1 beweerden dat de bandieten, afzon derlijk langs omwegen, te voet naar Parijs gegaan waren. Het was voor. hen het beste middel om onopgemerkt naar de hoofdstad te gaan. Te Becon-les-Bruyêres werd gistereu nu eene belangrijke ontdekking gedaan. Een rondreizend photograaf, M. Rapotoo, vanBois-Colombes vond gisteren in de nabij heid der statie van Becon-les-Bruyêres^' op een onbebouwden grond, een pak liggen. Naderbij tredende, zag hij dat het een overjas was, zoo goed als nieuw. In den overjas-was een zwaar voorwerp-gewikkeld. M. Rapoton zag wat, het voorwerp was, en ontdekte eene karabijn. Onmidijelijk vermoedde de man, dat de karabijn en den overjas aan de bandieten moesten toebehooren.. Hij droeg de beide voorwerpen naar bet policiebureel der Goud smeden kaai. De karabijn werd onderzocht. "V^eldra kreeg men de.zekerheid dat deze karabijn gestolen werd in een wapenmagazijn der Hausmannlei, waar benevens eene som van- 1600 fr., 19 revolvers en 9 karabijnen ge stolen werden. Het was dus vastgesteld, dat minsten een der bandieten langs Bécon-les-Bruyères moest gevlucht zijn. Men kon daar nog even bunnen doortocht vaststellen, doch spoedig raakte men weer alle spoor bijster. Nog eene belangrijke verklaring Een voerman, in dienst van een Parijzer dagblad, reed Dinsdag morgend vroeg met zijn wagen langs de statie van Asnières, toen hij in eene kleine zijstraat twee kerels zag slaan, die zich eerst trachtten te verbergen, docli zich dan liet gelaat verdoken. Een der kerels keerde zich nochtans om, en vroeg of ik hem eon dagblad kon ver- kooien. Vreezen de door de kerels aangevallen te worden, indien ik weigerde, gaf ik hem een dor bladen. De onbekende gaf mij een frank voor het blad en zegde dat ik op hunne gezondheid een glas mocht gaan drinken. Daarna verhaastte hij zich zijn gezel te gaan vervoegen. De voerman verklaarde nog, dat hij zeker was, den persoon aan wien hij het blad over handigde, tusschen duizend andere te zullen herkennen. Op liet policiebureel toonde men hem eene reeks portretten, en de voerman haalde er het portret van Carouy uit, als zijnde, de koral die hem aangesproken had. Dus, zestien uren na den aanslag, bevon den tAvee der bandieten zich nog steeds in den omtrek der statie van Asnières. Zeker is het dat de kerels wisten dat zij nagezet wier den, en dat zij vermoedden, dat al de wegen gingen doorzocht worden. De beide kerels gingen zich dus verbergen in een ledigstaande of in opbouwzijnde huis en moeten daar den nacht afgewacht hebben. Wat echter ook zeker is, ongelukkiglijk, de bandieten loopen nog.... Wie is de vrouw Onderde getuigen welke gisteren gehpord werden, waren er twee, die beweerden, dat toen de auto der bandieten voor de poort der Soeiété Générale, te Chantilly stilhield, zich aldaar eene vrouw bevond, die reeds in den morgend, gedurig voor de statie over en weder wandelde. Die vrouw werd door niemand herkend, en toen de bandieten aankwamen zou zij hen toegeroepen hebben Alles is goed, de weg is vrij Te Chantilly Avordt nu beweerd, dat een bediende der bank met eene vrouw van lichte zeden, wwlke niemand anders zou zijn, dan de vrouw te Chantilly gezien, betrekkingen? zou gehad hebben. Het zou nu deze vrouw zijn, welke de ban dieten de noodige inlichtingen heeft ver schaft. Het is ook zoo goed als bewezen, dat verleden week Woensdag, Bonnoten Garnier samen in de bank geweest zijn, om hunnen slag te beramen. In een hotel hebben de bedienden de por tretten dezer twee bandieten herkend, daar zij er middagmaalden en naar geen llesch wijn of een fijn stukje zagen. De kerels lieten het zich goed smaken, en betaalden elk 7,50 fr. voor hun maal. Daarna speelden zij eene partij biljard, juist als de eerlijkste lieden der wereld. De medeplichtigen van Carouy, Garnier, Bonnot, De parijzer veiligheidspolicie denkt dat de medeplichtigen van Carouy, Boqnot en Gar nier, de genaamden René Vallot, Raymond Lascience en Godorówski zijn. Deze laatste herbergde onlangs nog de drie hoofddaders der handieterijen. Een onloochenbaar bewijs Men zou wellicht geneigd zijn te denken, dat het gewaagd was, zoo maar ineens te zeggen dat Carouy, Bonnot en Garnier de hoofddaders geweest zijn der aanslagen van 'Montgeron en Chantilly. Mon had echter alle redenen daar, benevens aan de stout moedigheid der bende, ook in do manier van handelen, men hem 'gemakkelijk kon herken nen, doch er is nu meer. Een onloochenbaar bewijs is thans ontdekt geworden. Gisteren meldden Avij, dat het onmogelijk was, met juistheid vingerindrukken waar te nemen op den automobiel welken door de bandieten gestolen Avas. M. Bertillon, heeft echter op de ruit wel ke als windscherm vóór op het rijtuig dienst doet, duidelijk den indruk eeher hand ge vonden. Hij heeft de indrukken onderzocht en 't is wel de band van Garnier. Ongetwij feld heef 1 de hancjiet zulks wedqrom met opzet.gedaan, en indien hij er bij was, laat het geen twijfel of de anderen waren er ook. De opzoekingen. Agenten der veiligheidspolicie zijn Woens dag morgend uit Parijs naar Montgeron ver trokken, om den weg te doen welken de bandieten met den auto gedaan hebben. Zij zullen trachten langs den Aveg eenige in lichtingen te bekomen over de vlucht der bandieten. Een chauffeur wordt verdacht aan de bandieten inlichtingen verschaft te hebben, over den automobiel welken te Montgéron gestolen werd. Woensdag namiddag werd het parket van Versailles verwittigd, dat een automobiel, waarin drie personen, Avier signalement goed met dat van drie der bandieten van Montge ron overeenkomt, in automobiel de baan naar Versailles opgereden waren. De agenten der veiligheidspolicie vertrokken ook per automobiel, doch vonden of zagen niets. Carouy is een Belg De Parijzer bladen hadden gemeld dat Carouy geboren was te Lens, in het depar tement Pas de Calais, Frankrijk. Zulks is echter niet waar. Carouy is geboren te Lens op Dender, nabij Bergen, in Belgie, en is thans 29 jaar oud. Van in zijne jeugd was Carouy echter een eerste nietdeug en hij had geene vrienden. Zekeren dag- verdAveen hij spoorloos en nooit hoorde men nog iets van hem. Zijne ouders wonen thans in den omtrek" van Brussel. Garnier zou te Brussel zijn. Het parket van Parijs heeft van het parket van Brussel bericht ontvangen, dat Garnier zich Maandag nacht te Brussel in een koffie huis der Maróllenwijk zou bevonden hebben. Een kerel, die dronken was, geleek zeer goed aan Garnier en had veel geld op zak. Hij stoefte er op, dat hij bij de bende van Chantilly geweest was en er binnen eenige uren nog een aanslag moest plaats hebben. De kerel voegde er bij, dat bij 's anderdaags zou terugkomen. Verscheidene vermomde policieagenten bevonden zich 's anderendaags in het koffiehuis, doch de kerel was niet te zien. Eene vrouw van Rijsel, heeft uit Brussel een schrijven ontvangen, meldende dat de handiet Garnier zich te Brussel bevond, en de schrijver stelde aan de vrouw vóór met haar de premie van 100.000 fr. te deelen indien zij Garnier konden doen aanhouden. Nog aanhoudingen Uit Mans Avordt gemeld, dat aldaar een kerel aangehouden werd, die verdacht wordt deel te maken van de bende Garnier en G10. Anderzijds wordt gemeld dat Bousbacher, da aangehoudene der Italiaansche Poott een alibi heeft opgegeven dat juisthevonden werd,^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1