t am: 'T EEN De handieterijea in Frankrijk DAGBLAD Er kleeft bloed aan de Regeering SfOütmoedjOË terij in eenen trein. B. SACRAMEHTSCÖNGRES. De opzoekingen in België Achttiend* jaargang n' T6 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 30 Maart 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zondag werden we gevraagd in eene gemeente rond Antwerpen, namelijk te Deurne-Zuid, het katholiek pro gramma te gaan verdedigen op eene socialistische meeting. We stonden daar voor een dier menscken, die waarlijk als een razende politieker mag aanschouwd worden. Hij wist uit te vallen op de liberale en klerikale uitbuiters, die de eenen niets beter zijn dan de anderen, en elkander waard zijn hij schilderde die menschen af, als de wreedste der dwingelanden die den arbeider als een uitbuilingsslof aanschouwen, en hem uitpersen tot zijn laatste zweet en bloed om hem ten lange laatste als een uit geperste citroen op straatweg te smijten. Die uitgeperste citroen kwam wel vijf of zesmaal in zijne vurige toe-I spraak. Er was niets goeds in de kapi talistische maatschappij, heel de sa menleving was rot van onder tot boven, al de maatregelen genomen door de katholieke regeering, of door alle an dere burgersregeeringen zijn plaasters op een houten been. De revolutie alleen kan redding brengen, maar hoe en wanneer die redding zal komen, werd niet gezegd. Tijdens de betoogingen voor het stemrecht, werden betoogers omverre geschoten, die de straatsteenen verf den met hun martelnarsbloed. Natuur lijk dat er niet gesproken wordt van de kerels die de troepen zoll' eerst en vooral aanvielen, en zooals tè Leuven gebeurde, een officier der burger wacht, een liberaal, bij de keel grepen cn hem bijna dood nepen. Er bleef maar eene oplossing, ofwel moet men de straatschuimers ongestraft de solda ten en de burgerwachten laten mishan delen en doodmartelen, ofwel moesten de aanvallers verdreven en dc open bare orde gehandhaafd worden. Voor bezadigde menschen is daar geene an dere oplossing dan de laatste. Wanneer ge nu tegenover zulke personen staat, dan is het vruchteloos te antwoorden op die algemeenheden van dit bloedvergieten, die marleldoo- den enz. Dit zit nu eenmaal in dien on gelukkiger, kop. en 't is moeite veilo rer, zulks eruit te krijgen. Daarom vonden wij het diplomatisch geheel breedvoerig de prachtige wer king der katholieke paitij voor oogen te leggen, doch vooraf deze waarheids volle woorden te spreken: Het ligt in den natuur van den menseh te zoeken naar geluk het ge luk is enkel te vinden in de tevreden heid. Nooit hebben haat of nijd of jaloerscbheid een menseh gelukkig' ge maakt en nochtans het socialisme zaait niets dan misnoegdheid cn bitter beid in bet, hart van 'net volk, en daar om is het socialisme het ongeluk zelve 'van het volk. Wil men verstandig te werk gaan, dan hoeltmenhetbestuur vanBelgië te ver gelijken met dit van de naburige lan den, of zoo ge wilt met het bestuur van alle landen der wereld.Doet ge dit, dan komt ge onvermijdelijk tot het be sluit dat geen land ter wereld zoo goed bestuurd wordt als ons vaderland noch onder geldelijk oogpunt, noch voor de sociale wetgeving, noch op vrijheidsgebied, noch op landbouwge bied, nocb op handels-, noch nijver- lieidsgebied. Raadpleegt de statistieken van die verschillende bestuurlijke verrichtin gen aanhoort cle oordeelvellingen van de grootste hodendaagsche econo misten en sociologen over den toestand van Belgie en ge zult er van overtuigd zijn dat niemand meer recht heeft hoog te gaan op zijn vaderland als de Belg. Weest bepaalder en vraagt aan don Belg., of liij soms liever bet, dwangjuk der Duitschers op de schouders zou voelen of hij het sectarisch bewind der Fransche vervolgers beter vindt; ol bij wil oversteken met bet Engel- sche regiem of de stijve Hollander, de snoere Been, de halfwilde Portu- geesch, de bijtende Turk, de vadsige Italiaan hem soms meer bevallen dan de vrije, blije, en gelukkige Belg Neen, waarachtig, geen land van de wereld, geen natie, dewelke het ook zij, baalt den voorrang bij bet Bel gische vaderland. Oh Zeker, bij ons is het ook niet volmaakt, en nooit zal het volmaakt zijn of worden, omdat de volmaaktheid niet van deze wereld is. Maar nergens is het zoo volledig,zoo goed en zoo ge lukkig opgevat voor het algemeene welzijn der bevolking als bier bij ons. Steeds zoekt de katholieke Partij naar nieuwe wegen aanhoudend ko men er in onze rangen nieuwe elemen ten die met zich de noodzakelijke her- nieuwingskraclit der partij mede bren- n Het socialisme zaait op de wereld niets dan haat en nijd, die reeds veel ellende en bitter ongeluk heeft ge baard bet katholicisme strooit bloe men van leven, van vroolijkheid op van geluk op den levensweg en doet lachenden dauw schitteren, waar het socialisme tranen doet vloeien. B^** Nys, raadsheer bij het Brusselscti Be roepshof, en van Br*** Paul Hymans, een artikel, getiteld Instellingen van voor zienigheid in België. De wet van 23 Juni 1894 op de maatschap pijen van Ouderlingen Bijstand noemt hij eon der meest liberale wetten die er bestaan in deze zaken. Do pensioen wel noemt hij de beste, die den weg heeft gewezen aan Spanje en die eene bevallige oplossing heeft gege ven aan eene zaak die overal zulke groote moeilijkheden oplevert. De maatregelen voor de werkmanswoningen dienen van dichtbij onderzocht en overal elders nagevolgd. Dat schrijft M. Lehr. Grcote oogsten. In 1910-11 bracht de tarwe ir. Argentinië, Chili, Austra lië en Nicuw-Zceland 74.315.333 quintalen op, in 1911-12, is het 79.052.717 quintalen, of 6,4 per honderd meer In Indië zijn er 11.915.398 hectaren tarwe gezaaid, bijna zoovoel als in 1910 het is juist 99 per cent. In België. Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Hongarië, Zwitser land. Rumenië, Vereenigde Staten, Canada. Indië on Japan i6 er te zamen 3S.100.989 hectaren gezaaid hetzij 102,2 per cent van de oppervlakte van 1910. Dus 2.20 per cent meer dan in dat iaar. Indië bracht in 1911-12 juist 265.182.370 quiutalon gezuiverdeu rijst op of 93.6 per centvandohoeveellioid van 1910, en5.688.050 quintalen katoen of 81.4 per cent. Q°oege Lewie, Van 'tjaar viel het begin van de Lente op 20 Maart omdat wij in 't schrikkeljaar zijn. De Winter is dus voor goed achter onzen rug en blijde roepen we Welkom Lente, met uw gulle dagen, warme stralen, lieve bloemen, heldre waters schoone vlinders, badderende, goheele her leving- van Gods schoone natuur gadoringen toegang verkrijgen en zelfs met die kaart veel ruin moeten betalen op treins en trams. Indien men het volledig gedrukte verslag (een prachtig gëillustreerde hoek) begeert,is de inschrijving 10,50 fr. Men kan inschrijven hij Pater Durand, Chaussée de Wavre, 205, Brussel. Het Congres heeft plaats 11, 12, 14 en 15 September 1912. Flcsit ze esït, die bsmedian. ten. De katholieke lieer, oud-schepene Eylenboscli vroeg aan den Gentschen ge meenteraad 1 frank per week opslag voor 200 werklieden van den reinigbeidsdienst en van de slijklioeve. Die werklieden werken, schrijft M. Eylen boscli in zijn recht van antwoord aan de Flandre Libérale 10 a 10 en half u. per dag en winnen daarvoor 16 fr; 17,50; 19 en 20 fr. hoogstens. Nochtans er was overeen gekomen dat al de werklieden der stad mins tens 3 fr. per dag zouden verdienen... De roode en blauwe komedianten van Gent hebben den opslag geweigerd. "Werklieden, werkende en wonende in eene jroolestad als Gent, krijgen van liet kartel- bestuur niet eens 3 fr. per dag de katho lieke Regeering heeft aan allen, van den jongsten en den geringsten ^tf, en wonende op't kleinste dorp of gehucht, en zijnde in Staatsdienst, een loon gegeven van minstens 3 fr. daags. Ziedaar, geuzen- cn socialisten werk tegen het werk der katholieke Regeering Eene school voos» honcSen. In de omgeving van Parijs heeft men eene -school geopend voor honden. Do leertijd is minstens 4 maanden en de prijs van het pensioen is zeer hoog. Boven 't portaal staat in gouden letters Akademie voor Honden. Bij het einde der studiën krijgen zij een bewijsschrift, onderteekend door de sonini teiten der Akademie.Dat zijn echfer,geleerde honden die van alle kunsttoeren kennen. In liet gesticht zijn reeds zeer vele honden- leerlingen Wie draagt de schuld dat de renten zoo laag staan Wel, niemand anders dan het publiek dat veelal geene renten meer koopt o.Hdatzij met hun geld liever speculeeren in handels- en nijver heidszaken. De Chronique onder liandteeken van Harry schrijft Ontslagen wij ons, ons den geest te mar telen om er toe te komen te bewijzen dat zoo de rente gedaald is, en zoo zij nog daalt, de fout enkel is aan de regeering. Die thesissen zijn goed om de rollen der spreekmachienen (fonographen) te impres- sionneeren, waarmede men mogelijk zal ein digen zich ervan te bedienen gedurende het kiestijdperk, ten einde zich de vermoeienis sen van redevoeringen te sparen.»» Pakt dat vast, schrijvers van de antikle rikale bladen. Weeral eene prachtige ge tuigenis. M. Lelir, is briefwisselaar van liet Instituut van Frankrijk, eeuwigdu rende eere-sekretaris van liet Instituut van wederlandsch recht en eere-hooglecraar van Lausanne M. Lelir, schrijft in de revue van Wederlandsch Recht en vergelijkende wetgeving, die onder leiding staat van Dinsdag avond had er op de Potsdammer Ringbalm lussclien' de statiën Potsdam en Schöneberg een brutale aanslag in den trein plaats. Een lSjarige jonge dame zat met een man, naar het scheen een arbeider, alleen in een reiswagen. In de aangrenzende réis wagen bevonden zich ook geen reizigers. Plotseling sprong de man op het jonge meisje toe en trachtte haar taasjeaf te nemen. Zij verdedigde zich en vluchtte in den reis wagen ernaast. De man achtervolgde haar en wilde haar uit den trein werpen. Er ontstond een korte, doch wanhopige worsteling, waarbij 't meisje zich krampach tig aan het portier vasthield.'l'en slotte werd zij door den man op do riggels geworpen. Toen men liet meisje vond, had zij gee'n letsel hekomen, maar zij was zoo door en door uitgeput, dat het haar niet mogelijk was de toedracht der zaak te vertellen. De policie stelde onmiddellijk een onder zoek in, hetgeen echter tot nu toe nog tot geen uitslag heeft geleid. Het23sto Congres zal te Weenen in Oosten rijk, hoofdstad plaats grijpen. Ook sinds 5 Juli 1911 maakt men zich deftig gereed. Vier en vijftig der bijzonderste ingezetenen moeien zich mot het voorziltersschaps waar te nemen in de vcrschillige afdeelingen. Mgr Heylen van Namen, voorzitter der Con gressen trok er naartoe in November laatst. Z. E. Gardinaal Nagel, aartsbisschop van Weenen gaf een vaderlandschen brief uit om alle bisschoppen, priesters en geloovigen die gewichtige werkingen bekend te maken. Keizer Fran^ois-Jozeph heeft het be schermheerschap des Congres aanveerd. In ieder Oostenrijksch en Hongaarsch bisdom moeit men zich mot de zaken. Veel wordt er over geschreven en boekjes worden onder 't volk zeor verspreid. Open bare vergaderingen en voordrachten worden daarvoor gehouden. De katholieke vrouwen ook werken zoo veel zij kunnen om alles wel te doen geluk ken en zij werken onder toezicht en voorzit terschap der leden van het Keizerlijk Hof. Dagelijks zal er binst 't congres in St-Ste- phanuskerk eene pontificale mis gezongen worden alsook een pontificaal lof en alge meene vergadering plaats grijpen. Het Allerheiligste zal gedurig in al de ker ker. uitgesteld blijven en in alle bidplaatsen zal de H. Communie uitgereikt worden. De stadsstraten zullen rijk opgesmukt worden, bijzonderlijk langswaar de processie zal doortrekken. De vreemdelingen zullen wel ontvangen worden. Gewone en buitengewone treinen zullen met vermindering van plaatsprijs ingericht worden. 'Eene merkweerdige tentoonstelling van schoone kunsten met het II. Sacrament in betrek zal voorbehouden zijn aan do deel nemers. Voor 6,30 fr. zal men tot alle ver- Het onderzoek. Wat nu reeds bewezen is. Het onderzoek, dat zeer dapper doorge dreven wordt, heeft tot hiertoe reeds het zeer belangrijk feit doen kennen, dat de misdaden van Montgeron en Chantilly gepleegd wer den door dezelfde kerels die reeds te Parijs in de Ordenerstraat en op de Havreplaats en te Pontoise werkten. Op al deze plaatsen werden alleen gebruik gemaakt van de wapens gestolen ten nade.ele van den wapenhandelaar der Hausmannlaan. Uit het verhoor der getuigen, statiebe dienden enz., is vastgesteld, dat de bandie ten zich in twee groepen verdeeld hadden, en Carouy, Bonnot en Garnier zeker onder hen waren. De policie was verwittigd. Een bewijs der verregaande stoutmoedig heid der bandieten is, dat M. Lépine, policie- prefekt. te Parijs, Zaterdag avond een briefje had ontvangen, geteekend Bonnotwaarin men hem aankondigde, dat Maandag een aanslag zou plaats hebben teg-en een agent schap der Sociélé Générale. Er zijn echter in Frankrijk vele agent schappen... Dieudonné dreigt. De handiet Dieudonné, dio aangehouden werd voor de zaak der Ordenerstraat, heeft aan den onderzoeksrechter geschreven, dat indien men hemnieltoeliet zijne middagmalen van buiten het gevang te laten brengen, hij niets meer zou zeggen over de foandieterijen, door hem en zijne medeplichtigen gepleegd. Men neemt voorzorgen. Tijdens een kabinetsraad in het Elyseum gehouden, werd M. Ghaumet gelast zoo spoe dig mogelijk een wetsontwerp gereed te maken, waarbij een krediet zou gevraagd worden ten einde de parketten, policiebu- roelen, gendarmeriën en tolhureelen van Pa rijs allen onderling met elkander te verbin den hij middel van telefoonlijnen. 't Zal echter van weinig nut zijn, als er 35 minuten moet gewachc worden om van Asnières naar Parijs te telefoneeren... De lijkplechtigheden der slachtoffers van Chantilly, Donderdag morgend hadden te Chantilly de lijkplechtigheder plaats, van do twee be dienden der Société Générale, die daar Maandag morgend door de bandieten ver moord werden. Eene overgroots menigte woonde de lijk plechtigheden bij. Al de handelaars van Chantilly hadden ten teeken van rouw hunne magazijnen gesloten. Na de godsdienstige plechtigheid begaf de stoet zich naar het kerkhof, waar ver scheidene lijkreden werden uilgesproken. M. Vallon, meier van Chantilly, drukte onder andere zijne verontwaardiginguitover do vreeselijke misdaad, en hoopte dat het gouvernement zijn plicht zou doen, om do daders te doen ontdekken en te straften. Aanhoudingen. Woensdag had de prokureur des konings van Bergen van het parket van Brussel liet signalement ontvangen van een kerel, die verdacht werd deel genomen te hebben aan den aanslag der Ordenerstraat. De policie en de gendarmerie werd onmid- delijk op de hoogte gebracht en Donderdag morgend waren de wachtmeesters Fifs en Cougnon, heiden in burgerkleedij van dienst in de statie. Zij zagen er een kerel binnenko men, die goed aan het signalement geleek. Deze persoon had een rijwiel bij zich. Mij nam een koepon .voor Brussel, liet zijn rij wiel als reisgoed inschrijven en nam plaats in den trein van 8 ure 50. Nauwelijks zat hij neder of de gendarmen grepen hem hij den kraag en ondanks zijn hevig verzet in eene afhankelijkheid dor statie gebracht, waar men hem aftastte. Men vond in zijn bezit een revolver en 12 kardoe zen benevens vier reiskoepons voor verschil- lige richtingen. Er waren geene papieren op hem te vinden. De aangehoudene weigerde zijnen naam over te geven. Hij zegde alleènlijk dat hij gedurende 15 maand op de Zuidplaats, te Quaregnon gewoond had, en van Spaanschen krijgen en men bracht hom naar het paleis van justicie. Onderwege spuwde hij de gendarmen in het gelaat, beleedigde hen en zegde dat zij het recht niet hadden hem aan te houden en men hem zulks zou betalen. Hij werd door den prokureur des koning3 M. Jonnart ondervraagd. De onbekende verklaarde alsdan Claudius Parleris te zijn, op 8 Maart met zijne moeder uit Frankrijk to Brussel te zijn aangekomen. Hij beweerde Woeasdag avond per rijwiel van Brussel le Bergen aangekomen to zijn en juist voornemens te zijn, naar Brussel terug te keer en toen mén hem aanhield. Ondervraagd over het bezit van den revol ver, verklaarde hij toelating te Algiers gehad te hebben. In zijn bezit vond men ook een flesclije, inhoudende een wit poeder, dat hij beweert een geneesmiddel te zijn, alsook nog eenige regelen welke men denkt formulen voor het vervaardigen van bommen- te zijn. Het poeder en de formulen werden aan experten gezonden, en 's avonds brachten dezen den uitslag van hun onderzoek. Het poeder was inderdaad een geneesmiddel en de formulen waren niets waard Er waren ook inlichtingen gevraagd aan de gemeentooverlieden van Quaregnon. Daar vernam men, dal Parleris de waarheid ge zegd had en inderdaad, van 3 Februari 1909 tot 24 Maart 1910 le Quaregnon gewoond had. Daar er niets tegen Parleris kon gevon- deu worden, dan zijne gelijkenis met het signalement van den op te zoeken kerel, heeft de prokureur des Konings hem in vrij heid doen stellen. Door een dagbladschrijver ondervraagd, Verklaarde Parleris nog niet le weten waar om men hem aangehouden had. Toen men het hem zegde, anl\soorde hij, dat het de eerste maal was dat hij den naam van Garouy hoorde uitspreken, en daar hij geene dag laden las, had hij nog niets vernomen van do aanslagen van Montgeron en Chantilly. Hij voegde er nog bij, dat hij een groot liefhebher was van nachtelijke tochten per rijwiel on hij aldus te Bergen was aange komen zonder het te weten. Daarna vertrok hij naar Brussel terug. Te St-Joost-ten-Noode werd Donderdag namiddag nog eene aanhouding gedaan, na melijk deze van een jonge mecanicien, van Franschen oorsprong, die door zijne zonder linge handelwijze de aandacht der policie op zich getrokken had. Woensdag namiddag bevond hij zich in een hotel der Rogierplaats. Hij schreef er ver scheidene Lrieven, doch achtereenvolgens werden zij allen verfrommeld en in zijn zak gesloken. Eindelijk schreef hij toch eene dio in een omslag gestoken werd. De poorlier van liet hotel had hem bespied en toen hij aan den poortier kwam vragen, of hij een telegram dat uit Parijs op naam van M. Morenvillo moest aankomen, voor hem wilde ontvangen, antwoordde de poor tier bevestigend, hetgeen hem vijf frank drinkgeld opbracht. Meer en meer verwonderd, daar de onbe kende in het hotel niet woonde, ging do poorlier M. dc policiekommissaris verwit tigen. Deze kwam spoedig ter plaats. Hol kladpapier waarop de zoogezegde M. Moren- lle zijn brief had gedroogd, werd aange slagen en hij onderzoek zag men duidelijk dc woorden Société Générale de Paris en Carouy tevoorschijn komen. Ongelukkiglijk kon heel de brief niet gelezen .worden. De policie nam voorzorgen en toen de man Donderdag namiddag in het hotel terug keerde werd hij aangehouden. Er was geen telegram toegekomen. Hij verklaarde dat hij in de Groote Eilundslraal woonde. Eene huiszoeking, op zijne kamei gedaan, deed niets verdachts ontdekken. Ondervraagd over zijne briefwisseling ver klaarde hij, dat hij zeer goed Carouy kende, daar hij met hem in een gevang gezeten had. Hij weigerde verder iets te zeggen, doch hij vroeg om voor den onderzoeksrechter van Parijs gebracht te worden. Men weet nog niet aan wien de brief gezonden werd. Ook te Roux, werd Woensdag een ver dachte kerel, gekleed als een chaft'eur ge kleed aangehouden. Deze gaf achtereenvol gens verscheidene valsche namen op, zooals Manger, Rostolï', Mongin enz. Ten slotte beweerde hij Félix M..., te zijn, geboren te Sottcgem on thans chauffeur hij prins Roland Bonaparte. Hij had zich op 3 Maart gekwetst tijdens een aulomohielon- geluk en had daarom eone maand verlof ge- kregen. Naar zijn zeggen woonde hij nu bij zijne zuster, te Marcinello. Ondervraagd over zijne aanwezigheid te Roux, beweort do persoon dat hij in een blad een huwelijksaankondi- ging geplaatst had en antwoord ontvangen had van eene vrouw van Roux. Hij wilde nu hare kennis maken. Hij had ook ondei oorsprong was. Men kon er geene andere inlichtingen uitleen valschen naam dc^o aankondiging dooit

De Volksstem | 1912 | | pagina 1